INFO Onverantwoordelijke hengelaars verzieken het viswater 'pel Corsa de kleinste keurmerk voor ibraakwerende oten Bioritme-horloge Toerist krijgt vergoeding bij verkorting of verlenging vakantie Tennisarm PNSUMENTENINFORMATIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 ING- EN SLUITWERK VAN bNINGEN STELT WEINIG VOOR nog steeds toenemend al inbraken (de laatste lf jaar vervijfvoudigd tot 100) heeft ertoe geleid dat ier grote Nederlandse slo- abrieken samen met de ekeraars en de overheid reeks sloten ontwikkeld >en die zijn getest op hun aakwerende kwaliteiten, naar gelang hun sterkte de sloten ingedeeld in soorten, „Standaard", aar" en „Extra zwaar". Ze voorzien van een officieel •merk van de SKG, de iting Kwaliteitscentrum •lelementen. Dit keur- i wordt alleen aan fabri- en verleend als hun pro- en voldoen aan de eisen die gesteld zijn door het irlands Normalisatie In- ut (NNI), de maatgevende iele instantie. aantal inbraken is de te jaren fors aan het stij- zo blijkt uit gegevens van indelijke coördinatiegroep koming misdrijven van olitie. Werden er in 1970 naar schatting 52.000 in- en gepleegd, in 1980 wa- ïet er al 206.000 en vorig af een eindresultaat van 00 inbraken te zien. Dit lenkt de politie uit te ko op zo'n 300.000, en vol- jaar zullen er naar ver ding weer een kleine inbraken bijkomen. Dit Jent dat het aantal inbra- in twaalf jaar ongeveer Nederland is na Zweden het tweede land waar een keur merk voor sloten wordt inge voerd. De kwaliteit van het hang en sluitwerk van woningen is de laatste tientallen jaren flink achteruit gegaan. Kwa lijk gevolg van de toegepas te goedkope woningbouw. jfvoudigd is. De kwali- can het hang- en sluit- van woningen is de af ten tientallen jaren flink ruit gegaan. Een kwalijk, (g van de toegepaste kope" woningbouw, al sloten van achterdeu- stellen vaak niet veel ,en met de vergrendeling ramen is het meestal ook tjes gesteld. «keurde sloten en ver- Hblingen zijn in drie cate- pen onderverdeeld, al gelang de waarde van de Beren die zich in huis be ien. „Standaard" is vol- ïde voor rijtjeshuizen en met een inboedelwaarde f 50.000,-, „zwaar" moet >re huizen met een inboe- tot f 150.000,- kunnen be igen en „extra zwaar" is alles wat daarboven zit. Het allernieuwste horloge uit de Pulsar Quartz-collectie is het bioritme-horloge. Naast de tijd, dag/datum-aanduiding, uursignaal, stopwatch en alarmsignaal, berekent de in gebouwde computer op basis van de in te brengen geboor tedatum de drie levensritmen (het fysieke, het gevoels- en het intelligentieritme) en laat deze persoonlijke gegevens zien in een bioritmogram,. Hippocrates, de stichter van de klassieke geneeskunde, hanteerde reeds de theorie dat er in het menselijk li chaam sprake was van ritmo- logische processen, veroor zaakt door de natuurritmen, Ruw heeft de weten schappelijke steen van visserijdeskundige ir. Henk Kolb het anders zo rimpelloze viswater in beroering gebracht: sportvissers bedreigen het leven in het water door veel te veel visvoer, be doeld als lokaas, over boord te kieperen. Vooral wedstrijdvissers, fanatiek op jacht naar hoofdprijzen als ponypaarden, koel kasten, vrieskisten, tv- toestellen en soms zelfs auto's, zorgen voor dui zenden kilo's lokvoer in het viswater, waar het verzuurt en daardoor zuurstof opslorpt. Vooral stilstaande waters lijden onder dat overmatig ge bruik van lokvoeders. „De mate waarin het voeren gebeurt, zou de verantwoor delijke organisaties en perso nen wel tot nadenken moeten stemmen", alarmeert Kolb het vissersvolk in het jongste nummer van de Organisatie ter Verbetering van de Bin nenvisserij. Een mede-verant woordelijke is de Deventer- naar Jaap van Sabben, voor zitter van de meer dan 80.000 leden tellende Oost-Neder landse hengelsportfederatie en van de Landelijke Over koepelende Organisatie. Hij kent het probleem en vertelt wat er tegen te doen valt en waarom desondanks onver antwoordelijke lieden het wa ter letterlijk blijven verzie ken. Aardappelpuree, paneermeel, bloedpoeder, koolzaad, vlees meel, maankopzaad, gedroog de duivenmest, hennepzaad, muskusolie, maismeel, kore- te weten het opkomen en on dergaan van zon en maan. Hetzelfde proces ziet men in het planten- en dierenrijk. Volgens Hippocrates zouden deze ritmen het prestatie- en weerstandsvermogen van mensen beïnvloeden. Hierop voortbordurend zijn er sinds het begin van deze eeuw we tenschappers gekomen die denken dat het mogelijk is de goede en slechte dagen van de mens te kunnen bepalen, van belang bijvoorbeeld bij het le veren van prestaties of het af zien van handelingen omdat dit tot negatieve resultaten kan leiden. De computer helpt nu het ingewikkelde be- andermeelDe lange lijst vislokvoeders, die wekelijks in de vaderlandse viswateren worden gesmeten, is hiermee nog lang niet af. Vooral fana tieke wedstrijdvissers (soms met een levende made tussen de lippen) zijn ware meesters in het vinden van de meest vreemdsoortige stoffen om de hoofdprijzen weg te slepen. Dat ze daarmee het viswater langzaam aan laten sterven, zal hen een zorg zijn. Overdreven voeren „Klopt", zegt Jaap van Sab ben, „maar dat het waterle ven verstikt, is bepaald niet alleen aan de sportvissers te wijten. Ook de landbouw en de chemie doen daaraan mee. Desondanks vinden wij in onze federatie, trouwens ook landelijk, dat het overdreven voeren om vissen aan te lok ken moet stoppen of in elk geval drastisch moet worden beperkt. Dat vinden wij al ja ren. Kolb trekt nu wel aan de alarmbel, maar het voerpro bleem heeft ons al veel hoofd brekens gekost. Weet je, als je het voeren bij wedstrijden verbiedt, steekt er een storm van protest op. Dat komt, om dat iedere wedstrijdvisser koste van het kost in de prij zen wil vallen. Het is hele maal niet overdreven, dat er per wedstrijd voor zo'n hon derd gulden aan lokvoer wordt uitgegeven. Daérom en om het water te sparen, heb ben wé het voeren bij de meeste wedstrijden al enkele jaren sterk beperkt. Maar kijk, het ligt er ook aan in welk water er wordt gevoerd. Gooi je zwaar voer in bijvoor beeld een grote rivier, dan zal het wel worden afgevoerd, maar in stilstaande waters be reikt het de bodem en dan is het vaak funest voor het wa- rekeningsproces van de goede of slechte dagen en van de kritieke overgangsfasen in één oogopslag te berekenen. Over deze benadering van bioritme is reeds veel geschre ven. Het laatste woord erover is nog niet gezegd. Concrete antwoorden op vragen als „Heb je iets aan deze uitleg van bioritmiek?" en „Wat doe je ermee?" zijn niet te geven. Niemand heeft nog de vraag kunnen beantwoorden of bij „bereikte resultaten" sprake is van harde bewijzen, of van toevalligheden. Wie zich dit horloge aanschaft zal zich daarvan dus terdege bewust moeten zijn. inlijk ging al jaren- het gerucht dat Opel gaan opereren in de rkt van de kleinste De definitieve lestiging van dat ver- len stond op de Pa tentoonstelling: |'s Corsa. Duidelijk is waarom Corsa-proto- ?s lange tijd niet her- id werden: de kleine sprekend op de Ka- Die vergelijking [t niet alleen op voor uiterlijk, maar ook het technisch con- Logisch, want het icept van de Kadett tt uitstekend. En juist ie kleinste klasse spre- de typische Opel-ei- >chappen, zoals nuch- ïeid, degelijkheid en ':tische vormgeving tk aan, zodat deze Cor- Jngetwijfeld een goede ':omst tegemoet gaat. Vooral Volkswagen zal deze ontwikkeling met de nodige onrust gadeslaan, want tegen deze uiterst zakelijke Corsa zal de niet goedkope en on conventionele Polo het bij ve len af moeten leggen. En dat terwijl in ons land Opel al zeer riant aan de kop staat in de verkoopstatistieken! Opel verwacht volgend jaar 200.000 Corsa's te verkopen en hier mee ongeveer 8% van de Eu ropese kleine-wagen-markt te verwerven, die voor dat jaar op 2,6 miljoen stuks wordt ge schat. Maar goed, nu verder over deze Kadett-op-schaal, ten minste waar het de driedeurs- versie betreft. Want van de Corsa is er ook een tweedeurs sedanmodel, aangeduid met TR. De zeer compacte carros serie met de wat uitstekende grille is toch wat minder za kelijk (om niet te zeggen min der saai) dan de Kadett. Op merkelijk is ook de vooruit gang in de aërodynamische wetenschap, want de Corsa heeft eerr duidelijk lagere CW dan de Kadett: 0,38 voor de sedan, 0,36 voor de driedeurs- versie en zelfs nog een-hon derdste minder voor de SR- varianten met spoiler. Naast de SR zijn er bij Opel zoals gebruikelijke standaard-, Luxus- en Berlina-uitvoerin- gen, variërend van kaal (stan daard) tot aardig luxueus (Berlina). Nieuwe motor Technisch gezien zou je de Corsa wel een verkleinde Ka- dett-kopie kunnen noemen. Hij heeft dezelfde wielophan ging met McPhersonpoten vóór en achter langsarmen verbonden door een torsie buis, afgestemd op ruimtebe- sparende minibloc schroefver- en. De motoropstelling is ui teraard ook gelijk: dwars voorin, met voorwielaandrij ving via een vierbak. Hier zal de Corsa leverbaar zijn met 12S- of 13S-motoren, die vijf pk zwakker zijn dan in de Kadett; ze leveren 40 KW-55 pk en 51 KW-70 pk. Bij de Kadett is de 1200-motor ech ter nog van de oude generatie, terwijl voor de Corsa een nieuwe motor is ontworpen op basis van de moderne 1300, dus met bovenliggende nok- kenas en onderhoudsvrije hy draulische klepstoters. Daar een Corsa ongeveer 100 kg minder weegt dan een Kadett, blijven de prestaties bij het wat geringere vermogen toch gelijk aan die van de „grote broer". Dat wil dus zeggen: zeer levendig, waarbij voor de Corsa ook nog op een ver bruik van ongeveer 1 op 15 gerekend mag worden. Ook lage onderhoudskosten door servicebeurten om de 15.000 km. Natuurlijk ademt het in terieur de bekende uiterst functionele Opel-sfeer. In te genstelling tot de Kadett heeft de Corsa een pakjesplank over de volle breedte van het dashboard. Logischerwijs kun je de Corsa geen volwaardige vierpersoons auto noemen, maar in zijn klasse is hij onte genzeglijk ruim. De wagen zal eerst op de RAI (februari) of ficieel in Nederland worden geïntroduceerd. De prijzen zullen wel rond 15.000,- lig gen. Vooral bij viswedstrijden wordt vaak overmatig ge bruik gemaakt van lokvoe- ders, met alle gevolgen, ver zuring van het water, van dien. terleven. Je weet nooit wat ze allemaal in de lokvoertjes doen. Met wat wit, scherp zand en muggelarfjes kun je heel goed vissen, maar als er emmers vol gekookte aardap pelen in het water worden ge kieperd heb je spoedig proble- rpen. Havermout en varkens voer, om maar eens wat te noemen, worden klef en val len in het water niet zo snel uit elkaar. Daarna zullen ze verzuren met alle gevolgen van dien. Als je maar verstan dig het voer gebruikt, gebeurt er niet zoveel, maar veel hen gelaars weten niet wat ze doen. We hebben bij wedstrij den wel eens alle deelnemers een pond voer van dezelfde samenstelling gegeven. Daar mee kun je, denken we, de zaak wat in de hand houden. Wij weten immers wat er in dat voer zit? Meest zand. Ha, ha Puinhoop „Wat je echter niet in de hand hebt, is de wilde, ongeorgani seerde hengelpartij. Sommige personeelsverenigingen en dergelijke kunnen er een puinhoop van maken en dan praat ik nog maar niet over de rotzooi die langs de oevers achterblijft. Ik ben eens getui ge geweest van een wedstrijd waarbij enorme voerballen een waar bombardement in het water veroorzaakten, in een kanaal dat nauwelijks stroming kent. Reken maar dat er toen schade is aange richt, ook al zaten er overwe gend muggelarven in die voerballen. Weet je, je kijkt wel op het water, maar niet erin! Als sportvisser, tenmin ste dat zeggen we steeds maar weer, moet je je van je verant woordelijkheid zeer bewust zijn. En ik meen het: er zijn er velen die dat ook zijn, maar het wedstrijdwezen vormt .onze grootste zorg". Prijzenjagers „De pure prijzenjagers ver knoeien het zo vaak. Soms denk ik wel eens: man je bent geen sportvisser, maar een be- roepsprijzenjager. Echt hoor, het komt voor dat topvissers de wedstrijden, waarop bela chelijk dure prijzen staan, on derling verdelen om elkaar geen concurrentie aan te doen. Ja. belachelijk, maar wat doe je er tegen? Moeten wij als verantwoordelijke hengelsportbestuurders poli tiewerk doen en wedstrijden, die wild worden georgani seerd, afstruinen? Dat is te gek, natuurlijk, maar wij als georganiseerden dragen wel de last die wilde vissers ver oorzaken. Kijk, Kolb zegt ook, dat het voeren bij hengelwed- strijden zich alleszins laat ver klaren. Ben ik met hem eens. Verder zegt hij dat we tot na denken gestemd moeten wor den. Ook eens. Doen we al ja ren! Al jaren vertellen we ie der die het horen wil en daar mankeert nog wel eens wat aan dat visvoer. sa mengesteld uit dood organisch materiaal en dat niet door de. vissen wordt gegeten, zuurstof verbruikt om te worden afge broken. Dat zijn allemaal ont stellend moeilijke begrippen. En hoe vertel je het aan een man die alleen maar een visje wil vangen? Leg eens heel simpel uit waar het om gaat dat kun je amper. Weet je. er wordt in de sportvisserij veel nagedacht, dat wel. Pre cies, er wordt nagedacht over het nog beter vangen van vis sen. Dat interesseert de hen gelaar. Zodra je begint over biologische begrippen en zo, dan verslapt de aandacht on middellijk of de niet-snappen- de luisteraar maakt dat-ie wegkomt. Als Kolb dus zegt dat de verzuring van visvoer in het water tot nadenken moet stemmen zeg ik: Je hebt volkomen gelijk, maar hoe vertel ik het mijn henge laars VALSE VOORLICHTING IN REISGIDSEN WORDT NIET MEER GETOLEREERD Zin of onzin Op initiatief van de Bijenkorf heeft Bridge Sales Promotion exclusief voor dit warenhuis concern de „Fun Live Line" ontwikkeld, een serie produk- ten die, zo zegt de begeleiden de tekst, .juist in deze tijd waarin depressie tot in alle hoeken van de samenleving woekert, moet bijdragen tot plezier, verrassing en ont spanning". Gestart is met vijf produkten; de bedoeling is het aantal in dë toekomst uit te breiden. De artikelen zullen altijd een karakter hebben waarbij de scheidslijn tussen zin en onzin vaag blijft, zo wordt gezegd. Dat blijkt maar al te nadrukkelijk. Plezier, verrassing en ontspanning zijn aanwezig in de „Shape tape", een cassette met toe lichtende poster, waarop de gevierde cabaretière Adèle Bloemendaal een veelheid van oefeningen aan de hand doet die erop gericht zijn het lichaam fit en gezond te hou den. Jos Brink begeleidt een komisch boekwerkje, de Ex- cuus-set, met een cassette bandje waarop diverse gelui den, die als achtergrond kun nen dienen bij het ophangen van een smoes aan de tele foon. Een leuke surprise. Maar wat te doen met het als „handig" aangeprezen boekje „Discreet", waarin „allerlei zinnige en onzinnige krabbels gemaakt kunnen worden". Het „exclusieve" ervan moet misschien gezocht worden in het feit dat er als „voorbeeld" enkele telefoonnummers in staan, zoals dat van de Paus, het weerbericht in Tokio en de Stichting Pompend Rem men, maar daar blijft het dan bij. De meeste mensen maken aantekeningen, afspraken en dergelijke in een agenda, en telefoonnummers slaan ze op in een bijbehorend alfabetisch register. Iets gemakkelijker terug te vinden. De zin van „Discreet" is maar al te duide lijk onzin. Tenslotte de „Café plaat", een langspeler vol kenmerkende cafégeluiden. Iets voor eenza me mensen, die wat geroeze moes om zich heen willen hebben. De tweede kant staat vol met video-piepjes, flipper kast-geluiden, tv-geluiden (voetbal), en gedempte gelui den uit een schaakcafé en een afstandelijk, wat elitaire bar. Zin of onzin? Eerst maar eens beluisteren voor tot aanschaf wordt besloten. En zeker niet afgaan op de „indrukwekken de" tekst aan de binnenzijde van de hoes. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Reisbureaus (ANVR) en de Consumenten bond hebben overeenstem ming bereikt over de reis- voorwaarden en de hoogte van het schadevergoedingsbe drag voor een toerist van wie de reis niet is verlopen zoals het reisbureau heeft voorge schoteld. De reisvoorwaarden zijn opgenomen in de nieuwe zomerprogramma's die in de cember bij de reisbureaus uit komen. Beide organisaties hebben er ruim 12 jaar over gedaan voordat ze tot een dergelijke overeenkomst kwamen. Be langrijke verbetering in die reisvoorwaarden is dat de touroperator financieel aan sprakelijk wordt gesteld voor verkorting of verlenging van een vakantie, bijvoorbeeld als gevolg van vertraging of uit vallen van vliegtuigen, aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Vertra ging langer dan acht uur bij het vertrek uit Nederland, waardoor de vakantie korter wordt, kost de touroperator per reiziger f 50,- per acht uur en als het uitstel langer dan 24 uur duurt moet hij de toerist f 100,- gulden per elke volgende dag betalen. Tot nu toe kreeg de vakantieganger hier vaak helemaal geen ver- goeding voor. Als een reis j plotseling langer duurt moet de touroperator eveneens be talen. Verder zal er in de reis gidsen geen valse voorlichting meer worden getolereerd over vakantieplaatsen. Zo moet er smartegeld worden betaald wanneer de beschrijving over een vakantieplaats in het na deel uitvalt met de werkelijk heid. De Geschillencommissie Reizen, waarin Consumenten bond en ANVR zitting heb ben, beslist wie van de vakan tiegangers (uit bijvoorbeeld een groep toeristen) recht heeft op schadevergoeding of smartegeld. Van alle beoefenaars van slagsporten heeft bijna de helft wel eens last van een tennisarm (een ontsteking van één of beide beenknob bels aan het uiteinde van het opperarmbeen, waaraan de spieren zijn bevestigd die bij samentrekking de onderarm en de hand strekken) of last van pijn in onderarm of elle boog. Het aantal behande lingsmethoden is groot, met in het uiterste geval een opera tieve ingreep. Een sportarts en een fysioloog hebben nu een nieuwe tennisarmbanda ge ontwikkeld, dat onder de naam HansaSport op de markt is, verkrijgbaar bij de drogist. Met behulp van deze bandage worden de onder armspieren vlak onder de el leboog samengedrukt, terwijl tegelijkertijd de gehele onder- armspier sterk wordt afgeplat, waardoor de pijnlijke plek maximaal wordt ontlast. Kinderkleertjes Zelf kinderkleertjes maken is leuk en goedkoop, maar niet iedereen is er handig genoeg voor. In naaimachinewinkels lig gen nu voorgeknipte kleertjes voor baby's en peuters van 0 tot 3 jaar, een produkt van Husqvar- na. Keuze uit verlours jurkje, een dito broek met bovenstukje en een batis ten bloesje. De voorge knipte kleertjes zitten in een zogenaamde „baby- kit", compleet met werk beschrijving, klosje garen, bandjes, knoopjes etc. De prijzen variëren van f 32,95 voor het jurkje, f 29,95 voor de broek met bovenstukje tot f 18,95 voor het batisten bloesje Ski-atlas Ook Interhome, de organisa tie die bemiddelt bij de ver huur van hotels en vakantie woningen, heeft ten behoeve van de wintersporter een ski atlas op de markt gebracht, met informatie over plaats en streek en over alle skiliften en bergbanen. De atlas (752 blz. en in de Duitse taal) kost f 38,-. Te bestellen Locatelli- kade 1, 1076 AZ Amsterdam, tel. 020-640581. Amro-Arke Bij de ongeveer vijfhonderd reisverkopende kantoren van de Amro-bank kan voortaan ook geboekt worden voor Arke Reizen. Dit betekent dat de bank nu onder meer de programma's van de vier grootste Nederlandse reisor ganisaties aanbiedt. Naast Arke zijn dit Holland Interna tional, Hotelplan en Necker- mann.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9