emeente in eroep tegen ntpoldering Merenwijk Meerderheid raad wi jst rioolrecht vooralsnog af Multinational offert Leidsbedrijf aan vestiging in Singapore" is Haanstra viert feest Ambtenaren bezuinigen om twintig arbeidsplaatsen te behouden 5TAD LEIDSE COURANT VRIIDAG 5 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 lebouwing terrein Cempeneers van start ,EIDEN Deze week is begonnen met de voorbereiding van e bouw van 58 woningwetwoningen op het terrein van de pormalige garage van Kempeneers tussen Oranjegracht en angestraat. Naar verwacht neemt de bouw ongeveer een jaar i beslag. oordat werkelijk begonnen wordt met de bouw, wordt alles rat nu nog op het terrein staat, gesloopt. Daarna beginnen de eiwerkzaamheden. Om de ongeving zoveel mogelijk te sparen lullen de palen niet in de grond worden geslagen maar worden eboord. Gedurende de bouw zal de westzijde van de Oranje- racht tussen Groenesteeg en Nieuwe Rijn worden afgesloten, ier zullen de bouwmaterialen worden opgeslagen en de bouw- eten worden neergezet. De bouw van deze 58 woningen is het iatste grote karwei wat in de wijk wordt uitgevoerd. SUBSIDIE VOOR AANTAL STADSVERNIEUWINGSPROJECTEN LEIDEN Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne heeft de gemeente subsidies voor stadsvernieu wingsprojecten in de gebieden Levendaal-West en de Hoge Woerd verstrekt. Het ministerie heeft besloten om deze gebieden te laten vallen ohder de zogenaamde ISR-rege- ling. Daarmee wordt de gemeente de mogelijk heid geboden om de verbetering van deze wij ken aan te pakken. Door gebrek aan financiële middelen bij het rijk zal het nog wel een paar jaar duren, voordat de gemeente op grote schaal aan de slag kan. De verbeteringsplannen zullen pas na 1985 uitgevoerd kunnen worden. Het ministerie heeft wel geld beschikbaar gesteld om een paar dringende projecten aan te pak ken. Voor de Hoge Woerd wordt ruim 1,1 mil joen beschikbaar gesteld en voor Levendaal- West ruim drie ton. Hiervan worden onder meer de aankoop van het Citin-complex en de riolering van het busbanenplan op het Leven daal gefinancierd. De gemeente krijgt van de provincie Zuid-Hol land 1,4 mijoen gulden voor een dringende ver betering van het Utrechts Jaagpad. Het rijk be taalt hier ruim vier ton aan en de gemeente zal er zelf 3,75 ton voor op tafel moeten leggen. Al sinds 1968 wordt geprobeerd subsidie te krijgen voor dit plan. Het wegdek wordt opgehoogd, er wordt riolering aangelegd en er wordt een brug vervangen. VOORGESTELDE DATUM WORDT AFGEWEZEN ,EIDEN De gemeente .eiden is in beroep ge- aan tegen de beslissing an de provincie om de lerenwijk per 1 januari 'olgend jaar te ontpolde- en. De gemeente wil dat ontpoldering met te- ugwerkende kracht per 1 inri 1979 nlaats heeft. rigens niet dat dat beroep veel zal uithalen. „Ik denk dat het uiteindelijk toch 1983 wordt", hield hij de leden van de commissie voor. De gemeente gaat toch in beroep tegen het besluit van de Ge deputeerde Staten om wat Waal „procedurele redenen" noemde. De gemeente wil een tegenwicht bieden aan )e commissie ruimtelijke or- pogingen van het waterschap lening stemde gisteravond „De Oude Veenen" om de inaniem in met het besluit ontpoldering ongedaan te /an het college van B en W maken of naar een latere da im in beroep te gaan. Wet- ïouder C. Waal van ruimte- ijke ordening verwacht ove- tum te verschuiven. De wet houder wees op de pogingen van het „groene front" om het waterschap te ondersteu nen. Zo verspreidde de Land- en Tuinbouwbond on langs bezwaarschriften tegen de ontpoldering van de Me renwijk in Alkemade. Daar in werd gewezen op de fi nanciële consequenties van de ontpoldering voor de ove rige inwoners van het gebied van het waterschap. De ont poldering heeft tot gevolg, dat bewoners van de Meren wijk geen polderlasten meer behoeven te betalen. De Me renwijk is een stevige in komstenbron van het water schap. Fietser gewond LEIDEN Een 20-jarige fiet ser uit Leiden is gisteren met onbekend letsel opgenomen in het AZL nadat hij op de Oude Singel was aangereden door een auto. De man reed in de richting van de Nieuwe Beestenmarkt. Vanwege een kuil in de weg en een ijzeren paaltje moest hij naar links uitwijken. Hij werd geraakt door een auto, be stuurd door een 40-jarige Lei- denaar. De Haanstra kweekschool aan De Vliet viert deze week het 115-jarig bestaan. De school leidt kleuterleidsters op. Ondanks de mogelijkheid dat de school verdwijnt door de samenvoeging van kleuterscholen en lagere scholen tot één basisschool moet ook de Haanstra kweekschool in een pedagogische academie opgaan en dat wil tot dusver niet lukken is dat jubileum aange grepen voor een feestweek. Woensdag werd een sym posium in de Stadsgehoorzaal gehouden en gisteren hebben de leerlingen van de school met honderden vlaggetjes De Vliet opgesierd. l jEIDEN Een meerder- ïeid van de Leidse ge- ■neenteraad is vooralsnog liet van plan het college steunen bij de invoe ring van het rioolrecht iroor huiseigenaren. Ook n een tweede zitting van de commissie financiën over de begroting '83 kon wethouder P. Bordewijk PvdA) de fracties van en CDA niet over- uigen. het rioolrecht er in Leiden iok werkelijk zal komen, is Oiiet name afhankelijk van het ntandpunt dat de VVD bij de Eiehandeling van de begroting n de raad over anderhalve week in zal nemen. De libera len kwamen met de socialisten in het collegeprogramma over één dat invoering van nieuwe belastingen niet uitgesloten is en dat de huidige verhouding tussen gebruikers-eigenaars (32%-68%) ten aanzien van be lastingen op het onroerend goed niet gewijzigd wordt.. VVD-woordvoerder M. van der Nat liet geen enkele twij fel over de waarde van deze overeenkomst bestaan. „Het collegeprogramma moet wor den uitgevoerd, dat staat bui ten kijf", aldus Van der Nat. „Het invoeren van het lozings- recht achtten wij uiterst onge wenst. Wij zijn te overtuigen, maar de kans dat dat gebeurt ligt dichter bij de nul dan de honderd procent", aldus Van Financiën der Nat. Hij hield Bordewijk voor, dat hij de financiële toe komst van Leiden te pessimis tisch inzag. Zou de heer Bor dewijk iets optimistischer cij fers hanteren, dan zou invoe ring van het lozingsrecht niet nodig zijn, betoogde Van der Nat in een doorwrocht betoog. Bordewijk liet zich door zijn opponent echter niet overtui gen, maar zei open te staan voor alternatieven „mits het collegeprogram maar niet in het geding komt". Ook het CDA is wars van in voering van het lozingsrecht. Woordvoerder P. Kranenburg droeg in de eerste zitting ver schillende alternatieven aan om de lasten van het riool recht naar draagkracht te hef fen doch deze voorstellen wa ren volgens Bordewijk of niet uitvoerbaar of in strijd met het collegeprogram. Met het CDA meent D'66 dat niet alle lasten op de huiseige naren afgewend mogen wor gBEGROTING '831 huizen van een ton en hoger een kwart meer laten betalen dan het college voorstelt. Eige naars van huizen tot twee ton zouden bij D'66 goedkoper uit zijn dan bij het college. Ook citcuu dit plan is in strijd met het col den. Deze partij stelde daarom legeprogram en werd dan ook voor de onroerend-goed belas- door Bordewijk weggewoven. ting zowel voor gebruikers als eigenaars te verhogen, een 5^ netto resultaat van deze constructie die wettelijk is toe- bij een k o mst was dat alleen de gestaan en invoering van het ^vc^.®n <j[e Sr°otst lozingsrecht overbodig zou mogelijke tegenzin het colle- maken. D'66 wil huurders van gevoorstel zullen steunen. VAKBONDEN WILLEN OPHELDERING VAN REED ROCK BIT COMPANY .EIDEN De industrie- ionden van FNV en CNV fvilleri de strategische 3 waarde van Reed Rock Bit Company in Neder- and onderzoeken. Dit noet in een volgend ge- ;prek op dinsdag 9 no vember tussen vakbon den, directie en een direc tielid van het moederbe in Houston duidelijk worden. Het moederbe drijf van Reed Rock Bit ^Company in Amerika naakt namelijk ook in het Nederlandse bedrijf een flink deel van de dienst ait. In een vorig gesprek tussen directie en vakbon den, dat op 26 oktober 1 >laats vond, werd het ver- noeden gewekt, dat het i Nederlandse bedrijf als 'laatste op het prioriteiten lijstje van het moederbe- drijf in Amerika stond. Eerst zou het bedrijf in Houston weer gezond ge- e maakt moeten worden, ii daarna dat in Singapore ^en vervolgens pas dat in Nederland. Een vermoe den dat door de werkne mers van het bedrijf aan ijde Rooseveltstraat wordt onderstreept, omdat al ge- Personeelsleden luisteren aandachtig naar de vakbondsbestuurders. ruime tijd produktiegege- vens van het Leidse be drijf naar Singapore wor den opgestuurd. Eén en ander werd gistermid dag duidelijk tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de kantine van het bedrijf van Reed Rock Bit Company aan bekend zouden er van de 170 de Rooseveltstraat. Daar deden personeelsleden 56 mensen districtsbestuurders Doekle ontslagen moeten worden. Dit Terpstra en Nol de Jong van omdat de afzet bij het bedrijf, respectievelijk CNV en FNV dat beitels voor boorkoppen de stand van zaken uit de doe- van olieboortorens maakt, ken, rondom de onderhande- stagneert. Vorig jaar werd er lingen met directeur J. Oei- nog een nieuwe hal geopend meyer over de op hande zijnde en leek de toekomst rooskleu- ontslagen in het bedrijf. Zoals rig. Er werden toen 70 beitels per dag gemaakt. Eind septem ber van dit jaar werd het aan tal al teruggedraaid naar 45 en het aantal ligt nu op „slechts" 35 beitels per dag. Minder bei tels, minder mensen, zo wordt geredeneerd. Als oorzaak voor het verminderde werk wordt de vermindering van het aan tal olieboringen in de wereld genoemd. Ook in Houston (Texas,VS) zou de werkloos heid in deze bedrijfstak al zijn opgelopen van één tot zeven procent. Toch vinden de bonden de hele gang van zaken nogal vreemd. Zij willen proberen erachter te komen wat de wer kelijke beweegredenen voor de toekomstige ontslagen zijn. Zij vinden de rol die het be drijf in Singapore speelt, nogal vreemd en zijn er bevreesd voor dat deze vestiging het Nederlandse werk misschien wel helemaal gaat overne- mem. Daarom willen de bon den eerst overleggen om meer duidelijkheid over de toekomst te krijgen. Zij willen met de directie van het bedrijf de strategische waarde van het Leidse bedrijf onderzoeken om zo een drastische verminde ring van arbeidsplaatsen te voorkomen. „Desnoods sluiten 1 ze het bedrijf in Signapore maar, dat is tenslotte nog maar amper op gang en heeft de ge ringste produktie", aldus Nol de Jong van de FNV. LEIDSE MOEDER VOERT ACTIE: Geen bezuinigingen in het onderwijs LEIDEN De Leidse mevrouw B. van Klaveren heeft een oproep gedaan aan alle ouders in Neder land om te protesteren te gen de bezuinigingen in het onderwijs. Zij wil met haar actie de ouders wak ker schudden. „Veel men sen beseffen niet, dat het onderwijs voor hun kind in gevaar komt. En dat wil ik ze duidelijk ma ken." Mevrouw Van Klaveren, moeder van twee kinderen, heeft al veel reacties gehad op haar oproep. Haar tele foon staat, na een optreden in twee radio-uitzendingen, roodgloeiend. Zij wil handte keningen verzamelen om die aan de minister van onder wijs aan te bieden op een landelijke manifestatie in Den Haag. „Ouders beginnen nu te beseffen dat het hun kind is, dat in de knel komt," aldus mevrouw Van Klave ren. Zij is van mening, dat tijdens de acties tegen de be zuinigingen de standpunten van leerkrachten (over sala rissen bijvoorbeeld) teveel naar voren komën en dat over de gevolgen voor de kinderen nauwelijks wordt gesproken. Mevrouw Van Klaveren heeft ook contacten met or ganisaties van leerkrachten gelegd. „Er blijkt een duide lijk gat te zitten tussen ou ders en kinderen. Leer krachten zijn duidelijk wat angstig voor ouders," zegt zij. Wie aan de actie wil deelne men kan contact opnemen met mevrouw Van Klaveren, telefoon 071-134455. Hulp aan Polen Leden van de wijkouderenraad en het bestuur van het buurthuis in de Professoren- Burgemeesters- en Rijn- dijkwijk vragen de wijkbewoners om hulp voor het districtsziekenhuis van de Poolse stad Pozan. Ge vraagd wordt om spullen als warme kleding, schoenen en schoonmaakmiddelen. Ook geldelijke giften zijn van harte welkom. Men kan deze zaken brengen naar Buurthuis Cornells Joppensz aan de Durieustraat 4. Het buurthuis is van negen tot half een geopend. Rachmaninoff De cellist Marien van Staalen en de pianiste Gabriella Szentpéteri geven komende maandagavond een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Het tweetal t concert begint om kwart over acht. Matrogoth Het gezelschap Matrogoth brengt van 5 tot en met 27 november het stuk 'Waarom maken ze mensen' op de planken. Dit wordt elke dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag uitgevoerd in het Marinecomplex aan het Noordeinde 2a. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden, de aanvang is half acht 's avonds. TV-issue De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag de documentaire „Tot de laatste dag". Dit programma werd eerder door de KRO-televisie uitge zonden en gaat over een afdeling in het Utrechtse St. An- tonius Ziekenhuis waar met de naderende dood van zwaar zieke of oude mensen wordt omgegaan. De film wordt ver toond aan het Rapenburg 100, aanvang acht uur. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Beschuitsteeg Aan de evenzijde van de Beschuitsteeg worden binnen kort paaltjes geplaatst. Dit om het parkeren in de steeg tegen te gaan en daarmee de doorstroming te be vorderen. De werkzaamheden zullen binnen een dag zijn afgegrond. Ambtenaren De ambt.enarenvereniging ARKA houdt maandag 8 no vember haar najaarsledenvergadering in motel Mayflower aan de St. Agtenstraat 5 te Leiden. De vergadering zal voornamelijk in het teken staan van de fusie met de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO). Beide organisaties zullen binnenkort opgaan in de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO). Bakkies voor Nicaragua Het Nicaragua-comité houdt een actie onder het motto „Bakkies voor Nicaragua". Het comité wil 27 MC-bak- kies inzamelen om ze beschikbaar te stellen aan de be volking van het Midden-Amerikaanse land. Wie een bakkie overheeft kan hem inleveren bij de Wereldwin kel aan de Steenstraat lb. De Wereldwinkel is op dins dag tot en met vrijdag geopend van half drie tot half zes en op zaterdag van twaalf tot vijf. Lezing Maarten van Hoogstraten geeft maandagmiddag in de Ka pelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 een le zing over Nederland. De lezing, die de titel „Xie, Xie wat jij niet ziet" draagt, geeft een beeld van allerlei beziens waardigheden in Nederland. De bijeenkomst begint om twee uur. Kooilaan Maandag wordt in buurtcentrum De Kooi (Driftstraat 4) een informatieavond gehouden over de gemeentelij ke plannen om de Kooizicht opnieuw in te richten. De aanvang is half acht. Orgelconcert Anton Doornhein, organist te Rijnsburg en Oegstgeest, be speelt zondagavond het orgel van de Waalse kerk aan de Breestraat 64. .Op het programma, dat om half acht begint, staan onder andere werken van Sweelinck en Krebs. De toegang is gratis. Soepgroep Voor kinderen tot zeven jaar is 'Valse Wimpers' van 'De Soepgroep' bedoeld. Sabine en Thomas zijn ver liefd op elkaar, maar ze willen niet, dat iedereen dat te weten komt. Wanneer hun onderwijzer Sabine en Tho mas voor de hele klas voor gek zet, worden ze dan ook ontzettend kwaad. Het tweetal besluit de leraar terug te pakken. Dat plan pakt echter nogal anders uit. Val se wimpers" wordt zondagmiddag gespeeld in het LAKtheater aan het Levendaal en begint om drie uur. LEIDEN Om 20 ar beidsplaatsen bij de ge meente Leiden te behou den, zullen een aantal kortingen op de arbeids voorwaarden van de ge meente-ambtenaren door gevoerd worden. Dit is vastgelegd in de arbeids plaatsen-overeenkomst waarover gisteren tussen gemeentebestuur en de vakcentrales voor over heidspersoneel overeen stemming werd bereikt. De kortingen op de arbeids voorwaarden zullen hoofdza kelijk in de indirecte sfeer plaats hebben. Dat betekent dat de ambtenaren niet direct hoeven in te leveren maar dat er gekort wordt op zaken die in vergelijking met ambtena- renregelingen bij de rijksover heid tot 'luxe' gerekend mogen worden. Het betreft hier on dermeer de studiekosten rege ling, premiespaarregeling en ziektekostenregeling. Boven dien zal het salaris van de ambtenaren een week later dan tot nu toe het geval was, dan ook bepaaid dat personeel worden uitbetaald waardoor dat gebruik maakt van de plaatsen als gevolg van de eerste bezuinigingsronde en 82, zoals nu wordt verwacht, in de bezuinigingsronde '83- *87. Het gemeentebestuur wil be vorderen dat de oudere werk nemers meer gebruik gaan maken mogelijkheden om ver vroegd uit te treden (VUT-re- geling). In de overeenkomst is de gemeente extra rente op strijkt. Deze maatregelen heb- VUT-regeling een gedeeltelij ke compensatie zal krijgen I i-uiiiutiiaauc trn aiijkcii ben totaal ongeveer anderhalf voor bet netto-inkomensver- miljoen gulden opgeleverd, jjgg Bovendien is besloten dat Van dit bedrag kunnen 20 ar- er een regeiing komt om vuil beidsplaatsen gehandhaafd blijven. Desondanks moeten er als gevolg van de bezuinigin gen in Leiden zo'n 132 ar beidsplaatsen verdwijnen, 50 en zwaar werk extra te belo nen. Deze regeling zal vooral ten goede komen van reini- gings- en onderhoudsperso neel.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3