Wel goud bestek, maar exclusief eten is erbij Elizabeth niet bij BEATRIX EN CLAUS BEZOEKEN ENGELAND METÉÉN OOG OP DE KLOK ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 or R. P. Meijer, een Neder- die aan de universiteit van een cursus Nederlands do- egt: „Vooral de Britse jonge- bben belangstelling voor Ne- l|d om z'n moderne, open en #te samenleving. Als zij de ïarzee oversteken, zien ze. meer i die ze leuk vinden dan hun I indertijd. Ze zijn onder de i van de levensstandaard, de ke stabiliteit, de rol van de jen, de betrekkelijke rust in F [beidsverhoudingen en het I op de man af" van de Ne- iders". Wijk worden veel Britse jon- ioor Nederland aangetrokken i ze gehoord hebben dat daar oral in Amsterdam alles n dat het krijgen van drugs tof geen moeilijkheden ople- —pritse zakenlui, toeristen en —«supporters keren uit Neder- Mirug met wilde verhalen over (baarse sexuele avonturen die i Ir beleefd hebben. In de ogen tze en andere Britten is Am- m en niet meer Parijs het So- k0|an.onze tijd. 5ei*ig zijn drugs en sex niet de reden van de steeds groeien- itse belangstelling voor Ne- |d. De drang naar meer cul- peelt ook een rol. Vandaag de Ten steeds meer Britten een irtlrfe taal. Hoewel veel eilan- lïuits willen kennen, koeste- fnmigen ook de wens om nog idere Germaanse taal te stu- ld it Zij komen zelfs tot het besef, een Nederlandse literatuur t. die de moeite waard is. Meijer zegt: „Door de toege- mobiliteit van employés •ntüternationale firma's zijn veel igeten van Engelse ouders opge- en op school geweest in de ■anden en veel Nederlands ide kinderen volgen onder- Engeland. Beide categorieën zich vaak aangetrokken tot mdige studie van het cultu- lilieu waarin zij of hun ou- 'n schooltijd hebben doorge- En als het zover is besluiten it zelden een universitaire -nEN Volgens toeristi- -Edvertenties is Engeland vf herfst op zijn mooist, is nu de tijd om een leek te maken", zeggen joningin Beatrix en prins t schijnen dat een goed je vinden. Van 16 tot 19 pber brengen zij een bezoek aan de Britten, |ch momenteel niet eens st zijn van het naderende [Alleen Buckingham Pa- het Foreign Office, talrij- fcenlui, de deken van Einster Abbey, de bewa- jan het Nederlandse ere- ln Noordwest-Londen en Jrlijk ook de Nederlandse de£nschap van de Britse otfetad verwachten het ko- ijke paar. De gemiddelde /ofinan daarentegen hoort jiJdinsdag van. Voor prins !r[ betekent dit bezoek n«jeen eerst officieel optre- |a zijn ziekte. In Londen f staatsbezoek overigens routine-aangelegenheid, lsi|ch minstens twee maal ar voordoet en vooraf aandacht trekt, tenzij ge bezoekers Amerika- jn. vele plaatsen met Nederlandse con necties tonen. Willem III 1659- 1702), geboren in Den Haag als zoon van Willem van Oranje en prinses Mary, dochter van Charles I van Engeland, ligt er begraven in dezelfde grafkelder als Charles II, koningin Ann, prins George van Denemarken en koningin Mary II, echtgenote van Willem III. De zware eerste dag van het Ne derlandse staatsbezoek aan Groot- Brittannië eindigt met een staats banket in Buckingham Palace. Dergelijke feestmalen in het ko ninklijke paleis van Londen zijn zelden een groot culinair festijn. De koks van Elizabeth II geven nog steeds de voorkeur aan zonderlinge Britse combinaties, zoals kip met sperciebonen of kalkoen met sprui ten, die de wenkbrauwen van fijn proevers verbaasd doen oprijzen. Koningin Elizabeth heeft een gron dige hekel aan „exotische" dingen zoals Normandische slakken, oes ters en look. Ze legt een sterke En gelse voorkeur aan de dag voor dikke groene erwten, sperciebonen, lamsvlees, zeetong en kandijsuiker. Tijdens de staatsbanketten in Buck House, zoals de Britten het konink lijke paleis van Londen plegen te noemen, worden alle gerechten op gediend op vergulde borden en ma ken de genodigden gebruik van gouden eetgerei. De lakeien dragen vergulde livreien en (niet gepoe derde) pruiken. Vroeger poederden ze hun pruiken wel, maar prins Philip heeft dat gebruik verboden. Nederlands ereveld Woensdag verlaten koningin Bea trix en prins Claus Buckingham Palace al om kwart over negen voor een kort bezoek aan het Ne derlandse ereveld op de begraaf plaats van Westminster, in Noord west-Londen. Daar rusten de stof felijke overschotten van 254 Neder landse militairen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Gröot- Brittannië gesneuveld zijn. Op een gedenksteen staan de namen van nog eens 180 gesneuvelde Neder landers, die elders op de Britse ei landen begraven liggen. Het tweede punt op het Nederland se programma van woensdag is de traditionele ontvangst in het St. Ja mes' Palace van alle ambassadeurs die in Londen geaccrediteerd zijn. Hierna keert het Nederlandse ko ninklijke paar terug naar Bucking ham Palace voor een receptie waarop de Britse vorstin en de her tog van Edinburgh parlementaire afgevaardigden ontvangen, die in Londen een NAVO-bijeenkomst bijwonen. Premier Thatcher biedt koningin Beatrix, prins Claus en hun entou rage die middag een lunch aan in Downing Street 10. Hij wordt ge volgd door officiële besprekingen. Irjiezoeken hebben hoofdzake- I doel de goede politieke be ngen tussen twee bevriende arijte versterken en meteen ook ■Qvectievelijke handelsrelaties torderen. Bestaande vriend- ie®anden worden nog nauwer j «aald. Het is een traditie, die teijans wel enige vruchten af- Daarom maakt zelfs in het van de recessie geen enkel 3tjinstalten om ook op staatsbe- Tte bezuinigen, iniddelde Londenaar zal pas chterolgende week merken dat i ir zo'n bezoek op til is. Wie lid-Londen naar het centrum [omt dan op de bruggen over j tems waarschuwende borden jvrf politie tegen. „Wegens een lezoek zullen dinsdagmorgen |de straten verboden zijn voor Irmale verkeer", zo luidt de pap van Scotland Yard. „Ge- ie te mijden tussen half één i uur". ïkfMall. de fraaie, kaarsrechte oor Buckingham Palace, zijn iels weer de traditionele wit- lUyi verschenen, waaraan voor nsbwan het staatsbezoek diver- ggen zullen wapperen, indu lt oranje, blanje, bleu. Voor «ten is de aanwezigheid van [vlagde palen evenwel geen [om in dichte drommen naar b te trekken en daar op de :ofcg met Nederlandse vlagge- Lr koningin Beatrix en prins «e wuiven. Als ze zich die I-zouden getroosten voor elk tend koninklijk paar, zouden handen vol hebben en gere- xtra vrije dagen moeten ne- Maar er zullen wel veel Ne- 3t tiers, die in Groot-Brittannië [of heel wat Britten van Ne- dse afkomst op de trottoirs om het koninklijk paar lelijk wuivend te begroeten, iringe opkomst zal overigens -^tekenen, dat de gevoelens ^Britten ten aanzien van Ne- d en zijn volk in de koelkast [Precies het tegenovergestel- ^nèt geval. Als Nederlander 2V immers-al heel gauw harts- jijk aan de Britse boezem ge- indfEn dit niet alleen omdat Ne- synoniem is met fijne kaas ere boter, opwekkende je- bruisend bier, romantische gieken, klepperende klom- l helgekleurde tulpen. Dinsdagmiddag, 16 november, legt de koningin een krans op het graf van de Onbekende Soldaat in Londens Westminster Abbey. cursus Nederlandse taal en letter kunde te gaan volgen". Woensdagmorgen, 17 november, gaat koningin Beatrix naar het Nederlandse ereveld in Noordwest-Londen. Hier liggen 254 Nederlandse militairen begraven, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Engeland gesneuveld zijn. Op een gedenk plaat aldaar staan ook de namen van 180 gesneuvelde Ne derlanders, die elders begraven zijn. De Queensgate-passage in Peterborough, een stad gelegen op 107 kilometer van Londen in het graafschap Cambridges hire. Deze winkelgalerij wordt donderdagmorgen, 18 novem ber, officieel door koningin Beatrix geopend. Daarna bezoekt het koninklijk paar het hoofdkwartier van de Raad van Groot-Londen dat gelegen is op de zuidelijke oever van de Theems, tegenover het Britse par lement. In het historische Banqueting Hou se van Whitehall, in een zaal waar van het plafond bedekt is met prachtige schilderijen van Rubens, gaan de koningin en de prins ver volgens handjes geven aan zo'n 600 vertegenwoordigers van de Neder landse gemeenschap in Londen. Die ontvangst begint om kwart over vier. Hoewel het koninklijk paar graag met alle aanwezigen en kele woorden wil wissen, beschikt het over veel te weinig tijd om ie dereen op die manier te kunnen verblijden. Beatrix en Claus wor den namelijk om tien voor acht verwacht in de gerestaureerde Guildhall van de City van Londen. Telkens wanneer buitenlandse vor sten een staatsbezoek brengen aan Engeland, biedt de Lord Mayor van de City hun daar een banket aan. De andere genodigden, onder wie ditmaal de Britse prinses Alexan dra en haar echtgenoot, de zaken man Angus Ogilvy, zijn overwe gend politici en zakenlieden. De Lord Mayor van de City wordt elk jaar gekozen voor een periode van twaalf maanden, waarin hij al lerlei plechtigheden voorzit. De huidige Lord Mayor, Anthony Jol- liffe (44), een accountant uit de City, is erg goed bevriend met pre mier Thatcher. Afgelopen jaar was hij het middelpunt van een contro verse over een verliesgevende maatschappij, maar die zaak be hoort al weer tot het verleden. Jol- liffe volgde afgelopen vrijdag zijn voorganger Sir Cristopher Leaver op. Hij is de 655e Lord Mayor van de City. Koningin Beatrix zal tij dens het banket in de Guildhall een belangrijke toespraak houden. Naar Peterborough Omdat de Nederlandse vorstin graag ook iets anders dan alleen maar Londen wilde zien, brengt ze donderdag een bezoek aan de stad Peterborough, gelegen in het oos ten van midden-Engeland, op 107 km van de Britse hoofdstad. Peter borough is een nieuwe stad met een prachtige 13e eeuwse kathedraal. Het telt 50.000 inwoners en heeft enkele fraaie moderne woonwij ken, die speciaal gebouwd werden om Londenaren aan te trekken en op die manier de overbevolkte hoofdstad wat te ontlasten. Het Ne derlandse koninklijke paar zal er onder meer een kleine nederzetting voor bejaarden en een merkwaar dige zogeheten gemeenschapsschool bezoeken. Dat is een onderwijsin stelling die elke dag open staat, niet alleen voor leerlingen, maar ook voor hun ouders. De vroede vaderen van Peterbo rough hebben het gedaan gekregen dat koningin Beatrix donderdag morgen in hun stad een gloednieu we winkelpassage officieel open stelt voor het publiek. Deze ultra moderne winkelgalerij heet Queensgate en is al sinds afgelopen maart volledig toegankelijk. Ko ningin Elizabeth was echter niet beschikbaar voor een officiële ope ningsplechtigheid. Andere leden van de Britse koninklijke familie waren er evenmin voor te vinden. Toen Peterborough vernam dat ko ningin Beatrix ter gelegenheid van haar staatsbezoek aan Engeland naar het naburige Spalding zou gaan, omdat daar nogal wat Britten van Nederlandse afkomst wonen, deed het prompt via de Nederland se ambassade in Londen een beroep op haar. Tot ieders verbazing hapte de koningin vrij gretig toe. Queensgate is een voor Engeland bijzonder luxueuze winkelpassage, die 35 miljoen pond gekost heeft Ze lijkt op die bij het station in Utrecht en bevat zes warenhuizen en meer dan 80 gewone winkels. Voor Queensgate gebouwd werd, bezochten de plannenmakers van Peterborough 80 soortgelijke passa ges in Amerika. Ze kwamen ook kijken in Nederland, maar werden vooral geboeid door de luxueuze winkelgalerijen van Parijs, die vol gens hen de mooiste van Europa zijn. Nederlands festival Omdat Spalding met zijn Britse Ne derlanders niet meer op het pro gramma staat, wordt in Queensgate een groot Nederlands festival op touw gezet. Hieraan werken mee het Nederlandse Zuivelbureau van Londen en talrijke Nederlandse firma's. In de Queensgate-passage zal gedurende drie dagen onder meer een Edam-boot in de vorm van een klomp te zien zijn. Onge veer 22 cafés van Peterborough ne men deel aan een wedstrijd om drie dagen lang zo Hollands mogelijk te doen. Er zal veel geborreld en kaas gegeten worden. „Echte" Hollandse erwtensoep komt overal op het menu. Koningin Beatrix en prins Claus reizen donderdagavond per trein terug naar Londen, waar ze hun staatsbezoek besluiten met een ban ket ter ere van de Britse vorstin en de hertog van Edinburgh in het Hampton Court Palace van Hen drik VIII, waar de vaderlandse ge schiedenis van de Britten zo van de muren druipt en op het midder nachtelijke uur de spoken elkaar verdringen. Vrijdagmorgen keren de koninklijke bezoekers per vlieg tuig terug naar Nederland, waar ze omstreeks één uur verwacht wor den. ROGER SIMONS Nederlandse cursussen Tegenwoordig wordt in Groot-Brit tannië op niet minder dan twaalf universiteiten Nederlands onder wezen. Dat is vier maal meer dan in 1967. De cursussen Nederlands van vandaag worden gevolgd door meer dan 250 studenten. Destijds waren het er ongeveer 50. Die be moedigende vooruitgang is niet al leen een gevolg van de ruimere Britse belangstelling voor vreemde talen, maar ook van de krachtige steun van de Nederlandse (en Bel gische) overheden om de kennis van het Nederlands in Groot-Brit- tannië te bevorderen. (De assistent van prof. Meijer aan het Bedford College in Londen is een Belg, wiens salaris grotendeels door Brussel betaald wordt). „Als in de volgende vijftien jaar het aantal studenten Nederlands in Groot-Brittannië weer vijf maal zo groot zal worden, zouden we een kort ogenblik mogen stilstaan om onszelf geluk te wensen", zegt de Nederlandse professor in Londen. „Maar het is al net als met geld: het aantal studenten is niet alles, al helpt het wel. Het is belangrijker dat enkele universiteiten jaarlijks hoog gekwalificeerde all-round Neerlandici afleveren en dat alle universiteiten voor afgestudeerden zorgen die een gedegen kennis van en een goed begrip hebben voor het leven in de Lage Landen. Het zal voor deze landen alleen maar winst betekenen". Hoewel op het programma van het Nederlandse staatsbezoek geen en kele Britse universiteit voorkomt waaraan Nederlands gedoceerd wordt, zullen koningin Beatrix en prins Claus dinsdagavond toch even gelegenheid hebben om pro fessoren en studenten Nederlands te ontmoeten op een ontvangst in Buckingham Palace, het koninklij ke paleis van Londen. De Neder landse koninklijke bezoekers heb ben dan al een lange dag achter de rug. Tijdschema Beatrix en Claus varen dinsdag aan boord van de HNLMS De Ruyter over de Theems naar Londen. Ze zullen onder meer vergezeld zijn van premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Tegen de tijd dat ze Londen in zicht gaan krijgen, moeten ze op de Theems doorlopend de klok in de gaten houden, want als het om een staatsbezoek gaat, zijn de Brit ten altijd erg precies. Ook voor de Nederlandse officiële visite hebben ze van tevoren een klassiek tijd schema uitgewerkt, waarvan ze geen seconde zullen afwijken. Klokslag kwart over elf Britse win tertijd (kwart over twaalf in Ne derland) begeeft de Britse kroon prins Charles, die het Nederlandse koninklijke paar goed kent (Bea trix en Claus woonden afgelopen jaar zijn huwelijk met lady Diana bij), zich te Greenwich in Zuidoost- Londen aan boord van de Royal Nore. Dat is een sloep die toebe hoort aan het bestuur van de Lon- dense haven. De Royal Nore vaart stroomafwaarts, voorbij de grote stroombarrière, die afgelopen zon dag voor het eerst bij hoog tij op de proef gesteld werd, in de richting van de HNLMS De Ruyter. Het Nederlandse oorlogsschip ligt te wachten in een rak van de Theems, dat Blackwall Reach ge noemd wordt. Precies om half twaalf Britse tijd klimt prins Char les aan boord van de De Ruyter om de hoge Nederlandse bezoekers hartelijk welkom te heten in Enge land. Een kwartier later werpt de HNLMS De Ruyter het anker uit in het midden van de stroom. Daar heet het rak Limehouse Reach. Be atrix, Claus en Charles dalen af in de Royal Nore, die met hen naar de pier van Westminster vertrekt Saluutschoten Om kwart over twaalf vaart de ko ninklijke sloep onder de bekende London Bridge, vlakbij de even be roemde Tower van Londen. Op dat moment vuurt de Honourable Ar tillery Company, het oudste regi ment van het Britse leger, een serie saluutschoten af. De HAC, waarvan Bij de aankomst van koningin Beatrix en prins Claus aan boord van de HNLMS De Ruyter bij Limehouse Reach, werpt het Nederlandse oorlogsschip het anker uit en stapt het ko ninklijk paar, vergezeld van de Britse kroonprins Charles, over op de Royal Nore. Op het moment dat die boot onder de bekende Tower Bridge vaart, vuurt de Honourable Artillery Company een aantal saluutschoten af. de leden fraaie uniformen dragen, een onderdeel van de Land wacht. Sedert het staatsbezoek van de koning van Denemarken aan Engeland, in 1768, wordt ze in de City van Londen belast met cere moniële opdrachten, nabij de To wer, in de Guilthall, het Mansion House (de residentie van de Lord Mayor of burgemeester van de City) of in de Sint Paul's kathe draal. Dinsdag staat de HAC onder bevel van majoor Guy Raven, een bankdirecteur. Alle leden van dit corps zijn burgers. Om half één meert de Royal Nore aan in Westminster, waar koningin Beatrix en prins Claus aan land ko men in de schaduw van de Big Ben, de rijzige toren van het Britse parlement. Ze worden er begroet door koningin Elizabeth II, prins Philip en andere leden van de Brit se koninklijke familie. Op dat mo ment vuurt de King's Troop, een bereden afdeling van de Royal Horse Artillery, in het beroemde Hyde Park van Londen, dat jam mer genoeg zijn fraaie herfstkleu ren bijna kwijt is, een tweede reeks saluutschoten af. Het koninklijke gezelschap stapt in open rijtuigen om zich via het Vic toria Embankment naast de Theems naar Buckingham Palace te laten rijden. Voor een dergelijke rit wordt steeds dezelfde weg ge volgd: over Whitehall (de straat van de ministeries), door de Horse Guards-poort en over het plein waarop de Horse Guards parade houden naar de Mali. Tot besluit rijdt de koninklijke stoet langs de zuidelijke kant van het Victoria-ge- denkteken dat pal tegenover Buc kingham Palace staat naar de bin nenplaats van dit indrukwekkende paleis. Kranslegging Beide koninklijke paren lunchen die middag privé, in gezelschap van kroonprins Charles en de prin ses van Wales. Om vier uur verla ten koningin Beatrix en prins Claus Buckingham Palace om zich naar de Westminster Abbey te be geven voor de gebruikelijke krans legging op het graf van de Onbe kende Soldaat. Bij de ingang van deze historische kerk worden zij opgewacht door deken E. F. Car penter en leden van diens kapittel. Deken Carpenter is een erg sympa thieke oude anglicaan, die boorde vol historische gegevens zit. Na de kranslegging zal hij koningin Bea trix en prins Claus trouwens even rond de Abbey leiden en hun de Het Banqueting House aan Londens Whitehall, de straat van de ministeries, waar koningin Beatrix en prins Claus woensdagmiddag, 17 november, zeshonderd leden van de Nederlandse gemeenschap in Engeland zullen ontmoeten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15