Maatschappelijk werk en gezinsverzorging hebben al vrijwillig ingeleverd" "-.eerlingenbouwplaats is de beste eerschool voor jonge bouwvakkers IRECTEUR VAN OERS TREKT AAN DE BEL: ^■GIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 IIDSCHENDAM „De Irlingenbouwplaats is best denkbare leer- lool voor jongens die in i bouwvak willen. Ze Ijgen een persoonlijk in alle handelin- Ji en werkomstandighe- Jh 'van de bouwpraktijk. It kan een blokje van Ji a twintig woningen maar ook een school gymzaal, een jeugd- ïs, noem maar op". Aan woord bedrijfsleider van der Kroft van bouw- en aanne- hgsbedrijf J. Schouten aan de St. Bonifacius- faat.in Leidschendam. firma Schouten heeft een rtiental jeugdige bouw- :kers in dienst die op een •lingenbouwplaats in Zoe- neer hebben gewerkt en nenkort waarschijnlijk in den aan de slag kunnen. n der Kroft: „De kwaliteit i de bouwvakkers loopt ug. De goeden niet te na proken, maar een tim erman van honderd jaar eden was een betere vak- n dan de huidige. Jongens de LTS verlaten hebben voldoende praktische ken- eri handvaardigheid. Een lurtje bouwen, oké, maar ze de hoek om moeten nen ze in de problemen. Voor de jongens is het in het begin aardig moeilijk en de voorman-leermeester heeft dan ook een belangrijke plaats in het geheel en moet over nogal wat pedagogie be schikken. Hij moet ze vooral inzich bijbrengen, laat ze een tekening zien van wat ze moeten maken en dan raken ze ook echt bij het werk be trokken. Door het gebruik van veel hout en steen is voor de jongens veel te le ren". Burgemeester en wethouders van Leidschendam hebben in de begrotingsstukken meegedeeld dat geprobeerd zal worden het nieuwe twee de jeugdgebouw in Amstel- wijk als leerlingbouwplaats te doen uitvoeren. Aannemer Schouten is niet de bouwer maar heeft wel de nieuw bouw van het raadhuis uitge voerd. Een klus van zo'n acht miljoen gulden met zeer veel metselwerk, bogen, ron de torens, enorme pannenda ken en ouderwetse bestra ting. „Het zou voor een deel een ideale leerlingbouw plaats zijn geweest maar de voorbereidingen zijn al vóór 1975 begonnen", zegt Van der Kroft. „Opdrachtgever, architect en bouwer moeten vanaf het allereerste begin van plan zijn een leerling- bouwplaats in te richten want er komt veel voorberei ding aan te pas. Hoewel er subsidies aan zijn verbonden moet bij alle partijen een ide alistische inslag aanwezig zijn. Een opdrachtgever kan voor een woning vijftienhon derd gulden subsidie krijgen, het maximum is tienduizend gulden, maar hij moét niet denken dat hij veel goedko per uit is en hij moet vooral geen haast hebben. Wat hij voor zijn geld krijgt is echter eerste klas vakwerk dat ruimschoots opweegt tegen eventueel renteverlies. De architect moet voor een leer lingbouwplaats meer en dui delijker tekeningen maken. De aannemer krijgt ook sub sidie, een premie op jaarbasis voor elke leerling, maar hij moet dan ook vakmensen hebben die leermeester-tim merman of metselaar kun nen en willen zijn". Jochies Voor Van der Kroft is het voordeel echter dat er goede vakmensen komen. „Er zijn honderdduizend werklozen in de bouw maar de huidige bouwvakkers produceren, door hun vakmanschap, vijf tien procent meer dan voor heen. Ik durf te zeggen dat op het ogenblik goedkoper wordt gebouwd dankzij het verdwijnen van al die men sen, ijsverkopers, bloemen- kooplui, noem maar op, die van de krapte aan werkne mers in de bouw, begin ze ventiger jaren, gebruik maakten om een graantje van de goede lonen in de bouw mee te pikken". De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf zorgt voor de begeleiding van het project en het aantrekken van op drachtgevers. SVB-consulent J. C. M. Hoogkamer zegt dat een leerlingbouwplaats nogal wat bekijks trekt. Hij vertelt het verhaal van de man die een bouwplaats passeerde en „allemaal jochies" in de bouwput zag. Hij dacht dat de bouwer op een koopje uit was en vroeg zich af wat daarvan terecht zou komen, „mag dat eigenlijk zomaar". De man kreeg enkele maan den later een uitnodiging om het leggen van een steen met opschrift: „Gebouwd door leerlingen" bij te wonen waarbij hij tot de ontdekking kwam dat „die jochies" twin tig perfecte eengezinswonin gen hadden opgeleverd. „De leerlingbouwplaats is echt een ideale leerschool. De jon gens maken alle handelingen van de bouwplaats mee. Doordat zc als ploeg een werkstuk maken dulden ze geen foutjes van hun colle ga's, want ze worden geza menlijk op het werkstuk aangezien", aldus Hoogka mer die uitdrukkelijk zegt dat leerlingbouwplaatsen geen objecten van werkver schaffing voor werklozen zijn. In augustus 1980 zijn acht johgens, waarvan vier uit Leidschendam, begonnen aan een blokje van vier uit ijsselsteentjes - een idee van de architect, nieuwbouw in oude stijl - opgetrokken een gezinswoningen. Ze kwamen net van de technische school maar moesten, uiteraard on der leiding, alle metsel- en timmerwerk verrichten: van het maken van de bekistin gen tot het leggen van de laatste dakpan. Het complex je is volgens leermeester-tim merman A. van Brakel en leermeester-metselaar J. van Dorp van Schouten BV in Leidschendam „een lust voor het oog" geworden. De leer meesters vinden het overi gens allerminst een eenvou dige zaak. „Ze komen welis waar van een vierjarige op leiding maar in feite weten ze niets van de praktijk. Bo vendien moet je wel goed op passen anders wordt het al gauw een speeltuin. Je moet ze in hun eigen taal, achter de broek zitten, dan gaat het goed". De leermeesters heb ben er echter duidelijk ple zier in dat weer een stuk door een leerlingbouwplaats is afgeleverd. Jeugdgebouw ;enheim „Wij de afgelopen jaren al illig in personeel te j gegaan, vooruitlopend de bezuinigingen. Dat den wij redelijk en nu den we nog een keer igepakt in het kader die bezuinigingen". :e mening vertolkt di- ;eur P. van Oers van Itichting Maatschappe- |e Dienstverlening Bol- [streek (SMD) naar aan ging van de discussies, deze maanden worden oerd binnen de ge- ntebesturen van Sas- Iheim, Lisse, Hillegon, |rmond en Oegstgeest. len voor deze „praat- iden" is de verminde van de rijksuitkering het algemeen maat- '9 jappelijk werk en ook gezinsverzorging. De ging er het afgelo- jaar 7,5 procent op iteruit en in 1983 komt nog eens tien procent zodat de totale ver- dering voor dat jaar procent bedraagt. Re- voor deze grote lekwerkgever, onge- 400 mensen verdie- hun brood bij de om aan de bel te ken. Istichting vierde dit jaar tweede lustrum. Al tien lang worden vanuit het toor aan de Emmalaan in ienheim vele mensen ge ien door het maatschap- ijk werk of de gezinsver- [ing. In 1981 nog werden de maatschappelijk .498 mensen geholpen zette de afdeling gezins- :orging zich in voor 991 nnen. Bij de stichting ken 7,5 maatschappelijk kers en één leidingge- 3(Jd persoon en nog eens je stafleden en 15 leidsters elk ongeveer dertig ver- 5r|»sters in de gezinsverzor- Volgens directeur Van is de SMD na Sikkens jrootste werkgever in dit lied. betreft de gezinsverzor- de toekomst er iets Ékleuriger uit voor de p, hoewel ook hiervoor rsm „een week geleden een jjdêjfijke bezuiningingronde rd aangekondigd waar- Het hele personeel van het bureau in Sassenheim is bang voor de toekomst. door 20.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Het algemeen maatschappelijk werk staat er moeilijker voor aangezien de vijf deelnemende ge meenten aan de SMD al heb ben aangekondigd dat zij de overheidsbezuinigingen niet uit eigen zak zullen bij beta len. Reden voor de SMD om de gemeenten te vragen om een „adempauze" en over de toekomst en financiering van het algemeen maatschappe lijk werk te gaan discussië ren. Op basis van die discus sie moet gekozen worden wat men wil: wel of geen maatschappelijk werk. Als het antwoord wel is, is vol gens directeur Van Oers de conclusie dat de gemeenten daar dan ook voor moeten betalen. Nodig De maatschappelijke hulp en gezinshulp zijn juist in deze tijd hard nodig, spreekt di recteur Van Oers namens alle medewerkers. „Juist in deze economisch slechtere tijd met meer werklozen en gezinsproblemen en de toe nemende vergrijzing van de bevolking". Dat blijkt ook wel uit de cijfers van het aantal gevallen dat hulp werd geboden. Niet alle con- •tacten met de stichting ge beuren via de huisarts of an dere gezondheidsinstellin gen. Zeker veertig procent van de contacten, die de SMD heeft, wordt door de mensen zelf gelegd, die naar één van de vier kantoren ko men. De stichting heeft volgens de directeur de afgelopen jaren een „zuinig" personeelsbeleid gevoerd en zo juist wat ruim te gekregen om meer men sen te kunnen helpen. „In het maatschappelijk werk zijn we al terug gegaan van elf naar 7,5 personeelsleden, terwijl het ministerie een ge zegd heeft dat negen mensen het minimum was. We heb ben nu twee vacatures, waar van een staflid. We hebben toestemming gekregen om een plaats te vervullen, maar in afwachting van de bezui nigingen hebben we dat niet gedaan. Zeker een leidingge vend iemand kan je niet tij delijk aanstellen. Voor zo ie mand is ingewerkt, moet hij er weer uit. Voor het eerst zijn we bij het maatschappe lijk weer niet in de rode cij fers gekomen, omdat drie medewerkers langdurig ziek waren. Als we nu die 17,5 procent moeten bezuinigen vallen er twee tot tweeën- eenhalve baan weg en kan er niet verantwoord meer wor den gewerkt". Ook in de ge zinsverzorging is het bestand doorgelicht. De landelijke bezuining van 100 miljoen gulden in dit werk was daar de oorzaak van. Alpha-hulp werd ingevoerd, vacatures niet vervuld en staf-vacatu res maar voor zeventig pro cent. Cijfers Een van de opmerkingen binnen gemeentelijk verband (de commissie financiën Sas senheim) is dat de SMD nog geen begroting heeft inge diend. reden om niet in te stemmen met de „adempau ze", die inhoudt dat tot de discussie is afgerond, de be zuinigingen aan de SMD worden bijbetaald. Volgens directeur Van Oers is er in derdaad nog geen begroting, maar beschikken de vijf ge meenten, „waarmee de sa menwerking overigens zeer plezierig verloopt", wel over cijfers. „Wij hebben een half jaar geleden al een subsidie aanvraag voor 1983 in moe ten dienen. Daarin staan alle gegevens en bovendien heb ben we een paar weken gele den al een verwachting van het resultaat over dit jaar in gediend. Gelukkig is de ver standhouding met de vijf wethouders van de betrok ken gemeenten goed. Zij hebben gesteld dat er eerst een gezamenlijk standpunt moet komen, voor er beslist wordt over de uitkering aan de SMD. Zij zijn ook bereid te discussiëren hierover, want zij moeten nu het poli tieke besluit nemen over hoe het verder moet. Eerst deed het rijk dat", aldus Van Oers. ASTRID SCHOORDIJK DIE PRUISEN TOCH: „De or ganisator van het tegen woordige Turksche leger, de Duit8che generaal von der Goltz, die als inspecteur-ge neraal de Turksche leger macht heeft georganiseerd, en wiens theorieën en leer bij den tegenwoordigen krijg in de practijk beproefd zullen worden". Boven: BIJ DE ZIEKTE VAN DEN RUSSI- SCHEN GROOTVORST-TROONOPVOLGER ALEXIS: „Een mooi kiekje van den flinken knaap, den eenigen zoon van het Russische keizerspaar, en z'n ouders". Onder redactie van Ton Pieters. KIJKJES VAN EN OM DEN BALKAN. Nu eens een vrien delijker „Zondagse" kijk op den Turk: „Een paar aardige foto's van de Turksche sol daten zooals die nu te velde staan: links een Turksche infanterist in de nieuwe vel- duniform, rechts een reser vist van de artillerie met zijn equipementsstukken, die hij pas uit de kazerne heeft ge haald". Gezichten, die ons bekend mogen voorkomen. Onder: GENERAAL BEYERS IN ONS LAND: „Een der kloeke strijders uit den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, twaalf jaar geleden be ëindigd, vertoeft thans in ons land waarmee hij als oud-Hollander zooveel verbindingen heeft. Generaal Beyers, een der roemrijkste aanvoerders der Boeren, gaat in Zwitserland het Ieger8telsel bestudeeren". Eens gene raal, altijd generaal; al was het dan niet meer tegen de Engelsen. Meteen maar het wat zwaar dere werk aangevat, in deze rubriek, nu we gevorderd zijn tot de tweede week van november 1912 in het „Geïl lustreerd Zondagsblad", dat de L.C.-abonnees in die tij den in het weekeinde gratis en graag of niet thuisbezorgd kregen. Kostte nog geen plak extra. Daar moet je vandaag om komen. Nood alom, kner pende nood bijna; ook in het bedrukte papier. Maar ach, laten we ons dan maar in 's hemelsnaam bezighouden met familietragiek die niet binnenskamers kon blijven, want ook voor het Zondags blad (een onschuldig maar richtinggevend, voortijdig pulpblad van goed roomsen huize) was dit nieuws koren op de molen. Ik lees en leest u maar mee hoe som mige sprookjes in die wereld (waarin het gonsde van de „socialisten, anarchisten en andere godsdienstverdel- gers") konden komen: „On getwijfeld met overgroote sympathie en onverholen medelijden heeft de be schaafde wereld kennis geno men van de ziekte, die den Russischen troonopvolger, den tienjarigen grootvorst Alexis, heeft getroffen". „Er wordt gemompeld van een nihilistischen aanslag, en hoe verschrikkelijk en wree daardig zulk een misdadig pogen ook wezen mag, on waarschijnlijk is het niet. Zelfs zouden wij, na al de „officfeele" en „officieuze" lezingen, die over de zeer on waarschijnlijke ziekte of het zonderlinge ongeval dat den enigen zoon van het Russi sche keizerspaar heeft getrof fen den ronde gingen, wij zouden de mogelijkheid van zulk een schandelijken aan slag volstrekt niet uitgesloten achten!" (Men herinnere zich, dat de jonge grootvorst Alexis leed aan een bloed ziekte, T.P.) „Intusschen: het eerste ge voelen van ieder welden kend mensch is medelijden met de ongelukkige ouders, met de diep getroffen moeder vooral, die toch reeds in zoo tragische omstandigheden, een leven van nooit-eindende zorg en bange vrees doormar kende, hare hooge positie als een vreeselijken last op zich voelt drukken! Of dan ook een vreeselijke, plotselinge ziekte den jongen Tsjesare- witsj heeft getroffen, of dat het mes van een stoutmoedi- gen revolutionnair dit on schuldige kind heeft geraakt, de tijding van een doods gevaar voor den eenigen mannelijken afstammeling der Romanofs zal ieder die het hart op de rechte plaats draagt, smartelijk hebben ge troffen". Het Zondagsblad, geïllus treerd, zag het wel erg som ber in met dat mes en die stoutmoedige revolutionair, maar het was niettemin erg spannend in een tijd waar het overal rommelde. Dan zou Raspoetin nog komen en binnen zes jaar was het com munisme zover. Wat daarna nog restte van de Romanofs, was een „beoogde" Anastasia. Triest hoor, in-triest. Voorlopig was er dat geduvel op den Balkan, maar het Zondagsblad is opgetogen: „De vier kleine Balkanstaten hebben de wereld verbaasd door hun doortastend optre den, hun kennis van het oor logsbedrijf (en God zegent de wapenen, T.P.), hun eensge zindheid en vastberadenheid. En de Turken zijn verre ge bleven beneden hetgeen men van hun krijgskennis en moed meende te kunnen ver wachten. Merkwaardig is toch de veerkracht van deze rassen op den christelijken Balkan, die na vijf eeuwen onderdrukt en getrapt te zijn, weder konden opstaan om den onderdrukker te verja gen uit de christensteden waar hij zoolang geheerscht heeft".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5