WIE NOG MEER, „Recessie gaat ook aan rijke badplaats Katwijk niet voorbij behalve uw krant? Sassenheim heeft 635 woningen meer nodig dan streekplan aangeeft firid«4€6ou«Mlt Daar kunt u 'm niet voor missen, PESSIMISME OVER VOORTBESTAAN VAN SCHOKBETON KAMPEN Verdeeldheid over wegen in Vinken veld EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 PAGINA 7- ild voor jeugdhonk LKENBURG De 120 Ie- van de voetbalvereniging ken '68 hebben enkele dui den guldens bij elkaar gelo- Het geld is bestemd voor jeugdhonk van de club. is de bedoeling dat een rmalige directiekeet hier- r geschikt wordt gemaakt, ir de realisering van deze men is 10.000 gulden no- De jeugdcommissie heeft meer activiteiten op het gramma staan. Op 20 no- nber wordt tijdens een ou- avond een grote verloting ouden. Het jeugdhonk ;t worden gebouwd zonder sidie van de gemeente. Boete voor fiets in beplanting LEIDEN/VOORSCHOTEN Een 21-jarige Voorschotenaar stond gisteren terecht op het Leidse kantongerecht, omdat hij op 25 juni van dit jaar een fiets in de gemeentelijke be planting had gegooid. Hij kreeg een boete van vijftig gul den opgelegd. Kantonrechter Oomen vond het een van de meest vreemde dagvaardingen, die hij ooit had gezien. De man werd ervan beschuldigd dat hij door het gooien van de fiets „verschil lende takken van de gemeentelijke beplanting had ver nield." Dat de man daarvoor terecht moest staan, had voorname lijk te maken met het feit, dat hij zich bij zijn aanhouding zeer agressief had gedragen. Hij had de politie-beambte uit gescholden en wilde met hem op de vuist. Mevrouw Hou- ben, officier van justitie, eiste een boete van vijftig gulden. Rechter Oomen was het met die straf eens. Actie tegen afsluiting Emmalaan OEGSTGEEST Bewoners van de Juffermansstraat, Emma laan, Marijkelaan en Beatrixlaan in Oegstgeest hebben met een handtekeningenaktie en een brief aan het gemeentebestuur ge protesteerd tegen de afsluiting van de Emmalaan. Zij vinden dat het verkeer in de Marijkelaan daardoor is toegenomen en de veiligheid van de schooljeugd in de Juffermansstraat in het ge ding is gekomen. „Opheffing van het hek aan de Emmalaan en plaatsen van ver keersborden als „verboden af te slaan" e.d., zo stelt men, „kan een goede oplossing zijn". In een rapport van de Rijkspolitie worden de klachten min of meer ontzenuwd. De politie vraagt zich onder meer af, wat bedoeld wordt met „bijna-ernstige aan rijdingen". Intussen hebben B. en W. van Oegstgeest de bezwaarden uitge nodigd de vergadering van de commissie Verkeer en Vervoer die donderdagavond in het raadhuis gehouden wordt, te komen bijwonen. Aanvang 20.00 uur. Subsidie voor trainingsveld ASC OEGSTGEEST De voetbalvereniging ASC zal nog een fiks aantal jaren moeten wachten totdat in de tweede helft van de tachtiger jaren een nieuw complex in Haaswijk aan gelegd wordt. Momenteel zit men dringend verlegen om goede trainingsfaciliteiten, temeer doordat men de velden van Pomona in Leiden niet meer kan gebruiken. Die problemen kunnen opgelost worden door van het zoge naamde voorterrein aan de Van Duyvenvoordestraat een halfverhard trainingsveld te maken. Men heeft hiervoor aan de gemeente een subsidie gevraagd van 40.000 gulden. Zelf draagt men 42.000 gulden bij en de rest moet uit zelf werkzaamheid voortkomen. De leden van de commissie openbare werken stonden niet onwelwillend tegenover het verlenen van subsidie. Wel vreest men gevolgen voor het parkeren in de buurt. Het voorterrein diende immers als parkeerruimte. Zwartwerkers betrapt LEIDERDORP Drie inwo ners van Leiden, twee van 32 jaar en één van 45 jaar, zijn vanmorgen door de rijkspolitie Leiderdorp aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte. De politie deed vanmorgen in samenwerking met de recherche van de Soci ale Dienst Leiden een inval bij een bouwwerk aan de J. van Haarsingel in Leiderdorp. De Sociale Dienst had aanwijzin gen dat het drietal, twee werk lozen en een WAO-trekker, sinds september aan de slag was bij het bouwwerk, terwijl zij ook een uitkering krijgen. EMEENTEBESTUUR BIJ BEGROTING '83: VTWIJK Een derde be- rrigingsronde en/of de in dring van een rioolbelasting 1983 de post van 365.000 jeten dekken die momenteel een tekort in de ge- entebegroting staat opgeno- Er zal een „heroverwe- van de gemeentelijke ta- moeten plaatsvinden, lardoor niet alleen voor '83, iar ook voor de volgende ja- t financiële ruimte gevon- n wordt voor nieuw beleid j nieuwe taken. Afhankelijk n het resultaat daarvan nkt de gemeente aan de in- pring van een rioolrecht van ximaal 100 gulden per jaar. de gemeentebegroting, zoals gisteren door B en W is ge tenteerd, is overigens voor juw beleid reeds een bedrag n acht ton opgenomen, ter- jl er voor onvoorziene uitga- n ruim tweeënhalve ton be- tikbaar is. problemen die het gemeen- lestuur heeft gehad met het stellen van de begroting pr het volgend jaar, heeft idelijk gemaakt dat de re- Kie ook niet aan de „rijke nplaats" Katwijk voorbij is man. Al in het begin van dit Ir bleek dat het in de meer- [enbegroting opgestelde dek- ngsplan voor 1983 ontoerei kend zou zijn. Er moest bezui nigd worden om de zaak in de hand te houden en deze opera tie leverde in eerste instantie een bedrag op van een miljoen gulden. Bij het opstellen van de conceptbegroting voor '83 kwam men echter opnieuw in de problemen. Als gevolg van nieuwe financiële tegenvallers werd een tekort van nog eens twee miljoen geconstateerd, terwijl daarnaast een bedrag van acht ton moest worden ge vonden voor nieuw beleid. Gekozen werd voor een twee de bezuinigingsronde die al weer een miljoen boven tafel bracht. Daarnaast werd vijf ton gehaald uit de reserve van het elektriciteitsbedrijf, terwijl uit de saldireserve van de ge meente nog eens zes miljoen werd onttrokken om niet-ren-* dabele investeringen in één keer af te schrijven. Ook dit leverde voor volgend jaar een bedrag van vijf ton op. Het nog resterend tekort kwam uit een extra verhoging van de onroerend goedbelasting en het reinigingsrecht waarmee het bedrag van vier miljoen gulden dat in totaal boven wa ter moest worden gehaald om de begroting sluitend te krij gen is teruggebracht tot 365.000 gulden. De verslechterde financiële positie van de gemeente is enerzijds het gevolg van ver minderde inkomsten (daling bedrijfswinsten, lagere rijks- uitkeringen) en anderzijds van toenemende uitgaven. De uit breiding van de gemeente vraagt meer geld voor het on derhoud van plantsoenen en reiniging, terwijl ook de toena me van het aantal bijstandsuit keringen een extra aanslag op het budget betekent. Een grote post is verder ook de jaarlijks terugkerende last van een aantal beleidsbeslissingen, zo als de stichting van een mu seum, een dienstencentrum voor bejaarden, de renovatie van woningen en de meerkos ten van het politiebureau. Ook voor het komend jaar staan weer een aantal van deze „nieuwe zaken" op het pro gramma en de lasten hiervan zullen eveneens weer terug te vinden zijn in de komende be grotingen. Belastingparadijs Bij de bezuinigingsronden is geprobeerd om de service naar de bevolking toe niet te ver minderen, het voorzieningen niveau te handhaven en bin nen het gemeentelijk apparaat niet over te gaan tot gedwon gen ontslagen. Verder heeft het gemeentebestuur gemeend om zo weinig mogelijk gebruik te maken van het middel van belastingverhoging, zodat Kat wijk nog steeds aangeduid kan worden als een „belastingpara dijs" en een „goedkoop eiland", zoals burgemeester Bos het gisteren schetste. Zelfs na de verhoging van de onroerend goedbelasting en het reinigingsrecht kan de ge meente op deze predikaten aanspraak blijven maken. De Katwijkse heffingen liggen ver onder de helft van wat volgens de rijksnorm mogelijk is, waardoor de gemeente zo'n 3.7 miljoen aan belastinggel den niet benut. Zelfs met ver hogingen van telkens 10% zal het nog lange tijd duren voor dat deze achterstand is inge haald. Voor het gemiddelde gezin zal het leven in de gemeente Kat wijk in 1983 146.80 duurder worden dan dit jaar. Het gaat hier echter om een totaalbe drag, dat voor het overgrote deel bepaald wordt door lan delijke tariefsstijgingen zoals die gelden voor het gas-, wa ter- en elektriciteitsverbruik terwijl de eigenlijke gemeente lijke heffingen slechts stijgen met zestien gulden per jaar. ADVERTENTIE De krant. Geschreven, gezet en gedrukt. Elke dag bij u thuis. En u weet meteen wat er vanavond op TV is, wat de sportuitslagen zijn, wat er zoal te koop is. Voor*75 cent. Laat ons even weten wie er ver der nog iets bij u thuisbezorgt voor die prijs. 'abonnementsprijs Zwembad De Fluit. Minder bezoekers zwembad De Fluit LEIDSCHENDAM Het aantal bezoeken aan het bin nenbad van het sportcomplex „De Fluit" in Leidschendam is vorig jaar met bijna 15.000 ge daald tot 21.4601. De voor naamste oorzaak is het ver minderde bezoek van school- zwemmers (circa 9.500). Ver der is de daling een landelijke tendens, aldus het jaarverslag van de commissie van beheer van het sportcentrum. Het aantal bezoekers van de buitenbaden (57.677) betekent een laagterecord sinds de ope ning van deze baden in 1970. In totaal trokken de Leid- schendamse baden vorig jaar ruim 272.000 bezoekers tegen in 1978 nog bijna 329.000. Het tekort op de exploitatie van het sportcomplex in 1981 is bijna 1.1 miljoen gulden. De beheerscommissie die morgen in het raadhuis bijeenkomst zal worden voorgesteld alle ta rieven met ingang van 1 janu ari 1983 met 4% te verhogen. SASSENHEIM Ongeveer 1.100 woningen zullen tot 1990 gebouwd moeten worden in Sassenheim om de wachttijd van woningzoekenden op on geveer twee jaar te houden. Deze reactie geven B en W op de evaluatienota van het streekplan, waarin wordt aan gegeven dat Sassenheim tot dat jaar slechts 465 woningen zou mogen bouwen. De cijfers van woningzoekenden en be schikbare woningvoorraad ge ven dat aan. De commissie ruimtelijke ordening bespreekt vanavond de gemeentelijke re actie. De Sassenheimse reactie stelt dat de evaluatienota van ver keerde cijfers uitgaat. In de eerste plaats wordt voorbij ge gaan aan het feit dat Sassen heim in de periode 1975-1980 een achterstand van 168 wo ningen heeft opgelopen in het bouwprogramma. Het streek plan gaat ervan uit dat dat niet meer ingehaald hoeft te wor den, maar de de cijfers van het aantal woningzoekenden spre ken dat tegen. Nu telt de ge meente nog 4390 woningen, inclusief de in aanbouw zijnde. Op 1 juni van dit jaar stonden 420 mensen ingeschreven voor een huis, waarvan er 155 al een huis hebben toegewezen gekregen. Per jaar wordt ver wacht dat dat aantal met 150 zal stijgen, vooral omdat steeds meer jongeren en gescheiden mensen behoefte hebben aan zelfstandige woonruimte. Tot 1990 zouden er dan ongeveer 1390 woningen nodig zijn om al die aanvragen te kunnen honoreren. Volgens het streek plan mochten er nog 635 wo ningen worden gebouwd,' maar volgens de evaluatienota is dat aantal al teruggebracht tot 465. Zoals al in de commissie eco nomische aangelegenheden werd opgemerkt, zal het ge meentebestuur proberen voor het bedrijventerrein ten noor den van de Warmonderweg, ongeveer 16 hectare, ook be drijven van buiten de gemeen te te werven. Om dat goed te laten verlopen en gemeenten geen concurrenten van elkaar te, laten worden, wordt daarom de provincie gevraagd een programma voor een gefaseer de ontwikkeling van die ter reinen op te stellen. Het Sas senheimse terrein, waarvan al vijf hectare is uitgegeven, zou dan voorop kunnen lopen om dat het al bouwrijp is en een ontsluitingsweg ook al is aan gelegd. Haperende opkomst onder vrijwillige brandweerlieden KATWIJK Commandant P. den Hartog van de brandweer, acht het niet uitgesloten dat vrijwilligers met een werk kring buiten de gemeente Kat wijk in de toekomst zullen moeten worden afgestoten. Dit kan het gevolg zijn van de verminderde opkomst van korpsleden tijdens brand in de werkuren, zoals dat zich in hét vorig jaar voor het eerst heeft voorgedaan. De commandant sluit het zelfs niet uit dat hui dige vrijwilligers met een werkkring buiten Katwijk in de toekomst het korps moeten verlaten. „Hoe jammer het voor deze mensen ook is". Overigens geldt het probleem van een verminderde opkomst- niet alleen voor Katwijk maar kampen ook andere gemeen ten met dit euvel. In het jaarverslag 1981, even als dat van de politie zeer ver laat uitgekomen door de inge bruikname van een nieuwe, behuizing, maakt de brand weer melding van 98 gevallen waarin moest worden uitge rukt. Veelal voor kleine brandjes en hulpverlening bij ongevallen. Geconstateerd kan worden dat het aantal brandjes als gevolg van baldadigheid nog steeds de ranglijst aan voert De geschatte brandscha-' de in de gemeente bedroeg in. totaal 845.000 gulden en het meest kostbaar waren de bran den in het voormalige VVV- kantoor (200.000 gulden), het jongerencentrum „De Vrij heid" (140.000 gulden) en een café aan het Hoornseplein '(120.000 gulden). Niemand van het korps raakte in 1981 bij de uitoefening van zijn taak ge wond. Huren sport accommodaties omhoog OEGSTGEEST Volgend jaar zullen de tarieven van de sportaccommodaties in Oegst geest met vier procent omhoog gaan. Alleen voor de zwem vereniging VIVAX worden de tarieven met 14% opgetrokken. Deze vereniging voelt zich als grootgebruiker „gepakt" en vraagt vermindering van dé verhoging. „Wij hebben VI;- VAX in de aanloopperiode ontzien en vinden, dat zij nu met de huidige sportverenigin gen gelijk moeten opgaan. Dé stijgende kosten maken het steeds moeilijker VIVAX in* een uitzonderingspositie te houden", vond wethouder Van Hazel in de commissie vergade- ring openbare werken De commissie toonde zich welwil lend ten opzichte van het voorstel voor het verlenen van" een krediet van 102.000 gulden* voor het plaatsen van ver keerslichten op het kruispunt Van Eysingabrug-Kennedy- laan-Irislaan. KAMPEN KOUDEKERK A/D RIJN De onderne mingsraad van de vesti ging van Schokbeton in Kampen en de vakbonden hebben zich gisteren tij dens een persconferentie uiterst somber uitgelaten over de kans op voortzet ting van dit deel van het bedrijf in afslankte vorm (90 van de 170 personeels leden). Reden voor het pessimisme is dat er geen overeenstemming is be reikt over de verkoop van de fabriek. De groep van vier gegadigden onder wie directeur Winters van de Kampense vestiging heeft maandag in een Ver klaring laten weten dat verder praten over de aankoop tot hun teleur stelling geen zin heeft omdat men het met de concernleiding van Schokbeton niet eens heeft kunnen worden over de prijs. Zoals bekend wil Schokbeton de vestiging in Kampen slui ten om de bedrijven in Koude kerk en Zwijndrecht, welis waar in licht afgeslankte vorm, te kunnen redden. Het afstoten van de Kampense vestiging levert problemen op. Volgens de OR en de vakbon den vraagt Schokbeton 5,6 miljoen gulden en kunnen de vier gegadigden niet meer dan 4,5 miljoen betalen. Bonden en OR noemen de opstelling van Schokbeton „onbegrijpelijk". Gevreesd wordt dat het con cern Schokbeton Kampen ver koopt aan een onderneming die aanzienlijk minder wil in noveren dan de groep van de vier gegadigden van plan is. Het gevolg zal zijn dat het be drijf alsnog binnen de kortste keren dicht gaat, zo veronder stellen OR en vakbeweging. Woensdag zal de rechter in Utrecht bepalen of Schokbe ton voldoende moeite heeft ge daan om het bedrijf te slijten. De rechter spoorde het con cern hiertoe aan in een kort geding dat Schokbeton recent tegen de OR en de vakbonden had aangespannen om de be ëindiging van een bedrijfsbe zetting in Kampen af te dwin gen. Die bezetting moest men opgeven, maar het is volgens de OR niet uitgesloten dat deze actie op korte termijn wordt voortgezet. NOORDWIJK In de commissie voor ruimtelij ke ordening is gisteravond uitvoerig gediscussieerd over het meest wenselijke verkeersbeloop in de toe komstige woonwijk Vin- kenveld. Kernpunt van de gedachtenwisseling was de vraag of het verkeer in het toekomstige woonge bied geconcentreerd dien de te worden op een ring weg of op een doorgaande weg (centrale verzamel- weg). Aan beide wegstruc- turen bleken voor- en na delen te zitten, zelfs in die mate, dat men in de amb telijke voorbereidings commissies niet tot een eensluidend standpunt had kunnen komen. De meningsverschillen bleken zowel van stedebouwkundige- als van verkeerstechnische aard te zijn. Een ringweg ver deelt de woonwijk in een groot aantal kleine woonerven. Na deel daarbij is, dat op korte af stand van elk woonerf 50 kilo meter per uur mag worden ge reden. Al spelend zouden kin deren van het woonerf op de verkeersbaan in de wijk kun nen komen. Tegen een centra le, doorlopende weg bestaat het bezwaar, dat zij de woon wijk in tweeën deelt. In feite worden het twee grote woon erven. Aan zo'n centrale weg zit het risico, dat zij als sluip weg gaat fungeren, temeer omdat de provincie haar goed keuring heeft onthouden aan de aansluiting van de wijk op de Gladiolusstraat. Brigadier Baljeu van de Noordwijkse verkeerspolitie attendeerde er op, dat een der gelijke centrale weg duidelijk herkenbaar zal moeten zijn en dat zij niet door het aanbren gen van drempels of andere obstakels de schijn mag krij gen een weg binnen het woon erf te zijn. Bij de keuze voor een centrale wegstructuur diende volgens de brigadier <bedacht te worden, dat binnen de woonerven een langere weg moet worden afgelegd, hetgeen meer verkeersdrukte in het woonerf geeft. Over het algemeen neigden de meningen van de verschillen de tractieleden in de commis sie naar het idee van een ring weg in de wijk. Van Rijnberk (D'66), die indertijd het ver keersplan voor Noordwijk- Binnen ontwierp, verwachtte van deze wegstructuur geen geweldig grote problemen. Met Smit (VVD) was hij van oor- deel, dat men wel van een" veronderstelde verkeersbezet- ting uitgaan kan, maar dat een" en ander in de praktijk toch niet of moeilijk afgedwongen kan worden. I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7