NV wil einde aan braak van onderwijs -rootste deel CPN- >p wil doorgaan iet vernieuwing £eidóc@ou/tont \an Agt wisselt limousine voor autootje uveer j igeling voor relatie is-patiënt in de maak CDA-fractieleider De Vries: Nijpels verpest de sfeer „Slag om Arnhem al in Brabant verloren Goedkoop succesje Top Financiën pleit weer voor duurder aardgas opleiding psychotherapeutisch werker trainingskursus GENLAND LQDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1962 PAGINA 9 ïmstoring aak dood £nt rG De storing waar- tt St Elizabethzieken- Tilburg op 23 oktober •tiuten zonder stroom te zitten is de oorzaak I van de dood van een L patiënt. Dat heeft la- lumonderzoek uitgewe- l patiënt lag aan het be- gsapparaat, toen de uitviel. Het overnemen aj beademing door het lel hielp niet. Het is nog deer of juridische stap- erden ondernomen. Studenten klagen over uitblijven beurzen DEN HAAG De Verenigde Studenten bonden voor Hoger Beroeps Onderwijs en Wetenschappelijk Onderwijs hebben beslo ten dinsdag 23 november op al hun onder wijsinstellingen prikacties te houden. Voordien wordt een informatiecampagne gehouden, waarin ondermeer bij de minister' en de volksvertegenwoordigers wordt ge protesteerd tegen het niet tijdig uitbetalen van beurzen en andere tegemoetkomingen aan 15.000 studenten en scholieren. De ver late uitbetaling is het gevolg van een be leidsfout. Sommige studenten die in augus tus zijn begonnen en recht hebben op een beurs, zullen geen cent zien vóór januari aanstaande. De studentenbonden gaan na of spoedige uitbetaing alsnog juridisch kan worden afgedwongen. Verlenging rijbewijs moet eenvoudiger DEN HAAG De bestaande procedure voor verlenging van rijbewijzen moet sterk worden vereenvoudigd. Kos ten en formaliteiten dienen daarbij beperkt te worden. Dat schrijft de ANWB in een brief aan de Tweede Kamer in verband met de komende parlementaire behandeling van het wetsontwerp verlenging geldigheidsduur rijbe wijzen. Volgens de ANWB is de beste oplossing een for mulier bij een landelijke centrale instantie te laten ver werken. zo mogelijk via de gemeentesecretarie. Het CBR zou op een dergelijke taak berekend zijn. De ANWB pleit er verder voor de in het wetsontwerp voorgestelde leef tijdsgrens van 60 jaar, waarbij medisch keuring verplicht is, te verhogen tot 70 jaar. De ANWB is tenslotte vanwe ge de onnodige kosten, tegen een in het wetsontwerp voorgestelde vernieuwingsplicht om de 10 jaar. Oplossing verwacht voor verzilting Rijn DEN HAAG De Franse premier Pierre Mauroy wil nog deze maand een definitieve beslissing nemen, inzake de problematiek rond de verzilting van de Rijn. Hij zou dat willen doen door „arbitrage" tussen de verschillende in het geding zijnde Franse belangen, zo heeft de Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson onlangs aan minister Van Agt meegdeeld. Dit blijkt uit diens „testament", aanteke ningen over actuele kwesties die hij heeft achterge laten voor zijn opvolger Van den Broek. De bijeen komst van de internationale Rijncommissie die 9 de cember in Den Haag wordt gehouden „belooft cruci aal te worden", zo wordt in deze aantekeningen ge zegd. van de voorpagina) fV wil dat er een rordt gemaakt aan lafaak van het onder- Wat de actiemidde- itreft erkent het >nd de autonomie aangesloten bon- lat is altijd zo ge in ook nu moeten »n van die bonden taken welke me- zij willen toepas sen. Van der Meulen meent echter, dat een snel gesprek over de adempau ze sociale onrust kan voorkomen. Voordat het CNV wil meespreken over de adempauze zal echter de ongelijke behandeling van het overheidsperso neel ook van de onder wijswereld ten opzich te van particuliere werk nemers moeten worden opgeheven. De verbondsraad heeft Van der Meulen er dan ook op uit gestuurd om duidelijkheid over de adempauze te krijgen. Zelf vindt hij dat er in de adempauze als het ware alles moet worden stilgezet om tijd te scheppen voor een construc tief overleg over beleidsmaat regelen. De adempauze mag dus in de opinie van Van der Meulen niet een verkapte loonmaatregel zijn, ook alle prijzen, premies en tarieven moeten een tijdje worden ge blokkeerd. Het kabinet moet voorts de onderhandelingen tijdens de adempauze niet in gaan met vastomlijnde doelen, want dan valt nergens meer over te praten. „Ik hoop dat we te maken krijgen met een regeringsploeg, die niet kei hard vasthoudt aan wat is op geschreven", aldus Van der Meulen, „maar met een kabi net dat bereid is compromissen met de sociale partners te slui ten". De AkvaKabo heeft vandaag in een protestvergadering in Amsterdam eveneens bena drukt dat de betaling van on derwijsvoorzieningen een zaak is voor alle Nederlanders en niet alleen voor degenen die in het onderwijs werken. Minis ter Deetman heeft gisteren in Zwartsluis een beroep op het onderwijspersoneel gedaan om volgende week niet te gaan staken. HAAG De meer- id van het CPN-be- I wil doorgaan met de' lieu wing" van de I Het streven van de die terug li naar de oude koers, id op vrijwel alle pun- ïfgewezen. Dit blijkt ie standpunten van festuur ten aanzien roorstellen, die eind 'leze maand op het Dngres van de CPN orde zullen komen. aNoorstellen hebben be- op het verder demo- in van de partij, het ikelijker maken van >lad De Waarheid, het r aandacht geven aan linisme en het verbre de contacten met de listische partijen in Polen en Tsjechoslowakije. Wisselende minderheden in het bestuur zijn tegen dit alles gekant. Het grootsf is de te genstand tegen het verbreken van de betrekkingen met Praag en Warschau. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de CPN dat de partijleiding verdeeld is over de te volgen koers. Een aantal communisten, gebundeld in het „horizontale overleg", ver zet zich tegen de nieuwe lijn. De „horizontalen" bepleiten solidariteit met de socialisti sche landen, nemen het mar- xisme-leninisme als ideolo gisch uitgangspunt en het de mocratisch centralisme als or ganisatorisch uitgangpunt. Wat betreft de interne organi satie wil de meerderheid van het bestuur dat het congres in stemt met een aantal democra tiserende maatregelen. Zo wordt gedacht aan het instel len van een partijraad, die het bestuur kan controleren en vorm zou moeten geven. Een meerderheid in het be stuur heeft ook scherpe kritiek op het district Groningen dat Ina Brouwer, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, niet als volwaardige afgevaardigde naar het congres wenste te kiezen. Vooral Fré Meis, zelf ook lid van het dagelijks be stuur, zou een campagne tegen de fractievoorzitter hebben ge voerd. Ook is er een streven in het verleden begane fouten zo mo gelijk te herstellen. Mensen, die uit de partij zijn gestoten op grond van val^e beschuldi gingen in het rappport „De CPN in de Oorlog" kunnen desgewenst weer lid worden. Dit rapport, mede opgesteld door de vorige fractieleider Marcus Bakker, zou op het aanstaande congres ingetrok ken moeten worden als offi ciéél partijdocument. In Amsterdam werd gisteren het boek „De Rode Vlag Gestre ken" gepresenteerd. Hierin wordt gesteld dat de CPN met haar nieuwe koers rechtstreeks op de ondergang afstevent. De twee grootste zonden waaraan de huidige CPN-leiding zich schuldig maakt zijn volgens de schrijvers het verloochenen van het begrip klassenstrijd en het verloochenen van het internationaal karakter van de communistische beweging. Drie van de vier auteurs zijn oud-partijleden die in de jaren zestig uit de partij zijn gezet: Wim Klinkenberg (links op de foto), Friedl Baruch en Hermine Latas- ter. De vierde auteur is de socioloog Daniel Lataster. JHAAG De Centrale Raad voor de Volksge- "jeid heeft gisteren het advies van de Commissie van de Patiënt voor de regeling van de relatie patiënt en arts of andere hulpverleners aan- f. H.Leenen, voorzitter van de Commissie Rechten van de t, zei dat het advies geen modelcontract is, maar een hulp- waarmee de verschillende beroepsgroepen in de gezond- rg eigen contracten kunnen afsluiten met consumenten enten. Aan de minister wordt gevraagd, er bij „partijen" te dringen snel dergelijke overeenkomsten te sluiten, grote behoefte aan een regeling van rechten en plichten dpverleners en „gebruikers", aldus Leenen. Als die er een bepaalde termijn niet vrijwillig komt, is een wettelij- leling nodig. De hoogleraar acht het ook niet uitgesloten, Ibasis van vrijwillig overeengekomen landelijke modellen rdregelingen worden opgenomen in het nieuwe Burger- tboek. lingen hebben betrekking op de praktijkvoering, de in- an de hulpverlening, informatie aan en toestemming van Snt, het recht op inzage van medische gegevens, de uit- ïg van medische gegevens en geheimhouding en privacy, fen van de patiënt zijn: het naar beste weten geven van iatie die nodig is voor verantwoorde diagnose en therapie, volgen van de adviezen van de arts en „oog hebben voor even van de arts naar beheersing van de kosten in de ge- feidszorg". Subsidie voor Antonius Clubhuis LEIDEN De Verenging Antonius Clubhuis heeft 40.000 gulden subsidie gekregen. Dertig mille is afkomstig uit het leningen- en schen kingsfonds als bijdrage in de kosten van ver vangende nieuwbouw van twee jeugdlokalen aan de Hazewindsteeg. De vereniging kreeg van het Nationaal Jeugd- fonds (Jantje Beton) een toezegging van 10.000 gulden voor hetzelfde doel. De nieuwbouw zal met drie al bestaande lokalen onderdak bieden aan de scouting groep van de vereniging, de zeilclub en de drumfanfare „FBL-Band". Als alle» volgens plan verloopt is de nieuwbouw april volgend jaar gereed. DEN HAAG Bert de Vries, de nieuwe fractie leider van het CDA, vindt dat VVD-leider Ed Nijpels met zijn uitspraken over het CDA, in NRC Han delsblad van zaterdag, de sfeer tussen de regerings partijen verpest. Nijpels in het interview: „Toen de CDA-fractie overging tot haar aloude sport zaken die duidelijk in het akkoord staan te laten verwelken tot fraaie volzinnen besloot ik dat wij geen minister van financiën zouden leveren. Ik heb geen zin een liberale minister van financiën te offeren aan fol kloristische gebruiken bij het CDA". l rechts van de VVD staat Nijp en gaat door met de gesprek ken met de PvdA. De Vries toonde zich vanmorgen „ver baasd en bezorgd" over deze uitspraken. „We hebben een hecht kabinet nodig en dan moet je niet beginnen je tegen elkaar af te zetten. Wat Nijpels nu doet is een aparte club vor men. Hij stelt zich op tegen over het CDA, vertrouwt het CDA niet helemaal". „Dan hebben we weer dat sfeertje van vroeger terug, waarbij mensen vechtend over straat rollen. Dat doet denken aan de vechtkabinetten met de PvdA. De VVD sprak daar vroeger schande van: „Zo moeten we niet met elkaar omgaan". Nijpels lijkt nog be zig met de verkiezingscampag ne". De VVD-ministers hebben er mee moeten instemmen dat Nijpels de volledige politieke verantwoordelijkheid draagt voor hun doen en laten. Het vervangen van slechte minis ters, waar Nijpels voor is, noemt De Vries „op zich een goede zaak". „Maar niet Nij pels maakt uit of een minister een voldoende krijgt. De pre mier beslist of een minister vervangen wordt, na overleg met de fractieleiders van CDA en VVD". Het Tweede-Kamerlid Wage naar (RPF) heeft ernstige kri tiek op de „ondergeschikt heid" van de VVD-ministers aan hun politiek leider Ed Nij pels. Dit blijkt uit vragen, die Wagenaar aan de zes betrok ken bewindslieden heeft ge steld. Wagenaar vindt dat re- f;ering en parlement in Neder and een eigen verantwoorde lijkheid hebben. |HAAG Mr. Dries heeft zijn limousi- et chauffeur, die hem :hikking stond als er, verwisseld voor lein autootje. „Ik ga [achter het stuur van gele Ford Fiësta", al- /an Agt, gisteren in sprek met de tv-ru- briek Brandpunt. Erop ge wezen dat sluikreclame toch verboden is, ant woordde Van Agt: „O ja, dat is waar ook. Nu ja, ze kunnen me er toch niet meer op aanvallen". Van Agt vertelde dat hij beslo ten had terug te treden, omdat hij zich de laatste tijd geeste lijk vermoeid had gevoeld. „Wie bij zichzelf meer dan eens de gedachte ontdekt: moet ik dit nog eens vier jaar doen? Diegene moet niet meer de premier zijn van dit land in moeilijkheden". Twaalf jaar ministerschap heeft Van Agt, die van 1968 tot 1971 hoogle raar was, overigens „te ruste loos" gemaakt om terug te ke ren naar de „beslotenheid en bezonkenheid" van de weten schap. Hij wil in de politiek blijven, maar wel aan de be stuurlijke kant. Hij heeft vaak gezegd graag nog eens com missaris van de koningin in een der provincies te worden. Voorlopig zal hij het echter moeten doen met het lidmaat schap van de Tweedë-Kamer, waar hij anderen af en toe nog eens een „wenk van wijsheid hoopt te kunnen geven. Wel wil hij er voor oppassen „de oude staatsman" te spelen, die niet kan worden gemist. „Dat is onzin, je kan heel goed wor den gemist". Van Agt denkt niet dat hij als minister buiten gewoon is geweest. „Ik schrijf geen geschiedenis". EINDHOVEN De mili taire operatie „Market Garden" in de zomer van 1944, gericht op de bevrij ding van het Westen van Nederland, is in Brabant en niet in Arnhem mis lukt De geallieerden ver loren bij hun opmars in de richting van de verkeers- bruggen van Nijmegen en Arnhem te veel tijd en ze maakten onbegrijpelijke fouten. Dit stelt Karei Margry in ziin gisteren verschenen boek „De bevrijding van Eindhoven". Margry (25) studeert geschie denis in Utrecht en hoopt er binnenkort af te studeren op een studie naar de geschiede nis van de illegaliteit in Oost- Brabant Operatie Market Garden was door de geallieerden opgezet om vanuit België met een snelle doorstoot het Ruhrge- bied, het hart van de Duitse industrie, te bereiken en daar mee tevens de Duitse troepen in het Westen van Nederland af te snijden. Over de smalle weg van Valkenswaard via Eindhoven, Veghel en Nijme gen naar Arnhem moest het leger oprukken. Parachutisten kregen de opdracht de voor naamste bruggen in handen te krijgen. Zij kregen te maken met onverwacht sterke Duitse tegenstand. Volgens Margry ligt de kiem van de mislukking in Brabant. In tegenstelling tot Dr. L. de Jong heeft Margry ook ge bruik gemaakt van moeilijk bereikbare Duitse bronnen (o.a. rapporten van gevangen genomen Duitse officieren), die aangeven dat de geallieer den weinig hebben geluisterd naar aanwijzingen vanuit het Nederlandse verzet. De Jong baseerde zich te veel op Britse en Amerikaanse bronnen, die vooral aandacht hebben be steed aan de slag om Arnhem. Vooral de „Engelsen hebben altijd al de neiging gehad om de grootste nederlagen af te schilderen als de grootste hel dendaden", aldus Margry. VVD-LEIDER Nijpels heeft nogal parmantig afgekondigd dat ministers die onder de maat blijken, tussentijds kunnen worden vervangen zonder dat dit politieke gevolgen zal heb ben voor het gehele kabinet. Volgens Nijpels is die afspraak in de formatiebesprekingen gemaakt en is hij door Lubbers gemachtigd de afspraak bekend te maken. Op zichzelf is het een uitstekend uitgangspunt dat ministers zonder meer kunnen worden vervangen indien zij ondanks de aan hen toegedichte kwaliteiten niet blijken te voldoen. Veel te vaak worden ministers tegen beter weten in gehand haafd omdat hun vertrek wellicht te veel complicaties zou kunnen geven. Wat dat betreft kan de politiek best eens een voorbeéld nemen aan het bedrijfsleven. NiJPELS heeft met z'n uitspraak echter kennelijk een goedkoop succesje willen boeken. Waarom bijvoorbeeld komt hij met deze mededeling en laat hij het niet over aan de eerst verantwoordelijke bij uitstek, minister-president Lubbers? Want die zal toch uiteindelijk moeten beoordelen of een mi nister in zijn ploeg wel of niet deugt. Het behoort niet tot de taak van een fractievoorzitter op eigen gezag, zonder coalitie- overleg, een minister van z'n eigen partij te vervangen. Nij pels suggereert iets anders. Het is daarom nuttig de bij de formatie gemaakte afspraak over eventuele vervangingen, tot zijn juiste betekenis terug te brengen. De vraag of een minister wel of niet voldoet dient door de coalitiepartners eensgezind te worden beant woord: indien de meningen uiteenlopen gebeurt er niets. Daarmee is er, alle afspraken ten spijt, in de praktijk dus niet veel veranderd. De hele regeling, waar Nijpels zoveel ophef over maakt, geeft niet veel meer weer dan een goede inten tie. (Vervolg van de voorpagina) Als het aan de adviseurs van minister Ruding ligt zal de burger onder diens verantwoordelijkheid nog heel wat extra lasten moeten gaan opbrengen. Zo wijzen de ambtenaren op de noodzaak de gasprijs met 20 cent per kubieke meter extra te verhogen om de achterstand ten opzichte van de stookolieprijs in te halen. Van een lager tarief voor grootverbruikers willen zij niets we ten. Zij vrezen een nadelig effect op de energiebespa ring en zien er een slecht werkende subsidie voor het bedrijfsleven in. Overigens vinden de ambtenaren van Financiën dat het aardgas pas in de jaren negentig sneller verkocht zou mogen worden aan het buiten land. Dat nu al doen zou neerkomen op gevaarlijk „potverteren" en dat wijzen zij af. Ook het openbaar vervoer zou veel duurder moeten worden om het hoofd te bieden aan de onverantwoord hoog opgelopen te korten (voor 1983 wordt een bedrag van 3 miljard gulden ge raamd). De medewerkers van minister Ruding hebben de be windsman voorgerekend dat de overheid hierdoor een steeds groter deel van het trein- en buskaartje bijpast, ook al zijn steeds meer mensen van het openbaar vervoer gebruik gaan maken. Van het stadsvervoer betaalt de reiziger zelf nog maar een vijfde deel, acht procent minder dan in 1976. Het streekvervoer wordt nog maar voor een derde door de reiziger zelf betaald. Zes jaar geleden was dat iets minder dan de helft. Alleen het treinkaartje wordt nog voor meer dan de helft door de gebruiker bekostigd. De adviseurs van de minister bepleiten daarom sterke tariefs verhogingen. ADVERTENTIE psychotherapie Voor het in januari 1963 beginnende nieuwe studiejaar is de inschrijving opengesteld. Mogelijke kursusplaatsen Amsterdam, 's-Her- togenbosch, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Deze opleiding op H.B.O.-niveau is afgestemd op de praktijk van dé psychosociale hulpverlening. Gedurende het eerste studiejaar ligt het accent sterk op het eigen funktioneren van de deelnemers. Duur van de opleiding 3 jaar. De trainingen vinden plaats in de avonduren en gedurende enkele weekends, de kolleges op zaterdagen. Vooropleiding op middelbaar niveau. De opleiding wordt niet gesubsidieerd De studiekosten moeten dus door de kursisten zelf worden gedragen. Daarnaast verzorgt de Stichting een 1-jarige bestemd voor o.a. vrijwilligers in de hulpverlening optimalisering van het eigen funktioneren in privé- en/of werksituatie. Uitvoerige informatie kan, onder vermelding van 3-jarige opleiding of 1-jarige kursus, schriftelijk worden aangevraagd bij de stichting opleiding J psychosociaal werk psychosociaal centrum herengracht 461 1017 bt amsterdam telefoon 020 -221715 Af en toe regen DE BILT Een depressie ten westen van Ierland trekt naar het oosten en neemt in beteke nis toe. Het bijbehorende slechtweergebied passeert in de loop van morgen ons land en zorgt voor veel bewolking, enige tijd regen en een harde zuidwestelijke wind. De mid- dagtemperatuur is ongeveer 11 graden. Voor de komende da gen wordt verwacht, dat er van tijd tot tijd nieuwe regen- gebieden vanuit het westen over Europa zullen trekken. Dit betekent dat in ieder geval tot het weekend op aanhou dend wisselvallig weer gere kend moet worden. Weersgesteldheid van gisteren Vllaalngen onbew. Z.-Umburg h.bew. Aberdeen n.ontv. 10 2 it 100.2 it 11 0 it 11 0 it 10 2 rr 11 1 ft 110.1 rr 11 2 it 11 3 it Bertj|n^|n|

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9