Spanning loopt hoog op in Suriname Genscher blijft voorzitter FDP 3olitie ontruimt jezet Turks informatie centrum Universiteiten gaan ook actievoeren Leven 0,3% duurder Zaterdag 6 november 1982, 73e jaargang no. 22418 Zo vader, zo dochter vanavond op Ned. I om 19.00 uur. Om 23.20 uur nachtfilm „Rebecca". Op Ned. II om 20.28 uuj „Mies" en om 23.05 uur Sport. Morgen op Ned. I om 12.00 uur de paus in Spanje en op Ned. II „Capitool" over Zuid-Afri- ka. Om 20.45 uur op II avontu renfilm „Grandison". Droog weer met wolkenvel den, maar ook perioden mét zon. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Matige, zuid oostelijke wind. Zon op 07.45, onder 17.02. Schev. hoog water 7.48 en 20.05. Laag water 3.20 en 15.56. ieuwe iraëlische ederzettingen '1 afgewezen ÏRUZALEM De Israëli- he onderminister van land- >uw, Michael dekel, heeft steren aangekondigd dat Is- ël in het komende jaar. op- euw twintig nederzettingen uitbreidingen van de be- aande zal toevoegen aan de ;eds 103 nederzettingen op de zette westelijke Jordaan ïver. Zowel in de Arabische ereld als in de Verenigde laten is fel op het besluit ge- ïageerd. Marokko heeft om ïn spoedzitting van de Veilig- bidsraad gevraagd. (Van onze correspondent Ami van Vree) BERLIJN Het partij congres van de liberale FDP heeft gisteravond na een daglang verhit debat teren Hans- Dietrich Gen scher met 222 stemmen herkozen als voorzitter van de partij. Zijn tegen kandidaat Uwe Ronneber- ger, die door de tegen standers van Genschers beleid naar voren was ge schoven, behaalde 169 stemmen. Genschers positie, vroeger al tijd onbetwist, was ernstig aan getast toen een aantal weken geleden de sociaal-liberale coa litie onder Helmut Schmidt uiteenviel en Genscher de ging samenwerken met de christen-democraten. Het is overigens de vraag of de niet al te grote meerderheid die Genscher gist'eravond kreeg voldoende is om de een heid en het aanzien van de partij te herstellen en om Gen schers aangetaste prestige weer op te vijzelen. Na zijn herverkiezing werden span doeken van de tribune neerge laten met de woorden: „Nu is het genoeg". En toen Genscher verklaarde: „Ik neem de ver kiezing aan", ontstond er groot tumult in de zaal. Voordien nam het partijcongres gister avond nog een motie aan waarin de manier waarop de conservatief-liberale regering- -Kohl tot stand is gekomen, werd veroordeeld. VERONICA DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur Blesse Paard Stompwijk Bukman over toekomst CDA „Het moment van de verkiezingen kwam voor ons zowel te laat als te vroeg". „Wij hebben bij de verkiezingen niet kunnen overbrengen waarom het ging". „Ik geef toe, dat het markeren van de positie naar rechts veel te weinig aandacht heeft gekregen". Uitspraken van drs. Piet Bukman, voorzitter van het CDA, in een vraaggesprek met verslaggevers Rik in 't Hout en Dick van Rietschoten. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft Bukman zijn visie op het CDA na Van Agt. Naar zijn mening zal juist de coalitie met de VVD het CDA prikkelen zijn socia le gezicht te laten zien. „Uit het oogpunt van profilering is die coalitie voor het CDA aantrekkelijker dan een coalitie met de PvdA, waarbij je vooral zou moeten letten op het financieringstekort". En over Ruud Lubbers: „Ik vind dat wij onder de huidige omstandigheden met hem als premier excellente kansen hebben om het ware gezicht van het CDA te laten zien". Weerzien met Moskou e Lorean il vensverhaal •rfilmen SW VORK De nerikaanse auto- brikant John de irean heeft mil- men dollars aan boden gekregen ior de verfilming in zijn 1 evens ver- ial. Met dat geld is I van plan de kos- n van het proces betalen dat hem wachten staat egens illegale \ndel in verdo mde middelen. De irean werd 19 ok- ber gearresteerd verdenking van caïnesmokkel. Hij u het daarmee te irdienen geld wil- n hebben gebrui- m om zijn in fi- inciële moeilijk den verkerende briek voor dure iort wagens in oord-Ierland van 5 ondergang te dóen. Een ver- •efse zaak, omdat p de dag van zijn irrest? tie de slui- ing van zijn bedrijf Ibekend werd. DEN HAAG Er komen ac ties op universiteiten en hoge scholen en bij de academische ziekenhuizen uit protest tegen de plannen van het kabinet om met ingang van 1 januari 1,65 procent op de salarissen van het personeel te korten. Dit hebben de vijf centrales van ambtenaren gisteren be sloten na het georganiseerd overleg met minister Deet- man.. De centrales willen dat de extra-salariskorting wordt ingetrokken, maar de minister bleef bij zijn plan, dat al door het kabinet isjjoedgekeurd. De ingreep is nodig om een gat in de onderwijsbegroting te dich ten. De eerste actie heeft dins dag plaats op de Vrije Univer siteit in Amsterdam. De AB- VA/KABO liet welen zich niet te kunnen voorstellen, dat het op andere universiteiten en hogescholen en in de acade mische ziekenhuizen de ko mende weken rustig zal blij- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Verslaggever Leo van Vlij men, al eens onderscheiden voor een serie artikelen over Rusland, reisde in ver band met het feit, dat 65 jaar geleden daar de Okto berrevolutie uitbrak en in middels de Sovjetstaat 60 jaar bestaat, wederom oost waarts. Opnieuw schreef hij een serie, ditmaal bestaande uit vijf artikelen, waarvan het eerste vandaag wordt gepubliceerd. Het is een weerzien met Moskou, dat hem niet is meegevallen, maar ook niet geheel tegen viel. En natuurlijk sprak hij (de Russische taal machtig) traditiegetrouw met Russen, die de mensenrechten hoog in het vaandel hebben. VERDER IN FINALE: Vluchtelingenpro- bleem nog steeds ac- L Ruimtependel klaar Stëff» voor eerste operatio- I II 1™. JI^HT nele trip. Jan Willem Hofstra: „Eerst leven, dan schrij ven". Nieuwe, grondwet geeft Turkse generaal Evren onbeperkte macht. Zeehondjes krijgen de publiciteit, andere „slachtoffers" niet Brady terug in Witte Huis WASHINGTON James Brady, de perschef van het Witte Huis die bij de aanslag op president Reagan op 30 maart vorig jaar ernstig hersen letsel opliep, is gisteren op zijn bu reau teruggkeerd. Hij zal daar enke le uren per week doorbrengen als onderdeel van zijn genezingsproces. De 41-jarige Brady blijft gedeeltelijk verlamd aan zijn linkerkant. Hij kan zich over het algemeen alleen per rolstoel verplaatsen, al kwam hij nu met behulp van beugels en de steun van een functionaris strompelend het Witte Huis binnen. Bij de aan slag kreeg Reagan een kogel in de linkerlong. Hij moest een maand in een ziekenhuis blijven. Jacques Tati overleden PARIJS - Regisseur en acteur Jacques Tati is in de nacht van donderdag op vrijdag aan een longembolie overleden. Dit is vrijdag in zijn omgeving verno men. Hij was op 9 oktober 74 jaar ge worden. Op verzoek van de familie werd niet meegedeeld waar hij over leed. Onder zijn beroemdste films zijn „Jour de fête" (1947), „Les vacances de Mon sieur Hulot" (1952), en „Mon Oncle". Tati won diverse prijzen op het festival in Cannes en kreeg in Amerika een Os car voor zijn film „Playtime" (1968). Zijn eigenlijke naam was Jacques Tati- scheff. Tati speelde ze(if de hoofdrol in zijn films die hij met de grootste zorg vuldigheid componeerde. NA MISLUKTE AANSLAG OP EX-MINISTER HAAKMAT MSTERDAM De Amsterdamse politie heeft giste- :n een eind gemaakt aan een bezetting van het Turk- informatiecentrum annex Turks nationaal verkeers- ureau aan de hoofdstedelijke Herengracht. e bezetting, die twee uur duurde, werd uitgevoerd door tien ugdige aanhangers van de extreem-linkse Turkse organisatie ev Sol. In het pand, dat onder de Turkse ambassade in Den aag ressorteert, gijzelden zij de directeur en een medewerkster, e actievoerders bleken ongewapend te zijn. Hun actie was be leid als protest tegen „de grondwet van de Amerikaans gezin- fascistische junta in Turkije". Dit bleek onder meer uit een landoek dat zij aan de buitenkant van het centrum hadden op- ihangen. e politie had aanvankelijk geprobeerd de bezetters uit het ind te praten, maar dat mislukte. Wel lieten de actievoerders ikele keren weten, dat zij naar buiten veilden komen als zij et zouden worden gearresteerd. m even over half twee ging een aantal met kogelvrije vesten tgeruste rechercheurs in opdracht van de officier van justitie t actie over. Zij forceerden de deur en gingen met getrokken stool naar binnen. Enkele minuten later was de ontruiming :hter de rug. De Turken boden geen tegenstand, et verhoor van de bezetters, die in leeftijd variëren van 18 tot 1 jaar. is gisteravond voortgezet. De Turken zijn nu in verze- erde bewaring gesteld, zodat zij langer dan zes uur kunhen orden vastgehouden. De officier van justitie beslist vandaag at er verder met hen gaat gebeuren. Grootschalige verkeerscontrole in Zoeterwoude Ruim vijftig man rijkspolitie was vannacht op de been bij een grote verkeerscontrole op de Hoge Rijndijk in Zoeter woude. Van elf tot vier uur we.rden passerende auto's aan gehouden en gecontroleerd op een groot aantal wetten. Met behulp van motoragenten wer den weggebruikers van de weg geleid. De controle was met name gericht op techni sche gebreken aan de voertui gen, maar de automobilist die geen gebruik maakte van de veiligheidsgordel of de motor rijtuigenbelasting niet had be taald, werd eveneens op de bon geslingerd. Ook de vuur- wapenwet en de opiumwet werden bij de actie niet verge ten. De actie is op touw gezet naar aanleiding van berichten over het verminderd onder houd aan auto's en het feit dat 's nachts veel verkeersovertre dingen worden begaan. DEN HAAG Het leven is in de maand oktober 0,3 procent duurder geworden. In vergelij king met oktober '81 zijn de kosten voor levensonderhoud 4,9 procent omhoog gegaan. Duurder werden kleding, siga retten, benzine, het opqnbaar vervoer, boeken en de medi sche verzorging in ziekenhui zen. Vers fruit, verse groenten, eieren, aardappelen, bloemen en kamerplanten daalden in prijs. De eventuele halfjaar lijkse prijscompensatie per 1 januari 1983 komt op 2,1 pro cent uit. De prijzen van koffie en thee worden maandag verhoogd. De adviesprijs van een pak van 250 gram gaat met 10 cent omhoog. De adviesprijs van zeer goedkope merken gaat met 15 cent per pak van 250 gram omhoog en die van op- loskoffie met 10 cent per 50 gram. Een pak thee van 100 gram wordt vijf cent duurder. De oliemaatschappijen Shell, Esso en BP gaan'maandag de prijs van diesel- gas- en huis brandolie verlagen. Shell ver laagt de prijzen met 2,2 cent. BP berekent tvyee cent min der. Esso verlaagt de prijs van' dieselolie met twee cent en die van gasolie met 1,7 cent. Ver wacht wordt dat andere maat schappijen de prijsverlaging ook toe gaan passen. Het Verbond van de Neder landse Groothandel heeft in een brief aan het ministerie van economische zaken ver ontwaardigd gereageerd op het plan van de regering om de prijzen per 1 januari 1983 te bevriezen. „We staan er al zo moeilijk voor". Uitgave Westerpers, belioreiule tel Sijlhofl Pe™. Ajjothekersclnk 34. 2312 DD !.ei«len, Postbus II. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Dmvleur-liooldredcicleur: J.J. Hiillnwus, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (exd. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57.3S; jaar/ 217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 lot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, lel. 071-122248. Losse nummers./0,75. ij Fokker-Ypenburg ;rdwijnen 70 banen fSWIJK Van de 1400 banen die bij Fok- volgend jaar verloren gaan, komen 70 ba- i voor rekening van Fokker-Ypenburg. Dit •ft een woordvoerder van het bedrijf giste- i verklaard. Binnen enkele weken zal Fok- bekendmaken hoe de afvloeiing geregeld irdt. Het grootste gedeejte van de banen ver- •ijnt bij Fokker-Schiphol, namelijk bijna 840 n de 5500 plaatsen. De rest komt voor reke- ig van Fokker-Drechtstede (350 banen) en Fokker-Woensdrecht, Hoogeveen en Ypen- rg (210 banen). Ontslagaanvragen zijn nog :t ingediend. Zeker is dat een gedeelte van de rknemers direkt aanslag krijgt aangeboden, lar de directie van Fokker is nog bezig ande mogelijkheden te onderzoeken, g.ll: Overcapaciteit dwingt Fokker tot sa ring. Fokker-werknemers kregen bij het verlaten van het fabriekster rein op Schiphol van vakbondsleden pamfletten over het drei gende verlies van 1400 arbeidsplaatsen. PARAMARIBO In Su riname is de spanning in de afgelopen vierentwin tig uur opnieuw sterk ge stegen na de aanslag giste ren op ex-minister André Haakmat en na bedreigin gen aan het adres van vakbondsleider Cyriel Daal van de Moederbond, die eerder deze week een grote protestactie organi seerde om democratise ring in Suriname af te dwingen. Andi;é Haakmat, ex-mi nister van buitenlandse zaken en van justitie, werd gezien als de man achter de stakingsacties van de Moederbond. Premier Neijhorst heeft via Haakmat een beroep gedaan op de Moederbond het hoofd koel te houden. De besturen van de bij de Moederbond aan gesloten bonden kwamen gis termiddag in spoedzitting in Paramaribo bijeen. De sfeer was ?eer geladen en aanvan kelijk werden plannen geop perd „het hele land lam te leg gen als protest tegen de ter reur", aldus een woordvoer der. Naderhand werd alsnog be'sloten het overleg af te wachten dat gisteravond laat met de regering begon. In de regeringsdelegatie zitten onder meer premier Neijhorst en mi nister van buitenlandse zaken Harvey Naarendorp. Grote af wezige was garnizoenscom mandant Roy Horb, na Bou- terse de belangrijkste Suri naamse militair. Horb slaagde er eerder deze week in de Moederbond te bewegen zijn protestacties op te schorten. Het kantoor van Horb was gis teren voor de tweede opeen volgende dag v gesloten. Vol gens berichten in Paramaribo is hij ondergedoken. Dit zou te maken hebben met een me ningsverschil met legerleider Desi Bouterse over de aanpak van de democratisering. De verantwoordelijkheid voor de aanslag op Haakmat legt de ex-minister bij de door de Su rinaamse legerleiding opgezet te volksmilitie. Deze heeft zich volgens Haakmat kennelijk ontwikkeld tot een „eskader des doods" en een „geheime schaduwmacht" naar I .atijnsa- merikaans model. Haakmat vertelde dat hij lag te slapen toen hij door getoeter van een auto werd gewekt. Toen hij zich naar zijn voorkamer be gaf, maar zich uit veiligheidso verwegingen niet voor de ra men vertoonde, werden zes schoten met een zwaar auto matisch wapen op zijn woning afgevuurd. Haakmat zelf bleef ongedeerd. Na het afvuren van de kogels' verdween de auto pijlsnel inhet duister. Premier Neijhorst toonde zich „geschokt" over de aanslag en heeft Haakmat politiebescher- ming aangeboden. Ex-minister Andre mat Haak

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1