Jammer dat het maandag bij het spoor een chaos wordt" Dolman: situatie Polen ernstig verslechterd Jongen wist niets van dubbele kofferbodem [NENLAND A gaat werken aan verjonging Uitzendbureaus in beroep tegen 3-maandentermijn OOR NS'ERS IS DE MAAT VOL S-directie: begrip voor achtergrond staking weer LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 IAAG In het partijblad „CDAc- van deze week betoogt CDA-voor- Bukman dat binnen het CDA met nergie moet worden gewerkt aan de jing van de partij, ook in het leden- lersbestand. Om de partij „nieuw le- kunnen inblazen" zouden de data den voor de afspraken over de rol bloedgroepen (KVP, ARP en CHU) i worden vervroegd. )A-partijbestuur heeft besloten twee ■oepen in te stellen, die moeten gaan >r. hoe de het politieke „gezicht" partij naar binnen «en naar buiten ter kan worden bepaald. De ene roep gaat zich bezighouden met het iren van de relatie met kerken en maatschappelijke organisaties en met de vraag hoe de partij beter herkenbaar wordt voor jongeren. De werkgroep „plaatsbepaling CDA" zal zich bezighouden met de positie van de christen-democraten ten opzichte van an dere politieke stromingen. Ook dient deze werkgroep maatschappelijke ontwikkelin gen te signaleren die voor de politiek van het CDA van belang zijn. Aan de instelling van deze werkgroepen is een uitvoerige discussie binnen de partij vooraf gegaan. De fractie in de Tweede Kamer heeft gis teren met de aanwij^iging van B. Hermsen (ex-KVP) en drs G. Gerritse (ex-CHU) tot respectievelijk secretaris en lid, het nieuwe fractiebestuur aangevuld. DEN HAAG 93 Uitzendbureaus zijn bij de Raad van State in beroep gegaan tegen door de minister van sociale zaken en werk gelegenheid gemaakte voorschriften. De bureaus zijn het vooral niet eens met de drie-maandentermijn. Die houdt in dat ze ie mand niet langer dan drie maanden voor zich mogen laten wer ken. De raadsman van de uitzendbureaus zegt dat de minister „door het zonder enige motivering invoeren van een termijn van drie maanden de werking van de wet teveel beperkt. Bovendien over schrijdt hij daarmee zijn bevoegdheid of gebruikt die bevoegdheid voor een ander doel dan waarvoor die is gegeven". Tot 1981 mocht een uitzendbureau mensen uitzenden voor drie maanden, terwijl deze termijn kon worden verlengd door mel ding, met redenen, aan het ministerie van sociale zaken. Nu is het zo dat een verlenging van de termijn vooraf gevraagd moet wor den. Dat vindt de advocaat „in strijd met de opzet van de wet". Motorrijschool- erkenningen uitgereikt DEN HAAG ANWB-directeur J. Barkhof heeft vanochtend op het bondskantoor in Den Haag de eerste (24) motorrijschool-erken ningen uitgereikt. De ANWB is hiertoe overgegaan, omdat het Mi nisterie van Verkeer en Water staat aan de bestaande opleiding voor motorrijders hogere eisen gaat stellen. De ANWB-erkenning betekent, dat gekwalificeerde op leidingen herkenbaar worden door een ANWB-schild aan de gevel van de rijschool. De erkende mo torrijschoolhouders worden voorts genoemd in de ANWB-rijlesgids en andere door de bond uit te ge ven publikaties over rij-onder- richt. SOLDATENVAKBOND BIEDT STAATSSECRETARIS AAN UTRECHT Hoewel woensdag een nieuwe staatssecretaris van defensie is benoemd, heeft de soldatenvakbond VVDM het mi nisterie gisteren een „uiterst kundige" kandidaat aangeboden. De VVDM-kandidaat, „die rap vele problemen zou kunnen op lossen", werd aan de 2e plaatsvervangend secretaris-generaal voorgesteld, nadat de soldatendelegatie een rapport had over handigd waarin VVDM-eisen aan de orde komen. Overigens gaat de VVDM akkoord met de drs. Hoekzema, de „officiële staatssecretaris. VVDM-secretaris Ab Damen: „Hoekzema heeft grote verdiensten gehad voor het terugdringen van de werkloos heid in Coevorden. Hij heeft veel contacten en heeft bewezen dat hij een gemeente kan runnen. Wij denken dat hij op perso neelszaken op zijn plaats is". Ook de ACOM, de grootste organi satie. van beroepsmilitairen in Nederland, is bereid Hoekzema het voordeel van de twijfel te geven. „We kennen hem niet. maar het is in ieder geval iemand met bestuurlijke ervaring. We hebben het gevoel dat we nu serieuzer genomen worden dan bij de benoeming van Schwietert", aldus secretaris Berghoef. HT Lege sta- Hondekoppen en ers geparkeerd langs ns, op zijsporen en icementen. Uitgeran- machinisten en icteurs. Gesloten lo- En boven de rails ochtendmist talloze veilig gezette seinar- roodbrandende Zo ziet, als de >ersbond FNV en de atieve Spoorweg ereniging FSV in opzet slagen, maan- orgen de ochtend- er uit. Geen driftig ot naar haar razende sentreinen, geen us bewegende hele lve overwegbomen. s dan twee jaar geleden, en protestactie tegen af- 'ng van de prijscompen- itterlijk de mist in ging, nu de actiebereidheid de 28.000 NS'ers groot te fdelingssecretarissen no- op bondsvergaderin- •aar over de acties werd t, opkomsten tot 50 pro- )e bonden hebben er een voor de hand liggende eenvoudige verklaring emiddelde spoorwegman ouw levert al honderd gulden per maand extra eer dan iemand in het jedrijfsleven. Daar komt •ns zo'n bedrag bij als de zing van de salarissen lat. En dat pikken we zo staat er in het actie- er van de vervoerskrant weg van de FNV. wat komen gaat wil de e van de Spoorwegen an tevoren praten. Een voerder van NS verwijst et commentaar van pre- ■directeur Leo Ploeger actiekrant. Die merkt >p dat de staking op 22 iber destructief is. „De tal begrepen worden als van groepsegoïsme die ee manieren ten koste an de samenleving. Ove- geloof ik niet", aldus „dat de bevriezings- mens veel zullen oplos- 'ergeet echter niet, dat ting van overheidsuitga- een andere wijze méér kost van ambtenaren en 'olgers". de voorlichtings- van de Spoorwegen te ch nog toevoegt, dat ge- zal worden maandag zo- nogelijk treinen te laten Hoe men dat wil doen induidelijk. punten min, het spoor komt in Daarover wil Peter nk (38) uit Nijkerk wel Hij is stafmedewerker zit sinds kort in de on- ningsraad als FNV-des- 5e op het gebied van fi- n en automatisering en onlangs voorzitter van IV-fractie in die onder- gsraad. et draaiboek op de knie- het actieplan goeddeels hoofd vertelt hij over larom en het hoe van de g. „Protesteren en over- helpen' niet meer. Dit kaartje laat zien welke regio's maandag door de spoorwegstaking getroffen worden. In de .witte" gebieden zullen de treinen niet of zeer incidenteel rijden. Op de aangegeven lijnen zal de treindienst wel geheel of gedeeltelijk worden uitgevoerd. Daarom hebben we besloten deze vuist te maken; misschien luistert Den Haag wel als we het treinverkeer een dag stil leggen. Ook al ligt de nadruk van de actie op enkele speer- puntgebieden, we hebben die wel zo gekozen dat de effecten in het hele land merkbaar zul-* len zijn". Hij zegt dat als in breder verband bekeken er nu geen krachtig „ho nou" wordt geroepen, de scheiding tussen actieven en niet-actieven te duidelijk wordt en dat we dan niet ver meer af zijn van het fietsplaatje met èen gaatje erin uit de jaren dertig. „Ik ben bang dat we een scheiding der geesten krijgen, het opkomen voor het eigen belang ook bin nen de vakbond, en het afrea geren van onlustgevoelens op gastarbeiders en werklozen". „Nu zie je dat ook binnen de vakbeweging. De Industrie bond roept al dat ze met de be langen van ambtenaren en trendvolgers niets te maken hebben. Een beleid van graai en, graaien, graaien en houden wat we hebben, dat zit er aan Wilbrink zegt dat de NS'er erg aan zijn bedrijf is gebonden, dat er veel moet gebeuren voor hij in verzet komt. Maar dat punt is nu wel bereikt, meent Wilbrink. „De staking is niet geficht tegen het be drijf, maar tegen de bevrie zingsplannen. Daarover blijkt geen overleg meer mogelijk te zijn. Als ambtenaar kun je dan nog protesteren dat zie je aan de onderwijsstaking maar als trendvolger heb je niets in te brengen. Dat pik ken we niet meer, laat dat goed duidelijk zijn.' Kijk, ie dereen beseft drommels goed dat de situatie verre van roos kleurig is. Inleveren is dan ook geen probleem, als het maar evenredig gebeurt. En dat is nou net niet het geval. Sinds 1980 hebben de spoor- mannen en -vrouwen tien pro cent moeten inleveren; dat verschil is te groot geworden. We vinden dat er nu maar es wat tegenover móet staan". Hij betreurt het dat de Ver- voersbond van het Christelijk Nationaal Vakverbond niet meedoet, maar spreekt er zijn vreugde over uit dat de CNV'ers binnen de Spoorwe gen hebben beloofd geen zoge heten besmet werk van sta kende collega's te zullen over nemen. Op één voorwaarde: dat de veiligheid van reizigers niet in gevaar komt. Want al gaat de boel plat, het veilig heidsaspect wordt niet uit het oog verloren. „Er zal", zo verzekert Wil brink, „geen enkele onveilige situatie ontstaan. Dat garan deer ik voor de volle honderd procent. We zijn niet tegen reizigers bezig, maar tegen de overheid. Daarom moet de rei ziger er ook niet extra de dupe van worden. Dreigt het fout te lopen, dan gaan de seinen op rood en rijdt er geen trein meer. Geen machinist haalt het in zijn hoofd om door een rood sein te gaan, onder welke omstandigheid dan ook!" Wilbrink geeft een voorbeeld: Een trein die vanuit het be smet verklaarde Utrecht toch vertrekt naar het onbesmette Amersfoort zal daar waar schijnlijk blijven staan, omdat in het weer besmette Zwolle niet wordt gewerkt. Om te voorkomen dat tussen de IJs- selbrug en Nijkerk treinstellen de baanvakken blokkeren zal personeel in Amersfoort de trein tegenhouden en op een zijspoor zetten. Verlaat een trein toch het Aemnrsfoortse station, dan wordt die tegenge houden op één van de volgen de stations. Goederenvervoer „We maken een enkele uitzon dering", zegt Wilbrink, „voor het goederenvervoer en de verbindingen met Duitsland. Met name de goederensector ontzien we, omdat die afdeling van NS er erg zwak voor staat. De nieuwe minister van Ver keer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes, heeft plannen om goederenvervoer per spoor af te bouwen en die ladingen on der te brengen bij het wegver voer. Wij vinden dat je dan niet die sector het extra moei lijk moet maken". Niettemin dreigt de chaos op 22 november. Het openbaar vervoer in een aantal plaatsen zou solidair zijn en ook staken als de NS'ers hun actie door zetten. En de politiebonden hebben aangekondigd om te gelijk met de Spoorwegen een stiptheidsactie te houden, zo dat het verkeer gegarandeerd vastloopt in de ochtendspits. Ervaringen in een lichtgrijs verleden hebben geleerd dat dergelijke verkeersontwrieh- tingen de hele dag nog door werken in de rest van het land. Wilbrink, hiermee ge confronteerd, haalt zijn schou ders op. En zegt: „Er is geen enkele actievorm denkbaar die geen negatieve gevolgen heeft. Jammer als het een cha os wordt, maar het is niet an ders. Misschien maakt dat wel indruk in Den Haag. We heb ben geprotesteerd en gede monstreerd. Talloze malen. Dat haalde niets uit". Pamfletten Dezer dagen worden aan de reizigers pamfletten uitgereikt, waarin wordt uitgelegd waar om het spoor staakt, waar de acties geconcentreerd zijn, wat de gevolgen voor de passagiers zijn en hoe men het beste die dag naar z'n werk kan gaan. Wilbrink is er ook van over tuigd dat de NS-directie alles in het werk zal stellen om toch treinen te laten rijden. „Er zijn noodplannen voor praktisch elke situatie. Voor bladeren op de rails, hevige sneeuwval, sa botage, en defecte bruggen. Ook voor deze situatie zal wel een alternatief voorhanden zijn. De directie doet z'n best maar, wij zullen niet meewer ken". Vrijdag wordt het actiecen trum in Utrecht ingericht en maandag in alle vroegte start de staking. Om vijf uur zal al duidelijk zijn of er treinen rij den of niet. En om zeven uur kan de chaos compleet zijn. Het is allemaal zo gepland, te rugdraaien is vrijwel niet meer mogelijk. Wilbrink: „De vechtlust en de inzet zijn er. En elke spoorman en -vrouw die lid is van een bond onder schrijft het actiedoel. Het moet deze keer wél lukken", aldus Wilbrink. KLAAS SNIJDER ECHT De NS-di- heeft er begrip voor NS-werknemers wat ft het salaris-beleid Dp andere wijze door overheid behandeld en te worden dan de nemers in het parti te bedrijfsleven. De jfsleiding heeft ech- 'el bezwaren tegen de "wegstaking van ïdag 22 november als van protest. De spoorwegen betreuren de gevolgen die de staking zal hebben voor de reizi gers, zo heeft de NS laten weten. Zoals eerder gemeld worden het noorden des lands, Twen te, de oostelijke Randstad en zuidelijk Limburg door de sta king tegen de bevriezingsplan nen getroffen. In de oostelijke Randstad worden de meeste problemen voor de reizigers verwacht. Het spoorwegk nooppunt Utrecht wordt vol gens de plannen van de bon den geheel lamgelegd en Am sterdam zal alleen via de Schiphollijn per terin bereik baar zijn. De treinen naar Groningen, Friesland en Drente gaan niet verder dan Putten (de lijn vanaf Amers foort) en Olst en Rijssen <de lijnen vanaf Deventer). De treinen naar het zuiden van Limburg gaan niet verder dan Weert (de lijnen vanaf Eind hoven) en Reuver (de lijn van af Venlo). De internationale treinen van uit Duitsland zullen Arnhem als eindpunt hebben en zij die via Venlo ons land binnenko men, gaan volgens het boekje door naar Den Haag of Hoek van Holland. Internationale treinen naar West-Duitsland zullen vanaf de bovengenoem de stations vertrekken. Wat betreft het internationale treinverkeer vanuit België zullen de treinen naar Maas tricht niet verder gaan dan Luik en mogelijk Visé. De treinen die via Roosendaal binnenkomen, rijdendoor naar Rotterdam of Den Haag. Ten gevolge van de spoorweg staking zullen ook de beweeg bare spoorwegbruggen voor de scheepvaart in de actie-regio's gesloten blijven. De federatie van schippersbonden heeft hiertegen inmiddels protest aangetekend. Het streekvervoer doet niet aan de staking mee. Uitzonde ring is waarschijnlijk de Enha- bo, een busbedrijf dat het ver voer verzorgt tussen Amster dam en de Zaanstreek. Staatsieportret De Amsterdamse schilder Herman Gordijn is een van de vier kunstenaars die een jaar gele den opdracht kregen een staatsieportret te maken van koningin Beatrix. Het schilderij, waaa- rin het blauw overheerst, is volgende week met ander werk van Gordijn te zien in het Amster dams Historisch Museum. Daarna krijgt het een plaats in het Catshuis. SCHIPHOL De situatie in Polen is ernstig ver slechterd. Alle levensmid delen zijn op de bon en zelfs daarmee kunnen mensen weinig kopen, omdat ze geen geld heb ben als gevolg van het stijgen van de prijzen tot 3 a 4 keer boven het niveau van 1981. Ook is er een groot gebrek aan medicij nen en hebben ziekenhui zen nauwelijks of geen middelen om patiënten te helpen. Dit zei kamer voorzitter Dolman giste ren op Schiphol bij zijn te rugkeer uit Polen. Dolman is de afgelopen week met onder meer monseigneur Bluyssen, bisschop van Den Bosch, in Polen geweest om zich namens de Nederlandse Stichting „Help Polen", op de hoogte te stellen van de situa tie in dat land. Uit gesprekken met de bevolking en uit statis tieken hebben zij ook kunnen opmaken dat snelle hulp aan de Poolse bevolking snel en dringend nodig is. Volgende week start namelijk een landelijke actie waarbij geld wordt ingezameld voor het zenden van transporten met voedsel en medicijnen naar Polen. Nog voor de win ter wil men de actie afsluiten en de eerste transporten op weg sturen. Dolman verwacht, dat de voedselpakketten ook dit jaar goed terecht zullen ko- Bisscfaop Bluyssen bevestigde dat vooral de kerkelijke distri butiekanalen de pakketten gaan verdelen. Deze kanalen zijn naar zijn indruk goed ge organiseerd. Maandag geven Dolman en Bluyssen nadere bijzonderheden over hun be zoek aan Polen en ontmoetin gen die zij daar hebben gehad. Bluyssen heeft onder meer ge sproken met de Poolse aarts bisschop Glemp. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens de po litiewoordvoerder was de jon gen, die legitiem in Pakistan verbleef, niet op de hoogte van de aanwezigheid van de he roine, verborgen in de dubbele bodem van zijn koffer en in de dubbele voering van een jas. De jongen'is weer bij zijn ou ders, waarvan de politie voor alsnog aanneemt dat zij met de zaak niets te maken hebben. De ouders waren niet op de hoogte van de terugkeer van de jongen naar Nederland. Een van de twee aangehouden Hagenaars zou de jongen op de luchthaven hebben opgewacht, maar verdween toen hij de aanhouding van de knaap door de douane bemerkte. De heroine zou volgens de politie woordvoerder voor de straat handel een waarde van 1,2 miljoen gulden vertegenwoor digen. De politiewoordvoerder wilde in verband met het on derzoek in deze zaak dat wordt voortgezet, geen nadere mededelingen doen. Het boeddhabeeld waarin de mariuhana zat verborgen was enige tijd geleden op Schiphol gearriveerd en opgeslagen in het vrachtgebouw. De hasj- hond Leo van de douana ont dekte dat er een luchtje aan het beeld zat. Toen het beeld gisteren werd opgehaald, sloeg de rijkspolitie toe. ADVERTENTIE JONGE DUBBELf GRAANJENEVER AFNEMEND BUIIG DE BILT Vanmorgen lag er nog een depressie ten noord oosten van Schotland, maar het lagedrukgebied trekt weg in noordoostelijke richting en wordt morgen boven midden- scandinavië verwacht. Daardoor is er morgen minder wind dan vandaag, en ook de kans op buien wordt kleiner. We moeten nog wel rekenen op een enkele bui, maar er komt ook af en toe wat zon. De middagtemperatuur blijft ongeveer 8 graden In de ko mende nacht wordt het vrij koud: omstreeks 4 graden, maar nachtvorst wordt niet verwacht. De wind waait uit het westen. Aan de kust is hij eerst nog hard, maar morgen in de loop van de dag neemt hij overal af tot vrij krachtig. Amsterdam h.bew. De Bilt h.bew Deelen reqenb Eindhoven onbew. Oen Helder onbew Lh. R'dam l bew Vlissingen onbew. Barcelona Berlijn Helsinki zw.bew. Innsbruck mist Klagenfurt zw bew. Kopenhagen regenb. «.bew. 12 90.4 Las Palmas onbew. Beiroet l.bew. Tel Avtv zw.bew. Tunis I bew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11