Bonden dreigen met meer stakingen „Het gaat goed met prins Claus Stakende onderwijzers massaal de straat op Kabinet wil onderhoud eigen woning weer aftrekbaar maken ALS BEVRIEZINGSPLANNEN DOORGAAN Meelevend gesprek kan veel ziekten genezen CcicUe ©omo/nt Donderdag 18 november 1982, 73e jaargang no. 22428 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. F9 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. KRO-tv komt langs in Noord- wijkerhout op Ned. I om 19.40 uur. Om 20.40 uur Lou Grant in „Huwelijksbemiddeling". Op Ned. II om 18.57 uur „Zo moeder, zo dochter", om 21,15 uur in „Hier en nu" de onder- wijsstaking en drugs van de kokerjuffer en om 21.55 uur „Showroom". HET WEER Wisselend bewolkt met buien. Middagtemperatuur 8 graden. Krachtige wind. Zon op: 08.05, onder: 16.44. Schev. hoog water: 4.50 en 17.12, laag water: 0.39 en 12.53 uur. •hiphollijn l1986 naar jnsterdam S HAAG In 86 zal de aanslui- ig van de Schip- il-spoorlijn op jnsterdam Cen- aal klaar zijn. Dit ggen de NS in n nota aan de veede kamer over gevolgen van het geerakkoord inza- openbaar ver ier. Indien de mi- ster de verhoging n de Gouwebrug edkeurt. kan deze in de lijnen en Haag-Utrecht I Rotterdam- fecht in 1989 aar zijn. Een ge- eltelijke spoor- rdubbeling op de n Leiden-Alphen n de Rijn is in 85 klaar. leer dan 10.000 erklozen Zuid- [olland EN HAAG Het ntal werklozen in i-Holland is in maand oktober et ruim 2000 toe- nomen 0.557. Dit heeft !t provinciale dis- ictsbureau voor de beidsvoorziening stèren bekendge maakt. De vraag personeel is in szelfde periode afgenomen, an 3029 naar 2312 5 ikatures. Het aan- werkloze man- (in bedraagt bijna i.000, wat neer- I amt op een werk- osheidspercentage n 10,4. De 36.177 •rkloze vrouwen rgen voor een erkloosheidsper- van 15. [eer dan 40 pro mt van alle werk- izen was eind ok- iber jonger dan 25 ar. De werkloos- heel Neder- nd bedraagt enteel 592.000, of- el 13,5 van de af- ankelijke beroeps- tvolking. Benzine weer goedkoper ROTTERDAM De benzine wordt morgen bij Shell, Esso en Chevron weer goedkoper. De prijzen van super en normaal gaan met 2 tot 2,6 cent naar be neden. Een liter super en een li ter normaal kosten bij de zelf- tankpompen dan 167,8 en 161,8 cent. Shell, Esso en Chevron verwachten dat de andere maat schappijen deze prijsverlaging zullen volgen. Verder verlagen Shell en Esso de prijs van diesel olie, gasolie en huisbrandolie met een cent per liter. Vorige week verlaagden de oliemaat schappijen de prijzen van super en normaal met 4 en 3 cent. Rem hervormden op toenadering met gereformeerden afgewezen LUNTEREN Een poging van het hervormd moderamen (dagelijks bestuur) om het „Samen op weg"-proces, dat moet leiden tot hereniging van de Nederlandse hervormde kerk en cfe Gerefor meerde Kerken in Nederland, af te remmen, is gisteren door de gemeenschappelijke synodever gadering van beide kerken te Lunteren met grote meerderheid verworpen. Het voorstel van het mo deramen, waarin genoemde poging was vervat, ingediend door scriba dr. R. J. Mooi, kreeg slechts steun van één van de 73 gereformeerde leden en van veertien van de 54 hervormde leden. Na urenlange debatten heeft de combi-synode, die vandaag is voortgezet, besloten, dat het op gang gekomen proces van hereniging van de beide ker ken moet doorgaan. Zie verder pagina 8 Vijftien jaar geëist tegen Rambocus PARAMARIBO Tegen de Surinaamse ex-luitenant Rambocus is door de krijgs raad in Paramaribo een gevangenisstraf geëist van 15 jaar wegens zijn aandeel in de mislukte coup van maart dit jaar. Met deze eis sloot de krijgsraad gisteren het verhoor af van de eerste groep van zes verdachten in het coupproces. Rambocus staat terecht op de beschuldiging dat hij geprobeerd heeft het gevestigde gezag in Suriname gewapenderhand omver te wer pen. De krijgsraad kan hiervoor de doods traf opleggen. De maximumstraf volgens het wetboek van strafrecht is levenslang. De auditeur-militair wilde echter niet zo ver gaan. Hij eiste 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en met terwerkstelling in het openbaar. Britse duikers bergen geheime documenten LONDEN Duikers van de Britse marine zijn bezig met het bergen van zeer geheime codes, computer programma's en documenten uit het wrak van het fregat Coventry, dat in 100 meter diep water ligt ter hoogte van de Falkland-Eilanden. Het bergen van het materiaal ge beurt om te voorkomen dat het in buitenlandse handen valt. In de do cumenten wordt ondermeer uiteen gezet welke tactiek de Britse oor logsschepen moeten volgen wan neer het tot een grote oorlog komt. De Coventry zonk op 26 mei na door gevechtsvliegtuigen van de Argentijnse luchtmacht te zijn ge bombardeerd. UTRECHT Als de volksvertegenwoordiging het licht op groen zet voor bevriezing van de lonen van ambtenaren en trend volgers, zullen de spoor wegbonden overwegen om stakingen voor onbe paalde tijd te organiseren. Ook de FN V-ambtenaren bond Abva/Kabo houdt in dat geval stakingsacties achter de hand voor bij- orbeeld de post, de vuilverwerking en de ge meentelijke vervoerbe drijven. Vertegenwoordigers van de bonden hebben deze dreigende geluiden laten horen nadat zij hadden geconstateerd dat het kabinet ook gisteren geen en kele aanwijzing had gegeven dat de bevriezingsplannen van de baan zijn. Een kabinetsde legatie vergaderde gisteren in de Stichting van de Arbeid met werkgevers en werkne mers over de afkondiging van een sociaal economische „adempauze". Deze staat vrij wel vast, zo bevestigde minis ter De Koning van sociale za ken. Bert van Duym van de Ver- voersbond FNV liet gisteren weten dat de spoorwegstaking op aanstaande maandag in ie der geval doorgaat en voegde hieraan toe: „Wij hopen dat onze actie voor het parlement aanleiding zal zijn een stokje voor de bevriezingsplannen te steken". De CNV-ambtenaren bond CFO en de politiebonden ACP en NPB blijven acties af hankelijk stellen van het over leg tussen vakcentrales en de regering. In Amsterdam zullen er maan dag, eveneens als protest tegen de bezuinigingsplannen, geen trams en bussen rijden. Het gemeentelijke vervoerbedrijf in Rotterdam bereidt een sta king voor onbepaalde tijd voor in december. Intussen heeft de Algemene Verkeers Dienst in Driebergen al een soort draaiboek gereed om in te kunnen grijpen als het te verwachten extra auto verkeer op maandag tot pro blemen leidt. Rekening wordt gehouden met files op de auto snelwegen in de oostelijke Randstad, de noordelijke pro vincies, Twente en Zuid-Lim burg. Dit zijn de regio's waar het treinverkeer helemaal stil zal liggen. De Algemene Ver keers Dienst raadt automobi listen maandag aan de ver keersinformatie op de radio nauwlettend te volgen en aan de aanwijzingen gehoor te ge ven. Pag 7: Onverwacht gesprek tussen Kok en Van Veen over korter werken Den Haag tipt politie over trouwlustige illegalen DEN HAAG Trouwlustige illegalen in Den Haag liepen tot voor kort grote kans dat zij onmiddellijk ons land werden uit gezet, zodra zij zich hadden laten inschrij ven bij de afdeling huwelijkszaken van de burgerlijke st^nd in de Residentie. Ambtenaren van die afdeling lichtten na-' melijk de vreemdelingenpolitie in over de naam, verblijfplaats en huwelijksda tum. In juni van dit jaar heeft de burger lijke stand deze spontane rapportage ge staakt. Dit blijkt uit het antwoord van B en W van Den Haag op vragen van het PvdA-raadslid Johan Chandoe. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In een informeel gesprek met Neder landse journalisten die het staatsbezoek aan Groot- Brittannië meemaken, heeft koningin Beatrix gis teren gezegd dat hef heel goed gaat met prins Claus. De prins moet het in verband met zijn gezondheid voorlo pig nog rustig aan doen. „We hebben het samen zo gere geld, dat hij de belangrijkste punten van het zware pro gramma meemaakt en tot nu toe gaat het goed", aldus de koningin. Het gesprek werd gehouden tijdens de ontvangst voor de Nederlandse gemeenschap in Londen. Aan het begin van de bijeenkomst richtte koningin Beatrix zich tot alle aan wezigen en verontschuldigde zij zich namens prins Claus, voor diens afwezigheid. De prins maakt vandaag het gehele programma mee, dat zich grotendeels afspeelt in het stadje Peterborough, zo'n honderdvijftig kilometer ten noorden van Londen. Van morgen stond de bezichtiging van het moderne stadscen trum op het programma, vanmiddag is een bezoek ge bracht aan een landbouwproject. Vanavond geven konin gin en prins hun tegen^diner in het middeleeuwse Hamp ton Court Palace, dat even buiten Londen prachtig gelegen is op een van de oevers van de Theems. Morgenochtend keren koningin en prins naar huis terug. Pagina 11 „Groot-Brittannië hoort in Europa". UTRECHT De meeste klachten waarmee patiënten bij hun ïuisarts komen, hebben niet direct een lichamelijke oorzaak. Een rustig, meelevend en met aandacht gevoerd gesprek van de irts met de patiënt, kan de klachten dikwijls al wegnemen. Toch eeft in de samenleving sterk het idee, dat medische technologie iet antwoord kan geven op alle kwalen. De vraag naar profes sionele gezondheidszorg is dan ook enorm gestegen. De gezond- leidszorg in Nederland kan echter veel menselijker en goedko per, wanneer de mensen zich verantwoordelijker gaan voelen "voor hun gezondheid. Ziekte zit immers niet alleen in het li chaam. Het is het eind van een lange keten van gebeurtenissen, veroorzaakt door de manier waarop iemand leeft. Dergelijke uitspraken waren vandaag te beluisteren op het sym posium, „Ingrijpende veranderingsstrategieën bij schaarste" in Utrecht, van de nieuwe Stichting Gezondheidszorg '82. Zie verder pag.7: „Heldhaftige geneeskunde Stakende leerkrachten, ouders en leerlingen trokken de monstrerend door de Breestraat. LEIDEN Een vrolijke, zingende menigte van hon derden leraren en leerlingen trok gisteren door de Leidse binnenstad. De stakende Leidse onderwijzers gingen met hun collega's in veel andere steden massaal de straat op om te protesteren tegen de bezuinigingen op het onderwijs en tegen de extra korting van de sala rissen met 1,65 procent. Ook gisteren nam een groeiend aantal leerlingen aan de staking deel. Het hoger onder wijs voert volgende week actie. De Leidse universiteit houdt woensdag een protestbijeenkomst, aan de Gro ningse universiteit wordt maandag zelfs door een deel van het personeel het werk neergelegd, aldus AbvaKa bo. De manifestatie op het Stadhuisplein. Na een tocht met spandoeken waarop leuzen als „Sinter klaas kapoen, minister Deet- man is een oen" en „Buitenge woon onderwijs Leiden of lij den?" werd op het Stad huisplein een manifestatie ge houden waarbij nog eens werd uitgelegd, waar het de stakers om gaat. „We staken omdat de kwaliteit van het onderwijs in het geding is, zeer zeker niet alleen omdat de salarissen met 1,65 extra worden gekort. Mi nister Deetman voert een af braakbeleid. De 130 bezuini gingsmaatregelen maken goed en verantwoord onderwijs on mogelijk aldus één van de sprekers. Een lange lijst met de namen van de 32 Leidse scholen, die door de staking hun deuren hebben gesloten, werd voorgelezen. Onderwijswethouder J. Peters sprak de menigte toe vanuit een muziektent. Toen de wet houder zei dat het college van B en W zich solidair heeft ver klaard met de stakers, ging er een massaal gejuich op. „Het beleid van deze regering is volstrekt onaanvaardbaar. In tijden van werkloosheid wor den de klassen groter ge maakt. Het solidariteitsbegin sel wordt doorbroken mi Lei den pikt dat niet". Pagina 3 Leidse raad steunt stakende leerkrach ten MITS HET SCHATKIST GEEN GELD KOST DEN HAAG Het kabi net heeft in principe ipge- stemd met het weè af trekbaar maken van (gro tere) onderhoudsbeurten van de eigen woning. Ge dacht wordt aan werk zaamheden, die minimaal duizend gulden kosten. Het gaat hier om een idee van WD-minister Winse- mius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu), die meent dat een dergelijke maatregel een stimulans zou betekenen voor de werkgelegenheid. CDA-minister Ruding (Finan ciën), die een voorstel voor het herstellen van de aftrek zou moeten indienen, heeft echter wel als voorwaarde gesteld dat de maatregel het rijk geen geld mag kosten. Daarom wordt nu overwogen het zoge heten huurwaardeforfait op te trekken. Het gaat hier om het bedrag dat eigenaars/bewo ners bij hun inkomen moeten tellen voor de inkomstenbelas ting. De hoogte van het forfait is afhankelijk van de waarde van een huis in bewoonde staat. Pagina 9: Onderhoud moet worden „gewit" Deeltijd ambtenaar „extra gepakt" TILBURG Ambtenaren met een deeltijdbaan worden zwaarder getroffen door extra inhoudingen op hun salaris dan hun collega's met een vol ledige baan. De verschillen be dragen vaak tientallen guldens per maand. Dat is gebleken uit een onderzoek aan de katho lieke hogeschool in Tilburg. Het ministerie van binnen landse zaken bevestigt het, „maar daar staat tegenover dat ambtenaren met een deeltijd baan evenveel vrije dagen hebben als hun collega's met een volle baan" Protest tegen hoge liggelden LEIDEN De liggelden die de gemeente Leiden rekent voor pleziervaartuigen zijn ab surd hoog. Dat vindt de Ko ninklijke Schippersvereniging Schuttevaer. De vereniging stelt, dat de havengelden vorig jaar met meer dan 1000 pro cent omhoog zijn gegaan en dat de behandeling van de be groting voor 1983 een goede gelegenheid is om de tarieven te verlagen. De vereniging wijst erop, dat ook de ANWB de Leidse havengelden veel te hoog vindt. Aan de wens van de vereniginmg is gisteravond geen gehoor gegeven. In te- gendeel. De gemeenteraad eeft met de vaststelling van de begroting bepaald, dat de tarieven opnieuw omhoog gaan, dit keer met vier pro cent. Het gaat hierbij om een aanpassing aan de inflatie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Diefstal geld cheque LEIDEN Uit een modewinkel aan het Vijf Mei Plein is een portemonnee met vijftienhon derd gulden gestolen. Tevens verdween een groot aantal cheques.De portemonnee bevond zich in een schoudertas die achter in de winkel hing. Behalve het bedrag, verdwenen tien giro betaalkaarten met pasje en een aantal ejiro- cheques, eveneens met pasje

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1