S Boksminnend Nederland houdt adem in *-aa" na ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 De dubbele bodem van de korfbalmand Het is ieders goed recht reclame te maken voor de eigen winkel. De vrije ondernemingsgewijze produk tiemaatschappij, u kent dat wel. Maar inherent aan reclame is over dosering en zoals mijn grootmoeder zaliger al dertig jaar geleden tegen me zei: overdaad schaadt. Ik heb inmiddels aan den lijve kunnen on dervinden dat dit gezegde meer is dan een gevleugelde kreet. Maar daarover een andere keer. Ik wil het ditmaal hebben over reclame die sportbonden voor zichzelf ma ken. Als officials op de barricaden gaan om zieltjes te winnen is dat meestal geen gevolg van het idee „hoe meer zielen hoe meer vreugd", maar „hoe meer invloed en belangrijkheid van de betrok ken bestuurderen". Als een fraai voorbeeld op dit ge bied geldt de korfbalbond. Korfbal is, zoals u weet, een onderontwik keld broertje (of het is tenslotte een gemengde bezigheid zusje van basketbal. Maar in plaats van zich te tooien met de bescheiden heid die een dergelijke, mondiaal zo armelijk verspreide sport zou sieren, blazen de vaderlandse korf- balbonzen hoog van de toren. Als het aan hen ligt wordt korfbal in 2002 op het programma van de Olympische Spelen gezet. Maar dan zal de produktie van die karakte ristieke mandjes toch nog wel enigszins moeten worden opge voerd. Tot dusver houdt alleen een fabriekje in Oostbellingwolde zich bezig met de fabricage van de bo demloze rieten rondjes, maar dat kan de vraag nu al nauwelijks meer aan. Vooral sinds afgelopen weekeinde is de afzet in Frankrijk én Aruba aanmerkelijk toegeno men. Aruba is namelijk toegelaten tot de internationale korfbal federatie, de IKF. Als dertiende land nota bene. Korfbal heeft eindelijk vaste voet gekregen in het Caribisch ge bied, dat tot dusver meer gepor teerd was voor de samba, de rumba en reggae, maar nu dus toch over stag is gegaan. Denk je eens in. korfbal onder de ruisende palmen in de Zuidamerikaanse zon. Ja, daar zou zelfs ik wel willen korf ballen. Maar, denk ik dan onmiddellijk weer, gedreven door de mij van vele kanten toegedichte achter docht: is hier geen sprake van een dubbele bodem in het rieten korf balmandje? ArubaIs dat eiland dan al zelfstandigDat daar figu- ren rondlopen die niet-sportief best op eigen benen willen staan was- mij bekend. Maar dat ze die drijf veer vertalen met een lidmaat- schap van de internationale korf-1 balfederatie om de nationalistische gevoelens wat extra te strelen, leek me tót afgelopen weekeinde uitge- - sloten. Of zou het een streek zijn van die vermaledijde korfbalbonzen? Die tuk op nóg een lidstaat eerst het' blikveld hebben verruimd, vervol gens de grenzen verlegd en tenslot- - te een deel van ons koninkrijk heb ben gebombardeerd tot dertiende land. We kunnen wachten, nu de IKF een uitvalsbasis heeft in het Caribisch gebied, op het veertiende tot en met het negentiende land Want daar liggen tenslotte nóg vijf Antilleneilanden. Ik schat dat Cu rasao de eerstvolgende is en St.- Maarten de voorlopig laatste. Maar wat te denken van FrieslandToch ook een streek die niet geheel vrij is van nationalistische idealen! En HelgolandDaar zullen toch ook best een paar figuren zijn te vinden die de lijnen wilen uitrollen en de mandjes aan de palen willen schroeven .om desnoods slechts in vakantietijd het edele spel in geor ganiseerd verband te spelen Het gaat dus goed met het mondia le korfbal. En dat is eigenlijk een gelukkige ontwikkeling, want sinds we als voetbalnatie verstek moeten laten gaan op het wereldplatform kunnen de korfballers die positie lekker overnemen. En als verte genwoordigers van de bakermat van die nobele bezigheid zullen we in die sport toch nog wel even de toon blijven aangeven, mag ik ho pen. Hoewel de nederlagen die we tegenwoordig meestal lijden tegen de Belgen me wel verontrusten. Maar goed dat we nog West-Irian, Honoloeloe en nu dus Aruba heb ben. Pas als we ook steeds gaan verliezen van die ploegen wordt het tijd om het blikveld nóg wat verder te verruimen. Ik stel hierbij voor dat we, zodra Nederland niet meer bij de beste tien korfballanden ter wereld be hoort, een vertegenwoordiger van de klootschietbond, de beugelbond en de kaatsbond een mondiale pro- pagandareis laten maken. Tenslotte moeten we als sportnatie wel iets blijven voorstellen. Hoe dat dient aangepakt kan de korfbalbond le ren. Want je kunt zeggen wat je wilt, aan doorzettingsvermogen ontbreekt het ze daar niet. Dat we ten ze op Aruba inmiddels. TINUS L. BUYS ex Blanchard, geboren nuari 1958 p: Klaus Hein Reinier Gutekunst M Sonny Kamuga I Jean Luc Lami j Eteinni Bayadikilla I Joseph Kossmann 0: Mick McCoy I Oscar Anges Billy Lander Michel Chapier J Gregory Marshall Franz Dorfer Bonny P. McKenzie -1 Michel Pagini J: José Lozano 1 Earl Edwards i Doug Demmings I André Mongelema I Ennio Cometti Rudy Robles 'i Hendrik Seys ROTTERDAM Ze zijn er beiden hei lig van overtuigd dat ze straks over morgen (maandag) staat in Ahoy' de Europese titel in het halfzwaargewicht op het spel als winnaar uit de ring zullen stappen: Rudy Koopmans (34) en de tien jaar jongere Alex Blanchard. Twee Nederlandse profboksers, die zich in een grote populariteit mogen verheugen. Rudy, de blonde, stugge, stoere Fries met zijn ijzersterke lichaam en houder van de Europese titel. En Alex, de donker getinte, lange, ranke uitdager met de supersnelle armen, woonachtig in Amsterdam. Héél boksminnend Nederland houdt dan ook de adem in. Zéker de bookmakers, want in de wandelgangen doen geruchten over weddenschappen van zelfs honderd duizend gulden de ronde. Ruim 7.500 mensen zullen maandag in het Rotterdamse Sportpaleis in elk geval direct getuige zijn van een van de meest tot de ver beelding sprekende boksmatches in ons land gehou den, tevens het eerste Europese titelgevecht tussen twee Nederlanders. Als voorproefje organiseert Ahoy' nog even een verba le ontmoeting, waarbij beide pugilisten de kans krijgen hun zegje te doen over het naderend treffen. Als de bijeenkomst, bijna een half uur later dan gepland, be gint is Alex Blanchard nog niet aanwezig. Achter een grote tafel zitten de organisatoren Henk Rühling, Aad Westerlaken en Peter Bonthuis. Ook is daar natuurlijk Rudy Koopmans en voorzitter Jaap Villerius van de De Rotterdamse promotor Theo Huizenaar heeft in zijn leven al heel wat profgevechten georga niseerd. Naast Henk Rühling, Peter Bonthuis van Ahoy' en Aad Westerlaken is hij één van de vier bokspromotors in Nederland. Op de vraag wat hij van het Europese titelgevecht denkt, is „Ome Theo" erg kort. „Daar geef ik geen com mentaar op. Over die wedstrijd heb ik mijn ei gen ideeën en daar praat ik niet over". Nederlandse boksbond completeert het geheel. Een lege stoel wacht geduldig op Blanchard. Rühling en Westerlaken nemen de gelegenheid te baat zich in oneindige superlatieven uit te laten over dat wat straks komen gaat. Rühling stelt, terwijl de sigaar van Amerikaans formaat tussen zijn lippen danst: „Ge bleken is dat Nederland toch over een grotere boks- kern beschikt dan ooit was verwacht". Terwijl Rühling verder babbelt wandelt Alex Blanchard de catacomben van Ahoy' binnen. Met de handen losjes in de zakken van een trainingspak van een populair merk schuift hij zelfverzekerd in de richting van de tafel waarach ter alle belangrijke figuren zijn gezeten en neemt zijn plaats in. Rudy Koopmans mag eerst wat zeggen, hij is tenslotte titelhouder. Maar nee hoor, Koopmans heeft geen zin. „Hoe zo?", bromt hij. „Ze zijn er toch allemaal op 15 Ben Bril was jaren internationaal scheidsrech ter. De Utrechtenaar is als jurylid nog steeds be trokken bij de bokssport. „Alles is mogelijk in dit duel, zelfs een onbeslist. Het is net een dub beltje, dat twee kanten op kan rollen. Alex Blanchard is de tien jaar jongere bokser, maar Koopmans heeft een geweldige ervaring. Blan chard heeft dan wel 21 wedstrijden achtereen ge wonnen, maar is bijna nooit in het buitenland geweest om daar ervaring op te doen. Een voor spelling durf ik echt niet te doen. Ik hoop dat het een mooi gevecht gaat worden, maar ik gok er nog voor nog geen suikerklontje op. Trou- wens, dat heb ik nooit gedaan". november. Dan kunnen ze het toch allemaal zien", meldt hij nors. Alex, dan maar. Blanchard grijpt de kans om de harten van het gehoor te winnen, snel aan. „Ik wil toch wel wat zeggen, ja", meldt hij. „Ik voel me topfit. Ik heb een goede voorbereiding gehad. Beter kan niet, m'n conditie is dan ook perfect. Over mijn gewicht maak ik me niet druk, ik mag nog wat zwaar der worden. Mijn eerste sparringpartner heb ik naar huis gestuurd. Was slecht georganiseerd door Henk Rühling. Heb ik zelf toch nog twee andere moeten re gelen, maar dat zijn heel goede. Een Engelsman en een Amerikaan". Dan trekt toch Koopmans zijn mond open: „Ik ben blij dat dat allemaal keurig in orde is, Alex. Dan kun je dét in elk geval straks niet als excuus gebruiken, als je hebt verloren". Blanchard gaat na die interruptie on gestoord verder. „Ik heb de afgelopen weken keihard Voor Henk Rühling, de manager die Koopmans en Blanchard onder contract heeft, is de uitslag van de partij moeilijk te voorspellen. „Niet al leen voor mij", zegt hij, „maar voor iedereen. Rudy Koopmans is een man met een ijzeren hart Hij heeft de titel al zeven keer met succes verdedigd. Dat is een zeer opmerkelijke presta tie. Verder is Alex Blanchard een bokser met twee zeer snelle armen. Ik denk dat het juist het aantrekkelijke aan dit duel is, dat zelfs de grootste insider de uitslag niet kan voorspel len". getraind. Daarom verwacht ik ook dat het straks alle maal goed afloopt", zegt hij. Waarop Koopmans ten tweede male attaqueert met: „Ik hoop niet dat je je al te druk hebt gemaakt met die sparringpartners van je, Alex. Want dan ben je straks natuurlijk moe en heb ik op 15 november niets meer aan je". Beide boksers laten het er dan maar bij, met als gevolg dat de confrontatie verwordt tot een slap aftreksel van een woordenwisseling die wel eens tussen sterren als Muhammad Ali en Joe Frazier is gevoerd. Rudy Koop- mans moet snel weg, hij moet weer het land in. De blonde reus heeft het immers druk met zijn rondrei zende circus (althans, zo noemt Blanchard dat), waar- udy Koopmans, geboren (januari 1948 De Engelsman John Coyle is aangewezen als ar biter van de bokspartij tussen Rudy Koopmans en Alex Blanchard om de Europese titel in het halfzwaargewicht. Het verzoek van de Neder landse Boks Bond (NBB) om een Nederlander aan te wijzen, werd afgewezen. Wel zullen twee Nederlandse juryleden aan de ring de puntentel ling bijhouden. Hun namen worden kort voor het begin van het gevecht bekend gemaakt. Voorzitter Jaap Villerius van de NBB: „Dit is bewust zo gedaan. Wij zeggen niet wie het zijn, om beïnvloeding te voorkomen". Een belangrij ke kandidaat is de Rotterdammer Klijnoot, die een grote internationale ervaring heeft. Liefst 18 maal moet zijn tegenstander opgeven of gaat voor het einde van de laatste gongslag gestrekt tegen het canvas. Drie punten-overwinningen geven zijn on geslagen reputatie verder allure. Als het aan Blanchard ligt, wordt die erelijst voorlopig niet aangetast. Zeker niet door Rudy Koopmans, die door zeven aanslagen op zijn Europese titel knap te overleven, ook op een aardige staat van dienst kan bo gen. Blanchard: „Ik zie eigenlijk geen problemen. Ze moeten me nu eigenlijk constant afremmen. Gaaf, hè. Mijn conditie is uitstekend. Ik heb keihard getraind en Dat het Sportpaleis Ahoy maandag met 7.500 boksliefhebbers bomvol zit, betekent nog geen Nederlands record. Zelfs wanneer de Eemhal, waar een videoscherm van zes bij acht meter staat opgesteld, met 4.500 plaatsen is uitver kocht, wordt er nog geen record gebroken. In de jaren vijftig stond Bep van Klaveren tegenover de Fransman Tenet en in de Rotterdamse Kuip waren toen 23.500 toeschouwers aanwezig. Ook de confrontatie tussen Luc van Dam en Bep van Klaveren trok meer toeschouwers dan Ahoy' maandag. bij uitvoerige medische testen is gebleken, dat ik mijn lichaam goed heb verzorgd". Blanchard, die in september dank zij een supersnelle knock out op de Belg Hendrik Seys de Benelux-titel en passant meepikte, heeft zijn Amsterdamse onderkomen sportschool Bisschop nabij het Muiderpoortstation even gelaten voor wat ie is. De laatste weken traint hij in de Utrechtse school van oud-Nederlands kampioen Ben Zwezerijnen. „Die accommodatie is grandioos. Bennie begeleidt mij erg goed. Of ik Eric van de Berg aan de kant heb gezet? Nee. natuurlijk niet, maar Ben is er wel constant bij. Hij is toch een van de betere Ne derlandse trainers". Alex Blanchard heeft zich bewust helemaal afgesloten van de buitenwereld. Deze bijeenkomst komt hem ei- Naast de hoofdpartij van Koopmans en Blan chard is er met het Nederlands titelduel tussen de weltergewichten Cor Eversteijn en Anton Verrips, dat over 12 ronden zal gaan, een aan trekkelijke ontmoeting gepland. Verder staan de volgende duels op het bijprogramma: Van der Tak-Van der Aa (welter); Tiben-Van den Oete- laar (zwaar), Oumghar-Houdi (licht), Somer- Gallouze (veder). genlijk niet eens best uit. „Ach, die publiciteit vind ik echt geen ramp. Het hoort er bij, dat weet ik. Maar op een gegeven moment moet het toch afgèlopen zijn. Ik moet me gewoon voor honderd procent kunnen con centreren. Ja, ik doe het anders dan Rudy. Die reist met zijn circus door het hele land. Ik zou het niet kun nen. Maar dat moet hij zelf maar weten, misschien breekt het hem toch op. Hij voelt zich ook goed, hè. Ach logisch, hij gaat echt niet iets anders beweren". Dat laatste doet Blanchard, die maandag in elk geval 40.000 gulden toucheert, trouwens ook niet. Hij gaat winnen, zegt ie. Maar aan voorspellingen waagt hij zich niet. „Ach, je weet het natuurlijk nooit. Wat is ei genlijk winst of verlies? Ik heb tot nu alleen maar ge- Met het gevecht Koopmans-Blanchard is veel geld gemoeid. Blanchard ontvangt 40.000 gulden, Koopmans het drievoudige. De toegangsprijzen variëren van 30 tot 200 gulden. In de Eemhal kunnen de mensen voor 25 gulden terecht bij de video-vertoning. De recette zal wel een record breken: circa 750.000 gulden. De winst wordt ver deeld onder de promotors Henk Rühling, Aad Westerlaken en Ahoy'. wonnen. Als ik de beste ben roepen ze dat mijn tegen stander een koekie is en bij verlies zal men straks on getwijfeld zeggen: zie je wel, die Blanchard is er nog lang niet klaar voor". Over Koopmans zelf is Blanchard kort. „Respect. Ach ja, Rudy kan natuurlijk wel wat. Dat heeft hij in het verleden bewezen. Hij komt in de ring een beetje sta tisch over, maar heeft natuurlijk wel veel kracht. Maar die eervolle lijst van hem? Ik denk dat je Henk Rüh ling dan ook nog wel even een schouderklopje mag ge ven, als je begrijpt wat ik bedoel. Maar respect, ja best hoor. Maar echt respect heb ik natuurlijk alleen maar voor een Sugar Ray Leonard". DENNIS MULKENS 1. 4. 3. 2. 6. 2. 1. 4. 8. 8. 5. 4. 1. 10. 10. 2. 3. 8. 2. 10. 4. 7. 10. 4. 10. 2. 15. 9. 10. 10. 6. 10. 12. 12. 1. 12. 4. 8. 8. 1. 7. 1. mee hij vooral in de provincie met zijn sparringpart ners volle zalen maar weinig enthousiasme weet op te wekken. Blanchard heeft minder haast en blijft nog even. Met de handen losjes op rug, wacht hij geduldig op eventuele vragen. Blanchard, dan maar. Vier jaar geleden verlaat de ras-Amsterdammer, die dank zij zijn Surinaamse vader een donker getint li chaam bezit, de rijen der amateurs. Een succesvolle pe riode met toch nog vijf nederlagen sluit hij be wust af, om wat serieuzer te werk te gaan. Eenmaal in het profwereldje beland, gedraagt Blanchard zich als een slaaf voor zijn sport. Met zijn vaste begeleider én trainer Eric van de Berg behaalt hij 21 overwinningen. Op verzoek van Eric van de Berg, de trainer van Blanchard, en op last van de NBB wordt na af loop van het gevecht over twaalf ronden een do- ping-onderzoek gepleegd. Blanchard: „Het maakt mij niets uit, ik gebruik toch niets". Koopmans werd in juni van dit jaar na zijn laatste duel om de Europese titel tegen de Ita liaan Carina in Cavalcanti beschuldigd van het gebruik van doping, maar als gevolg van proce durefouten en de slechte reglementering werd hij niet vervolgd. t.k.o. k.o. t.k.o. k.o. w.o.p. k.o. k.o. t.k.o. t.k.o. w.o.p. k.o. k.o. k.o. w.o.p. w.o.p. k.o. disk. w.o.p. k.o. w.o.p. t.k.o. disk. w.o.p. t.k.o. w.o.p. k.o. onb. t.k.o. k.o. w.o.p. t.k.o. t.k.o. onb. w.o.p. t.k.o. w.o.p. verl. t.kTo. k.o. t.k.o. k.o. k.o. k.o. Raffaele Massel Claude Clerget Alfred Fries Sule Adissa Burhan Yessalbag Franklin Arrindell Jojo Miles Wilhelm Janco I: Daniel Makré I Daniel Martin i: Jaroslav Travnik Arpat Madyar Burhan Yessalbag p Peter Schreibner 6: Clement Tshinza I Daniel Martin Oscar Angus Oscar Angus l Jan Magdziarz I Carlos Marks Joe Oké I Frankie Lucas Bunny Sterling Gregory Downes j Juarez de Lima Garfield McEwan Aldo Traversaro (EK) Leo Kakolewicz Nat Gates Meivin Mott Aldo Traversaro (EK) l Robert Amory Hocine Tafer (EK) Ennio Cometti (EK) Tony Dowling Fred Serres (EK) Mustafa Mohammad (WK) Hocine Tafer (EK) Bob Howard Fred Serres (EK) Freddy Brown Cristiano Cavina (EK) Grote interesse voor Europees titelgevecht Koopmans-Blanchard

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19