Geuren uit het boudoir ontsnapt Positiemode Rijscholen geschokt door plannen nieuw rij-examen ANWB en VVN tegen oranje spaakreflectoren voor fiets Meer garantie voor kwaliteit vleeswaren Kan men rimpels wegstralen VW Transporter: lang zal-ie leven Wintermode 1984 voor jeugd reeds bepaald KONSÜMENTENINFÖRMATÏË LEIDSE COURANT VRIIDAG 5 NOVEMBER 1982 PAGINA 12' Parfums en eau de toilet tes dragen tegenwoordig grote namen. Gerenom meerde couturiers geven, om het hoofd financieel boven water te houden, hun chic mee aan geuren voor man en vrouw. Met name „mannelijke lijnen" overspoelen de laatste tijd de markt; Fransen en Ita lianen bezitten 45% van de Europese markt, En gelsen 30% en Duitsers 23%. Beide laatsten heb ben overigens de afgelo pen jaren hun schade in gehaald met een groei van resp. 23 en 25%. Couturier Louis Feraud wipte dezer dagen even van Parijs over naar de Amsterdamse „Brasserie Van Baerle" om zijn twee kersverse „mannen- produkten" te introduceren: „Fer" (eerste drie letters van Feraud), een eau de toilette en een after shave met Feraud- embleem op de elegante fla cons, respectievelijk met verzilverd aluminium afge werkt en in transparant silex glas flacon. De geur is een mix van kardamon, parchuli en appel; voorts kruiden als mandarijn, muskaat en storax. Lanceringsprijs „eau" f 59,- (later f 70,-) en after shave f 40,- (later f 60,-). „Fer" is tot stand gekomen door sa menwerking met het wereld omspannend cosmeticabedrijf Avon (32 landen bedienend), dat over de aardbol een net van consulentes heeft gespan nen: in Nederland alleen al twintigduizend. (Adressenlijst tel. 02990-23304, voor bezoek aan huis of op een kleine par ty? Passend bij stemming Het percentage vrouwen dat een parfumartikel gebruikt is gestegen van 45 in 1965 tot 76 in 1980. De produkten worden meer geselecteerd, men ge bruikt er meerdere per dag, passend bij de stemming. Dior heeft een „Esprit de Parfum" geschapen, een cypre (een voudig geurakkoord dat niets met tastbare vormen te ma ken heeft) met als hoofdtoon bergamot, en een body van jasmijn. „Miss Dior Esprit de Prénatal, speciaalzaak voor moeder en kind, toonde dezer dagen op een modeshow in Scheveningen dat het gehele modebeeld ook verkrijgbaar is in de positietijd: overgooiers, blouses, romantische jurken, sportieve pakken en feestelijke combina ties passeerden de revue. Naast de positiemode werd een diaserie vertoond met mode voor peuters en kleu ters. De rijschoolwereld, georgani seerd in het Centraal Orgaan Algemene Verkeersinstructie- bedrijven (COA) is geschokt door de plannen van het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen om het theorie-exa men los te koppelen van het praktisch gedeelte. Aspirant automobilisten of as pirant motorrijders zouden na het theorie-examen voor een klein bedrag een certificaat kunnen halen, waarmee het rijvaardigheidsexamen kan worden aangevraagd. Het theorie-certificaat blijft drie jaar geldig, ongeacht hoe vaak men voor het praktische ge deelte zakt Volgens het COA heeft het CBR nagelaten overleg te ple gen met de rijschoolorganisa ties. Het COA heeft als be zwaar tegen het plan, dat de wisselwerking tussen theorie en praktijk verloren zal gaan. Bovendien zou er in het nieu we systeem voor elk vervoer middel maar één theorie-exa men ziin, terwijl elke catego rie in het verkeer heel eigen aspecten heeft. De praktijkopleiding zal door^ dit alles langer gaan duren en c dus duurder worden, meent, het COA. De ANWB en Veilig Ver keer Nederland hebben de hulp ingeroepen van de minister van verkeer en waterstaat bij hun streven grotere bekend heid te geven aan de ref lecterende fietsband. Bei de organisaties vrezen voor een „visuele chaos" als de in West-Duitsland toegestane oranje spaak- reflectoren in ons land hun intrede zouden doen. Beide organisaties propageren al enkele jaren het toepassen van zijreflectie op fietsen om daarmee het grote aantal flankbotsingen met fietsers, bij schemering en duisternis, te verminderen. Aangezien de fiets vooral herkenbaar moet zijn, leggen beide organisaties de nadruk op reflectie over de totale omtrek van het fiets wiel, bijvoorbeeld door de ref lecterende fietsband. Minister Tuynman heeft destijds de vi sie van ANWB en VVN over het gewenste principe van zij- reflectie onderschreven. De organisaties hebben ver der geconstateerd, dat de in dustrie is gaan inspelen op de reflecterende band en een groot aantal fietsen hebben deze band reeds als standaard onderdeel. Sommige onderne mers hebben de prijzen van? dergelijke banden op het peil 5 van de normale fietsband ge-1 bracht. In hun brief aan de minister zeggen beide organi-l saties „pijnlijk verrast" te zijn door verwarrende berichten over een eventueel wettelijke x verplichting van spaakreflec- toren en de voorkeur die det Stichting Wetenschappelijk s Onderzoek Verkeersveilig-1 heid (SWOV) daarover zour, uitspreken in een binnenkort; aan de minister uit te brengen i advies. De minister wordt ge vraagd een uitgesproken posi tieve visie op het gebruiksnute van reflecterende fietsbanden), te willen bevestigen. Meer vrouwen in advocatuur De Nederlandse Orde van Advocaten, de beroepsor ganisatie van alle bij dc balie ingeschreven advo caten, bestaat dertig jaar Bij haar oprichting telde zij zo'n 1.500 leden; thans zijn het er ongeveer 4.200 waarvan een vijf de (815) vrouwen zijn. „De laatste tien jaar is ons aantal toe genomen", zegt mevr. mr, E.E. Minkjan van de Orde van Advocaten. De waar-( de van een vrouw op zo'i vertrouwenspost kon haar inziens vooral tc uitdrukking in gevaller waarbij vrouwen in nood vooral bij aangelegenhe den met kinderen (voog dijschap, echtscheiding) betrokken zijn. Bij de oprichting praktiseer den de meeste rechtsgeleer den alleen of met enkele com pagnons en stagiaires. Mo menteel zijn er nog veel een manskantoren (706), maar er zijn ook groeperingen van meer dan veertig advocaten per kantoor. Destijds waren zij bijna alle gevestigd in d< arrondissementen, thans heb ben ook veel kleine gemeen ten, of dorpen kantoren bin nen hun grenzen. Verder zijn er, over het hele land ver spreid, nog zo'n negentien Bu reaus voor Rechtshulp, waai verwijzende juristen (die dus geen advocatuur uitoefenen) werken en een advocaat tweemaal per week spreekuur houdt. Deze verwijst voor het voeren van procedures voor de rechtbank ook door naar een advocaat of een kantoor. Het gaat dus alleen om eerste lijnshulp. „Extra kwaliteit" is een aanduiding die de consu ment sinds enige tijd aan treft op rookworst. In de nabije toekomst zal hij dat garantie-label ook gaan aantreffen op ande re belangrijke vleeswa ren, zoals ham, snijworst, leverprodukten, droge wors;. en dergelijke. Een en ander is een uitvloei sel van de enkele maan den geleden van kracht geworden verordening „Extra kwaliteit", door het Produktschap Vee en Vlees opgesteld in het ka der van de landbouw- kwaliteitsverbetering. Om in aanmerking te komen voor het kwaliteitslabel dient de producent zijn produkt ter keuring aan te bieden aan de speciaal voor dit doel opge richte Stichting Nederlandse Vleeswarenkontrole (NVK). De nieuwe rëgeling betekent overigens niet, dat een pro dukt zonder het „extra-kwali teitsvignet" van de NVK per definitie minderwaardig is. De aanmelding van een pro dukt geschiedt op vrijwillige basis. Een slager of vleeswa- renbedrijf die bijvoorbeeld al jarenlang goede rookworsten maakt, maar deze om wat voor reden dan ook niet wil len aanmelden, blijven uiter aard een goed produkt leve ren. Met het „extra-kwali- teits-vignet" heeft de consu ment alleen zekerheid en ga rantie. Die zekerheid en garantie worden alleen nog maar gro ter nu ook het Bedrijfschap Slagersbedrijf, in samenwer king met de Stichting Slagers vakonderwijs, dezer dagen het Instituut voor Ambachte lijke Slagersprodukten (IAS) heeft opgericht, dat in 1983 van start gaat. In eerste in stantie bedoeld om het vak manschap van de slager te verhogen; maar de consument profiteert daar uiteraard ook van. Om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden gaan steeds meer slagers zelf worst _gn vleeswaren bereiden. Doel van het IAS is, door middel van keuringen en het ver strekken van onderscheidin gen te komen tot een nog be ter niveau van de kwaliteit van slagersprodukten. Geur, smaak en verantwoorde sa menstelling zullen de voor naamste keuringscriteria ziin van het IAS. Om het recht van de erkenning te behou den zal het produkt ook via onaangekondigde controle- keuringen éan het niveau moeten voldoen. De laserstraal (een elektro magnetische straling die zichtbaar wordt in ultravio let), de straal van de toekomst die reeds op verschillende ter reinen wordt toegepast, onder andere door huidartsen bij de behandeling van hardnekkige huidaandoeningen, zal deze maand ook doordringen in de schoonheidssalon. Daar bestaat de laser uit een soort verlichte pen, waaruit een koude (er zijn ook warme laserstralen, maar dan voor andere doeleinden) laserstraal komt, waarmee zachtjes ge streken wordt over plekken van de huid waar de elastici teit is verminderd en rimpels zijn ontstaan. Deze verdwij nen niet, maar het „genezend licht" zou op den duur de „face lift" kunnen vervangen, altijd nog een ingreep waarbij het chirurgisch mes te pas komt. Het beste helpt de „ruimtevaart-therapie" bij huiden van 35 tot 55-jarigen, maar men moet geen wonde ren verwachten. Een huid van 50 jaar zal er niet gaan uitzien als een van 20 lentes. Enige elasticiteit door de aan wezigheid van 1 het bindend collageen moet nog aanwezig zijn. Een woordvoerdster van par fumerie-schoonheidssalon „Alliance" te Den Haag: „Ik heb goede resultaten gezien. Wij zullen waarschijnlijk eind november met de therapie starten. Er zijn vijftien tot twintig behandelingen nodig f 600,-) voordat de verbete ring echt zichtbaar is". (TF). Sluitingstijden feestdagen In verband met de komende feestdagen heeft het werkge- versoverleg in de detailhandel het volgende advies over de openingstijden uitgebracht: in de Sinterklaasperiode van maandag 29 november tot en met vrijdag 3 december blij ven de winkels open tot 21.00 uur; in de kerstperiode, van dinsdag 21 tot en met donder dag 23 december tot 21.00 uur. Op de vrijdagen 24 december en 31 december sluiten de winkels om 17.00 uur. Hoewel de VW Kever nog af en toe verkrijgbaar is, heeft hij toch duidelijk zijn tijd ge had. Zo niet het al even le gendarische VW „busje", ooit afgeleid van het Kever-con cept. Door steeds weer nieuwe verbeteringen is deze Volks wagen-reeks nog steeds haast synoniem met het woord be stelwagen, hoewel de historie van dit model al zo'n dertig jaar omvat. En hij is nog lang niet voltooid, want weer heeft VW een belangrijke verande ring aangebracht: waterkoe ling voor de zo vertrouwde boxermotoren. Daarmee heeft VW's trans porter-reeks zich weer verder verwijderd van het oorspron kelijke concept, nadat eerder de torsiestaaf-vering van de Kever moest wijken voor een nieuwe onafhankelijke wiel ophanging met schroefveren. Door aan de achteras zgn. mi- nibloc-veren toe te passen, die veel korter zijn dan normale schroefveren wel aan de De zeer luxueuze Bus Caravelle, met op de voorgrond de nieuwe viercilinder watergekoelde boxermotor, een moder ne, economische en geruisarme motor. Het modellenprogramma 1983 van de Volkswagen Transporter is te herkennen aan de dub bele grill. voorwielen toegepast kon in het huidige model de ruim te voor motor en transmissie verkleind worden. Dat kan door toepassing van de nieu we motor wellicht nogmaals gedaan worden, daar de wa terkoeling het motorblok compacter heeft gemaakt. Di- rekte voordelen van de wa terkoeling zijn een belangrijk lager geluidsniveau en een beter regelbare, sneller wer kende verwarming. Ook in wendig werd de nu 1.913 cm3 metende viercilinder gemo derniseerd met een nieuwe verbrandingsruimte, die te vens zorgt voor een tot 8,6:1 verhoogde compressieverhou- ding. Toch is de krachtbron erg licht gebleven: hij weegt slechts 95 kg. Duidelijk zal zijn dat er dus een radiateur voor het koelwater moest ko men, net als in de pas geïntro duceerde diesel-versie (mét de 1,6 liter Golf-motor van 37 kW-50 pk). Meer vermogen, minder verbruik De nieuwe benzinemotor is er in twee versies, met 44 kW-60 pk of 57 kW-78 pk (door toe passing van o.a. een twee- trapscarburateur). Zoals het een bedrijfswagenmotor be taamt worden die vermogens al bij lage toerentallen bereikt (44 kW bij 3.700 tpm, 57 kW bij 4.600 tpm). Het maximum koppel, voor beide versies vrijwel gelijk, wordt zelfs al bij 2.200 tot 2.600 tpm bereikt, zodat het weinig moeite zal kosten steeds in het meest economische toerentalgebied te rijden. VW geeft dan ook op, dat het verbruik ten op zichte van de luchtgekoelde 37 of 51 Kw sterke voorgan gers met 12 tot 16 pet. is ge daald. Bij stadsbesteldiensten zal men ongetwijfeld op nog grotere verschillen komen; de watergekoelde motor komt sneller op bedrijfstemperatuur en bovendien hebben de nieu- toe motoren een elektrisch voorverwarmd inlaatspruit- stuk. Zelf hiermee is de koek nog niet op, want de nieuwe motoren kunnen op wens ge combineerd worden met een vijfversnellingsbak. Dat is geen vierbak met een extra „lange" versnelling voor op de buitenweg, maar echt een bak met dichter opeenliggen- de versnellingen om eerder opschakelen, dus een gemid deld lager toerental en ver bruik, mogelijk te maken bij behoud van maximale trek kracht. Tevens haalt men daarmee natuurlijk het toch al belangrijk gereduceerde motorgeluidsniveau nog ver der omlaag. Globaal zullen de nieuwe transporters nu 1:8 lo pen. Het bedieningsgemak werd nog vergroot door toe passing van een hydraulisch bediende koppeling en rem- bekrachtiging. Het laadver mogen bleef gehandhaafd op ruwweg een ton. De prijzen beginnen voor het modeljaar 1983 bij 17.990,- excl. btw (gesloten bestelwa gen), met meerprijzen van 700,- voor de sterkere ben zinemotor en 1.900,- voor de diesel. Bij de personen busjes bedragen die meerprijzen resp. 900,- en 2.500,-. Het totale prijzengamma van de nieuwe VW Transporters loopt tot 35.000,- voor de zeer luxueuze Bus Caravelle (dat alles nog steeds excl. btw). Nieuwe schaar Staalwarenfabrikant R. Herder uit Solingen brengt deze lichtgewicht superhuishoudschaar „Futura" op de markt, hoofdzakelijk gemaakt van felrood (gemakkelijk herkenbaar) met glasvezel versterkt nylon. De snijkanten zijn van gehard roestvrij staal. Opvallend is de aangepaste vormgeving van de ogen, die bovendien het gebruik van meerdere vingers (meer gespreide kracht, minder vermoeidheid) mogelijk maakt. De veerkracht van het nylon zorgt ervoor dat de snijkanten goed sluiten en zich aanpassen aan het te knippen materiaal, waar door de snijkwaliteit ook bij gebruik van uiteenlopende mate rialen (textiel, papier, plastic en leer) niet achteruit gaat. Prij zen f 15,- (schaar van 16 cm) en f 20,90 (23 cm). Te verkrij gen in warenhuizen, ijzerwinkels e.d. De hele dag fris: op kantoor, in de winkel, thuis. parfum" staat qua houdbaar heid en vervluchtiging in tus sen parfum en eau de toilette (resp. acht en twee 2 uur, dus ongeveer vier uur). Het nieuw parfum „Armani", genoemd naar de toonaangevende Ita liaanse ontwerper, verspreidt een geur van bloemessences uit alle streken: Egyptische jasmijn, Spaanse lelietjes-van dalen en narcissen, Russische koriander, basilicum van de Comoren, allemaal verenigd door een slim uitgedacht alde hyde complex (houdbare ver binding van extracten), dat min of meer voor alle goede parfums geldt. Oscar de la Rente, die beroemde Ameri kaanse vrouwen kleedt, zoals Nancy Reagan, gaf de man nenlijn een zetje met een par fum van zijn naam, „Oscar de la Rente" dus, dat bij de Bij enkorf 45,- kost. De juwe liers Van Cleef en Arpels vin den hun benaming terug in het mannenparfum V.C1.& Arpels geheten, 52,50; voor de vrouw heet een parfum van hun „neus" „FirstHeel kostbaar (over de 200,-) zijn de parfums van Cartier en van de Italiaanse couturier Versace. Om niet alleen op de polsen of achter de oren te tippen is er het nieuwe ,,1'Air du Temps" van Nina Rieci, een crème die het hele li chaam van de verwende vrouw parfumeert. Voor de prijs van 45,-. Nu ook in Ne derland het tijdloze „Fleur des Fleurs" van Nini, met als hoofdnoot hyacinth, een par fum de toilette. Een hele serie aangename geuren voor het lichaam, in het bad, voor de haren, komt tenslotte van het Italiaanse huis „Paglieri", in lichtblauwe verpakking en in onbreekbare diepblauwe fla cons met goudopdruk (Imp. Albic Maassluis). TINY FRANCIS Modemakers weten nu al hoe de jeugd zich zal gaan kleden in broeken, met afgeschuinde pijpen. Een nieuwtje.Het silhouet de winter 1983-'84. Stylisten en stoffenfabrikanten werken is breed en stoer, zodat de jeugd er een tijdje mee kan doen. immers vooruit, omdat ze samen voor de toekomst kleuren, Voor partijtjes zijn er voor de meisjes blouses met bijpassende materialen en verfstoffen moeten bepalen, voorbereidingen jasjes, lang van lijn, op korte (twee stroken) rokjes of op ge- treffen voor passende samenvoegingen. Zo weet men nu al stippelde flanel hoogwater-broeken. De kleuren zijn vrolijk, (beter gezegd, men heeft nu al bepaald) dat zelf gebreide mul- maar er is ook veel zwart, dat wordt opgevrolijkt door kubis- ticolor kledingstukken voor het kroost in de koude dagen van tische applicaties in stralende tinten. Ze worden asymme- 1983-'84 populair zullen worden. Truien voor jongens en trisch opgenaaid. Een beetje handige moeder kan op die ma- meisjes met ingebreide sterretjes, bloemetjes, daarbij passende nier nieuw van oud maken. Schortrokjes en ingenaaide fron- vestjes, streepsokken of zelfgebreide kousen. De aangekon- tjes lenen zich ook uitstekend om een jurkje van vorig jaar digde bezuinigingen spreken hier een woordje mee. een fleurig accessoir mee te geven. Verder zal er veel patchwork op breedgeschouderde parka's De stoffen variëren van canvas tot tweed, van flanel tot het zijn, liefst in contrastkleur en zich herhalend op bandplooi- gladdere twill. (TF)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12