Half miljoen leerlingen vrij door schoolstaking OORLOPIG EEN „TOP EAGAN- ANDROPOV Prins Claus maakt niet gehele staatsbezoek mee Juliana van harte akkoord met nieuw Wilhelmina-monument Koopmans behoudt Europese titel V V <Xr Dinsdag 16 november 1982, 73e jaargang no. 22426 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (e'xcl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot IS.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. 'aneven j irdgasen Jefoon jllen nder jempauze an onze parle- Etaire redactie) HAAG In j instelling tot rdere berichten llen de voorge- iinen verhogin- n van de aardga- rijzen voor ein verbruikers i de telefoonta- \y ven wèl onder zogenaamde empauze. Dit tekent dat het binet-Lubbers t duurder wor- n van de tele- ongesprekken et 1 cent en het rdgas met 3,2 i nt gedurende de 1 ie maanden van adempauze niet il laten door- lan. Zoals wij rder meldden 1 ook overigens »or de overheid n terughoudend ijsbeleid moeten orden gevoerd, ft kabinet kan hter niet garan- ren dat alle ta- even en belastin- :n in de eerste li ie maanden van m 83 gelijk zullen n ijven. Vooral de nanciële positie an de lagere rerheden laat ,s ilks niet toe. Ook 1 i de gezondheids- org zullen kos- nstijgingen mo- in worden ver- erkt in de tarie- Democratie op z'n Albanees WENEN Met één stem tegen en bijna 1,63 miljoen stemmen vóór hebben de bewoners van de van de Socialistische Volksrepubliek Albanië zondag hurt volksverte genwoordigers gekozen. Het op komstpercentage bedroeg - zoals gewoonlijk - honderd procent. De Albanese ambassade in Wenen, die deze cijfers gisteravond bekend maakte, deelde mee dat zes stem men ongeldig waren gebeleken. De gekozenen waren kandidaat gesteld door het .Democratisch Front', een tak van de enige partij in Albanië, de „Arbeiderspartij'. Bezetting Faculteit Sociale Wetenschappen LEIDEN De Faculteit der Sociale Wetenschappen is vanmorgen door ze ker 70 studenten en medewerkers van de universiteit bezet. De faculteit is on dergebracht aan de Rijnsburgerweg 96. De bezetters eisen dat de vrouwenstu dies aan de universiteit worden ge handhaafd. De bezetters vragen het faculteitsbestuur zich aan de gemaakte afspraken te houden. An derhalf jaar. geleden werd bij de aanstelling van de vier aan de vrouwenstudies verbon den part-time medewerkersters beslist, dat indien het viertal goed zou functioneren de aanstellingen, per 1 januari volgend jaar voortgezet zouden worden. „De huidige situa tie is dat ondanks een positieve evaluatie er geen besluit tot voortzetting van de vrouwen studies is genomen", aldus één van bezetters. De vier medewerkers van de faculteit drei gen hun baan kwijt te raken door de bezuini gingen. „We nemen het het Faculteitsbestuur zeer kwalijk, dat er in deze kwestie zeer traag en afhoudend wordt gereageerd. Het is een ui termate slecht personeelsbeleid", aldus de be zetters. Zij zijn van mening, dat het mogelijk moet zijn om binnen de begroting van de uni versiteit 100.000 gulden te vinden om de vrouwenstudies te financieren. Vanmiddag hebben de bezetters een gesprek gehad met het college van bestuur van de universiteit over dë eisen en over de ontstane situatie. VS houden 500 straaljagers aan de grond WASHINGTON De Amerikaan se luchtmacht heeft opdracht gege ven 500 straaljagers van het type F-15, het modernste Amerikaanse jachtvliegtuig, aan de grond te hou den wegens mogelijke mankemen ten aan de staart van het toestel. Het gaat daarbij om vliegtuigen, die meer dan 500 uur in de lucht zijn geweest. De VS beschikken in to taal over ruim 600 F-15's. Israël en Saoedi-Arabië, aan welke landen Washington F-15's heeft geleverd, hebben de raad gekregen hun toe stellen eveneens te controleren. DEN HAAG De onder- vrijaf kregen. Er werd wijsbonden zijn tevreden vooral gestaakt in de over de respons die hun randstad en in andere stakingsoproep gisteren op „speerpuntgebieden", de eerste stakingsdag waaronder het Friese heeft gekregen. De deel- Drachten, Zeist, Gronin- name aan de staking was gen en Amersfoort, volgens woordvoerders ,n Leiden verliep de eerste groter dan verwacht, stakingsdag zonder veel pro- Meer dan twintigduizend blemen. Alleen bij de Heilig- leerkrachten, verdeeld Hartschool ontstonden moei- over ruim tweeduizend lijkheden toen ouders dreig- scholen gingen in staking, d=n ,h"n. kinderen naar een j 6 6 iechristelijke school te zenden. waardoor een half miljoen In NooJrdwijkerhout hielden leerlingen en Studenten leerlingen van de Leeuwen- horst-Mavo een solidariteits- s taking. De Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP) nam met 1500 scholen, vooral in de randstad, het leeuwen deel van de staking voor haar rekening. De Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV) organiseerde een staking op ongeveer 400 scholen, waarbij het zwaartepunt in Limburg lag. Het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) nam 200 scholen voor zijn rekening en de Unie van MTO-vereni- gingen zorgde ervoor dat 12 MTS-en „plat" gingen. Op verschillende plaatsen in het land waren voorzieningen getroffen in verband met de staking. Zo werden in Drenthe buurthuizen benut voor de op vang van schoolkinderen en in Den Haag sporthallen. Ouders van leerlingen gaven op som mige plaatsen blijk van sym pathie met de staking door een school te bezetten. Op andere plaatsen gingen leerlingen van middelbare scholen of scholen voor beroepsonderwijs de straat op. In Den Haag gingen moeders zelfs over tot bezet ting van de openbare kleuter school „Ons Eibernest" om de leerkrachten het geven van onderweijs onmogelijk te ma ken. Van de katholieke onderwijs vakorganisatie KOV hoeft mi nister Deetman niet af te tre den, hetgeen wel geëist werd door het Nederlands genoot schap van leraren. Maar mi nister Deetman zei gister avond dat hij alleen open staat voor alternatieven voor zijn bezuinigingsmaatregelen als deze geen gat slaan in zijn be groting. Pagina 11: „Kwaliteit in het geding" ■i WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren de ïogelijkheid uitgesloten dat er op korte termijn een opontmoeting zal plaatsvinden tussen president leagan en de nieuwe Sovjet-leider Joeri Andropov, folgens een woordvoerder zijn er vanuit Moskou geen n ignalen gekomen die erop wijzen dat een top dichter- )ij is gekomen na de dood van Brezjnev. Beslissend voor het houden van een topontmoeting is dat er :n werkelijk uitzicht bestaat op het boeken van resultaat", al- is woordvoerder Larry Speakes. Eerder had de voorzitter van Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkin- >n, Charles Percy, de twee leiders van de supermogendheden pgeroepen „zo spoedig mogelijk" een persoonlijk onderhoud te rganiseren. „Ik denk dat het een goede gedachte is dat de twee nachtigste mannen op aarde elkaar direct spreken", zo zéi Per- y. )e Amerikaanse vice-president George Bush heeft gisteren in fi loskou een korte ontmoeting gehad met Andropov. Deze zei 1 lat zijn land bereid is nauwere betrekkingen aan te gaan op ba- is van „volledige gelijkheid", aldus het officiële Russusche pers bureau Tass. De ontmoeting zou ook zijn bijgewoond door de Amerikaanse minister George Shultz en zijn Russische collega ïromyko. 'agina 13 vervolg Setalen per ||iro (liet langer sratis AMSTERDAM Het beta- ingsverkeer per giro gaat in ie toekomst mogelijk geld kos- en. De Postgiro/RPS buigt ich momenteel over de vraag vie voor de diensten zal moe- en betalen en hoe dit moet ge-, leuren. Volgens drs. H. Ver loren, directeur commerciële aken Postgiro-RPS kunnen le kosten van het betalings- 'erkeer niet worden gedekt uit rente, die ontstaat door het verschil in tijdstippen van bij en afboekingen. Hij zei dit tij dens de International Retail Banker Conference in Lon den. Voor het huidige niet kostendekkende systeem moet een oplossing worden gevon den voordat nieuwe betalings systemen op grotere schaal worden geïntroduceerd, aldus Verkoren. De Stichting Bevordering Chequeverkeer heeft vanmor gen bekendgemaakt dat door de toenemende fraude een scherpere controle noodzake lijk is. De ontvanger van giro betaalkaarten en betaalche ques moet daarom voortaan naast het controleren van de handtekening, ook het num mer van het betreffende pasje invullen. Aan boord van het fregat De Ruyter, dat hen voor het staatsbezoek naar Engeland zou brengen, werden ko ningin Beatrix en een duidelijk nog niet geheel herstelde prins Claus gisteravond in Den Helder verwelkomd door kapitein ter zee J.S. Tichelman. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een met Ne derlandse en Britse vlag gen zwaaiende menigte heeft, ondanks het koele weer en de voortdurende dreiging van regenbuien, koning Beatrix en prins Claus vanmiddag een zeer warm en hartelijke wel kom bereid bij het begin van hun vierdaagse staats bezoek aan Groot-Brittan- nië. Voor prins Claus is het staats bezoek het eerste optreden in het openbaar, sinds hij in een kliniek in Bazel werd behan deld wegens „klachten van de pressieve aard". Omdat zijn conditie nog te wensen over laat, zal de prins niet aan alle onderdelen van het bezoek deelnemen. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst vanmor gen bekendgemaakt. Zo zal de prins onder meer ontbreken op de ontvangst voor de Ne derlandse gemeenschap in Londen, morgenmiddag. Koningin Beatrix, prins Claus en hun gevolg, onder wie mi nister van buitenlandse zaken Hans van der Broek, kwamen na een oversteek met het fre gat De Ruyter tegen het mid daguur in Londen aan. In de monding van de Theems was het koninklijke gezelschap van de De Ruyter overgestapt in de Royal Nore, het comforta bele schip van het Londense havenbestuur. Kroonprins Charles was de Nederlandse gasten hiermee tegemoet ko men varen. Vervolgens zette de Royal Nore koers naar de pier van Westminster, in het hartje van Londen. Bij het passeren van de Tower van Londen werden saluutschoten afgevuurd. Op de pier van Westminster werd het Nederlandse konink lijke paar bijzonder hartelijk verwelkomd door koningin Elizabeth, prins Philip, prinses Diana, prinses Anne, prinses Mgrgaret en de hertog en her togin van Gloucester. Op het moment, dat koningin Beatrix aan land ging, werden in Hyde Park opnieuw saluutschoten afgevuurd. Koningin Elizabeth stelde vervolgens haar pre mier, mevrouw Thatcher, en minister van buitenlandse za ken Pym aan de Nederlandse gasten voor. Na de officiële be groeting reed het koninklijke gezelschap in open koetsen naar Buckingham Palace, waar de lunch werd gebruikt. Daarna begaven koningin Be atrix en prins Claus zich naar de historische Westminster Abbey om er een krans neer te leggen op het graf van de on bekende soldaat.Het Neder landse paar bracht ook een kort beleefdheidsbezoek aan de Britse koningin-moeder in Clarence House. Pagina 12: „De Ruyter" en „Chatham" niet vergeten, wel vergeven. DEN HAAG Het paviljoen op het Lange Voorhout in Den Haag, dat prof. Aldo van Eyck in gedachten heeft als nationaal monument voor koningin Wilhelmi- na, heeft de warme instemming gekregen van prinses Juliana. Dat heeft de heer Jurriaan Schrofer, lid van de commissie die schrikte reactie: „Moet ik daarin mijn moeder herkennen?", (na het falen van het keienlint ter nagedachtenis van de majes- Volgens de heer Schrofer zou de prinses nu hard aan het werk teit) nieuwe mogelijkheden voor een nationaal monument moest zijn om typerende uitspraken van haar moeder bijeen te zoeken, onderzoeken, gisteren gezegd. Hij deed dit na afloop van de pre- die te zijner tijd op het monument moeten worden aangebracht, sentatie in de Haagse raadszaal van de eerste voorzichtige ge- wanneer tenminste de Haagse bevolking akkoord gaat met plan dachten over dit monument. Toen prinses Juliana enige jaren en plaats (het Lange Voorhout) en de rest van Nederland met geleden werd geconfronteerd met het „keienplan" .was haar ver- het ontwerpplan. Op Ned. I om 19.00 uur de „Kinderkrant" en om 22.25 uur beeldende kunst van Ger Meinema. Op Ned. II om 19.05 uur eerste aflevering nieuwe serie „Mat thew Star", om 20.28 uur „Dia manten" en om 21.10 uur „De Mountiesshow". HET WEER Wisselend bewolkt en nu en dan buien. Middagtempera- tuur 7 graden. Aan zee moge lijk stormachtige wind. Zon op: 08.02, onder: 16.46. Schev. hoog water: 3.48 en 16.02, laag water: 11.52 uur. De vuist kan omhoog. Halfzwaargewicht Rudy Koop- mans blijft Europees bokskampioen. ROTTERDAM Rudy Koopmans heeft gisteravond in een dolenthousiast en uitverkocht sportpaleis Ahoy' zijn titel in het halfzwaargewicht met succes verdedigd. De Europees kampioen won in de achtste ronde van een zinde rend duel, toen de Engelse scheidsrechter Coyle het duel met Alex Blanchard beëindigde. Koopmans, die even zijn problemen met de fiscus kon vergeten, bleek een terechte winnaar nadat hij zich na een in het begin van het duel opgelopen oogblessure wonderbaarlijk herstelde. Alex Blanchard was duidelijk (nog) niet tegen hem opgewassen. Voor degenen die een fors bedrag op de Amsterdammer hadden gezet, was er slechts één schrale troost: van een „gemaakte" par tij was totaal geen sprake. Zie voor verslag pagina 15 Alimentatie niet omhoog DEN HAAG Het kabinet vindt een verhoging van^de alimentaties op 1 januari met 8,6 procent - zoals daf wette lijk zou moeten - onaanvaardbaar. Het wetsontwerp, dat al bij de Raad van State ligt, houdt ook in dat de wijziging van de alimentaties niet zal ingaan op 1 januari, maar op 1 april. Dit heeft het ministerie van Justitie meegedeeld. Het wetsontwerp bevat ook een voorstel tot het achterwege la ten van de aanpassing van de inkomensgrenzen en eigen bijdragen voor rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. Incident rond lijfwacht prins Willem-Alexander DEN HAAG De veilig heidsdienst van het Konink lijk Huis stelt een onderzoek in naar een incident op de Engelse luchthaven Heath row, waar de lijfwacht van prins Willem Alexander en de Engelse douane afgelopen zondag bij betrokken zouden zijn geweest. De prins was enige dagen in Engeland op bezoek geweest bij vrienden. Op de luchthaven voor het vertrek naar Amsterdam zou, aldus meldt een och tendblad, de Engelse politie een revolver hebben aange troffen bij de lijfwacht. De man zou geweigerd hebben het revolver af te geven aan de douane-beambten, ook nadat de prins zich had geï dentificeerd. Door dit inci dent zouden de prins en zijn lijfwacht het vliegtuig heb ben gemist. Drie uur later zouden zij met een ander toe stel naar Nederland zijn te ruggevlogen. De lijfwacht zou het revolver toen wel aan de gezagvoerder hebben afgegeven. (Ml Het Motorhuis vondellaan 80. Leiden Tel 071-769315 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. v V 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1