|r. Pasman bouwt chaatscarrière af Jokssport peer inzet oodlopende Wielerunie zuiniger en strenger iscussie Ook 250 gewonden bij stadionramp sportuitslagen De Boer toch bij openingsklassieker Timman-Korts jnoj maximaal zeven uur )ortwereld u'ORT LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA 15 UTRECHT De Konink lijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) gaat even zeer als de overige sport organisaties en bedrijven in Nederland gebukt on der de economische crisis. Tijdens de algemene le denvergadering. die giste ren in Utrecht werd ge houden, bleek dat duide lijk toen de vergadering besloot geen Nederlandse afvaardiging naar de we reldkampioenschappen voor junioren in Nieuw- Zeeland te sturen. Het komt erop neer, dat ook ten koste van de sport ge snoeid moet worden. De heer Bos van het district Overijssel stelde voor het begrotingste kort met 50.000 gulden te ver hogen en toch met een ploeg naar Nieuw-Zeeland te gaan. Het voorstel werd verworpen. Overigens moet het tekort van 1982 van een kwart miljoen gulden in 1983 teruggebracht worden naar een kleine 100.000 gulden. Dat kan o.a mogelijk worden gemaakt doordat de subsidies met 11:000 gulden toenemen. De fi nanciële steun van ministerie zijde wordt minder, maar van de Stichting Nationale Sportto- talisator ontvangt de KNWU 22.000 gulden meer dan vorig jaar. Voorzitter Hylkema van de KNWU sprak in zijn openings woord de wens uit volgend jaar met een sluitende begro ting te kunnen komen. De be groting van 1983 kwam in zijn geheel 7.000 gulden lager uit dan in 1982. De twee betrek kelijk nieuwe poten in de KNWU-structuur, het fiets- crossen en het toerfietsen, hebben zich volgens Hylkema gunstig ontwikkeld. Albert van den Bosch werd gekozen tot secretaris van het hoofdbestuur. Voorts koos de algemene vergadering de he ren Huissoon en Van Riessen tot leden van het hoofdbe stuur. Door het plotselinge vertrek van Joop van der Groen als penningmeester heeft het hoofdbestuur naar stig moeten zoeken naar een opvolger. De Heer Bakker uit Den Haag is de voornaamste kandidaat voor de functie. Er kwam een nieuw dopingre- glement. Voortaan wordt een op het gebruik van verboden stimulerende middelen betrap te wielerprof beboet met 6250 gulden en voorwaardelijk ge schorst voor twee maanden. Bij een tweede keer wordt de straf verdubbeld. Bovendien zal dan de licentie van de be trokkene voorwaardelijk wor den ingetrokken met de bepa ling dat hij bij een derde over treding van het reglement nooit meer een licentie zal krijgen. Proflicentie De commissie beroepswielren- nen zal voortaan bepalen of een amateur een proflicentie krijgt. Zoals dat tot op heden de gang van zaken was kon ie dere wielrenner prof worden. Met ingang van het nieuwe seizoen zal dat niet meer mo gelijk zijn. De reglementen werden zonder een woord door de algemene vergadering goedgekeurd. Dammen WK in Sao Paulo Eerste ronde: Traore (Ivo)-Guinard (Fra) 0-2; Verpoest (Bel)-Kouassi (Ivo) 1-1; Kaplan (VSt)-Autar (Sur) 2-0; Diallo (Sen)-Van de Wal (Ned) 0-2; NDiaye (Mali)-Clerc (Ned) 0-2; Bastiaannet (Ned)-Da Silva (Bra) 1-1; Franca (Bra)-Wiersma (Ned) 0-2. Tafeltennis Open Joegoslavische kampioen schappen: Heren eerste ronde: China-Roeme- nie 3-0; Zweden-Nederland 3-0; Tsje- cho-Slowakije-Griekenland 3-0; Hon- ganje-Oostenrijk 3-1; Frankryk-Italie 3-2; Engeland-Joegoslavie B 3-1; Joe goslavië A-Sovjet-Unie 3-0 Kwartfi nales: Joegoslavie-Frankrijk 3-0; Hongarije-West-Duitsland 3-1; Enge- .Jand-Tsjecho-Slowakije 3-1; China- Zweden 3-1. Dames eerste ronde: Griekenland 3-0; Roemenie-Italie 3-0; Sovjet-Unie- Polen 3-0; China-Engeland 3-0; Zwe- den-Frankrijk 3-2. Kwartfinales: Joegoslavie-West-Duitsland 3-0; Chi- na-Zweden 3-0; Roemenie-Honganje 3-1; Sovjet-Unie-Tsjecho-Slowakiic 3-1. DEVENTER Het gewest Friesland van de KNSB heeft Lieuwe de Boer toch ingeschreven voor de wedstrijden om de IJssel Cup, die morgen in Deventer worden gehouden. Tijdens de selectiewedstrijd, maandagavond in Heeren veen, was De Boer wegens het maken van twee valse starts op de 500 meter gesdiskwalificeerd. De Friese afvaardiging naar deze openingsklassieker van het schaatsseizoen bestaat nu uit Hilbert van der Duim, Yep Kramer, Geert Kuiper, Lieuwe de Boer en Jan Yke- ma. Van de twintig keer dat er om de IJssel Cup is ge schaatst, heeft het gewest Friesland negen keer gewonnen Het gewest Zuid-Holland bestaat uit Menno Boelsma, Hein Vergeer, Leo van Geest, Jan Nieuwenhuizen, André Kraayeveld. Reserves: Hans Janssen cn Jaco Mos. Bij de dames is de openingsklassieker een invitatiewed strijd. Uitgenodigd zijn: Ria Visser, Alie Boorsma, Yvonne van Gennip, Ingrid Haringa, Thea Limbach, Boukje Keu len, Ina Steenbruggen (allen kernploeg), Marieke Stam, Monique Kauffman, Ingrid Paul, Coby Borst, Ineke Kooi man, Marja Adema, Astrid van Dalen, Sijtje van de Lende, Erna Uitham, Hanneke de Vries en Jose Wijlens. Reserves zijn: Yvonne van der Liende, Sybille Last en Saskia Kooke. HILVERSUM Om zoveel mogelijk afgebroken partijen te vermijden zijn Jan Timman en de in Zwitserland levende ex-Rus Viktor Kortsjnoj voor hun komende tweekamp in Hilversum overeengekomen maximaal zeven uur achtereen per partij aan het schaakbord te zitten. Gebruikelijk is een eerste zitting van vijf uur. De eerste partij is maandag 6 de cember in de concertstudio van het KRO-gebouw. In totaal worden zes partijen gespeeld, verder op 7, 8, 10, 11 en 12 december. Ook in 1976 speelden Timman en Kortsjnoj al eens een tweekamp tegen elkaar. Toen zegevierde Kortsjnoi met 5,5-2,5. Voor Kortsjnoj is het treffen een voorbereiding op de kandidatenmatches, waarin hij de Hongaar Lajos Por- tisch als tegenstander heeft geloot. Bovendien doet Kortsjnoj in januari mee aan het Hoogovenstoernooi te Wijk aan Zee. SPORTGALA TREKT WEINIG PUBLIEK DEN HAAG Het Haagse sportgala, dat deze week in verschillende sporthallen het nut en het aantrekkelijke van integratie van valide en gehandicapte sportbeoefena ren wil uitdragen, trekt helaas maar bitter weinig publiek. Gisteravond waren er in Overbosch 100 tot 200 toeschouwers. Het tophockeyteam van Klein Zwitserland vond dat echter geen reden om zich niet in' te spannen en versloeg in een spannend duel MEP met 13-11. Topscorer werd Ties Kruize. Het rolstoelbasketbalduel Redeoss- Kameleon werd door laatstgenoemde team met 4-1 verloren. Kameleon verloor ook een tafeltennisduel, met 5'/2-2VL Vanavond is het sportgala in Zuidhaghe, waar o.a. DKC 1 (badminton) en Starlift/Voorburg (heren 1, volleybal) zullen aantreden. Basketbalweek rond HAARLEM De eerste Haarlemse basketbal- week, die van zondag 26 december tot en met za terdag 2 januari wordt gehouden, heeft zijn be zetting rond. Naast de drie Nederlandse deelne mers (Haaksbergen, Leiden en Stars) komen er drie buitenlandse ploegen. Uit Israël verschijnt Hapoel Ramat Gan, momenteel lijstaanvoerder in de Israëlische competitie. Daarin versloeg de ploeg onder meer het befaamde Maccabi Tel Aviv. Perlone Torino, de nummer twee van Ita lië, komt met een sterk aanvallend team met on der anderen de Italiaanse internationals Burmat- ti en Caglieri en de voormalige Amerikaanse profs van Los Angeles Lakers, Ford en Wansley. Een Westduits team, BC Giants Osnabrück, com pleteert het zestal. Het is een ploeg uit de tweede Bundesliga, opgebouwd rond de zoon van een Westduitse miljonair. In het team zijn twee Amerikanen, twee „Westduitse" Amerikanen en één echte Westduitser opgenomen. "NATJK ISMAIL ,AR ANDERLECHT SSEL De 25-jarige Finse voetbalinter- J nal Atik Ismail heeft een contract gete- u bij het Belgische Anderlecht. Ismail reeds in Turkije en Zweden als prof ge- d. Ook de pas 16-jarige Deense aanvaller Rasmussen ging over naar Anderlecht. openbaar ministerie in Spanje zal tegen 00 rie mannen, die in maart 1981 de Spaanse rjailer Quini (Barcelona) ontvoerden en 51 agen vast hielden, een gevangenisstraf n dertien jaar eisen. Het proces begint op muari in Barcelona. Twee spelers van i-divisieclubs zijn door de tuchtcommis- an de KNVB gestraft vanwege hun der- /e Je kaart. Henk Pieneman van De Graaf- moet drie wedstrijden aan de kant blij- Alex van der Klift van Wageningen twee wedstrijden buitenspel. Italië biedt Bearzot contract voor vier jaar ROME De Italiaanse voet balbond heeft Enzo Bearzot, de trainer van het Italiaanse voetbaleftal dat afgelopen zo mer wereldkampioen werd, .een contract voor vier jaar aangeboden. ENTER „De x atssport heeft iets aan i'l 5 verloren", zegt Joop 05 ïan uit Zwolle, aan de avond van de strijd la!de IJssel Cup in De in er. „De gezelligheid is D wenen en de schaat- u' moeten steeds harder eiien om de top te be- Bovendien wordt de lust ontnomen, -it at de economische re- lee ook zijn sporen in opsport heeft achter ten. Vroeger kon je halve dagen werken Ie andere tijd aan de ling besteden. Dat is over. Topsport is in erland niet meer mo lt", aldus de 27-jarige e atser, die morgen aan J negende IJssel-Cup- Jt strijd begint. IS Pasman, sinds vorig jaar r lieur wegenbouw, weet e over hij praat. Sinds 1968 >i t hij zich met de schaats- bezig en hij heeft door de I heen de combinatie sport ludie goed kunnen maken, maar sport plus werk levert ook hem toch wel problemen op. Joop Pasman heeft besloten dat er voor hem geen jubileum IJssel Cup meer komt. Dit sei zoen zal de 27-jarige schaatser zijn carrière afbouwen. Een carrière, waarop hij toch trots kan zijn. Joop Pasman reed als „student-topsporter" eenmaal een WK voor junioren in het Zweedse Stromsund, eenmaal een EK in Oslo en tweemaal een WK in Oslo en Göteborg. Met de bronzen WK-medaille uit Stromsund en de vijftiende plaats bij de WK in Heeren veen is Pasman erg tevreden. Toch wil hij in het laatste schaatsseizoen op nationaal ni veau nog één keer een top prestatie leveren. „Via de selectiewedstrijden wil ik me plaatsen voor de natio nale kampioenschappen, die in Deventer zullen worden ge houden. En dan nota bene in mijn eigen stadion afscheid ne men van de topsport", zegt Joop Pasman op de dag dat hij van bouwbedrijf Van Gelder in Hattem te horen kreeg, dat hij met nog dertig andere werknemers per 1 januari „op de straat staat". De teleurstel ling weerhoudt Pasman niet om morgen te proberen een WK- dammers °P dreef SAO PAULO De Nederlandse deelnemers zijn het toernooi om het wereldkam pioenschap dam men gisteren in Sao Paulo goed begonnen. Van de Wal, Clerc en Wiersma behaal den een over winning. Basti aannet speelde remise. Rob Clerc. Het is normaal dat Italiaanse bond slechts contracten met een looptijd van een jaar aan biedt. De bond verklaarde deze ongebruikelijke stap met verwijzing naar de behaalde wereldtitel. Enkele weken ge leden schijnt Bearzot een nieu we verbintenis van een jaar, die overigens telkens met een jaar kon worden verlengd, te hebben geweigerd omdat hij op deze wijze geen nieuwe ploeg kon opbouwen, die in 1986 de titel kan verdedigen. IV YORK De dood iren van de Zuidkore- e bokser Kim en de hting van Arguello in Verenigde Staten heb- ben de bokssport in op spraak gebracht en de roep om het verplichte ge bruik van hoofdbescher mers, grotere handschoe nen en het inkorten van de gevechten klonk daar de laatste dagen weer luid op. Joop Pasman, die morgen aan zijn negende IJssel Cup begint, hoorde deze week dat zijn werkgever hem en dertig collega's per 1 januari op straat moet zetten. goede start van het schaatssei zoen te maken. „Schaatsen heeft mij veel plezier geschon ken. Ik heb veel van de we reld gezien en ik heb er veel sportvrienden aan overgehou den. Dat schenkt toch een ze kere voldoening, ondanks de vele inspanningen". „Op regionaal niveau wordt er al veel van je gevraagd. Soms vraag ik me wel eens af, waar zijn we mee bezig? Ik voorzie een sombere toekomst voor de schaatssport. De gouden tijden van Ard Schenk, Kees Ver kerk en Eric Heiden zijn echt voorbij. Om de top te bereiken zal je veel talent moeten mee brengen". „De strijd om de IJssel Cup wordt dit jaar weer erg inte ressant. De regiorijders moe ten presteren om zich voor de NK te plaatsen, terwijl de kernploegleden afwachtend kunnen rijden. De suprematie van Hilbert van der Duim en Frits Schalij is voor iedereen duidelijk. Ik houd de strijd om de IJssel-Cup op een sportieve reünie van oude en nieuwe ta lenten. Meer zit er niet in. En dat is toch jammer voor de schaatssport", besluit Joop Pasman, de schaatser met de meeste IJssel-Cupkruisjes ach ter zijn naam. WIL VAN DER PLAS Damnederlaag Holstvoogd MONSTER De dammers «van Den Haag, Delfland en Westland zijn gisteravond be gonnen aan het districtskam pioenschap in de hoofd- en eerste klasse. Internationaal meester Ed Holstvoogd liet zich verschalken door Jan de Klein en invaller Vorselman zorgde voor de tweede verras sing door Tholel te kloppen. Uitslagen eerste ronde: Hoofdklasse: Bruiins-Vrolijk 1-1; Pershad-De Boer 0-2; Holstvoogd-De Klein 0-2; Tholel-Vorselman 0-2; Si- mons-Besuijen 2-0; Veenstra-Poppe 0-2. Eerste klasse: Maissan-Immerzeel 1- 1; Van der Voort-Losekoot 1-1; Thijs- sen-Bentvelzen 1-1; Slijngard-Mondt uitgesteld; Pronk-Boevnlander 2-0. SBANE Marcella Mes- is in de derde ronde van internationale dames ten- >ernooi in Brisbane uitge beld. Ze verloor met de 'olie cijfers 4-6, 6-3, 6-1 de Tsjechoslowaakse Hana dlikova. MBURG Bij de West- be lotto „7 uit 38" zijn deze k de volgende winnende >rs getrokken: MO-12-27-30. Reservege- STELVEEN De Neder- dse hockeyselectie voor het landentoernooi in Mei- me (van 10 tot en met 19 ember) heeft gisteravond imstelveen een oefenwed- d tegen hoofdklasser Kam- g gelijk gespeeld met 7-7 De doelpunten van het lerlands elftal kwamen op m van Hidde Kruize (2), Hartog, Bouwman, Van mbergen, Scheffer en jn. 0GE MIERDE Nadat |n dit jaar de internationale itary van Amsterdam we- s gebrek aan sponsorgelden st afhaken is dat nu ook. geval met de internationa- lilitary van Hooge Mierde, traditioneel voor het pink- ^eekeinde op de agenda NTREAL De wereld- ipioenschappen kano zul- in 1986 in Canada worden ouden. De wedstrijden 'den afgewerkt op hetzelf- water waarop in 1976 de 'mpische kanowedstrijden rden gehouden. CALI Het aantal ge wonden bij de ramp in Cali in het voetbalsta dion van de hoofdstad van Colombia kwamen, zoals bekend, eergisteren 24 mensen om het leven bedraagt naar nu pas blijkt tenminste 250. De toestand van tenminste twintig gewonden is kri tiek. Het ongeluk was te wijten aan het gedrag van dronken toe schouwers, die zich op het bo venste deel van de tribunes bevonden en de mensen bene den hen met flessen, vuur werk en urine tot overhaaste spoed naar de uitgangen dwongen. Onder de 24 mensen die onder de voet werden gelopen, be vonden zich volgens Julio Fi ascos, burgemeester van Cali, veertien kinderen. Hij ontken de berichten uit radioversla gen dat de toeschouwers zich opeenhoopten omdat de deu ren van het stadion niet snel genoeg geopend werden en dat er 15.000 mensen te veel wa ren toegelaten. Een maand geleden gaf de Co lombiaanse voetbalbond de or ganisatie van de strijd om de wereldtitel in 1986 terug nadat de FIFA op modernisering en uitbreiding van de stadions had aangedrongen. New Delhi Naarmate de opening van cfe negende Aziatische Spelen in New Delhi nadert wordt de si tuatie in de hoofdstad van In dia grimmiger. De autoriteiten hebben niet alleen te maken met dreigende acties van mili tante leden van de religieuze Sikhs, maar werden gisteren ook geconfronteerd met een staking van het personeel van de door de staat gecontroleer de radio- en televisieomroe pen, waardoor uitzending van de sportevenementen een vraagteken is geworden. Ruim zevenhonderd stakers, die een betere betaling wensten, wer den gearresteerd. Bij de aange houden personen zijn produ cers, cameralieden, productie assistenten, technici, regisseurs en videospecialisten. Net zo gemakkelijk als na an dere bokstragedies zal deze op roep tot gezond verstand weer verstommen. Een boksarts verklaarde: „We hebben geen grotere of zachtere handschoe nen nodig. De voornaamste verandering op dat gebied is het verwijderen van de duim. Handschoenen uit één stuk, zoals die in New York ge bruikt worden, verminderen niet alleen het gevaar voor oogblessures, ook de klap komt veel minder hard aan." Verdedigers van de bokssport houden vol, dat de sport veel minder fatale ongelukken op levert dan algemeen wordt aangenomen. Volgens Herbert Goldman, uitgever van het blad „Ring Magazine", zijn sinds 1945 ten minste 349 slachtoffers in de ring geval len. In de laatste dertig jaar is In Europa gaat het boksen gewoon door. Gisteravond verdedigde de Fransman Lucien Rodriguez (rechts) In Parijs zijn Europese bokstitel in het zwaargewicht tegen zijn Italiaanse uitdager Domenico Adinolfi. Rodriguez won op punten. het aantal doden per jaar sterk afgenomen. In 1953 stierven nog 22 boksers. Vorig jaar wa ren het er vier. In de eerste elf maanden van 1982 jaar wer den vijf dodelijke slachtoffers' genoteerd. Goldman vindt die cijfers niet verontrustend:,.Als je nagaat dat er in deze wereld 20.000 prpfs en amateurs de wedstrijd-bokssport bedrijven in een jaarlijks totaal van 60.000 gevechten, dan vallen die cijfers mee". De schuld van doden en ge wonden in de ring ligt, vol gens insiders, deels ook bij de televisie en de boksbonden. De gigantische publiciteit rond tir telgevechten (Koopmans-Blan- chard was in Nederland een voorbeeld) doet jonge, onerva ren boksers te snel in de eind fase van hun ontwikkeling stappen. Ook de twee wereld- boksbonden (WBC en WBA) hebben volgens insiders schuld aan die ontwikkeling. Politie ke beweegredenen zijn vaak de achtergrond voor het toe stemmen in de niet verstandi ge verlangens van onervaren boksers. Verdedigers van h^t standpunt der boksers brengen naar vo ren, dat er deze herfst in het Amerikaans „football" twee keer zoveel doden vielen te betreuren als in de boksring. Kritikasters stellen, dat in de ,.football"-sport dodelijke slachtoffers voortvloeien uit ongelukken, terwijl bij boksen het gerichte doel is je tegen stander bewusteloos te slaan. Alexis Arguello verhaalde nog voor het bijna noodlottige ge vecht in Miami, hoe hij eens publiciteits-adviezen van een boks-promotor negeerde. Hem werd gevraagd de pers te ver klaren dat hij zijn tegenstan der zou doden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15