►Ujft Huizenbezitters profiteren niet direct van lage hypotheekrente Slamarkt zakt in elkaar economie. thold eer in rek 7 Beurs van Amsterdam LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 ^STERDAM On- iiks een hoger gesloten all Street gaf het Dam- c: gisteren een kalm eld te zien, waarbij veel ersen in de buurt blè rt van de donderdag be kte niveaus. uitzondering vormde iold, die de beleggers tot de beelding blijft spreken. In loop van donderdagmiddag erd de 100-grens al gepas- i en deze lijn werd ook lag flink doorgetrokken, nklijke Olie was bij de in- itionals het fonds met de ite verschuiving in het Itieve. Unilever en AKZO licht vooruit. Philips, sns en KLM bleven jnoeg op het oude peil lig- Van de banken moest 1RO Bank terug. Bij de hy- heekbanken en de verzeke- gswaarden bleven de ver- luivingen, in opwaartse hting, miniem. De uitgevers nden moeizaam standhou- i, terwijl de aannemers er r licht verdeeld bij lagen, 'scheepvaartwaarden ble- j waar ze waren. Gist-Bro- les ging omhoog. De staats- idsen waren prijshoudend, de optiebeurs werden 1640 ies omgezet, voornamelijk de internationals. De meeste 1-premies gingen omhoog, lis Koninklijke Olie daalden iter lichtelijk. an Gend en Loos il banen schrappen hoofdkantoor TRECHT Het vervoersbe- Van Gend en Loos, een dige dochteronderneming de Nederlandse Spoorwe- wil de personeelsbezetting het hoofdkantoor in ;ht aanpassen aan de ver- lerde bedrijvigheid. Als volg hiervan zullen werkne- ers van 57,5 jaar en ouder ilverwege volgend jaar via j non-activiteitsregeling het drijf moeten verlaten. Het it waarschijnlijk om 40 van 450 personeelsleden op het xildkantoor, aldus het be- r! BANKEN HEBBEN ZICH MET BOETEBEPALINGEN INGEDEKT AMERSFOORT In nog geen jaar tijd is de hypo theekrente van 12 procent gedaald naar een niveau van 8 procent. Geen bank die een harde voorspelling aandurft, maar toch wordt gezegd, dat de daling zich nog wel voort kan zetten tot een niveau van 7 pro cent. Toch zullen de meeste huizen bezitters daar niet op korte termijn profijt van kunnen trekken. Of omdat hun hypo theek niet aan verlenging toe is, of omdat tussentijds over- sluiten en omwisselen van de hypotheek vanwege de boete bepalingen en te klein verschil tussen oude en nieuwe rente weinig of geen voordeel ople vert. Alleen zij die nu een huis kopen gaan met de winst strij ken. Zo gaat dat nu eenmaal, legt directeur Dijksterhuis van het hypotheekbedrijf van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten uit. Met het schom melen van de rente zijn er al tijd groepen huizenbezitters die risico lopen duurder uit te komen. En anderen, die juist toe zijn aan verlenging van hun hypotheek bij dalende rente en daardoor met hun neus in de boter vallen. Die groepen zijn volgens hem on geveer even groot. De huizenbezitters die vorig jaar aan verlenging toe waren en daardoor vaak honderden guldens per maand meer moesten gaan betalen, kunnen de lasten nu niet direct even redig drukken. Zijmoeten vaak vijf of tien jaar wachten, de looptijd van hun nieuwe rentevaste période, voordat zij weer aan de bak komen. Als de rente dan tenminste nog zo laag is. Omwisselen van de hypotheek (algeheel aflossen en een nieu we hypotheek tegen lagere rente afsluiten), of onderhands oversluiten van de hypotheek bij de eigen bank zou dan tot de mogelijkheden kunnen be horen, maar dat levert slechts in een beperkt aantal gevallen voordeel op. Sommige banken hebben zich tegen de gevolgen hiervan in gedekt met boetebepalingen en andere beperkende voor waarden. Die bepalingen zijn de afgelopen zeven jaar fors aangescherpt, volgens Dijk sterhuis om zich tegen verlie zen in te dekken. Want de fi nanciers moeten het geld dat zij aan de huizenkopers uitle nen zelf ook ergens vandaan halen. In de dure tijd is dat te gen dure voorwaarden ge beurd. En geen geldschieter die zit te springen om geld op het beleggen waarvan hij moet gaan inleveren. Duur geld dat goedkoop geld wordt betekent verlies. Leningen met rentevast voor een of twee jaar in plaats van vijf of tien jaar, kunnen typi sche hypotheekbanken zoals het Bouwfonds niet verstrek ken. Het zou, aldus Dijkster huis, oók extra risico inhouden voor de huizenbezitter. Hij profiteert weliswaar snel van dalende rente, maar is net zo gauw het haasje als de tarie ven omhoog gaan. Dijksterhuis wijst op de Bouwfonds-uitvin- ding om hier de klant tege moet te komen: de rente-rust- hypotheek, een soort midde ling van schommelingen in de rente. Secretaris Rempt van de Ne derlandse Vereniging van Hy potheekbanken komt ook niet tot een andere conclusie dan dat het voor de klant vaak niet voordeliger kan. Het kan door die boetebepalingen over komen alsof de banken puur aan hun eigen winst denken, maar zo simpel ligt het niet, vindt hij. Hypotheekbanken, zo legt hij uit, zijn in tegenstelling tot de handelsbanken die hypothe ken verkopen, kapitaalmark tinstellingen. Zij trekken lang lopend kapitaal aan van bij voorbeeld pensioenfondsen en de voorwaarden waarop dit gebeurt zijn bepalend voor het uitlenen van dit geld aan hui zenkopers. Die actieve finan ciering kun je daarom niet zo maar wijzigen als tegelijk niet iets wordt gedaan aan het sy steem van de passieve finan ciering. En als je dat doet dan heb je het direct over de regu lering van de kapitaalmarkt, aldus de heer Rempt. Hij pleit te ervoor het huidige systeem in stand te houden. Als dat niet gebeurt dan worden ook de langlopende verplichtingen van institutionele beleggers in de waagschaal gelegd. Of om maar weer de pensioenfondsen aan te halen, dan kunnen de pensioenen van veel mensen gevaar gaan lopen. Als je zoals de Consumenten Organisatie Vereniging Eigen Huis wil, de boetebepalingen gaat afschaffen en daarmee omwisselen van de hypotheek tot schering en inslag kunt maken, dan wordt er voor de klant wel een direct zichtbaar resultaat behaald, maar on zichtbaar blijft de aantasting van een achterliggend inge wikkeld systeem, aldus de heer Rempt. Nog afgezien van de vraag of dat zo maar zou kunnen. Is er immers niet zoi ets als een wet Toezicht Kre dietwezen, die het bepaalde soorten instellingen verbiedt korter dan voor twee jaar uit te lenen? Afschaffen Directeur Van Herwijnen van Eigen Huis zet zich resoluut tegen deze argumenten af. Hij bepleit al jaren afschaffing van de boetebepalingen en on langs heeft hij daarover de kersverse minister van volks huisvesting Winsemius aange schreven. Nou niet direct de man die zich met prijsvaststel ling heeft te bemoeien. Maar zegt Van Herwijnen, het af schaffen van boetes is goed voor de woningmarkt en is daarmee van invloed op de volkshuisvesting. Of de animo om hypotheken over te sluiten sterk toeneemt wil hij „ter bescherming van de leden" niet zeggen. Het zou de banken ertoe kunnpn bren gen de boetebepalingen aan te scherpen, een vrees die bij Ei gen Huis diep zit geworteld. Maar de Vereniging van Hy potheekbanken, de Nederland se Bankiersvereniging en af zonderlijke banken ontkennen dat hiervan sprake zou zijn. De bepalingen zijn al streng genoeg. Wel laat de Bankiersvereni ging weten, dat deze zaken al enige tijd „onderwerp van dis cussie" zijn. Niet zozeer om de bepalingen op te voeren, maar om onderling meer een lijn te trekken, want grote concur rentie tussen de banken is er wel degelijk en dat wordt met het oog op de komende Post bank problematisch. De voorwaarden waarop hy potheken kunnen worden overgesloten verschillen sterk per bank en die verschillen sluiten vaak een voor de klant voordelige transactie uit. Ook kan de situatie aan de kant van de huizenbezitter zodanig zijn, dat een nieuwe hypo theek geld gaat kosten of zelfs onmogelijk is, zo rekent Eigen Huis voor in den handleiding. Beperkingen Als een huis niet genoeg over waarde heeft (executiewaarde lager dan de totale nieuwe hy potheek) is een nieuwe hypo theek afsluiten onmogelijk, of komt duurder uit. Hypotheken met gemeentegarantie hebben wat dit betreft ook hun grote beperkingen. Oversluitkosten, die al gauw 6.000,- kunnen belopen, motten zelf worden betaald, of moeten anders wor den meegefinancierd. En dat kan duur zijn. Ook kunnen de boetebepalingen van banken zodanig zijn, dat omwisselen, of oversluiten geen enkel voordeel oplevert. Dat doet zich voor als de zogenaamde contante waarde van het ren- teverschil in rekening wordt gebracht. Hoe groter het ver schil, hoe groter de boete. Ook is er de mogelijkheid om een hypotheek die kort loopt over te sluiten voor opnieuw dertig jaar. Maar, aldus Eigen Huis, dat is alleen verant woord als de huidige maand last problematisch hoog is en het is bij leningen met ge meentegarantie zelfs niet mo gelijk. Van Herwijnen gebruikt de aard van de boetebepalingen om de banken het etiket goed of slecht op te plakken, ofwel klantvriendelijk, of naar zich toerekenen. Zijn organisatie heeft al eerder een plan uitge werkt voor een andere aanpak van het fiancieringssysteem. Niet alleen afschaffen van de boetebepalingen, maar ook het verlengen van de looptijd van de hypotheek tot 40 of 50 jaar, maakt hier deel van uit. Men ziet daar het verkrijgen van de hypotheken tegen gunstiger voorwaarden als een van de sleutels tot betere doorstro ming op de woningmarkt en daarmee als een instrument voor een beter volkshuisves tingsbeleid. Omwisselen van hypotheken binnen twee jaar moet tot de mogelijkheden gaan behoren, vindt Eigen Huis. De banken reageren daar wat lacherig op. Een populaire be nadering van een ingewikkel de zaak, zo is de algemene re actie. Indekken tegen verlie zen blijft in het huidige sy steem noodzaak. Een woord voerder van de Algemene Bank Nederland wil nog wel wat vriendelijks zeggen. Het probleem van het rentever- schil zit alleen in de groep nog lopende contracten. De bereid- heis is er om hier de mogelijk heden van geval tot geval te bekijken. Gedoeld wordt met name op de mensen die door de recente hoge rente in grote problemen zijn gekomen. Daar snijdt het mes uiteraard aan twee kanten. Want aan klan ten die hun rente en aflossing niet kunnen opbrengen heb ben banken natuurlijk ook niets. Ook de ABN benadrukt, dat zij geen plannen heeft de boetebepalingen te verscher- En de heer Rempt van de Ver eniging van Hypotheekbanken wil het probleem van de hoge lasten uit de afgelopen periode wel graag nuanceren. De meeste hypotheken lopen nog tegen een vrij lage rente. De groep die vorig jaar aan de hoge rente is blijven hangen, of door verlenging of door het afsluiten van een nieuwe hy potheek, „is maar een klein hoopje". Een groep dus, die ge let op de contractvoorwaarden, nog wel een paar jaar aan die hoge rente zal vast zitten. Bloemenveilingen staan er gekleurd op De weersomstandigheden hebben afgelopen week opnieuw het gezet op de bloemenhandel. Daar komt bij dat Aller heiligen en Allerzielen weinig of geen invloed hebben gehad op de afzet van de produkten en evenmin dp het prijspeil. Al les bijeen dus een nogal teleurstellende gang van zaken. Het bloemenbedrijf zit nu in de overgangstijd tussen de herfst en de winter, zodat men zowel (late) zomerbloemen als kerstar tikelen in de veilingen kan aantreffen. Met de herfstbloemen bijzonder de chrysanten tussen dat alles in. meeste handelaren weren nogal teleurgesteld over de gang van zaken in de afgelopen week. Bovendien zijn er geluiden te horen onder de kooplieden dat de economische toestand ook niet de bloemnhandel onberoerd laat en zo hier en daar op die uitgaven wordt bezuinigd. Niet alleen in de huisgezinnen en bij de feestelijkhekden, maar ook de handel schijnt minder royaal met bloemstukken om te springen. Hoe dan ook, de verwachte opleving in de bloemenhandel bleef achterwege. De' CCWS in Honselersdijk had de afgelopen week een aan voer van 33.454.605 met een totaalopbrengst van 14.544.897,77 gulden en vorig jaar een aanvoer van 31.785.007 en een omzet bedrag van 15.020.715,48 gulden, zodat de rond twee miljoen grotere aanvoer een half miljoen gulden minder aan opbrengst te zien geeft en dat is minder prettig. Vooral de snijbloemen moesten een veer laten. Met de potplan ten ging het iets minder slecht. Er was een aavoer van 959.138 stüks met een opbrengst van 2.126.478.37 gulden tegen vorig ;en aanvoer van 915.966 en een omzet van 2.008.754,13 n. De importbloemen lagen heel wat hoger dan vorig jaar en aanvoer van 979.520 bos of stuks en een opbrengst van 463.989,85 tegen vorig jaar een aanvoer van 665.844 en èen om zet van 292.306,10 gulden. Het totale omzetbedrag aan de CCWS tot 5 november bedraagt 1.725.398.848 bos of stuks en omzetbedrag van 703.405.957,61 gulden, tegen dezelfde pe riode van vorig jaar een aanvoer van 1.660.785.808 en een om- drag van 665.698.388,95 gulden.' De trosanjers met een aanvoer van ru afgelopen week een gemiddelde prijs te vorig jaar 39 cent. De troschrysanten, ri ten een gemiddelde prijs op van 34 een De freesia met een aanvoer van ruim een gemiddelde prijs te zien van 28 c< cent, met een vrijwel gelijk aanbod, sd Van de gerbera lag de gemiddelde prijs op 50 cent, tegen vorig jaar 55. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 39 (47); amarillys 41 (43); Am. anjers 44 (37); tro sanjers 35 (39); anthurium 1,58 (1,56); asparagus plumosus 14 (16); bouvardia 35 (32); troschrysanten j.c. 34 (49); idem geplo zen 49 (60); freesia 28 (27); gerbra 50 (55); irissen 14 (20); lelie kelken 50 (61); lelietakken 60 (53); nerine 42 (37); cymbidium groot 58 (1.05); idem klein 16 (21); grote rozen 43 (41); idem klein 27 (27); strelitzia 2,20 (2,17); tulpen 26 (38). Overigens springen de bloemenveilingen er momenteel wel uit met èen rijke sortering aan produkten. Bij de potplanten zijn het de cyclamen en de azalea die er uitspringen, terwil geleide lijk ook de poinsettia een belangrijker plaats gaat innemen. De veilingen Flora, Berkel en Rodenrijs en CCWS zijn met een speciale veilproef voor poinsettia bezig als voorbereiding voor de naderende stroom tegen de kerst. Daar is maandag 8 november mee begoknnen, waarbij in gelij ke groepen met gelijke kwaliteit op een bepaalde veiltijd wordt gewerkt. De proef duurt drie weken en de eerste indrukken zijn niet ongunstig te i vier miljoen gaven en van 35 cent tegen a vijf miljoen, brach- ;n vorig jaar 49 cent. er miljoen gaven nu tegen vorig jaar 27 In de afgelopen week ging het met de slaprijzen bergafwaarts. In vergelij king met vorig seizoen liggen de prijzen aanmer kelijk lager. Dit kwam in de afgelopen week neer op een verschil in nega tieve zin, van gemiddels 7 cent per krop. De natuur- en gelichte sla wist in de periode van 1 september tot 1 november, ten op zichte van de twee voor gaande seizoenen, met betere resultaten uit de bus te komen. De gemiddelde prijs kwam in die periode uit op 30 cent per krop. Vorig jaar was dit 18 cent en het jaar daarvoor 19 cent per krop. Bij de glassla kwam de gemiddelde prijs in de periode van 1 september tot 1 november uit op 22 cent per krop. Deze prijs lag op precies hetzelfde niveau als vorig seizoen en 1 cent onder de prijs van 1980. In de afge lopen week kwam de gemid delde prijs voor de glassla uit op 2 dubbeltjes per krop.' Er moest dus duidelijk ingele verd worden. Hier zijn twee oorzaken voor aan te wijzen. Op de eerste plaats een sterk toegenomen aanbod. In de eerste week van november groeide het aanbod naar ruim 7,3 miljoen stuks (vorig jaar 4,8 miljoen). Daarnaast was er sprake van een toegenomen concurrentie op de Westduitse markt. Deze concurrentie kan voor het grootste deel op re kening geschreven worden van de Belgische slatelers. Daarnaast nemen de aktivi- teiten van de Franse slatelers toe. Ook Italië leverde vrij plotseling meer sla. De export naar Engeland loopt op het ogenblik vlot. Vorig seizoen werd er in de eerste week van november 3 ton afgezet, in dit seizoen was dit 93 ton. Dit was mogelijk omdat de prijs van de Hollandse sla onder die van de Engelse lag. Voor de komende week wordt er op een gelijk of groter aanbod gerekend. De prijsdruk zal aanhouden, hierdoor wordt er op gelijke of lagere prijzen ge rekend. Witlof goedkop De aanvoer van witlof is in de afgelopen weken, wekelijks Italiaanse druiven In mooie verpakking veroveren thans de Nederlandse fruitmarkt. flink gegroeid. Er komt ook duidelijk meer op de veilin gen als vorig seizoen het geval was. In de eerste week van november zette een duidelijk prijsverval in. Dit prijsverval zette in de afgelopen week stevig door. Zo kelderde de rpijs voor de sortering II van 2,50 naar 1,70 per kilo. Bij de sortering I daalde de prijs van 2,96 naar 2,20 per kilo. Er zal voor de komende week op een groter aanbod gerekend moeten worden. De aanvoer zal aanmerkelijk gro ter uit blijven vallen als vorig Hierdoor zullen de prijzen verder dalen. Hopelijk zullen de consumenten de ko mende week van deze ont wikkeling kunnen profiteren. In zijn "algemeenheid staat witlof bij het grote publiek bekend als een vrij dure groentesoort. Dit hoeft de ko mende week beslist niet het geval te zijn. Spruiten spotgoedkoop Het spruitseizoen verloopt tot nu toe uitermate slecht. In de periode van 1 juli tot 1 no vember komt de gemiddelde prijs uit op 68 cent per kilo. In 1981 was dit 86 cent en in 1980 werd er een gulden per kilo betaald. In de eerste twee weken van november wordt de gemiddelde prijs van 68 cent per kilo niet eens meer gehaald. In de afgelopen week bleef de veilingklok op gemiddeld 51 cent per kilo steken (vorig jaar 87 cent). Een belangrijke faktor is het tot nu toe toch wel vrij zachte weer, hierdoor is de vraag zeer matig. Vorig jaar vroor het in de eerste week van no vember al aardig. Hiervan is tot nu toe helemaal geen spra ke geweest. Het aanbod is wel wat groter als vorig seizoen, maar hier kunnen de slechte prijzen toch niet aan toe ge schreven worden. Het aanbod lijkt niet veel te veranderen, nog slechtere prijzen lijken haast niet mogelijk. Lagere temperaturen zullen gegaran deerd een gunstige uitwer king op de prijsvorming heb ben, De consument kan in ie der geval volop spruiten ko pen, die niet duurder hoeven te zijn dan een gulden per kilo. Overige gewassen De ronde tomaten werden wat goedkoper. Voor de A-I- export daalde de prijs naar 1,91 per kilo. Bij de vleesto maten trok de prijs daarente gen verder aan. Voor de sor tering BBB werd er 2,86 per kilo betaald. Het totale toma ten aanbod is nog maar van beperkte omvang. Binnen en kele weken zal het tomaten- seizoen afgesloten worden. Mogelijk zal de prijs de ko mende week weer wat oplo pen. Na de prijsdaling bij de komkommers in de eerste week van november trok de prijs in de afgelopen week weer aan. Voor de sortering van 36/37 varieerde de prijs van 64 cent tot 1,27 per stuk. Ook het komkommer seizoen nadert met rasse schreden het eind, hierdoor zullen de prijzen hoog blijven. Op de paprikamarkt loopt het aanbod van groen nu sterk te rug. Toch bleef een prijsher stel in de afgelopen week nog uit, er werd 2,60 per kilo betaald. Voor de komende week worden er hogere prij zen verwacht. Het aanbod van rood bleef behoorlijk op peil, een toegenomen concur rentie drukte het prijspeil om laag naar 2,55 per kilo. De aanvoer van rood lijkt nog be hoorlijk op peil te blijven, hierdoor is de kans op prijs herstel erg klein. Door een kleiner aanbod liep de prijs voor radijs op naar 62 cent per bos. Het kleiner wordende aanbod drijft de prijs verder op. hoofdfondsen overige aandelen £3 Batenburg Blydenst C Boer Druk Bols Borsumll W 107.50 Nutricla GB Schlumberger 595.0 Schuppen 137.0 Alg. Fondsenb. ra» obligaties 2-92 108.50 110.30 beurs van New York Canadian Pacific Chrysler General Electric Gen. Motors Inco Ltd^ Mac Don Douglas 0 5/8 Unlroyal 6 1/8 Un. Brands 2 3/8 United Technolog buitenlands geld Belgische tr. (100) Spaanse peseta (100) (100) 124.75 127,7

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11