Celstraf geëist voor drukken van valse „koetjeszegels Deetman wil z'n uiterste best doen HJ] Vrees voor gevolgen; adempauze bracht partijen weer bijeen; Verloren lessen worden niet ingehaald Kamer moet afbraak t gezinszorg tegenhouden'1 h Kabinet bekijkt of natuurbehoud bij Landbouw blijft Boek voor „grote drie" Omscholinr voorkomt Tl 'opeten' eigyi huis MINISTERIE OP TALLOZE VRAGEN: Studietoelagen toch in december? 9? BINNENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA Man schiet echtgenote door hoofd HOORN Bij een hooglopende ruzie is woensdagnacht een 47-jarige vrouw uit Hoorn levensgevaarlijk gewond ge raakt door een kogel uit de revolver, van haar 52-jarige echtgenoot. Aanlei ding voor de ruzie was de „late" thuis komst van hun 19-jarige dochter. Elf uur was afgesproken, het werd half twaalf. De man, een wapenhandelaar, wond zich daar over op en beschuldig de zijn vrouw ervan het meisje de hand boven het hoofd te houden. Hij schoot de vrouw van zeer korte afstand door het hoofd. Zij werd opgenomen in een ziekenhuis in Hoorn, maar later op de dag in zeer kritieke toestand overge bracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Voorwaarden subsidie energiebesparing te streng AMSTERDAM Ongéveer negentig procent van de 46 woningbouwprojecten die zijn aangemeld voor een subsidie in het kader van de zogenoemde prego-regeling (proefprojecten rationee.l energie gebruik in de gebouwde omgeving), voldoet niet aan de voorwaarden van de overheid. Dat heeft de voorzitter van de adviescommissie prego, N.A. den Haan-Groen, gisteren gezegd op de tweede dag van een symposium over de bespa ringsmogelijkheden van verschillende verwar mingssystemen. Belangrijkste voorwaarden zijn dat de ontwerpen minstens dertig procent ener giebesparing moeten opleveren ten opzichte van het huidige verbruik, dat het ontwerp nog niet eerder in Nederland is toegepast en dat een pro leet uit minimaal tien woningen bestaat (of 2000 kubieke meter kantoorruimte). Overlegorgaan PTT en ZT-mc'ers DEN HAAG PTT en zenda mateurs van de 27-meter-band hebben deze week het centraal overlegorgaan marc-27 mhz (com-27) opgericht. Hiermee kunnen de burgerbandvereni- gingen machtigingsregelingen bepleiten voor algemene ra- diocommunicatie bij de over heid. Voor de PTT betekent dit orgaan een middel om in formatie door te spelen aan de verenigingen. Tijdens de le vergadering heeft de radiocon troledienst van de PTT toege zegd de adviezen van het overlegorgaan in Europees verband te brengen. Gifterrein voor mensen taboe DEVENTER Het voormalige An kersmit-complex in Deventer is zo ernstig met cadmium en lood ver ontreinigd, dat de gemeente omwo nenden heeft opgeroepen het ter rein te mijden. Deventer wijst voor al op de risico's die spelende kinde ren lopen. Om zoveel mogelijk men sen van het complex te weren is er vandaag een hek omheen geplaatst. Vast staat dat de verontreiniging zo wel de bodem als het grondwater heeft aangetast. De precieze gevol gen worden onderzocht. Ook wordt nagegaan waar de verontreiniging vandaan komt. Het ligt (lag) in de bedoeling op het nu braak liggende terrein huizen te bouwen. Groningen wil korten op uitkering krakers GRONINGEN Een meerderheid van de Groning se gemeenteraad is voor het voorstel van het college van B en W om van mensen die geen huur betalen het voor wonen bestemde deel op de bijstandsuitke ring in te houden. Dat is gisteren gebleken tijdens de raadscommissie voor sociale zaken. Het voorstel van het college van B en W kreeg de steun van de frac ties van CDA, PvdA, VVD en GPV. Tegen het voor stel verklaarden zich PPR, PSP, D'66 en CPN die niet meer dan 8 van de 39 zetels in de raad innemen. Volgens CDA-wethouder Berger (Sociale Zaken) geldt de maatregel alleen voor mensen die geen aan toonbare woonkosten hebben. „Als er krakers zijn die aan kunnen tonen dat zij wel woonlasten hebben, dan treffen we daar een regeling voor". De vergade ring werd gehouden in de Martinihal. Er waren ruim 100 krakers en andere mensen die door de maatregel kunnen worden getroffen. A'dam „kernwapei vrije gemeente" P AMSTERDAM Amsterdams nemend burgemeester Jan Scf krijgt 21 november op de genfig grens met Amstelveen het eerstee met het opschrift „kernwapenen meente" aangeboden. De gemeeijril1 heeft besloten deze borden a! v grenzen te plaatsen. De borden «in binnenkort langs nog vier invalflp van Amsterdam geplaatst. Schaak op zijn beurt op het Museumplepe IK V-secretaris Mient Jan Faijett vertegenwoordiger van de vredejei' ging een plaquette aanbieden tekst „Hier stonden op 21 now s< 1981 enkelën van de 400.000 ij A mers aan de massale demonstrate gen de vernietigingswapens". Pa' HAARLEM Voor de Haarlemse rechtbank heeft de officier van justi tie mevr. mr. P. Koch gis termiddag gevangenis straffen tot twee jaar ge ëist in een pos^zegelfrau- dezaak. Er stonden drie Haarlemmers terecht, die in augustus van dit jaar waren betrapt op het ille gaal drukken van ruim 3700 vel zogenaamde „koetjeszegels". Deze post zegel heeft een frankeer- waarde van 25 cent en werd in 1974 door de PTT uitgegeven. De zegels zou den - als zij op de markt waren gekomen - ruim ze ven miljoen gulden heb ben opgeleverd. Hoofdverdachte was de 46-ja- rige B.T. De officier zag in hem het brein achter de frau dezaak. Zij eiste tegen de man een onvoorwaardelijke celstraf van twee jaar. De twee andere verdachten, de 27-jarige R.K. en de 59-jarige C.B. hoorden een gevangenisstraf van een jaar tegen zich eisen. Zij bei den warén verantwoordelijk geweest voor de uitvoering. Het drukken van de „koetjes zegels" vond plaats in een drukkerij aan de Lange He- renvest in Haarlem. Het be drijf is eigendom van één van de verdachten.Toen de politie de drukkerij halverwege au gustus binnenviel, waren de postzegelvellen nog niet klaar. Ze moesten nog gedeeltelijk worden gedrukt, gegomd en geperforeerd. Tijdens de zitting werd duide lijk dat er eind 1981 al plannen waren geweest voor het druk ken van postzegels. Deze idee ën werden dit voorjaar uitge voerd. T. leverde het postze gelpapier, dat hij als oud-pa pierhandelaar bij drukkerij Joh. Enschede had opgekocht, waar Nederlandse bankbiljet ten en postzegels worden ver vaardigd. De drie verdachten verklaarden nadrukkelijk niet dé bedoeling te hébben gehad de postzegels in omloop te brengen. Hoofdverdachte „T. wilde de zegels gebruiken als sluitzegel en reclame voor zijn bedrijf, zei hij. Beide anderen hadden het drukken slechts als opdracht gezien. Uitspraak 2 december. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal het onderbrengen van natuurbe houd en openluchtrecreatie taken van het voormalige minis terie van CRM bij het ministerie van Landbouw en Visserij heroverwegen als blijkt dat het samengaan van landbouw- en natuurbescnermingsbelangen in de de praktijk niet werkt. Dit moet binnen enkele maanden blijken. In ieder geval zal de directie natuurbehoud en openluchtrecrea tie binnen Landbouw en Visserij als aparte eenheid blijven be staan. Minister Braks zal de zaken zelf gaan behartigen evenals de dierenbescherming. Dit laat hij niet over aan staatssecretaris Ploeg. Binnen het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer zal het Milieu ook als afzonderlijk di rectoraat-generaal blijven bestaan. Dit zijn de voornaamste resultaten van een gesprek dat een de legatie van zestig organisaties die actief zijn op het gebied van natuur- en landschapsbehoud, milieubescherming en dierenbe scherming gisteren heeft gehad met premier Lubbers en de mi nisters Braks (Landbouw en Visserij) en Winsemius (Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer). Het gesprek vond plaats op verzoek van de zestig organisaties, die constateerden dat de landbouwbelangen en die van natuur bescherming altijd tegengesteld zijn geweest. Volgens de zestig organisaties heeft het kabinet met de herindeling van de depar tementen de weg vrijgemaakt om milieu- en naturbescher- mingsbelangen naar de achtergrond te verschuiven. Men eist dan ook van het kabinet dat in elk geval de eenheden natuurbe houd, openluchtrecreatie en milieu zoals die binnen hun oude ministeries bestonden, gehandhaafd zouden blijven een eigen zelfstandig en herkenbaar geluid naar buiten toe. Na afloop van het gesprek stelde de voorzitter van de delegatie van de zestig organisaties Th. Quene, voorzitter van de Vereni ging tot behoud van natuurmonumenten, ondanks de uitkom sten van het onderhoud nog niet gerust te zijn op de echte be- leidsdaden van het kabinet. Men wacht de regeringsverklaring en de begroting van Landbouw gespannen af. De leiders van de drie grote partijen Bukman (CDA), Van den Berg (PvdA) en Kamminga (v.l.n.r.) kregen gisteren van de Stichting Burgerschapskunde de eerste exemplaren van het boek „Politieke problemen in Nederland". Bij die gelegenheid verweet Bukman de Nederland se media dat zij zich te veel bezig houden met „incidentenjournalistiek". „De grote lijnen en achtergronden komen nauwelijks aan bod". Dag Laurens Jan In de Rolzaal van het Binnenhof heeft Laurens Jan Brinkhorst (D'66) met een receptie afscheid genomen van de Nederlandse politiek. Hij vertrekt binnenkort voor de Europese Gemeenschap naar Tokio. Jan Terlouw (I.) drukt hem de hand ten afscheid. Midden: Mevrouw Brinkhorst. 1 P HARKEMA Het van de Bouw- en FNV in het Friese heeft haar werkloze ledl tipt" zich te melden v^ omscholingscursus. Dj kunnen zij voorkomen L gen huis of spaargeld p moeten eten". „Wie bijvoprbeeld is, kan een cursus tegj® volgen. Wie timmermaij een cursus metselen k Omscholing is werk. r half jaar omscholing recht op WW, daarna v WWV", stelt de FNV' brief. Het ministerie vaQ] le zaken en werkgele^ bevestigt dat werkloze», de omscholing hun firj, problemen vooruit schuiven. „Door zo'n volgen bouwt een werkkl derdaad bepaalde rechji maai; dat mag nooit zijn". (Vervolg van de voorpagina) De werkgevers w^zen dit voorstel van de bonden om tot gezamenlijke aan bevelingen te komen over jeugdwerkloosheid en ar beidstijdverkorting toen af en wilden dat de zaken maar in de onderhande lingen zouden worden be sproken. De vrees voor een adempauze, waarin voor vele zaken de klok zou worden stilgezet en die voor ondernemers niet zo voordelig is, bracht hen ertoe gisteren de zaak op nieuw bespreekbaar te maken. Het bleek, dat zij samen met de vakbewe ging wel een aantal zaken op papier wilden zetten, die „als grondslag zouden kunnen dienen" voor de cao-onderhandelaars. De vakbeweging kwam met een tekst, die uitgaat van nadrukkelijke aanbeve lingen. De indruk bestaat, dat de achterban van Van Veen niet bereid is om zich iets te laten aanpra ten van „hogerhand". Bij een eventueel akkoord zou de Stichting van de Arbeid de gedachten voor nieuwjaar na der uitwerken. Intussen zou den er ook aanbevelingen naar de overheid moeten uitgaan, die worden ze overgeno men van wezenlijke in vloed zouden kunnen zijn op de plannen met de adempauze. De vakbeweging zal er vóoral op aandringen, dat het kabinet uitermate terughoudend moet zijn met maatregelen,!11 koopkracht aantasten r de werknemers eventu^ wel genoegen zullen met een „nul" maar nl een „min" wat de loorf betreft. Die „min" z#I staan als men wezenlF wil inleveren voor wtff genhejd. Volgens Kok betekeP' „nul" automatisch, datP narensalarissen en uitkP evenmin verhoogd bér te worden, zodat de vófa men ontkoppeling, c.q.f? zing, niet nodig is. MP' „nul" staat bij loonov# de bedrijfstakken niet dat deskundgen menenP toch nog een overheidsf gel nodig zou zijn om P ling van de contractuef gelegde prijscompensaP1 31 december, hanger? nieuwe cao-onderhand? te blokkeren. - DEN HAAG Duizen den mensen hebben zich deze week tot het ministe rie van onderwijs en we tenschappen in Den Haag gericht, per telefoon of per brief, met commen taar op de onderwijssta- king ofmet vragen en grieven. De ambtenaren en met name de voorlichters van het mi nisterie hebben bar drukke' dagen beleefd. Veel ouders kwamen informeren of de door staking van leerkrach ten verloren lestijden moeten worden ingehaald. Het ant woord daarop was steevast: „Nee". Naar verhouding ta melijk veel moeders toonden zich bezorgd over het onder wijs en met name over de bezuinigingen. Ze vroegen dan ook dikwijls: „Hoe moet dat nu verder?" Vaak werd ook gevraagd wat er precies aan de hand was, waarop dan uitleg werd gegeven. Anderen kwamen telefo nisch of schriftelijk bijval be tuigen voor minister Deet- man. Nogal eens werd gevraagd wat de bewindsman precies gaat doen met het geld, dat hij denkt te besparen op on derwijs. De telefooncentrale van het departement dreigde dikwijls overbelast te raken. Dan was er veelal sprake van een telefonische belege ring, meestal door scholieren van het voortgezet onder- foontjes van leerlingen, met name van het voortgezet on derwijs. Daarin was van tijd tot tijd te horen, dat ze best wat willen leren, maar geen antwoord kunnen krijgen op hun vraag: „Waar doen we het voor?" De Nederlandse Katholieke Oudervereniging (NKO) heeft de onderwijsstaking af gewezen. „Belangenbeharti ging in deze vorm verstoort de rust en goede voortgang binnen het onderwijs en dat willen vele ouders niet". Het bestuur zegt verder, dat het alles in het werk zal stellen om de overheid ervan te weerhouden maatregelen door te voeren die de kwali teit en de toegankelijkheid van het onderwijs aantasten. De vierde en voorlaatste dag van de onderwijsstaking had doorgaans een rustig verloop. Al leen in Apeldoorn hield de politie een aantal stakende scholieren aan die een straat blokkeer den en probeerden ruiten bij een school in te gooien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeer waarschijnlijk zullen de zevenduizend studenten, die door vertraagde uitbe taling van studietoelagen in financiële nood dreig den te komen, toch hun studiebeurs of bijdrage in de studiekosten nog in de cember ontvangen. Dit blijkt uit de antwoorden van minister Deetman (Onder wijs) op schriftelijke Kamer vragen en uit het overleg dat de studentenvakbonden giste ren hadden met ambtenaren van het ministerie van Onder wijs. De bewindsman zegt zijn „uiterste best" te willen doen de uitkeringen alsnog in de cember te doen. Deetman ver wacht dat het waarschijnlijk toch nog zal lukken. Uiterlijk 3 december zal uit sluitsel worden geven over de vraag of de studiebeurzen nog in december van dit jaar of eerst in januari kunnen wor den uitbetaald. Dit bleek na afloop van het overleg tussen de studentenvakbonden en het ministerie van Onderwijs. De studenten hebben besloten hun protestacties tot die datum op te schorten. Onlangs werd bekend dat het ministerie van onderwijs als gevolg van financiële proble men mogelijk niet in staat zou zijn de studietoelagen nog dit jaar uit te keren. Omdat een aanzienlijk tekort op de onder wijsbegroting voor dit jaar dreigde, wilde Deetman de be taling doorschuiven naar janu ari. Dat leidde tot heftige pro testen van studenten, die daar door in ernstige financiële problemen dreigden te komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bezuinigingen in de gezinszo in het regeerakkoord zijn opgenomen, zullen de&: ze gevolgen hebben. De Tweede Kamer moet v deren dat deze bezuinigingen leiden tot afbraa een kwart van de totale gezinshulp. Deze oproep hebben de vier belangrijkste organisatie; gezinszorg (de bonden AbvaKabo en CFO, de Central) voor de Gezinsverzorging en de Werkgevers ver j Maatschappelijke Dienstverlening) gericht aan de frac de Tweede Kamer. In een brief aan de Kamer wijzen! ganisatiës de aangekondigde maatregelen als „onacce van de hand. In het regeerakkoord wordt onder meer voorgesteld d bijdrage voor gezinshulp te verhogen en vaste kracl vervangen door (goedkopere) alphahulpen en vrijwi Tot '86 dient 250 miljoen te worden bezuinigd. De ond naars van de brief zeggen „verbijsterd" te zijn over d nemens van dit kabinet. De bezuinigingsvoorstellen zij „ondoordacht en onlogisch". De organisaties wijzen erop dat de sterke groei van h tal bejaarden juist een versterking van de thuishulp Ook de te verwachten vermindering van de bejaarc ziekenhuiscapaciteit zal de vraag naar thuishulp verd groten, zo verwachten de organisaties. Zij verzoeken c ties om deze zaak bij het debat over de regeringsverl volgende week, aan de kaak te stellen. De Centrale Raad voor de Gezinsverzorging zegt bov dat het advies van de Sociale Verzekeringsraad voor nister van Sociale Zaken „een catastrofe" zal word SVR zegt in dit advies dat de tijdelijke regeling voor h lenen van huishoudelijke hulp in het kader van de a ongeschiktheidswet per 1 januari 1984 beëindigd mo den. Thans krijgen 14000 mensen, chronisch zieken handicapten, een dergelijke hulp. De SVR wil met vies een groter beroep op de AAW-pot, ten gevolge zuinigingen in de „gewone" gezinsverzorging, voorktj

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12