Gezondheidszorg vaak buiten proporties" 99 „Laat leerlingen extra schooljaar zelf betalen Leiden op naar1* derde EC-rondl Frankrijk moet nog beslissen over aanmaak neutronenbom Ook in Italië doden door noodweer Entree nieuw Noordwijkse sportcomplex aan Nieuwe Zeeweg De Schelp wordt wijkgebouw Vroegtijdig einde SHZMeerburg Commissie wil duidelijker beeld invulling Postwijk W "Ik stond daar in die supermart en ik dacht ineens verrek, je kan wel op alles bezuinigen? BIN NLN LAND/ SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 PAGlNl Twee doden bij bomexplosie in Noord-Ierland BELFAST Bij een bomex plosie in de Noordierse plaats Enniskillen zijn gis teravond twee mensen ge dood. De slachtoffers waren een vrouw en een politiea gent. Dit heeft de politie be kendgemaakt. De bom was in een auto ge plaatst. Volgens de autori teiten was er geen waarschu wing geweest. Dit jaar zijn al ruim zestig mensen in Noord-Ierland omgekomen bij politiek geweld. Penningmeester hulpactie van fraude verdacht LEEUWARDEN De pen- ningmeester van het Stich tingsbestuur Friesland voor Polen wordt verdacht van fraude. De man, die uit Boyl komt, zou 5000 gulden voor privé doeleinden hebben ge bruikt. Inmiddels is hij voor geleid aan de officier van justi tie in Leeuwarden. De politie en het bestuur van de stichting sluiten niet uit dat de man meer geld heeft achtergehou den. Daarbij wordt gedacht aan spontane giften aan de werkgroep Bijbels voor Polen, waar hij ook lid van was. PARIJS Bij de presentatie van de de fensiebegroting 1983 heeft de Franse mi nister van defensie, Charles Hernu, be vestigd dat zijn land in staat is geheel zelfstandig het neutronenwapen te pro duceren en te transporteren. „Maar het politieke besluit om tot daadwerkelijke produktie over te gaan is nog niet geval len. Dat is het domein van de president. Maar de kwestie is onderwerp van on derzoek dat onze bijzondere aandacht heeft". Hernu's uitlatingen komen overeen met de woorden van president Mitterrand, die midden oktober berichten in de Amerikaanse pers tegensprak dat Frankrijk met Amerikaanse steun de neutronenbom zal produceren. Hernu herhaalde met klem dat zijn land die granaten en zonodig de daarvoor beno digde draagraketten zelf kan produce ren, zonder hulp van buitenaf. Proeven met het neutronenwapen, naar verluidt in Frans testgebied in de Stille Zuidzee, zijn geslaagd, aldus Hernu die zei een proef te hebben bijgewoond. De Franse defensiebegroting voor 1983 bedraagt 158,8 miljoen frank, een verho ging van tien procent ten opzichte van de lopende begroting; maar 3,3 miljard frank minder dan de minister had voor gesteld. Bijna half miljoen voor doek van Ensor AMSTERDAM Op een veiling van schilderijen van de romantische en Haagse school heeft bij het veilinghuis Sotheby Mak van Waay in Amster dam heeft het doek „De Oestereet ster" van James Ensor uit 1882 een bedrag van 464.000 gulden opge bracht. Het werk werd gekocht door een Japanse handelaar, die telefonisch zijn bod uitbracht. Een doek van de Nederlandse schilder Springer, geti teld „Gezicht op Maassluis" werd voor ruim 38.000 gulden aan een buitenlan der verkocht. Een Nederlandse parti culier kocht „Le droit du pont" van Otto Eerelman voor bijna 28.000 gul den. UTRECHT Hoewel in de afgelopen twintig jaar steeds meer aan de ge zondheidszorg is uitgege ven, heeft dat geen zicht baar voordeel voor de ge zondheid van de mensen opgeleverd. In de gezond heidszorg zijn duidelijk grenzen gepasseerd. Dit heeft prof. dr. H. Leenen, hoogleraar in de sociale achtergronden van ge zondheid en gezondheids zorg (Amsterdam), van daag gezegd in Utrecht op een congres over „Gren zen van de gezondheids zorg". In 1953 kostte de gezondheids zorg 800 miljoen gulden en was het sterftecijfer 7,7 per duizend inwoners. In de crisis tijd van de dertiger jaren was het sterftecijfer 8,5. Ondanks de verbeterde maatschappelij ke omstandigheden sindsdien, is het sterftecijfer tegenwoor dig 8,1 en kost de gezondheids zorg dertig miljard gulden. Leenen stelde dat er een mo ment is waarop nieuwe medi sche handelingen of het inzet ten van zeer geavanceerde therapieën, meer schade aan richten dan goed doen, als de patiënt er niet beter van wordt. Er zijn duidelijk gren zen aan de geneeskunde; meer doen is schadelijk en meer doen om hulpverleners aan het werk te zetten of te hou den, dient meer het eigenbe lang dan dat van de patiënt. Leenen: „Het tekort aan ver pleegkundigen zal aanzienlijk verminderen als het aantal on nodige medische verrichtingen wordt teruggedrongen". Volgens Leenen zijn er ook grenzen gepasseerd nu artsen en zijn betrokken bij beslissin gen die niet op hun terrein lig gen. Hij noemde in dit ver band de keuringen voor aller lei doeleinden en het afgeven vin medische verklaringen voor beslissingen over bijvoor beeld uitkeringen en het toe kennen van woonruimte. Verder merkte hij op dat de hulpverleners vaak anders over de zorg voor de patiënt denken, dan de patiënt zelf. „In hun samenwerking gaan de hulpverleners hoe goed be doeld ook, soms te ver. „Pa tiënten voelen zich vrijer en onafhankelijker wanneer ze maar met één hulpverlener te maken hebben". „Patiënten verdedigen zich te gen een gezondheidszorg, die in hun belang in het leven is geroepen. De mens moet zelf verantwoordelijk zijn voor zijn gezondheid. De hulpverleners en het bureaucratische sy steem van gezondheidszorg maken de mensen echter on mondig. Hulpverlening moet gericht zijn op het herstellen van „zelfbeschikking", aldus Leenen. Een inwoner van Andorra bekijkt de modder- en waterstroom, die door de straten van de dwergstaat stroomt en enorme vernielingen aanricht. ROME Het noodweer dat de afgelopen dagen grote delen van Zuidwest- Europa teisterde, heeft nu ook Italië in zijn greep. Gisteren zijn zeker drie mensen omgekomen ten gevolge van de uiterst slechte weersomstandig heden, aldus de politie. Hevige regenbuien deden de Italiaanse rivieren zwellen in Toscanië en Ligurië, terwijl voor de tweede opeenvolgende dag boven een hoogte van 1.000 meter sneeuw viel in de Dolomieten. Als gevolg hier van werden talrijke passen ge sloten. In de Pyreneeën, waar het in middels iets beter weer is ge worden, is de situatie rond het kleine vorstendom Andorra nog chaotisch. In het dwerg staatje, dat nog niet over de weg bereikbaar is, viel de af gelopen dagen een dode. Vijf mensen worden nog vermist. Andorra had te kampen met grote wateroverlast, doordat bergriviertjes buiten hun oevers traden. Het water baan de zich nu een weg door de stratep van Andorra; auto's, vee en gebouwtjes met zich mee slepend. Een hotel werd opgeblazen omdat men vrees de voor instorting. Spaanse en Franse militaire helicopters zijn ingezet om daklozen en gewonden over te brengen naar opvangcentra en zieken huizen over de grens. 99 (Van onze parlementaire re dactie) 1 DEN HAAG In het voortgezet onderwijs kan ongeveer één miljard wor den bespaard door dou bleren niet meer toe te staan. Voor de mavo zou dit een maximale studie duur van vier jaar zijn, voor de havo van vijf en voor het vwo van zes jaar. Het onderwijs wordt na die periode afgesloten met een zogeheten „dossierdi ploma", Waarop staat aan gegeven in welke vakken welke niveau's zijn be reikt. Wie aan jaar langer op school wil blijven om een hoger niveau te berei ken dient dit zelf gaan be- talèn. Dit plan staat ver meld in een interne nota van het ministerie van Fi nanciën, die is samenge steld ten behoeve van de nieuwe minister, Ruding. De nota vermeldt dat op deze manier een halt kan worden toegeroepen aan de situatie dat van de lessen een derde deel wordt gegeven aan leerlingen die het betreffende leeijaar of de opleiding niet met succes voltooien. In de nota wordt te vens gesteld dat een geringe verhoging van de klassegroot te in basis- en voortgezet on derwijs (eén leerling per leer kracht méér) globaal 570 mil joen oplevert. Een dergelijke verhoging, die ook in het re geerakkoord wordt voorge steld, heeft volgens de nota geen grote gevolgen voor de kwaliteit van het onderwijs. Inbraken bij bejaarden KATWIJK Dieven hebben gisteren, vermoedelijk overdag of 's avonds, ingebroken in woningen van Katwijkse be jaarden aan de Bestevaerweg, Margrietlaan, Wyborgstraat en Joost Banckertstraat. Die wo ningen liggen tamelijk dicht bij elkaar. Bij de eerste drie adressen verschaften zij zich toegang via de achterkant en namen horloges, gouden en zilveren sieraden en geld mee. Bij het vierde adres, waar zij aan de voorkant naar binnen gingen vingen zij bot want daar bleek de bewoonster zelf alle waardevolle dingen mee te hebben genomen. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. Rechtswinkel verhuist naar Ketelboetersteeg LEIDEN De Leidse Recht swinkel, die al enige jaren kantoor houdt in het Marine complex aan het Noordeinde, verhuist binnenkort naar de Ketelboetersteeg 10. (De steeg is een zijstraat van de Bree- straat ter hoogte van de Zon neveldstraat). Met ingang van maandag 22 november is de rechtswinkel op het nieuwe adres gevestigd. De openings tijden van de rechtswinkel zijn: afdeling wonen maandag avond van half zeven tot half negen, op woensdagmorgen van tien tot twaalf en op don derdagavond van half zeven tot half negen; de afdeling be lastingen op dinsdag- en woensdagavond van half ze ven tot half negen; het Klach tenbureau op dinsdag- en don derdagavond van half zeven tot half negen. Auto te water NIEUWKOOP Een 24 ge automobilist uit Zegvel door een te hoge snelheid i nacht op de Milandweg zijn auto in het water gere Hij ramde een in de berm plaatste elektriciteitspaal verloor de macht over stuur. De man slaagde erin j tijds de auto te verlaten c raakte niet gewond. Dronken man met pony op stap LEIDEN Een Leidena; gisteren twee maal door de litie aangehouden toen hij zijn pony in de binnenstad te winkelen. 's Ochtend's werd de enigszins beschonken troffen op de Haarlemi straat. Met de pony aan hand liep de man te wand waarbij het paardje div uitgestalde goederen oi liep. De politie bracht de en pony naar huis. 's Mid< werd de man in al wat di kener staat aangetroffen ii Breestraat waar hij met pony verschillende win binnenging. Bij een kapp zaak wilde de man haa voor zijn pony kopen. De tie bracht de man ter ontni tering opnieuw naar huis, pony werd dit maal voor zekerheid in de kinderboei; rij gestald. LEIDEN Elmex Leiden moet vanavond in staat worden geacht een plaats bij de laatste zestien van het Europa Cup drie toer nooi te behalen. Dat zal dan ten koste van Bas ketball) C(lub) Tours moeten gebeuren. Vorige week zette de Kinsber- gen-formatie de eerste stap daartoe door in de uitwedstrijd het verlies tot vier punten te beperken (84-80). Leiden's coach Theo Kinsbergen vond dat een pirma resultaat. Thuis in de Vijf Meihal, zo voorspelde hij, kunnen we de zaken beslist recht trekken. In die eerste ontmoeting bleek, dat het gevaar van BC Tours vooral schuilt bij William Ho ward, Wilbur Holland en Jac ques Chachemire. Met name die laatste twee zijn bekende krachten. Holland vierde ooit triomfen in de NBA, de Ame rikaanse profliga, en Chache mire is een veelvoudige Fran se international. Ondanks hun aanwezigeheid moet Leiden in staat worden geacht met Tours af te rekenen. In Frankrijk la gen immers al kansen op overwinning. Dan weer st Leiden op voorsprong, wèer was het Tours datL dans leidde. Dat er uiteindee een gering verlies moest v a den geincasseerd, kwam i doordat Robert Miller scherpte miste en niet bij ijverig te werk ging. Daarti nover staat echter dat Mi in thuiswedstrijden (on meer tegen Haaksbergen, )n Bosch en Donar) heeft li e. zien wel degelijk een aanw e te zijn. Voeg daarbij de go vorm van mensen als HagL Wiel en Kragtwijk en we lijkt Leiden's doorgang i de volgende ronde in de te staan. Het is te hopen Leiden's sponsor inmid^j, een potje heeft gevonden j, het mogelijk te maken daLg! club ook inderdaad de volj de ronde kan spelen. Zoals kend had de firma bij het s stellen van de begroting Europa Cup duels geen rejl^ ning gehouden met het bejij ken van de derde roq Mocht dat evenwel toch beuren, en daar wordt 1 avond op gerekend, dan za zo werd na afloop van uitwedstrijd reeds gesteld zeker gezocht worden gelden om de volgende tri NOORDWIJK De raadscommissies voor ruimtelijke ordening en die voor verkeerszaken hebben zich gisteravond in een gecombineerde vergadering uitgesproken voor het maken van de hoofdingang naar het hoc keyveldencomplex aan de zijde van de Nieuwe Zee weg. Dit houdt tevens in, dat spelers en bezoekers gebruik kunnen maken van het grote parkeerter rein bij het Bollenbad. Een en ander is een ingrijpen de wijziging in de oorspronke lijke plannen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad beslo ten het sportpark voor de hoc- key-ers aan te leggen in het Middengebied tussen de daar gebouwde woonwijk en de Duinweg. In de planvorming voor dit gebied heeft men steeds voor ogen gehad, dat de bestaande openheid tussen Binnen en Zee gehandhaafd zou moeten blijven en dat een eventueel daar te creëren sportcomplex een parkachtig aanzien diende te krijgen. Wethouder Cees van Duyn re leveerde di,t in de commissie vergadering. In het plan voor het hockeyveldencomplex was het clubgebouw met kleedge legenheid en andere accom modatie gesitueerd aan de zij de van de Dahliastraat-Iris- plein. Aan die kant zou ook het toegangshek komen. Verder werd gedacht aan een parkeerterrein van 80 a 120 parkeerplaatsen. Eigenlijk was de daar gedachte entree reeds in kannen en kruiken. Om verschillende redenen blijkt men in bestuurlijke kring van gedachten te zijn veranderd. Men vreest een te zware ver keersdruk op het woon wijkje rond het Irisplein. In de com missievergadering attendeer den Alkemade (CDA) en Smit (VVD) daar op. Het valt te verwachten dat de bewoners bezwaren zullen indienen te gen het maken van de hoofd ingang aan de zijde van het Irisplein. „Als overlast ont staat, wordtde Zwarte Piet doorgespeeld naar de hockey club", merkte mevrouw Coen- raads Nederveen (VVD) in dit verband op. Ook de vrees voor verkeersstagnaties op de Van Panhuysstraat maken de in gang bij het Irisplein minder gewenst. Beperking van de kosten is een ander punt van overwe ging. De aanleg van een par keerterrein kost veel geld. Deze uitgave kan men op het miljoenenproject besparen bij een multifunctioneel gebruik van het terrein nabij het Bol lenbad. Een ander punt waarover het advies van de raadscommissies werd gevraagd, betrof het aan tal speelvelden, dat in het complex dient te worden aan gelegd. De Noordwijkse Hoc keyclub telt ongeveer 460 le den. Met drie speelvelden en een oefenveld kan de club net toe. De aanleg van een vierde veld is binnen het plan moge lijk, maar dit zal wel gaan ten koste van de groenvoorzie ning. Daarmede zou de park achtige aanleg in het gedrang komen, deelde wethouder Cees van Duyn mede. De meerderheid van de commissie koos voor het groen en sprak zich uit voor drie velden plus een oefenhoek. KATWIJK Het ombouwen van de voormalige kleuterschool „De Schelp" tot een wijkgebouw brengt voor de gemeente geen hoge kosten met zich mee. De wijk vereniging Hoornes/Rijnsoe ver is bereid een huur te betalen die de verbouwingsko'sten vol ledig zal dekken terwijl de vereniging daarnaast ook de inrich tingskosten en alle verdere aanpassingen voor haar rekening neemt. Met het geschikt maken van „De Schelp" als wijkge bouw is een bedrag van 195.0000 gulden gemoeid. Met de wijkvereniging is nu afgesproken dat er jaarlijks een huur van ƒ20.000.- wordt betaald. Deze constructie, om de kos ten van de verbouwing van de accommodatie door te berekenen in de huur wijkt af van het gemeentelijk beleid zoals dat is opge steld in het welzijnsplan. Wanneer deze regels echter strikt wa ren toegepast, zo zei wethouder W. van der Plas gistermiddag in de commissie voor ontmoeting, dan was het niet mogelijk ge weest om de wijkvereniging in „De Schelp" onder te brengen. De financiële positie van de gemeente laat dit niet toe. ZOETERWOUDE In de dorpsderby tegen Meerburg heeft het Zoe- terwoudse SHZ niet alleen problemen gehad met de tegenstander, maar ook met de lichtinstallatie. Die weigering van de stroom voorziening betekende ook het vroegtijdig einde van de wedstrijd. Op dat moment, de 75e minuut, leidde Meerburg met 4 1. De thuisclub kwam er tegen de dorpsgenoot niet aan te pas. Reeds bij de thee keken de groen-witten tegen een 03 stand aan. Piet de Koning opende de score, waarna Wer ner Pielanen er 02 van maakte. Tot overmaat van ramp werkte vlak voor rust Tom van der Meer nog een bal in eigen doel. In de tweede helft die door een eerste stroomstoring zeker een kwar tier te laat begon leek SHZ iets terug te doen. Een unieke mogelijkheid, vanaf de penal tystip, liet Wim Bos onbenut, maar even later verkleinde René van der Poel toch de achterstand, tt Het antwoord van Meerburg kwam via Ton Weij- ers die voor zijn team het vier de doelpunt scoorde. Toen een kwartier voor tijd de lichtin stallatie andermaal manke menten vertoonde vond de ar biter het welletjes en liet de teams inrukken. SASSENHEIM De com missie ruimtelijke orde ning heeft gisteravond de besprekingen over het voorontwerp- bestemmingspaln Post wijk opgeschort. Reden voor dit uitstel is het ge brek aan gegevens om trent de woningbouw. Twee jaar geleden ging men nog uit van de bouw van ongeveer 600 wonin gen in de nieuwe wijk, maar in het huidige plan worden dat er tussen de 1050 en 1350. Vooral mevrouw C. Kuijsten van Progressief Sassenheim had moeite met het bespreken van de normen voor de nieu we wijk. Pas uit de globale ex ploitatie-opzet voor het plan is gebleken, dat er veel meer wo ningen gebouwd moeten wor den wil het plan haalbaar zijn. Na een discussie met de raads leden trok wethouder E. Keij- ser het plan terug. De volgen de keer dat de commissie bij eenkomt zal een notitie over de de invulling van de ver schillende woningsoorten op tafel liggen. Vooruitlopend op die notitie merkte mevrouw Kuijsten nog op, dat in het plan niet teveel hoogbouw mag worden opgenomen. Vol gens de huidige criteria mag in het plan 50 procent van de wo ningen in gestapelde bouw worden uitgevoerd. De commissie ging ook nog even kort in op de reactie, die B en W hebben opgesteld naar aanleiding van de evaluatie >c». ta van het streekplan Zi ef' Holland West. De raadleierJ schaarden zich achter de vl^ houder, die het onaanvaa baar noemt dat in Sassenhi tot 1990 maar 465 wonin mogen worden gebouwd, wijl er volgens schatting tenminste 1100 nodig zijn. wat betreft de bereidwillig! 1 van de gemeente om in we^u gelegenheid te voorzien d e kantorenbouw (de omv" wordt afhankelijk gesteld de realisering van een NS-1 n lenstreekstation in Sass A< heim) werd gesteld dat geen gevolgen mag heb voor de woningmarkt. Met '1 dere woorden: er moet v dij worden gewaakt dat de we hl nemers van die kantoren a en spraak maken op woonruii in de gemeente. ADVERTENTIE. Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12