Supermogendheden voeren ruimtetechnologie op Referendum in Turkije verliep democratisch Voovkleine kluqei. Paus spoort be jaardei; aan deel te nemen aan sociale leven Malaria steekt kop weer op Russische Backfire voert schijnaanval uit Hevigste noodweer sinds 30 jaar éeïdoeCBouMMit Den Haag bestudeert deelname aan vredesmacht in Beiroet BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 PAGIN Denemarken weigert verdeling vangsten BRUSSEL Denemarken heeft gisteren in Brussel gewei gerd om akkoord te gaan met de verdeling van de visvang sten over de EG-lidstaten zoals de EG-commissie die op 26 oktober in Luxemburg had voorgesteld. De overige negen EG-lidstaten gingen daar toen wel mee akkoord. De Deen se minister, Henning Grove wil dat Denemarken onder meer alsnog het recht krijgt om makreel te vangen ten westen van Schotland. Na herhaalde schorsingen hebben de negen EG-lidstaten Denemarken afgelopen nacht toch nog tegemoet willen ko men. Ze hebben Denemarken aangeboden om voor een maal (tot 1 april volgend jaar) 7000 ton makreel te vangen ten westen van Schotland. Dit bleek voor het land toch niet genoeg. Maar de ministers gingen tenslotte uiteen met de afspraak dat de Deense delegatie dit aanbod komende morgen zal bespreken tijdens het wekelijks Deens kabi netsberaad. Een extra te houden Europese visserijraad, nog voor de Europese top op 3 en 4 december in Kopenhagen, werd niet uitgesloten. Komt er geen oplossing voor het probleem dan wordt ér op 6 december weer een Europese visserijberaad gehouden. KGB waarschuwt Russische vredesbeweging MOSKOU De Russische veiligheidspo litie, de KGB, heeft Russen die ijveren voor een betere verstandhouding met de Verenigde Staten, gewaarschuwd daar mee op te houden. Het gaat om de „groep voor de vestiging van vertrouwen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten". Deze groep werd in juni gevormd door een klein aantal Moskouse intellectuelen en staat los van de officiële vredesbewe ging, die door de autoriteiten wordt ge controleerd. De leider van de groep is in september in een psychiatrische inrich ting geplaatst. Een ander lid werd vorige maand gearresteerd en beschuldigd van opruiing en propaganda tegen de staat. Vermoedelijke moordenaar liefdespaartjes bekend FLORENCE De Italiaanse politie heeft het sterke vermoeden dat zij een man in handen heeft gekregen die Florence al ja ren onveilig maakt door vrijende paartjes te overvallen en te vermoorden. De ver dachte is de 39-jarige Francesco Vinci, die onlangs voor mishandeling van zijn fami lie tot gevangenisstraf is veroordeeld. Tus sen 1974 en 1982 zijn vier paartjes ver moord. Ook werden enkele vrouwen ern stig mishandeld. Twaalf jaar geleden werd een echtgenoot voor de moord op zijn vrouw veroordeeld. Als nu zou blijken dat Vinei de dader is, zit deze man al twaalf jaar onschuldig in de gevangenis. Russische Joden gearresteerd MOSKOU De Russische geheime dienst KGB heeft gisteren twee Joodse strij ders voor de mensenrech ten gearresteerd, die in Moskou met een Ameri kaanse diplomaat wilden spreken. De broers waren zondag naar Moskou ge reisd met documenten waaruit schending van de mensenrechten blijkt. Na dat hun papieren in beslag waren genomen, werden ze naar hun woonplaats te ruggestuurd. Eytan waarschuwde voor wraak van Falangisten JERUZALEM De Israëlische opperbevelheb ber, generaal Eytan, heeft het kabinet ervoor gewaarschuwd dat de Falangisten, die een bloedbad aanrichtten in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila in Beiroet, op wraak uit waren. Dit heeft de Israëlische commissie, die een on derzoek doet naar de massamoord, gisteren be kend gemaakt. Uit de notulen van de kabinets vergadering blijkt dat Eytan op donderdag 16 september, de slachting was toen enkele uren aan de gang, gezegd heeft „een uitbarsting van wraak te vrezen, zoals er nog nooit een is ge weest". Premier Begin, die gisteren voor de on derzoekscommissie moest getuigen, kreeg deze notulen voorgelegd nadat hij had verklaard, dat niemand de slachting in de kampen had kunnen voorzien. Een duidelijk antwoord had Begin niet op deze notulen. Boliviaanse mijnwerkers staken LA PAZ De Bolivia mijnwerkers in het zuiden het land zijn voor onbepe tijd in staking gegaan, uit test tegen de regeringsma gelen om de economie te s ren. De mijnwerkers eisen loonsverhoging van 140 cent terwijl de regerinj procent heeft aangeboder het zuiden van Bolivia, het belangrijkste mijnge verdienen de mijnwerken minst. LONDEN De Verenig de Staten en de Sovjet- -Unie hebben de snelheid waarmee zij hun technolo gie voor het voeren van een oorlog in de ruimte ontwikkelen, opgevoerd, zo heeft het gezaghebben de „Janes weapons sys tems" gisteren meege deeld in het voorwoord tot zijn uitgave van 1982-1983. „Het Amerikaanse Asat-pro- gramma (uit vliegtuig gelan ceerd anti-kunstmaanwapen), waarbij een F-15-gevechts- vliegtuig een raket lanceert die een vijandelijke kunst maan kan vernietigen, maakt goede vorderingen", aldus Ja- nes. Het Amerikaanse ministe rie van defensie acht het Asat- -programma noodzakelijk we gens het ontbreken van over eenkomsten over het beperken van het gebruik van de- ruimte tot vreedzame doeleinden. „De Sovjets hadden daarvoor al een eigen Asat-systeem ont wikkeld en beproefd. Oorlog in de ruimte is nu een prakti sche kwestie." Beide supermo- SCHIPHOL/WASHINGTON Het referendum, dat afgelo pen zondag in Turkije werd gehouden, voldeed op zich aan alle eisen die aan een demo cratische volksstemming ge steld kunnen worden. De nieuwe grondwet is dat echter beslist niet. Tot deze conclusie kwam het Tweede-Kamerlid H. van den Bergh (PVDA), die gisteren op Schiphol terug keerde uit Turkije. Van den Bergh heeft zondag als een van de drie waarne mers van de Raad van Europa het referendum bijgewoond. Om zich te overtuigen had hij 36 stembureau's in Ankara be zocht Van den Bergh staat voor een dilemma. Volgens maatstaven, van de Raad van Europa is de nieuwe Turkse grondwet on democratisch. Dit zou kunnen betekenen dat Turkije als lid van deze raad wordt ge schrapt. Maar uit gesprekken met tegenstanders van de Turkse junta is gebleken, dat uitstoting van Turkije een ramp voor dat land betekent. Van den Bergh sprak onder meer de leider van de verbo den sociaal-democratische par tij, Ecevit De Amerikaanse regering heb ben de junta in Turkije gefeli citeerd met de pogingen „de democratie te herstellen en een grondwettelijke regering te vormen". Volgens haar is de nieuwe grondwet een basis voor een democratische rege ring. Harry van den Bergh WASHINGTON Voor het eerst zijn Russische Backfire-bom- menwerpers Amerikaanse vliegtuigdekschepen tot op schoot safstand genaderd en hebben ze schijnaanvallen met raketten uitgevoerd. Dit is gisteren in Amerikaanse veiligheidskringen vernomen. Een achttal van de in het Verre Oosten gestationeer de lange-afstandsbommenwerpers voerden de schiinaanvallen uit op de vliegdekschepen „Enterprise" en „Midway op 30 sep tember en 1 oktober gedurende vlootoefeningen in het noorden van de Stille Zuidzee bij de Aleoeten-eilanden. De dagelijkse aanvallen werden in groepen van vier uitgevoerd waarbij de toestellen die over verstelbare vleugels beschikken en met kernwapens kunnen worden uitgerust hun raketten op 120 mijl van de schepen afschoten. Uit veiligheidsoverwegin gen wilden de zesglieden niet zeggen of de vliegdekschepen en hun begeleiders de bommenwerpers opspoorden en volgden en als dat was gebeurd of ze met succes tot de (nagebootste) „tegen aanval" overgingen. De Amerikaanse marine wilde niets losla ten over het incident maar bevestigde dat een niet nader ge noemd aantal vliegtuigen in de buurt van het vliegdekschepen in oefengebied was gekomen. De .Backfire'-bommenwerpers hebben volledig geladen een vliegbereik van 5.000 mijl waar door ze een gebied van Aziatisch-Rusland tot aan Midway, Guam en de Filippijnen zonder bii te tanken kunnen bestriiken. gendheden zijn bezig met de ontwikkeling van deeltjesstra- lingswapens en laserwapens. Beide hebben een ontwrich tende invloed op de betrekkin gen tussen oost en west. Beide partijen houden de werkelijke vooruitgang bij de ontwikke ling van dergelijke wapens diep geheim. „Maar als het geld dat eraan wordt besteed een aanwijzing vormt voor het te verwachten resultaat, dan krijgt de wereld waarschijnlijk vroeg of laat een nieuw we tenschappelijk succes ter be schikking, ten goede of ten kwade. "Radaringenieurs zijn nieuwe technieken aan het ontwikkelen. In dit verband noemt Janes het „onzichtbare" vliegtuig dat Amerika aan het ontwikkelen is en dat door zijn absorberende omhulsel, specia le omtrek en gelijksoortige maatregelen niet door radar wordt opgemerkt. Engeland werkt aan een optisch systeem dat vliegtuigen „onzichtbaar" moet maken, zodanig dat op sporen en volgen met optische middelen voldoende wordt ge hinderd dat het een kans krijgt de slag te overleven. In een reactie op de gisteren bekend geworden plannen voor de ontwikkeling van een superraket die een groot ruim testation in een baan om de aarde moet brengen, heeft de Amerikaanse NASA gezegd dat zij ook graag een groot ruimtestaion willen bouwen, maar zij heeft van de regering Reagan alleen nog maar vage toezeggingen gehad en slechts een paar miljoen dollar voor het voortzetten van onder zoek. Het zou goed zijn als de Russen eep ruimtestation zou den lanceren. Het zou voor ons in dat geval gemakkelijker zijn om het groene licht te krijgen. Dit handige miniatuur bankschroef] e krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee In het Zuidfranse Pavalas-Les-Flots, ten westen van Marseille, heeft de storm een boot van de gendarmerie gedeeltelijk op de kade gegooid. (Vervolg van voorpagina) PARIJS Het slechte weer dat de voorbije da gen het zuiden van Frankrijk trof, is volgens de Franse weerdienst het hevigste noodweer sinds dertig jaar. Op sommige plaatsen werden winsto- ten gemeten met een snel heid van 170 kilometer per uur. In de middag moesten politie en brandweer in Parijs in en kele uren tijd 300 keer uitruk ken om bijstand te verlenen na schade, als gevolg van de sterke wind. Ook het luchtver keer ondervond daarvan hin der. In het Alpengebied had men gisteren met een ander meteo rologisch fenomeen te maken: een föhnwind. Zo kon het ge beuren dat het aan de zuid kant van de Alpen koud was Locarno meldde drie gra den en sneeuw terwijl de temperatuur in Zürich, aan de noorzijde van de bergketen, boven de 20 graden kwam. Tijdens de föhn werden wind snelheden tot 195 km per uur gemeten, met name in het ge bied van de St. Gotthard. In het kanton Uri en in het Ber- ner Oberland kwamen bos branden voor. Verder werd melding gemaakt van verniel de hoogspanningsmasten, ont wortelde bomen en ondergelo pen straten. Op verscheidene grote meren raakten schepen in moeilijkheden, zoals de ten toonstellingsschepen op het meer van Zürich. Aan boord werd net een wijntentoonstel ling gehouden. Honderden flessen hebben de storm niet overleefd. In Innsbruck (Oostenrijk) ver woestte de föhn een groot deel van het dak van het Olym pisch ijsstadion. In Chamonix in het Franse Mont Blanc- massief werden daken van huizen gerukt. Ook Zuidwest-Engeland, Noord- en Midden-Grieken- land en Portugal hebben de voorbije dagen van het nood weer te lijden gehad. Postcode/Plaati Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) D per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: I I Postcode/Plaats_ Telefoon. Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. Op de negende en voorlaatste dag van zijn bezoek aan Spanje heeft paus Joham Paulus II In Valencia 130 mannen tot priester gewijd. MADRID Paus Johan- een bezoek gebracht aan nes Paulus II heeft giste- het door overstromingen ren voor een menigte van getroffen oostelijk kustge- een miljoen mensen in bied van Spanje. Het Valencia een heilige mis hoogtepunt in Valencia opgedragen en vervolgens was de wijding van 130 DEN HAAG/BEIROET De Nederlandse regering bestudeert het verzoek van Libanon om troepen te leveren voor de inter nationale vredesmacht in Beiroet. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag giste ren bekend gemaakt. Hij bevestigde daarmee dat de Libanese regering Neder land officieel heeft ver zocht troepen beschikbaar te stellen. Dergelijke ver zoeken zijn ook gericht aan Engeland, België, Zweden, Oostenrijk en Zuid-Korea. De internationale vredesmacht* bestaat uit Amerikaanse, Ita liaanse en Franse troepen. In tegenstelling tot Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Li- banon, staat de internationale vredesmacht niet onder toe zicht van de Verenigde Naties. De Libanese regering streeft naar uitbreiding van de inter nationale vredesmacht, tenein de de posities te kunnen over nemen van de in Libanon ver blijvende buitenlandse troe pen. Daarnaast wordt er nog steeds strijd geleverd tussen Libanese partijen onderling. Rechts-christelijke milities en druzen hebben in het Libanese berggebied, de Shoef, gisteren opnieuw slag geleverd. Hierbij zijn minstens 13 doden geval len. De strijd zou zijn opgelaaid tij dens een begrafenis in de stad Kfar Nabrakh, 40 kilometer ten zuidoosten van Beiroet. Volgens christelijke leiders schoten druzen op een begra fenisstoet, waarbij drie perso nen werden gedood en een on bekend aantal gewond raakte. Het Shoef-gebergte is door Is raëlische troepen bezet. MUSKIETEN BESTAND TEGEN BESTRIJDINGSMIDDELEN BANGKOK In Zuid- oost-Azië grijpt de vaak dodelijke mala ria wéér om zich heen. Nog geen tien jaar gele den werd aangenomen dat deze ziekte praktisch was uitgeroeid, maar nu is in Thailand een nieuwe ge neratie malariaparasieten ontdekt, die bestand is te gen de traditionele ge neesmiddelen. In Thailand is vastgesteld dat momenteel bijna een half mil joen mensen met de ziekte is Hof werkelijke aantal schat men tweemaal zo hoog. „De zaken dreigen uit de hand te lopen", aldus een me disch deskundige in Bangkok. Naar zijn schatting moeten nu 150 tot 200 miljoen mensen in de wereld malaria hebben. De ziekte komt voor in de tropi sche bossen van Azië, Afrika en Zuid-Amerika. In de jaren 1960 werd over de hele wereld een veldtocht te gen de malaria gehouden. In de Verenigde Staten en Euro pa is de ziekte praktisch uitge roeid. Malaria begon ook in Zuid-Azië te verdwijnen: In Thailand daalde het aantal malariadoden per jaar van 50.000 in de jaren 1940 tot 3 500 in 1980. Maar reeds in 1960 ontdekte dr. Tranakchit Harinasuta, een Thaise malariakundige, dat bepaalde patiënten niet op de bekende geneesmiddelen rea geerden. Er kwamen er steeds meer. Toen in 1978 de Cam bodjaanse vluchtelingen Thai land binnen kwamen stromen, ontdekten dokters aan de grens nog een andere moeilijk te bestrijden vorm van mala ria. In de daaropvolgende twee jaren bleek meer dan de helft van de honderdduizen den vluchtelingen hieraan te lijden. Voor stadsbewoners en de meeste toeristen in Thailand is het een geluk, dat de malaria muskiet zich alleen in heldere bosheken voortplant en niet in de stilstaande poelen in dor pen en steden. Er is een nieuw geneesmiddel in ontwikeling, maar Wereldgezondheidsorga nisatie WHO gaat voorzichtig te werk omdat „onjuist ge- .bruik weer snel een nieuwe, resistente malariatak kan doen ontstaan. „De parasiet is slim mer dan wij", aldus een arts. „Het moderne transport draag bovendien bij aan de snelle verspreiding. Tegenwoordig gaan veel groepen toeristen de jungle in en keren dan weer naar Europa terug. Op die ma nier worden er elk jaar enkele duizenden ziektegevallen Eu ropa binnengebracht". nieuwe priesters, 's dags herdacht hij in zwaargetroffen dorpje cira de slachtoffers vanj, overstromingen. In Valencia richtte de een speciale boodschap 1 eenzamen van onze modi tijd: de bejaarden. In verj king met de rijke Euro landen zijn de levensoms digheden van de gepei neerden in Spanje rampz Velen van hen hebben eens het geld om hun dage se eten te kopen. Vooral i grote steden is de situatie verontrustend. In zijn toespraak wees de op de grote verdiensten va oudere generatie voor dei menïeving en hij zei: „Ds derdom is iets eerbiedwaai voor de kerk en de samt ving en zij verdient het w ste respect en achting'L wees daarna vooral op de i ale problemen: „Ik weet onze materialistische en ge zoekende wereld dikwijls beert om u te isoleren ei. weet, dat u heel erg lijdt oiL eenzaamheid en gebrek liefde en begrip". Tot spoorde hij hen aan tot act deelname aan het familiele en het sociale leven. „Dit een bron zijn van persoonl waardigheid en het gevoel ven nuttig te zijn. Bovem betekent het een verrijli voor het sociale leven". Bij de wijding van de priesters in Alameda, stadspark van Valencia, zei paus dat het priesterambt een ónderscheiding, maar ófscheiding van de gelovi betekent. Hij noemde de plichting van het celibaat beperking en ook geen re tot frustratie. Verder wi schuwde hij hen voor politi activiteiten, die niet bijdra tot verwerkelijking van de genlijke opdracht van priester. In de namiddag begaf de zich naar Alci ra, een van zwaarstgetroffen dorpen dens de watersnoodramp, overstromingen kostten bijna vijftig mensen het le en richtten voor meer dan miljard gulden schade Duizenden mensen zijn steeds dakloos en de oog: voor een groot deel verni Hierdoor hebben hondei dagloners hun werk verlo De helikopter van de 1 landde in het centrum van dorpje op de berg van de lige Verlosser, op deze plaats waar enkele weken leden honderden burgers toevlucht hadden gezocht gen het kolkende water. Vandaag heeft de paus zijn zoek aan Spanje geëindigd een bezoek aan het eeuwen de bedevaartsoord Santiagi) Compostella. Van daa keert hij vanavond terug het Vaticaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10