„Ik ontduik geen cent belasting. Ik ben misschien alleen wat slimmer jienk H. Kamer en de beleggingen Amerikaans onroerend goed ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 fj^nk H. Kamer. Ex-journalist die zich, met de ijver een Rot- lamse volksjongen eigen, heeft opgewerkt tot befaamd fi- icieel-economisch specialist in de monetaire wereld. Schrij- van de bestseller „Alles over geld". Sinds hij na een rond- ig langs de redactieburelen van onder meer Het Parool en Duitse weekblad Der Spiegel in zaken is gegaan wordt hij >rede kring „een financieel genie", genoemd, publikaties van eigen hand omschrijft hij zich kortweg als ildgoeroe". Zonder meer een rake typering voor iemand die ireert een internationale groep van meer dan honderd finan- e maatschappijen te bezitten. Die losjes weg stelt dat zijn togen gerust op vijfhonderd miljoen gulden geschat mag len en er zich op laat voorstaan om te gaan met de „groten aarde". angs kwam Rienk H. Kamer in opspraak door een onder- ik van de FBI naar de activiteiten van American Land Pro- imm (ALP); een van de maatschappijen van Kamer en zijn ipagnon Whitney, die een hoofdrol speelt bij beleggingen Nederlanders en andere Westeuropeanen in Amerikaans erend goed, met name stukken grond. Volgens Kamer en g ïitney een lucratieve bezigheid vanwege de mogelijkheden >a< ongekend hoge belastingafrek en grote kansen op winst, t Nederlandse fiscus heeft tijdig maatregelen genomen om de >eraftrek vooralsnog onmogelijk te maken. En de kansen op itensporige winsten bij de verkoop van het onroerend goed natuurlijk ook danig geslonken sinds in de VS de onroe- ïd goedmarkt als gevolg van de economische recessie is inge- rt. ider de beleggers die met Kamer en Whitney in zee zijn ge- an, zijn er die zich achteraf zacht gezegd „genomen elen". De Haagse ingenieur Paul Geerling bijvoorbeeld en Amsterdamse advocaat Nije. Tegenover een verslaggever in deze krant legden ze verklaringen af, die er op neer ko en „dat Kamer en Whitney een valse voorstelling van zaken ibben gegeven als gevolg waarvan duizenden beleggers voor le miljoenen guldens het schip zijn ingegaan". p imer reageerde op onze publikatie met een brief op poten, iarin hij dreigde met juridische stappen. De krant kon een oces en een klacht bij de Raad voor ae Journalistiek voorko- 4 en door een epistel van zijn hand met zijn weerwoord te pu bliceren, als zijnde een artikel van de redactie. Op die eis gin- n we uiteraard niet in, al was het maar vanwege de buiten- Erige lengte. Wel gingen we met hem praten, ner houdt, zoals net een ware goeroe betaamt, kantoor in kapitaal ogend landgoed: Zonnewende in het Brabantse I Dergestel, even voorbij Tilburg. Hij weet zich daar omringd ior uitgelezen medewerkers, die hun broodheer dienen met ootmoedige presentatie van thee en sigaretten, dan wel fis- al/juridisch stut en steun verlenen bij het relaas dat Kamer lijnbaar achteloos uit zijn mouw tovert, tmer zetelt Bourgondisch achter een antiek bureau. Tikken en exact op tijd aangenaam klingelende klokken zorgen on- ""iderbroken voor stemmige achtergrondmuziek. Hieronder n samenvatting van zijn ruim twee uur durend verweer. 3 DERGESTEL Halverwe- het met de band opgeno- en gesprek zegt Kamer over n zelfgeschreven rehabilita- „Het is maar een voorstel iweest. Ik begrijp wel dat [lie dat niet klakkeloos gaan ibliceren". rder is de vraag gesteld of het eigen met, dan wel het daadwer- :\ijk voeren van processen geen aniertje, blufpoker van Kamer is m slechte publiciteit te voorko en. We herinneren hem aan de erloren) rechtszaken tegen het aandblad Avenue en het vakblad ileggers Belangen en aan het pro- s tegen Elseviers Weekblad, aaraan gekoppeld een schade- aim van maar liefst twintig mil- en dollar. Ook noemen we de iroordeling van Kamers adver- ntieteksten door de Reclame ode Commissie. Voorts wijzen we de volgens ons hier te lande x>gst ongebruikelijke methode za- I inrelaties contractueel te ver- ichten zich te onthouden van uit- I iraken en daden die nadelig voor m van de partijen kunnen uitpak ken. Kamer heeft zo'n contract met a. de Amsterdamse advocaat Nije. ver de uitspraak van de Reclame - ode Commissie is Kamer zeer Drt: „Daar heb ik toch niets mee I maken". Het vrijwaringscontract et Nije is volgens hem „heel nor- aal, althans in de Verenigde Sta- in". Over de voorgeschiedenis van et proces tegen Elseviers Week lad weidt hij aanmerkelijk langer it om tenslotte tot de conclusie te omen: „Ik ben gewend aan publi citeit. Laat ze maar schrijven. Het il ons een zorg zijn. In dit geval ijn alle partijen er bij gediend dat fairness laat gelden. Dat u mij ok een keertje aan het woord tl Ve stemmen er mee in, want daar af oor zijn we per slot van rekening ",aar Moergestel gekomen. Ir volgt een uiteenzetting, die er in n e kern op neerkomt, dat a) er jeen duizenden, eigenlijk helemaal !jj een gedupeerden zijn, b) er geen nprake is van miljoenenschade, c) e nze voornaamste informant, de lagenaar Geerling, een querulant die zoveel in de papieren lopen- e wijzigingen in zijn contract wil- ,1 Ie. dat ALP hem zijn geld heeft te- om van'hem af te zijn. r troefkaart 'egen het verweer van Kamer is Geinig of niets in te brengen. Te neer omdat hij een ijzersterke 0 roefkaart in handen heeft: nie mand heeft ooit bij hem een goed (1 eformuleerde klacht op tafel ge ëgd en is er vervolgens mee naar Ie officier van justitie gestapt. )at hadden we overigens min of neer ook al in ons eerste, door iamer gelaakte, artikel gesigna- eerd. We leggen daarom Kamer Ie stelling voor, dat het niet zo- eer gaat om de vraag of aange- oond is of kan worden dat er strafbare feiten zijn gepleegd, ftoaar wel dat er beleggers zijn, lie zich genomen voelen. Daarbij somt: de FBI zal toch geen on- lerzoek naar Kamer en Whitney instellen als er helemaal niets aan de hand is? Warner wuift de laatste opmerking weg met de mededeling dat er ook Rienk H. Kamer: „Ik ben een anti- establishment- figuur". Kamer om de tafel met prof. Arthur B. Laffer, economisch adviseur van de Amerikaanse presi dent Reagan, en de Belgische minister van financiën, Willy de Clercx. „Geldgoeroe" Kamer vertoeft graag In het gezelschap van de „gro ten der aar de". Hier staat hij op de foto met de Ameri kaan Harry D. Schultz, die volgens Kamer bekendheid verwierf door zijn provoce rende profe tieën over de ontwikkeling van de goud prijs en daar om door hem „goudgoeroe" wordt ge noemd. Schultz zou voor zijn ad viezen 2000 dollar per uur vragen, in de weekends 3000 dollar. Geerlinggroep noemen, heeft niet aan ziin verplichting voldaan, is ve- Kamer thuis bij de Nobelprijswinnaar economie prof. Milton Friendman. in België en Duitsland dergelijke onderzoeken zijn geweest. Die zijn op niets uitgelopen. Hij denkt nu ook al te weten welke kant een eventuele aanklacht in de VS op gaat: mailfraud ofwel het gebruik maken van de post om leugens te verspreiden. „Dat is in de VS altijd een teken dat de officier van justi tie eigenlijk niets in handen heeft.' Zo'n Amerikaanse aanklacht we gens mailfraud kun je in Nederland vergelijken met een zaak als wan neer je wordt aangehouden door een politieagent die jou eigenlijk niet mag. Hij controleert van alles, maar als hij uiteindelijk niets kan vinden, geeft hij je een bekeuring wegens te langzaam rijden, omdat ie daardoor het verkeer in gevaar hebt gebracht". Kamer rekent aannemelijk voor dat in de Verenigde Staten zo'n rechtsprocedure, als die al ooit op gang komt, makkelijk zeventien iaar kan gaan duren. „En dan is die hele onroerend-goedhandel lang en breed achter de rug en kan ik de rechter vragen: wie is er nu eigen lijk gedupeerd?" Maar zover is het nog lang niet. De FBI-man die de zaak op eigen initi atief in onderzoek heeft genomen, moet het resultaat daarvan voor leggen aan de Grand Jury, die uit eindelijk beslist of er een rechts procedure op gang wordt gebracht. Zo zijn de regels nu eenmaal in de VS. Momenteel is de zaak nog niet verder dan dat er een groep van pak-weg 150 Nederlandse beleggers is, die zich „bedonderd" voelt. Kamer: „Het gaat om een heel klei ne groep mensen, die zich in feite zelf heeft belazerd door niet aan zijn verplichtingen te voldoen en daardoor nergens meer aanspraak op kan maken. Dat komt op het zelfde neer als wanneer u uw hy potheek niet betaalt". Kamer wordt wel verweten met behulp van veel bla bla bla be weringen te doen die niet of moeilijk zijn te controleren. Kamer: „Onzin, ik heb hier de be wijzen liggen van alle afwikkelin gen, maar dan moet u wel de moei te nemen die stukken een middagje met mijn medewerkers door te ne men". Domme beleggers In zijn vooraf toegezonden ver weerschrift rept Kamer onder meer over „domme beleggers, die niet naar de kwaliteit van de be legging hebben gekeken". Kamer: „Met dom doel ik op de mensen die er op rekenden met de terugbetaling van de fiscus hun vervolgbetalingen te kunnen vol doen. Mensen die nu klagen over de waarde van de grond waarin ze hebben belegd zeg ik: dat is een vraag die u van tevoren had moe ten stellen". Maar u was toch hun beleggings adviseur, met de nadruk op advi seur?, vragen we. Kamer: „Nou ja, adviseur. Ik was verkoper. U koopt toch ook geen huis voordat u weet welke waarde het heeft?". Amerika ligt natuurlijk niet naast de deur. Kamer, lachend: „Nee, maar dan moet je piet kopen". Vervolgens weer serieus: „Ik heb hier figuren gehad die zeiden: ik wil eerst een taxatierapport hebben. Ik zei: best, geef maar drieduizend dollar, dan zal ik het laten taxeren. En dan mag je nog zelf uitkiezen door wie ook. Maar dan ging het om beleg gingen van honderd- of honderd- vijftigduizend dollar". „Hiermee wil ik alleen maar bewij zen dat de mensen die dat niet de den louter en alleen naar de belas tingaftrek hebben gekeken en niet naar de waarde van het project als beleggingsobject. Sommigen komen nu in moeilijkheden. Die hebben geredeneerd: ik krijg geld terug van de fiscus en daarvan kan ik mijn vervolgbetalingen doen. Maar dat wil niet zeggen, dat ik ze de ga rantie heb gegeven, dat ze al aan het eind van het jaar geld zouden terugkrijgen van de fiscus. Dat ze hun belastinggeld terugkrijgen mag ik ook vandaag nog graag hardop beweren". Kamer hekelt vervolgens de Ne derlandse belastingwetgeving, waarbij de fiscus teruggave bij wij ze van spreken eindeloos kan rek ken. Hij beaamt dat daardoor met name de mensen met loonbelasting benadeeld kunnen worden. „Die moeten eerst betalen en kunnen vervolgens terugvorderen. Mensen met inkomstenbelasting accepteren de aanslag gewoon niet, dienen een bezwaarschrift in, zetten hun cen tjes op de spaarbank en wachten totdat de zaak een keer rond komt". Terugkomend op de ontevredenen; „Ze zouden zich alleen genomen kunnen voelen als mijn bewering over de fiscale aftrek lichtzinnig was geweest. Iets, waarvan iedere fiscale expert had kunnen zeggen: dat is zo'n nonsens wat die Kamer beweert, veeg dat maar van tafel". Nou, was dat dan niet lichtzin nig? U rekende in uw adverten ties toch superaftrek voor? Kamer: „Dan moet u naar de mi nister van financiën gaan en vra gen waarom hij de superaftrek af wijst. Dan zegt de minister van fi nanciën: „Dat kan ik niet zeggen, daar kan ik niet op ingaan. Dan moet u nog een paar jaar wachten, want ik heb geen antwoord". U voelt toch wel dat de twee meest gereputeerde fiscale advieskanto ren van Nederland die zaak niet voor de rechtbank gaan verdedigen en dat gebeurt voor mijn reke ning als ze de superaftrek non sens zouden vinden. Die kantoren hebben een nqam te verliezen. Dat gaat straks het fiscale gevecht van de eeuw worden. Daar zit iedereen op te wachten". Armoedig Is Kamer overigens ook zelf de dupe geworden van de handel wijze van de fiscus? Kamer: „Nee, ik ben geen belegger in het fiscale programma. Ik betaal bijna geen belasting. Dus waarom zou ik aftrek moeten hebben. Ik heb mezelf fiscaal wel anders ge structureerd. Ik ben qua inkomen zo armoedig". We vragen Kamer naar de more le, ethische aspecten van zijn ge tuigenis. Kamer: „Ik woon in België. Ik ben dus fiscaal gezien een Belg. Ik be taal daar minimale belasting. Ik heb de fiscus daar uitgelegd hoe ik gestructureerd ben. Dat hebben ze geaccepteerd. Waarom zou ik in Nederland dan nog belasting beta len? Voor al die nonsens die de re gering hier organiseert? Moet ik dat mee helpen financieren? Om nog een beetje sneller naar de kel der te gaan?" Mr. Knuist, directeur juridische en fiscale zaken van Kamer Invest ments interrumpeert: „Nou, nou, dat is niet voor publikatie, geloof ik". Kamer: „Ach wat, waarom niet? Dat schrijf ik toch ook altijd in mijn eigen publikaties". Heel serieus gaat hij verder: „Ie dereen, dat is een uitspraak van de Hoge Raad, heeft het recht en ik doe alleen maar wat het recht is zijn zaken op de fiscaal meest gunstige manier te organiseren. Ik ontduik geen cent. Ik ben alleen misschien wat slimmer georgani seerd dan de meeste andere men sen. Waarom zou ik miljoenen en miljoenen belasting betalen, terwijl dat niet nodig is?" „Daarbij komt: ik ben een van de meest produktieve mensen voor de belasting in België en Nederland die je je maar kunt indenken. Ten eerste: ik heb een van de laatste be drijven die nog aan het uitbreiden is, die voortdurend nieuwe mensen in dienst neemt. Voor die mensen moet ik de werkgeversbijdrage be talen. Doordat die mensen hier be taald worden, betalen ze inkom stenbelasting. Voor de zaken die we hier kopen betalen we btw. Die auto van mij bijvoorbeeld slokt enorm veel benzine. Dat is voor.ne gentig procent belasting". We leggen Kamer de vraag voor waarom hij de mensen die onte vreden zijn niet hun geld terug geeft. Als het toch maar om een klein groep gaat Kamer: „Dat doe ik niet. Een eind je hier verderop zit een fabriek, waarvan u misschien wel eens hebt gehoord. Philips. Denk je dat die alle televisietoestellen terugneemt die ooit zijn verkocht. Er is toch niets aan de hand met de grond die ik heb verkocht. Ik kan toch moei lijk alles weer gaan inkopen wat ik ooit heb verkocht". „Beleggen is samen iets onderne men. Het kan goed lopen, het kan slecht lopen. Als er plotseling veel winst wordt gemaakt wordt er heus ook niet gezegd: „Nou meneer Ka mer, al die extra winst, dat is alle maal voor u". En als het mis gaat zou ik wel moeten betalen? Kom nou". een super-beleggingsschandaal. Kleine beleggers hebben daar geld in gestopt, dus aan hun verplichtin gen voldaan, maar de heren aan de top hebben het niet zo goed gedaan en die kleine beleggers zijn nu hun geld kwijt. Bij mij is er geen enkele belegger, die zijn geld geld kwijt is als hii aan zijn verplichtingen vol daan heeft". „De enige groep die wel zijn geld kwijt is, die ik gemakshalve de zijn verplichting voldaan, is ge stopt met betalen. Maar de Geer- lingmensen zijn niet representatief. Als u wilt kan ik zo een rits beleg gers presenteren, die zegt: „Kamer? Dat is zo'n firma! Daar zit ik graag met mijn centen". Kamer legt vervolgens in grove lij nen de structuur uit van zijn impe rium, waarvan ALP een poot vormt van de „dakmaatschappij" Kamer Investments. Over zijn hui dige relatie met zijn vroegere com pagnon wil Kamer slechts kwijt: „We zijn gesepareerd". Later merkt hij nog op, dat hij na het verbreken van de samenwerking met Whit ney .schoon schip" heeft gemaakt. Hij ontkent tegenover een verslag gever van de Telegraaf zich zeer negatief over Whitney te hebben uitgelaten („Volkomen schizofreen. Ik wil niets meer met hem te ma ken hebben".) Kamer quasi ver baasd: „U gelooft toch zeker de Te legraaf niet". Om hoeveel beleggers in totaal gaat het eigenlijk bij Kamer In vestments? Kamer „Zo'n tienduizend. In Bel gië, Nederland en Duitsland samen. Hier in Nederland zo'n drie-, vier duizend". U zou ons dus zo vijfhonderd adressen kunnen geven? Kamer. „Ja. Maar dan moet ik eerst aan die mensen goedkeuring vragen". Bent u daartoe bereid? Kamer: „Ik wil u wel een paar adressen bezorgen". Vijfhonderd? Kamer: „Nee". Waarom nou niet? Kamer: „Omdat ik niet weet wat u met die adressen gaat doen". We zouden die mensen kunnen vragen hoe hun ervaringen met u zijn. Kamer. „Ja, maar dan kunt u vijf honderd adressen van mijn cliën ten op de markt brengen. Ik wil wel zo ver gaan, dat we tien adres sen uitzoeken. Over tien projecten. U heeft immers nu ook niets". We vinden dat aantal te gering voor serieus onderzoek en gaan er daarom niet verder op in. Treurig groepje Schandaal Het gesprek komt op Ogem, het miljardenconcern dat onlangs op de fles is gegaan. Kamer: „Ogem. Dat noem ik nou Terug naar het groepje ontevre denen. Hoe is nu hun positie? Kamer: „Dat is een heel treurig groepje. Die mensen hébben geen eigendom meer. Ze mogen nog blij zijn, dat ik ze niet voor de rechter sleep, wegens het niet nakomen van hun verplichtingen". Ter sprake komt de televisie-uit zending van Tros Actua, waarin Kamer, de beleggingen in Ameri kaans onroerend goed en het FBI- onderzoek centraal stonden. Kamer meldt daarover positieve reacties. Niet alleen van cliënten, maar uit de hele financiële wereld. We vertellen hem, dat de meeste reacties die wij peilden een teneur hadden van: er klopt iets niet, maar we weten niet wat. Volgens Kamer is dat gemakkelijk te verklaren. Hij geeft een ken schets van het financiële wereldje. „Conventioneel, conservatief, don kere pakken, donkere blikken", zijn daarbij de sleutelwoorden. Hij concludeert tenslotte, dat hij niet alleen in een concurrentiepositie met het establishment verkeert, maar zelf een anti-establishmentfi- guur is. „Ik kom met een totaal nieuwe aanpak, met een totaal nieuw programma. Ik zeg: ik ga dat doen en ik ga dat doen. Ik ga straks bijvoorbeeld een dagblad uitgeven in Den Haag. Daarvan is een be richtje in de kranten verschenen. Dat is opvallend nieuws. Dat richt de schijnwerper op me". JAN LEUNE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17