wartellen -Ben stoot oor naar een vereniging ran verzamelaars IET EEN OPNIEUW AFGAANDE MENEER VAN ARKEL EN DEMAGOGIE DER MINDERHEDEN IN HET ACHTERHOOFD fond vaartbo ten iunnen niet onder iet Gangetje door t,GIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA S SIDNEY FURIE VERFILMT ONZICHTBARE VERSCHRIKKING ENFB wil snelle aanleg van vijf fietspaden Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Sidney Furie's ,.The Entity" past enerzijds in de serie grie zelwerkjes die Hollywood de wereld instuurt, anderzijds heeft de film een plaats bin nen de reeds films over psy chologische en parapsychologi sche fenomenen waarvan bij voorbeeld „I never promised you a rose garden" en de ver filming van .Flora Rheter Schreibers „Sybil" deel uitma ken. De laatste films vormen „entertainment", die uitgaat van serieuze problemen; de eerste categorie bevredigt onze sado-masochistische hang naar angsten, dingen die we niet kennen maar waarnaar we ui terste nieuwsgierig blijken. Dus gewoon het griezelen-pur- sang dat we al doen sinds de Oudheid, de gebroeders Grimm, Edgar Allan Poe en Roald Dahl. Furie nïag dan een goed filmvakman zijn, je hoeft hem als regisseur ook niet al te serieus- te nemen. LIDO I The Entity (12) met Barbra Hershey. Regie: Sid ney Furie. „The Entity" is gebaseerd op de ervaringen van een Ameri kaanse vrouw, die alleen-le vend met haar drie kinderen opeens overweldigd, bedreigd en zelfs verkracht wordt door „iets". Een „entiteit" zoals de titel zegt, een „onding" zoal shet in de vertaling heet. Het grijpt haar niet alleen fysiek aan, „het" vernielt van alles rónd haar. Een psychiater gaat uiteraard in haar leven gra ven, ontdekt verdrongen sexu- ele angsten (een vader die haar „raar" bejegende, huwe lijken die nooit een echte rela tie werden, maar de vrouw perfect gespeeld door Barbra Hershey gelooft niet in die behandeling. Ze gaat daarente gen in zee met een aantal pa rapsychologen, de wetenschap die wel (ook in Nederland) een officiële leerstoel heeft, maar waaraan een hoop twijfels be staan. Die mensen zien dezelf de dingendie Clara Moran ziet: Verwoestingen, electrische ontladingen. Wie zin heeft in een avondje met zo'n „enti teit": Furie heeft een aantal „shockers" ingebouwd, die voornamelijk vanuit de sug gestie, je de stuipen op het lijf jagen. Visueel, via het gebruik van de Dolby-stereo techniek, en via de acteurs. Feiten of fantasie? Een psychisch getor menteerde vrouw die tot mas- sa-hypnose in staat is? In elk geval: Gewoon een goed ge maakte griezelfilm. LEIDEN/STREEK De ENFB (Echte Nederlandse Fietersbond) is van mening, dat op korte termijn in Leiden in de regio vijf fietspaden aangelegd moeten worden. Volgens de bond moeten de volgende fietspaden er snel komen: een fietspad langs de spoorlijn tussen Leiden en Warmond, een fietspad tussen Leiden en Zoeterwoude langs de spoorbrug over de Zijl. een fietspad tussen Leiden en de Vink langs de spoorbrug over de Rijn, een fietspad tussen de Vink via station Voorschoten naar het Horstenfietspad en een fietspad tussen Leiden en Katwijk langs het Oegtsgees- terkanaal. De ENFB schrijft dit in een reactie op de plannen van de provincie Zuid-Holland om het zogenaamde provinciale fietspadenplan te wijzigen. Dat plan werd in 1977 opgesteld. Om het aan de huidige situatie aan te passen werkt de provin cie momenteel aan een herzie ning van het plan. Powerlifters in actie LEIDEN De powerliftploeg van LKV De Spartaan komt morgen weer in actie voor de competitie. De Leidenaars ont vangen Luctor als tegenstan der in het eigen krachtsport- centrum in de Groenesteeg. De Leidse ploeg, die om 14.00 uur aan het karwei zal begin nen, wordt gevormd door Sam Holswilder, Herman Filippo, Jan de Graaf, Sjaak Wijngaard en John Laterveer. Piet van der Zeeuw zal als coach funge- >r zover ik de zaak i overzien, is Ben van luwen (die met tegen- 45 gaat worden) on- reer de laatste, zo niet ieest succesvolle, der elukken. De ge- liedenis vertelt name- 1, dat de Saraceense jmelukken in de vroe- middeleeuwen vanuit 1 verre oosten des dui- ,;S prentenboek naar :Jië brachten: het oirtspel deed z'n intre- in Europa. Na een ontwikkeling kwam allengs tot kwartet- leerkaarten, waar- je er steeds vier in reeks „Mag ik van van Zuivelproduk- de kaas hebben?; en jou, Kees, van de .kerij het meel? En ik van Gertruud, it Gertruud, wakker en, mag ik van jou Grote Nederlanders auise de Coligny?" ilkaar moet zien te jgen om opgetogen vartet!" te kunnen pen. Sinds een jaar of heeft Van Leeuwen Zoeterwoude al een honderd keer artet!" geroepen. En der schor te worden hij daar tot in der iwigheid amen mee trgaan. (n hij in 1977, toen de ge- inte 700 jaar bestond, met kwartet van Zoeterwou- uitkwam, wist Ben van [uwen nog niet dat hij een {e zou ontketenen. Sedert- ïn zijn de gemeente-kwar- ,ten als zoete broodjes over ■j toonbank gegleden. Van $deschool tot Terneuzen, \van Ruurlo tot Stompwijk 0*t zou me grotelijks verba al, als die er niet bij waren), n nu dreigt Van Leeuwens (artetwoede ook nog een rzamelaarshobby te wor- Oranje Huis zwichtte in voor het idee om Zijn m te geven aan een kwar- waarvan het batig saldo goede kwam aan „Jantje jn". Gemeenten volgden doorluchte voorbeeld, en Leeuwen werd een wer- le zwerver, van oost naar it, van noord naar zuid, en :ht toen hij bij Geldrop was aangekomen zoals vele anderen zich een vriend van premier Van Agt noe men. Ook de majesteit Bea trix behoort nagenoeg tot Van Leeuwens intimi; via Jantje Beton dan. „Hèhèhè"; Ben lacht niet meer zo sto tend als destijds. Hij is kal mer. rustiger geworden; zijn visage gelijkmatiger. Ik had dat eerder gedacht, maar het bleek toen een misrekening mijnerzijds. Vandaag, echter, is Van Leeuwen gelouterd uit het vuur des levens en rijp uit de strijd om het bestaan getreden. Zijn theorieën zijn minder dwingend; Van Leeuwen doceert iets milder. Al slaat een waargenomen onrecht bij hem nog steeds vonken van verontwaardi ging uit zijn gemoed. Laten we gaan zitten, bij zijn paperassen, en luisteren naar de uitwerking van gedachten die gegroeid zijn „uit het kwartetje van Zoeterwoude". Van Leeuwen is wel Kwar- tettenkoning genoemd, maar hij is meer een heersend stamhoofd dat marketing be drijft; een man die volzit met „ontzettend veel ideeën en plannen, die niet allemaal lukken, maar er blijft genoeg over". Er komt nog meer uit z'n koker, als we maar een maand of wat geduld willen betrachten. De koffie (ik weet het: steeds maar weer koffie in deze kolommen, maar de morgenstond heeft koffie in de mond) wordt ge serveerd met magere melk poeder; wat dan moet duiden op het solitaire, wellicht celi- bataire, karakter van de schenker. De smaak heeft duidelijk minder niveau dan Bens kwartetten. Ik zeg het hem niet, maar morgen weet hij het. Ook zijn mening mist soms de room die de omge ving smaakvol en genietbaar kan maken. Maar hij slaat toe, als een kwartetkampioen die zijn titel verdedigt. Lucratief „Er zijn figuren, die denken dit ook even te kunnen ma ken. Kwartetten uitbrengen. Ja ja, het lijkt lucratief, in deze moeilijke tijden; even een formuletje volgen. Maar Van Leeuwen heeft wel 5 jaar ervaring in z'n ransel. En gaandeweg het vertrou wen en het krediet gekregen van gans een volksdeel. Een kwartet maken is één zaak, een kwartet marketen (van het Engelse werkwoord „to market", een markt zoeken) in campagneverband is heel wat anders". De concurrentie kan dus wel op het dak gaan zitten. Maar niet bij Van Leeuwen, want die jaagt ze er zó weer van af. Met al z'n lusten en lasten, temidden van „the talk of the village". Van Leeuwen, zoals hij daar zit rustig, vrijwel ontspan nen, in de gedegen, smettelo ze outfit van commercieel presentator van goeden snit: grijze, nog niet afgetrapte pantalon, donkere blazer met redelijk vallende splitten, een hagelwit overhemd met cor rect geknoopte stropdas, wit te pochet legt zijn geloofs belijdenis af. „Het oude kin derspel, het kwartet, is gemo dificeerd tot een compleet nieuwe loot aan de marke- tingboom. Daarover is een boek gemaakt, dat over twee weken uitkomt". Een werk zaam Van Leeuwen-bijbeltje op A4 en in ringband, litho grafisch uitstekend en punc tueel verzorgd, dat het kwar tetspel tot in de zoveelste macht verheft: „Het Ge meente Kwartet; Quartet Marketing" geheten en uitge bracht (tussen twee briesende oranje leeuwekoppen) door Carta Mundi nee nee, Opera Mundi had iets met prins Valiant te maken een kwartettenverspreider in het Belgische Turnhout. „Je moet het doorlezen", zegt Ben, pas terug uit de Kem pen, adviserend. Het kwartet moet educatief zijn, een cultureel tintje heb ben; je moet er spelenderwijs een stuk kennis mee opdoen: „kennis doet de jeugd, ont hutsend genoeg, anders bijna niet meer op". Zoals Van Leeuwen zegt: „Het is de combinatie van een plaatje en een praatje, een informa- tieprodukt dat de communi catie bevordert. Dat is nu uit gelopen in een prille verza melwoede. Zie het kwartet als een losbladig boekje in kaartvorm: zowat het enige aardige souvenir van de ei gen gemeente, de geschiede nis van de eigen plaats ver tellend; 36 foto's in kleur, met beschrijvende tekst. Zoi ets wil men best in huis heb ben. En dan is het nog een spelletje ook. Bedrijven heb ben er een schitterend rela tiegeschenk aan; verenigin gen in nood kunnen ermee geholpen worden". Gouden greep Voor dezulken is het kwartet een gouden greep gebleken. Ben van Leeuwen knielt aanwijzend neer bij z'n kwartetten-altaar; een eredienst voor ideële doeleinden. Een meiobject ook. Neem, bijvoorbeeld, de Dordtse showband Jubal, welbekend: „In een week tijd hebben de leden met de ver koop van 10.000 exemplaren 40 mille verdiend: goed voor het vernieuwen van een deel van het instrumentarium. Geweldig toch zeker!" Van Leeuwen zegt pas aan het begin te staan, ondanks de paar honderd kwartetten die hij al gebakken heeft. Voor volgend jaar verwacht hij een opeenstapeling van opdrachten: van gemeenten, bedrijven, scholen, provin cies, andere instaties. „Ik ben elke keer weer zo blij met een mooi kwartet. Die kaar ten zien er prachtig uit, met die kleurenreprodukties,, nietwaar? En een kwartet houdt hele families zoet, hele avonden". De velen zoethoudende kwartetgolf gaat nu ook uit lopen in een liefhebbersvere niging naar Van Leeuwens idee: „Kwartetten verzame len moet een volledige waar devolle hobby worden. De mens van '83 is wel degelijk op zoek naar betaalbare din gen waarmee hij plezier kan hebben. Ik wil best verko pen. Natuurlijk. Maar ik wei ger een cent te verdienen aan knoeiwerk. Volgend jaar wordt er een Nederlandse vereniging of club van kwar tetverzamelaars opgericht. Ik verwacht meteen al 5000 le den, gezien de honderden re acties tot nu toe. Wie er meer over wil weten kan 5 gulden storten op giro 132068 van de Rabobank, Zoeterwoude, ten name van Het Kwartet in op richting. Men krijgt dan een brief over de activiteiten van de vereniging, een enquête formulier en een boekje over kaart- en kwartetspelen. De mensen krijgen voor ƒ5.40 te rug". Ben kan rekenen als de beste. Als het even kan wil Van Leeuwen ook nog een kwartet-museum gaan in richten. Ben van Leeuwen mag dan een rustiger man geworden zijn, hij blijft innerlijk hevig bewogen. Zo vindt hij de Ne derlanders „een prachtvolk, dat pas op gang komt als 't water minimaal tot aan de lippen staat: we wonen op een goud stukje wereld, een gouden stek, als je de rest ziet". Verder „is onze demo cratie geraakt onder de de magogie van minderheden. De iedereen beschermende wetten worden genegeerd door kleine groepen die een volk terroriseren. De Hollan ditis gaat verder dan 't IKV". Tenslotte: „Politiek is een leuke bezigheid in tijden dat er genoeg geld te verdelen is. Wat wij voor een regering nodig hebben, is een sterke club die prioriteiten stelt en direct daarnaar handelt, zon der tijd te verliezen. Want tijd is geld" Incasseerder Als de kwartetten even opzij gelegd (getild, zeg maar) zijn. komt, op de valreep. Van Leeuwen met het laatste item van deze dag: meneer Van Arkel zit Ben weer achter de keurige pantalon. Twee jaar geleden stond in deze rubriek het verhaal van Van Leeu wen en Alphense incasseer der Van Arkel. Het ging om een slordige 400 gulden die Van Leeuwen niet betaald zou hebben aan iemand. Had-ie wel, natuurlijk, en de kantonrechter stelde Van Leeuwen in zijn recht en verweet meneer Van Arkel „een zekere onzorgvuldig heid". 1-0 voor Van Leeu wen. Afgelopen? „Welnee man",zegt Ben, die er nu doodmoe van wordt; „ben je mal. Nu is er een automobiel bedrijf in Alphen dat bijna 2000 gulden van me eist. Briefjes over en weer. Ik ging het uiteraard nazien en kijk hier: de afrekeningen via de bank. Prima in orde, dacht ik zo. Ik heb gewoon betaald en heb geen cent schuld. Maar meneer Van Arkel, die inmiddels een ech te deurwaarder schijnt te zijn geworden, werd weer op me af gestuurd. Krankzinnig: de in de hand genomen deur waarder, die niets hoeft te controleren, zei: okee, onmid dellijk die Van Leeuwen aanpakken!" „Nou, ik doe hier niets meer aan, al ben ik weer onrecht vaardig behandeld, net zoals toen. Ik heb wel wat anders te doen. Rechtsverkrachting is nog net zo actueel als in 1980. Meneer Van Arkel doet maar een eind weg. Hij is duidelijk een exponent van mensen die in deze dagen zwaar boven hun krachten leven. Hij kan in principe zo maar iedereen aanspreken voor bedragen van hier tot ginder, kan Jan met de pet een maagzweer bezorgen Na twee jaar slaat me neer Van Arkel dus weer genadeloos toe, heb ik begrepen. Van hetzelfde laken een pak. Na een incorrectheid van het au tobedrijf wiens admini stratie niet geheel schijnt te kloppen. Kwartetten- Ben zit grijnzend te gin negappen. „Meneer Van Arkel heeft niets geleerd van oktober '80. We staan straks wel weer ge zellig samen voor de kantonrechter, verwacht ik. Naar mijn zienswijze wordt het dan 2-0 voor mij, want meneer Van Arkel gaat af en betaalt opnieuw het gelag", lacht Van Leeuwen. Hij wacht maar af; komt Van Arkel, komt raad: „De wetgeving zit vol leemten". Nee, dan kun je beter gaan kwartetten; „Mag ik van Jan-Jaap van Rechtspleging de Deurwaarder?..." Of lid worden van de kaart club. ÏDEN Leden van de kmissie Stedelijke Omgeving stapten gis- viiddag in twee open Jfen en kozen het rui- j sop (in dit geval de Jdse wateren). Het ging een speurtocht naar de Stand van het vaarwa- dat ligt onder de over ging van het Gangetje. men daar onderdoor ft, komt men van de i/we Rijn in het water 4 de Steenschuur leden van de commissie len vergezeld door wet- Waal en de heer Ierland, eigenaar van de 'vaartboten, die in de zo- iaanden door de Leidse Ihten varen. Doel van de it was om te bekijken oi mogelijk is, dat rond- tboten onder de over- ting doorvaren. Met de Je vletten was dat geen >1 probleem, moeiteloos t/ van de Nieuwe Rijn naar het water van de Steen- schuur gevaren. Voor rondvaartboten, is er echter één moeilijkheid, zo constateerde men. Het water onder het Gangetje is breed genoeg voor een rondvaart boot, maar bij het binnenva ren van de zes meter brede tunnel is het maken van een flinke bocht noodzakelijk. De lange rondvaartboten kunnen die bocht niet aan. De commissie-leden hadden het plan om voor rondvaart boten een interessante route uit te zetten. Men dacht aan het traject Singel-Vliet-Ra- penburg-Steenschuur- Gangetje-Nieuwe Rijn. Tij dens de kille maar fraaie tocht constateerde men, dat het noodzakelijk is dat De Vliet (de verbinding van het Rapenburg en de Singel) wordt uitgebaggerd. Het Gangetje zal in elk geval uit de geplande route moeten worden geschrapt. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags in 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant dt nog dezelfde avond nabezorgd. Rechts: De „tunnel" onder het Gangetje is breed ge noeg; rondvaartboten kun nen alleen de bocht niet nemen om binnen te va- De comissleleden in de boot genomen op weg naar de overkluizing, waarvan de in gang zich onder de rechtse onderdoorgang bevindt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5