naSë £eidóc@oti^ant „Bij ons moet het water tot aan de lippen staan, voor we tot actie overgaan" KOV-VOORZITTER SEF VAN WEGBERG: Vijf dagen staken gaat PCO te ver ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 kleine tweeduizend scholen in •rland zullen, als de bonden zin krijgen, de gehele volgende k gesloten blijven als gevolg stakingen. Voor het eerst grij- enkele onderwijsbonden naar zij noemen het „allerlaatste lel": een massale en meerdaag- takingsactie. In totaal zullen verwachting ongeveer 15.000 rwijsgevenden gevolg geven de stakingsoproep en verder nog eens 1.000 man niet-onder- nd personeel (conciërges, ama- ses). [atholieke Onderwijs Vakorga- ie (KOV), de Algemene Bond Onderwijzend Personeel )P) en het Nederlands Genoot- Leraren (NGL) hebben de af- >en week de koppen bij elkaar ken om de acties zo goed mo- c te coördineren. Gevolg daar- is dat de stakingen zoveel mo- i geconcentreerd zijn in bepaal- igio's. name in de grote steden in de Istad is, volgens de bonden, het il scholen dat gaat staken rela- ;root. De KOV legt 320 katho- scholen „plat", de NGL is ver- oordelijk voor acties bij 160 engemeenschappen en de P gokt op 1.500 kleine en gro- icholen in het lager en voortge- nderwijs. ens de vakbonden gaan er in Haag volgende week 120 scho- licht. Daar staat tegenover dat Haagse gemeentebestuur door werkwillige leraren is bena- Dit had tot gevolg dat alle ge- itelijke scholen telefonisch zijn derd om de docenten er op te n dat zij zich individueel bij de lente als werkwillige kunnen registreren. Dit overigens tot ongenoegen van de vakbon- In Leiden zullen de leerkrach- ran 25 scholen het werk neer- in. In Alphen en de regio Lei- wordt niet gestaakt, leerdere plaatsen, onder meer en Haag en Enschede, worden festaties op touw gezet om it bij te zetten aan de eis van onden. Die eis luidt: weg met [tra salariskorting van 1,65 pro- voor het onderwijs, die dit ka per 1 januari 1983 wil laten in- Deze maatregel werd in sep- er al door minister Deetman in de begroting voor 1983 aangekon digd en is daarna overgenomen door het huidige kabinet. „Wanbeleid" en „gelegaliseerde roof", zo kwalificeren de bonden deze eenzijdige salarismaatregel. Het onderwijzend personeel wordt door de extra salariskorting in feite ontkoppeld van de rest van de amb tenaren en dat pikken de bonden niet. Het onderwijs is best bereid om in te leveren, maar dan moeten er garanties komen voor extra ar beidsplaatsen. Overigens zijn er nog 34 andere bezuinigingsmaatregelen die grotendeels onverteerbaar zijn voor de onderwijsbonden. Het over leg daarover tussen de onderwijs- centrales en de re gering moet nog be ginnen. Dat overleg willen de bonden eerst een kans ge ven. Als het kabinet echter blijft vast houden aan dat hele pakket van be zuinigingen (waar onder vergroting van het aantal leer lingen per klas) dan kunnen ook na vol gende week nog vele acties worden verwacht, zo heb ben de bonden la ten weten. De Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie zal komende week niet aan de sta kingsacties deelne men, maar de bond stelt zich wel soli dair op tegenover het doel van de sta king. Men zal zich zeker niet als sta kingsbreker opstel len. De PCO heeft haar leden wel op geroepen tot een korte werkonder breking van twee uur op 23 novem ber. Verslaggever Frans Weerts had een gesprek met de he ren Van Wegberg van de KOV en Van Teuten van de PCO, die beiden de door hen ingenomen standpun ten op hun eigen wijze verdedigden. wordt getreden. In feite zit er nu weer een gat in de begroting en Deetman wil nu ook dat geld bij el kaar krijgen door de salarissen in het onderwijs te verlagen". Minister Deetman heeft gezegd: ik moet zoveel miljoen inleveren en daarbij heb ik de keus tussen min der salaris of minder arbeidsplaat sen. Hij gaf de voorkeur aan dat eerste. Was er een andere keus mo gelijk? „Als een goed onderzoek zou aanto nen dat de onderwijsgevenden re latief bevoordeeld worden, dan is met ons daarover te praten. Wij hebben gevraagd om een onder zoek, dat alle facetten van de on derwijstaken bekijkt in vergelij king met het bedrijfsleven. Als daaruit zou blijken dat we te veel verdienen: inleveren die handel! Nu wordt alleen het vermoeden uitgeproken dat de salarissen in het onderwijs te hoog liggen, zonder dat daar gedegen onderzoek naar gedaan is". „Onderwijs", zegt Van Wegberg, „is een welzijnsvoorziening die door de maatschappij opgebracht moet worden en niet door de on derwijsgevenden alleen. Een brandweerman hoeft toch ook niet zijn brandweerauto te betalen? Nee, overigens waren we waarschijnlijk niet eens aan deze staking begon nen als niet vlak na elkaar al die bezuinigingsmaatregelen over ons waren uitgestort. Eerst kwam die HOS-nota (verlaging van de sala risschalen), daarna de plannen van het demissionair kabinet in de be groting en vervolgens het regeer akkoord. Dat gebeurde in een tijds bestek van twee maanden". kerg durft heer I grote 'ichtingen bben als jds bij de istratie reld. HAAG De KOV. met leden verreweg de grootste 'ijsbond in ons land, heeft ils het NGL nu voor de eerste besloten om het stakingsmid- rian te grijpen. De ABOP stond srdere acties vaak alleen als i daadwerkelijk staken, [-voorzitter Sef van Wegberg lit waarom het KOV voor het meedoet met een stakingsac- voor moeten we even terug historie. De laatste mooie 2 die we als vakbond hebben Jen bereiken is geweest in '75 de toenmalige minister van ■vijs. Van Kemenade, besloot llarissen van de kleuterleid- i die toen nog slecht betaald n, flink op te trekken. Daar- werd de basis geschapen om feuwe basisschool van de grond Sjgen". Jaf dat moment begon het alle- Iminder te worden. Toen wer- bijvoorbeeld de beginsalarissen tie eerstegraadsleraren gekort. Varen de eerste speldeprikken, voor ons waren dat toen heel p punten. Je was immers jaren keivaart gewend geweest. Het piet op, dacht iedereen toen Dat was een erg fijne tijd voor frakbond. Toen kwamen maat- zoals het besluit dat een nger in het lager onderwijs jeen lager salaris genoegen J nemen. In de loop van de ja- "pjn talloze van deze achter een kleine zaken gebeurd, [je kon toen al zien dat er stel lig sprake was van afbraak, ikingen en bezuinigingen", f achterban van de drie bon- i in het verleden nogal ver- De Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) is evenals de KOV aangesloten bij het CNV. De PCO zal echter niet deelnemen aan de stakings acties van volgende week. Deze organisatie beperkt haar acties voorlopig tot een korte werkonderbre king van twee uur op de 23e november. PCO-be- leidsmedewerker Van Teuten geeft aan hoe de PCO tot dat besluit is gekomen. „Het middel van vijf dagen staking gaat de meerder heid van onze leden nog te ver. Wij zijn het niet eens met het feit dat de stakingsacties gericht zijn op de 1,65 procent salariskorting. De PCO vindt dat de ac ties gekoppeld zouden moeten worden aan het gehe le pakket van bezuinigingsmaatregelen dat op tafel ligt". Van Teuten geeft overigens toe dat dit voor het PCO niet de reden is om niet deel te nemen aan de sta kingsacties. Deze organisatie kiest voorlopig nog een voorzichtiger koers. Binnen de PCO-gelederen wordt gevreesd dat door een stakingsactie tegen loonsverla ging de steun van de burgers wordt verspeeld. „Toch is ook onder de PCO-leden de bereidheid tot actie groeiende", constateert Van Teuten. „Bij ons gaat het allemaal wel wat langzamer dan bij de KOV, het NGL en de ABOP, ook al vanwege een bepaalde traditie. Bij onze leden is wel sprake van een verschuiving in de meningsvorming. In eerste instantie voelden de regionale afdelingen niets voor een werkonderbreking, terwijl de meerderheid daar nu wel achter staat". Het niet meedoen van de PCO mag volgens Van Teuten zeker niet vertaald worden als een tweespalt die tussen de onderwijsbonden zou zijn ontstaan. „Wij onderschrijven de doelstellingen van de acties, maar niet het middel. Maar ik acht het heel goed mogelijk dat wij ons bij volgende acties wel zullen aansluiten". Hoewel de 1,65 procent salariskor ting centraal staat in de acties, wil de KOV vooral ook protesteren te gen de plannen van het kabinet om de klassen weer te vergroten. Grotere klassen: desastreus „De vergroting van die klassen, nou ja, dat is gewoon desastreus. Gewoon pats, boem, negenduizend banen weg. Bovendien is het beslist nadelig voor het onderwijs. Eén leerling per klas meer zal op zich geen ramp zijn, maar erger is dat daarmee het principe van juist klei nere klassen overboord wordt ge gooid. Daarmee zijn we op de ver keerde weg. Ik ben bang dat in de toekomst meer van deze maatrege len te verwachten zijn. Daarom zijn we daar nu zo fel tegen". „Een verhoging van het aantal leerlingen per klas zal de taak van de onderwijsgevende nog zwaarder maken dan nu al het geval is", ver wacht hij. „Als ik zie welke baantjes de huidi ge onderwijsgevenden naast het lesgeven er ook nog bij moeten doen: vergaderen met de schoolbe geleidingsdiensten, over het school werkplan en de onderwijsvernieu wing, de samenvoeging van kleu ter- en lagere school, de schoolarts, de schoolmelk, de postzegels en noem maar op. De taak van de on derwijsgevende is duidelijk zwaar der geworden. Het ziekteverzuim is nergens zo groot als in het onder wijs. Veel stress. Vooral bij mensen boven de 55 jaar is er een toene mend aantal, dat het werk gewoon niet meer aankan". De bereidheid tot actie onder KOV-leden schat Van Wegberg op bijna negentig procent, maar over de staking als zodanig zijn de me ningen verdeeld. Uiteindelijk is maar een deel van de leden opge roepen om tot staking over te gaan. „Wij hebben het criterium vastge steld dat minstens twee derde van de onderwijsgevenden op een school achter de staking staat Wij wilden ook niet klakkeloos alle scholen platleggen. Het zou bijvoor beeld fout zijn als in Amsterdam- Zuid vijf scholen liggen en daarvan zou één katholieke school staken. Zo'n school loopt in een tijd van te ruglopende leerlingenaantallen het risico leerlingen te verliezen aan bijvoorbeeld een protestants-chris telijke school. Als vakbonders moet je daar rekening mee houden". Wat verwacht de KOV met deze stakingsactie te bereiken? „Ik durf ditmaal niet meer zulke grote verwachtingen te hebben als destijds bij de demonstratie op het Malieveld. Toen lukte het ons die maatregel ongedaan te maken. Maar al zouden we hiermee niets bereiken, we móeten toch. Dat is natuurlijk een zeer pessimistisch geluid, maar we hopen er in elk ge val mee te bereiken dat de fracties wakker worden. Dat dit niet kan. Dat moet ons de moed geven om met onze acties door gaan". „Wij weten zelf ook wel dat de tijd van leuke dingen voorgoed voorbij is, maar we worden er nu toe ge dwongen. Wij hebben altijd gezegd: staking is voor ons het allerlaatste middel". schillend gereageerd op bezuini gingsmaatregelen in het onderwijs veld. De ABOP stónd meestal als enige op de barricaden. De KOV bleef al die tijd de hoop vestigen op goed overleg met de minister van onderwijs. „Bij ons heeft men heel lang ge zegd: jongens, laten we niet te hard van stapel lopen; zo erg is het alle maal nog niet. Laten we het zo zeg gen: de ABOP komt al in verzet als men natte voeten krijgt. Bij ons moet het water tot aan de lippen staan, voordat wij tot actie over gaan. Maar als het dan zover komt, dan is de reactie ook fel". Ontkoppeling Twee jaar geleden probeerde de toenmalige onderwijsminister, Pais, ook een aparte salarismaatregel voor het onderwijs door te voeren. Hij werd toen echter door de Twee de Kamer teruggefloten. „Twee jaar geleden werd op het Haagse Malieveld al een massale demonstratie gehouden naar aan leiding van datgene wat nu dreigt te gebeuren. Pais had een gat in zijn begroting en wilde dat opvul len door een extra korting op de sa larissen in het onderwijs. Daarmee dreigde het onderwijs te worden ontkoppeld van de rest van de ambtenaren. Door een motie-Lub- bers-Rietkerk werd dat gelukkig verhinderd (er zou eerst een onder zoek moeten komen naar de sala risstructuur in het onderwijs - red.). Wat nu gebeurt is dat de mo- tie-Rietkerk-Lubbers met voeten

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13