Ferry Hoogendijk waart rond in holst van Hilversum plooirok nu 8.15 Italiaanse nood-caravans als vakantiehuis Positie Nederland in NAVO wordt „moeilijk en pijnlijk'' <Palthenetê@ Lagere kinderbijslag voor buitenlanders Van Agt kritiseerl regering Reagan Voondeel-driedaagse! BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 PAG1 DEN HAAG De werkgevers in de Sociaal Economische Raad (SER) willen dat de kinderbijslag, die buitenlandse werknemers krijgen voor hun in het buitenland wonende kinderen, per 1 januari wordt verlaagd tot 75 procent van het huidige niveau. Een woordvoerder van de SER heeft dat gisteren bevestigd. Dit ontwerpadvies is een antwoord op een adviesaanvrage van ex-minister De Graaf van sociale zaken, die heeft voorgesteld om de kinderbijslag voor kin deren in het buitenland geleidelijk in vier jaar terug te brengen tot 25 procent van de bijslag die Nederlanders ont vangen. De Graaf is van mening dat de kosten die in de meeste landen van herkomst van buitenlandse werknemers gemaakt moeten worden om een kind te onderhouden onder het peil van de huidige kinderbijslagen blijven. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De kans is groot dat de Nederlandse toeris ten die komende zomer in Zuid-Italië een caravan, huren, een caravan krij gen toegewezen die ze zelf na de aardbeving van 1980 aan Zuid-Italië heb ben geschonken. Zuid-Italië is nog steeds bezig te herstellen van de catastrofa le aardbeving van november 1980, maar de meeste caravans die de duizenden daklozen toen als noodwoning mochten betrekken, zijn nu buiten ge bruik. Hun bewoners hebben inmiddels andere noodwonin gen gekregen, die beter be stand zijn tegen de strenge Zuiditaliaanse winter. De cara vans staan opgesteld in de ver schillende noodcentra, die de steden in het zuiden voor alle zekerheid nog hebben aange houden. De vereniging van camping houders heeft de minister van toerisme gevraagd al deze dui zenden caravans te verdelen over de campings van Campa nia en Irpinia, de twee door de aardbeving getroffen provin cies. Met enige eenvoudige in grepen en reparaties kunnen de voornamelijk sta-caravans geschikt worden gemaakt voor bewoning door (veeleisende) buitenlandse toeristen, volgen de zomer. Volgens de cam pinghouders is deze afgelopen zomer opnieuw gebleken dat buitenlandse toeristen sta-ca ravans prefereren boven tent of hotel, maar dat aan hun vraag niet kan worden vol daan wegens gebrek aan goede caravans. Het gebruik van aardbeving- -caravans voor toerisme heeft volgens de campinghouders het voordeel dat de caravans van nut zijn, goed onderhou den worden en tegelijkertijd beschikbaar blijven voor even tuele nieuwe aardbevingen. Bovendien brengen ze dan geld op, geld dat direct of indi rect weer ten goede komt aan de mensen die door de aardbe ving zijn getroffen. De minis ter moet nog akkoord gaan maar aangezien in de repu bliek Italië de toerist koning is, en de aardbeving van 1980 nog altijd gevoelig ligt in Ro meinse regeringskringen, zul len de toeristen anno 1983 de caravans zeker mogen betrek ken. Ed Nijpels is de Romme van de jaren tachtig' AMSTERDAM De Gooise matras en de Was- senaarse jetset vormen het jachtterrein, waarop Ferry Hoogendijk (48) in zijn eerste roman „In het holst van Hilversum" de vrou- wenverslinder John Zei ler, chef van de tv-actua- liteitenrubriek Wereld- spiegel, in een slalom tus sen flessen whisky en gin door ten strijde laat trek ken tegen corrupte om- roepbonzen en chanteren de politici. Voor de au teur, zelf ook een levens genieter, was het een thuiswedstrijd. Hij is al geruime tijd een golf spe lende ingezetene van Wassenaar en heeft in ra dio- en televisieprogram ma's jarenlang zout ge strooid in de wonden van de vaderlandse politiek. Henk van der Meyden, de schutspatroon der woordar- men en woordblinden, heeft hem inmiddels, na vluchtige inzage van het boek, spontaan uitgeroepen tot de Harold Robbins der Lage Landen. Een ridderslag, die de auteur als een optater de luxe heeft geïncasseerd. „Ik had nooit iets van die me neer Robbins gelezen", bekent Hoogendijk ootmoedig, „en ik wist dus niet of ik nou wel zo blij moest zijn met die uitver kiezing. Sinds ik me door een paar van zijn boeken heb ge worsteld ben ik pas echt gaan twijfelen. Als je namelijk leest wat Robbins in de zachte sec tor van de sex overhoop haalt gaan je oren vanzelf Wappe ren. Ik ben me kapot ge schrokken. Vergeleken met die man ben ik maar een heel kleine jongen". Jantje Beton Het eerste exemplaar van zijn boek heeft Hoogendijk van middag in het Hilversumse etablissement „De jonge Graef van Buuren" met gepaste scherts in de vervaarlijke knuist gedrukt van Wibo van der Linden, de Jantje Beton in omroepland. Als nu in de afge lopen dagen alles naar wens was verlopen had hij deze ere- taak mogen verrichten als nieuwbakken staatssecretaris voor het Mediabeleid. Maar helaas stootte hij bij het ente ren van het Schip van Staat op' stuurman Ruud Lubbers, die hem onverbiddelijk weer te rugduwde in de woeste wate ren van de journalistiek. Dat is de reden waarom hij zich genoodzaakt ziet over dit voor de VVD zo smadelijke pionoffer een boekje open te doen in de sereen gestoffeerde werkkamer in de Amsterdam se Spuistraat, waar hij zestien jaar geleden als jongste hoofd redacteur van Nederland het commando op zich nam van Elseviers Magazine. Gestoken in het eerste grijs der liberale stoottroepen, zet hij op verzoek graag de stuk ken nog eens op het politieke schaakbord voor een recon structie van zijn nederlaag, die hij overigens niet wenst te be schouwen als een afgang. „Ik zat niet op die baan te wach ten", ventileert hij ferm, „het leek me alleen leuk om mijn hobby, de politiek, waarover ik al jaren schrijf, nu eens in de praktijk te beoefenen. Dat blijf ik nog steeds een uitda ging vinden. Van een afgang is echter geen sprake, want als hoofdredacteur heb je ook macht, kun je evenzeer bijstu ren. En in mijn functie hoef ik me niet te houden aan een re geringsakkoord. En dat is ook wat waard". „Heel anders ligt dat met ka merleden, die jarenlang op een plaats in de regeringsploeg hebben zitten vlassen. Wat een man als Ploeg bijvoorbeeld is aangedaan, mag je een afgang noemen. Hij heeft tien jaar ge ploeterd en wordt dan op de meest knullige manier aan de kant gezet". „Maar ik zit op rozen. Ik heb de tijd en kan rustig wachten. Toen Nijpels me op die vrij dagmiddag belde en zei: „Sor ry, we kunnen als VVD het mediabeleid niet trekken", heb ik alleen gedacht: Ferry, dit boek doen we voorlopig dicht. Dat lees je later wel". Smakgeluiden Is hij er inmiddels al achterge komen, waarom Lubbers hem niet pruimt? Hoogendijk pro duceert allereerst enkele vage smakgeluiden en waagt dan pas een gok. „Ik heb nog een appeltje met hem te schillen", bekent hij, „dat lijkt me een duidelijke zaak. Want de precieze reden waarom Lubbers me niet wil de accepteren als staatssecreta ris is tot op heden niet boven water gekomen. Dat is overi gens één van zijn in het oog springende karaktertrekken. Lubbers creëert uit de losse pols voor elke oplossing tien problemen. En als hij eindelijk een beslissing neemt, doet hij' er zó vaag over, dat niemand er meer een touw aan kan vastknopen". „Tegen Nijpels heeft hij alleen gezegd: „Ik wil Hoogendijk niet, want dan lijkt het net als of ik een krant omkoop". On zin natuurlijk. Wartaal. Alsof Elseviers mijn eigendom is". „Nijpels heeft nog wel even te ruggevochten. Wat ik erg aar dig van hem vind. Hij functio neert trouwens prima als frac tievoorzitter en weet exact, welke strategieën de partij in de kaart spelen. Hij heeft ook de zelfbeheersing kunnen op brengen om in de Tweede Ka mer te blijven. Slim bekeken, want nu de CDA-fractie ont hoofd is wacht hem daar een machtige rol. Nee, Nijpels speelt het spel uiterst vakkun dig. Hij wordt de Romme van de jaren tachtig". De nieuwe bewoner In het schaakspel, waar hij uit eindelijk van het bord werd geveegd door de nieuwe bewo ner van het Catshuis is hem te elfder ure nog even het staats secretariaat op het ministerie van verkeer en waterstaat aangeboden. Onder het wa kend oog van Neelie Smit- Kroes zou hij zich daar dan dienen te verdiepen in het wel en wee van de posterijen en het wegvervoer. Maar met die waakvlam in de pijp wenste hij geen politieke start te ma ken. „Dat is mijn vak niet", meldt hij glimlachend, „ik heb dan ook voor dat bordje gena debrood bedankt". Heeft hij intussen al achter haald waarom Lubbers hem heeft teruggestuurd naar het grote krantenbos? „Ik heb alleen een vermoe den", zegt hij, „ik denk, dat hij geen trek heeft gehad in een onafhankelijke journalist. Ik heb hem regelmatig for^ be kritiseerd in mijn artikelen. En dat was volgens mij te recht. Toch ben ik bang, dat die kritiek hem in het ver keerde keelgat is geschoten. Mocht dat inderdaad de reden zijn dan is dat een kwalijke zaak. Want zonder kritische geluiden is een democratie met stomheid geslagen". Uit de boot Wat het Nederlandse volk op mediagebied door de neus is geboord, nu hij uit de boot is gevallen, is voorwaar niet mis. Staatssecretaris in wording Hoogendijk had namelijk het voornemen om een beelden storm in onze verzuilde natie te ontketenen. „Als ik de ver antwoording had gekregen voor het mediabeleid", waar schuwt hij postuum, „had ik alle technische mogelijkheden, waaröver wij nu beschikken, tegen zo weinig mogelijk kos ten aan de consument doorge geven. In Nederland kun je wél kranten uit de hele wereld kopen, maar om de radio en de televisie hebben de zoge naamde progressieven een hoge schutting gebouwd. Te gek om los te lopen natuurlijk. Ik ben er van overtuigd, dat dit kunstmatig in stand gehou den protectionisme geen lang leven meer heeft. En als ik het voor het zeggen krijg en dat moment komt onherroepelijk dan zal dit leven nog aan zienlijk bekort worden". De staatssecretaris, waarop momenteel een bouwstop rust, wil ook duchtig gaan snoeien in de knollentuin van de NOS. „Waarom moet de NOS zo no dig films uitzenden?, vraagt hij zich af, „dat is haar taak hele maal niet. De NOS is een plat form voor nationale menin gen. Punt uit. Niet meer en niet minder. Het mes er dus Geestig Voorlopig zetten deze krasse uitspraken echter geen zoden aan de Hoogendijk en bestookt hij de Hilversumse dreven uit sluitend met de losse flodders van zijn fantasie.„In een ro man", heeft hij tot zijn opluch ting ontdekt, „hoef je geen re kening te houden met de reali teit. En dat is een hele verade ming. Ik had al eens een hoofdstuk geschreven voor een misdaadroman, die zich afspeelt in mijn geboortestad Gouda. En dat vond ik toen zo'n geestig tijdverdrijf, dat ik dacht: waarom doe je dat niet vaker?". „Twee jaar terug, tijdens een vakantie in Frankrijk, regen de het aan één stuk. En dat was voor mij een aanleiding om het woord bij de daad te voegen. Ik schreef tien pagi na's per dag. En dat heb ik twintig dagen volgehouden. Toen scheen de zon allang weer. Maar gek, daar trek je je niks van aan op zo'n moment. Als een verhaal eenmaal met je op de loop is gegaan, houdt niks je meer tegen. Dan schrijf je door totdat het boek af is". Leuke baan Op zoek naar een uitgever het werd uiteindelijk Elsevier; stom, dat ie daar nou niet eer der aan had gedacht liep hij filmproducent Rob Houwer te gen hét lijf, die tijdens een be koorlijke lunch in hotel l'Eu- rope opmerkte: „Wat heb jij ei genlijk een leuke baan". „Dat kan wel zijn", antwoord de Hoogendijk, „maar ik zou ook graag een film maken". „Aha", zei Houwer, „dat wil iedereen. Maar dan zul je toch eerst een verhaal moeten heb ben". „Is al gemaakt", sprak Hoog endijk net iets te gretig. En vervolgens diepte hij uit zijn diplomatenkoffer een map met vele dicht betikte pagina's op. Houwer „Ik wist al, dat je een drammer was", ventileer de hij kreunend, „maar dit schokt me toch echt" nam daarop spontaan een optie op het boek, dat dus nog niet ver schenen was. En veertien da gen later kocht hij de film rechten. De opnamen begin nen in het voorjaar van 1983. Op de honderd reeds geschre ven pagina's van Hoogendijks tweede roman, die in de bank wereld speelt en „Wars van Wassenaar" gaat heten is door Houwer eveneens optie geno men. „Dat wordt dus een klus voor de volgende vakantie", vreest de auteur. TenzijHij blijft voorlopig ernstig rekening houden met de mogelijkheid, dat de olijk ogende faun van de VVD hem op een avond weer belt en sommeert: „Maak je gereed Ferry, het is zover. Je gaat nu echt de barricaden op". In het holst van Hilversum zal men kort daarop de spoken zien fladderen, die nu voorlo pig asiel hebben gekregen in het koortsachtig brein van Hoogendijk. Van hoofdredacteur tot ether- pastor: het is een kwestie van taai geduld betrachten. LEO THURING Foto: CEES VERKERK (Van onze parlementa redactie) DEN HAAG Ex mier Van Agt, die zie vriend van de Veren Staten pleegt op te pen, heeft ook forse tiek op dit land. slechter worden val betrekkingen tussen VS en de Europese meenschap, kan zeker aan Washington wo verweten, aldus Van in een notitie aan Hans van den Broek opvolger als minister Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse regerin er nog niet in geslaagd zij juiste aanpak" te vinden de betrekkingen met de die zich als handelsblo een tenminste gelijkwaa partner van de VS heeft wikkeld. Bovendien zou gering-Reagan tamelijk zichzelf gekeerd" zijn en zover nog wel internati georiënteerd zou zij zich 1 richten op het gebied roi Stille Oceaan. Volgens i Agt zou dit erop kunnen zen dat de VS zich minde trokken voelen bij wat Europa gebeurt. „De gen* die volledig achter de doo ropa gewenste betrokkei stond, heeft het niet meer het zeggen in de VS". Var meent dat de opbouw vai groot en zeer mobiel expe leger, dat de olie-belang* het Midden-Oosten moet schermen, gepaard zal met een afnemen van de l rikaanse aanwezigheid int ropa. Regenwori voorkomt sukkeljaar WAGENINGEN 1 het uitzetten van reii wormen in graslanc oostelijke Flevoland I onderzoekers van i< Landbouwhogeschool Wageningen erin gesl de opbrengst met procent te verhogen, productie bleek gei deld twee ton per het hoger te zijn dan die g het land waar geen men waren uitgezet. Hiermee lijkt tevens hetü, wenoude probleem van d genaamde „sukkeljaren" nieuw ingezaaide weiland zijn opgelost. De sukkel treden op twee jaar nadaN* kerland is ingezaaid omij weiland te dienen. Die e t twee jaar groeit het gras n derig. Daarna echter valjl productie belangrijk terujs* H. Rogaar van de vakgn bodemkunde en geologie ir de Landbouwhogeschool d u dat de regenwormen bij omploegen van het land een deel verdwijnen. Ze den ofwel door de ploegt dood ofwel door vogels c'j geten. Daardoor blijven weinig over om voor een de verspreiding van opee hoopt organisch materiaal een evenwichtige strut van de bodem te zorgen. Geen krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 uur terdags tusen 14.00 en uur, nummer 071-122241 uw krant wordt nog dez avond nabezorgd. De speedboot, waarmee de bankovervallers ontsnapten, is uit het water gehaald om op sporen te worden onder zocht. Bankoverval met speedboot AALSMEER Zeker drie gewapende mannen hebben gister middag een overval gepleegd op de Rabo-bank in Aalsmeer en daarbij tenminste voor een bedrag van enkele honderdduizen den guldens buitgemaakt. Onder bedreiging van pistolen en een waarschuwingsschot in het plafond, zag het personeel van de bank zich genoodzaakt vrijwel de gehele kas af te geven. Bij hun vlucht maakten de overvallers gebruik van een speedboot waar mee ze op hoge snelheid door een aantal sloten raasden. De boot is inmiddels aangetroffen, getuigen hebben de overvallers in een auto zien overstappen. Van de daders ontbreekt nog ieder sjroor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens ex-premier Dries van Agt wordt de positie van ons land in de NAVO volgend jaar „bijzonder moeilijk". Van Agt zegt dit in een ambtelijke notitie aan zijn opvolger op het departe ment van Buitenlandse Zaken, minister Hans van den Broek. De ex-bewindsman wijst erop dat Nederland zich binnen de NAVO verplicht heeft jaarlijks zijn defensiebudget reëel met drie procent te verhogen. Maar in het regeerakkoord van het zojuist aangetreden kabinet-Lubbers staat dat zo'n verhoging de komende vier jaar niet mogelijk is vanwege het bezuinigingsbeleid; het wordt twee procent. Aange zien verdere besparingen op Defensie niet langer in de ex ploitatiesfeer (bijvoorbeeld minder rijden, varen en vlie gen) verwezenlijkt kunnen worden, betekent dit dat er „ingrijpende veranderingen" moeten worden aangebracht, aldus Van Agt. Hij wijst er voorts op dat Ne derland waar het de Defensie betreft een tienjarenplanning kent en er volgend jaar een nieuwe periode begint, waarin bovendien grote investeringen voorzien zijn voor alle drie krijgsmachtonderdelen. Vol gens Van Agt zou het niet ha len van de drie-procentsnorm derhalve tevens kunnen bete kenen dat de gevechtskracht van het leger ernstig wordt aangetast. Als dat zo is, moet er volgens de regels formeel overleg worden gevoerd met de bondgenoten. Van Agt meent dat dit een „extra pijnlijke" zaak zou wor den, temeer omdat ons land te vens verlangt kerntaken af te stoten en het nog steeds onze kerheid laat bestaan over het plaatsen van kruisraketten. Wat het laatste betreft meent de ex-minister dat „uiterlijk begin 1983" moet worden be sloten tot een actieve voorbe reiding. Zou dat besluit niet worden genomen, dan kan Ne derland gezien het plaatsings schema niet aan de voorgeno men modernisering van kern wapens deelnemen. Dit zou „negatieve gevolgen hebben voor de Nederlandse positie in het bondgenootschap en daar mee voor de Nederlandse in vloed op de wapenbeheer sing", aldus Van Agt. Hij voegt eraan toe dat door het uitval len van Nederland bovendien de positie van de Verenigde Staten in de onderhandelingen met de Sovjet-Unie in Genève zou worden verzwakt. Volgens het regeerakkoord kan het kabinet over actieve maatregelen ter voorbereiding van de plaatsing pas beslissen, nadat de Tweede Kamer zich daarover heeft uitgesproken. Nu een aantal christen-demo craten naar het kabinet is ge gaan, telt de CDA-fractie een nog groter aantal tegenstan ders van kruisraketten. Wel licht is het mede daarom dat Van Agt er de aandacht voor vraagt dat actieve voorberei dingen niet gelijk staan aan een definitief plaatsingsbesluit. „Die beslissing kan immers in een later stadium worden ge nomen in het licht van van de voortgang van de onderhande lingen in Genève", aldus Van Agt. Woensdag 10, donderdag 11 en vrijdag 12 november. uiterst zorgvuldige behandeling inklusief Paltex versteviging, afgeleverd op hanger in hoes. Vraag ook naar Palthe kleding reparatie-service! B.v. nauwer maken van een'rok. t^PoltheStomerij WË

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8