Mevrouw De Vetten: „Unicef] is geen liefdadigheid; het werk is broodnodig k J 11 n ,Er zijn niet zoveel goede EHBCTers" Vacaturemap voor vrijwilligerswerk in Leiderdorp BIJ V.NJEUGDZORG-VERKOOPPUNTOP BEZOEK Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schrifteiijk-vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 ONINKLIJKE EHBO VERENIGING VIERT 50 JARIG BESTAAN: Derde Wereld is be- ikbaar op vier-hoog, tziende over het DOghkamerpark in Lei- n Zuidwest waar de aadjes allang aan het illen zijn. Tussen twee burige flatgebouwen ior kun je in de blauw- ijze verte de Wasse- arse duinen ontwaren, i een torenspitsje. Je int bij die Derde We id, waarin ongeveer n miljard kinderen rkommeren, die al- ans de grootste zorg rdienen, ook met de t komen. Op de galerij Drdt een nieuwe (bil- rtgroene) deklaag aan bracht. Het is even uit- jken daar, want je stapt van een wippende ank als „brug" in een rfbad. De „Derde We id" is daar eigenlijk ït kabinet, het zijka- ertje van mevrouw E. Vetten-Zandvliet die, I de vierde verdieping n de Apollolaan 442, deuropening vult als op de klinkende bel komt. De ontwikke- ngslanden vinden bij aar een warm onderko len: op tafeltjes en in Dzen, in een boekenmo- !n die royaal met haar sortiment rond kan raaien. Veiijn thuis bij het Unicef- 'erk, met zijn acties voor iet-blanke kinderen die on- irvoed zijn, geen toegang ibben tot moderne gezond- lidszorg, die niet naar hooi gaan of geen behoor- k water en sanitair hebben, ïicef staat weer vlak voor n verkoopstoot, met het In het zijkamertje van mevr. De Vetten kun je met Unicef alle kanten uit. oog op onze nationale en al gemeen christelijke decem- berse feestdagen. Ons geld en onze belangstelling kunnen daaraan een goede richting geven. Waarom sta ik bij mevrouw De Vetten (om wie je niet heen kunt, maar die niet op de foto wil, „want het gaat om heel wat anders, niet waar?") haar collectie te be kijken? Ik had net zo goed naar een van de overige 34 verkooppunten in Leiden en omgeving kunnen gaan (in Leiden alleen zijn er al 10), waar Unicef als „troetelkind" der Verenigde Naties haar speerpunten op een welwil lend publiek richt, maar me vrouw De Vetten is geen bin nenvetter die in stilte haar waar tracht te slijten. Ze laat van zich en Unicef horen, overstelpt je, in de hoop op publiciteit, met informatie materiaal; probeert zelfs een Bureau-agenda ad 16 te verkopen: „die kan de krant best gebruiken". Ze is en thousiast. Wellicht even geestdriftig als die andere Unicef-slijters (bijna zonder uitzondéring mevrouwen, die de tijd en gelegenheid heb ben alleen de heer Van Diest is een ruim met Unicef- materiaal bevoorrade wijze uil die bij Verbum Dei op z'n -iorst de kat uit de boom der Derde Wereld kijkt), maar ze legt er gewoon een extra schepje bovenop en port in het vuurtje voor het goede doel. Kinderen We weten, dat de Verenigde Naties na de oorlog Unicef in het leven riepen teneinde de ontredderde kinderen in Eu ropa van voedsel en kleding te voorzien, om ze-een hand te reiken, ook in de gezond heidszorg en die dingen meer. „Dat doen ze nu in de ontwikkelingslanden, met betrekking tot de voorzie ning van voedsel en schoon water in de noodgebieden en met betrekking ook tot het onderwijs. Het is hulp, ge richt op moeder en kind", vertelt mevrouw De Vetten. Dit jaar staat het water „cen traal". In feite staat dat wa ter, in figuurlijke zin, hen bijna tot aan de lippen: een noodsituatie. Unicef-taak en Project '82: 50 dorpen in het straatarme Tanzania aan wa ter helpen: „Dat moet lekker verkocht kunnen worden. Alleen die ellendige dollar koers maakte het pakje kaar ten een gulden duurder", al dus E. de Vetten-Zandvliet. „Ik moet wel een beetje poot aan spelen, ten bate van Uni cef. Ziet u, eigenlijk is het op onze verkoopadressen een beetje aanmodderen. We zit ten zonder een overkoepe lende leiding; ieder voor zich en voor het kind. We hebben mensen nodig die de publici teit kunnen verzorgen. Dat zou een steun voor de ver kooppunten zijn". En ze kijkt me aan met vragend opge trokken wenkbrauwen, die een beroep doen op mijn ko lommen; ,,'t Liefst elke week een opwekking, laat ik zeg gen per categorie: gewone kaarten (met kunstzinnige, afbeeldingen), de kerstkaar ten, de prentbriefkaarten en mini-kaartjes, de nieuwe puz zel, de briefblaadjes, de spaarpotjes van een riks, de bouwplaten, boeken, briefpa pier, geschenkdozen..." Ik dien, al stuit het me tegen de borst, de boot af te houden. Immers, Unicef werkt ook in ons land wijdvertakt; is na tionaal aanwezig, wordt soms bezocht door Unicef-ambas- sadeur Danny Kaye, en ope reert centraal via Nederlands Comité Unicef. Is dus een landelijke uitdaging aan het adres van een volksgemoed dat vol moet kunnen schie ten, zeker tegen het einde van het jaar. Een opwekking-ineens zal het moeten worden; zoveel mogelijk insluitend alles wat Unicef ook in deze streken hartverwarmend tfr verhap stukken heeft. Mevrouw De Vetten heeft speciaal een map voor me samengesteld waaraan ik genoeg heb om me te kunnen oriënteren op de mogelijkheden die binnen het verkooppunt op 4-hoog vervat zijn. De adreshoudster verzorgt niet slechts meneer De Vetten, ze houdt ook van jeugd. „Alleen moet ik zeg gen: de jeugd in Nederland, in Europa en het hele Wes ten, nou die kinderen hebben het goed. Ook al zou er best hier en daar een piano bij kunnen, of een ontmoetings ruimte, misschien ook een manege of een bibliotheek. Wensen genoeg, en soms te recht. Maar dat ligt in de ont wikkelingslanden wel even anders, vindt u ook niet? Daar heerst een nood die honderden keren groter is!" Habbekrats Alleen daarom al houdt E. de Vetten-Zandvliet van Unicef, en heeft ze een winkeltje, een showroom en magazijntje aan huis. Elk uurtje „spare time" wil ze daaraan beste den. Voor een briefkaart op de vierde verdieping, maar ook voor nog zoveel andere zaken die het kind in nood uit de ellende kunnen hel pen. Mooi en leuk, ook leer zaam spul. Veel instanties hebben daartoe meegewerkt om Unicef te dienen. Geen floddergoed, maar creaties van kunstenaars die alleen tegen kostprijs medewerkten. „Er zijn materiaalkosten, die musea bijvoorbeeld moesten berekenen, maar driekwart van de opbrengst komt te recht op de plaatseri die erom vragen; voor dit goede doel blijft maar heel weinig aan de „strijkstok" hangen", weet mevrouw De Vetten. Nee, die kaarten om een belangrijk onderdeel van de handel te noemen zijn werkelijk uit de kunst. Daar kun je in de beste families mee voor de dag komen. En je hoeft niet altijd veel geld kwijt te zijn, niet steeds hele mappen tege lijk kopen, maar ook kaarten stuk voor stuk. Stuk voor stuk blijft het kunstig, en stuk voor stuk dien je het goede doel. Vanaf stickertjes voor een kwartje, en buttons voor een habbekrats. Nou ik het er toch over heb, over die habbekrats: met een bouwplaat van ƒ15 maakt de jeugdige Nederlandse knutse laar een huis, waarin kinde ren in andere landen leven, en je leert meteen waarom zo'n huis anders is gebouwd dan bij ons. In een boekense rie vertellen kinderen uit zes ontwikkelingslanden hun verhaal over „Mijn wereld" en wat ikzelf erg boeiend vindt is het „internationale jeugdkookboek": „Kook je mee?". Eenvoudig en prak tisch; een keukenweegschaal is oyerbodig. Je zet het kook boek (met ringband en stevi ge kartonnen steun) rechtop op het aanrecht en daarna ga je aan de slag, met 41 recep ten uit 41 landen: ongewoon maar hoogst aantrekkelijk en (als je het goed doet) ver draaid smakelijk ook. Culi- riaire ontwikkelings-grapjes (maar ook uit Israel, dat al lang ontwikkeld is) voor 15 gulden. Enfin, Unicef is geen liefdadigheid, maar broodno dig. Mevrouw De Vetten (tÉjl.071-76 35 35) die in haar winkeltje met de assor timenten en stuks al jaarom zetten van 1700 en 3000 gul den maakte weet er volop van mee te praten. bonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL), namen uiteindelijk het initi atief tot de oprichting van een Leidse afdeling van de EHBO-vereniging. Voor het mannelijke personeel van het AZL werd een cursus op gezet, waarbij de cursisten de beginselen van de eerste hulp bij ongelukken werden bijgebracht. „De samenwer king met het AZL is altijd voortreffelijke gebleven", legt Slegtenhorst uit. „Het ziekenhuis heeft altijd alle medewerking verleend en stelt ons ruimte beschilcBaar om de cursussen te geven en op te leiden* voor het diplo ma. „Dat er sinds die tijd het één en ander veranderd is moge duidelijk zijn. „Er werd toen begonnen met 20 cursisten en nu zijn dat er 300. Een cursus van 26 lessen kostte in die tijd twee gulden en nu is dat honderd gul den". Concurrentie De Leidse afdeling van de EHBO-vereniging is niet de enige organisatie in Leiden, die zich met eerste hulp be zighoudt. Behalve de afde ling van de koninklijke vere niging bestaan er ook nog een EHBO Briagde en Peer- ke Donders. De laatste heeft zich inmiddels bij de vereni ging aangesloten. Over de verhoudingen tussen de drie wil Slegtenhorst niet veel kwijt. Duidelijk is wel dat met name in het verleden er een flinke concurrentie was tussen de drie organisaties. „Het is wel zo dat wij de grootste zijn. In het verleden is een poging gedaan om tot verregaande samenwerking te komen in een EHBO Raad, maar daar is niet veel van terecht gekomen. Ik heb het altijd betreurd, wanneer er pogingen werden gedaan om de verzuiling binnen de eerste hulp in stand te hou den. Het gaat toch om men sen, die geholpen moeten worden..." LEIDERDORP Het vrijwilligerswerk voor werkelozen in Leiderdorp is gistermiddag met de of ficiële overhandiging van de vacaturemap van start gegaan. De voorzitter van de werkgroep „activitei ten voor werkelozen", het raadslid mevrouw C.A. Huigen-Van Boven gaf de map aan de heer C. van Giezen, die als bemidde laar gaat optreden. De heer van Giezen is zelf een vrijwilliger en wordt bijgestaan door nog een tweede vrijwilliger voor administratieve werk zaamheden. De vacaturemap zal met in gang van maandag 8 novem ber voor iedereen, ter inzdge liggen in het gemeentelijk informatiecentrum in het ge meentehuis aan de Staten- daalder, tel. 899261. Leider- dorpse instellingen en vere nigingen hebben de map reeds gevuld met een zestig tal vacatures voor vrijwilli gers. Het gaat daarbij om lichte administratieve werk zaamheden, hulp bij sport- training, kantinewerkzaam heden, bibliotheekwerk, per soonlijke aandacht voor langdurig zieken, hulp bij de organisatie van culturele ac tiviteiten, assistentie van on derwijzers en bijvoorbeeld kinderactiviteiten. Het gaat om onbetaalde werkzaamhe den die worden verricht met behoud van de uitkering voor de werkeloze. De vacaturemap kan dage lijks (ma. t/m vrij.) tussen acht en vijf uur worden in gezien. Elke ochtend is de heer C. van Giezen aanwezig van tien tot twaalf uur om vragen te beantwoorden en. belangstellenden in contact te brengen met de instelling die het werk aanbiedt. Hij zal een eenvoudig contractje afsluiten waarin wordt gere geld onder welke voorwaar den het werk gedaan wordt. Op dit moment, nog voor de eigenlijke start van het pro ject zijn er al een vijftal be langstellenden. Aan bestaan van de vacaturemap zal in de komende weken ruchtbaar heid worden gegeven door middel van affiches en fol ders, die door geheel Leider dorp worden verspreid. IIDEN „Ik denk dat je j, mag zijn als 25 procent i de mensen, die een BO-diploma hebben ook idwerkelijke goede EH- 'ers zijn. Er zijn namelijk t zoveel goede EHBO'ers. ng niet iedereen met een lorna is actief en zal zich >r de volle honderd pro- it inzetten, wanneer hij of wordt geconfronteerd met i ongeval, waarbij eerste p geboden moet worden, t wordt met name veroor- kt door voorschriften van arbeidsinspectie, waarin rdt gesteld dat een be id percentage van het ital mensen in een fabriek i diploma op zak moet iben. Er worden dan wel sussen gevolgd, maar daar idt het helaas nogal eens e op". t zegt de heer J.D. Sleg- horst. Hij is erelid van de Afdeling .Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse EHBO Vereniging. Van 1941 tot 1972 was hij voorzitter van de afdeling. Hij legt zijn stel ling, dat maar 25 procent van de mensen met een eerste hulp diploma goede EH BO'ers zijn verder uit: „Wan neer je een EHBO-diploma hebt, wordt je daarvoor be taald. Een werknemer met een diploma krijgt een toe slag op zijn loon en over die toeslag worden ook gratifica ties berekend. Het gevolg is veelal, dat men niet altijd even gemotiveerd aan een EHBO-cursus begint en er later ook niets meer mee doet. Noodzakelijke herha lingscursussen worden vaak niet gevolgd". De EHBO-vereniging is een organisatie die algemeen be kend is. Bij evenementen in de Groenoordhallen, tijdens de festiviteiten rond 3 okto ber, op sportvelden, EH BO'ers zijn altijd aanwezig om hulp te bieden, wanneer dat noodzakelijk is. Om de leden te bekwamen worden regelmatig wedstrijden ge houden, waarbij het voor naamste doel is deEHBO'ers te confronteren met de prak tijk. De afdeling Leiden van de vereniging viert deze maand het 50-jarig bestaan. Morgen wordt om de vereniging in het middelpunt van de be langstelling te plaatsen op de Stille Mare een „ongeluk" in elkaar gezet, waar leden van de vereniging zullen laten zien hoe slachtoffers op des kundige wijze geholpen kun nen worden. Ook dergelijke ongelukken moeten de leden van de vereniging vertrouwd maken met mogelijke ge beurtenissen. Maar bij dat „ongeval" blijft het niet. M. van der Vlies, lid van de ju bileumcommissie: „Op 25 no vember wordt een receptie gehouden in het restaurant Wienerwald en een dag later volgt een feestavond. We willen het jubileum uiteraard niet ongemèrkt voorbij laten gaan". Treinongeluk De Leidse afdeling van werd op 25 november 1932 opge richt naar aanleiding van een treinongeluk bij de spoorwegovergang - „De Vink". Bij dat ongeluk viel een aantal doden en gewon den en men achtte het nood zakelijk om bij een eventuele volgende gelegenheid een soort reddingsbrigade paraat te hebben. Er bestonden in die tijd al plannen voor een rampenploeg. Prof. dr. Zaai er en H. Maas, respectieve lijk als arts en directeur ver- De vacaturemap wordt overhandigd door mevr. Huigen- van Boven aan de heer Van Giezen. Mevrouw Van der Vlies en de heer Slegten horst: „Ook in de toekomst zal er een taak zijn voor de EHBO. Bij een groot aantal evene menten is onze aanwezig heid hard nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5