Schwietert: „Ik onderschatte weerstanden tegen mi f QeidóeGowumt onden tegen lagere kinderbijslag oor buitenlandse kinderen Bevolking Gouderak il geen onderzoek aar gezondheid" VOORDEELVAN DE WINTERSCHILDER:f600,- redes- togers illen okkades gen iketten Journalist vermoedelijk niet in Kamer Duizenden tonnen chemisch afval in Beek Brezjnevs erfenis Gasprijs met 3,2 cent omhoog Depressie invloed WENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 t Greenpeace tt aftrekbaar HAAG De PvdA- nerleden Buurmeijer en ibrink hebben minister ing (Financiën) ge- jgd om een lijst van •beelden, waarin de be- ngdienst giften wel en als aftrekposten accep- Aanleiding voor hun is dat de belastingin- iteur in Gouda onlangs en aan organisaties als enpeace en Stop de Neu- enbom niet als aftrek- wilde aanmerken, om- het volgens hem niet om het algemeen nut ende instellingen. Rechtstreeks bellen met Suriname DEN HAAG Vanaf 17 november kan vanuit Nederland rechtstreeks worden gebeld met Suriname. Zo'n gesprek kost dan 1,40 gulden per 13 se conden. Dit heeft de PTT vandaag be kendgemaakt. Een gesprek dat via de te lefoniste tot stand komt, gaat zevep gul den per minuut kos ten (minimumduur 3 minuten) ongecht het tijdstip waarop wordt gebeld. Spoorwegstaking 22 november UTRECHT Het actiecomité van de Vervoersbond FNV en de Federatieve Spoorweg Vak vereniging (FSV) hebben gis teren besloten dat de spoor wegstaking definitief doorgaat op 22 november. Deze bonden hebben er geen enkel vertrou wen in dat het nieuwe kabinet de bevriezingsplannen voor de salarissen van ambtenaren en trendvolgers nog zal intrek ken. Het Christelijk Nationaal Vakverbond doet niet mee aan de staking. Er waren ook nog al wat CNV'ers voor staken, maar geen driekwart meerder heid, zoals de statuten voor schrijven. Verzetsman pastoor Apeldoorn overleden MAASSLUIS De oud-verzetsstrijder pastoor Nico Apel- doom, beter bekend onder de schuilnaam „Victor", is woendsdag op 74-jarige leeftijd in Maassluis overleden. Apeldoorn kwam in de oorlog als kapelaan in een Rotter damse Dominicanerkerk in contact met vele jongeren die weigerden in Duitsland te gaan werken en die hij van val se papieren voorzag. Later kwam hij in contact met het ge organiseerde verzet en werd districtsleider van de landelij ke organisatie voor hulp aan onderduikers waarin hij sa menwerkte met onder andere ds. Slomp, de bekende Frits de Zwerver. Na de bevrijding werkte hij vele jaren als pas toor van de Steigerkerk in Rotterdam en bewoog zich on der meer op het terrein van de oeucumene. Tevens was hij vele jaren voorzitter van de Vereniging Voormalig Verzet Zuid-Holland en hoofdbestuurslid van de Nationaal Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en drager van het verzetsherdenkingskruis. Verdachte „metselmoord" in Spanje aangehouden UTRECHT De politie van de Spaanse hoofdstad Madrid heeft deze week de 35- jarige A.D. aangehouden, die door de po litie werd gezocht in verband met de moord op een vrouw in IJsselstein. Er is om uitlevering gevraagd. Het lijk van de vrouw, de 56-jarige J. Slijkhuis, werd begin juli ingemetseld in de vloer van de slaapkamer van een huis in IJsselstein aangetroffen, waar zij eni ge maanden met D. had samengewoond. Toen de politie het stoffelijk overschot van de vrouw vond (na klachten van de buren over stank), had het zeker zes we ken in de vloer gelegen. A.D. werd begin deze week door de Madrileense politie aangehouden wegens sigarettensmokkel. ilEGEN 80 Procent de 400.000 betogers op 21 november '81 in iterdam hebben deel- Dmen aan de vredes- onstratie tegen kruis- :tten vindt dat de vre- jeweging de definitie plaatsing van die ra- en desnoods met blok es moet verhinderen, blijkt uit een onderzoek et instituut voor politico- van de katholieke uni- n Nijmegen tijdens emonstratie heeft gehou- ioor 550 demonstranten te rvragen. De resultaten in het boek „De 21 nd- ler-dertionstranten: wie :e en wat willen ze", dat aag is overhandigd aap en van het IKV, Pax sti en Stop de Neutronen- demonstranten verwach- dat de vredesbeweging kan uitoefenen om een regeringsbeleid inzake ïodernisering mogelijk te De demonstranten zo blijkt uit het onder- overigens niet onmiddel- verdergaande acties. Zij in om intensievere discus- 9 om vergroting van de Schappelijke druk. de vredesbeweging steun ouden, kunnen blokkades er pas overwogen worden rast staat dat de kruisra- •n er komen en als de vre eweging alles heeft gepro- om regering en parie met argumenten en pres- i ander beleid te be- zo concluderen de eegse onderzoekers. >00 Demonstranten heb- op een van de toenmalige ingspartijen (CDA, PvdA '66) gestemd en 175.000 op links. Een groot deel van lemonstranten die kozen één van de drie toenmali- egeringspartijen zijn het ns met het kernwapen- Ipunt van hun partij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De giste ren afgetreden staatsse cretaris van Defensie, Volgens Schwietert kan de af faire rond zijn persoon niet ge zien worden als een beschadi ging van de politiek. „Dat zou het zijn geweest als ik was aangebleven. Maar na een Charl Schwietert, vindt week- ben ik tot de conclusie dat hij de tegenstand die gekomen dat ik me heb ver in en buiten het ministe- gist. Ik heb gedacht: stom ge- rie van Defensie tegen zijn we.est- wegwezen". Schwietert De Tweede Kamer nam gisteren een minuut stilte in acht in ver band met het overlijden van de Sovjetrussische president en par tijleider Leonid Brezjnev. Minister Van de Broek van buitenland se zaken en kamervoorzitter Dolman spraken een herdenkings woord. De Tweede Kamer telt sinds gisteren 22 nieuwe leden, twaalf voor het CDA, acht voor de VVD, een voor de PvdA en een voor D'66. Bij het CDA meest bekende gezichten, onder wie Jan Nico Scholten, Couprie, Van lersel en Van der Mei, voor de VVD op een na allemaal nieuwelingen. Voor D'66 kwam oud-mi- nister Nypels in de kamer benoeming bestond, schromelijk heeft onder- gaf verder toe, niet te hebben beseft dat zijn levensstijl, die hij zelf omschreef als „ietwat schat. Kort na zijn aftre- vlammend, bourgondisch den zei Schwietert: „Ik elastisch" in een politiek ver- heb twee grote fouten ge maakt. Ik heb iets te gauw ja gezegd tegen het ver zoek om staatssecretaris te worden en ik heb niet be seft dat de interne en ex terne weerstanden tegen mijn benoeming zo enorm zouden zijn". Schwietert zei, vooral op het ministe rie zelf grote weerstanden te hebben ondervonden. „Het was duidelijk dat men liever iemand anders had gezien". antwoordelijke functie moei lijk is te handhaven. De ex-staatssecretaris, die gis teravond voor een korte va kantie met zijn vrouw naar Zuid-Frankrijk vertrok, wil zo snel mogelijk weer een,baan gaan zoeken. „Tegenover de gemeenschap zou het niet fair zijn, om twee jaar van het wachtgeld te leven", aldus Schwietert. Zorgvulig De militaire belangenorganisa ties vinden, dat de VVD bij het zoeken van een opvolger voor Schwietert grote zorgvul digheid moet betrachten. Het belang van het defensieperso neel moet deze keer voorrang hebben boven politieke over wegingen, zo menen de mili taire vakbonden. Zij dringen aan op het volgen van een ge loofwaardige benoemingspro cedure. Volgens Defensiekringen heb ben minister De Ruiter en een aantal topambtenaren van het ministerie van Defensie Schwietert woensdagmiddag te verstaan gegeven dat hij er goed aan zou doen, af te tre den. In overleg met vice-frac- tieleider Evenhuis heeft Schwietert kort daarna defini tief besloten, zijn ontslag in te dienen. Inmiddels is gebleken dat Schwietert niet alleen ten onrechte heeft beweerd, de ti tel van doctorandus te bezitten en in zijn militaire diensttijd weest. Tegenover een ochtend blad heeft hii vandaag ver klaard door de krijgsraad te zijn teruggesteld in rang na het slaan van een meerdere. Op het ministerie van Defen sie is tevens aan het licht ge komen dat Schwietert ook on waarheid heeft gesproken om trent zijn in de Verenigde Sta ten behaalde graad in de poli tieke wetenschappen, de zgn. „masters' degree". Hij heeft nooit een dergelijke graad be haald. Verder zou hij volgens het ministerie zijn gezakt voor het kandidaatsexamen politi cologie dat hij in Amsterdam heeft gedaan, vóór hij naar de Verenigde Staten vertrok. Schwietert had steeds gezegd, zijn kandidaatsexamen te heb ben gehaald. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Telegraaf jour nalist Jaap J. Metz (41) zal zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor de VVD vermoedelijk niet aannemen. Metz is deze week in opspraak gekomen wegens zijn banden met het onroerend goedbedrijf F S Properties BV, waarvan de directeuren onlangs in hechtenis zijn genomen op verdenking van een miljoe nenfraude. Metz hield zich naast zijn werk als verslagge ver voor De Telegraaf onder meer bezig met de public rela tions voor dit bedrijf, wat hem 65.000 gulden heeft opgele verd. Hoewel de Kiesraad Metz als lid van de Tweede Kamer voor de VVD heeft aangewe zen en de commissie voor de geloofsbrieven van de Kamer gisteren een positief advies over het toelaten als kamerlid uitbracht, was Metz niet bij de 23 kamerleden die gisteren door voorzitter Dolman wer den geïnstalleerd. Een woord voerder van de VVD-fractie terugkeer van VVD-leider Ed Persoonlijk probleem voor Nijpels, die voor een korte va- Metz is echter dat hij bij het kantie in Israël verblijft. Binnen de VVD acht men de kans echter zeer klein dat Metz daadwerkelijk zijn intre de in de Kamer zal doen. Ver wacht wordt dat alles in het niet aanvaarden van zijn be noeming geheel brodeloos zou worden. In tegenstelling tot Schwietert heeft hij geen recht op een ruim wachtgeld en bij het dagblad De Telegraaf kan hij vermoedelijk ook niet meer werk zal worden gesteld hem terugkeren. Metz werd door de hiervan te weerhouden. Na zijn gebleken betrokkenheid bij het frauderende onroerend- goedbedrijf zijn verschillende liet desgevraagd weten dat er oud-collega's van Metz, werk- nog een nader gesprek zal zaam bij andere Aamsterdam- worden gevoerd tussen Metz en de top van de fractie. Dat gesprek zal plaatsvinden na de se kranten, diep aan het gra- hoofdredactie geschorst nadat hij pogingen had gedaan een negatief bericht over het om streden bedrijf F S Proper ties uit de krant te houden. Hangende deze schorsing nam hij echter zelf ontslag, gezien ven geslagen in zijn politieke zijn op handen zijnde benoe^ en zakelijke verleden. ijiing tot kamerlid. MAASTRICHT Ir. M. Lo- dewijks, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en spe ciaal belast met milieuzaken, wil een onderzoek laten instel len naar een stortplaats in de gemeente Beek. Daar is min stens vierduizend ton che misch afval van Uniser ge stort. Dat is clandestien ge beurd door het failliete kolen- mengbedrijf Beatfixhaven uit Maastricht. Dit is aan het licht gekomen tijdens het horen van getuigen bij de behande ling van de Uniser-af faire door de rechtbank van Breda. Aanvankelijk ging Justitie er van uit, dat Beatrixhaven hét chemisch afval dat het in de iaren '79 en '80 van Uniser had betrokken, had vermengd en als brandstof had verkocht voor de ovens van de Eerste Nederlandse Cementindustrie. De stortplaats bij Beek is niet bebouwd en ligt op een be hoorlijke afstand van wonin gen. Er bestaat geen acuut ge vaar voor de drinkwatervoor ziening of de volksgezondheid. De Heidemij gaat de mogelijke verontreiniging van net grondwater onderzoeken in en rond de zandafgraving de Goudsberg in Lunteren. In de zeventiger jaren zijn daar naar wordt aangenomen, honder den vaten met onder meer een zeer giftige lijmoplossing ge stort. Na proefboringen in de buurt van een van de vier stortplaatsen op de Goudsberg, is tolueen, een kankerverwek kende stof aangetroffen. Het grondwater heeft die veront reiniging waarschijnlijk fors verspreid. Het voor westerse begrippen onevenredig lange tijdperk van achttien jaar waarin Leonid Brezjnev leiding gaf aan het grootste land ter wereld, heeft voor het Westen vooral bete kenis gekregen als het tijdperk van ontspanning. Maar ter wijl de aanvang daarvan globaal gesitueerd kan worden bij het begin van zijn regeerperiode, lijkt het er sterk op dat het ontspanningstijdperk met zijrt dood ook is afgesloten. Veel zeggend was in dat verband de ongemeen felle toespraak die Brezjnev afgelopen zondag nog hield bij de 65e verjaardag van de Russische revolutie. Niet eerder in zijn regeerperiode werd met een aanval op de Verenigde Staten zo duidelijk dp taal van de koude oorlog gebezigd. SlNDS Brezjnev in 1964 kort na de gevaarlijke Cuba-crisis de macht van Kroetsjev overnam, is zijn streven gericht ge weest op ontspanning. Twee hoogtepunten zijn daarin te on derkennen: de ondertekening van het SALT-verdrag in 1972 door Brezjnev en zijn Amerikaanse collega Nixon, en het sluiten van de Helsinki-akkoorden over vrede, veiligheid en mensenrechten in 1975, waarmee de naoorlogse verdeling van Europa in een westers en een communistisch blok werd bezegeld. De geleidelijke verbetering van de verhoudingen met het Westen stelde de Sovjet-Unie echter in staat haar macht in militair en politiek opzicht verder te consolideren. De ontspanningspolitiek van Brezjnev ging gepaard met het aanhalen van de teugels in eigen land en een nauwgezette controle op de Oosteuropese satellietstaten. Lange tijd bleek dat niet tot gevolg te hebben dat Brezjnevs oogmerken op in ternationaal gebied in gevaar werden gebracht. De verban ning van Solsjenitsyn uit de Sovjet-Unie en de inval in Tsje- choslowakije bleken bijvoorbeeld slechts een tijdelijke terug slag op de Oost-Westverhoudingen te hebben. De sterk morele inslag die de Amerikaanse politiek na het Vietnam-avontuur onder Carter kreeg, was wel van invloed op de ontspanningspolitiek. De inval in Afghanistan eind 1980 tenslotte, een land dat tot op dat moment buiten de di recte invloedssfeer van de Sovjet-Unie viel, werd gezien als de bevestiging van het feit dat de Sovjet-Unie onder leiding van Brezjnev de ontspanning slechts had aangewend om haar eigen militaire potentieel te vergroten. Ook al probeer de Brezjnev aan de ontspanningsgedachte onverkort vast te houden, voor de Amerikanen had zij een wel erg bittere na smaak gekregen. De ontspanning was kapot en onder Reagan vielen de Amerikanen terug op een ouderwetse re- vanchepolitiek. Zo heeft Brezjnev de ontspanningspolitiek op het eind van zijn regeerperiode geleidelijk aan teniet zien gaan. Onder zijn opvolger zal de Sovjet-Unie zich gesteld zien voor nieuwe as tronomische uitgaven op het gebied van de defensie om de wedloop met het Westen bij te houden. Het ontspanningsbe- leid is onder Brezjnev een onvoldoende hulpmiddel gebleken om de stagnerende geleide economie op te krikken. De Sov jetstaat kan blijkens de grote voedselimporten nog altijd niet op eigen benen staan. Dat alles doet verwachten dat de stabi liteit van de Sovjet-Unie na Brezjnev de komende tijd nog hevig op de proef zal worden gesteld. AOW -overlijdensuitkering slechts 2 maanden (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Soci aal-Economische Raad kan ermee akkoord gaan, dat de doorbetaling van het gehuwdenpensioen bij overlijden van één der echtgenoten wordt be perkt van vijf tot twee Sociale Zaken wil een dergelijke beperking doorvoeren uit bezuini gingsoogpunt. De SER wijst erop, dat ook in andere sociale wetten een ter mijn van twee maanden wordt aangehouden. Bovendien is er sinds de invoering van de AOW (1957) nogal wat verbe terd in de particuliere pensi oenvoorzieningen. Wel vindt maanden. De minister van v de raad het gewenst, dat het begrip nabestaanden in de AOW en ook in de AWW (weduwen) waar een overlij densuitkering geheel ont breekt net als in de ziekte wet nader wordt omschreven. Voor een overlijdensuitkering zouden achtereenvolgens in aanmerking moeten komen de langstlevende echtgenoot, de minderjarige kinderen en de genen voor wie de overledene grotendeels de onderhoudskos ten betaalde en met wie hij in gezinsverband leefde. onze sociaal-economische :tie) HAAG De vakbe- ingsafgevaardigden in Sociaal-Economische willen niets weten een verlaging van de lerbijslag voor in het enland wonende kin- in Zij vinden een ver in behandeling met tinderen die hier wo- pricipiëel onjuist en ,en dat af. De werkge- in de Sociaal-Econo mische Raad vinden daar entegen dat die bijslag wel lager mag zijn. Wel vindt men gezamen lijk dat aan buitenlandse kinderen die het huishou den verzorgen geen bij slag meer behoeft te wor den uitgekeerd. Dit levert een besparing van 25 mil joen guldén op. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken wil voor in het buitenland wonende kinderen het zijn er circa 110.000, waarvan 40.000 in Marokko en 32.000 in Turkije de bijslag gefaseerd terugbrengen tot uit eindelijk 25 pet. De reden hiervoor is dat in die landen de kosten voor onderhoud en opvoeding veel lager zijn dan hier. Bovendien kan de be windsman er 150 miljoen gul den mee uitsparen. De SER, om zijn mening ge vraagd, reageert er verschil lend op. De werkgevers vin den het juist, dat de bijslag wordt afgestemd op de in het woonland van het kind gel dende kindervoorzieningen. Die moeten worden vastge steld, maar als „voorschot" mag er volgens hen met nieuwjaar al wel naar 75 pet worden afgedaald. De vakbe weging daarentegen spreekt van strijdigheid met de uit gangspunten en doelstellingen van de kinderbijslagwet, n.l. het bevorderen van gelijke kansen en ontplooiingsmoge lijkheden voor kinderen. En zij vindt het helemaal niet zo zeker, dat men in de woonlan den met minder geld toekan, want voor de gastarbeider zijn er ook extra uitgaven. ftTENLID HEKKELMAN: HAAG De bewo- van de gifwijk in lerak zullen gisteren ig zijn opgeschoten de uitlatingen en ant- |>rden van gedeputeer- dr. J. Hekkelman |>A), in de Zuidholland- ttenvergadering, op in van het statenlid >uw F. Hazewinkel heer Hekkelman ant woordde „op korte termijn", terwijl mevrouw Hazewinkel vragen had gesteld „op lange termijn". Zij drong aan op een bevolkingsonderzoek met de zogeheten gele formulieren, waarop de arts de doodsoor zaak invult, die anoniem wordt doorgespeeld naar het Centraal Bureu voor de Statis tiek. Mevrouw Hazewinkel: „Stel dat we de gegevens pas over zeg vijftig jaar te weten ko men, met een goede codering en daarbij ingebouwde anoni miteit, dan is zoiets toch nut tig. Als er genetische afwijkin gen worden geconstateerd en in een kaartenbak terechtko men, dan heeft de komende generatie daar iets aan". Gedeputeerde Hekkelman over het bevolkingsonderzoek: „Aan een algeheel bevolkings onderzoek in Gouderak be staat geen behoefte. Mocht dat zo worden, dan is er een toe zegging van Volksgezondheid dat het alsnog kan plaatsvin den" DEN HAAG De gasprijs gaat in 1983 met 3,2 cent per kubieke meter omhoog en het vastrecht met 10,62, inclusief btw. De ledenvergadering van het VEGIN, de Vereniging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland, is daar mee gisteren akkoord gegaan. Ex-minister Terlouw (Econo mische Zaken) gaf zijn fiat voor een verhoging van 3,2 cent enige tijd geleden al. Een voorstel om de gasprijs hele maal niet te verhogen haalde het bij de VEGIN-leden niet. Wel gaat het VEGIN er bij het rijk op aan dringen, de woon lasten te verlagen door de btw op aardgas voor kleinverbrui kers te verlagen van 18 naar 4 procent. De ministers Van Aardenne (Van Agt I) en Ter louw (Van Agt II en III) heb ben dit idee eerder overigens al afgewezen. bijv00r8eeld 7 Een heel aardig bedrag. Maar 't kan ook meer zijn. Of minder. Dat hangt af van het aantal dagen dat u de winterschilder laat komen. Die vakman zorgt namelijk voor een stevige premie voor particulieren: 50 gulden per man, per dag. Dat tikt aan. Als bijvoorbeeld twee winterschilders zes dagen bij u thuis in de weer zijn met schilderen en behangen, krijgt u al een premie van 2x6x50-600 gulden. Nogmaals: 't is maar een voorbeeld. Hebt u langer werk, dan wordt de totale premie vanzelfsprekend nog hoger. Gauw verdiend terwijl uw huis er alleen maar mooier op wordt. Kwestie van vakmanschap! Hoe zit 't dit s< n precies rr En wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf vi vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 22 november 1982 t/m 11 maart 1983 en waarvoor de aanvraag vóór het begin w werkzaamheden is ingediend. Voor bednjven. scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden geldt een premie van 35 gulden per man. per dag. Alleszins de moeite waard dus! Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor a Pubhkatie van het Bedrijfschap Sch.ldersbedr.|f te Rijswijk (ZH). DE BILT-KNMI Een diepe, aktieve depressie die op het ogenblik ten westen van Schotland ligt. koerst snel naar het noordoosten. Het re- gengebied van de depressie trok vandaag over ons land. In de loop van de middag of avond bereiken van het wes ten uit enkele opklaringen. De depressie geeft aanleiding tot veel wind. De aktiviteit van de depressies op de Atlan tische Oceaan is vrij groot, zo dat het weer de komende da gen en sterk wisselvallig ka rakter zal vertonen. De tempe ratuur komt op een niveau, dat ongeveer normaal is voor deze tijd van het jaar. Z.-Limburg Aberdeen Athene Gcnève motregen U 1 On Helsinki regen 10 80 9 rr Innsbruck onbew. 13 1 0 n Klagenfurt mist 13 8 0 n Kopenhagen iw bew. 13 9 0 rr geh bew. 14 50.2 n Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanbul Las Pal mas sew. 11 70 9 r

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11