Matterhorn centraal op plezierige ten toonstelling Woody van Amen Cantamus Alati in Brahms' Requiem Ook slechte Amerikaanse films populair in Sowjet-Unie KUNST John Denver striji voor betere werelj Minister dreigde VPRO zendtijd te ontnemen LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 PAGIS Hulpactie voor Poolse kunstenaars PARIJS De .Internationale Vereniging voor de Verdedi ging van Kunstenaars' (AIDA) heeft gisteren in Parijs opge roepen tot hulpverlening aan Poolse kunstenaars. Zij drong er bij de Franse kunstenaars op aan tussen 13 en 17 decem ber hun inkomsten van een dag ter beschikking van hun Poolse collega's te stellen. Vol gens de AIDA weigeren de Poolse artiesten sinds de af kondiging van de staat van be leg voor radio en televisie op te treden. Amerikaanse prijs voor film „Flyer" HILVERSUM De door de TROS gemaakte film „De Flyer wint op alle fronten" over de ze genrijke zeiltocht in de Hitbrea- d-race rond de wereld heeft op het 25ste internationale televisie- en filmfestival van New York in de categorie „Sportevenementen met amusementswaarde" de derde prijs behaald. De TROS zal de film za terdag 20 november op Ned. I om ongeveer 22.30 uur opnieuw uit zenden. Vorig jaar behaalde de TROS met de film over „Sail Am sterdam" op dit festival een zilver en medaille. Jimmy Stewart en Bette Da- vis, belden winnaars van de Academy Award, straalden gisteren In Los Angeles op nieuw van voldoening, toen zij hun nieuwe film „Right of way" voor het eerst ver toonden. Deze film, ge maakt als een produktie voor pay-tv d.w.z. op video In de handel verkrijgbaar, vertelt het verhaal van een bejaard echtpaar, dat zo aan elkaar verknocht Is, dat zij tot het uiterste gaan om bij elkaar te blijven, als ziek te dat bijna niet meer moge lijk maakt. Deze film werd op die manier een sterk menselijk epos. Schlagercomponist Buhlan overleden WEST-BERLIJN De West-Berlijn- se zanger en schlagercomponist Bully Buhlan die vooral in de jaren vijftig grote populariteit genoot, is zondag in zijn woning in West-Berlijn op 58-jari- ge léeftijd overleden. Bully Buhlan, wiens voornaam eigenlijk Hans-Joa chim was, componeerde liedjes als „Würstchen mit Salat", „Ich hab mich so an dich gewöhnt", „Das gibt es nur in Texas" en „Ich hab noch einen Koffer in Berlin", dat populair werd gemaakt door Hildegard Knef. Buh lan had kort na het einde van de tweede wereldoorlog met een band zijn debuut gemaakt in de danszaal „Orangerie" in Berlijn-Schöneberg. Hij heeft ook in enkele films gespeeld. David van de Kop: Zeeland DEN HAAG Toen in het midden van de jaren vijftig het fenomeen pop art losbarstte was dat aan vankelijk vooral een Brits-Amerikaanse aange legenheid. Toch waren er al gauw ook Nederlanders die zich tot de nieuwe richting bekeerden. De voornaamsten van hen, Pieter Engels en Woody van Amen, hadden ge meen dat ze beiden onver holen humor in hun werk stopten. Woody van Amen doet dat nog steeds, zoals blijkt op de tentoonstel ling die, tot en met 2 janu ari, in het Haags Gemeen temuseum te zien is. Woody doet er verslag van zijn reizen, onder meer naar Bali en Singa pore. Woody van Amen trok ooit de aandacht met het bewerken van devotiebeelden die hij verzaagde en opnieuw samen stelde. Toen al ontleende hij zijn vormen aan bestaande dingen die hij een nieuwe di mensie gaf. Dat doet hij nog steeds. Zijn motief van de laat ste jaren is de Matterhorn in Zwitserland, berg met een stoer silhouet dat voor hem het symbool werd voor Europa en het Westen, waartegen hij zijn Oosterse indrukken pro jecteerde. Die Matterhorn is bijna steeds aanwezig, meestal op een vervreemdende ma nier, soms in neon, dan weer als een oneigenlijke achter grond voor een heel andere voorstelling. Een mooi voor beeld is „Mata Hari". Daar rijst een gefotografeerde Mat terhorn op uit do zee. Erop ge monteerd is een neon-buis met het silhouet van het eiland Bali. Op twee aparte paneeltjes zijn een man en een vrouw be zig het beeld met een touw uit elkaar te trekken. Dat lukt, want op een volgend foto-ob- jekt wijken beide delen inder daad uit elkaar. Datzelfde on derwerp is een aantal malen behandeld, telkens in andere technieken, telkens heel speels en naar onze mening ook erg grappig. Die twee trekkende figuren komen ook elders voor, bijvoorbeeld als neon- beeldies op een piano. Woody van Amen gebruikt velerlei materialen, vaak fo to's, maar ook verfblikken, kleurpotloden, postzegels, stukken hout, spiegeltjes. In al het werk zit een uiterst afge wogen ordelijkheid. Dat geeft een estetisch effect dat een goed tegenwicht biedt tegen het toch wel banale karakter ervan. We vonden het een erg plezierige tentoonstelling. David van de Kop Dat geldt bepaald minder voor de tweede exposant in het ten toonstellingsgebouw: ex-Hage naar David van de Kop. Deze kunstenaar, die hier vroeger debuteerde met deur-objekten filosofeert over zijn relaties met vormen. De weerslag van dat filosoferen legt hij vast in objekten en tekeningen die nogal aan de primaire kant zijn gebleven. We kunnen moeilijk zeggen dat we ge boeid werden door de houten, metalen en keramische objek ten die mèt bijbehorende teke ningen de zalen nogal leeg la ten en het bovendien slecht doen op het keurige parket. Maar er is één groot objekt „Zeeland" geëxposeerd, een houten constructie van een in trigerende vorm. En dat heeft onmiskenbaar een ruige mo numentaliteit, die meer kun stenaarschap verraadt dan men uit de overige werken proeven kan. VOLKERING MOSKOU De betrek kingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet- -Unie mogen nog zo ijzig zijn, Amerikaanse films vinden in Rusland gretig aftrek. „Kaartjes voor Amerikaanse films wor den uitverkocht", aldus de cassiere van de bioscoop Gorizont in Moskou die afgeladen vol was bij de vertoning van de komedie „Going in style". „Kramer vs Kramer" draait in verscheidene cinema's in de Russische hoofdstad, „Three days of the condor" draait niet meer maar had een waanzin nig succes. In Gorizont kun nen beleidsmakers buitenland se films bekijken en de me ning van de bezoekers peilen om vervolgens al dan niet tot aankoop te besluiten. Of ik de film opnieuw zou gaan bekij ken? leest een man van mid delbare leeftijd in het enquête formulier dat hij kreeg na het zien van „Going in style", het verhaal van drie gepensio neerden die een bank beroven. Ja, zegt hij. Zijn vrouw geeft de film zelfs een tien. Sommi ge Amnerikaanse films die in de Sowjet-Unie worden ver toond geven een kritisch beeld van het leven in de Verenigde Staten. Een Russische cultu reel blad prees „Three days of the condor" omdat iemand daarin een gevecht levert te gen de Amerikaanse veilig-' heidsdienst CIA. Kapitalistisch Amerikaanse films zijn niet de enige buitenlandse films die in de Sówjet-Unie worden ver toond. „Amarcord" uit Italië en „Herfstsonate" uit Zweden draaien er ook. De vertoonde buitenlandse films zijn in vier categorieën onder te bvrengen. Politieke films over proble men in de kapitalistische we reld als corruptie en misdaad, zoals „The China syndrome". Psychologische films over per soonlijke problemen, zoals „Kramer vs Kramer" en „Ali ce doesn't live here anymore".' Amusements- en avonturen films, slapstick-komedies en detective-thrillers. „The stunt- man" kreeg enthousiaste reac ties, net als „The great race", „The vikings" en „The deep". En tenslotte kinderfilms als „Lassie", „Benji", „Hugo the Hippo" en „Living free". Omdat nieuwe produkten van Hollywood erg duur zijn, zijn de in Rusland vertoonde films niet nieuw. „Kramer vs Kra mer" is pas nu tot Moskou doorgedrongen. Het verhaal van spanningen in het gezin raakte een gevoelige snaar bij het Russische publiek. „We za ten allemaal te janken", aldus een vrouw die op een kantoor werkt, „sommige mannen huilden ook". Een vrouw van in de zestig zei niet te begrij pen hoe het kon dat heldin Meryl Streep na de geboorte van haar zoon zes jaar niet werkte. Werkloos zijn is in de Sowjet-Unie illegaal, want er is werk voor iedereen. Alleen moeders van een heleboel kin deren blijven thuis. De meeste gezinnen kunnen overigens niet van één salaris rondko men. „Het is daar blijkbaar an ders", zegt de vrouw met een zucht. De film was zo goed nage- sycnchroniseerd dat het lijkt of Dustin Hoffman Russisch spreekt. Bij andere films ha pert er nogal eens wat aan de nasynchronisatie, zoals bij „Going in style". Alle rollen worden voorgelezen door een vrouw met een vervelende stem. Toch lachte het publiek. De populariteit van Ameri kaanse films waarborgt dat bioscopen genoeg kaartjes ver kopen. Het geeft niet wat voor film er draait. „De smaak van de bioscoopbezoekers is niet zo goed ontwikkeld als die van toneelliefhebbers", zo meent een filmfan, „ze vreten alles wat er op het doek te zien is, zelfs de slechtste films gaan naar verre dorpen en de men sen betalen voor de entree". Maar er komen alleen roebels binnen, terwijl het overheids orgaan Sovexportfilm de films die het importeert in dollars moet betalen. De Amerikaanse ambassadeur Arthur Hartman organiseerde een vertoining van Stephen Speilbergs „Et". Na afloop vroeg een Russische topfunctionartis of hij de film even mocht „lenen" al was het maar voor een dag. Dit werd geweigerd omdat de Russen hem misschien zouden kopië- ren.In kringen van de filmin- Scène uit „Kramer vs. Kramer" (met Dustin Hoffman en Justin Henry), de Amerikaan se film die in Rusland bij veel kijkers de tranen losmaakte. dustrie wordt gefluisterd dat zulke kopieën soms worden gemaakt als een film wordt in gezonden om voor geselec teerd publiek te worden ver toond, zoals voor communisti sche partijfunctionarissen en draaien niet in de bioscopen journalisten. Zulke films zijn van Moskou omdat er volgens bijvoorbeeld „The spy who lo- de Sowjetcensuur teveel ge- ved me", „Dirty Harry", „Bon- weid in zit of de verkeerde -nie and Clyde", „The Godfa- litieke lijn wordt opgehe- ther" en „Taxi driver". Ze meld... mm John Denver voor vier concerten In ons land. ROTTERDAM Bijna waren we hem vergeten# Denver, de in New Mexico geboren zanger, die verleden hits scoorde met „Calypso" en Song". Maar gelukkig bestaat er in ons land nogk als het Platengala, dat rechtstreeks op de tet wordt uitgezonden. Vorig jaar kon na dit grootse V Timi Yuro aan haar tweede succesvolle Nederji carrière beginnen en het ziet er naar uit dat John Denver er opnieuw door in het zadel 1 holpen. Het resultaat is in elk geval een viertal concerten, die m allemaal zijn uitverkocht. Het gaat bij deze tournee om tredens (op 17 en 18 november) in het Nederlands Con£ bouw in Den Haag en (de 20e en 21e) in het RAI Conj trum in Amsterdam. John Denver komt bezweet het Rotterdamse hotel geert binnen rennen. Hij heeft tussen de bedrijven d< gejogt om zijn conditie op peil te houden. Luidkeels la man achter de balie weten dat hij zijn sleutel wil hebbl praat zo hard dat iedereen in de hal hem wel móét horen!]} mij eerst even wat opknappen, dan wil ik wel met je j laat hij weten. In ziin korte blauwe sportbroekje en een Pij band om zijn hoofd holt hij vervolgens naar de lift. John f is veranderd. Het vertrouwde ronde brilletje en het I over ziin oren zijn verdwenen en hebben plaats gemaali contactlenzen en een kort koppie. Zijn muziek is ook ver Deze heeft op de plaat aan kracht verloren, door platj thema's te laten verdrinken in massale orkestraties. H< nog maar zelden voor dat de Amerikaan echt boeit. De gevolgen bleven niet uit. „Vroeger verkocht ik van we elpee gemiddeld een miljoen exemplaren. Dat h laatste paar jaar allang niet meer". Hij geeft daarvoor in eerste instantie de slechter wordenl nomische situatie de schuld maar zegt dan: „Ik kan mij v<s len dat als mensen al een aantal platen van mij in huis 1 ze niet direct naar de winkel rennen als er een nieuwe Zijn keuze om solo-concerten te geven, waarbij hij zich gitaar begeleidt, heeft volgens hem wel met de dalende kracht te maken. „De achtmans-groep, die ik in 1979 bij tijdens de Europese tournee, zou ik nu niet meer kunni len. Niet dat ik arm bent, maar ik zou teveel geld a de concerten. Bovendien komt er nog iets anders bij dat mijn vrouw Annie en ik een paar maanden geleden kaar gingen, heb ik nagedacht en ben tot de conclu: dat ik mezelf moet zijn. Daarom treed ik alleen met mijr op. Zo ben ik tenslotte ook begonnen". De Amerikaanse zanger, die nu heel dicht bij zijn publi zijn (vandaar die zalen) om ze meer dan twee uur te bodB( bezig te houden, heeft ook een boodschap: „We moeten allen proberen te overleven. Het is niet langer een keus jij of ik. We moeten sémen de problemen te lijf en geloof staan op de rand van de afgrond". John Denver, die zichzelf heeft overladen met werk om h driet van zijn scheiding en het overlijden van zijn vader geten, is een vredesvechter geworden, die door middel v muziek „het is hemelse taal die iedereen verstaat" de i wil wakker schudden. In de Verenigde Staten organises vorig jaar vredesmanifestaties zonder politiek karakter e middel van bijvoorbeeld zijn eigen „The Windstar Foun< propagandeert hij alternatieve vormen van energie (inpla; kernenergie), milieuvriendelijke landbouw en harmonie natuur. A Zijn gevecht voor een betere wereld uit hij ook door allei ganisaties als „The Cousteau Society", „Save The Childrj het „World Wildlife Fund" te steunen. „In interviews probeer ik zoveel mogelijk te praten ove| activiteiten, die niets met zingen te maken hebben. En d doel ik niet mijn hobbies als vliegen en fotograferen m< voorbeeld het voedselprobleem, dat uit de wereld geholp moeten worden. Ik redeneer zo: als ik er maar lang geno* - praat, worden misschien de juiste mensen wakker, zodat 4 eindelijk hopelijk op tijd iets aan wordt gedaan". HANS unne i verlitfj j kijkf HILVERSUM - Ex-minister Gardeniers van CRM heeft in een verleden week aan de VPRO toegezonden brief ge dreigd deze omroep voor een zekere periode zendtijd te ont nemen. Dit als sanctie op de uitzendingen van Koot en Bie, die naar het inzicht van de mi nister en in strijd met de om roepwet duidelijk waren ge richt op het werven van leden. De ex-minister deelde voorts mee omtrent de eventuele Gemeten aan de omvang van het koor telt de Vrije School Den Haag vele ouders en vooral talrijke vrienden. Im mers, "Cantamus Alati" be staat uit ouders en vrienden en naar schatting stonden gis teravond op het podium van de Prins Willem-Alexander- zaal zo'n 125 zangers en zange ressen. Een immens vocaal ap paraat, dat sinds jaar en dag wordt geleid door Willem Bru- ning. Het voltallige publiek, al evenzeer bestaande uit vrien den, zag en hoorde een koor, dat nu eens niet onderbezet was met tenoren en bassen, een goed evenwicht tussen het Uitvoering van de cantate nr. 32 "Liebster Joau, meln Verlangen" van Joh. Seb. Bach en "Ein doutsches Requiem" van Joh. Brahma door "Cantamue Alati" oJ.v. Willem Bruning. Solieten Marja Schermerhorn, sopraan, Henk Smit, bas en Tijn van Eijk, orgel. Begeleiding door het Residentie Orkest, Prins Wiilem-AJexanderzaal, Den Haag. manlijk en vrouwelijk aandeel was bij voorbaat verzekerd. Willem Bruning zocht en vond een werk dat zich liet combi neren met "Ein deutsches Re quiem" van Brahms, geen avondvullend Requiem. De keuze viel op de cantante BWV 32 "Liebster Jesu, mein Verlangen" van Joh. Seb. Bach. Een verstandige keuze, omdat de vertolking geen ex tra claim legde op het koor, het zijn de solisten die in deze cantate de belangrijkste partij en voor hun rekening nemen. Dat waren gisteravond de so praan Marja Schermerhorn en de bas Henk Smit en zij waren uitstekend voor deze taak be rekend. De visie van Willem Bruning op Bach lijkt de visie uit de tijd dat hijzelf nog op trad als vocaal solist. Sedert dien is de blik op de barokke uitvoeringswijze in belangrijke mate verruimd (men beluiste- re de uitvoeringen van Bach- cantates door Nikolaus Har- noncourt op Telefunken), maar Bruning schildert Bach in de eerste plaats als romanti cus. Qua expressiviteit en in tensiteit niet de meest boeien de vertolkingswijze. Belang rijk in deze Bachcantate is het instrumentale deel met hobo, orgel en strijkers. Organist Tijn van Eijk en leden van het Residentie Orkest voegden zich bekwaam naar deze uit voeringswijze. "Cantamus Alati" kon zich ei genlijk pas waar maken na de pauze met het Requiem van Brahms. En reeds in het ope ningskoor, "Selig sind, die da Leid tragen" bleek, dat deze wonderschone compositie voortreffelijk was ingestu deerd. Het volumineuze koor zong werkelijk pianissimo, zong werkelijk vanuit de tekst en als toehoorder voelde men zich betrokken bij de drama tiek, de muzikale emotionali teit van dit aangrijpende werk. Koor, solisten en het Residen tie Orkest vormden een ge slaagde eenheid en deden een toch wel enigszins teleurstel lende Bachweergave vergeten. Adr. Hager maatregel van zendtijd- king een advies te hebl vraagd bij de omroepra; VPRO-bestuur wordt ii zelfde schrijven uitge zijn zienswijze op deze de omroepraad te gevei Eerder zond de mi nisi berisping aan de VPR( dien kwam de VPRO oj terug met een Koot eij programma, waarin Wil opnieuw fungeerde als tieve CRM-ambtenaar van Puthoven. De ex?i gen om het humoristisij rakter heeft kunnen ren, maar dat dit reclaims verwerving van de Bj niet toelaatbaar maakt. T] De ex-minister is dan Va uitzenden van de Koot e programma's een weg is! slagen, die niet alleen inj is met de beschikkingen trent eigen reclame, mai na ook niet verdraagt metne vattingen, die bij de hieromtrent heersen eerder contact met het tement. Daarom wilde nister ditmaal verderga^ een berisping. he

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8