iValse tranen Italiaanse ïci over vermisten iMeidooi van )aus voor buitenlandse arbeiders „Namibiërs zijn bereid lange oorlog te voeren oken westerse sigaret kost raanse student het leven Mooi Btiecgeno ifa rï'CcicLcSouaatvt Ieren moeten opnieuw naar de stembus Hoessein: PLO moet Israël nu erkennen FELLE REACTIE GONZALEZ OP AANSLAG GENERAAL Gijzelaars eisen schadevergoeding 3UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 - Canada levert - ïazi uit ORONTO Een Canadese rechter ^jeeft gisteren de uitlevering aan West- Juitsland gelast van Albert Helmut auca, die verdacht wordt van moord op jieer dan 11.000 uit Letland afkomstige kjden tijdens de Tweede Wereldoorlog, t auca was in juni in zijn woning in To- 1 Ian to gearresteerd, nadat de Bondsrepu- h liek een maand eerder om zijn uitleve- ng had verzocht. De man, die in 1950 aar Canada was geëmigreerd, mocht op argtocht naar huis, maar bleef op eigen 1 erzoek gevangen nadat hij de autoritei- ee n had verteld dat hij bang was dat men em zou vermoorden. De advocaat van sil auca heeft verklaard, dat hij beroep te- n de rechterlijke uitspraak zal aante- enen. VN roepen op tot overleg over Falkland Eilanden NEW YORK Groot-Brittannië en Argentinië moeten opnieuw onderhan delen over de toekomstige status van de Falkland Eilanden. Hiertoe heeft de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties de twee landen opgeroe pen. Een resolutie van deze strekking werd aangenomen met 90 stemmen voor, 12 tegen bij 52 onthoudingen. De Verenigde Staten stemden vóór, de Britten tegen. De overige Westeuropese landen onthielden zich van stemming. Tevens werd de secretaris-generaal van de Verenigde Ntaies opgeroepen zijn diensten aan Argentinië en Groot-Brit tannië aan te bieden. Belgisch sociaal overleg loopt stuk BRUSSEL Het Belgische sociaal overleg tussen werkgevers, werknemers en de rege ring dat moest leiden tot een algemeen ak koord over inlevering van loon, werktijd verkorting en het scheppen van nieuwe ba nen is gisteravond stukgelopen. Premier Martens heeft gisteravond aangekondigd „dat de regering nu zelf de nodige maatre gelen zal treffen". Het overleg is stukgelo pen omdat de Belgische werkgevers het on aanvaardbaar vonden dat een werktijdver korting in zijn algemeenheid zal worden op gelegd. Arbeidstijdverkorting zal nieuwe in vesteerders vooral de buitenlandse nog verder afschrikken, aldus de werkgevers. Het socialistische werknemersverbond had sterk op zo'n werktijdverkorting aangedron gen en sluit nu niet langer acties uit. LONDEN De Arabische en de Palestijnse zaak wordt in hoge gediend, wanneer de PLO het bestaansrecht vin Israël erkent. Dit heeft de Jordaanse koning Hoessein vanochtend in een vraagesprek met het Engelse radiostation BBC verklaard. Hoessein is van mening dat een dergelijke stap van de PLO van erg veel gewicht is voor de landen buiten de Arabische wereld. Een hindernis zou daarmee zijn weggenomen bij het aangaan van een open dialoog met alle landen. Tijdens het recente over leg met PLO-leider Arafat is gesproken over een samenwer kingsverband tussen Jordanië en een toekomstige Palestijnse staat. „Het voorstel is geopperd om beide staten tot afzonderlijke eenheden met een eigen regering te maken, maar op een hoger niveau worden samengevoegd door een overkoepelende rege ring, waaraan beide partijen in gelijke mate deel hebben", aldus Hoessein. Opnieuw onrust in Moederbond Suriname PARAMARIBO De Surinaamse vakbondsleider Cyriel Daal heeft zich verontwaardigd getoond over het feit dat het be leidscentrum dat na de stakingsacties van de Moederband werd ingericht, zich niet aan haar belofte heeft gehouden. Volgens Daal had het crisiscentrum nog gisteren met een ver klaring moeten komen waarin de terugkeer naar de democra tie zou worden vastgelegd. De vakbondsleider zegt nu dat er binnen zijn bond „ernstige ongerustheid" is ontstaan over het niet nakomen van de belofte. Deze was volgens Daal gedaan door garnizoenscommandant Horb. Het uitblijven van een verklaring van het crisiscentrum lijkt te bevestigen dat binnen dit hoogste gezagsorgaan ernstige ver deeldheid is ontstaan over de te volgen koers. Legerleider Bouterse en garnizoenscommandant Horb zouden volgens een insider tegengestelde visies hebben. (Van onze correspondent Cees Manders) OME De lijst van Ita- "j ganse' vermisten in Ar- oientinië groeit met de Eerst waren het er )7, toen 321, en nu heeft mnesty International er p t}5 van gemaakt. 335 Jon- ,e,B Italianen, die in de fojoorbije acht jaar zijn op- ;S?pakt door de Argentijn- militairen, zijn gefol- ird en heel waarschijn- jk vermoord. Hoelang de lijst ook worden zal, zeker is nu dat de Italiaan se regering vrijwel niets ge daan heeft om de levens van honderden landgenoten in Ar gentinië te redden. Pas dezer dagen heeft de ambassadeur in Buenos Aires officieel de op dracht gekregen stappen te ondernemen bij de Argentijnse regering. Tegen een Romeinse krant heeft deze diplomaat ge zegd nooit eerder uit Rome een dergelijke instructie te hebben ontvangen. Zijn voor ganger stond bekend als een vriend van de generaals, en hij blijkt zijn regering in Rome juist afgeraden te hebben iets naar aanleiding van de ver dwijning van de Italianen in Argentinië te ondernemen. Intussen wordt in Italië dank zij verklaringen van gerepa trieerde verwanten van de vermiste Italianen de werke lijke omvang van het drama duidelijker. Het gaat niet al leen om honderden jongeren, verdacht van linkse gedach ten. Maar net als onder de ge wone Argentijnen blijken tien tallen kleuters, baby's, samen met hun ouders te zijn wegge voerd en spoorloos verdwe- De zaak van de vermiste Ita lianen weegt loodzwaar op het geweten van de natie. Ieder een haast zich te verklaren het altijd geweten te hebben en er altijd „adequaat" op te hebben gereageerd. Vooral de politici plengen vele tranen. Valse tra nen weliswaar, want zij had den veel meer kunnen doen om de afmetingen van de tra gedie te beperken. De zaak van de 335 vermisten krijgt een vervolg, want het Italiaanse parlement zal op zeer korte termijn een debat aan de zaak wijden. Verschil lende parlementsleden willen zelfs een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met het land van de generaals. En ook de Romeinse magistra tuur is inmiddels een onder zoek begonnen. Italië laat Argentinië eindelijk zijn tanden zien, maar het ge bit laat zeer te wensen over. HJADELUPE Bij zijn bezoek aan het middeleeuwse [ariaheiligdom van Guadelupe heeft paus Johannes aulus II gisteren krachtig stelling genomen tegen het I rsteem van de gastarbeiders. Het kapitaal moet ten I ienste staan van de arbeiders, niet andersom, zo stelde y ij. Emigratie vanwege gebrek aan werk in eigen land een noodzakelijk kwaad. Het zou veel beter zijn, al-1 us de paus, wanneer kapitaal werd ingevoerd om rerkgelegenheid in eigen land te scheppen. r Ie paus pleitte voor opheffing van de politieke, economische j n sociale oorzaken van de gedwongen emigratie. Op de lan- i en, waar de gastarbeiders werk zoeken, deed de paus een ringend beroep hun buitenlandse werknemers niet te dis- I rimineren. Hij beklemtoonde, dat de buitenlandse arbeiders ch vaak ontworteld en als tweede-rangsmensen voelen. t [erken en sociale instanties moeten hier een helpende hand ieden, aldus de paus. oordat de paus gisterochtend naar Guadelupe vloog, deed ch een klein incident voor. Een jongetje had zich verstopt _ji de helicopter, waarmee de paus reist. Toen de politie de ingen wilde meenemen, verhinderde de paus dat, praatte rat met de jongen en gaf hem een klein cadeautje als herin ging aan hun ontmoeting. De auto na de aanslag in het centrum van Madrid op gene raal Victor Lago San Roman (links) gistermorgen. MADRID De toekomstige socialistische premier van Spanje, Felipe Gonzalez, heeft gisteren de moord op de bevel hebber van de eerste pantser divisie van het Spaanse leger in Madrid, generaal Victor Lago Roman, „een provocatie" genoemd, waartegen zijn rege ring „met alle middelen, die de democratische staat ter be schikking staan" zal optreden. Ook paus Johannes Paulus heeft gereageerd op de aan slag. Hij deed dit in een onver wachte toevoeging aan zijn toespraak in Guadeloupe. Hij vroeg de menigte daar te bid den, opdat Spanje, dat „zich gekwetst voelt in zijn diepste verwachtingen van vrede en eendracht" mag worden be vrijd van de pijnlijke ervaring van het terrorisme. Iedereen moet begrijpen, aldus de paus, dat het geweld niet de weg is voor de oplossing van de men selijke problemen. Geweld is zonder meer onchristelijk, zo zei de paus. Ondertussen heeft de „ETA- Militar", de beweging die streeft naar een onafhankelijk Baskenland in een telefoni sche anonieme melding aan de Baskische krant „Egin", de verantwoordelijkheid voor de aanslag op zich genomen. Een motief werd niet gegeven. De voorzitter van het autonome bestuur van Baskenland, Car los Garaicoechea, die tevens leider is van de gematigde Baskische nationalistische par tij PNV heeft de moord „een misdaad en een verfoeilijke provocatie" genoemd. Guy staat voor aap De Engelse prepa- rateur Arthur Hay- ward kapt de goril- le Guy voor de persconferentie die gisteren in het Natuur Historisch Museum in Lon den werd belegd. Guy was 31 jaar lang de grote ster van de Londense dierentuin tot zijn overlijden in 1978. Sindsdien heeft Hayward eraan ge werkt dat velen Guy weer kunnen bewonderen. SWAPO - LEIDER JOHN YA-OTTO: T>T> AMSTERDAM „Nu geble ken is dat Zuid-Afrika niet se rieus wil streven naar een vreedzame regeling in de kwestie Namibië, is voor ons de tijd aangebroken om het vertrouwen in het internatio naal overleg op te zeggen. Daarom zullen wij de guerril la-oorlog verder opvoeren. Dit is de enige taal die de Zuida- frikaanse regering begrijpt". Dit zegt John Ya-Otto, een vooraanstaand leider van de Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo. Hij verblijft mo menteel in Nederland in ver band met het verschijnen van zijn boek „Front Lijn Nami bië", dat door de Novib en het Comité Zuidelijk Afrika wordt uitgegeven. John Ya-Otto (44) maakt on danks de vermoeiende reis die hij achter de rug vanuit de Angolese hoofdstad Loean- da een frisse indruk. In zijn kleine hotelkamer in Amster dam komt het gesprek al gauw op de recente ontwikkelingen in zuidelijk Afrika. Hij vertelt dat hij in feite nooit iets heeft gezien in de pogingen van de Westerse Contactgroep om de kwestie Namibië langs diplo matieke weg op te lossen. Deze Contactgroep is op ver zoek van de Verenigde Naties samengesteld uit vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Canada. In augustus van dit jaar leek de Contactgroep de weg te heb ben geëffend voor vrije ver kiezingen in Namibië. Deze verkiezingen, zo is de algeme ne verwachting, zouden ge- John Ya-Otto...teleurgesteld in Nederlandse houding, wonnen worden door de Swa po. Als eerste stap naar een oplossing had op 1 september een staakt het vuren van kracht moeten worden. Daar van is het tot nu toe niet van gekomen, omdat het Zuidafri kaanse leger enkele weken te voren een grote aanval op het zuiden van Angola uitvoerde. Hoe denkt de SWAPO over de activiteiten van de Westerse Contactgroep? Ya-Otto: „Ik begrijp het opti misme van de groep niet. Be halve dat de Zuidafrikaanse regering nooit blijk heeft gege ven met de Swapo tot over eenstemming te willen komen, hebben wij ook altijd onze twijfels over de werkelijke be doelingen van de Westerse Contactgroep. Vergeet niet dat deze vijf landen grote belan gen hebben in Zuid-Afrika. Met name de Verenigde Staten hebben dit land nooit onder grote druk willen zetten. Ter wijl overleg werd voerden, gingen in het bijzonder de VS Nu de onderhandelingen in een impasse verkeren gaat de Swapo de gewapende strijd op voeren Waar zal dat toe lei den? De Namibiërs zijn bereid een lange oorlog te voeren voor hun onafhankelijkheid. Daar komt bij dat in Zuid-Afrika ook een revolutie wordt ge voerd. In de Zuidafrikaanse steden zijn guerrillastrijders actief, die de val beogen van het blanke minderheidsregi me. De strijd tegen de blanke overheersing zal de spannin gen in het gebied doen toene men. Het conflict in zuidelijk Afrika dreigt te exploderen en zal de kans op een grote oorlog sterk doen toenemen. Verwacht u nog steun van de Nederlandse regering? „Wij zijn teleurgesteld in de houding van de Nederlandse regering. Als Nederland (en ook andere westerse landen) contacten blijft onderhouden met Zuid-Afrika, weet dit land zich verzekerd van bondgeno ten en zal het geen enkele concessie doen. De Nederlandse regering zou de contacten op handels-, cul tureel en diplomatiek niveau met Zuid-Afrika moeten ver breken en zich kunnen inzet ten voor een economische boy cot. Alleen op deze manier kan Zuid-Afrika van buitenaf on der druk worden gezet en worden er tevens perspectie ven geopend voor een staakt- het-vuren in Namibië". RICK KERSJES imnesty: mensenrechten in Iran massaal geschonden >EN HAAG De Iraniër Imid Gharib, een voor- ïalig student in Frank- jk, werd op negen juni 80 in Iran gearresteerd. 5 Iraanse autoriteiten idden een brief onder- hept, waarin hij een ranse vriend op de hoog- bracht van de toestand zijn land. Omar Gharib 'erd vervolgens veroor- eeld tot drie jaar gevan- ensistraf. In het vonnis ond dat hij „verwesterd" ras en „westerse sigaret- n rookt". Op tien febru- ri 1982 hoorden zijn ou- ers, dat hun zoon twee agen eerder was geëxe- uteerd. et lot van Omar Gharib is en van de vele gevallen van nderdrukking in Iran, waarover Amnesty Interna- onal gisteren, een rapport eeft gepubliceerd. Uit het ïpport blijkt dat sinds de re- olutie van februari 1979 uizenden Iraniërs aan de 'olgen van marteling zijn ezweken, voor een vuurpe loton werden terechtgesteld of opgehangen. Volgens Am nesty zijn tot 31 augustus van dit jaar minstens 4.568 Ira niërs geëxecuteerd. In wer kelijkheid zijn het er waar schijnlijk echter veel meer, omdat het ayatollah-regime een groot deel van de execu ties verzwijgt. In het rapport schrijft Am nesty dat gedurende het eerste jaar na de islamitische machtswisseling van 1979 vooral jacht werd gemaakt op aanhangers van de ver dreven sjah. Maar sinds 1980 worden Iraanse burgers om zeer uiteenlopende redenen gearresteerd. Overspel, ho- mosexuele geaardheid, roof moord en politieke activis me: dit alles wordt in strijd geacht met de dogmatische shi'itische geloofsleer en is reden voor marteling en de dood. De repressie wordt, zoals in elke dictatuur gebeurt, naar buiten zo veel mogelijk ver zwegen. Zo heeft een voor aanstaande ayatollah, Mossa- vi Ardibili, tijdens een pers conferentie bij hoog en laag lèten weten dat kinderen on der de achttien jaar niet wor den terechtgesteld. Het Am- nesty-rapport haalt echter getuigen aan, die hebben verklaard dat wel degelijk kinderen, vaak ver onder de achttien jaar, zijn géëxecu- teerd. Volgens Amnesty schendt het regime in Iran zijn eigen grondwet. In zeker vijftien artikelen van de Iraanse grondwet worden de men senrechten gewaarborgd. Iraanse burgers mogen niet zonder vorm van proces ver oordeeld worden, zij hebben recht op een eerlijk proces, mogen niet gemarteld wor den en hebben het recht een partij of een vakbond op te richten. Deze fundamentele rechten van de mens worden in Iran, aldus Amnesty, met de voeten getreden. WASHINGTON Tien Amerikaanse burgers die destijds als gijzelaar vast hebben gezeten in de Amerikaanse ambassade in Teheran, hebben de regering in Washington elk aangesproken voor een schadevergoeding van 27,5 miljoen gulden. Zij dienden hun claim in op de dag, dat het precies drie jaar geleden is dat Iraanse studenten de Amerikaanse ambassade in Teheran be stormden en bezetten. De ex-gijzelaars kunnen geen schadeloos steling van Iran vorderen, maar mogen, aldus een Amerikaans rechtscollege, wel de regering in Washington aanspreken. Onder de tien betrokken burgers bevinden zich zeven ex-gijzelaars die al na twee weken werden vrijgelaten. De drie andere behoorden tot de groep, die met behulp van de Canadese ambassade na drie maanden uit Irar\ wist te ontsnappen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres - Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam I Adres - Stuur deze bon in open e naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Twee stem men hebben gisteravond in het Ierse parlement een einde gemaakt aan het be staan van de regering- Haughey, die nog maar sedert afgelopen februari aan het bewind was. Het Ierse parlement wordt nu ontbonden en er komen nieuwe algemene verkiezin gen, de derde in achttien maanden. Vermoedelijk zul len zij nog voor het eind no vember plaatsvinden. In de vorige Ierse verkiezin gen, afgelopen februari, ver overde de Fiana Fail-partij van Charles Haughey 81 van de 166 Dail-zetels, net geen meerderheid. Om probleem loos te kunnen regeren, werd Haughey door de Arbeiders partij, die drie zetels bezet, aan de meerderheid gehol pen. Afgelopen zomer steun de die partij Charles Haug hey nog in een ander ver trouwensvotum, maar giste ren hielp zij de regering ten val te brengen. Zo nam de Arbeiderspartij wraak op Haughey's beslis sing om een rechtse econo mische koers te gaan volgen. Enige tijd geleden stoomde hij een pijnlijk saneringsplan klaar, dat een einde moest maken aan het schrikbaren de tekort op de Ierse begro ting. Haughey werd zo op dezelfde manier ten val gebracht als in januari van dit jaar oppo sitieleider dr. Garret Fitzge rald, die eveneens een begro ting had ingediend, waarin op van alles werd gekort. Dr. Fitzgerald was een popu laire premier, die ook bij de Britten in een goed blaadje stond. Charles Haughey daarentegen is een contro versiële figuur. Hij is betrok ken in diverse politieke schandalen. De Britten ver trouwen hem niet. Premier Thatcher is nog altijd boos op Haughey wegens diens anti- Britse houding tijdens de re cente Falkland-oorlog. Lon den hoopt daarom dat Fitz gerald na de binnenkort te houden verkiezingen op nieuw aan de macht komt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11