Touwtrekken om Han Berger bp Uithof Kasparov moet Karpov opvolgen Schaak- ploeg verslaat Spanje ^sportuitslagen uoetballerlei Ultimatum voor Russische damploeg LUZERN Het Nederlands schaakteam heeft tijdens de Olympiade - na de partij tegen Albanië door een zwakke prestatie van Sosonko toch nog met remise te hebben moeten afsluiten - ook gisteren tegen Spanje niet kunnen impone ren. Dank zij winstpartijen van Van der Sterren en Tim man werd wel met 2,5-1,5 ge wonnen. De dames remiseer den tegen Spanje: 1,5-1,5. De partij tussen Timman (wit) en Diez del Corral (zwart) had het vol gende verloop: 1. d2-d4, pg8-f6; 2. c2- c4, g7-g6: 3. pbl-c3. K8-g7; 4. e2-e4, d7-d6; 5. f2-f3, 0-0; 6. Icl-e3. e7-e5; 7. d4-d5, pf6-e8; 8. ddl-d2. f7-f5; 9. e4xf5; g6x(5; 10. 0-0-0, pb8-a6; 11. lfl- d3, pa6-c5; 12. Id3-c2, dd8-h4; 13. f3- f4, pc5-e4; 14. pc3xe4, f5xe4; 15 pgl- e2, Ic8-g4; 16. f4xe5, Ig7xe5; 17. h2-h3, Ig4xe2; 18. dd2xe2, pe8-g7; 19. de2-g4. dh4xg4; 20. h3xg4, Ie5-f4; 21. kcl-d2, tf8-f6; 22. Ic2xe4, h7-h6; 23. tdl-fl. ta8-f8; 24. tfl-f3, If4xe3 25. kd2xe3. tf8-f7; 26. tf3-h3, h6-h5. Zwart geeft Schaken: Olympiade: Elfde ronde, heren: Nederland-Al- banië 2-2. Afgebroken partij tussen Sosonko en Gendro: remise. Twaalfde ronde: Nederland-Spanje 2,5-,5. Gedetailleerd: Timman-Diez del Corral 1-0; Bellon-Ree 0,5-0,5; Van der Sterren-Fernandez 1-0; Ocha de Echaque-Ligtennk 0,5-0,5. Sovjet Unie-Roemenié 2,5-0,5 (afg); Engeland-Tsjechoslawakije 1,5-1,5 (afg.); VS-Hongarije 2-1 (afg Dames: Nederland-Brazilie 1,5-1,5. Gedetailleerd: Vreeken-Chaves 0-1; Ribeiro-Belle 0-1; Van Parreren-Car- doso 0,5-0,5. Kanstrijden: Challenge Cap: IJsdansen: 1. Barber/Slater (Gbr) 1.4; 2. Klimova/Ponomarenko (Sov) 2.8; 3. Karamisjeva/Smitsjin (Sov) 4.2; 4. K. en R. Garossino (Can) 5.6; 5 Roca/Adair (Vst) 7.0; 6 Hola/Foltan (Tsj) 8.4; 7. Goller/Kliseh (Wdl) 9.8; 8. Kager/Nakajima (Jap) 11.2; 9. Van Bommel/Deweyert (Ned) 11.2, 10. K. en C. Beek (Oos) 14.0. KNMV laat rijders zelf beslissen over Zuid-Afrika ARNHEM De Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging (KNMV) legt de verantwoorde lijkheid voor deelneming van Nederlandse cou reurs aan wegraces om de Grote Prijs van Zuid- Afrika geheel bij de deelnemers zelf. De KNMV - die gistermiddag een contract met de NMB teken de, waardoor de NMB officieel in de KNMV is op- 'gegaan - zal rijders als Middelburg en Van Dui men niet weerhouden van deelneming aan de WK-wegraces op het circuit van Johannesburg. Voorzitter Vaessen zegt niet te geloven dat de KNMV met deze handelswijze standpunten van politiek Den Haag en de Nederlandse Sport Fede ratie doorkruist, omdat de internationale motor- sportfederatie onlangs een boycot van Zuid-Afrika afwees en de KNMV zich aan die besluitvorming dient aan te passen. LEIDSE COURANT Super-zware schorsing Roemeense voetballer ZURICH De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft de Roemeen Florea Dumitra- che geschorst tot 31 december 1989. De schorsing van Dumitrache, die ruim zeven jaar geen wedstrijd meer mag spelen in UEFA-verband, is de zwaarste uit de geschiedenis van de Europese voetbalorganisatie. Dumi trache, speler van Corvinul Hune- doara, mishandelde op 3 november in het duel tegen Serajevo de scheidsrechter en een van de grens rechters. Zijn clubgenoot Gabor werd wegens uiterst beledigende handelingen ten opzichte vanb de arbiter voor vijf UEFA-bekerwed- strijden uitgesloten. NOC wenst van IOC uitspraak over Olympische profs DEN HAAG Het Neder- lands Olympisch Comité acht het dringend gewenst dat het IOC een eenvormig standpunt inneemt over het meespelen van professionals in het (voor) Olympisch voetbaltoernooi. Dat stelt het NOC in een brief aan Juan Samaranch, de voor zitter van het IOC. Het NOC wil dat het IOC voor 9 decem ber een uitspraak doet, want op die dag komende Europese voetbalorganisaties op uitnodi ging van de KNVB bijeen in Amsterdam. 'rotest Sanroc «gen tennis-boete )NDEN Sanroc, het niet-raciale Olympische mité van Zuid-Afrika, heeft geprotesteerd bij orzitter Philippe Chartrier van de internationa- tennisfederatie (ITF) tegen de boete van 25.000 lden die organisatoren van een toernooi in Zwe- n is opgelegd, omdat zij vier Zuidafrikanen Bn visum gaven. Sam Ramsamy, de voorzitter n Sanroc. liet de ITF wten niet verrast te zijn er de handelswijze van de voorzitter van de F. Ramsany: Chartrier heeft de zwarte tennisas- •jatie altijd genegeerd, omdat die niet in de pas t de apartheid liep". Ramsamy houdt Chartrier vendien voor dat „Zuidafrikaanse tennisspelers apartheid altijd hebben verdedigd. Iedere spe- s die de Zuidafrikaanse tennisbond vertegen- lordigd, accepteerd het racisme", zegt hij. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 SAO PAULO Het bestuur van de Internationale Damfederatie heeft de Rus sische dambond een ultimatum gesteld: volgende week woensdag dienen de deelnemers van de Sovjet-Unie aan het wereldkampioenschap dammen in Sao Paulo aanwezig te zijn. De dag erop begint dan - met zes dagen vertraging - de officiële wereldtitelstrijd. Met of zonder Russen. De voorzitter van de werelddambond, de Nederlander Wim Jurg, verklaarde gisteravond dat uit contacten met de Braziliaanse overheid is gebleken, dat de Russische afvaardiging de inreisvisa te laat heeft aangevraagd. „Normaal gaat dat in Brazilië heel snel, maar voor landen als Cuba en de Sovjet Unie geeft dat meer problemen". Jurg zegt dat maandag in Moskou de visa voor het gehele gezelschap gereed liggen. Aangezien hun oorspronkelijke reisschema via Peru liep, hebben wij ze tot woensdagavond de tijd gegeven om hier aanwezig te zijn. Zoniet dan gaat het wereldkampioenschap door zonder hen", aldus Jurg. Inmid dels zijn de overige vijftien deelnemers in Sao Paulo gearriveerd. kampioenschap. Later deden zij hetzelfde bij Nottingham Forest, dat zelfs de Europa Cup I won. Oorspronkelijk had Derby County, momen teel een zeer matige tweede- divisieclub, Brian Clough ook gevraagd. Deze bezweek ech ter voor de smeekbede van de supporters van Nottingham Forest om daar te blijven. Pe ter Taylor, voor wie John Newman moest wijken, heeft bij het aanvaarden van zijn functie verklaard zeker acht tien maanden nodig te heb ben, voordat „the Rams" weer gaan meetellen. Vijfde trainer in veertien maanden Alemannia Aachen is onlangs aan zijn Vijfde trainer in veer tien maanden begonnen. Hoe wel Alemannia op de zesde plaats staat in de Tweede Bundesliga en slechts vier punten achterstand heeft op koploper Bayer Ürdingen, moest trainer Horst Buht toch plaats maken voor Slobodan Cendic, die aan het einde van het afgelopen seizoen bij Stuttgarter Kickers ruimte maakte voor Jürgen Sunder- mann en tot dusver werkloos heeft rondgelopen. Buht was overigens vorig seizoen Ale- mannia's vierde trainer. Zijn voorgangers (Ahmann, Habig en Martinella) moesten ook voortijdig hun functie neer leggen. De man, die dit alle maal op zijn geweten heeft, is de zeer eerzuchtige presiden en miljonair Egon Münzen- berg. Zijn simpele verklaring voor het ontslaan van de trai ners: „Zij blijken maar al te vaak de zwakste schakel in de keten". Heynckes mogelijk opvolger Michels Ook in West-Duitsland is het bericht doorgedrongen, dat Rinus Michels zo graag het LUZERN In betrekke lijk korte tijd heeft Garry Kasparov in de schaakwe reld een opwindende re putatie opgebouwd. Zijn ongeremde aanvalslust en vindingrijke combinaties zijn voer voor analytici, die vlot met allerhande bijnamen als „de ver schrikkelijke" op de prop pen kwamen. In Luzern, tijdens de Olympiade, deed hij die bijnaam eer aan door de manier waar op hij met zwart in een smulpartij de schaaktech- nisch zeker niet kinder achtige Viktor Kortsjnoj van het bord veegde. Kas parov, met zijn 19 jaar de jongste grootmeester en inmiddels opgeklommen naar de tweede plaats op de wereldranglijst, wordt alom beschouwd als de gevaarlijkste concurrent voor wereldkampioen Anatoli Karpov. In het komende kandidaten toernooi, waarin acht groot meesters door middel van tweekampen om het recht van uitdaging strijden, geldt de jeudige Rus als favoriet. In de kwartfinales werd hij door het lot gekoppeld aan zijn landge noot Aleksander Beljavski, eveneens een produkt van de nieuwe schaaklichting uit de Sovjet-Unie. Met het resultaat van de loting toonde Kasparov zich uiterst tevreden. „Ik ben blij met Beljavski als tegen stander", verklaarde de don kerharige Rus gisteren. „Het is nog te vroeg om te voorspellen wie er in de finale zullen ko men, wel kan ik zeggen dat ik me opmaak voor de strijd om de wereldtitel". Beljavski, in 1981 winnaar van het schaaktoernooi van Til burg, kwalificeerde zich voor het kandidatentoernooi via het interzonale evenement in Mos kou, waar hij tweede werd achter Kasparov. Garry Kas- Recht op arbeid Koewei Schalke '04 Norbert Wigbur voor onbepaalde tijd Inet verlof had gestuurd, moest het na twee dagen de B4-jarige doelman weer toela- len tot de training. Dat had de ■Westduitse spelersvakbond in Samenwerking bewerkstel ligd. Zij beriepen zich op het •recht op arbeid en daar kon "Schalke '04 niet onder uit. ^igbur verkeerde de afgelo- Spen weken in een ernstige Vormcrisis, hetgeen Schalke 1^04 mede deed belanden in de degradatiezone van de Bun desliga. Zoals bekend leende |de club uit Gelsenkirchen de |j«4-jarige derde doelman van ^Bayern München, Walter /Junghans. Nigbur heeft ver gaard, dat zijn vormcrisis slechts een tijdelijke zaak zou ofÜn- ^Terug op oude nest 31 Peter Taylor is terug bij Der- ,t )y County, als manager. Tien aar geleden was hij nog assis tent-manager onder Brian Clough, met wie hij een uiter mate succesvol duo vormde, karnen leidden zij Derby "ICounty naar het Engelse Peter Taylor: achttien maan den nodig. Uli Stielike: misschien naar VfB Stuttgart. Nederlands Elftal onder zijn hoede wil nemen. Ook daar is het een publiek geheim, dat de 54-jarige ex-trainer van Ajax, Barcelona en Los Ange les Aztecs na elke interland van Oranje naar Nederland belt en vraagt hoe „Rijvers" heeft gespeeld. Daarom is men in West-Duitsland al vast nagegaan wie Michels bij FC Köln zou kunnen opvolgen. Bij die speculaties wordt stee vast de naam van Jupp Heynckes genoemd. Heynckes is momenteel trainer bij Bo- russia Mönchengladbach, maar het bouwen van een nieuw topteam geschiedt daar niet zo snel als algemeen werd verwacht. Borussia moest vorige week nog oppas sen niet in de degradatiezone verzeild te raken. Desondanks wordt de speelwijze van de Mönchengladbachers zeer ge waardeerd. Dat is volgens ve len toe te schrijven aan de werkwijze van Heynckes. Uli Stielike wil terug Uli Stielike is van plan zijn contract met Real Madrid niet te verlengen en terug te ke ren naar West-Duitsland. De oorzaak is zijn zoontje Christi an, dat de leerplichtige leef tijd nadert. Hij zal zeker niet terugkeren naar Borussia Mönchengladbach, dat hem vier en een half jaar geleden naar Real transfereerde. Hij heeft zich laten pousseren bij VfB Stuttgart. Niet zo'n won der, omdat hij met de gebroe ders Karl-Heinz en Bernd Förster een uitstekende rela tie heeft opgebouwd. De basis daartoe is gelegd tijdens het WK in Spanje, toen de drie uitkwamen voor het West duitse elftal en daar met Man fred Kaltz van Hamburger SV de verdediging vormden. Totoformulier helpt niet Een rentenierend lid van Wuppertaler SV heeft zijn to toformulier aan zijn club ge schonken. Dit in de hoop, dat het WSV een dusdanig for tuin zou opleveren, dat de fi nanciële problemen in één klap zouden zijn opgelost. De eens zo aanzienlijke Bundesli- gaclub, die het Bayern Mün chen in diens absolute toptijd heel wat keren moeilijk maakte, is momenteel een ui termate armlastige club in de Oberliga van het Westduitse amateurvoetbal. President Dieter Buchmüller, zelf een vermogende expediteur: „De stad Wuppertal laat ons in de steek. Er wonen 400.000 men sen, gemiddeld 400 zijn onze club trouw gebleven". Tussen haakjes: het profetische ver mogen van dat gulle lid, dat zijn totoformuliertje had aan geboden, leverde WSV geen Pfennig op. Elton John achterna Ian Gillan, ex-lid van de pop groep Deep Purple, heeft zich het noodlot van Reading aan getrokken. Hij heeft ruim een half miljoen gestoken in de noodlijdende Engelse derde- divisieclub. Hij hoopt daarmee ook de club sportief naar een betere positie in het Engelse profvoetbal te stuwen. Hier mee vindt het voorbeeld van Elton John navolging. Deze popster stak een aantal jaren geleden een deel van zijn bij eengezongen vermogen in de toenmalige vierde-divisieclub Watford. Momenteel draait de club, waarvan Elton John ook voorzitter is, in de subtop van de eerste divisie. UTRECHT Volgens de verwachtingen zal trainer Han Berger van FC Utrecht binnen veertien dagen over zijn sportieve toekomst beslissen. Be langstelling van drie Ne derlandse en een Spaanse club, alle beduidend draagkrachtiger dan de Domstedelijke FC, heeft het touwtrekken rond de oefenmeester in een stroomversnelling ge bracht, waarbij het zo goed als zeker is, dat Ber ger FC Utrecht de rug toekeert. In eigen land zijn FC Gronin gen, FC Twente en PSV of Fèyenoord (Berger: „Eén van de twee ligt nog in de markt, welke zeg ik niet") druk doen de Berger aan zich te binden. FC Groningen heeft daarbij laten weten, dat Berger bin nen twee weken moet beslis sen over wat de trainer zelf een lucratief aanbod noemt. Het gaat om een meeijarige verbintenis „om FC Gronin gen naar de top te brengen", zoals voorzitter Renze de Vries van Groningen het formuleert. Naast Groningen meldde zich gisteravond een Spaanse dele gatie in de Domstad, met een eveneens uitermate aantrek kelijke aanbieding voor Ber ger. Volgens niet bevestigde berichten zou het om het in degradatienood verkerende Malaga gaan, dat er veel voor over heeft Berger als Verlosser binnen te halen. Midden vol gende week reist Berger naar Spanje om de zaken op een rij te zetten. Hapt hij toe, dan be tekent dat, dat Berger onmid- Han Berger mag zich over een grote belangstelling van de clubs verheugen. dellijk bij zijn nieuwe club aan de slag moet. En juist dat facet kon voor FC Utrecht wel eens problemen opleveren. In de overeen komst met de sponsor staat na melijk, dat FC Utrecht door Berger getraind moet worden. Zo niet, dan heeft de sponsor het recht de steun aan Utrecht van de ene op de andere dag te beëindigen. Daarom gaat Berger op korte termijn met de sponsor rond de tafel zitten om mogelijke consequenties van zijn vertrek te bespreken. Mocht Berger Utrecht de rug toekeren, dan is Fritz Kor- bach, die momenteel Volen- dam onder zijn hoede heeft, kandidaat nummer één om Berger op te volgen. Korbach is onlangs weliswaar genoemd als opvolger van Spitz Kohn bij FC Twente, maar door gaans goed ingelichte bronnen melden dat ook daar Han Ber ger bovenaan het verlanglijstje staat. de huidige Europees kam pioen en tweede van de wereld Norbert Schramm. Laatste stond na het korte programma op de vijfde plaats en klom met een niet al te sterke kür, waarin een drievoudige sprong de mist inging, naar de tweede plaats op de eindranglijst. Brian Boitano is een nieuw ta lent. Bij de Amerikaanse kam pioenschappen 1982 moest hij genoegen nemen met een vier de plaats en werd in 1975 der de bij de Europese junioren- kampioenschappen. Maar dit seizoen verwacht de Ameri kaan zelf zijn grote doorbraak. „Onlangs won ik de Skate Ca nada. Daar liet ik de nummer vier van de wereld, Brian Or- ser, achter mij. Ik ben de enige met zeven driedubbele spron gen in mijn vrije kür. Dat wil ik nog met drie sprongen pro beren uit te breiden, en dan doe ik straks als het allemaal lukt op het ijs. een goede gooi naar de wereldtitel". Boitano vervolgt: „Ik wil na tuurlijk proberen om mijn landgenoot Scott Hamelton de titel af te-pakken. Mogelijkhe den zijn er genoeg. De num mer twee van Amerika is ge stopt en ook de nummer drie David Santee, vorig jaar ook bij de Challenge Cup, heb ik al een keer verslagen. Nu ik hier Norbert Schramm heb terug gewezen, is het zelfvertrou wen voor de rest van dit sei- Norbert Schramm maakte waar. zoen erg groot geworden. Maar dat mag dan ook wel na enke le jaren bikkelhard trainen". Brian Boitano staat in de zo mer zo'n 35 uur per week op het ijs en 's winters plakt hij er ook 30 uur per week tegenaan. De nationaal juniorenkampi oen van Amerika uit 1978 doet in de zomermaanden boven dien aan rolschaatsen en zal vanavond voor Amerika uit komen in de teamwedstrijden kunstrijden op de Uithof, ëen waardig sluitstuk van de Chal lenge Cup, die zondag nog ver volgd wordt met demonstraties van de kampioenen. Naast Amerika, dat 1185 punten ver gaarde, doen aan de eerste te amwedstrijd in de geschiedenis bij het kunstrijden mee: Rus land (1194 punten), Oost- Duitsland (715), West-Duits land (892), Engeland (916) en Tsjechoslowakije (685). De zes beste landen moeten elk op drie onderdelen uitkomen. Gisteravond stond ook de fina le van het ijsdansen op het programma. Hier ging de titel naar het Engelse paar Barber en Slater. De tweede en derde plaatsen werden ingenomen door twee Russische paren. Als tweede Klimova en Ponoma- renko en als derde Karamys- heva en Sinitsin. Het Neder landse paar Marianne van Bommel en Wayne Dewyert werden negende. ARTHUR VAN RIJSWIJK parov heeft zijn leven aange past aan het schaken. „Het lot heeft bepaald dat ik talent heb voor het schaken. Daar kwam ik tien jaar geleden achter. Ik heb die gave en ben die nog steeds aan het ontwikkelen. Daar werk ik hard aan, met hulp van oud-wereldkampioen Botwinnik. Na elk toernooi zoek ik hem op om mijn partij en met hem te analyseren". Dagelijks Kasparov is van oordeel, dat een schaker van wereldniveau verplicht is dagelijks enkele uren aan het spel te besteden. „Ik leef als schaker. Doe er al les aan om zo goed voorbereid mogelijk aan de start te ko men. Zwem, fiets en voetbal voor de lichamelijke en geeste lijke conditie". Toernooispan- ningen kent Kasparov wel, maar van invloed op zijn spel zijn ze nauwelijks. „In het in- terzonetoernooi in Moskou Kasporov: „Ik maak tij dens de Olympiade meer remises dan anders". werd veel van de spelers ge vergd. Ik heb op de kritieke momenten mijn kalmte kun nen bewaren. Dat is een goed teken. Een bewijs dat ik rijp als schaker". Over zijn spel tijdens de schaakolympiade in Luzern is Kasparov matig gestemd. „Ik maak meer remises dan an ders. Ik wijt dat aan het feit dat de Olympiade te kort volgt op Moskou, waardoor ik niet helemaal uitgèrust ben". Over zijn verrichting tegen Korts jnoj spreekt hij zich in absolute zin uit. „Over die partij zal nog heel wat theorie opwaaien. Het was een prachtige botsing tussen twee verschillende speelstijlen, waaraan de analy tici voorlopig de handen vol hebben. Bij terugkeer in Mos kou zal ik die partij uitvoerig met Botwinnik onder de loep nemen. Ik vond het jammer, dat Kortsjnoj na afloop niet bereid was tot een gezamenlij ke analyse. Daar hadden we beiden wat van kunnen le ren". CN HAAG Sinds het staan van het grote instrij-toernooi om de i inia Challenge Cup is er heel wat talent aan het gekomen. De kam- jenen van de Uithof zijn de internationale instrij-wereld altijd nog ed weggekomen. Dat :i zonder twijfel ook het val zijn met de winnaar {j de heren van gister- de 19-jarige Ame- Brian Boitano. Hij rrsloeg op het Haagse ijs zijn reputatie niet helemaal portwereld ARIAKERKE Het Neder- nds zaalvoetbalteam heeft teren met 4-3 van België ge- innen. ANNOVER Bij een inter zonaal springconcours in nnover heeft de Nederland- ruiter Rob Ehrens met zijn jrd Surprice de tweede iats veroverd. Winnaar was l Westduitser Klaus Reina- er met Furry. ^RSSEVELD Ruiter Leo eegs heeft gisteren de lei- ng genomen in de strijd om 5t Nederlands kampioensc- ia in de samengestelde wed- ijdsport. Hij won de dres- CN HAAG Amsterdam eft gisteren voor de ijshoc- ycompetitie met 6-3 gewon- n van Eindhoven. Nijmegen ;es Tilburg met 8-1 terug.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9