Bibliotheek erhoogt ontributie Allen PvdA nu nog voor invoering lozingsrecht Help Dierenpark Wassenaar met inleveren kleurige tekening Nog geen spoor in moordzaak Drie jaar geëist voor handel in vals geld, inbraak en heling Weekmarkt enige wrijvingspunt bij begrotingsbehandeling ADEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 itstelling over jgdsoos Valkenburg *bKENBURG De onderhandelin- over een nieuwe jeugdsociëteit tus- het gemeentebestuur en de sociëteit Peuk zijn vastgelopen. De patstel- is ontstaan doordat het stuk grond H De Peuk voor de jeugdsoos op het heeft, geen goedkeuring van B en [rijgt. Het college heeft een andere ts voor de sociëteit op het oog, 1 r het bestuur vindt dat die te ver >t van de verkeersroute Voorscho- reg-Hoofdstraat. Vooral voor de erg dige Peuk-bezoekers vindt men dit 'onoverkomelijk bezwaar. B en W cien voorlopig vast aan deze lokatie, )rat het er niet naar uit ziet dat er ii -dig een jeugdsociëteit van de grond «komen. Kwestie kabeltelevisie Alkemade niet opgelost ALKEMADE Over niet al te lange tijd ko men de leden van CASPER, de woningbouw vereniging en het gemeentebestuur van Alke made bijeen om over het antenneverbod te praten. Er is nog steeds niet besloten het ver bod op te heffen. De raadsleden Kret en Hoog- eboom deden daartoe ruim een jaar geleden een voorstel. Het lage aansluitpercentage op kabeltelevisie in Alkemade is aanleiding voor dit voorstel. De vergadering kwam er echter nog niet uit, net al bij het omstreden eigendomsrecht van centrale, antennesystemen in premiekoopwo ningen. Het wachten is nu op de discussies bin nen gemeentebestuur en woningbouwvereni ging over een geheim gehouden voorstel van CASPER. VOORSCHOTEN De rijkspolitie is nog geen stap verder gekomen in het onderzoek naar de dood van de 57-jarige mevrouw N.C. Pplman-van Helden uit Voorschoten. Het huis-aan-huis uitgevoerde buurton derzoek heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Er zijn wel enkele tips binnengekomen op een oproep van de politie, maar ook die hebben nog niet tot resulta ten geleid. Het onderzoek in deze zaak wordt dit weekeinde voortgezet. Onder meer zal getracht worden alle mensen, die regelmatig hun hond uitlaten in het park bij de begraafplaats Rosenburgh, te ondervra gen. De vrouw werd daar woensdagmorgen, gewurgd met een hondenriem, aangetroffen, nadat zij dins dagavond verdween toen zij de hond ging uitlaten. Qbus wil behoud elzenbroekbosjes LISSE Een werkgroep van het vormingscen trum jong volwassenen Qbus in Lisse wil wat gaan doen aan het onderhoud van elzenbroekbossen in de streek. Daarom wordt maandag in het centrum aan de Ruishornlaan 21 vanaf acht uur een voor lichtingsavond gehouden om te peilen of er be langstelling bestaat voor dit initiatief. Het elzenbroekbos werd vroeger geëxploiteerd voor het zogenaamde geriefhout. Het periodiek gekapte hout werd onder meer gebruikt voor ge reedschapsstelen. Door de goedkope import van deze benodigdheden werd het kappen van dit soort bosjes financieel onaantrekkelijk en is het gebied verwilderd, waardoor het landschap veran dert en dit specifieke bos dreigt te verdwijnen. Verder vindt men op het landgoed Keukenhof tal van gebieden, die tot het oer-Hollandse landschap horen: knotwilgen, achterduins bos, oude strand- wallen en een moerasachtig ondoordringbaar ge bied. Ook daar is onderhoud nodig. „Oorlog" tussen ambtelijk en politiek Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Binnen ambtelijk en po litiek Alphen aan den Rijn heerst een soort „oorlog". Aanleiding daarvoor is de donderdagavond gehouden commissievergadering over het verkeerscirculatieplan. De onderdirecteur van openbare werken, de heer De Bak, voelt de aangebrachte wijzigingen op het plan na melijk als een gebrek van vertrouwen aan zijn adres. B en W zullen dinsdag over deze zaak in spoedberaad bij een komen. Aanleiding hiervoor is dat wethouder Van Leeuwen zich achter de onderdirecteur heeft opgesteld en wilde dat het plan ongewijzigd werd geaccepteerd. De com missie stemde daar op initiatief van CDA-fractievoor- zitter Van de Neut en D'66-raadlid De Bruin niet mee in. Zij stellen dat de gemeenteraad, de politiek, moet beslissen over het plan en niet de ambtenaren. De heer De Bak echter stelt nu dat zijn ambtenaren niet meer gemotiveerd zijn het gewijzigde plan uit te voeren. gemoiiveera zijn nei gewijzigue picui uu ie vu DEN HAAG Een 32-jarige man uit Katwijk heeft gistermiddag drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich horen eisen wegens handel in valse biljetten van honderd dollar, een inbraak in een bedrijf en heling van een partij gestolen zilver. Officier van justitie mevrouw mr. Couzijn noemde dit een goe de straf voor zulke zware misdrijven, ook al gezien het strafblad van de man. Woensdag werd tegen drie man nen, die van medeplichtigheid worden verdacht inzake de dollarbiljetten en de inbraak, tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf geëist. De Katwijker kreeg een indrukwekkende lijst van beschuldigin gen voorgelegd door de officier van justitie. Allereerst zou de hij tussen mei vorig jaar en augustus dit jaar in bezit zijn geweest van valse biljetten van honderd dollar, die hij wilde verkopen. Ten tweede zou hij met drie medeplichtigen in juni van dit jaar hebben ingebroken in een bedrijf aan de Lijnbaanstraat in zijn woonplaats, waarbij 1.200 voorbespeelde video-banden en 18.000 gulden werden buitgemaakt. Daarnaast wordt hij verdacht van een inbraak en heling van antiek meubilair dat in juni of juli in een woning aan de Wassenaarseweg in Den Haag werd gestolen en van een inbraak en heling van een partij zilver, waaronder een compleet theeservies, die tussen november 1981 en juli van dit jaar in een woning aan de Wittenburgerweg in Wassenaar werd buitgemaakt. Van de twee laatste zaken achtte officier van justitie Couzijn al leen de de heling van het zilver bewezen, dat wil zeggen: de Katwijker erkende de spullen, waarvan de waarde wordt ge schat op enkele honderdduizenden guldens, enige dagen in huis te hebben gehad met het doel ze te verkopen. Door het onder ede intrekken van een eerder afgelegde verklaring van een ge tuige, kon niet bewezen worden dat de man ook had ingebroken in beide woningen. Wat betreft de valse dollarbiljetten en de in braak in Katwijk heeft de Katwijker een volledige bekentenis afgelegd. Hij zou driehonderd biljetten van honderd Amerkaan- se dollar in de Bondsrepubliek Duitsland hebben gekocht van een Joegoslaaf voor 9.000 gulden. In Nederland raakte hij ze niet zo makkelijk kwijt en verkocht na enige tijd tweehonderd biljet ten aan een vriend voor 10.000 gulden. In mei van dit jaar ver kocht hij de resterende honderd biljetten voor 6.000 gulden. Ook de inbraak bekende de man: „We hebben de video-banden ge teld. het waren er 1053 en ongeveer 18.000 gulden aan geld". Op de opmerking van de president van de rechtbank mevrouw mr. Koningsveld, „Dat was een goeie slag, wat je noemt", knikte hij beamend. Advocaat mr. Heskens van de Katwijker pleitte voor een korte straf en wees daarbij op het reclasseringsrapport en het feit dat de man sinds dertien jaar niet meer voor een vermogensdelict is veroordeeld. „Hij had een uitzichtloos leven na eerdere veroor delingen in zijn jeugd in tehuizen te hebben gezeten. Zijn huwe lijk loste dat op, maar omdat hij veel weg was als vrachtwagen chauffeur kwam er een scheiding. Hij ziet zijn zoontje uit dat huwelijk elk weekeinde. Hij heeft nu een vriendin met wie hij wil trouwen en waarbij hij een kind van elf maanden heeft". Verder benadrukte de advocaat het feit dat de man graag wil werken en buiten zijn straffen om „nooit een dag zonder werk heeft gezeten". De Katwijker zelf vroeg om voor het uitdienen van zijn straf nog te mogen trouwen met zijn vriendin. De rechtbank doet 26 november uitspraak. I [ET VOLDOENDE OM TEKORT 3 AN 150.000 GULDEN OP TE VANGEN t 5JDEN De Openbare - liotheek gaat de con- verhogen. Dit is ogens directeur A. de lsuwé noodzakelijk om- de biblotheek in 1983 )8|.000 gulden minder rijksbijdragen krijgt, van de gemeente JJjgt de bibliotheek in ?J3 75.000 gulden min- De verhogingen van uitleen-tarieven bren- 120.000 gulden extra het laatje, maar zijn voldoende om het te- t weg te werken. De it liotheek blijft met een gat van 45.000 gulden >n. De heer de Caluwé 'fct dat geld van de ge ënte te krijgen. •der dit jaar werd al be- tejd, dat de gemeentelijke bij- met 75.000 gulden zou den verminderd. Dit te- t wordt grotendeels wegge- "tkt door het afstoten van de b de Bibliotheek grenzende 'si chtzalen. Het is de bedoe- dat deze zalen, die nog in gebruik zijn, worden emd voor commerciële xmomisch wel 4 wee een eerder leeggekomen ^Jnte van een v.m. restau- la t aan de Herengracht 100 is café-restaurantbedrijf istaurant La Grand" (eig. J. Grand) gevestigd. )e spec, winkel in bond, de en nappa van Lambert Jong aan de Donkersteeg 3 begonnen met de ophef- jsuitverkoop. ian de Nieuwe Beesten- kt 22 is de winkel in 2e ids kleding „Boetiek 't Maz- je" gevestigd, supermarkt van Overde- aan de Aaltje Noorde- ilgfrlaan 51 is overgenomen dsonder de naam „Berendse super" voortgezet door rendse. *er€ t 3e F doeleinden. Dit afstoten van de Burchtzalen levert een be sparing van 60.000 gulden op. Het totale tekort bedraagt 225.000 gulden, de extra in komsten (contributie) zijn 120.000 gulden groot, de bespa ringen (de zalen) 60.000 gul den. Het gat is dus een bedrag van 45.000 gulden. Directeur De Caluwé meent, dat het onverantwoord is om te bezuinigen op het boeken budget. „De enige oplossing is dan het verhogen van de con tributie," meent hij. Momen teel zijn 35.000 mensen lid van de bibliotheek. De Caluwé: „In vier jaar tijd is ons lezersbe stand met tienduizend geste gen. Toch is het boekenbudget niet groter geworden. En om dat de kostprijs van een boek in vergelijking met drie jaar geleden met 20 procent is ge stegen, kunnen we veel min der boeken aanschaffen, ter wijl we veel meer lezers heb ben," aldus de directeur. Lei den neemt op de ranglijst van de Nederlandse bibliotheken, waar het ledenaantallen be treft, de vierde plaats in. Voor volwassenen gaat de con tributie van tien naar vijftien gulden, CJP-houders gaan van zes naar tien gulden, bejaar den, die met 65+ pasje één en zonder pasje ƒ7,50 betalen, moeten in 1983 vijf gulden per jaar voldoen. De jeugd tot achttien jaar blijft gratis lezen: „Dat is een hele goede zaak, anders heb je kans dat veel jongeren niet meer naar de bi bliotheek komen," zegt De Ca luwé. Ook de boetes voor het te laat terug brengen van een boek (misbruik wordt zwaar der gestraft) en de reserve- ringskosten van een boek gaan omhoog. De Caluwé: „Toch blijven onze tarieven het laag ste van het land." Wat er moet gebeuren als de gemeente dat tekort van 45.000 gulden niet aanvult, weet di recteur De Caluwé nog niet: „Misschien moeten we dan wat in de organisatie-sfeer gaan doen. De de thermostaat van de verwarming lager zet ten of zo." De directeur zegt dat er niets wordt gedaan in de personele sfeer: „Wij heb ben vijftig man personeel en dat is eigenlijk al aan de krap pe kant." Het personeel slokt jaarlijks 2,4 miljoen van het budget van de bibliotheek op. De totale begroting bedraagt 6 miljoen gulden. „De eigen bijdrage van de klant is maar drie ton. Dat is erg klein," zegt De Caluwé. Geld voor Nierstichting van Sportnacht Alkemade Burgemeester J.S. Wagenaar van Alkemade overhandigde gistermiddag officieel 7.600 gulden, de opbrengst van de op 27 augustus gehouden Nie- ren-Sportnacht aan J. van der Zwet, voorzitter van de werk groep Alkemade van de Nier stichting. De burgemeester noemde het een positieve zaak dat de jeugd van Alkemade zo betrokken is geweest bij een actie als deze. Hij constateerde ook dat de opbrengst van de Sportnacht en de onlangs gehouden huis- aan-huis collecte (9.245 gul den) erg hoog is uitgevallen ten opzichte van de omringen de gemeenten. Van de op brengst van de Nieren-Sport- nacht kunnen honderd filters worden bekostigd. Voor elke nierspoeling is één filter nodig, kosten per stuk: tussen de 70 en 80 gulden. LEIDEN De PvdA is van de grote politieke partijen in Leiden de eni ge die vasthoudt aan de invoering van het lozings recht. Zowel VVD als D'66 hebben bij het colle ge alternatieve voorstellen ingediend om invoering van dit tarief te omzeilen. Het CDA heeft te kennen gegeven met het indienen van een alternatief voor stel te willen wachten tot dat het college haar stand punt over de ingediende voorstellen heeft duidelijk gemaakt. Over de invoe ring van het lozingsrecht wordt volgende week be slist, wanneer de gemeen tebegroting voor '83 wordt behandeld. Het voorstel van de VVD komt er op neer dat de onroe- rend-goed belasting voor huis eigenaren wordt verhoogd tot het wettelijk toegestane pla fond. In dat geval blijft er een tekort van acht ton over op de gemeentebegroting. Het is vol gens de VVD mogelijk voor dat bedrag nog een dekking in de begroting te vinden. De VVD wacht het antwoord van het college af maar kondigt aan niet bij voorbaat met dit antwoord akkoord te gaan. D'66 wil de invoering van het lozingsrecht vermijden door de tarieven van de onroerend- goedbelasting zowel voor ge bruikers als voor eigenaren wordt verhoogd. Wethouder P. Bordewijk van financiën heeft dit voorstel al eerder afgewe zen omdat het in strijd is met het collegeprogram. In afwachting van de begro tingsbehandeling hebben de acht raadsfracties tesamen 67 moties en 16 ammendementen ingediend, minder dan in voorgaande jaren. Traditiege trouw scoort de PSP het hoogst met 17 moties terwijl de VVD zich tot één motie heeft beperkt. Lorentzkade 44 is opgehe- let cafébedrijf Funk aan de W(jde Vest 235 is overgenomen iu onder de naam „Baboor" ^rtgezet door J. A. M. Turk. Iet „Technisch Type Bu- 11", verz. van type-werk- 16 mheden voor techn. bedrij- 'om aan de Mosroos 15 is opge- en. ^idens b.v. i.o.", het geven 0| 1 tennisonderricht, aan het - terskerkhof 40b is opgehe- rt)e balletschool „Pavlova" is plaatst van de Boerhaave- 23 naar het wachtgebouw de v.m. Morspoortkazerne de Morsstraat. ^an de Groenesteeg 9a is de ikel in 2e-hands speelgoed >ys en Toys" gevestigd, lan de Apothekersdijk 11a „Van Doorn Software", dat 1 ook bezighoudt met het C werpen van computerpro- - mma's, gevestigd. Metro Herenmode" aan de 40 is gestart met opheffingsuitverkoop. Jen krant ontvangen? Bel <)sen 18.00 en 19.00 uur, za- ags tusen 14.00 en 15.00 nummer 071-122248 en krant wordt nog dezelfde g^Dnd nabezorgd. I GRATIS TOEGANG VOOR JONGE LEZERS Kleur de tekening in of schrijf in honderd woorden waarom jij vindt dat het dieren park moét blijven. Bij inlevering van de teke ning, eventueel verge zeld van tekst, mag je op 28 november gratis in het dierenpark. WASSENAAR De Leidse Courant gaat voort met de actie tot behoud van het Dierenpark Wassenaar, die steeds meer navolging krijgt. Scho len, bejaardentehuizen, politici en in dividuele burgers blijven briefkaar ten sturen naar het Dierenpark, dat mede daardoor nog steeds blijft ho pen op een oplossing voor dreigende sluiting. Meer dan drieduizend lezers stuurden of ondertekenden een kaart, en er komen nog steeds kaar ten binnen. Deze week voegen wij een nieuw ele ment toe aan onze actie, opnieuw bedoeld om zoveel mogelijk lezers steun te laten verlenen aan de verzoeken om subsidie van het Dierenpark. Wij vragen onze jonge lezers bij deze door het Dierenpark beschikbaar gestelde tekening kort en bondig, in maximaal honderd woorden, te vertellen waarom zij vinden dat het Dierenpark Wassenaar moet blijven. Let wel: Het gaat hier niet om een wedstrijd, maar zuiver om een hernieuwde bijdrage aan de acties tot behoud van het Dieren park. Tekst en tekeningen kunnen dan op zondag 28 november persoonlijk wor den ingeleverd bij de kassa van het die renpark. Kinderen, die de tekening van Ton Hoogendoorn vergezeld van tekst inleveren, krijgen, alleen op die dag, gra tis toegang. Voor de allerkleinsten ma ken we het iets gemakkelijker. Zij hoe ven de tekening slechts in te kleuren om gratis toegang tot het dierenpark te heb ben. Uiteraard wordt slechts één toe gangskaart per ingeleverde tekening ge geven. De Leidse Courant hoopt op die dag vele honderden Binnenhof-lezers met hun kinderen te kunnen begroeten, als een soort hommage aan een park dat zonder dit soort acties zéker verdwijnt. LEIDERDORP De ge meenteraad van Leider dorp ging gisteravond uit eindelijk akkoord met de begroting 1983 nadat over welgeteld één motie met één wijziging was ge stemd. Het ging om de plaats van de Leiderdorp- se weekmarkt in het oude dorp die ter discussie was gesteld. Uiteindelijk werd besloten de markt uitslui tend op zijn huidige plaats aan de Hoofdstraat en Dorpsplein te handhaven. Uit een officieuze enquête on der de marktkooplieden is ge bleken dat zij, om meer klan ten te kunnen krijgen, het liefst zien dat de markt wordt verplaatst van het oude cen trum naar het nieuwe cen trum, rond Winkelhof Leider dorp. Wethouder Bezemer (PvdA), verantwoordelijk voor marktzaken stelde dat in de eerste plaats de belangen van de burgers dienden te worden gediend en niet die van de marktkooplui. „De markt is van essentieel belang voor Leiderdorp-Oost en het past in het gemeentelijk beleid dat hij in het oude centrum blijft", al dus de wethouder. CDA en PvdA dienden vervolgens een motie in waarin de positie van de markt werd vastgelegd. Geen enkele andere plaats mag volgens de motie in aan merking komen. D'66 en VVD vonden dat te sterk gesteld. Zij vrezen dat een plaatsgebonden markt het gevaar loopt uit te sterven. D'66 diende een amendement in dat het mogelijk maakt in het uiterste geval toch nog te verplaatsen. CDA en PvdA hebben samen 9 zetels in de raad, VVD en D'66 eveneens. Aangezien het enige PPR- raadslid de zijde van PvdA en CDA koos werd het amende ment uiteindelijk met 10 tegen 9 stemmen verworpen en de motie met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. De motie nodigt het college overigens wel uit steeds alle maatregelen te ne men die bevordelijk zijn voor een goed functioneren van de weekmarkt op de huidige plaats. De VVD zag gisteravond ver der af van eventuele moties ten aanzien van verlaging van de onroerend goedbelasting met daaraan gekoppeld verla ging van de subsidies. Ook stelde de VVD-fractie dat het niet haar bedoeling is dat om het zwembad gedeeltelijk te sluiten, maar afgelopen woens dag bij de eerste zitting van de begrotingsbehandeling alleen op een uiterste bezuinigings mogelijkheid werd gewezen. De fractie van D'66 en burge meester Van der Have, die woensdag tamelijk fel tegen elkaar van leer trokken ble ken de strijdbijl inmiddels weer te hebben begraven, zo dat de begroting verder in goede harmonie kon worden afgehandeld. ADVERTENTIE I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3