inderopvang oorwaarde om e mogen staken m Ik ben bang dat ik ook deze zaak verlies iUURT- EN CLUBHUIZEN )M MEDEWERKING GEVRAAGD »TNE OLIVIER VOOR LAATSTE KEER IN GEVECHT MET AZL Leerlingen Hartebrugschool verhuizen TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 (toplichten bij 't poortje noodzakelijk" 5IDEN Stoplichten op de kruising de Kooilaan en de Bernhardkade noodzakelijk. Dat schrijven bezoe- rs en medewerkers van het buurt- is 't Spoortje in een brief aan het col- re van B en W. Volgens de brief- irijvers heeft het gemeente het tot sver ook heel redelijk gevonden om rkeerslichten op de kruising te plaat- Het plaatsen van de lichten zou nu 1 doorgaan door de bezuinigingen, bezoekers en de medewerkers van 't Spoortje vragen van het college gedane beloften na te koirfen. De si- ,tie zou nu zeer gevaarlijk zijn. „Da- jjks constateren we bijna-ongeluk- Bromfiets frontaal op auto LEIDEN Een 16-jarige bromfietser uit Leiden kwam gisteravond op de hoek Heren straat/Leliestraat frontaal in botsing met een auto. De jon gen liep schaafwonden op die ter plekke kónden worden be handeld. De brommer kwam van de Herenstraat en verleende op de kruising met de Leliestraat geen voorrang aan een auto, die werd bestuurd door een 29-jarige Leidenaar. De brom mer werd totaal vernield, de auto werd beschadigd. Man breekt enkel LEIDEN Een 27-jarige Lei derdorper struikelde vannacht over een „Leienaartje" in de Nieuwstraat. Hij brak zijn lin kerenkel en moest naar het AZL worden gebracht. De man had een glaasje op en was in een vrolijke bui. Hij be greep de ernst van de situatie ook niet want de Leiderdorper verkeerde nog steeds in zeer feestelijke stemming toen hij de ziekenwagen werd ingehol- pen. PSP IN VRAGEN AAN COLLEGE VAN B EN W „Politiek onderzoek bij sollicitaties verwerpelijk' LEIDEN Het natrekken van poli tieke antecedenten van mensen die een baan bij de gemeente willen, is uit den boze. Dat vindt de PSP. In vragen aan het college van B en W wil de partij weten of bij de gemeente de politieke activiteiten van sollici tanten worden nagegaan. De PSP wil weten of er bij de gemeente Leiden functies zijn die het wenselijk ma ken dat de politieke antecedenten van sollicitanten worden uitgezocht. „Zo ja welke functies?" De partij wil ook weten of sollicitanten op de hoogte worden ge bracht wanneer dit gebeurt. „Is er een mogelijkheid tot beroep", aldus de PSP. Volgens de partij zou er in Leiden een commissie ingesteld moeten worden, die het doen een laten van de politieke in lichtingendienst van de gemeentelijke po litie in de gaten moet houden. De Leidse fractie van de PSP stelt de vra gen naar aanleiding van eenzelfde vra genlijst, die de PSP in Utrecht aan het college voorlegde. Uit het antwoord van het college bleek dat onder meer de func ties van gemeentesecretaris, secretaresses van wethouders, de chefs van afdelingen en alle leden van de politie in aanmer king komen voor een dergelijk onderzoek bij een sollicitatie. olg van de voorpagina) CIDEN ABOP en )V namen gisteravond besluit om een sta- jjgsroep naar 25 scholen verzenden, nadat van ;e school voor- en nade- waren overwogen. Zo v ird aan het houden van jjties de voorwaarde ge- v ld dat de opvang van leerlingen gewaar- »d is en de ouders tij- geïnformeerd kunnen irden. Uitgesloten irdt dat het onderwijs- e rsoneel zich met de kin- n tropvang bezig gaat hou- ;n. De buurt- en club- 6 ïizen in de betreffende jken zijn verzocht reke ning te houden met de S ikingen en op sommige holen zijn reeds ouder oepen geformeerd die oor de opvang van de «igd zorg zullen dragen. Ike scholen zullen slui- wilden vertegenwoor- gers van de bonden niet kend maken. Daar het j>g slechts een stakings- roep betreft zal maan- pas duidelijk worden welke scholen hieraan wordt gegeven. 1 ;rwacht wordt evenwel ille scholen die de op- >öiep in de bus krijgen, de M uren tijdelijk zullen riten. uitgekozen als 'speerpunt'. Op diverse andere plaatsen in het land heeft het NGL-hoofdbe- stuur wel tot staken opgeroe pen. Volgens vertegenwoordi gers van ABOP en KOV zou er op „een overgrote meerder heid" van de middelbare scho len 75 procent van de leer krachten bereid zijn om het werk neer te leggen. Het standpunt van het hoofdbe stuur van het NGL verbiedt ze dat, zodat alle middelbare scholen in Leiden gewoon open zullen blijven. Pressiegroep Gedurende de stakingsweek zal er veel aandacht aan wor den besteed de ouders te infor meren over het hoe en waar om van de aktie. Het gaat de bonden niet alleen om de sala rismaatregel die het kabinet ten aanzien van de leerkrach ten heeft aangekondigd maar ook om de regerings-plannen die de kwaliteit van het on derwijs zouden aantasten. De leerkrachten zullen trachten de ouders voor hun standpunt te winnen zodat deze eveneens een pressiegroep tegen de overheid kunnen vormen. Met dit doel werd enkele dagen ge leden door een Leidse moeder de aktiegroep 'Ouders tegen Onderwijsbezuinigingen' opge richt. Dinsdag 16 november zullen de leerkrachten de Leidse wijken intrekken om met affiches en pamfletten de ouders over de stand van za ken op de hoogte te stellen. Voor woensdag staat een de monstratieve optocht van ou ders, stakers, leerlingen en sympathisanten naar het stad huis op het programma. Vanaf drie uur heeft hier een mani festatie plaats met toneel, pop penkast en muziek. Maandag gaan leerkrachten en sympa thisanten naar Den Haag waar een demonstratie op het Bin nenhof zal plaats hebben. Solidariteit De ABOP heeft haar leden op geroepen de namen van de stakers niet door te geven aan de werkgever, in dit geval de gemeente Leiden. Het ge meentebestuur heeft hier in middels wel omgevraagd, mede in verband met de sala risadministratie. De bond heeft de gemeente verzocht haar solidariteit met de aktie te betuigen door de salarissen van stakend personeel gewoon door te betalen. De aktie van de leerkrachten richten zich ondermeer tegen de 1.65 procent salariskorting die de minister het onderwijs personeel wil opleggen. Daar naast zijn de bonden het niet eens met het plan van de mi nister de klassen groter te ma ken en de subsidie op het zwe monderwijs stop te zetten. Ook het plan om 4-jarige kleuters pas per 1 augustus op de kleu terschool toe te laten in plaats van op zijn vierde verjaardag is een doorn in het oog. Dit zou een toeloop op de toch al met personeelstekort kampen de crèches tot gevolg hebben, menen beide bonden. De ABOP heeft te kennen gege ven dat, afhankelijk van of de eisen van het onderwijs-perso- neel worden ingewilligd, ver dere akties niet worden uitge sloten. De leerlingen van de kleuter- en basisschool de Hartebrug aan de Haarlemmerstraat hebben gistermiddag afscheid genomen van hun schoolgebouw. Het pand wordt gesloopt om plaats te maken voor de nieuwe confessionele binnenstadsschool. Het is de bedoeling dat het nieu we pand in augustus 1984 wordt geopend. Om dat alles mogelijk te maken, wandelden de leerlingen en leraren gisteren naar de protestant-christelijke school aan de Hooglandse Kerk- gracht. Totdat de nieuwbouw aan de Haarlemmerstraat voltooid is, zullen de twee scholen samen van het schoolgebouw aan Hooglandse Kerkgracht gebruik maken, waarna beide scholen in de zomer van 1984 naar het nieuwe pand aan de Haarlemmerstraat verhuizen. Nieuw bouwplan voor Sanders-parkeergarage LEIDEN Bij de ge meente Leiden heeft zich een bouwer aangediend met een nieuw bouwplan voor de parkeergarage die op het terrein van de voormalige Sanders-zeep- fabriek moet verrijzen. Belangrijkste verschil met het plan waarover de gemeente nu met enkele beleggers in onder handeling is, is dat de randbe- bouwing in het nieuwe plan grotendeels ontbreekt. Slechts aan de zijde van de Korevaar- straat zou kantoorruimte ge bouwd worden, vanaf St. Jo- rissteeg en Levendaal zou de parkeergarage een open aan blik bieden. De garage zou in het nieuwe plan iets groter worden en meer parkeerplaat sen kunnen bevatten. Van de zijde van de gemeente is niet erg enthousiast op dit plan ge reageerd omdat een financier ontbreekt. Voorlopig worden de onderhandelingen met geïnteresserden voor het ge meente-plan gewoon voortge zet. Slechts wanneer deze spaak lopen wil de gemeente serieus gaan praten over het nieuwe plan. 3e lm. KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Congresgebouw, Den Haag Met Nederlandse en Belgische Antiquairs Za. 13 t/m zo. 21 nov. Dag.: 14.00-22.00 Zo.: 11.00-18.00 ADVERTENTIE. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 99 rRECHT/LEIDEN leifopulair gezegd komt it in het kort hier op oofeer. Professor Veenek- '<>as kreeg een hekel aan evrouw Olivier. Hij cacht, die vrouw is gek en "jiarom moet ze weg." Dit og i mr. A. Oomen gisteren dens de zoveelste be- ndeling van de zaak )livier". Mevrouw Tine livier was hoofdver- feegkundige in het Aca- ;misch Ziekenhuis in In 1974 werd zij schorst en in 1980 ont ijl igen. Mevrouw Olivier iebcht die schorsing en het itslag in diverse proces- >n aan. Telkens werd het ZL in het gelijk gesteld, isteren kreeg de ver- eegster haar laatste n*ans. In een zitting van de [entrale Raad van Beroep Utrecht ging zij tegen aar ontslag in hoger be- ÏTP afloop van de zitting ver- 15 lde mevrouw Olivier dat zij - einig vertrouwen had in een dj >or haar goede afloop van proces. „Ik heb al zoveel ken verloren, dat ik ook van vandaag gehouden zitting einig verwacht." Ook haar mr. Oomen uit Den aag, heeft weinig goede hoop KHt» een voor mevrouw Olivier af »ède afloop. „Vergeet de hele ak, want je hebt toch vrijwel ïen kans, heb ik tegen haar izegd. Ga maar op vakantie." v«" evrouw Olivier, die op Oj achtgeld staat, zette echter ;"|oor omdat zij eerherstel wil. ,'ye zaak „Olivier" begon in e#973. Mevrouw Olivier was hoofdverpleegkundige van de Afdeling Kinderge neeskunde. Er kwamen klach ten over haar manier van wer ken en in 1974 werd mevrouw Olivier overgeplaatst naar de Afdeling Heelkunde. Dit ge beurde op verzoek van Profes sor Veeneklaas, hoofd van de kinderklinic... Als reden voor* overplaatsing werd genoemd, dat mevroi v Olivier op het organisatorische vlak tekort schoot. Op de Afdeling Heelkunde liep alles niet naar wens en na een vertrouwenscrisis werd mevrouw Olivier in oktober 1974 geschorst. Haar moeder was in die periode overleden en de overspannen geraakte verpleegkundige bleef een aantal maanden thuis. De eers te rechtszaken, waarin me vrouw Olivier de beslissingen van het AZL aanvocht, volg den. De ambtenarenrechter en de Raad van Beroep in Utrecht keurden overplaatsing naar Heelkunde en de schor sing goed. Een psychiatrisch rapport wees uit, dat mevrouw Olivier arbeidsgeschikt was en zij ging in mei 1977 in hongerstaking. Tevens werd tegen het AZ1 een kort geding aangespannen. Tijdens dat kort geding eiste de verpleegkundige haar baan terug en dreigde zij namen van kinderen te onthullen, die wegens nalatigheid in de kin derkliniek zijn overleden. In het kort geding trok mevrouw Olivier opnieuw aan het korts te eind. Namen heeft zij nooit onthuld. Daarna bleef het drie jaar stil rond de verpleegkundige. Twee jaar geleden kwam zij weer in het nieuws. Op 1 juni 1980 werd haar ontslag aange zegd en opnieuw begon me vrouw Olivier een hongersta king. Tevens stapte zij naar de ambtenarenrechter om haar ontslag aan te vechten. Ook deze zaak verloor zij. Me vrouw Olivier kondigde in de cember 1980 aan, dat zij tegen deze beslissing in hoger beroep zou gaan. Klachten Dat hoger beroep diende giste ren in Utrecht. Mr. Oomen, de raadsman van de verpleeg kundige, trachtte gisteren aan te tonen, dat de klachten die leidden tot het ontslag te laat waren opgetekend. „In 1980 moest een commissie advise ren over het ontslag. Die com missie heeft toen klachten ver zameld over het werk van mijn cliënte. Ik hecht geen waarde aan die klachten, om dat de hele zaak in 1973 speel de, de klagers moesten zich za ken herinneren die zich zeven jaar geleden hadden afge speeld." Volgens de heer Oomen had het AZL steeds beweerd, dat mevrouw Olivier een prima verpleegkundige was maar dat zij faalde op het organisatori sche vlak. Om die redenen zou zijn ontslagen. Plotseling werd er volgens de heer Oomen ook getwijfeld aan de capaciteiten van mevrouw Olivier. Mr. Oo men vond dat een vreemde zaak. Ook trachtte de raads man precies te weten te ko men welke klachten nu had den geleid tot de overplaatsing naar Heelkunde. Hij onder vroeg daartoe drie getuigen, Professsor A. Zwaveling (hoofd van de Afdeling Heel kunde), Professor L. Doorn (hoofd van de Afdeling Kin dergeneeskunde en) AZL-be- drijfsarts W. de Heus. Deze drie heren konden niets meedelen over welke klachten het ging. Meer dan „Mevrouw Olivier kon niet meer functio neren in de kinderkliniek" werd niet onthuld. Ook vertel den de heren Van Doorn en Zwaveling dat Mevrouw Oli vier goede technische capaci teiten had, maar dat zij faalde op het sociale vlak. Volgens de heer Oomen had bedrijfsarts De Heus niet juist gehandeld toen mevrouw Olivier zich in 1974 had ziek gemeld. „De heer De Heus had een diagno se moeten stellen, maar heeft dat niet gedaan. Mij cliënte was al een tijd weer gezond. Nu kreeg je de vreemde situa tie, dat mevrouw Olivier van wege een schorsingsbesluit thuis zat, terwijl het AZL .dacht dat ze ziek was. Dit om dat de heer De Heus er vanuit ging dat mijn cliënte ziek was," aldus mr. Oomen. Mevrouw Olivier verklaarde, dat de heer De Heus haar had belet aan het werk te gaan. Zij zei dat dat was gebeurd op verzoek van professor Vee- neklaas. De heer De Heus ont kende dat. Bedrijfsarts De Heus vertelde, dat mevrouw Olivier tegen hem had gezegd „Dat ze te beroerd was om te werken, dat ze er tegenop zag om het AZL-terrein te betre den." Mevrouw Olivier ont kende dat te hebben gezegd. De heer De Heus: „Ik heb er aan meegeholpen om me vrouw Olivier weer zo snel mogelijk aan het werk te hel pen." In zijn pleidooi wees mr. Oo men er nogmaals op, dat er geen concrete klachten tegen mevrouw Olivier zijn. Hij con cludeerde: „Alles is terug te voeren op een vete tussen pro fessor Veeneklaas en mijn cliënte. Veeneklaas mocht haar niet meer en daarom moest ze worden overge plaatst." Dr. T. van der Horst, de raads man van het AZL, wees al deze beschuldigingen van de hand. „Mevrouw Olivier bleek tekort te schieten. Bij haar overplaatsing lieten wij zien een groot vertrouwen in haar capaciteiten te hebben. Zij kon haar carrière op Heelkunde op een succesvolle wijze voortzet ten. Mevrouw Olivier heeft deze kans niet gegrepen, zij verviel in een negatieve hou ding, omdat zij zich niet kon schikken in haar overplaat sing. Wij hebben overigens vaak getracht om met me vrouw Olivier tot een bevredi gende oplossing te komen. Die besprekingen liepen stuk door haar schuld," aldus de heer Van der Horst, die het bestaan van een vete tussen de inmid dels gepensioneerde heer Vee neklaas en mevrouw Olivier van de hand wees. De Raad van Beroep doet over drie we ken uitspraak. Ski Beurs De kring Leiden van de Nederlandse Ski Vereniging houdt zaterdag 13 november in het restaurant van de Groenoordhallen een ski beurs. Men er kan gebruikte wintersport-spullen verkopen en kopen. Tussen tien en twaalf uur kunnen de spullen worden ingeleverd. Tus sen twee en vijf uur kan men in het restaurant terecht om te kopen. Inlichtingen 071-174004 of 071-170677. Open huis De Vrije Kleuterschool Leiden Noord aan de Pasteurstraat 2 houdt morgen van tien tot twaalf uur „Open huis". Eén van de lokalen van de school is die dag ingericht met wat de school noemt „verantwoorde kinderboeken". Dieren ten toonstelling De LPKV (Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereni ging) hbudt morgen en zondag een kleindierententoon- stelling in de „Blauwkras" naast Zwembad de Vliet aan de Voorschoterweg. Op de tentoonstelling zijn ko nijnen, cavia's, kippen en duiven te zien. Zaterdagmor gen worden de dieren gekeurd. De tentoonstelling wordt zaterdagavond om acht uur door dierenarts F. Muurüng voor het publiek geopend. De tentoonstel ling is zaterdagavond van acht tot tien uur geopend en zondag van van tien tot vijf uur. De toegangsprijs be draagt twee gulden en kinderen tot veertien jaar beta len vijftig cent De Azoren Dr. J. van der Land, medewerker van het rijksmuseum van Natuurlijke Historie geeft zondagochtend in het Volks huis aan de Apothekersdijk een lezing over zijn expeditie naar de Azoren. De bijeenkomst, die om half elf begint, wordt georganiseerd door Werkgemeenschap De Ratel. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Volksdansinstuif In het Leids Vrije Tijdscentrum (Breestraat 66) wordt zondag 14 november een volksdansinstuif gehouden. De leiding is in handen van Yvonne Knijnenburg; de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Koffieconcert Het derde concert in de reeks koffieconcerten in Holiday Inn (Haagse Schouwweg 10) heeft plaats op zondag 14 no vember. Het Hobo-duo zal dan werken ten gehore brengen van Lalliet, Saint-Saëns en Pontichelli. De aanvang is half elf 's ochtends. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden waar bij een kopje koffie is inbegrepen. Inlichtingen en reserve ringen bij Holiday Inn tel. 769310 of bij het VVV tel. 146846. Volkenkunde In het museum voor Volkenkunde wordt maandag de film De vergeten kuststrook van Oost Groenland' ge draaid. De film handelt over het leven en werken in de nederzetting Tideria en zal door maker Gert Nooter van een inleiding worden voorzien. De aanvang is 15.00 uur. Landschappen In de Ars Studio aan de Pieterskerkgracht gaat maandag een continu-expostitie van start. Op deze eerste tentoon stelling is het thema „LandschappenLeden van Ars zul len er hun werk tonen. De expositie duurt tot 16 december. Maandag tot en met donderdag kan men van negen tot twaalf en van zeven tot half tien in de Studio terecht. Op zaterdag en zondag is de expositie van één tot vijf uur voor publiek geopend. Concert Het ensemble „I Musici d'Autunno" treedt op in het Rijksmuseum van Oudheden aan de Rapenburg. Het ensemble bestaat uit veertien strijkers en een klaveci- niste onder leiding van Gert Schuil. Als solist treedt Ed Bogaard op. Op het programma staan werken van Corelli, Glazoenhof, Robertson, Schubert, en Britten. Het concert begint om acht uur en de toegang is gratis. Vrouwencafé Het politiek vrouwencafé houdt maandag een derde the ma-avond in de serie 'vrouwen en wonen'. Op deze bijeen komst staat het woning-toewijzingsbeleid in Leiden voor vrouwen uit opvangtehuizen centraal. De bijeenkomst die het thema 'wat na een opvangtehuis' heeft mee gekregen, begint om acht uur 's avonds in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79. Zwitserse films In het Kijkhuis aan de Vrouwenkcrkkoorstraa t 17 worden deze week drie films uit Zwitserland vertoond. Maandag wordt de film „Züri Brannt" gedraaid. Deze rolprent gaat over de jongerenbeweging in Zurich. Dinsdag en woensdag volgt de vertoning van de drie uur durende film „Reisender Krieger", die gaat over de tocht van een handelsreiziger door Zwitserland. Don derdag, vrijdag en zaterdag volgt de film „Nachtlang Füurland". In deze film wordt de hoop op de toekomst in beeld gebracht. Op alle avonden beginnen de voor stellingen om acht uur en om kwart over tien. Alleen de film „Reisender Krieger" wordt maar één keer per avond (om acht uur) vertoond. Vrouwenprogramma De vrouwen van het het buurthuis Groenoord hebben een programma voor de komende tijd opgesteld. Zo komt morgen de groep Lipstick naar het buurthuis. Aanvang 20.00 uur en de entreeprijs bedraagt één gul den. Vrijdag 19 november vertrekt men om 19.30 uur vanaf het buurthuis naar het poppentheater in Den Haag, waar een stuk voor volwassenen wordt ge speeld. Daarna wordt een poppenmuseum bekeken. Maandag 29 november wordt er in het buurthuis de film „Een vrouw als Eva"gedraaid. Aanvang 20.00 uur en de entreeprijs bedraagt weer één gulden. Zaterdag 18 december vertrekt er een bus naar Amsterdam. Ver trek 11.00 uur en men is omstreeks 18.00 uur weer te rug. Kosten 2,50 gulden. Bingo De wandelsportvereniging Zuid-West houdt volgende week vrijdag om acht uur een bingoavond in de kantine van V.T.L. aan de Voorschoterweg naast Zwembad de Vliet. De opbrengst van deze avond komt ten gunste van bet uniformenfonds.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3