AZL verwacht in 1983 tekort van tien min Directeur van pretpark Duinrell voor rechter Renovatie van bejaardenoorden niet langer meer op kosten Bijstand %den/regTq Onder wijzer geh uldigd BESLIST GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEN" Meesterserie- wncert verzorgd n muzikaal Gouden trouw LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 foordwijker slachtoffer |an steekpartij pORDWIJK Een 62-jarige inwoner van Noordwijk is gister- jddag zwaar gewond geraakt bij een steekpartij op het fietspad (hgs de Van Berckelweg. De man is vermoedelijk neergestoken tor drie jongens van ongeveer 15 jaar. De toedracht van het ge- juren is nog geheel onduidelijk. Noordwijker fietste gistermiddag over het fietspad van Voor- ut naar zijn woonplaats. Op het fietspad langs de Van Berckel- flig zou hij staande zijn gehouden door drie jongens. Na een woor dwisseling zou een vechtpartij zijn ontstaan. De Noordwijker 4rd daarbij levensgevaarlijk door messteken gewond. Hij is in- iddels opgenomen in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Jn de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. Het slachtoffer n n nog niet door de politie worden gehoord. De Noordwijkse poli- ij sluit niet uit, dat bij de vechtpartij ook een van de jongens ge- vnd is geraakt. Men vraagt getuigen van het gebeuren zich in Irbinding te stellen met de Noordwijkse politie, tel. 01719- 11100. Poging tot overval op melkboer LEIDEN Twee jongemannen hebben gisteravond om kwart voor negen een overval gepleegd op een Leidse melkboer. De overval werd gepleegd op de Rooden- burgerstraat nabij de Cronesteinkade. De melkboer was zojuist bezig met het bezor gen van de laatste bestellingen. Hij werd plotseling nabij zijn melkwagen bespron gen door twee jongeren. Deze sloegen hem met een melkfles op het hoofd. Toen de melkboer niet neerging, namen beide overvallers zondre buit de benen en wis ten spoorloos te verdwijnen. De melkboer hield aan de klap enkele snijwonden en hoofdpijn over. Hij moest ter behandeling naar het ziekenhuis. Koffieconcert in Muzenhof LEIDERDORP Twee Leiderdorpers verzorgen zondagmiddag het maande- lijke koffieconcert in Mu zenhof. Het gaat om Mike Williams en en Gijsbert Boggia. Mike Williams speelt gitaar en Gijbert Boggia de dwarsfluit. Bei den studeren aan conserva toria. Op het programma staan werken van Handel, Bach, Djemil, Giuliani, Vila Lobos, Sainz de la Mazza, Castelnuovo, Tedes- co en Prager. Aanvang half één. De entree bedraagt ƒ3, koffie inbegrepen. NIEUWVEEN „De leerlingen van de openbare lagere school De Tamboe rijn zijn bevoorrecht met meester Amelunxen". Dit zei burgemeester G.J. van der Kroft gisteren in zijn toe spraak tijdens de receptie ter gelegen heid van de 25-jarige loopbaan bij het onderwijs van de heer F.H. Amelun xen. Op 1 oktober 1957 is de heer Amelun xen begonnen in Amstelveen en vanaf november 1964 is hij als hoofd verbon den aan de lagere school in Nieuw- veen. De burgemeester sprak zij waar dering uit voor de wijze waarop de heer Amelunxen de 25 jaar het onder wijs heeft gediend. In de 18 jaar dat de heer Amelunxen aan de Nieuwveense school is verbonden heeft De Tamboe rijn een eigen gezicht gekregen. Het jaarlijkse schoolfeest „Tamboerania" is bij elke Nieuwvener bekend, maar ook het schaatsen op het schoolplein 's winters is een uniek gebeuren. Er wordt op de school veel aan expressie gedaan, er is een schoolkrant en de meerdaagse schoolreizen zijn uitge groeid tot reizen van een week. Als blijk van waardering werd de heer Amelunxen een driedaagse treinreis aangeboden. Voor een blijvende herin nering was er een ingelijste gewassen pentekening van het schoolgebouw, gemaakt door Yvonne Hajunga, een van de ouders. Oude Veenen verbetert zes kilometer dijk LEIDERDORP Waterschap „De Oude Veenen" is gisteren gestopt met de dijkverbeteringen voor dit jaar. In totaal is er in 1982 zes kilometer dijk opge hoogd tot de vereiste tien centi meter boven NAP. Voor de meeste waterkeringen was een verhoging van een halve meter nodig. Om de 30 jaar werkt het waterschap de 160 kilometer die onder haar hoede valt, geheel af. Dit jaar zijn de wallen langs de Kagerplassen en in Koude kerk verbeterd. In totaal hebben de verbeteringen een bedrag van twee miljoen gulden gekost. jsr Da (a'SIDEN Het is zeker E?t uitgesloten dat het :ademisch Ziekenhuis uiiden (AZL) volgend ir bezuinigt op arbeids- 2aatsen. Dit kan nodig |.n om een verwacht te- '■prt van tien miljoen gul- n in het komende jaar voorkomen. Dit tekort «jeigt te ontstaan door oil n lagere rijksbijdrage en riajinder inkomsten door rmindering van het oointal verpleegdagen. Het IL verwacht voor dit Ir een tekort van één tot tro ee miljoen gulden. 1 verwachting van een te- st rt van tien miljoen gulden 2 1983 wordt in het perso- Jf elsblad Centrum uitgespro- (jn door de heer H. Custers n het bureau Organisatie drijfseconomie van het £L. Hij schrijft daarbij, dat 0r L onfhogelijk is dit tekort' te werken zonder ook in personeelssector te snoeien. ,n woordvoerder van het (r° 'jL verklaart desgevraagd, t de heer Custers slechts rwachtingen heeft geuit, (f r is nog niet bekend hoe ^oot het tekort gaat worden. |eiarbij zijn er diverse moge- lijkheden om te bezuinigen. Dit jaar hebben we al 1,6 mil joen gulden bezuinigd. In elk geval zal het AZL niet tot ge dwongen ontslagen overgaan. Wel is het mogelijk, dat beslo ten moet worden langs natuur lijke weg het personeelsbe stand van ongeveer 3000 werknemers terug te bren gen". De directie van het AZL ziet de volgende mogelijkheden tot bezuiniging: het verder beperken van de inschakeling van uitzend krachten; het terugschroeven van het overwerk; het overwegen om bij vaca tures deeltijdbanen in te voe ren; het systeem van formatie plaatsen te schrappen en de noodzakelijke sterkte per afde ling per jaar bekijken; de voorraadbeheersing ver beteren, zodat er bijvoorbeeld geen te grote voorraden medi cijnen te lang blijven liggen en vernietigd moeten worden; verdere energiebesparing; de invoering van een bud getbewakingssysteem. Verpleegdagen De terugloop van het aantal verpleegdagen is een van de belangrijkste oorzaken van de daling van de inkomsten. Uit de cijfers tot en met augustus van dit jaar blijkt, dat men wel meer patiënten heeft behan deld (ruim 7000), maar dat elke patiënt korter in een zie kenhuisbed heeft gelegen. De inkomsten van het ziekenhuis worden daarbij niet bepaald door het aantal verpleegde pa- tienten, maar door het aantal dagen, dat die patiënten in het AZL verblijven. Door de ge ringere verpleegduur zou het AZL dit jaar zo'n vijf miljoen gulden aan inkomsten derven. De begroting meldt echter nog wat voordelige verschillen, zo dat het verwachte tekort in 1982 niet hoger uitvalt dan maximaal twee miljoen. Het sombere financiële beeld van het ziekenhuis wordt vol gend jaar nog versterkt door de recente miljoenennota. Daarin is de hoogte van de rijksbijdrage voor het AZL in het komende jaar vastgesteld. In de berekening van de bij drage is uitgegaan van een verdere bezuiniging op de kos ten van 4,3 miljoen gulden. Men komt dan uit op een rijksbijdrage van bijna 58 mil joen. In de berekening is het ministerie uitgegaan van een hoog aantal verpleegdagen. Als de trend van 1982 zich echter voortzet, dan zal aan het bedrag van 4,3 miljoen nog een fiks bedrag moeten wor den toegevoegd. Het bureau Organisatie Bedrijfsecono mie van het AZL schat dat in '83 het tekort komt te liggen in de orde van grootte van tien miljoen gulden. Dit bij een on gewijzigde verpleegduur. Vol gens een woordvoerder van het AZL zal deze trend van minder verpleegdagen zich ook komend jaar voortzetten. „Het kan natuurlijk niét zo zijn, dat bewust de verpleeg duur van patiënten wordt ver lengd. Dat zou geen goede zaak zijn", aldus de woord voerder. De afdeling Organisatie Be drijfseconomie stelt vast, dat het verwachte tekort van tien miljoen gulden dient te wor den weggewerkt. „Aangezien 70 procent van de kosten van het AZL bestaan uit perso neelslasten, zal ook in die sec tor aanzienlijk moeten worden gesnoeid. Dat terugbrengen van de personeelslasten zou kunnen door salarisverminde ring, maar daarop heeft het AZL geen enkele invloed. Eni ge andere mogelijkheid om te snoeien is het terugbrengen van het aantal personeelsle den", aldus de heer Custers in het personeelsblad. Zware klus Het scheepvaartverkeer en het wegverkeer is gistermorgen in het Aarkanaal en de Westka- naalweg langdurig gestremd geweest. Twee kranen van de firma Van Marwijk begonnen om tien uur met een zware klus, het uit het water takelen van een vrachtwagencombina tie. 's Morgens om zeven uur was de vrachtwagen met aan hanger te water geraakt, waar bij de chauffeur, de 55-jarige C.H. van 't Kruis uit Nieuw- veen, om het leven kwam. Door het Aarkanaal was toen geen scheepvaart meer moge lijk. De politie van Ter Aar gaf de brugwachters in de omge ving de opdracht de bruggen gesloten te houden tot het sein weer op veilig kon. Rond twaalf uur stond de combinatie op het droge. Het wegverkeer is gedurende de stremming door de politie omgeleid via Nieuw- veen. 5IDEN De gemeente ïden heeft supergrutter igros een vergunning Tstrekt voor de bouw in een parkeergarage n de Langegracht. Di- os-directeur J. van den 'e oek is van plan zo snel ogelijk met de bouw van garage te beginnen. Vrijwel alle plannen zijn iijaar dus we kunnen zo in de slag," aldus Van n Broek. Wanneer er ibouwd gaat worden, is ïet bekend. Zeker is wel, 11 it de eerste paal dit jaar Jet de grond in gaat. De nieuwe parkeergarage krijgt een capaciteit van 375 plaatsen. Er omheen zullen woningen gebouwd worden. Het miljoenenproject is inmid dels aanbesteed. De parkeerga rage is niet alleen bestemd voor Digrosbezoekers, maar is openbaar voor al het winke lend publiek. Op de plannen van Digros is destijds met ge mengde gevoelens gereageerd. Vooral de Leidse middenstand was bang dat hun klanten naar Digros zouden overlopen vanwege de .goede parkeerfa- ciliteiten aldaar. Het gemeen tebestuur heeft de midden stand immer voorgehouden dat deze het initiatief van Di gros dan maar over moest ne men. Bij de Digrosvestiging aan de Langegracht ligt tijdelijk een parkeerterrein. Dit wordt uit gebreid met nog eens 80 plaat sen. Van den Broek verwacht, dat deze uitbreiding, waarvoor hij van de gemeente grond heeft gehuurd, over twee we ken klaar zal zijn. De groot grutter juicht het overigens toe, dat op het Sanderscom- plex eveneens een parkeerga rage wordt gebouwd. „Ik heb gehoord, dat de Provincie daar 250.000 gulden subsidie voor over heeft. Ik zal eens onder zoeken of dat voor mijn garage ook mogelijk is," aldus Van den Broek. EIDEN Centraal in de 3 ndacht van het zeer talrijke 1 ibliek, dat gisteren het Mees- rserieconcert in de Stadsge- „lorzaal bezocht, stond onge- 1/ijfeld het optreden van de i'nge Nederlandse violist Jaap in Zweden. Hij voerde het ooiconcert van Johannes rahms uit, daarin begeleid >or het Amsterdams Philhar- r onisch Orkest onder leiding an Anton Kersjes, dat verder rken uitvoerde van Berlioz Strawinsky. u it concert stelt buitengewone oge eisen aan de solist, zowel in diens techniek als diens vermogen de muzikaliteit weer te geven. Deze geeft nau welijks gelegenheid tot opper vlakkig en makkelijk te reali seren effectbejag, maar eist veeleer een diepzinnige en geëmotioneerde toon, waarvan de realisatie een grote concen tratie vergt. Het feit op zich dat een aanko mend violist in een dergelijk concert optreedt geeft bij voor baat aan dat hij over een onge woon groot talent moet be schikken. Toch bleef het een verrassing dat Van Zweden de muziek in al haar gevoelsnu ances zo overtuigend wist te treffen en-schijnbaar moeite loos kon combineren met het technische aspect. Alleen in het derde deel verslapte onder druk van de technische pro blemen zijn spankracht wat. De technische vrijheden, die hij zich had veroorloofd, wer den nu een incidentele ontspo ring en zijn toon boette aan kleur en verfijning in. Deze keerden versterkt terug in het toegift - een werk van Eugène Ysaye -, dat zodoende eert grandioze rehabilitatie vorm de. Anton Kersjes zorgde voor een uiterst nauwkeurige begelei ding, die soms wat zwaar was en de solopartij overstemde, maar doorgaans prachtig hier mee harmonieërde. Nauwkeu righeid vormde verder een deugd in de weergave van de ouverture van Berlioz, aange zien zij de chaotische partituur daarvan verhelderde. In 'Sym fonie in drie delen' vormde zij eveneens de basis van een vlekkeloze uitvoering, maar zwakte zij het agressieve, gela den karakter van de muziek wat af. DIRK VOOREN Sassenheim kent al weer een gouden echtpaar. Het zijn de heer en mevrouw Wisman-Donath, die in het verzorgingstehuis St. Bernardus wonen. Tot voor enkele jaren geleden woonde het paar nog in Zeist, waar men 3 november 1932 in ondertrouw ging. De heer Wisman had in die gemeente een bedrijf voor wo ninginrichting. Het echtpaar, 76 en 77 jaar oud, is redelijk gezond en heeft twee zoons, twee dochters en dertien kleinkinderen. Het 50-jarig huwelijksfeest wordt zaterdag 13 november gevierd met een eucharistieviering in de Tuinzaal van St. Bernardus om zes uur 's avonds. Maandag 15 november volgt de receptie om tien uur 's morgens, eveneens in de Tuinzaal. Woensdag 17 novem ber wordt het feest nog eens dunnetjes in Zeist overgedaan. VOORBURGS JONGETJE VERLIEST VOETJE IN DRAAIMOLEN VOORBURG/WASSE NAAR „Er gebeuren nu eenmaal ook ongeluk jes in een speeltuin. Daar doe je niets aan. Zaken als Duinrell en het Dieren park moeten er toch zijn, die horen er bij. Als het erger was geweest had ik misschien iets anders ge zegd, maar Meinco loopt weer en dat is voor ons het belangrijkste". Aan het woord is de heer J.F.W. Jehee uit Voorburg, wiens 7-jarig zoontje Meinco op 6 mei van dit jaar tijdens een schoolreisje in de speeltuin Duinrell in Wassenaar voor zijn leven gehandicapt werd. De jongen speelde in een draaimolen toen een plank be zweek. Een voet raakte be kneld tussen de draaiende mo len en de daaronder liggende elektromotor. Na het ongeluk bleek dat de voet tot aan de middenvoetsbeentjes moest worden geamputeerd. De directeur van het pretpark Wassenaar, graaf H.R.J. van Zuyylen van Nijvelt, moet bin nenkort voor de Haagse recht bank verschijnen, omdat hij grove schuld zou hebben aan het ongeval. De vloer van de draaimolen, de oudste carrou sel op het terrein van het pret park, vertoonde volgens de dagvaarding allerlei grote ga ten en openingen. val, dat nooit meer mag en nooit meer zal gebeuren. Het is een uitermate ongelukkige sa menloop van omstandigheden. De molen is een van de oudste attracties bij ons. Er is 's mor gens nog naar gekeken, toen werd niets geconstateerd. Tij dens het spelen van de kinde ren is blijkbaar een plankje van tien bij dertig centimeter losgewipt en dat jongetje is er ongelukkig genoeg met zijn voetje ingekomen. We hebben nu alles gedaan om dergelijk dingen in de toekomst te voor komen", aldus de eigenaar-di recteur van het pretpark. Graaf van Zuylen van Nijevelt ontkent overigens grove schuld. „We controleren onze spullen goed en laten dat ook elk jaar doen door externe deskundigen. We krijgen elk jaar 850.000 recreanten en dit is het eerste ernstige ongeluk op Duinrell; daaruit mag toch blijken dat wij goed op onze spullen letten. Het ongeluk valt niet goed te praten, had niet mogen gebeuren, maar grove schuld of nalatigheiod ontken ik". Gelukkig Ongelukkig Graaf van Zuylen zelf noemt het een „verschrikkelijk onge- Meinco werd direct na het on geval door de politie overge bracht naar het Bronovo-zie- kenhuis in Den Haag, waar bleek dat er geen mogelijkhe den waren tot herstel van de voet. De draaimolen werd on middellijk gesloten. Meinco's vader is toch nog redelijk ge lukkig met de afloop. Hij heeft er natuurlijk wel last van, maar hij kan zich nor maal voortbewegen. De direc teur van het pretpark heeft gelijk daarna alle overige at tracties geinspecteerd. Via de school is er ook contact met hem geweest. Het is voor hem natuurlijk rot genoeg. Dit is het enige ongeluk dat voort is gekomen uit nalatigheid. Dit soort dingen gebeuren nu een maal", aldus de heer Jehee. Hij heeft wel een theorie ont wikkeld over de oorzaken die tot het ongeluk hebben geleid: „Het is tegenwoordig zo met die speeltuinen dat de onder linge concurrentie zo groot is, dat steeds naar nieuwere, gro tere attracties wordt gezocht, terwijl naar de oudere dingen niet worden omgekeken. Als je een prachtig iets als een kikkertuin hebt, kijkt je niet meer naar een oude draaimo len. Zo ontstaan dit soort onge lukken. Dat is enorm jam mer". Het was Meinco's eerste schoolreisje. De Mariaschool in Leidschendam, waar hij opzit, koos juist voor een schoolreisje vroeg in het vooijaar omdat dan, zo werd verwacht, alle apparaten goed zijn nagekeken voor het begin van het sei zoen. Bovendien is het dan minder druk, zo redeneerde men. Heeft Meinco er nog an dere gevolgen van ondervon den? De heer Jehee: „Nee. Je zou verwachten dat hij nu een angst zou hebben van draai molens, maar dat is niet zo, hij stapt er weer even vrolijk in. Af en toe merk je dat hij er over piekert, maar voor het overige merk je er niets van. Je moet ook verder, je kan er niet bij stil blijven staan. Mis schien is het een goed voor beeld voor andere speeltui nen". LEIDEN/VOORSCHO TEN Er komt een wij ziging in de Algemene Bijstandswet, waardoor het niet langer mogelijk is om bejaardenoorden te re noveren op kosten van deze wet. De wijziging biedt de mogelijkheid tot een directe financiering van renovatieprojecten en maakt zodoende een einde aan de indirecte financie ring via een drastische verhoging van de pension kosten voor de bewoners. In samenhang hiermee komt er een wijziging in de Wet op Bejaardenoor den, de zogenaamde repa ratiewetgeving. Deze wijziging moet enige ga ten in de wet gaan vullen, zo dat er strenger de hand kan worden gehouden aan het re noveren van bejaardenoorden. Er zullen lijsten worden sa mengesteld met zogenaamde „erkende inrichtingen" om het kaf van het koren te scheiden. De rijksoverheid heeft name lijk het idee dat er de laatste jaren wat al te veel wordt ge renoveerd. Het voorstel tot wijziging ligt op dit moment bij de Raad van State. Renoveren Het protestants-christelijke be jaardenoord Huize Adegeest in Voorschoten staat op de nomi natie om te worden gereno veerd. Het provinciaal bestuur staat positief tegenover de re novatie. Een woordvoerder van de gemeente Voorschoten is ervan overtuigd dat Huize Adegeest op de lijst van erken de bejaardentehuizen zal voor komen. „Als Huize Adegeest niet wordt erkend, worden er bejaardentehuizen in half Ne derland niet erkend", aldus de Voorschotsense zegsman, die verwacht dat de renovatie toch nog zal worden bekostigd uit de verhoging van de pen- sionprijs, derhalve indirect door de Bijstand. Hetzelfde geldt voor het Jo- hannahuis in Wassenaar. Om de zeven miljoen gulden aan renovatiekosten te dekken, gaat de pensionprijs hier met 735 gulden omhoog en komt dan op 3010 gulden per maand. Voor de meeste bejaar den een onmogelijk bedrag om te betalen, maar ook hier springt de Bijstand bij. Het merkwaardige feit doet zich nu voor dat het grootste gedeelte van de renovatie be taald wordt met bijstandsuit keringen. Maar de bijstandsre geling is niet bedoeld voor verkapte subsidies aan bejaar denoorden, met al of niet ge deeltelijke verzorging of ver pleging. De nieuwe financieringsrege ling stelt het rijk in staat uit één pot renovatieprojecten te betalen. De begroting van deze projecten moet door de over heid worden goedgekeurd en deze goedkeuring gebeurt op basis van de, nog te wijzigen, reparatiewet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3