oekoop wil nieuwe roef met nachtcafés ("linke bezuiniging p verkeerslichten Vakgroep naar rechter over reorganisatie scheikunde la Ar Ceidae Souuvnt Openbaar toilet weer open IDA-WETHOUDERS VRAGEN RAAD TEGEN TE STEMMEN in ramt jlitiewagen Kamerleden op bezoek bij bezetters Mooi -AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 hd door tale" kachel <1 Een brand op de verdieping van het i aan de Langegracht veel rookschade veroor- "4. De bewoner moest met Iwonden aan de handen het AZL worden ver- De brand ontstond door ikjrerhitting van een kachel. I Rachel was op illegale en ~i( sorische wijze aangeslo- Aiop het aardgasnet. Een o waagde zich in de wo- pldie vol rook stond, maar e2 liets vinden; later bleek ei woner het huis al te heb- •n verlaten. De brandweer o Ie brand snel meester. SLB wil niet meebetalen aan Sandersgarage LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad (SLB) is niet bereid de exploitatie van een te bouwen Sanders-parkeergarage op zich te nemen. In een brief aan het college van b en w schrijft de stichting ook niet te kunnen bijdragen in het exploitatieverlies van de garage. De stichting meent dat zij, gezien haar doelstelling en samenstel ling niet de geëigende organisatie is om financieel mee te wer ken aan de realisering van de garage. Wel zal de stichting alles doen wat in haar vermogen ligt om in de parkeer- en verkeers situatie in Leiden verbetering te brengen. De SLB heeft het col lege laten weten het bedrijfsleven te willen polsen over de be reidheid de bouw en exploitatie van een parkeergarage finan cieel te steunen. De stichting is er geen voorstander van een parkeergarage te combineren met winkels in de meer exclusieve sfeer, zoals momenteel de plannen lijken te zijn. De SLB wijst er op dat dit in strijd is met het struktuurplan voor de binnenstad dat juist koncentratie van het kernwinkelapparaat voorstaat. „Winkels bij de parkeergarage zal het kernwinkelapparaat juist langgerekter maken", aldus de SLB. De stichting vraagt zich bo vendien af of het wel zinnig is in de omgeving van een garage het aantal parkeerplaatsen dat in de garage wordt gerealiseerd, te verwijderen. „Goedkope bestaande parkeerplaatsen worden dan immers vervangen door dure nieuwe", meent de SLB. Het gemeentebestuur wil het totaal aantal bestaande parkeerplaatsen handhaven. Parkeergarages bieden volgens het college juist ge legenheid om verschillende delen van de stad vrij te maken van geparkeerde auto's. Tot slot merkt de SLB op dat de bereidheid van het bedrijfsle ven om financieel mee te werken aan een parkeergarage, af zal hangen van de mate waarin b en w duidelijkheid willen ver schaffen over het parkeer- en verkeersbeleid. De SLB stelt voor een werkgroep op te richten die ondermeer de mogelijkheid van de oprichting van een parkeerstichting moet gaan onderzoeken. LEIDEN Het openbare toi let aan de Vismarkt wordt vol gend jaar heropend. Wethou der C. Waal deelde dit gisteren mee. De gemeente zal de exploitatie niet in eigen handen houden. Men gaat op zoek naar een particulier die wel brood ziet in de exploitatie van het on dergrondse toilet bij het stad huis. Het toilet werd enkele ja ren geleden gesloten. lEN Burgemeester koop heeft aange- igd om bij wijze van •iment een aantal ca- lestemming te willen om één nacht in het ;end tot drie uur te blijven. Het voor- is inmiddels aan de voorgelegd. De 1^-wethouders zijn het ns met het plan van (urgemeester. Zij heb- de raad gevraagd het stel niet aan te ne- In het huidige voorstel mogen een 15-tal cafés 4 weekend avonden per maand langer open blijven, mits zij voldoen aan de criteria als voldoende parkeergelegenheid en geen overlast voor de buurt. Het gaat om cafés in de wijken Le- vendaal-West, Pancras-Oost en d'Oude Morsch en Noord- vest. De proef duurt maximaal één jaar. Wanneer tijdens de proefperiode blijkt, dat het café voor ontoelaatbare over last zorgt, wordt de ontheffing alsnog ingetrokken. De aangekondigde proef is een tweede poging tot verruiming van het sluitingsuur van een aantal Leidse cafés. Vorig jaar mochten drie cafés, ook al voor een proefperiode, op één avond in het weekend een uurtje langer open blijven. Goekoop meent dat deze proef „niet ongunstig" is verlopen en wil het experiment dan ook verder doorzetten. Aanvanke lijk stelde de burgemeester voor om bij wijze van proef een aantal cafés drie bonnen per maand te geven. Tegen de inlevering van een bon zou het desbetreffende café één avond in het weekend tot drie uur open mogen blijven. Dit voorstel heeft de gemeente raad echter nooit gehaald. Wat de politieke gevolgen van Goekoop's voorstel zijn, is nog enigszins onduidelijk. De PvdA is nooit zo enthousiast geweest over plannen om ca fés tot drie uur open te laten blijven. Ook dit maal hebben de PvdA-wethouders te ken nen gegeven niet akkoord te kunnen gaan met de Goe- koop's plan. De socialistische bestuurders menen dat het voorstel van het college in strijd is met het collegepro gram. Hierin staat dat „de ope ningstijden niet worden ver ruimd daar waar van overlast sprake is". De PvdA-wethou- ders vinden het ongelukkig dat Goekoop nu opeens het be grip „ontoelaatbare overlast" gebruikt inplaats van „over last". Overlast voor de buurt is voor de PvdA altijd al reden geweest om het sluitingsuur niet te verruimen. De betref fende wethouders zeggen te weinig informatie te hebben over de eerder gehouden proef om vast te kunnen stellen dat deze „niet ongunstig" is verlo- Burgemeester Goekoop. De VVD-wethouders hebben zich niet aangesloten bij hun PvdA-collega's. De VVD gaf, evenals het CDA, eerder in de gemeenteraad te kennen de verruiming van het sluitings uur niet af te wijzen. Wanneer D'66 zich bij VVD en CDA aansluit, wat gezien de opstel ling van deze partij in het ver leden verwacht kan worden, bestaat in de raad een krappe meerderheid vóór het plan van burgemeester Goekoop. ,DEN De gemeente flink bezuinigen op verkeerslichten. Aan onderhoud wordt ider uitgegeven, op een Stal kruispunten zullen lichten een kleiner ^al uren branden, een "tal installaties wordt {gehaald en een aantal dt niet neergezet of Hover een paar jaar. ^lles is volgens een ambte nota nodig om in 1983 idrag van 151.000 gulden ifel te krijgen. Dit jaar It 356.000 gulden aan de ;n uitgegeven en bij onge- jd beleid zou dat in 1987 y (100 gulden zijn. De finan- positie van de gemeente :t dat niet mogelijk. Een I lllatie kost de gemeente tddeld 10.000 gulden per aan onderhoud en aan ekosten. iplande lichten op de iingen van de Willem de irlaan en de Haarlem- eg, de Voorschoterweg Rooseveltstraat, de tan en de Bernardkade kruising van de Dr. Le en de Morsweg komen ilopig niet. De installaties kruisingen van de Wil le Zwijger laan en de Be- itraat, de Korevaarstraat ;t Levendaal, de Chur- jjjlaan en de Verdistraat, de nonderweg en de Mare- fl, de Haagweg en de Da ;traat en de Pelikaan- it en de Haarlemmerstraat worden in de loop van de ko men jaren verwijderd. Veelal is dat mogelijk door recon structiewerkzaamheden, zoals bij het afsluiten van de War- monderbrug. Door het aanleg gen van de busbaan op het Le vendaal kunnen de lichten op de kruising met de Korevaar straat* worden verwijderd. De verkeerslichten op negen an dere kruispunten zullen een kleiner aantal uur per dag branden. Het was de bedoeling dat er in 1987 op 52 kruispunten, stop lichten zouden staan. Van dat aantal is nu 20 a 25 procent ge schrapt. Kritiek Het buurtcomité Groenoord heeft aangekondigd, dat vol gende week maandag het kruispunt van de Willem de Zwijgerlaan en de Haarlem merweg wordt geblokkeerd, omdat de lichten die daar zou den komen, uit de planning zijn verdwenen. Volgens G. Aletrino, één van de opstellers van de nota, kan van die lich ten worden afgezien: „Omdat op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Schiphol- weg verkeerslichten worden neegezet zal het bij de Haar lemmerweg minder druk wor den. Het verkeer komt dan in stromen, waardoor je makke lijker kan oversteken. Daar komt bij dat we wel geld heb ben voor de plaatsing van lich ten op die kruising, maar er is geen geld om ze te laten wer ken". De laatste maanden is er nogal wat kritiek op de gemeente geweest, omdat een groot aan tal lichten vaak niet branden. „De automobilsten hebben er over het algemeen geen be zwaren tegen, maar vooral fietsers en bromfietsers zijn gebaat bij het werken van de installaties. Voor hen wordt het verkeer veiliger", zegt Aletrino. „Dat lichten niet werken kan een aantal oorza ken hebben. Wanneer er op een kruispunt of in de buurt van een kruispunt aan de weg wordt gewerkt, kan het uit schakelen nodig zijn. En dit jaar wordt er zoveel gedaan, ik vind 1982 wat dat betreft een rampjaar dat alleen daardoor al veel lichten uit zijn gezet. De installatie kan kapot zijn (het kan een paar weken duren voordat een re paratie heeft plaatsgevonden) en soms gaan ze ook uit omdat er bezuinigd wordt. We trach ten zo wat op de energiekosten te besparen". Als laatste reden noemt hij de politie. „Wanneer de politie ergens een lange file constateert, wordt soms inge grepen. De politie heeft het recht om een installatie uit te doen en maakt daar ook ge bruik van. Ik denk dat de poli tie wat meer oog heeft voor de doorstroming van het snelver keer, terwijl de gemeente wat meer probeert de fietsers en de bromfieters te bescher men". Volgende week donderdag praat de commissie ruimtelijke ordening en verkeer over de voorstellen van de ambtena- Auto te water De Leidse politie heeft gistermorgen omstreeks half acht polshoogte ge nomen bij het Renaultje dat eenzaam in het wa ter van het Rapenburg lag te dobberen. Toen bleek dat er zich nie mand in de auto bevond werd naar de eigenaar gezocht. Die was echter nergens te vinden, maar meldde zich later bij de politie. Later op de dag werd de auto uit het wa ter getakeld. PEN Een 30-jarige fenaar kwam van- ht om drie uur op de Jsing - Hoge Rijndijk- ïAharinastraat op wei- yj zachtzinnige wijze in ifaking met de politie. nan reed van de Cathari- 'aat de Hoge Rijndijk op verleende daarbij geen rang aan een politiewa- De politie-auto, bestuurd een 26-jarige agent, botste taal op de auto van de enaar. Vervolgens ramde il politiewagen een gepar- de auto. 10-jarige Leidenaar bleek r invloed van alcohol te eren. Bij hem werd een itest en een bloedproef af men. De Leidenaar, de t en zijn collega moesten wegens hoofdpijn onder indeling van de huisarts j( en. De politiewagen raakte idig vernield. krant ontvangen? Bel tussen en 20.00 uur (op zaterdag van e' en 16.00 uur) telefoonnr. 38 en uw krant wordt dezelfde d nabezorgd. E. Eshuis en A. van Es, leden van de Twede Kamer voor de CPN en de PSP, hebben gis termorgen een bezoek gebracht aan bezet ters van het kantoor van de faculteit sociale wetenschappen aan de Rijnsburgerweg. De kamerleden betuigden hun steun aan.de ei sen van bezetters. De actievoerders hebben vertegenwoordigers van het college van be stuur en van de faculteitsraad vanmorgen op nieuw uitgenodigd om te komen praten. De bezetters eisen, dat er structureel 100.000' gulden beschikbaar wordt gesteld om de vrouwenstudies aan de Leidse universiteit te handhaven. LEIDEN Zonder de uitspraak van de ambtenarenrechter af te wachten om te bereiken dat het besluit over het ingrijpen de reorganisatieplan van de Leidse subfaculteit scheikunde wordt vernietigd heeft de faculteitsraad wiskunde en natuur wetenschappen gistermiddag het plan goedgekeurd. Zes raadsle den stemden tegen. In dit plan wordt, na opnieuw rangschikken van onderzoeksprojecten, voorgesteld totaal zes man en vrouw wetenschappelijk personeel te ontslaan. De subfaculteitsraad be sloot dit plan vorige maand goed te keuren. Negen leden van de vakgroep organische chemie, die het zwaarst wordt getroffen, zijn echter vorige week een procedure bij het ambtenarengerecht begonnen om dit besluit te laten ver nietigen met als gevolg dat de gehele reorganisatieprocedure in elk geval voor scheikunde stil zal komen te liggen. De decaan van de faculteit Van der Zwet zei gistermiddag ter vergadering de nu lopende rechtsprocedure geen belemmering te vinden voor de besluitvorming in de raad: „Deze zaak zal erg lang gaan duren en bovendien bekijkt de rechter alleen de juridische kant. De raad kan zich nu best uitspreken over de inhoud van het plan, zoals ons ook is gevraagd door het college van bestuur van de universiteit". Naast het starten van een rechtsprocedure heeft de vakgroep organische chemie twee brieven verstuurd naar het college van bestuur van de Leidse universiteit. Daarin wordt ge vraagd om twee door de subfaculteitsraad genomen besluiten te herzien. De ene betreft het verworpen besluit om een commissie van goede diensten in te stellen. De andere betreft het verwor pen besluit over het „alternatieve reorganisatieplan" van de vakgroep organische chemie. De reorganisatieplannen zijn een uitvloeisel van bezuiniging die nog door minister Kemenade van de universiteiten is gevraagd. Met het oog op te verwachten verdere bezuinigingsaanslagen dringt het bestuur van de Leidse universiteit er bij verschillende faculteiten op aan om snel met eigen reorganisatieplannen te komen. De achterliggende idee is dat een sterke faculteit niet meer voor extra aanslagen in aanmerking hoeft te komen of er in elk geval door een nieuwe structuur beter tegen is bestand. De raad discussieerde vier uur over dit agendapunt, maar kwam in die tijd niet veel verder dan het herhalen van standpunten die in de subfaculteitsraad scheikunde vorige maand al uitge breid naar voren werden gebracht. Enige resultaat van de moei zame discussie tussen raad en bestuur was een amendement dat werd aangenomen waarin van het faculteitsbestuur wordt ge vraagd alvorens te beginnen de gevolgen van de reorganisatie voor onderwijs en onderzoek van elke groep op schrift te stellen. De felste kritiek tijdens de vergadering kwam van de kant van raadslid Horsman, zelf werkend in de zwaarst getroffen vak groep van de organische chemie. Net als hij reeds in de subfacul teitsraad deed. benadrukte hij nog eens dat de getroffen weten schappelijk medewerkers te weinig bij de plannen van de facul teit zijn betrokken. Zambonprijs Dr. ir. P.C.J. Leijh heeft voor zijn studie op het gebied van infectieziekten gistermiddag de Zambonprijs ge kregen. Deze prijs wordt elke twee jaar uitgereikt aan een wetenschapper in de Benelux, die een orginele bij drage heeft geleverd ten aanzien van de behandeling van infectieziekten. De heer Leijh heeft bet grootste deel van de studie waar hij de prijs voor ontvangen heeft, verwerkt in een proefschrift, waarop hij begin dit aan de Leidse universiteit promoveerde. Oud papier De oud-papier-aktie in de Leidse Professoren wijk, waar van de opbrengst ten goede is gekomen aan de stichting Regio Leiden Helpt Polen" heeft 706 gulden en 20 cent opgeleverd. Er werd op maandag 1 en dinsdag 2 november 11.770 kilo oud papier opgehaald. Scheelzien Onder de titel „Scheelzien en het luie ooghoudt de af deling oogheelkunde van bet Academisch Ziekenhuis komende dinsdag een voorlichtingsavond. Ingegaan wordt op het ontstaan van, het onderzoek naar en de behandeling van scheelzien en luie ogen. De bijeen komst begint om acht uur in de collegezaal van de af deling oogheelkunde in gebouw 15 van het AZL. Reünie De huiswerkklassen „Noord" en „de Kooi" houden zater dag een reünie in buurthuis 't Spoortje. Op het programma staan een disco en een optreden van „The amazing dr. Broddèlband". De gehele avond is er een tentoonstelling over tien jaar huiswerkklas. De reünie begint om half acht. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag middag de film De Hanawa familie' gedraaid, een film die gaat over een doorsnee Japanse familie. De film laat zien welke belangrijke rol het familieleven speelt in het hedendaagse Japan. Directeur Willem van Gulik houdt een inleiding. De vertoning begint om drie uur. Concert De sopraan Thea Ekker- Van der Pas, de bariton Ruud van der Meer en de pianist Rudolf Jansen geven maandag avond om kwart over acht een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop op het K&O-bureau verkrijgbaar. Op de avond van het concert worden toegangskaarten vanaf half acht aan de kassa van de Kapelzaal (ingang Hazewindsteeg) verkocht. Leden van de vereniging Vrienden van het Lied" hebben gratis toegang. Russische films In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt maandagavond begonnen aan een cyclus van Russi sche films. Op de eerste avond wordt 'De jeugd van Iwan' van André Tarkovsky vertoond. De film gaat over een jongen, wiens ouders door de Duitsers zijn vermoord. Zijn enige doel is wraak nemen. Dinsdag avond is het de beurt aan de rolprent 'De eenenveertig ste' van Grigori Chukari. Op woensdag wordt de film 'Piano Mecanique' van Nikita Michalkov gedraaid. De film is gebaseerd op een psychologisch drama van Tsjechov. Donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond staat de film 'De kleur van de granaatappel' van Sergej Pa- radnajow op het programma. De film behandelt de ge schiedenis van Armenië. Op alle avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. Greetje Kauffeld Het Trio van Frans Eisen, vocaliste Greetje Kauffeld en tenorist Ferdinand Povel treden zondag 21 november op in het bowling-restaurant van Hans Menken in het kader van „Jazz on Sunday". Het concert begint om kwart over drie. Zangdienst Het Leger des Heils houdt zondagavond om half acht een zangdienst in de Vredeskerk aan de Vollenhoven- kade 21. De inleidende muziek begint om kwart over zeven en de toegang is vrij. Medewerking verleent het Verenigd Muziekkorps Gouda/Leiden onder leiding van kapelmeester Jos van Dam en de Zangbrigade on der leiding van Jos Nieuwenhuys. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 i karaats vergulde miniatuur 1 balpen, die gehangen is aanl een sierlijk kettinkje.^ van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3