Mantelpakje ook weer voor de zeer jonge vrouw Oorsieraad voor gehoorgestoorden Rolstoelgebruiker stiefkind van wegrestaurants Nieuwe Opel Rekord: méér dan een face-lift Subaru 1983 KONSUMENTENINFORMATIE LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA l] Petra Spigt (30), werkzaam bij de firma De Jager in Amster dam waar gehoorapparaten worden vervaardigd, is op het idee gekomen het in het oor de dragen apparaatje te ver stoppen achter een oorsieraad. Ze maakt vier modellen,in zilver of eventueel ander materiaal (naar keuze van de ko per), dat over het witte, rode of blauwe gehoorapparaatje wordt geklikt. Door kleine vierkante gaatjes is de kleur van het apparaatje zichtbaar, hetgeen toch weer een bepaald ef fect geeft. Veel mensen zijn er blij mee. Wie er meer over wil weten kan terecht op tel. 020-644760, of schrijven naar Ni- colaas Maesstraat 119 Amsterdam. Prijs vanaf f 275,- Tachtig procent van de Nederlandse horecabedrijven is niet toegankelijk voor rolstoelgebruikers, waardoor rond de 50.000 automobilisten, tevens rolstoelgebrui kers, niet in staat zijn de noodzakelijke sanitaire stop te maken onderweg. Dit zei de heer H. van Zijl, voorzitter van de stichting „Wij horen erbij" tijdens de opening van het eerste aangepaste weg restaurant voor rolstoelgebruikers in Zeeland. Het is motel De Caisson in Biezelinge (gemeente Kapelle) aan de A-58. Het is volgens hem onbegrijpelijk dat er in een recreatieprovincie bij uitstek, zoals Zeeland toch genoemd mag worden, er maar één aangepast wegrestaurant aanwezig is. Volgens Van Zijl besef fen de horeca-ondernemers gewoon te weinig, dat ze met het niet aanpassen van hun bedrijven een nog steeds groeiende kring klanten buiten de deur houdt. Van Zijl noemde in dit verband het toenemend aantal verkeersslachtoffers en wao-ers dat na revalidatie weigert om thuis te gaan zitten kniezen. Ook die mensen willen er met hun auto op uit. De horeca-onderne mers dienen op deze situatie in te spelen. Men zal nu eens af moeten stappen van het negatieve standpunt, dat toiletten voor invaliden te veel ruimte innemen die ook voor andere doelein den gebruikt kan worden. Men zou dan niet alleen de invalide weggebruiker, maar ook zichzelf een dienst bewijzen, aldus Van Zijl. Komende zomer zal ook de zeer jonge vrouw het lang verguisde mantelpakje weer gaan dragen. Jarenlang heeft ze er haar neus voor opge haald. In 1983 zal ze er naar snakken Parijs heeft op de prèt a porter dit prettig kle dingstuk. nauw rokje tot de» knie met breedgeschouderd (soms getailleerd) jasje, als hoofdmoot gebracht. Kortom: het Chanellpak is in ietwat gewijzigde vorm terug op het modetapijt, nadat het als trend wel altijd op de achter grond aanwezig was, als zijn de „chic", „altijd goed", „on volprezen", maar voor de jon gere vrouw toch wel wat braaf, zo rjiet „belegen". Nu stopt men er de „tong voor in de wang", zodat er onder de jukbeenderen een klein knob beltje gaat uitsteken, de nieuwste manier om te tonen dat iets gaaf is. Kokerrokken zijn een tweede item, hetzij lang, hetzij kort, maar wel voorzien van een deugdelijke split, soms tof de heup of tot het kruis. Voor de liefhebsters. Hottest news zal zijn de tricot rage. Alles wat maar meerekt, of zweemt naar bonneterie staat boven aan de lijst. Im- primés zijn geliefd. In een model zitten soms wel vijftien verschillende motiefjes: ruit jes, bloemetjes, balletjes, streepjes. Slank silhouet Het silhouet blijft, soms door details gebombardeerd tot vol Grijs wollen gabardine mantelpakje; proto type zomermode. (Krizia). Grijs merinos jasje (butcherlook) op lichtge wicht zwart wollen gabardine short. Simpel en makkelijk draagbaar. (Sanlorenzo). ornaat, sluik en slank. De lijn is een kruising tussen Balan- ciaga en de jong overleden Franse couturier Jacques Fath uit de gloriejaren van 1950-'60. De coupe is gemak kelijk door de confectie te maken. Tath had ronde schoudervullinkjes van Zomerbroekpak, tweekleu rig. Knoopsluiting op de af zakkende schouders; wijde mouwen. Tunnelceintuur als accent op de taille. (Lanvin). Terug van weggeweest: mantel, hemdachtig jasje, gesloten door twee knopen op korte broek met wijde pijpen. (Basile). schuimplastic, die in de kop van de mouw werden gestikt. Die zijn er weer: de vulling zit nu niet meer in de beurs maar in de schouders. Mouwen zijn diep ingezet (vleermuis), maar dit ver schijnsel kennen we al uit de wintergarderobe. Samenge vat: de lijn heeft volheid van boven, maar de tors blijft soe pel en slank met lange, lan- guesante lijnen en nadruk op heupen en taille. Gatenlook Een kleine groep inkopers (24) rond de voormalige hal len, niet bepaald de sjiekste buurt van Parijs, is door de knieën gegaan voor jurkjes, waarin gaten worden geknipt, soms zo groot als spiegeleie ren. Ze worden bijeengehou den door touwtjes. Een zusje van de zogenaamde „vage- bondlook", waarvan men zich kan afvragen of het geen doodgeboren kindje is. Tijdens de Franse revolutie was het mode een rood koordje om de nek te dragen, een modegril die sloeg op het bloedig guillo- tinewerk, de snede rond de nek van de adel. Ook waren er oorbellen in de vorm van een mini-guillotine, terwijl er ook knopen mee werden ver sierd. De mode probeert zich altijd te hervinden in het maatschappijgebeuren. Nu is er malaise, vooruit, we gaan in gatenjurken lopen. We zijn Belangrijker is, de grote lijnen in de gaten te houden en vooral juist omdat er op de dubbeltjes moet worden gelet draagbare kleren te kiezen, die een paar jaar meegaan. De kleuren? Pottenbakkerstin- ten, stro en bleekblauw, zwart, tabak, wit, maar ook multicolour. Kijk uit naar: blousons; hemd- jasjes met diepe splitten (but cherlook, slagersjongen-look); Een wit satijnen Prince de Galles imprimé jurk, met dubbel heup-ceintuur. (Christian Dior), ronde, wat afzakkende schou ders; kimonomouwen, wijd, diep ingezet; korte, lange, sluike, soepele, rechte rokjes; benadrukking van de taille en heupen door ceintuurs; flan nels, poplins, canvas, suède met appliqués in verschillen de kleuren; geruwd katoen of shantung; tricots en jerseys; knopen aan voor- en achter kant; voor- en achterdecolleté in kleine jurkjes; ongelijke rokzoom. En bedenk tenslotte dat „Zo- mervrouw-1983" een hoofd deksel draagt! TINY FRANCIS Het Chanellpak-nieuwe-stijl: witte, met zwart afgebiesde tri cot cardigan, witte blouse met zwarte strik en zwarte kno pen. Witte gabardine rok. Zwarte strohoed met camelia. Drie rijen parels. Met zwart afgebiesde witte jersey schou dertas. Ouders vragen ouders telefonisch raad Sinds enkele dagen draait opvoedings-telefoonlijn, in h leven geroepen door de Stiel ting Spel en Opvoedingsvoo lichting in Arnhem. Onder 085-5151025 kunnen vaders i moeders die met de handen het haar zitten omdat zoont of dochtertje er bijvoorbee een voorkeur voor heeft h behang met viltstift te bew« ken of zijn/haar yoghurt ov de planten te gieten, hun ha uitstorten bij andere ouders. Doel is, uit eigen ervarir raad te geven of door te ve - wijzen naar psycholoog i kinderarts. Een van de org nisatrices: „We hebben no weing ervaring met de vri gen. We zitten hier de hel week van 9.00 tot 12.00 uu met tien ouders, die elkaar a wisselen. Scheidsrechter sp< len willen we niet, en oo niet de psycholoog uithangei Luisteren kan soms al helpe bij kleine- of grote moeilijk heden. Soms los je daarmee een probleem(pje) op. Bover dien hebben we het idee, di ónze telefoon een lage drem pel heeft. Een ouder grijpt e eerder naar dan dat hij ee deskundige inschakelt. H{ hangt natuurlijk van de vraa 1 af of we doorverwijzen. Voo 11 praktische problemen lij voor een vreemde de oplos j, sing soms voor de hand. Oi ders kunnen zich op een pro^ bleem doodstaren en dai komt een buitenstaander in eens met een nieuw idee. D opvoedingstelefoon stamt ui Frankrijk, waar 20.000 vragei per jaar op de luisterende ou ders worden afgevuurd. Z voldoet uitstekend. In Nedei land geeft men alleen ant woord op vragen over kinde ren tot 12 jaar. (T.F.). Stroomverbruik bij de bron aflezen Ir H. Vrielink, medewerke van het Natuurkundig labora torium in Eindhoven, heel een elektriciteitsmeter ont worpen, die op de wandcon tactdoos kan worden geplaats en waarmee het stroomver bruik direct kan worden afge lezen. Door middel van ee digitaal afleesbaar schermp kan de gebruiker informatit krijgen over het elektriciteit' verbruik in watts, het maxi mumverbruik en de verstre ken tijd sinds het inschakele Vrielink maakte het ontwe naar aanleiding van een dofl het Koninklijk Instituut vo0' Ingenieurs (KIVI) in samen werking met het ministeri van economische zaken en d werkgeversorganisaties uitge schreven prijsvraag. Voor zijl inzending kreeg ir Vrielinl de eerste prijs, zijndi f 15.000,-. Doel van de prijs vraag was, het stimuleren vat de produkt-innovatie, om daardoor de industrie eet steun in de rug te geven. 0 het ontwerp ook in produktii wordt genomen is nog niet be kend. De nieuwe Opel Rekord: betere stroomlijn. Na de tentoonstelling van Parijs hebben we inmid dels ook die van Birming ham weer achter de rug. Beide shows boden dit jaar meer dan de gebrui kelijke hoeveelheid nieuws, want zelfs in En geland beleefde een voor grote groepen interessant model zijn première: de nieuwe Opel Rekord. Aan de andere kant van de Noordzee heet hij dan wel Vauxhall Carlton, maar veel meer verschil met de Opel dan die naam is er niet. Naast al die grote, vaak al lang verwachte presentaties was er ook aardig „klein" nieuws dat aandacht ver dient. In de afgelopen jaren zorgde Opel ongebruikelijk vaak voor spanning en spektakel, door het vervangen van Ka- dett en Ascona en door het toevoegen van een nieuw, nog kleiner model, de vorige week in deze rubriek bespro ken Corsa. In vergelijking daarmee wordt de Rekord, zo als die sinds 1977 in produktie is, haast ongemerkt vervan gen. Het is misschien niet zo'n radicaal veranderd model als de Kadett en Ascona dat wa ren. maar het gaat toch wel verder dan een face-lift. De nieuwe Rekord krijgt een op de Ascona (sedan-versie) ge ïnspireerd uiterlijk, dat hem meteen aan een betere stroomlijn helpt, met onge veer dezelfde CW als de Asco na. De aandrijving blijft via de achterwielen geschieden, maar de wielophanging is aangepast om het comfort te verbeteren. De motoren ko men deels uit de „nieuwe ge neratie" die begon met de lichte en compacte Kadett- motoren. Ook nogal onopval lend verschenen de 1,8 liter motoren voor de Rekord eer der in de Manta, en is er nu ook zo'n motor voor de Asco na. De 18S carburateurversie vervangt de oude tweeliter 20N waar de meeste Rekords mee waren uitgerust. De nieuwe motor levert evenveel vermogen (66 KW-90 pk) maar is 25 kg lichter. Daar naast is er dan nog de 18N met 55 KW-75 pk en de oude tweeliters met of zonder in spuiting: 205 (74 KW) en 20E (81 KW), Bij de transmissies zien we nu eindelijk ook bij Opel een vijfbak verschijnen. Tenslotte is ook het interieur aangepast, onder meer met nieuwe voorstoelen en een ander dashboard. Mitsubishi Pajero Als enige Japanse firma had Mitsubishi tenminste in het Europese programma nog geen terreinwagen. En juist op de terreinwagenmarkt ne men de Japanse merken een erg sterke positie in, daar zij vaak veel goedkopere model len leveren dan de Europese concurrentie. In Birmingham echter maakte Mitsubishi dit „verzuim" goed met de Paje ro, die er werkelijk zeer aan trekkelijk uitziet. Het is een luxe-terreinwagen, die niet alleen buiten maar ook op de gebaande wegen goed uit de weg kan. De aandrijving wordt verzorgd door de be kende turbo-dieselmotor die we van de Galant kennen, met 2,3 liter inhoud en 62 KW-84 pk. Ongebruikelijk voor terreinwagens is de daaraan gekoppelde vijfbak, die duidelijk bedoeld is om het rijden op normale wegen Mitsubishi nu ook op de Europese markt met een terreinwa gen, de Pajero. tot een redelijk probleemloze aangelegenheid te maken. Uiteraard is er ook een tus- senbak met twee- en vierwielaandrijving plus hoge en lage overbrenging. Zelfs in een sperdifferentieel, in het terrein zeker geen overbodige luxe, is voorzien. Het onder stel is ook een mengvorm tus sen weg- en terreintechniek. De achteras is star en aan bladveren opgehangen, maar vóór is onafhankelijke ophan ging met torsievering toege past. De besturing is bekrach tigd, hetgeen bij de gemon teerde 215 SR 15 banden ook best nodig zal zijn, Zowel ui terlijk als interieur zijn netjes afgewerkt. Zoals het hoort voor een auto die eigenlijk een soort dubbelrol heeft als bedrijfs- en luxewagen. De Pajero zal volgend jaar lever baar zijn, in een uitvoering met vast dak of met linnen Nissan Prairie De meeste Italiaanse carrosse riebouwers, maar bijvoorbeeld ook Volvo, hebben al heel wat afgestudeerd op modellen die een kruising zijn tussen een middelgrote personenauto en- een bestelwagen. Daarin wordt dan echt maximale bin nenruimte bij minimale bui tenafmetingen bereikt. Ver der dan (vele) prototypen kwamen zij echter nooit. Hoogstens zou je kunnen stel len dat de nieuwe VW Polo een beetje op dat idee geba seerd is. Maar zie: wat in Eu ropa niemand aandurft, wordt bij Nissan gemaakt. De Prai rie, gebaseerd op de dit jaar uitgebrachte Sunny met voor- wielaandrijving, lijkt flink op de ideeën die Volvo en Giugi- aro ooit lieten zien voor een ideale taxi. De Prairie is na melijk zeer hoog (1,60 meter) en heeft achter schuifdeuren, waardoor een buitengewoon riante instap wordt gecreëerd (daar er ook geen middenstijl is tussen voor- en achterdeu ren). Daarnaast heeft dit merkwaardige type een echte bestelwagen-achterklep, zodat bij neergeklapte achterbank een fors laadvolume beschik baar is. Om een lage vloer te verkrijgen paste Nissan achter onafhankelijke ophanging met torsiestaafveren toe. De neus van de Prairie doet wel aan die van de Sunny denken en herbergt daarvan ook de 1,5 liter motor met vijfbak. Daar die motor zeer zuinig met dé brandstof omspringt kan Nissan, ondanks het grote frontale oppervlak van de Prairie (dus veel luchtweer- stand) toch een verbruik van minstens 1 op 12 beloven. Ook op de RAI, begin volgend jaar, zal de Prairie te zien zijn en kunnen wellicht definitie ve prijzen worden genoemd. Voorlopig houdt men het op, minder dan 24.000,-. Ook op de RAI belooft Mitsubishi trouwens een Colt met aparte kofferbak te brengen. Als Japans buitenbeetje is Subaru vooral bekend ge worden met zijn perso nenauto's met vierwie laandrijving, nog steeds (maar hoe lang nog?) de enige normale auto waar je als het nodig is gerust het terrein mee in kan. Binnenkort wordt het programma nog uitge breid met een geheel nieuw model, de Mini Jumbo. Daarover later meer, want eerst heeft Subaru voor het bekende modellenprogramma weer een paar aparte nieuwtjes. Om te beginnen zijn de '83- modellen goedkoper gewor den, bij de eenvoudiger typen tot 1.000,- a 1.500.- toe. Daarnaast is de uitrusting uit gebreid; alle modellen hebben nu onder meer halogeenkop- lampen en krijgen de 1600 en 1800 motoren elektronische ontsteking. Groter nieuws is de introduktie van een automatische transmissie voor de 1800 sedan en hard top, voorzien van drie over brengingen en een zelfblok- kerende koppelomvormer (centrifugaal, dus in alle ver- snelllingen werkzaam om he verhoogde verbruik bij auto matische transmissie te beper ken). Heel apart is, dat die au tomaat ook leverbaar is voor de sedan en de stationwagen met vierwielaandrijving. Die is ook bij de automaat (met een knopje op de keuzehand- Ie) uitschakelbaar. Wel moet men dan de tussenbak met hoge en lage overbrenging, die de handgeschakelde mo dellen hebben, inleveren. De luxueuze 1800-modellen heb ben nu overigens ook stan daard stuurbekrachtiging en elektrisch bediende zijramen vór. Bij de automaat krijgt men tevens een nieuw digi taal dashboard, waarin toe rental en snelheid met lich tende cijfers worden aangege ven. Meteen zit er een be scheiden tripcomputertje bij, dat tijd, reistijd, afgelegde af stand en overgebleven actie radius (op basis van verbruik en tankinhoud) uitrekent. Het verbruik moet die computer dus wel weten, maar aange ven kan hij het niet. Dat alles houdt wel in, dat de types met automaat vier tot vijfduizend gulden duurder zijn dan de handgeschakelde versies. Het prijzengamma komt hiermee op 14.995,- voor de 1300 DL Hatchback tot 31.595,- voor de 1800 Super Wagon met s tomaat en vierwielaandrij- Subaru 1800 Super Wagon, met vierwielaandrijving.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14