male Weerzien met Moskou valt mee en tegen HET BEGON MET VLADIMIR ILJITSJ ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 nog slechts achttienleden tellende Sovjetrussische afdiing van Am nesty InternationalSinds een jaar of tien kan hij zijl boeken alleen buiten de Sovjet-Uie uitgeven. En omdat hij al enkel'malen met ar restatie' en uitwijzig bedreigd is, reageert hij wijseik niet op mijn aanbellen. Halverwege het trppenhuis begint een jonge vrouw roepen dat ik moet wachten. Ze komt naar bo ven, herkent in nj onmiskenbaar iemand uit het Wsten, maakt de deur open, duwt ne naar binnen en roept: „Georij Nikolajevitsj, kom maar tevoorshijn, we hebben' goed bezoek". Georgij is bijzoner pessimistisch. „Ons land beviidt zich aan de vooravond van em verschrikkelij ke economische crisis. De afgelo pen jaren is alles erger geworden. De voedselsitiatie is om te huilen; in moreel opacht zitten we op een dieptepunt: ziet alleen de oudere generatie, m.ar ook de jeugd ver grijpt zich iu aan de alcohol, er wordt vootdurend minder en slechter ge\*rkt. Er is geen voor uitzicht mee. En dan is er vooral de voortdurnde angst van de par tijbonzen. Je zijn bang voor het Westen, voc China, voor Polen, ja, voor Polen vooral. En dat is onzin nig, want z>'n beweging als in Po len bestaatslechts dank zij de ka tholieke kek daar die het volk tot eenheid naakt. Wij hebben hier zoiets nieten de Poolse variant is voor de Svjet-Unie dus absoluut geen geva;r. Maar dat de economi sche crisi: politieke gevolgen zal hebben is duidelijk. Ik weet alleen niet welkt en niemand weet dat hier". Georgij Vadimovs vrouw die nij ver koffie, koek, vis, brood en een hartig slolje aansleept, roept, drif tig heen ?n weer lopend tussen keuken enkamer, voortdurend, dat de commuiisten onophoudelijk te gen hun »igen wetten handelen, dat daarorr Amnesty International zo broodnolig is in de Sovjet-Unie, maar dat niets kunnen uitrich ten. Georgij ver.elt dat ze zijn telefoon hebben afgesneden. Zijn archief is drie maal loor de KGB wegge haald; al zijn post wordt gecontro leerd. „Ons grote probleem is, dat wij geen communicatiemogelijkhe den hebben, niet met het buiten land maar ook niet binnen de Sov jet-Unie. Ia feite kunnen wij hele maal niets meer doen, tenzij praten met buitenlanders als ze ons komen opzoeken ei tegen hen zeg ik altijd dat zij hun politici er toe moeten aanzetten bi, de Sovjetrussische re,- gering telkeis weer over de men senrechten en de politieke gevan genen te begnnen. Dat is het enige dat misschiet ooit nog eens kan helpen. Missciien, ja". Volgens Georjij zijn er momenteel in de Sovjet-Jnie ongeveer twee duizend „offieële" politieke gevan genen. „Maar er zijn er oneindig veel meer die ofwel op beschuldi ging van een vetsovertreding ach ter slot en greidel zitten ofwel in een psychiatriiche inrichting zijn gestopt". Dat plitieke gevangenen massaal bij de anleg van de Siberi sche gaspijplijn worden ingezet, ge looft hij nauwéijks. „Maar ze wor den over het algemeen wel ge bruikt voor dvangarbeid die le vensgevaarlijk ;s: glasblazen, hout hakken bij teiTDeraturen tot vijftig graden onder tul. Op die manier kan de Sovjet-regering het dissi dentenprobleem spoedig oplossen. Eigenlijk is het tl opgelost: een deel is over de grens gezet, een ander deel is opgeslotm of verbannen en de rest is doodsbang geworden. An dropov heeft lort voordat hij de KGB verliet gezegd, dat de dissi denten geen probleem meer vorm den, doch dat de kerken hem nog zorgen baarden, niet de Russisch- orthodoxe kerk die is altijd braaf in het gelid gebleven maar de protestantse kerken in de Baltische landen en de katholieke kerk in Wit-Rusland, Litauen en de Oek raïne, de kerken in de zuidelijke republieken en niet te verget,en de islam. Het offessief daartegen is nu in volle gang". Georgij's vrouw komt met een adresboek aandragen. Ze geeft na men, telefoonnummers, adressen: mensen die ik allemaal moet opzoe ken. Overal zal ik dezelfde treurig heid horen: vertwijfeling, opge kropte woede, onmacht. Nomenklatoera Over de kuilen en plassen op de binnenplaats van blok nummer zestien heen springend besluit ik met de metro nog een verder afge legen buitenwijk te bezoeken die de bijnaam Tsarskoje Sjelo heeft, Tsarendorp. Het eigenlijke Tsarko- je Sjelo ligt bij Leningrad; daar be vindt zich een prachtig buitenver blijf van de vroegere tsaren, waar- )rtdurende angst r vrijwel nooit toeristen komen e Malaja Filkovskajastraat in .Moskouse buitenwijk. In blok imer zestien, op de bovenste lieping (vijf hoog zonder lift), nt Georgij Vladimov, schrijver, r vooral voorzitter van de nu Arrestatie Het weerzien met valt op het eerste gezicht De nieuwe luchthaven door Westduitse in- eurs twee jaar geleden ter gele van de Olympische Spelen ademt een sfeer van effi- De paspoortcontrole ge in een tempo alsof geen vijand de Oktoberre- kan bedreigen. De dou- zijn binnen de mi- achter de rug, dank zij een batterij spiksplinternieuwe ap- ten, waarop in zeer grote let- de naam Philips prijkt en rmee de douanier zonder mijn r te openen constateert, dat ik pornografie, bijbels of andere socialistische lectuur probeer en te smokkelen en dat ik imin verdovende middelen, entuig, zendapparatuur of in puitenland voor een zacht prijs- pkochte roebels bij me heb. Al andere mag. sja, er op uitgestuurd om mij af dalen, versterkt de eerste posi- je indrukken, dat er in twee jaar in Moskou het een en ander iderd is. Ze is 35, heeft Duits ideerd aan de universiteit, Ne- nds is haar hobby, ze is ge- ivd met een bouwingenieur die :-ontwerper is van het nieuwe ouse stadion, werkt al tien larig als hostess bij Intourist en et er uit zoals Russen er beho- uit te zien: ontzettend Russisch •n dat is het opwekkende niet van de propagandistische Tijdens de een uur durende t van het vliegveld naar hotel ios vergast ze me dan ook niet gebruikelijke informatie, dat •ijzen voor wonen, openbaar •er en levensmiddelen al ig jaar dezelfde zijn, dat een le drie artsen ter wereld een etburger is en dat Moskou de tel heldenstad draagt. van dit alles, doch in plaats van hoe de reis verlopen is, vragen over Nederland en ein ze. een beetje bange vragen hoe het nu verder moet sinds Kohl in Bonn de politieke ter zwaait. En tenslotte veront- ldigingen voor het feit, dat aankomst samenvalt met de le natte sneeuw die de Moskou- lèraten zienderogen in modder- verandert. En dan valt me lat er in Moskou toch eigenlijk veranderd is sinds het laatste k, twee jaar geleden. Niet al- vanwege de modderpoelen, vooral omdat de mensen die de modder schuifelen geen lu opsteken. Ljoesja beaamt, araplu's in de Sovjet-Unie nog Is een ongekende weelde vor- rtrouwd beeld jrmee begint de Sovjet-Unie vertrouwde trekken te krij- die nog eens worden onder- pt door het verblijf in het luxe |1 Kosmos, de trots van de Mos- horeca. De opzet is uitste- bed, bad, airconditioning, lren-tv; de uitvoering is erbar- de zijkant van het bad is ruïne, waarvoor zo te zien ts een om zich heen trappend paard verantwoordelijk kan de.stop ontbreekt, zodat er al- gedoucht kan' worden, de ipoeling is niet tot bedaren te igen, een van de overgordijnen Vs van de ringen losgerukt en ;ïet nachtkastje staat een asbak i vijf peuken die mijn voorgan- e heeft achtergelaten. De man ook een zoetekauw geweest want in bed vind ik later twee 'fpwikkels waarop het merk nodar staat. Onder het bed lig- er nog vijf; die blijven er lig- vier dagen lang. kamer in Kosmos kost tegen riehonderd gulden per dag, in let alle maaltijden en het recht ?en excursie onder bekwame ng- dit laatste maak ik maar geen jik, te meer omdat veel van werkelijk bezienswaardig is lenteel gesloten blijft: de be nde schatkamer van het Krem- fn de even schitterende Tretja- schilderijengalerij wegens re- itie en het prachtige kerkhof in 'Iaagdenklooster, waar behalve kunstenaars en schrijvers (bij- '>eeld Tsjechov) ook Kroetsjev laatste rustplaats gekregen „omdat er te veel toeristen Georgij Vladimov, de voorzitter De Grdnovskijstraat in Moskou, waar de zwarte limousines van de klan- van de jammerlijke Sovjetrussi- ten van de Nomenklatoera-winkel geparkeerd staan. De nieuwe klasse sche afdeling van Amnesty Inter- zorgt goed voor zichzelf, national, met zijn vrouw. Hotel Kosmos: gordijn aan flarden. omheen ook veel adellijken een dure optrek hadden. Het heet nu Poesjkin, omdat deze grootste aller Russische dichters hier zijn gymna siumopleiding kreeg en er later veel van zijn werken schreef. Het Moskouse Tsarkoje Sjelo heeft niets met cultuur te maken. Hier woont, in beter gebouwde het kan dus wel! en grotere flats wat men de Nomenklatoera noemt, de groep bonzen en bonsjes die als eni ge „klasse" werkelijk beter is ge worden van de Grote Oktoberrevo lutie. Zij hoeven niet in de rij te staan voor jammerlijk bevoorrade winkels; zij rijden in hun zwarte Wolga's, vaak door een chauffeur bestuurd, naar de speciale magazij nen waar ze op vertoon van hun pasje kunnen kopen wat ze willen: niet slechts behoorlijk vlees (voor de gewone burger vrijwel niet te koop), goedkope groente en goed koop fruit van de beste kwaliteit, maar ook betaalbare wodka, Franse cognac, buitenlandse sigaretten, ka viaar, Italiaanse schoenen, Britse heren- en Franse damesconfectie, ja zelfs paraplu's. In het Moskouse Tsarkoje Tsjelo wemelt het van de politie. Foto's maken lijkt me niet verstandig. Terug in het stadscentrum zoek ik de Granovskijstraat. Op nummer 2, schuin tegenover het huis waar de beroemde maarschalk Konjev ge boren en getogen is, bevindt zich zo'n winkel voor geprivilegieerden. Van de straat af kun je slechts de slagboom zien en het wachthuisje waarin de controleur van de pasjes zit. In de straat zelf staan de zwarte Wolga's geparkeerd. Goed in de jurk of in het pak stekende partijle den sjouwen hun eigen verworven heden van de Oktoberrevolutie vlijtig naar hun sjieke wagens. De Granovskijstraat komt uit op de Kalininprospekt. De levensmidde- Toegang tot de winkel voor partijleden waar van alles te koop is. Het terrein is slechts op vertoon van een speciale pas toegankelijk. Vroeger was hier een museum over het werk van de darwinistische bioloog Ti- mirjazev gevestigd. Het museumbord heeft men voor alle zekerheid maar laten hangen. lenzaken die daar onder de spot tend klinkende naam „Gastronom" of „Produkty" opereren hebben nauwelijks iets aan te bieden; het is niet eens de moeite waard om er in de rij te gaan staan. Het aanbod in de warenhuizen is nog triester: in het oog springend zijn de panties van Oostduits fabrikaat voor 7,70 roebel per stuk, dat is ongeveer dertig gulden. Een Sovjetrussische arbeider kan van zijn maandloon 22 panties kopen, of zeven en een halve fles Armeense (dus van eigen bodem) cognac, want die doet 22 roebel, rond zeventig gulden voor een halve liter. Hoe de kameraden er in slagen zo frequent dronken te worden is een van de grootste ge heimen van het Sovjetrussische communisme. Polen-syndroom Niet ver van hotel Kosmos ligt een wijkgebouw waar 's avonds een Znaije-lezing wordt gehouden. Znaije betekent kennis en het soort bijeenkomsten dat onder dit vaan del wordt gehouden beoogt de Sov jetburgers op de hoogte te houden van de wereldpolitiek. De lezingen zijn voor iedereen toegankelijk, maar het zijn natuurlijk overwe gend activisten die van de uitnodi ging gebruik maken. Het thema luidt deze keer „De binnenlandse politieke constellatie in Indonesië". Naar schatting driehonderd Sovjet burgers blijken in dit thema zo he vig geïnteresseerd, dat zij er de voetbalwedstrijd USSR-Finland die op de tv wordt uitgezonden en door de Russen zal worden gewonnen, voor laten schieten. De inleider blijkt alles over Indo nesië te weten en draagt zijn ken nis vlijtig e'n wanneer het om misstanden gaat niet zonder pa thos over op zijn gehoor. Als hij is uitgesproken volgt er een discussie. Er worden vijf vragen gesteld. De eerste heeft inderdaad betrekking op het onderwerp. Een besnorde toehoorder blijkt zich te herinne ren, dat er ooit een kwestie over Oost-Timor is geweest. Hoe zit dat nu? De inleider weet het kennelijk ook niet precies, maar redt zich er uit via een ideologische kunstgreep: kolonialisme is het verlengde van het kapitalisme, Indonesië wilde Oost-Timor koloniseren en heeft daarmee bewezen, dat het een zui ver kapitalistische ideologie aan hangt. En dat had hij, de inleider, nu juist in zijn lezing aangetoond. Is dat duidelijk? Dat is duidelijk. De overige vier vragen zijn nog veel duidelijker, want zij gaan he lemaal niet over Indonesië. De in leider weet immers alles over de internationale politiek en zou hij nu misschien kunnen vertellen hoe gevaarlijk de situatie in Polen is. Dat wil de inleider wel doen, maar het eigenlijke thema is Indonesië en vragen daarover hebben natuur lijk voorrang. Maar als riiemand daar op staat, nou goed, Polen dan. Uit de antwoorden van de inleider blijkt, dat het niet de Polen zelf zijn die de onrust veroorzaken, („nou ja, een paar Polen wel, maar die zijn opgehitst"), doch het inter nationale gangsterdom van het ka pitalisme dat telkens weer opnieuw probeert („maar het zal niet luk ken") de verworvenheden van het marxisme-leninisme te vernietigen. Het Sovjetvolk zal Polen echter krachtig blijven steunen met raad en daad. Aan de basis wordt nog onverbloemde taal gesproken. Geestelijk verkwikt door deze Znaije-lezing draai ik 's avonds op mijn hotelkamer een van de tele foonnummers die de vrouw van Gastvrouw Ljoesja: typisch Rus sisch, goedlachs en zonder propa ganda. Georgij Vladimov me gegeven heeft. Ik krijg Fjodor Fjodorovitsj aan de lijn. Hij maakt een omslach tige afspraak met. me: op het per ron van het metrostation tegenover hotel Kosmos. Hij zal uitstappen uit de laatste wagon van de trein die om klokke tien de volgende och tend uit het centrum komt. Westberlijner In de deviezenbar van het hotel (je kunt in Kosmos eigenlijk alleen maar prentbriefkaarten, postzegels en Sovjetkranten voor roebels ko pen; al het andere moet met dol lars, guldens of D-Mark betaald worden), in die deviezenbar drink ik een whisky met een Westberlij ner die evenals ik aan Ljoesja's gastvrouwelijke zorgen is toever trouwd. Hij beklaagt zich erover dat hij geen stap kan verzetten zon der zijn hostess. Mijn suggestie dat dit wellicht aan hemzelf ligt maakt hem ook argwanend tegenover mij. De volgende ochtend, bij het ont bijt, zijn we het echter roerend eens: de maaltijden in wat het beste hotel van Moskou heet zijn ronduit zeer slecht. Behoorlijk vlees komt er niet op tafel; de hoofdgerechten bestaan uit inferieure vis of gehakt dat voor negentig procent is samen gesteld uit brood. Ik verzeker de Westberlijner echter dat ze ons het beste geven wat ze hebben, ook al is het bijster schraal wat ze kunnen bieden. Ondanks drukte en gedrang op het metrostation herkent Fjodor Fjodo- rovistj mij onmiddellijk. Hij duwt me naar de andere kant van het perron waar de trein richting cen trum is aangekomen. „Onderweg niet praten", heeft hij me eerst toe gefluisterd. Bij het Kirov-station Fjodor Fjodorovitsj vertelt dat Aleksej Smirnov-Kosterin, een van de voorvechters van de mensen rechten in de Sovjet-Unie, kortge leden is gearresteerd. Hij bevindt zich nu in de beruchte KGB-ge- vangenis Lefortovo, waar speciale cellen zijn zonder enige gelegen heid om te liggen, met op de bodem een centimeter of tien water. De temperatuur in deze cellen wordt kunstmatig laag gehouden. Of Aleksej ook in zo'n cel zit is onbe kend. Hij werd opgepakt op be schuldiging van anti-Sovjet-activi- teiten. In feite had hij slechts de zo genaamde „Kroniek van de lopen de gebeurtenissen" (het continue verslag over de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie) overgetypt en verspreid. Hij was een medewerker van de bekende strijder voor de rechten van de mens, Ivan Kovaljov, die momen teel zijn straf in een dwangarbei derskamp uitzit. In Fjodor Fjodorovitsj' bedompte kamertje met geblindeerde ruiten krijgt het gesprek plotseling een bi zarre wending wanneer hij al pra tend op een stuk papier schrijft: „We moeten nu verder schriftelijk converseren. Als ik schrijf praat jij. als jij schrijft praat ik". Ik snijd het onschuldige thema wereldpolitiek aan, maar breng er niet veel van terecht. Praten tegen iemand die duidelijk niet luistert en schriftelijk met een ander „gesprek" bezig is komt me te ongewoon voor. Fjodor Fjdorovitsj wil mij blijkens de schriftelijke gedachtenwisseling nog een keer ontmoeten om even tueel het een en ander mee te ge ven. Of dat kan? Dat kan, over veertien dagen wanneer ik terug ben van een rondreis door de Sov jet-Unie. Maar ik mag dan niet vanuit mijn hotelkamer bellen. Ik zal dat niet doen. De, naar Fjodor Fjodorovitsj me te voren verzekerd had, meeluiste rende KGB heeft niet veel meer gehoord dan het krassen van een pen dat overstemd wordt door een mallotige Nederlander die er zeer rare en verwarde ideeën over de internationale situatie op na houdt, 's Middags bij het diner in hotel Kosmos begint de Westberlijner uitvoerig te zeuren over het slechte plaveisel van de Moskouse straten. Zorgen heeft die man! Dat de stief kinderen van de Oktoberrevolutie zich om belangrijker zaken dan hobbelige straten en gaten in het trottoir bekommeren interesseert hem nauwelijks LEO VAN VLIJMEN Morgen is het precies 65 jaar geleden, dat Vladimir Iljitsj Lenin in het toenmalige Petrograd de arbeiders opriep tot een gewelddadige overname van de macht. Deze gebeurtenis ging de geschiedenis in als de Grote Oktoberrevolutie. Eind van dit jaar herdenkt de Sovjet-Unie haar zestigjarig bestaan, want door de toetreding van de Kaukasische republieken tot het onder bolsjewistisch bestuur staande Groot-Rusland kwam op 30 december 1922 de nieuwe Sovjetstaat tot stand. Ter gelegenheid van dit dubbele jubileum maakte onze verslaggever Leo van Vlijmen een reportagereis door een deel van dit nieuwe wereldrijk waar ogenschijnlijk nog met ijzeren hand geregeerd wordt. Hij bezocht Moskou, dat zichzelf nog steeds als centrum van het wereldcommunisme beschouwt, Leningrad, waar de wieg van de revolutie staat en de zuidelijke steden Tblisi, Eriwan en Bakoe, waar de rode soep kennelijk toch niet zo heet wordt gegeten als men ze opdient. Onze verslaggever sprak in de Sovjet-Unie met dissidenten, verdedigers van de mensenrechten en partijgangers, met studenten, scharrelaars en nationalisten, met christenen, moslims en overtuigde marxisten. En vooral was hij op zoek naar het door Lenin beloofde paradijs. „Op zoek naar Lenins paradijs" is ook de titel van de reportageserie die hij naar aanleiding van zijn reis heeft geschreven en waarvan vandaag het eerste deel wordt gepubliceerd. stappen we uit, de honderdvijftig meter lange roltrap omhoog en, eenmaal buiten, begint hij te pra ten. „Ik neem je mee naar mijn wo ning. Op straat kunnen we het over alles hebben. Niet op mijn ka mer, want daar word ik afgeluis terd". Fjodor Fjdorovitsj blijkt medewer ker te zijn van de 75-jarige advoca te Kallistratova die de leden van de inmiddels opgeheven Helsinki- groep heeft verdedigd. Fjodor Fjo dorovitsj verwacht elk ogenblik zijn arrestatie. Hij kan bevestigen wat Georgij Vladimov de vorige dag zei: „Wie zich in dir land inzet voor de verdediging van de men senrechten, gaat de gevangenis in of wordt het land uitgezet. Het trieste daarbij is, dat wij ons hele maal niet tegen het regime verzet ten, doch slechts tegen het overtre den van de Sovjetwetten". Fjodor Fjdorovitsj geeft toe dat de mensenrechtenbeweging in de Sov jet-Unie nauwelijks weerklank krijgt. „De ouderen zijn bang en hebben te veel zorgen over de vraég hoe ze kunnen overleven en de jongeren zijn niet geïnteres seerd. Toch zijn er veel positieve tendensen onder de jeugd, bijvoor beeld wanneer het gaat over paci fisme. Maar de strijd voor de men senrechten zegt de jongeren kenne lijk niets". Georgij Vladimov vol trots met een afdruk van de Nobelprijs-oorkonde Hotel Kosmos: de vernielde badkuip, die vorig jaar aan Amnesty werd uitgereikt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15