onge generatie Sovjet-leiders oorlopig nog niet aan de macht laatsing kruisraketten nu nog waarschijnlijker legt nadruk op Reagan hoopt op betere relatie met het Kremlin landhaven stabiliteit AVO-SPECULATIES: Brezjnev ook een bekroond schrijver Begrafenis maandag op het Rode Plein JITENLAND LEI__>^. >-/Uu toiis VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 13 (Van onze correspondent Marc de Koninck) IgfèSEL In diplomatieke NAVO-kringen in Brussel is gis- v de verwachting uitgesproken, dat de dood van Sovjet-lei- k Leonid Brezjnev de plaatsing van nieuwe Amerikaanse "aketten in Europa nog waarschijnlijk maakt. Er kan im- een lange periode van onzekerheid ontstaan over wie de 'Itoe sterke man wordt in het Kremlin en over de vraag of er ken nieuw buitenlands beleid sprake zal zijn. e NAVO in Brussel veronderstelt men, dat minstens gedu rende de komende maanden de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in Genève over wederzijdse vermindering van kernwapens, geen betekenende wending zul len kunnen nemen en dat er sprake zal zijn van een inhoudelij ke bevriezing van het gesprek. In die situatie zal de voorberei ding van de plaatsing van kruis- en Pershingraketten in vijf Westeuropese landen onverminderd voortgaan. De NAVO gaat er immers van uit, dat de Russen met hun bestaande potentieel op West-Europa gerichte raketten, ook al zouden ze er geen SS-20's meer bij plaatsen, een groot strategisch overwicht heb- Overigens wijst men er bij de NAVO op dat de aflossing van de wacht in Moskou op den duur ook voor nieuwe ontspanning tus sen Oost en West zou kunnen zorgen. Van belang wordt dan on der meer de vraag of Amerikaans president Reagan tijdens diens nog twee jaar durende ambtstermijn nog een kennisma kingsontmoeting zal hebben met zijn nieuwe Sovjet-collega. De NAVO heeft zich overigens in studies al jarenlang „voorbe reid" op de dood van Brezjnev en op de mogelijke gevolgen daarvan voor de wereldpolitiek. Over alle kandidaat-opvolgers en de invloed van de verschillende machtsgroeperingen (partij, leger, industrieel complex) in de Sovjet-samenleving is de NAVO maximaal geïnformeerd. Diplomaten in Brussel achten het overigens waarschijnlijker dat de Sovjet-Unie in de toekomst op het terrein van de onbetaalbaar wordende bewapening tot meer compromissen bereid zal zijn dan op het gebied van de mensenrechten. drid nu op nog lager pitje (RID De dood van Sovjet-leider Brezj- jal het werk van de Conferentie over Eu- ie Veiligheid en Samenwerking in Ma- die de naleving van het slotakkoord van nki moet toetsen, voorlopig vrijwel stil- tegelijkertijd zal ook voorkomen kunnen |en dat de conferentie, die voor een groot ivordt beschouwd als het geesteskind van jnev, op korte termijn geheel afbreekt of t opgeschort. In westerse kringen ver- lt men een schorsing tot half december, ■na de gesprekken voorlopig op een laag zullen worden gezet. Het zal wel zes iden tot twee jaar kunnen gaan duren, lat de Sovjet-Unie haar beleid heeft be- na de dood van haar leider, zo zeiden ilijke delegatieleiders. MOSKOU Leonid Brezjnev was niet alleen de machtigste man in de Sovjet-Unie, maar ook een be kroond schrijver. Hij heeft verscheidene literaire en politieke werken op zijn naam staan en kreeg in 1979 voor zijn memoires de hoogste Russische letterkundige onderscheiding, de Leninprijs voor de literatuur. Die memoires, een eenvoudig geschreven en voor iedereen toegangelijke trilogie, bestaat uit de boeken „De kleine aarde", „Wedergeboorte" en „De maagdelijke aarde". Hij beschrijft hierin onder meer de wederopbouw van de Sovjet-Unie na de Tweede Wereldoorlog. Een van zijn bekende politieke boeken is het in 1979 versche nen „De schildwacht van de vrede en het socialisme", dat geheel gewijd is aan de problemen van ontspan ning en ontwapening. Hartstilstand doodsoorzaak MOSKOU Het overlij den van Sovjet-president Leonid Brezjnev was het gevolg van hartstilstand. Dat heeft het Russische persbureau Tass gister middag bekendgemaakt. In het medisch bulletin zeggen de artsen van het Kremlin dat Brezjnev in het verleden verschillende keren een hartaanval heeft gehad en dat hij aan verkalking van de kranss lagader leed. MOSKOU Leonid Brezjnev wordt maandag op het Rode Plein in Moskou begraven. Dat heeft het persbureau TASS gemeld. Verwacht wordt dat het stoffelijk overschot zal worden bijgezet tussen de Kremlinmuur en het Le- ninmausoleum. Daar ligt ook de begin dit jaar over leden partij-ideoloog Soeslov begraven, naast de in 1953 overleden Josef Stalin. Joeri Andropov, het 68-jarige lid van het Politburo, is benoemd tot voorzitter van de commissie die de begrafenis regelt. Andropov, die secretaris is van het Centraal Comité, geldt als een van de serieuze kandidaten voor de opvolging van Brezjnev. ij a - f HAAG Terwijl uit europese landen ui- - in van droefenis kwa- na de dood van Sov- resident en -partijlei- Leonid Brezjnev, ge- len veel westelijke re- n s van een gevoel van d kerheid. Westelijke ici legden de nadruk noodzaak, dat de r'en stabiliteit in de be kingen tussen Oost en h worden gehand- d. n p ïeeste Oosteuropese lan- a wijzigden de radiopro- ma's. In Polen vroegen 1 mensen zich af wat er t aat gebeuren. Zij meen den dat de toekomst van hun land voor een groot deel af hangt van de samenstelling van de nieuwe leiding in het Kremlin en de mate waarin de Polen de ruimte krijgen voor het oplossen van hun problemen. De Oostduitse staats- en par tijleider, Erich Honecker, noemde de overledene een „geniale leider"van de com munisten van zijn land en van de internationale com munistische beweging. Lei ders van niet-gebonden lan den prezen Brezjnev wegens het opbouwen van krachtige bilaterale betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en landen van de Derde Wereld. In West-Duitsland hebben de oud-Bondskanseliers Brandt en Schmidt verklaard, dat Brezjnevs dood een leegte achterlaat. Schmidt memo reerde het persoonlijke ver trouwen dat hij in Brezjnev had gekregen tijdens de ze ven of acht gesprekken die hij onder vier ogen met hem heeft gevoerd. In de CDU beschouwt men de dood van Brezjnev als een diep ingrij pende gebeurtenis die een fase van onzekerheid inluidt. Paus Johannes paulus heeft een condoleantie-telegram gezonden aan de vice-voor- zitter van de Opperste Sov jet, met de verzekering dat hij in gedachten bijzondere aandacht zal wijden aan „de nagedachtenis van de illuste re man die is heengegaan". De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher was gistermiddag een van de eersten, die in de Russische ambassade in Bonn het condoleance register kwam tekenen. In zijn lange loopbaan heeft Genscher de overleden Russische leider verscheidene keren ontmoet. Medvedev positief over Brezjnev-tijd perk MOSKOU Brezjnjev heeft de Sovjet-Unie in een betere toestand achtergelaten dan die waarin hij het land aantrof bij het overnemen van de macht in 1964. Dit zei gisteren de dis sidente Sovjet-historicus Roy Medvedev in een interview. Medvedev bekritiseerde de laatste jaren van Brezjnev. Hij was „te oud en te ziek om nog verdere problemen op te los sen", aldus de historicus. Over het geheel genomen oordeelde hij positief over het Brezjnev- -tijdperk. De jaren '70 ziet hij als „een periode van stabiliteit in eigen land en ontspanning in het buitenlands beleid". Medvedev voorziet hij over enkele maanden een amnestie voor gevangenen in de straf kampen. Daarvan zouden vol gens hem ook politieke gevan genen kunnen profiteren. Toch is Medevedev niet te op timistisch over het te voeren beleid van de nieuwe leiders: „In het Kremlin zijn geen li beralen en geen democraten. Die zullen misschien in de 21ste eeuw verschijnen, maar niet nu". HAAG Het over- n van Leonid Brezj- kwam niet onver- its. De man leed al lang aan een slopen- iekte en het is eigen- verbazingwekkend, lij nog tot vlak voor dood zó actief kon Dat óók Brezjnev een elijk mens was, is en het Politburo (het ste leidinggevende m in de Sovjet-Unie) loedelijk echter altijd taboe geweest. Brezj- i leiderspositie binnen ;ven selecte als ver- de college had kenne- soveel overwicht, dat iver zijn dood, laat 1 over zijn vervanging nooit open- s gediscussieerd. Ithans lijkt de enige ver- ïg van het feit, dat er bij- i uur hebben gelegen tus-. Irezjnev's overlijden en de ële bekendmaking ervan, en overgebleven Politbu- en konden pas na Brezj- dood overleg plegen over lard van de begrafenis, degene die de lijkrede litspreken en het be- tste over de opvol- ant met name dit laat- ondanks tal van geruch- gedurende de laatste iden, geenszins geregeld, jvolging kon ook niet ge- \d worden, want Leonid enev heeft in de 18 jaar nij tot de Sovjetrussische lehoorde, stukje bij beetje 1 macht verzameld, dat nmogelijk door één per kan worden opgevolgd, erenigde immers de func- ran partijleider, staats- en voorzitter van de de- :raad, een opeenhoping macht, die voor hem rts Stalin had vergaard. ,j tlfs Kroetsjev, die slechts functies combineerde n lier en partijleider), werd Kjn afzetting nog door een 0 lanschap opgevolgd. ectief 'j eest voor de hand liggen- ilossing is dan ook een :tief leiderschap, dat deze President Reagan zei tijdens zijn persconferentie in het Witte Huis te hopen op een betere verstandhouding tussen Moskou en Washington. Met nadruk liet hij weten dat er een gevaarlijke tijd is aangebroken, nu president Brezjnev is overleden. WASHINGTON De Verenigde Staten zullen langs alle mogelijke we gen proberen de betrek kingen met het Kremlin te verbeteren, maar „voor een tango zijn er twee no dig". Aldus de Ameri kaanse president Ronald Reagan op een persconfe rentie in Washington, waar hij op betrekkelijke milde en verzoenende toon sprak over de Russi- sch-Amerikaanse betrek kingen na het tijdperk- Brezjnev. Reagan waarschuwde er ech ter ook voor dat „vrede het produkt is van kracht, en niet van zwakheid". Voor de ver betering van de relaties zijn van de zijde van het Kremlin niet alleen woorden, maar ook daden nodig, zo voegde hij er aan toe. In een brief heeft Reagan uiting gegeven aan zijn deelneming bij de dood van de Sovjet-leider. In die brief heeft hij zijn streven naar een betere verhouding met het Kremlin benadrukt. Amerikaanse officiële krin gen, die de mogelijkheid van een ophanden zijnde verande ring in de Russische leiding met toenemende urgentie heb ben bestudeerd, zijn van me ning dat de dood van president Brezjnev geen onmiddellijke dramatische weerslag zal heb ben op het beleid van het Kremlin. Evenmin wordt ver wacht dat de Amerikaans-Rus sische betrekkingen, die onder de regering van president Reagan toch al een dieptepunt hebben bereikt, nog verder zullen verslechteren. In Washington acht men het mogelijk dat de zaken in het Kremlin een poosje stil komen te liggen, terwijl de nieuwe leider of leiders inventaris op maken of hun positie consoli deren. Daarbij verheelt men niet de bezorgdheid dat het ge manoeuvreer gepaard gaat met een nieuwe agressiviteit in de Russische politiek. In de VS hebben de drie ex- presidenten die Brezjnev heb ben ontmoet, Nixon, Carter en Ford, de belangrijke rol onder streept, die de Russische leider bij het streven naar ontspan ning heeft gespeeld. Evenals ex-minister van buitenlandse zaken Kissinger spraken zij de hoop uit, dat er geen grote wending komt in het beleid van Moskou. Ex-chef van de KGB en voornaamste kandidaat voor de opvolging van Brezjnev, Joeri Andropov. Minister van defensie Dimitri Oestinov. Brezjnevs beschermeling Konstantin Tsjernenko. keer vermoedelijk uit vier personen zal bestaan. Wie vrijwel zeker deel zal uit maken van de nieuwe Sovjet russische leiding, is de nu 71-jarige Konstantin Tsjernen ko, die al jarenlang aan het hoofd staat van het belangrij ke algemene bureau van het Centrale Comité en die door Brezjnev zelf altijd als diens legitieme ópvolger is be schouwd. Dat kan nu, na Breznjev's verscheiden, na tuurlijk als een nadeel wér ken. Maar toch niet zozeer, dat Tsjernenko geheel en al een outsider wordt. Nu Brezjnev zijn favoriet ech ter niet meer de hand boven het hoofd kan houden, stijgen de kansen van de man die er als geen ander op uit lijkt te zijn de macht in het Kremlin over te nemen: de 68-jarige Joerij Andropov, die 15 jaar lang aan het hoofd van de po litieke politie, KGB, heeft ge staan en die sinds mei van dit jaar een reuzensprong omhoog heeft gemaakt. Terwijl Tsjer nenko een centrale en en vrij wel onaantastbare positie in de partij heeft, bestaat Andro pov's kracht in diens ook na zijn aftreden als hoofd van de KGB nog onverminderde in vloed op dit allescontrolerende politie-apparaat. Een derde kandidaat voor het collectief leiderschap is de 74-jarige Dmitrij Oestinov, die al 40 jaar lang de scepter zwaait over het militair-indus triële apparaat. Hij kan de voor het image van het land zo belangrijke Sovjetrussische strijdkrachten in de waag schaal leggen en representeert daarmee een machtsfactor, die niet over het hoofd te zien valt. Tsjernenko, Andropov en Oes tinov zijn de sterke mannen van dit ogenblik en vermoede lijk zullen zij gedrieën de erfe nis van Brezjnev onder elkaar verdelen. De huidige premier, Nikolaj Tichonov, zal zich waarschijn lijk met een bijrol tevreden moeten stellen. Zowel na Sta- lins dood als na het afzetten van Kroetsjev maakte een pre mier (in het eerste geval Boel- ganin en later Kossygin) deel uit van het collectieve leider schap. Onder Brezjnev's zon is de functie van premier echter langzamerhand danig in de schaduw komen te staan en Tichonov zal waarschijnlijk ook in de nieuwe consternatie slechts op het uitvoerende ni veau in het collectieve leider schap kunnen functioneren, hetgeen gezien zijn leeftijd de man is 77 jaar ook niet geheel ten onrechte is. Rolverdeling De rolverdeling van het nieu we collectief ligt voor de hand: Tsjernenko partijleider, An dropov staatshoofd, Oestinov, die al minister van defensie is, voorzitter van de defensieraad, en Tichonov blijft op zijn ondergeschikte plaats. Als dit voor de hand liggende in derdaad gebeurt, maar men weet het nooit wanneer het over het Kremlin gaat, kan daarmee echter niet verhuld worden dat het nog duidelijker dan 1956 en in 1964 om een overgangsbewind gaat. En deze keer is het dan niet eens belangrijk, dat er opnieuw een voor de hand liggende machts strijd tussen rivalen gaat uit breken, doch wél, dat het col lectief in doorsnee zo hoogbe jaard is, dat zich over één, twee of drie jaar op natuurlijk wijze een nieuwe machtswisse ling zal aandienen. De vraag luidt: is er dan kans op verjon ging en vernieuwing? Verjonging en vernieuwing is immers hard nodig, want de Sovjet-Unie verkeert in een ernstige impasse. Na de revo lutionaire periode onder Le nin, de terreur van Stalin en de hervormingen van Kroets jev bevindt het land zich nu al 18 jaar lang in het zogenaamde Breznjev-tijdperk. Dat wordt gekarakteriseerd door een res tauratie van de bureaucratie en van dictatoriale autoriteit, door een diepe afkeer van her vormingen, en vooral door een met grote sprongen naderende economische catastrofe ten ge volge van wanbeheer. Nieuwe generatie Onder één noemer gebracht kan men het beleid van de af gelopen 18 jaren karakterise ren als oerconservatief, het geen natuurlijk niet in het minst een gevolg is van de toe nemende vergrijzing in het Politburo. De nieuwe generatie leiders staat al te trappelen om de oude garde af te lossen, maar de grijsaards dragen nog het aureool Lenin gekend te heb ben, Stalin te hebben over leefd en de Tweede Wereld oorlog te hebben gewonnen. De grote kanshebbers van de jongere generatie zijn Michail Gorbatsjov en Vladimir Dol- gich. Beiden zijn pas 51 jaar. Gorbatsjov lijkt de beste kaar ten te hebben. Want niet al leen is hij reeds lid van het Politburo, hij beheert ook de zeer ondankbare portefeuille van landbouw. Ondanks het feit echter, dat deze sector van jaar tot jaar beroerder gaat, kan Gorbatsjov zijn positie blijkbaar handhaven. Boven dien geniet hij de steun van zowel Andropov als Oestinov en goldt hij, na Tsjernenko, als Breznjev's trouwste schild knaap. Dolgich heeft het nog niet tot de Olympische hoogten van het Politburo gebracht, doch bezet wel een belangrijke se- cretarispost in het Centrale Comité van de partij. Deze uit Siberië afkomstige man staat bekend om zijn uitstekende managerskwaliteiten en dat is iets, waaraan de Sovjet-Unie dringend behoefte heeft. Dol gich wordt vermoedelijk spoe dig kandidaatlid of wellicht zelfs wat een grote uitzon dering is direct lid van het Politburo, waar na de dood van Breznjev en Soeslov en na het uittreden van de doodzieke Kirilenko, vorige maand, nu drie vacatures bestaan. De jonge" garde vormt voorlo pig echter de minderheid in de opperste leiding van de Sovjet- Unie. De impasse, waarin het land zich bevindt, kan derhal ve slechts door de natuur wor den opgelost. Pas over enkele jaren zijn alle oude heren ver dwenen en kan de Sovjet-Unie misschien aan een vijfde, hoopvollere periode beginnen. Vooralsnog blijft het opge scheept met een overgangscol lectief, dat Breznjev's erfenis zo goed en kwaad als het gaat zal blijven beheren, zonder nieuwe visie, zonder experi menten, zonder perspectief. LEO VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13