Wij besparen de gemeente Leiden heel veel geld" NIEUWE BRANDWEERCOMMANDANT MARK: Éénmalige uitkering leüderi Verbluffende leershowbij Casba \.D, LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 prenvriendin 'ee konijnen en de vijf bevonden zich in een trabele toestand. De in hadden geen water was nauwelijks voed- [et weinige voer, dat er de beesten was, was en verrot. De enige •g wat aan de etensres- iadden, waren insek- Je katten leden daarbij liiog aan niesziekte, een besmettelijke kwaal, 'anneer er niet wordt ipen, fataal is voor In deze toestand de Dierenhulpdienst igenoemde veestapel De beesten werden nomen en tegen de iresse werd procesver- ipgemaakt. erscheen gisteren op .eidse kantongerecht ich te verdedigen tegen •eselijke beschuldigin- "e vrouw, die een gro- lschappentas bij zich zag er helemaal niet iemand, die dieren- »p zijn geweten heeft, is die mening zelf ook laan, want op opge- ;n toon bepleitte de haar zaak. Volgens had het allemaal met turen te maken. Die :n, om haar te pesten, ilitie gewaarschuwd. ;on wel zijn, meende Oomen. die dieren waren toch ll verwaarloosd. Door ipmerking kwam de pas goed los. ierenbezitster, die on- van Leiden naar Cu- verhuisde, deed trse greep in haar gro- Ischappentas. Het wat tevoorschijn i, was een grote papie- ik, waarin een slorige katttenbrokjes za- nDe vrouw zette de baal een finke klap op het liachten-hekje. Ze dook :uw in haar tas en dit kwam er een grote |ic bus uit. Daarin zaten inen voor haar katten, rouw schudde de bus in sambabal ritmisch neer en riep: „Ik zou voor mijn beesten Om de zaal een te doen, draaide zij om en breed lachend ■de vrouw de vitamine- bitjes hun ritmische k doen. Het publiek had e waardering voor deze kiliaanse act en beloonde f met een lachsalvo, zo adat maar zelden wordt >ord in de statige zaal "het kantongerecht. J^ens de verdachte zorg- oizij en haar twee doch- a juist heel goed voor '(beesten. „Een van mijn iters heeft die konijnen I gered. Die beesten eigenlijk worden En de katten le- niet aan nies- beweerde vrouw: wij niezen, dan zijn we 1 niet meteen ziek. We jjdan hoogstens verkou- 3" meende de vrouw, die faan toevoegde: „Mijn had een boerde- jllk weet daarom heus [hoe je met dieren moet pringen." fwas weer tijd voor een De duik in de "dschappentas leverde nu foto van de vijf katten ^let bleken een moeder- iS en vier jongen te zijn. (foto werd aan rechter, nen gegeven en de uw zei: „Ziet u hoe mooi >r op die foto bijliggen, hebben trouwens ook een hamster gehad, die ook heel gïzond." Om dierenliefde extra te «teren ondernam 'üw een vierde speur- ^t in haar immense tas. Ikeer was een groot por- van een hond het rese iter Oomen kon na dit groot enthousiasme ge^ len pleidooi niets an- meer opmerken dan: dièrenarts die heeft ge- itateerd, dat de dieren 'aarloosd zijn, begrijpt zeker niets van." De aan wie de ironie rechterlijke opmerking yrbij ging, beaamde die (onderstelling volmondig, officier van justitie, me- suw Houben, bleek ech- ijniet overtuigd. Zij volg- 'fiet procesverbaal. De of- ner was van mening, dat ponijnen en de katten bij vrouw een „menson .ardig bestaan" hadden, eiste' een boete var ihonderd gulden, waar- honderd voorwaarde- De rechter zwakte dat af, hij legde de vrouw geldboete van negentig len op. De vrouw be- ip er niets van: „Toch wij echte dierenvrien- luidde haar slotop- •king. Misschien had ze ir kans gemaakt, wan- ze de konijnen en kat- had meegenomen. Daar de boodschappentas wel ruimte voor. KEES VAN HERPEN Hei-installatie blokkeert Zijlsingel LEIDEN Een hei-installatie heeft gistermiddag van kwart over een tot kwart voor twee iel - geblokkeerd. Het verkeer moest worden omgeleid. De installatie stond op een zware vrachtwagen. Doordat er een steun afbrak, belandde de installatie gedeel telijk op de weg. In het weg dek ontstond een gat van vijf tig bij twintig centimeter.. Legewerfsteeg wordt autovrij LEIDEN De Legewerfsteeg wordt autovrij gemaakt. De gemeente heeft hiertoe beslo ten na verzoeken van omwo nenden van de steeg. Aan de kant van de Haarlemmerstraat wordt een paaltje in de grond gezet dat uitneembaar is. Aan de zijde van de Van der Werf- straat worden drie paaltjes ge plaatst, waarvan er twee uit neembaar zijn. Alleen de poli tie en de brandweer beschik ken over de sleutels van de paaltjes. De paaltjes langs de stoep worden weggehaald. Over enkele weken wordt met de werkzaamheden begonnen. Plakkers beboet LEIDEN Twee Leidenaars zijn gisteren door kantonrechter Oomen tot een boete van dertig gulden veroordeeld voor het illegaal plakken van affiches op gebouwen aan het Stations plein. Het tweetal, twee Leidse mannen van 24 jaar oud, plakte vorig jaar in de nacht van 20 maart posters met de tekst „Leegstandswet maakt spe culanten vet" op muren. Zij werden beiden veroordeeld tot de geldboete. De posters en plakspullen werden verbeurd verklaard. Een 29-jarige Leidenaar en een 28-jarige Hage naar werden schuldig bevonden aan het plak ken van affiches op muren van huizen aan de Lokhorststraat. Het tweetal kreeg echter geen straf opgelegd. Op de affiches werd een rock- concert aangekondigd. Conflict om dure video-apparatuur LEIDEN De eigenaar van een winkel aan de Hogewoerd heeft gisteren aangifte wegens op lichting gedaan. De man beweert aan een Lei denaar video-apparatuur geleverd te hebben met een waarde van ruim 7.000 gulden. De Lei denaar zou de spullen vorige week donderdag besteld hebben. Een dag later werd de appara tuur bezorgd. Er werd opengedaan door een jongenman, de handelaar bracht de apparatuur naar binnen en gaf de jongenman een bon waarop stond, dat was betaald. De jongen ver dween met de bon naar achteren om geld bij zijn moeder te halen. Hij kwam terug met de mededeling, dat zijn moeder niet thuis was. De winkelier eiste de bon of de apparatuur terug, maar kreeg geen van beide. De Leidenaar heeft de politie verteld, dat hij wel betaald heeft en dat het verhaal van de winkelier niet klopt. De bon zou daarvoor het bewijs zijn. ->-> LEIDEN De nieuwe bevelhebber ad interim van de Leidse brandweer is een commandant van de oude stempel. Zijn krijgshaftige snor, zijn on berispelijke uniform en zijn kaarsrechte houding geven hem het uiterlijk van de harde maar vader lijke commandant. Hij spreekt met liefde over zijn jongens, hij noemt de Leidse brandweer met ge paste trots een van de bes te korpsen van Nederland. Maar de opvolger van commandant Broekman kan, getuige deze uit spraak, ook hard zijn: „Bij ons is iedereen verplicht om tot zijn zesendertigste te duiken. Doet iemand dat om zielige redenen niet, dan is er geen par don. Dan gaat hij eruit." De heer Mark is een „pure" Leidenaar: „Het is voor het eerst, dat een Leidenaar commandant van de Leidse brandweer is", zegt de man, die te vens chef van de regiona le brandweer werd. De heer Mark (51X, kwam in 1953 in dienst bij de Leidse brandweer. Op de geëikte vraag of hij daar ging werken omdat hij in zijn hart een beet je pyromaan is, zegt hij: „Nee hoor, dat had er absoluut niets mee te maken. Ik kwam uit een familie van gemeente ambtenaren. Ik was vergiftigd met het idee van „vaste ar moede". Omdat ik een sportie ve job wilde, ben ik, toen ik uit militaire dienst kwam, bij de brandweer gekomen. Dat Commandant Mark: „Een brandweerman moet'van alle markten thuis zijn."' viel niet mee, in die tijd had je wel zeven kruiwagens nodig om bij de brandweer in dienst te kunnen komen." Langzaam werkte de heer Mark zich op van brandwacht (de laagste rang bij de brandweer) tot ka- derniveau en uiteindelijk tot stafniveau. „Ik heb alle ran gen doorlopen. Door veel zelf studie ben ik er gekomen." De grootste branden die/hij heeft meegemaakt zijn: Sociëteit Mi nerva, Sikkens en de Krantz- fabriek. ADVERTENTIE- Nog maar enkele dagen (vóór 15 november)! Haal dus, nu het nog kan, folder en formulier op het postkantoor. Éénmalige uitkering voor mensen met de laagste inkomens. Ook dit jaar is er een éénmalige uitkering voor men sen met een minimuminkomen. Als u bijstand of RWW ontvangt, krijgt u automa tes bericht van de gemeente. Maar pas op: dit geldt niet als - u een voorschot ontvangt in afwachting van een beslissing op een bijstandsaanvraag; dan moet u wel zelf aanvragen - als u uitsluitend een vergoeding voor bijzondere kosten (b.v. taxi-, dieet-, of verhuiskosten) van de bijstand krijgt, maar geen gewone bijstandsuitke ring; ook dan moet u zelf aanvragen. Voor zelfstandigen met de laagste inkomens komt er nog een aparte regeling. In alle andere gevallen moet u de folder met het aanvraagformulier op het postkantoor halen. Of, als dat voor u bezwaarlijk is, bel 0017 en vraag om toezending. Ga in ieder geval na of u er recht op heeft. Ligt uw inkomen net iets boven het minimum, dan kunt u toch nog een deel van de uitkering krijgen. Dus bij twijfel: altijd aanvragen. Omdat de uitkeringsgrens ditmaal iets hoger is dan vorig jaar kunnen degenen die vorig jaar net werden afgewezen, ditmaal wel in aanmerking komen. Wees nu snel met aanvragen; vóór 15 november a.s. moet uw aanvraag bin nen zijn. Het Team Éénmalige Uitkering van de Gemeente Leiden is voor infor matie bereikbaar onder de telefoon nummers 254827 en 254828. de vijftiger jaren een bekend figuur in de Leidse sportwe reld. „Ik heb tot mijn dertigste hoog gevoetbald, waarvan vijf tien jaar in het eerste van ZLC." Mark was een harde voetballer: „Ik kom Riethoven en De Bolster (twee bekende voetballers uit die tijd, red.) nog weieens tegen. Die zeggen dan tegen me, dat Neeskens bij mij vergeleken een nette jon gen is." Mark zegt het met BeroeDS zichtbaar «moMen in ziin im- Een op^allende zaak is dat de Leidse brandweer volledig be staat uit beroepskrachten. Vol gens de heer Mark zijn er in Nederland maar een paar klein materiaal. Op de aan koop van materiaal wordt niet bezuinigd. „Gelukkig niet," zegt Mark. „Voor nieuw mate riaal bestaat een fonds. Wij mogen zelf bepalen wat we kopen," aldus Mark, die wat cijfers noemt: „Een ladderwa gen kost 750.000 gulden, voor een autospuit betaal je min stens drie ton." zichtbaar genoegen in zijn im mense, ordelijke werkkamer. Het is dan ook niet vreemd, dat Mark 'waarde hecht aan de sportiviteit van zijn korpsle den: „Er wordt h.er erg vee die ZQ zijn samenge. gesport, iedereen h,er verkeert stel£ de meeste brandwelr- uitstekende conditie. k bestaan geheel of ge- deeltelijk uit vrijwilligers. Mark: „Dat is traditioneel zo gegroeid, de Leidse brandweer werd in 1943 volledig beroeps. Voor de oorlog was het een mengeling van beroepskrach ten en vrijwilligers. Vergeet Tackle De Leidse brandweer wordt, evenals andere Leidse ge meentelijke instellingen, ge troffen door bezuinigingen. „We worden goed getackeld", .r - zegt Mark die aangeeft hoe hij dat vrijwilligers veel geld dat tracht op te vingen: „Een kostSn- Dle ,rne.nsen ™oe'en gedeelte van de verlofregeling worden opgeleid en krijgen wordt veranderd en er komt een beloning voor hun brand- minder ruimte voor overwerk. wecrwerK. Ook gaan wij bepaalde zaken ?ij de Leidse brandweer wer- in rekening brengen. Stel dat ke" Kzest'8 ™ensen Mark ?eP iemand zijn sleutel is vergeten j U V, aar?lee "ne. 1 en wij zijn woning voor hem redden "Maar dan moeten er moeten openen. Dat moet in met teveel mensen ziek zijn het vervolg worden betaald. Je Er,zlJn h,er namelijk constant kunt zeggen, dat wanneer wij vijftien mannen paraat. Die aannemerswerk doen, we dat bebben een vierentwintiguurs- ook in rekening brengen. Men d!enst en moeten bij een mei- betaalt een uurtarief en het dmg meteen kunnen uitruk- -V. ken. Dat uitrukken gaat vol- gebruikte materiaal. gens de heer Mark «rg snel. „Wij staan binnen drie minu- Aan voorrijkosten bij branden, ten voor de deur. Nu we de zoals die door de Rotterdamse nieuwe kazerne hebben, geldt brandweer zijn voorgesteld, dat ook voor de Merenwijk en wil de heer Mark niet begin- Leiden-Noord." nen. „Met die maatregel ben De heer Mark zegt dat alles in ik het niet eens. Als men weet. Leiden bereikbaar is. „Alles is dat men de brandweer 410 te blussen," meent hij. „Al woon uit de gracht." Met het vernieuwen van de leidingen is een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid. Salarissen Zo'n bedrag is ook nodig om de Leidse brandweer een jaar draaiende te houden. Om pre cies te zijn, het korps kost 3,5 miljoen per jaar. Het grootste gedeelte van dat bedrag gaat op aan salarissen. Maar daar heb je dan volgens de heer Mark een goed geoefende ploeg voor, die van alle mark ten thuis is: „We verdienen veel geld voor de gemeente," benadrukt hij nog eens. „Een. brandweerman moet alles kunnen, hij is ook nooit klaar met zijn opleiding," aldus Mark, die meldt dat de werk zaamheden steeds meer in de richting van de hulpverlening gaan. De Leidse brandweer rukt 1500 keer per jaar uit. Het gaat om allerlei klussen, van het opsporen van koolmo- noxyde tot het halen van een kat uit een boom toe. Het gesprek met de heer Mark wordt besloten met een rond leiding door de zeer fraaie ka zerne aan de Gooimeerlaan. In de hal van het gebouw staat overigens de antieke brand weerwagen, die dienst deed bij de stadhuisbrand in 1929. Veel heeft de brandweer toen niet kunnen uitrichten, want door de extreme koude bevroor het bluswater en brandde het stad huis tot de grond toe af. In de garage staat de hedendaagse brandbestrijdingsapparatuur. Een rampenwagen, een blus boot, een hoogwerker, een lad derwagen en een autospuit vullen de kraakheldere ruim te. Op de eerste etage van de kazerne bevindt zich de hy permoderne alarmcentrale. Vanuit die centrale worden 26 gemeenten bestreken. Behalve de brandweer wordti ook het ambulancevervoer vanuit de centrale geregeld. Ad interim De heer Mark werd in het be gin van deze week benoemd tot opvolger ad interim van commandant Broekman. De heer Broekman staat om ge zondheidsredenen op non ac tief. De heer Mark zegt daar niet veel over: „Commandant Broekman is overspannen ge raakt," meldt hij. Volgens de heer Mark heeft het te maken met het feit, dat Broekman vaak in de clinch lag met de 26 regiogemeenten en dat ook de bouw van de nieuwe kazer ne veel van de gemoedelijke heer Broekman heeft gevergd. In het korps wordt echter ook met grote stelligheid beweerd, dat spanningen in de staf van de Leidse brandweer aan zijn vertrek hebben bijgedragen. KEES VAN HERPEN gulden voorrijkosten moet be talen, dan wordt men mis schien bang om te bellen." hebben we in de weekeinden in de Leidse binnenstad wel eens veel last van geparkeerde Wel gaat de Leidse brandweer auto's. Dan staan bijvoorbeeld loze brandmeldingen beboe- de stegen rond De Burcht he ten. Als men moet uitrukken lemaal vol. Maar ook daar ko- voor een valse melding, dan men we wel door," zegt de gaat dat in de nabije toekomst brandweercommandant ge- 350 gulden kosten. ruststellend. Van de vele paal- „Wij besparen de gemeente tjes in de stad heeft de brand- een hoop geld," meent Mark. weer geen last, zegt Mark: „Voor de verbouwing van „Daar hebben we een geheim onze kazerne aan de Lange- wapen voor. Nee, ik zeg niet brug was een budget miljoen gulden uitgetrokken. Wij doen die verbouwing nu helemaal zelf, dat kost maar tweehonderdduizend gulden." Het is de bedoeling, dat de ka zerne aan de Langebrug de hoofdpost van de Leidse hoe we die paaltjes uit de' grond halen." De Leidse binnenstad wordt momenteel binnenste buiten gekeerd. Walmuren en riole ringen worden vernieuwd. Bij die werkzaamheden worden tevens de verouderde bluslei- brandweer blijft. Behalve -die dingen vervangen. Die leidin- behuizing beschikt de brand- gen zijn te klein in diameter weer sinds één jaar over een en kunnen de blusapparatuur schitterende kazerne aan de van de brandweer daarom niet Gooimeerlaan in de Meren- van voldoende water voorzien, wijk. Die oude leidingen leveren De twee kazernes staan vol- geen gevaar op. Mark: „Van gens de heer Mark vol met bepaalde plaatsen in de stad is uitstekend materiaal. In totaal bekend, dat we via de leidin- heeft de Leidse brandweer gen te weinig water kunnen twee autospuiten, een ladder- krijgen. Dat lossen we op door wagen, een duikwagen, een aan open water te gaan staan, hulpverleningsvoertuig en wat dan pompen we het water ge- ADVERTENTIE. ZOETERWOUDE/HILLEGOM, Casba Woonwarenhuis houdt vanaf donderdag 11-11-1982 t/m zaterdag 27-11-1982. zowel in Zoeterwoude als Hillegom 'Open Huis'. In deze periode wordt een groots opgezette leren zitmeubelshow georganiseerd. Behalve het be wonderen en het testen van het uitstekende zitcomfort van de tientallen leren fauteuils en bank stellen, valt er ook zeer veel te leren over leer. o.a. door middel van een doorlopende, zeer leer zame diapresentatie en een gratis boekje met tips over het onder houden van leer. Als extra attraktie een Cross motoren presentatie, stoere ma chines tussen het stoere leer, waaronder de Grand Prix-racer Boet van Duimen. Dit alles om lijst met een gratis kopje koffie en een bord heerlijke erwtensoep voor de bezoekers, maakt het geheel meer dan de moeite waard. Kortom: Casba, u moet er geweest zijn! Bazar De afdeling Leiden van bet Nederlandse Rode Kruis houdt donderdag een bazar in bet gebouw aan de Apol- lolaan lb. Men kan er spullen kopen, die zijn vervaar digd door langdurig zieken en gehandicapten. Kopers kunnen van twee tot vijf en van zeven tot negen uur in bet Rode Kruis-gebouw terecht. Bloem therapie In het restaurant Repelsteel wordt woensdag een bijeen komst gehouden over de zogenaamde „bloemtherapie". Bloemtherapie wordt gebruikt om gemoedstoestanden zoals vermoeidheid, wantrouwen en depressie beter aan te kun nen. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegangs prijs is twee gulden vijftig Skibeurs De kring Leiden van de Nederlandse Ski Vereniging houdt zaterdag een ski-beurs voor goede, gebruikte wintersport-artikelen. De beurs wordt gehouden in het restaurant van de Groenóordhallen en is gratis toegan kelijk. Het inleveren van goederen kan tussen tien en twaalf uur. De verkoop is tussen twee en vijf uur. Het terugbalen van niet-verkochte goederen kan uitslui tend op de beursdag van half vijf tot zes uur. Handwerkclub In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt donderdag een handwerkbazar gehouden. Van twee tot vijf uur 's middags worden allerlei artikelen verkocht, die in het afgelopen half jaar door de bejaarden-handwerkclub zijn gemaakt. De opbrengst is bestemd voor het bejaarden werk. Carnaval Prins Marcus de Eerste van carnavalsvereniging „De Hutspotten" verricht donderdagavond om elf uur zijn laatste officiële daad. Hij plaatst dan zijn steek op het hoofd van het Cornelis Joppensz-beeldje aan het Ka- merlingh Onnesplein. Drie dagen later wordt in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 het Prinsen- bal gehouden. Dan wordt bekend gemaakt wie prins carnaval voor 1983 is. Het bal begint om negen uur. Nierstichting De collecte van de Nier Stichting Nederland die in de week van 20 tot 25 september werd gehouden, heeft meer dan 28.000 gulden opgebracht. De 210 collectanten zamel den ruim 200 gulden meer in dan vorig jaar. Harptrio In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt vrijdagavond een concert gegeven door het Nederlands Harptrio. Het gezelschap, dat bestaat uit de harpiste Joke Willing-Brethouwer, de cellist Henk Lambooy en de fluitist Pieter Odé, brengt wer ken van Boismortier, Bochsa, Escher, Britten, Ravel en Jongen ten gehore. Het concert begint om kwart over acht. Begrip De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen start vrij dagochtend met een ABC-cursus over „Begrip". In tien les sen zal worden gesproken over „Begrip voor de ander in haar situatie", „Begrip voor jezelf in jouw situatie" en Be grip voor de maatschappij". Men kan zich voor deze cursus opgeven bij Joke Rozeboom, telefoonnummer 02522-12065 en Ineke Jonker, telefoonnummer 01720-73700. De lessen, die om half tien 's morgens beginnen, worden gegeven in „In 't Want" aan het Noordeinde 2a. De heer dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt houdt vrijdaga vond een lezing onder de titel: „Dood over de stad". De lezing heeft plaats in de Lokhorstkerk, Pieterskerk- straat 1 en begint om acht. De toegang is gratis. Gouden speld CBO- leden Een negental leden van de Nederlandse Christelijke Bond voor Overheidspersoneel ontving gisteren uit handen van afdelingsvoorzitter G. Steen de gouden speld van de Bond. N. Busaan, C. Koen, J. Smit, P. Sonnenberg, W. Verboon, P. van Biezen, R. Dijk, W. Doedes en H. van der Vegt za gen op deze wijze hun 25-jarig lidmaatschap gehonoreerd. Op de foto de jubilarissen met de echtgenotes op de achter grond. Guatemala De kledingmarkt die het afgelopen weekend aan de Plantage 16 werd gehouden, heeft 1100 gulden opgele verd. Dit geld is bestemd voor Guatemala en de orga nisatoren waren dan ook dik tevreden. Dat was min der het geval met het feit dat enkele bezoekers enkele waardevolle, persoonlijke, eigendommen uit het pand hebben meegenomen. Ravage na diefstal LEIDEN In een supermarkt aan de Hooigracht is gistermor gen na een winkeldiefstal voor vierhonderd gulden schade aan gericht. Het personeel van de winkel betrapte een 27-jarige Lei denaar toen hij wat wilde stelen. Het gestolene had een waarde van zeventien gulden. Er ontstond een korte vechtpartij, waarbij een stelling met cosmetica tegen de grond ging. Volgens de dief omdat hij er tegenaan viel, volgens het personeel van de winkel zou de man de stelling moedwillig hebben omgegooid in een po ging te ontsnappen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3