Ontdekking opslagplaatsen gevoelige slag voor RAF Streng prijsbeleid tijdens adempauze Witte Huis niet verbaasd over benoeming Ypenburg geschokt door ontslagen bij Fokker Groen licht voor afvloeiing bij Y D binnenland/buitenland' CPB: Uur korter werken 240.000 werklozen minder Iran: Iraaks tegen offensief mislukt 13f/m21nov. oho „Kinderafdelingen over de ziekenhuizen hergroeperen Huizen prijs daalt weer LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 Amerikaanse geleerde moet Polen verlaten WARSCHAU De Amerikaanse ge lieerde Roman Laba, die eerder deze Week in Polen werd aangehouden we gens zijn contacten met de verboden vakbond Solidariteit, heeft te horen ge kregen dat hij het land onmiddellijk moet verlaten. Dit heeft de Poolse tele visie gisteren bekendgemaakt. Laba was verbonden aan het instituut voor sociologie en filosofie van de Poolse academie van wetenscshappen. Hij had een stipendium. Een televisiecommen tator zei dat de Poolse autoriteiten hoopten dat de Verenigde Staten de be slissing om de geleerde uit te wijzen en piet te berechten zouden beschouwen als een daad van goede wil. Mr. Italianer naar OESO DEN HAAG Mr. F. Ita- lianer wordt binnenkort permament vertegenwoor diger van Nederland bij de OESO, de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling in Parijs. Dit heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren meege deeld. Italianer is momen teel secretaris-generaal op het departement van Bui tenlandse Zaken. In die functie wordt hij opge volgd door I. Verkade, nu nog ambassadeur in Tel Aviv. Unilever: KK houdt gegevens over smaaktest Morgen achter ROTTERDAM Konsumenten Kontakt (KK) heeft niet alle uitkomsten van de smaaktest naar het zes weken geleden op de markt gebrachte Morgen, een margarine die volgens de fabrikant naar boter smaakt, in de openbaarheid gebracht. De KK-proef leidde tot de conclusie dat het produkt van Unilever-dochter Van den Bergh en Jur- gens te duur is en gewoon naar margarine smaakt. Volgens Unilever zou uit de test van Konsu menten Kontakt blijken, dat ruim eenderde van het proefpanel de voorkeur heeft uitge sproken voor Morgen. Geproefd werd onder meer ook Rama en echte boter. Iets meer dan de helft heeft voor de boter gekozen en zeventien procent voor Rama, aldus Unile- Eis: cel en boete na operatie Goudtand ASSEN Officier van justitie mr. W. R. Rosingh heeft bij de rechtbank te Assen wegens belastingontduiking drie weken gevangenisstraf en een boete van 7.000 gulden geëist tegen een tandarts uit Peize. Tegen diens collega uit Zuidwolde werd zes we ken en een boete van 20.000 gulden geëist. Beide verdachten waren bij een uitgebreid onderzoek naar belas tingontduiking onder tandartsen en tandtechnici (operatie Goudtand) van de FIOD door de mand geval len. Beide tandartsen hebben bekend een te lage aangifte te hebben ge daan, waardoor de belastingen voor resp. 5000 en 18.000 gulden zou zijn benadeeld. Meeste fluor bij applicaties spoelt weg GRONINGEN De meeste fluo ride bij de applicaties die de tandarts aanbrengt, spoelt na een week weg. De fluoride die wel doordringt tot het tandglazuur, bereikt daar alleen de buitenste laagje van. Tot die conclusie komt de Groninger tandarts A. G. Dijkman (45) in zijn proef schrift over fluoride-applicaties waarop hij woensdag in Gronin gen promoveert. De fluoride-ap plicaties waarbij de tandarts fluor aanbrengt op tanden en kiezen, is eerr van de manieren het gebit tegen tandbederf te beschermen. 10NN De elite-eenheid JSG-9 van de Westduitse jolitie heeft de vermoede- ijke RAF-terroristen Bri- tte Mohnhaupt en Adel- ïeid Schulz, die verdacht worden van een lange reeks aanslagen, donder- ag kunnen arresteren dank zij een tip van een paddestoelenzoeker. Deze man was bij zijn tocht door een bos bij Frankfurt op een opslagplaats gestuit. Bij verdere naspeuringen ontdek te de politie in het Rhein- Main-gebied meer opslagplaat sen. Na drie weken posten kon de politie bij een van de op slagplaatsen beide vrouwen overmeesteren toen zij een waterdicht verpakt machine geweer wilden verstoppen. Volgens de Westduitse autori teiten zijn de arrestatie van het tweetal en de vondst van de geheime bergplaatsen een ernstige tegenslag voor verder activiteiten van de RAF die de logistiek van de terroristen be hoorlijk aantast. Gevonden werden geweren, machinepis tolen, revolvers, achtduizend stuks munitie van verschillend kaliber en enkele kilo's springstof. Onder dit arsenaal bevonden zich wapens die zeer waarschijnlijk zijn gebruikt bij de moordaanslagen op Ponto, Schleyer, een politie-agent en de Amerikaanse generaal Kroesen. Voorts werden aan tekeningen gevonden over de Duitse centrale recherche, de politie-academie in Münster, over Israëlische instanties en VS-bases en een plan voor het „bespieden" van politici in de Bondsrepubliek. Ook werd geld van een bankoverval in» Bochum in september van dit jaar gevonden. Belangrijk voor de opsporing van de „harde kern" van de RAF, die uit nog ongeveer twintig personen bestaat, was de vondst van minstens negen vervalste paspoorten en identi teitsbewijzen van het Duitse en Amerikaanse leger. Deze documenten waren voorzien van recente foto's van ver schillende personen die tot die harde kern worden gerekend. De foto's zijn onmiddellijk ge publiceerd en de opsporingsac tiviteiten tegen de RAF zijn geïntensiveerd. irvolg van de voorpagina) ijdens de adempauze wil t kabinet een streng wijsbeleid voeren. Alleen verhogingen, die het ge volg zijn van externe kos tenstijgingen, zouden mo- ;en worden doorgevoerd. Sen uitzondering zou moeten worden gemaakt als bedrijven ten gevolge van het niét doorgaan van prijsverhogingen failliet dreigen te gaan. Ook de overheid zou een zeer terughoudend prijsbeleid moe ten voeren. Het kabinet bena drukt echter, dat de financiële positie van met name de lage re overheden, opschorting van alle tariefs- en prijsverhogin gen onmogelijk maakt. (Verder overweegt het kabinet een opschorting van huren en >achten, tenzij verhogingen moeten worden doorgevoerd gevolg van renovatie. De ndexverhoging van de ali- nentatiebedragen zou op 1 ja nuari a.s. niet door mogen gaan, en ook de uitbetaling en verhoging van dividenden zou moeten worden opgeschort. Alle aangekondigde stijgingen van sociale premies wil het kabinet echter normaal- laten doorgaan. De schatkist ver draagt geen verder uitstel. De voorgestelde adempauze van drie maanden gaat de schatkist ongeveer 570 miljoen aan inkomsten kosten. Het ka binet kondigt aan, dat dit ver lies via bezuinigingen moet worden goedgemaakt. Daarbij wordt gedacht aan een beper king van de lastenverlichting, die het bedrijfsleven in het vooruitzicht is gesteld. Dat be drijfsleven profiteert immers als eerste van de adempauze, omdat de lonen worden bevro ren. Ook denkt het kabinet aan maatregelen in de sfeer van de loon- en inkomstenbe lasting en de indirecte belas tingen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Honderden arrestaties na explosie in Tyrus TEL AVIV Het aantal do den ten gevolge van de explo sie in het gebouw van het Is raëlische militaire bestuur in de Libanese stad Tyrus was gisteravond opgelopen tot veertig. Gevreesd wordt dat nog tientalllen mensen onder het puin liggen. Volgens het Israëlische opperbevel bevin den zich onder de doden 26 Is raëlische soldaten. Volgens Israëlische kranten gisteren hebben Israëlische strijdkrachten in de omgeving van het vernielde gebouw vijf honderd mensen gearresteerd in verband met de explosie. Twee onbekende groeperingen hebben in afzonderlijke ver klaringen de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de ex plosie. Een door minister Sha ron van defensie ingestelde commissie moet de oorzaak van de explosie aan het licht brengen. Israëlische soldaten bergen slachtoffers die onder de puin hopen liggen van het door een enorme explosie verwoeste ge bouw van het Israëlische mili taire hoofdkwartier in de Liba nese stad Tyrus. DEN HAAG De werkloosheid kan tot 1986 flink worden afgeremd als alle werknemers de komende vier jaar jaarlijks een uur per week, ofwel 2.5 procent korter gaan werken. Het werkloosheidscijfer kan dan ongeveer 240.000 lager uit komen dan de geraamde 800.000 tot 900.000 in 1986. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft dat uitgerekend op ver zoek van de Sociaal-Economische Raad (SER). Daartoe moet echter voldaan worden aan een aantal voorwaarden, en het Planbureau plaatst nogal wat vraagtekens bij de mogelijk heid of dat zal lukken. Zo moet de bedrijfstijd gelijk blijven en moeten de vrijkomende arbeidsuren allemaal worden omgezet in nieuwe banen. Het CBP betwijfelt of dat gebeu ren zal, omdat er in veel bedrijven sprake is van een flinke arbeidsreserve. Ook moeten voor de vrijkomende arbeids plaatsen steeds de juiste mensen te vinden zijn, wat evenmin voor zeker mag worden aangenomen. De verkorting van de arbeidstijd jal in elk gevaal gepaard moeten gaan met een evenredige inlevering van loon. Als aan alle vereisten zou worden voldaan zou dat gemiddeld een achteruitgang in koopkracht betekenen van een half procent. DEN HAAG Het perso neel van Fokker op de luchthaven Ypenburg bij Den Haag heeft verklaard geschokt te zijn door de plannen van Fokker om 1400 mensen te ontslaan. Dit is gisteren gebleken op een bijeenkomst van de industrie bond FNV. Volgens bestuur der Dick ter Wisscha werd de bijeenkomst door ongeveer 175 mensen bezocht. De vergade ring was niet toegankelijk voor de pers. Een woordvoer der van de directie liet weten dat het om een „interne aan gelegenheid van Fokker" ging. Voor Ypenburg betekenen de plannen, zoals reeds gemeld, ontslag voor 70 van de 400 werknemers. Kortgeleden zou de directie echter nog hebben laten weten dat er voor de vestiging op Ypenburg „geen vuiltje aan de lucht is". De industriebond vindt dat de produktie van alternatieve produkten moet worden over wogen. In het verleden zijn bij Fokker bijvoorbeeld loopbrug gen voor gebruik op luchtha vens vervaardigd. De bond denkt nu eerder aan ontwik kelingen op het gebied van windenergie. „Het zou zonde zijn als de kennis van Fokker omtrent bijvoorbeeld propel lertechniek verloren zou gaan", aldus Ter Wisscha. TEHERAN/BAGDAD Een Iraaks offensief voor de herove ring van het terrein dat vorig weekeinde door het Iraanse leger is veroverd, is in de nacht van donderdag op vrijdag mislukt, aldus de Iraanse radio gisteren. Volgens een Iraakse militair communiqué echter, heeft het Iraakse leger gisteren 738 Iraanse militairen gedood bij een luchtaanval op Iraanse stellingen 250 km ten zuidwesten van de Iraakse hoofdstad Bagdad. Bovendien zou de Iraanse troepen ook veel materiele schade zijn toegebracht en moesten ze terug trekken. De Russische ambassadeur in de republiek Jemen heeft gisteren gezegd, dat de Sowjet-Unie wil proberen mee te helpen aan be ëindiging van de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens de ambas sadeur probeert Israël de in 1967 verbroken betrekkingen met Moskou hersteld te krijgen. Maar daar is de Russische regering niet op ingegaan, zo zei hij nadrukkelijk. MOSKOU WASHING TON Met de spoedige keuze van een nieuwe partijleider heeft het Kremlin willen tonen dat het de touwtjes stevig in handen wil houden. Die mening werd gisteren in diplomatieke kringen in Moskou veel gehoord. In tussen werd de 68-jarige opvolger van de woensdag overleden Leonid Brezj- nev, Joeri Andropov, in Washington getypeerd als een „sterke" leider. Het Witte Huis was niet ver baasd over de benoeming. In Bonn heerste de opvat ting dat er voorlopig geen bijzondere veranderingen in het Russische beleid zijn te verwachten. Volgens berichten van het Russische persbureau Tass is Andropov voor de belangrijk ste functie in de Sovjet-Unie voorgedragen door mede-polit bureaulid Tsjernenko, die voor veel insiders doorging als de belangrijkste rivaal van An dropov voor deze functie. In april dit jaar maakte An dropov indruk op Westerse waarnemers toen hij de be langrijkste rede uitsprak bij de viering van de geboortedag van Lenin. Hij deed toen een scherpe aanval op het Euro- commnisme en verdedigde de Russische communistische or thodoxie. Om een beeld te krijgen van de toekomstige partijleider Joeri Andropov achten waarnemers een feest rede illustratief die hij op 22 april van dit jaar uitsprak ter gelegenheid van de 112de ge boortedag van Lenin. Andro pov schetste toen de Sowjet- -politiek als een twee-sporen- -beleid. Enerzijds moet „al het noodzakelijke" worden gedaan voor de Sowjet-strijdkrachten, anderzijds moet men ditzelfde doen voor de „vreedzame coëxistentie". „Niemand kan een kernoorlog winnen", zo voegde Andropov daar nog aan toe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Zaken) stemt in met het door Vroom en Dreesmann en de diensten bonden van FNV en CNV in diende aangepaste werkge- r jenheidsplan. V D en de dienstenbonden FNV en CNV hebben, zoals bekend, hun oorspronkelijke plan aange past, nadat de minister bezwa ren had gemaakt tegen onder meer het verplichte karakter dat het ontslag van de oudere werknemers in het plan had. Ook was hij van mening, dat die werknemers die aanspraak kunnen maken op een VUT- uitkering, uitgesloten zouden moeten worden van collectief ontslag. De vrijwillige afvloei ing van 950 werknemers van 57,5 jaar en ouder en hun ver vanging door 1200 jongeren gaat wel door. In een brief aan de Tweede Kamer, wfaarin minister De. Koning zijn besluit meedeelt, zegt hij tevens te willen na gaan of wijziging van het ont slagbeleid voor oudere werk nemers aanbeveling verdient. De Koning zegt de Kamer toe de resultaten van deze hero verweging zo snel mogelijk kenbaar te maken, zodat hier over een Kamerdebat kan plaatsvinden. Volgens een woordvoerder van V D kan de komande weken de werving van de eerste groep van 300 jongeren beginnen. Dezen zullen een werkweek van 36 uur krijgen, een klein aantal een deeltijd baan. Jaarlijks zullen er 300 arbeidsplaatsen bijkomen met een gemiddelde van 34 uur. Daarvoor zullen de werkne mers jaarlijks 2,5 pet. prijscom pensatie inleveren. De afvloeiingsregeling voor de ouderen houdt in dat zij die per 1 juli 1983 58 jaar of ouder zijn van de regeling gebruik kunnen maken. Men verwacht, dat de overgrote meerderheid dit zal doen. Tot het pensioen ontvangt men dan een WWV- uitkering van 75 pet, die door V D tot 100 pet van het laatst verdiende loon wordt aangevuld. Ook vrouwen die gaan kostwinner zijn, kunnen vervroegd stoppen. Zij ont vangen dan 25 pet van hun laatst verdiende loon. Men be houdt de korting op aankopen bij V D. Verder veel nieuws over woningverbetering, doe-het- zelf materialen en vrijetijds besteding met: grote sanitairshow kompleet zelfbouwhuis WIN EEN INTERIEUR Op«n: dagelijks van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Za. en zon. geen avondopening. UTRECHT Op korte gen „om het bed". Een gevolg termijn moet worden be- daarvan is weer, dat het beha- stndeerd in hneverre een len van de kinderaantekening studeerd, in noeverre een voor verpieegkundigen moei- verantwoorde hergroepe- lijkheden oplevert, ring van kinderafdelingen Een eerder door de vereniging over ziekenhuizen moge- georganiseerd symposium lijk is. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) liet dit bij monde van mr. A. Rot vanmor gen weten op de lustrum- bijeenkomst van de lande- lingslanden, waar moeder en kind bij opname en bij ingre pen bijna nooit van elkaar worden gescheiden. (Zie over dit thema pag. „Moet Jantje nu echt met Mohammed in één box?") „Kinderchirurgie geen klei nigheid" heeft tot gevolg ge had, dat het ministerie nu een adviesaanvraag aan de ge zondheidsraad voorbereidt over de kinderchirurgie in de toekomst en over de vraag of lijke vereniging „Kind en er een apart specialisme kin ziekenhuis" in Utrecht. Het aantal ziekenhuisbedden moet terug en een te klein derchirurgie moet komen. Op het terrein van „rooming- in": de mogelijkheid voor ou ders om zo nodig 's nachts aantal bedden of een te kleine naast hun kind in het zieken- bezetting veroorzaken proble- huis te slapen, is Nederland men voor wat betreft het aan- volgens Van der Reijden wat tal artsen en verpleegkundi- achtergeraakt bij de ontwikke- NIEUWEGEIN De ge middelde prijs van wo ningen is tot september gedaald naar 139.000 gul den. Dit blijkt uit cijfers van de Nederlandse Bond voor Makelaars (NBM). Deze daling is niet de eerste in 1982. In maart bereikte de wo ningprijs een dieptepunt van gemiddeld 136.000 gulden. In de lente steeg de gemiddelde prijs naar ruim 141.000 gulden. Het huidige niveau van 139.000 gulden is een lan delijk gemiddelde. In Noord-Holland is de wo ningprijs het hoogst: ge middeld 159.000 gulden. In Groningen zijn de wo ningen het goedkoopst: gemiddeld 95.000 gulden. De NBM verwacht voor het vierde kwartaal van dit jaar geen noemens waardige veranderingen. ADVERTENTIE Ideale kans voor klein bedrijf! Vlakbij Leiden ligt het overdekte shopping centre „Winkelhor. Aan de rand daarvan worden 14 appartementen gebouwd. Op de begane grond Is ruimte gepland voor kleinschalige bedrijfsaktivt- teiten. Geheel naar eigen wens In te delen en af te werken. De ruimten zijn zeer centraal gelegen en goed te bereiken. Koopsom vanaf f 97.500,- k.k. excl. B.T.W. en afbouwpakkei Met een maand last van ca. f 950.- bent u al eigenaar. Belangstelling? Stuur een lege envelop met uw naam en adres naar Johan Matser b.v.. Antwoord nummer 1151,1200 VB Hilversum. Zet In de linkerbovenhoek een K. U hoeft geen postzegel te plakken. U kunt ook informatie inwinnen bij Bedrijfsmakeiaardij Menno Smitskx» te Leiden. teL p71 -125041.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5