Woubrugge overweegt meer ambtenaren aan te trekken Van Leeuwen Zoeterwoudse zelfkazers Verzet tegen rigoreuze verhoging belastingen Belastingen in Zevenhoven met vier procent omhoog REGIOtJOURlNAAI REGIOtJOURlNAAI REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 PAG] Hazerswoude plaatst bordjes tegen hondepoep HAZERSWOUDE In de slag tegen hondepoep heeft de gemeente Hazers- woude besloten anti-hondepoep-bordjes neer te zetten. Niet dat honden de waarschuwing om geen uitwerpselen achter te laten zich aan moeten trek ken, maar juist de bazen dienen de tekst goed in zich op te nemen. Tenslot te zijn het deze „dierenvrienden" die verantwoordelijk zijn voor de ontlas ting van hun beesten. Als deze bordjes niet helpen, kan de gemeente altijd nog besluiten geld beschikbaar te stellen voor een leescursus voor honden. Veroordeling voor illegaal wapenbezit LEIDEN/VOORSCHOTEN Een 22- jarige Voorschotenaar is gisteren op het Leidse kantongerecht wegens illegaal wapenbezit veroordeeld tot een boete van 145 gulden. De man liep op 1 juli van dit jaar met een geladen lucht drukpistool op straat. De Voorschotenaar verklaarde, dat hij het pistool bij zich droeg, omdat hij zich niet op zijn gemak voelde: „Ik zag vreemde figuren rondlopen," zei hij. De officier van justitie, mevrouw Houben, eiste een boete van 145 gulden. Kan tonrechter Oomen veroordeelde de man conform de eis. Afscheid arts H.A. Reterink OEGSTGEEST De Oegstgeester huisarts H.A. Reterink zal zijn huisartsenpraktijk per 1 januari 1983 gaan beëindigen. Vrij dag neemt hij van 16.00 tot 20.00 uur afscheid tijdens een recep tie in zijn praktijk, het huis Actaea aan de Terweeweg 152 in De heer Reterink is 24 jaar huisarts geweest. Hij houdt ermee op in verband met de gezondsheidstoestand van zijn vrouw, voor wie de drukte en het vele administratieve werk dat zij voor de praktijk verrichtte te zwaar werd. De opvolger van de heer Re terink wordt de arts D.L.P. van Overvest, die ook zijn intrek zal nemen in het huis Actaea. Adres, praktijkruimte en telefoonnummer blijven derhalve het zelfde, evenals assistente José, die in dienst treedt van de nieu we huisarts. Dr. Reterink en zijn opvolger zullen de patiënten, die om gezondheidsredenen niet in staat zijn op de receptie te komen, zelf bezoeken. Dia-lezing over „De Weg" ZO ETER WOUDE De Stichting Oud-Zoeter- woude houdt morgenavond een dialezing over het onderwerp „De weg door Zoeterwoude- dorp". De verzorging van deze avond is in han den van de heer Jan van Gent, al sedert de op richting in 1970 bestuurslid van de Stichting. De heer Van Gent heeft bijzonder veel werk gemaakt van de historie van de weg die dwars door de dorpskern van Zoeterwoude liep en de verbinding vormde tussen Zoetermeer en Lei den. Van zijn hand verschenen reeds twee arti kelen in het stichtingsorgaan „Suetan" en bij de opening van de Oudheidskamer „Suetanborgh" werd zelfs een expositie gewijd aan dit onder werp. Tijdens zijn speurtocht naar het verleden heeft Jan van Gent bijzonder veel waardevolle gegevens kunnen verzamelen. Belangstellen den zullen met hun eigen verhalen de spreker kunnen aanvullen. Plaats van handeling is Ons Huis aan het Kosterspad, aanvang acht uur. WOUBRUGGE B en W van Woubrugge gaan be kijken of er meer ambte naren aangenomen kun nen worden bij de ge-, meente. De hoeveelheid werk is de laatste tijd toe genomen. Vooral de afde lingen Hinderwetvergun ningen en Sociale Zaken en Welzijn, krijgen het steeds zwaarder. Dit staat in de nota van aanbieding van het college van Wou brugge. Over de Kerkstraat in Hoog- made schrijven B en W dat begin '83 een beslissing over de omleidingsweg wordt ge nomen. Het college tekent daarbij aan, dat een aantal tegenstanders hiervan het waarschijnlijk op een kroon- procedure aan laat komen. Maatregelen in de Kerk straat zelf wordén op dit mo ment bestudeerd door een commissie, waarin deelne men het ministerie van Ver keer en Waterstaat, de Pro vincie en het gemeentebe stuur. Het college wil ook de bewoners van de Kerkstraat in de besluitvorming betrek ken. Daarnaast meldt de nota dat het onderhoud van het ge meentelijk woningbezit in de knel dreigt te komen. Het in juli in de raad genomen be sluit tot onderhoud gaat ruim een ton kosten. Voorlopig komt de gemeente met de fi nanciering niet verder dan tachtig mille. Volgens het college is er geen ruimte voor extra investeringen. Over de woningbouw staat in.de nota dat binnenkort de woningen aan de „Bateweg- noord" gereed zijn. Om aan toekomstige woningbehoefte tegemoet te komen, heeft de gemeente een aanvraag inge diend om zowel in Hoogma- de als in Woubrugge twintig woningen te bouwen. Volgens het college is het po litieapparaat in mei 1983 met vier politiemensen op volle sterkte. B en W hopen dat er dan eindelijk iets kan wor den gedaan aan de bestrij ding van baldadigheid en vernielzucht. Ook kan de po litie dan meer verkeerscon troles uitvoeren. Tot slot meldt het college het verontrustend groeiend aan tal personen dat in Wou brugge een beroep doet op een sociale uitkering. In ver gelijking met 1980 is dat aan tal met maar liefst 67 procent gestegen. Alleen al het aantal mensen zonder baan is in vergelijking met 1980 met 169 procent gestegen. Twaalf woningen aan Lange Voort OEGSTGEEST Na afbraak van de houten noodschool waarin de vierde openbare la gere school jarenlang onder dak heeft gevonden, is er aan de Lange Voort te Oegstgeest een bouwterrein vrijgekomen. Thans zijn er voor dit braak liggende stuk grond tussen Je naplanschool en kleuterschool „Het Mierenest" plannen ont wikkeld voor de bebouwing. Tijdens de commissie openbare werken deelde wethouder Th. van Hazel gisteravond mee dat er een kans bestaat dat de grond aan een bouwer ver kocht gaat worden. De even tuele gegadigde die de grond van de gemeente wil overne men, is van plan er twaalf wo ningen te bouwen, waarvan vier in één rij en 8 als twee onder één kap. Het aantal par keerplaatsen wordt met drie uitgebreid. Tevens komen er een aantal garages. De onder handelingen waren gisteren nog niet afgerond. IN ALKEMADE ALKEMADE De raadscom missie Financiën verwierp gis teravond vrijwel unaniem een voorstel tot verhoging van de plaatselijke belastingen per 1 januari. Dit voorstel behelsde een verhoging van 4% voor de belasting op onroerend goed, de leges, de tarieven van het sportbedrijf en de rioolrechten. Een verhoging van niet min der dan tien procent werd voorgesteld voor de reinigings rechten, de hondenbelasting en de woonforensenbelasting. Tijdens de onlangs gehouden algemene beschouwingen was al duidelijk geworden, dat een verhoging van de heffingen het CDA tegen staat. De chris ten-democraten wilden, bij monde van J. Kret niet verder gaan dan een verhoging van 4% (in plaats van 10%) voor de reinigingsrechten en zeiden in het geheel niet in te kunnen stemmen met verhoging van de onroerend-goed belasting (O.G.B.). De VVD stelde, bij W.P. Klerks: „..kleine man..".. monde van de heer J. Koek „grote moeite" te hebben met' een verhoging van de reini gingsrechten met 10%. Zijn fraktiegenoot A. H. Verdel wees de voorgestelde verho gingen van tien procent voor de reinigingsrechten, de woon forensenbelasting en de hon denbelasting finaal van de hand. Slechts met een verho ging van 4% voor genoemde heffingen plus O.G.B. zou hij' eventueel akkoord kunnen gaan. H. van Tol (PPR) kon slechts voor de hondenbelas ting akkoord gaan met een strukturele verhoging van 10%. Voor de reinigingsrech ten, woonforensenbelasting, legeskosten, rioolrechten en O.G.B. wilde hij voorlopig al leen voor volgend jaar ak koord gaan met tariefsverho gingen van 4%. De PvdA stel de bij monde van F. Schoon- derwoerd voor om de reini gingsrechten met maximaal 4% te verhogen, de rioolrech ten en hondenbelasting niet te. laten stijgen en de 4%-verho- ging van de O.G.B. slechts toe te passen voor „zakelijk ge rechtigden" alleen voor ei genaars,' niet voor huurders). De woonforensenbelasting mag wat de PvdA betreft met meer dan 10% stijgen. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de raads- J. Kret: „..bezuinigen..". commissie Financiën legden vooral de heren Klerks en Kret het vuur na aan de sche nen van wethouder Van Beek. Klerks nam het op voor „de kleine man, die maar net aan zijn caravannetje in stand kan houden". Hij doelde hierbij op de verhoging van de tarieven voor de woonforensenbelas ting, die naar zijn mening niet al te veel mogen stijgen. Wat betreft de rioolrechten wilde hij, dat alleen diegenen, die op het gemeentelijke riool zijn aangesloten, hiervoor aange slagen worden. Hij adviseerde het college eens iets te doen te gen de jaarlijks stijgende kos ten bij de reinigingsdienst. „We kunnen niet doorgaan om elk gat in de begroting op te vullen met een verhoging van de reinigingsrechten", aldus Klerks. Vervolgens veegde hij figuurlijk de vloer aan met de begroting van de reinigings dienst. Hij stelde voor om eens te onderzoeken of Zegwaard containerdienst, die in de gemeente Haarlemmermeer het huisvuil ophaalt) niet het werk van de reinigingsdienst in een onrendabele plaats als de Kaag kan overnemen. Ook J. Kret pakte wethouder Van Beek for$ aan. Kret vond dat het college een begroting had moeten opstellen, die in principe in gelijkblijvende be lastingtarieven had voorzien. „Zoek de oplossing aan de uit gavenkant, in plaats van altijd weer aan de inkomstenkant", adviseerde hij. „Matigen is niet langer voldoende, we moeten nu bezuinigen", aldus Kret. Overigens worden, volgens de diverse geleidebrieven bij de begrotingen, de plaatselijke belastingtarieven in de regio niet zo rigoureus verhoogd als in Alkemade. Ter Aar ver hoogt alles met 4%, terwijl de O.G.B. gelijk blijft. Woubrugge trekt alle tarieven met slechts 4% op en in Leimuiden blijven ze gelijk. In Warmond gaan de, leges, de woonforensenbelas ting en de hondenbelasting met 4% omhoog, de O.G.B. wordt met 3% opgetrokken en de reinigingsrechten met 8 '/2%, volgens een oude afspraak om het dekkingspercentage om hoog te brengen. In Nieuw koop worden de belastingtarie ven met 3% verhoogd; alleen de tarieven van sportaccom modaties gaan met 5% omhoog en de reinigingsrechten wor den met 6% opgetrokken. gespreide betaling mogelijk ZEVENHOVEN Onder voorzitterschap van bur gemeester J. Huigsloot, die zijn eerste openbare raadsvergadering in Ze venhoven voorzat, heeft de gemeenteraad gister avond besloten de lokale belastingen met 4 procent te verhogen. Onlangs heeft een taxatie plaatsgevonden van het on roerend goed, waarbij voor die belasting met name de agrariërs het komend jaar meer zullen moeten betalen. De prijs die zij voorheen be taalden was te laag en is nu bijgetrokken. Voor 18 huurwoningen in de Dobbe (complex XXII) is een krediet van 95.000 gulden be schikbaar gesteld om de raamkozijnen te vernieuwen. De bewoners kunnen zelf be slissen of zij dubbele begla zing willen aanschaffen; de extra kosten (bijna 800 gul den) zullen zij zelf moeten betalen. Aangezien de uitga ve voor sommige bewoners te kostbaar kan zijn om in één keer te voldoen, zal, in dien daar belangstelling voor is, bekeken worden of een Sneeuwploeg De raad ging verder akkoord met de aanschaf van een sneeuwploeg voor de glad- heidsbestrijding (kosten ruim 10.000 gulden). Door deze aanschaf wordt een behoor lijke kostenbesparing ver kregen door werk, dat eerst door een particulier werd uitgevoerd (onder andere aan de Hogedijk) in eigen be heer te nemen. Voor het UW-gebied in plan kern Westeinde waar de vol tooiing van de nieuwbouw in zicht komt, zijn nieuwe straatnamen bekend gewor den: Vlasakker en Repelhof. De weg waaraan de nieuwe r.k. school (in het Noordein de) staat, zal St. Janstraat gaan heten. Burgemeester Huigsloot werd gekozen tot lid van het algemeen bestuur van het IGOR en van het Energiebedrijf Rijnland. Tevens werd hij gekozen tot ambtenaar van de bur- gelijke stand. OVM De Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Midden-B land opent vrijdagmiddag een nieuw kantoor aan Dorpsstraat 16 in Zoeterwoude. De heer J.J.J. Noo man zal om drie uur de opening verrichten. Tevi kan men afscheid nemen van de heer Noordman, met pensioen gaat. Receptie van drie tot zes uur. De Doffer De postzegelvereniging „De Doffer" in Noordwijkerh organiseert voor vrijdag een grote bingo-avond in het bouw aan de Havenstraat 26. Er worden vanaf acht i tien bingo's gespeeld. Roel Roels De vogelvereniging „De Diamantvink" in Roelo rendsveen organiseert vrijdag, zaterdag en zond voor de zesentwintigste maal een tentoonstelling, totaal komen er 625 vogels in allerlei soorten en kl ren. Ook is een nieuw soort te zien, de moeraskwarl Roel Roels. De vogels zijn te zien in De Alkeburcht de Noordhoek. De openingstijden zijn: vrijdagavol van acht tot tien uur, zaterdag van tien tot tien uur zondag van tien tot vijf uur. Oldtimers Een garagebedrijf uit Alphen aan den Rijn organiseert vj dag, zaterdag en zondag een Oldtimer-beurs. Te koop z onder andere wagens uit de dertiger en veertiger jaren, auto's worden door particulieren aangeboden. De priji gaan vanaf 1200 gulden. Daarbij tekenen de organisatoi wel aan dat er een en ander aan deze laaggeprijsde wage gesleuteld en geschuurd moet worden. Op de beurs z ook onderdelen te koop. De organisator, R. Braam aan Koperweg 1, stelt zijn showroom vrijdag van half acht tien uur 's avonds open. Op zaterdag van tien uur 's mi gens tot zeven uur 's avonds en op zondag vanaf elf uui half zes in de avond. Verenigingsraad De Valkenburgse Verenigingsraad komt vanavond een in de kantine van de Castellumruiters aan Broekweg. Gesproken wordt over de braderie, jeugdvakantieweek en het aanbieden van een schenk voor het nieuwe complex sportzaal/dorsphi De bijeenkomst begint om acht uur. CLTB De afdeling Katwijk/Leiden/Valkenburg van de Chris lijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) komt donderd bijeen in de Hervormde Kerkzaal in Valkenburg. De he P. Koeldijk, voorlichter van de CBTB spreekt over moeilijheden in de glastuinbouw. Speeltuin De speeltuinvereniging de Bijenkorf houdt vrijdi weer haar feestavond in 't Trefpunt in Lisse. De eig toneelvereniging „De Bijenkorf" zal deze elfde feest vond optreden met „Hartjes aan het spit", een blijsp in drie bedrijven dat geschreven werd door F. Dor, In bet stuk zijn vier bewoonsters van het hotel De 1 vende Hemel allemaal verliefd op dezelfde man. j voorstelling begint om acht uur en na afloop bli, men nog gezellig bijeen. Voor muziek zorgt The Ga mit. Niet-leden betalen voor het bijwonen van avond 3 gulden 50. Overigens wordt woensdag 17 vember nog een voorstelling van „Hartjes aan spit" gegeven en wel om 20.15 uur. Recital De Stichting Kunstkring Leidschendam organiseert vrijdag in het ontmoetingscentrum aan de Damlaan 44 Leidschendam een concert. Medewerking verlenen Hari Starreveld op fluit en Ronald Brautigam op piano. De e tree bedraagt 10 en het concert begint om acht uur. Vo woensdag 17 november staat een lunchconcert op het pi gramma. Dan spelen Benjamin Boers,hobo, en Arie Boe. piano. Aanvang 12.30 uur, entree 2,50 Kindermiddag in Zevenhovei. ZEVENHOVEN Billy de Rakker en zijn vriend de clown Hans Worst zullen mor genmiddag in dorpshuis 't Trefpunt een kindermiddag presenteren voor de jeugd. Zij voeren hun nieuwe lach- De aanvang is twee uur. I ten a vier gulden zijn half twee te verkrijgen b ingang. Verzet tegen afsluiting Schoolstraat VOORSCHOTEN De tijdelijke afsluiting van het voorste deel van de Schoolstraat verdeelde gisteravond de commissie verkeer en financiën. Re den van de afsluiting is de' bouw van een nieuwe su permarkt. Het college heeft voorgesteld dit deel van de Schoolstraat geheel af te sluiten. De cen trumwinkeliers menen, dat dit kan leiden tot een verandering van het koopgedrag en heeft zich fel tegen het voorstel ge keerd. Men bepleit een vrije doorgang voor alle verkeer. VVD en CDA steunen de win keliers. PvdA/PPR toonde zich gisteravond voor afslui ting en D'66 wil alleen dienst verlenend verkeer doorlaten. Omdat het een tijdelijke maat regel (waarschijnlijk één jaar) betreft, kunnen burgemeester en wethouders zelf beslissen over al dan niet afsluiten. Heel wat meer eenstemmig was de commissie over het be sluit van provinciale water staat om eindelijk de dienweg van de Papelaan voor al het gemotoriseerde verkeer af te sluiten. Vooral tijdens de spits uren wordt deze weg als sluip weg gebruikt, waardoor de vele schoolgaande kinderen op de fiets in gevaar komen. 99 ZOETERWOUDE De keuring van boerenkaas is in een gemeente als Zoeterwoude, van ouds her bekend om zijn agra rische karakter, een jaar lijks terugkerend gebeu ren. Elk jaar in de maand november laten de zelfkazers, er zijn er in Zoeterwoude nog vijf tien, hun produkten keu ren waarbij het span nend toegaat. In de krin gen van de kaasmakerij is het immers een grote eer minstens éénmaal een „kaasdag" te win nen. Die eer viel dit maal te beurt aan de heer J. F. M. van Leeu wen van de Noord AA die met zijn Jonge Leidse Kaas een score bereikte van 98 punten. De Zoeterwoudse kaasma kers zijn overigens in staat een voortreffelijk stukje vak manschap te produceren. Zo bleken alle ingezonden Jonge Goudse Kazen van het eerste soort. Keurmeester Joh. Nus- selder sprak van een zeer unieke situatie. Vierentwin tig kazen werden grondig on der de loupe genomen door de keurmeester D. Dijkman uit Castricum en Joh. Nussel- der uit Gouda met mevrouw Ing. Maria Gotelink uit Gou da als arbiter. Dit drietal be oordeelde de kazen op vijf as- pekten: model, korst, geur/s maak, boor en doorsnede. Er wordt onder andere nauw keurig gelet op de dikte, gaafheid, dichtheid, glasheid, konsistentie van de zuivel, verdeling van de gaatjes, kleur, scheurvorming enz. Keurmeesters zijn - mis schien wel terecht - niet gauw tevreden. De gemiddel de score van alle soorten was namelijk aanzienlijk hoger dan vorig jaar, maar toch was de heer Nusselder (vertegen woordiger van de voorlich tingsdienst van het Consu lentschap van de rundvee houderij en dan met name voor de sector zelfkazende bedrijven) van mening dat de belegen kazen iets tegen vie len. Van de elf belegen exemplaren waren er name lijk zes van het tweede soort. Verheugend daarentegen was het feit dat géén derde soort werd genoteerd. Zeer opmer kelijk, aldus de deskundigen, was voorts het gemiddeld aantal punten bij de Jonge Goudse Kazen, namelijk 90,1 en dat komt zelden voor. Handwerk Het maken van kaas op de boerderij is een handwerk, dat al vele eeuwen deel uit maakt van de werkzaamhe den van het boerenbedrijf. In het begin van de vijftiger ja ren werd in het gebied Zuid- Holland en het westelijk deel van Utrecht op zo'n 4500 boerderijen kaas gemaakt. Na een sterke daling, schommelt dat aantal thans rond de 750. De gemiddelde produktie per kaasboerderij bedraagt circa 10.000 kilogram hetgeen een verdubbeling is ten opzichte van tien jaar geleden. Was het kaasmaken vroeger voor namelijk een taak van de boerin, tegenwoordig is het een gezinstaak. Zówel de boer als de boerin en vaak ook nog opgroeiende kinde ren, werken mee aan het tot stand komen van dit bijzon dere produkt. Het maken van kaas is een uiterst secuur werk; vakbekwaamheid en toewijding zijn daarbij onmis bare schakels. In de loop van verscheidene familiegenera ties heeft men vaak een grote ervaring opgebouwd. Daar om is het ook niet zo vreemd dat kazen van verschillende boerderijen dikwijls opmer kelijk verschillend van smaak zijn. Voor een deel is dat het gevolg van de berei dingsreceptuur, maar ook van het feit dat het melkvee per bedrijf verschilt, evenals grondsoort en grassbetand en Het keuren van de kazen is een zorgvuldig karwei. daarmede de voeding van het melkvee. Al met al is een boerenkaas een uniek pro dukt. Dat hebben onderne mende boeren en boerinnen reeds jaren geleden ingezien en zij besloten hun produkt te beschermen tegen namaak en vervalsing. Wanneer een kaas het merk „Boerenkaas" draagt kan de koper er van verzekerd zijn dat hij ook in derdaad een echte, op de boerderij vervaardigde, kaas ontvangt, die voldoet aan de hoge eisen die Overheid en Zuivelkontrole stellen aan dit agrarische produkt. De uitslag: Eerste soort jonge kaas: 1. 98 punten, J. F. M. van Leeuwen, Noord Aa 4 (Leidse kaas); 2. 96 punten, J. P. van Riin, Geerweg 4 (Goudse kaas); 3. 93 punten, J. Spruyt en Zonen, Zoetermeer, 4. 92 punten, J. G. L. Captein, Wiepoort- seweg 29d (Goudse); 92 punten, L. Onderwater, Westeindseweg 7 (Goudse); 5. 91 punten, H. W. Ver- steegen, Weipoortseweg 61 (Goud se); 6. 90 punten, Th. C. M. van Leeuwen, Geerweg 5 (Goudse); 90 punten, W. G. van Veen, Weipoort seweg 72 (Goudse); 7. 89 punten, Jac. van Veen, Weipoortseweg (Goudse); 8. 88 punten, J. Vers fen, Zuidbuurtseweg 33 (Goudse) 7 punten, Gebr. De Jong, We eindseweg 20 (Goudse); 87 punt W. rijnsburger, Noordbuurtsew 41 (Goudse); 10 86 punten, A. Paardekooper, Noordbuurtse 34. Eerste soort belegen kaas: 1. 97 punten, J. F. M. van Leeuw Noord Aa 4 (Leidse); 2. 92 pun Th. C. M. van Leeuwen, Geerwe (Goudse); 3. 90 punten, L. Ond water, Westeindseweg 7 (Goud 4. 88 punten, W. Rijnsburg Noordbuurtseweg 41 (Goudse); 5 punten, J. P. van Rijn, Geerweg (Goudse).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4