Ambtenarenacties gaan door Vv mm ÏÏÖW ÊeidóeOoivuvnt Slepend conflict eindigt in dodelijke schietpartij ONDERWIJS STAAT OP SCHERP Mansion House Prisma van de maand Kwaliteitsploeg weer satisfy iINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 jortvisacte rvangt eine visacte IN HAAG De regering >ft in een gisteren inge- ind wetsontwerp voorge- ld het „bijdragebewijs" en kleine visacte af te schaf- In plaats daarvan moet een sportvisacte komen, grote visacte, die voorna- lijk voor de beroepsvisse- geldt, blijft ongewijzigd, wetsontwerp biedt ook mogelijkheid regels te Hen voor het bestrijden ziektes in viskwekerij- Ziekteverzuim gedaald in 3e kwartaal DEN HAAG Het ziekteverzuimper centage over het derde kwartaal van 1982 is in vergelijking met dezelfde pe riode van het vorig jaar gedaald. Bij mannen van 7,3 naar 6,9 en bij vrou wen van 9,6 naar 9,1. Ook het aantal ziektemeldingen per 100 werknemers is gedaald. Bij mannen liep dat aantal te rug van 38,1 naar 36,6 en bij vrouwen van 63,0 naar 60,7. De gemiddelde ver zuimduur in vergelijking met vorig jaar is ook teruggelopen. Mannen zijn ge middeld 17 dagen per jaar ziek, zo valt uit het verzuim in het derde kwartaal van 1982 op te maken. Vrouwen 13,7 dagen. Respectievelijk is dat een daling van 0,5 en 0,3 dagen. Jacht in Breda buitenkerkelijk Bisschop Ernst van Breda heeft een officieel verbod uitgevaardigd voor het houden van Hubertusvieringen waarbij jachthonden, valken en ge schoten wild de kerk worden binnen gebracht. Het gaat hier om een oud gebruik waarbij ter gelegenheid van de aanvang van het jachtseizoen de zegen wordt afgesmeekt van St.-Hu- bertus, schutspatroon der jagers. Het kerkelijk onderdeel van de Hubertus vieringen heeft de laatste jaren een steeds uitbundiger karakter gekregen en is er al in voorgaande jaren aan de organisatoren van deze festiviteiten gevraagd enige terughoudendheid te betrachten. Colibacterieën in drinkwater Vlaardingen VLAARDINGEN Bewoners van een deel van het centrum van Vlaardingen moeten nog enkele dagen doorgaan met het koken van het leidingwater, omdat er gisteren nog steeds colibacterieën in werden aangetroffen. De verontreini ging is eerder deze week ontstaan nadat reparatie aan het waterleidingnet in de oude Vlaardingse haven een lek veroor zaakte. Daardoor kon het vieze haven water het waterleidingnet instromen. De bewoners zijn via geluidswagens en pamfletten opgeroepen het water eerst te koken. Volgens de GGD bestaat er dan geen gevaar voor de gezondheid. Het waterleidingbedrijf blijft voorlopig doorgaan met het doorspoelen van het waterleidingnet. Geen geld onderzoek naar Moerman-therapie AMSTERDAM Het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) heeft gis teren een subsidie-aanvraag van 2,5 miljoen gulden van de Stichting Kankeronderzoek Nederland afge wezen, voor een onderzoek naar de waarde van de zogeheten Moerman- therapie. Volgens Het KWF biedt de voorgestelde methode van onder zoek onvoldoende garantie of de vraag kan worden beantwoord of de Moerman-therapie al dan niet een gunstig effect heeft op de kankerbe strijding. Wel heeft het fonds een pro memorie post op de begroting van '83 gezet, om alsnog de mogelijk heid te hebben om de Moerman-the rapie volgend jaar te onderzoeken. udiebeurzengeld op, 15.000 udenteti wachten IN HAAG De afdeling idiefinanciering van het mi- iterie van onderwijs is door ar geld heen. Daardoor jeten 15.000 studenten en •rlingen van het voortgezet derwijs, die wat laat of niet lemaal juist een beurs of te- moetkoming in de studie sten hadden aangevraagd, januari op hun uitkering ichten. De dienst spreekt al haar pot voor 1983 aan. irzaak van de problemen is, het ministerie van finan- >n, dat aan het overgrote el van de 500.000 beursaan- agers al had uitgekeerd, liet ;ten dat er dit jaar geen geld as voor de jaarlijkse aanpas- ig van de uitkeringen aan de sten van levensonderhoud. dienst had die verhoging al •gepast. Zij wilde het teveel taalde niet terugvorderen dat bleek, dat financiën bij verstrekken van het bud- voor 1983 wel met die ver ging rekening wilde hou- n. Er werd toen besloten de ig liggende aanvragen, die ig niet waren behandeld om- ze laat of niet helemaal st waren ingevuld pas in ja- lari en dan ook volgens het rhoogde niveau uit te beta- Het ministerie erkent dat volgend jaar opnieuw finan- le problemen kunnen ont- an. Als er dan geen extra nvulling komt komt men nieuw in moeilijkheden om- de pot voor 1983 dan al is ngesproken. (Van onze sociaal- ecónomische redactie) DEN HAAG De voor bereiding van acties van ambtenaren- en onder wijsbonden (scholen dicht vanaf 15 november, 24- uursstaking bij de Spoor wegen op 22 november) gaat door. Het overleg van de centrales van ambtena renbonden met demissio nair minister Rood (Bin nenlandse Zaken) gisteren heeft daarin geen veran dering gebracht. Veel zal afhangen van de duide lijkheid die het komende kabinet zal bieden over de voorgenomen adempauze. Vooral omdat het voor Rood de laatste dag van zijn minis terschap was leverde het over leg geen resultaten op. Slechts een spoedbesluit van het nieu we kabinet om de voorgeno men bevriezing van alleen de ambtenarensalarissen en het extra kortingsplan op de on- derwijssalarissen (1,65 pet) kan de acties nog voorkomen. En dat wellicht nog niet eens he lemaal, want in het regeerak koord staan voor het over heidspersoneel nog enkele po tjes op het vuur, die de bonden niet zinnen. Het zou dan ook kunnen ge beuren, zo werd gisteren ver klaard, dat zij toch eën schot voor de boeg zullen geven met model- en prikacties als grote re agitaties niet zouden door gaan. De acties zullen in hoofdzaak worden gevoerd door de FN V-bonden. De christelijke bonden doen niet mee, zolang het overleg niet is afgerond. Het overleg van de centrales met Rood spitste zich gisteren toe op de vraag, of de minister van Onderwijs gerechtigd is om voor één groep overheids personeel een salariskorting toé te passen. Zo'n maatregel zou toch eerst in het centrale overleg met de minister van Binnenlandse Zaken, de coör dinator van het personeelsbe leid bij de overheid, besproken moeten worden. Rood moest toegeven, dat de onderwijs- maatregel niet past in het ge coördineerd personeelsbeleid, dat al het overheidspersoneel over één kam scheert. Maar het (nu vertrokken) kabinet besliste anders. Rood wilde het punt nu niet meer in het centrale overleg Minister Rood van Binnenlands© Zaken drukt de hand van de vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden bij het begin van het georganiseerd overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1983. aan de orde stellen, ook niet als de bonden zich eventueel bereid zouden verklaren voor de extra korting iets anders in meer algemene zin in de plaats te stellen. Pas als minister Deetman vandaag tijdens zijn overleg met de onderwijsbon den bereid zou zijn om de zaak naar het centrale overleg door te schuiven, kan het daar weer aan de orde komen. De centrales wezen er nog op, dat de extra korting ook zal gelden voor mensen, die geen lid zijn van een onderwijsbond omdat zij geen onderwijs ge ven (b.v. een concierge, een verpleegster in een acade misch ziekenhuis). Adempauze Het werd vervolgens verstan dig geacht om maar niet te praten over de voorgenomen bevriezing van de ambtena rensalarissen: de minister stond op het punt zijn ambt te beëindigen, er is een nog on duidelijke adempauze op komst en mr. Rood gaf een nieuwe interpretatie aan de plannen van het aftredende kabinet. De bewindsman zei gisteren namelijk, dat het ka binet niet had besloten tot be vriezing maar een voornemen in die richting had, met gelijk tijdig eenzelfde loonstilstand in het bedrijfsleven, vrijwillig dan wel afgedwongen. Geen eenzijdige behandeling van het overheidspersoneel dus. En daarom voldeed hij ook niet aan de eis van de centra les om eerst alles van tafel te nemen voordat er verder ge praat zou kunnen worden. „Voornemens kan ik niet van tafel nemen", zei hij. De bon den lieten het daar (voorlopig) maar bij. Zij wezen er wel op, dat in officiële stukken wel degelijk sprake was van een besluit en niet van een meer vrijblijvend voornemen. ien proCent scholieren enkt extreem rechts aJMEGEN Bijna tien -|ocent van de Neder- ïdse middelbare scho ren geeft blijk van uit- Jsproken extreem recht- opvattingen. Ruim 26 ocent heeft zeer nega- ve opvattingen over et- sche minderheden. Eén ocent van de scholieren imt of zou stemmen op jntrumpartij of Neder- ndse Volksunie. Op de iderlandse middelbare holen bevindt zich een nzienlijk kiezerspoten- iel voor extreme partij- blijkt uit een uitgebreid derzoek dat dr. A. Hogen- )rn en dr. J. Janssen van de kgroep cultuur- en gods- nstpsychologie van de Ka- ilieke Universiteit van Nij gen hebben uitgevoerd on- 2300 middelbare scholie- op zeven (vijf katholieke twee openbare) HAVO- en VO-scholen in Nijmegen (3), ;echt, Den Haag, Gouda en denzaal. De resultaten van onderzoek zijn vandaag in :echt gepresenteerd tijdens bijeenkomst van het Ka- ilieke Studiecentrum voor estelijke Volksgezondheid. het onderzoek is verder gieken dat van elke vijf hts-extremistische scholie- II i et slechts één een meisje Ook werd volgens de on- zoekers aangetoond dat ge- f in de gelijkheid van man vrouw en rechts-extremis- onverenigbaar zijn. De rechtsextremistische ten dens lijkt volgens de onderzoe kers ondermeer voort te ko men uit het samengaan van ingrijpende sociale en culture le veranderingen, verlies van toekomstperspectief door mas sale jeugdwerkloosheid en ver anderende verhoudingen tus sen mannen en vrouwen. Uit een recent onderzoek on der Westduitse scholieren is volgens de Nijmeegse onder zoekers gebleken dat daar on geveer vijf procent van de middelbare schooljeugd ex treem-rechtse opvattingen heeft. Babylijkje gevonden HEERENVEEN Twee sportvissers hebben dinsdag in een sloot bij de picknickplaats De Kom in Oranjewoud bij Heerenveen het lijkje van een pasgeboren baby gevonden. Het zat in een beige plastic zak. Het lichaampje van het jongetje was enkele dagen oud. Aangenomen wordt dat de baby geleefd heeft. ADVERTENTIE De whisky die je pakt ADVERTENTIE EfnestlP Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. MADE De dramatische schietpartij voltrok zich gisterochtend in het kan toor van het Recreatie schap in Made, waar Ein mahl elke woensdag aan wezig was om lopende za ken te regelen. Hij had daar op verzoek van Fol- mer om 11 uur een ge sprek met de vorig jaar ontslagen schapsdirecteur.- Bij dat gesprek was ook de Bredase wethouder Jan van Asseldonk aanwezig, die in het dagelijks be stuur van het schap de portefeuille Personeelsza ken beheert. Om ongeveer kwart over 11 vroeg Folmer, of hij Einmahl officier van justitie mr. P. van Benthem achtten het overi gens voorbarig te concluderen tot moord met voorbedachte rade. Folmer had na een jarenlang voortslepende reeks conflicten met bestuursleden, werkne mers van het schap en recre anten, ontslag gekregen. Twee maanden geleden had hij om een onderhoud verzocht. Maar gedeputeerde Einmahl had twee redenen om niet onmid dellijk op Folmer's verzoek in te gaan. Hij wilde eerst wach ten op de verkiezing van een nieuw dagelijks bestuur (dat er kort na de gemeenteraadsver kiezingen immers niet was), en daar het verzoek ter tafel brengen. En bovendien wilde Einmahl wachten op de uit spraak van de Ambtenaren rechter in het beroep, dat de voormalige schapsdirecteur te gen zijn ontslag had aange spannen. Op 21 oktober ver klaarde de rechter de bezwa ren in dat beroep ongegrond. Het bestuur besloot daarom de vorige week om Folmer uit te nodigen voor een onderhoud. Echter wèl in aanwezigheid van bestuurder Van Assel donk. Onmiddellijk na de tragische gebeurtenis ontstond rond het schapskantoor grote paniek. Omdat het in Made juist week markt was, stonden in een oogwenk honderden nieuws gierigen rond het gebouw. Commissaris der koningin J.van der Harten belastte zich met de zware taak mevrouw Einmahl en haar beide kinde ren op de hoogte te brengen. een ogenblik onder vier ogen mocht spreken. Hoewel Van Asseldonk er tegen protesteer de, verliet die toch op verzoek van Einmahl „voor enkele mi nuten" het vertrek. Even later werden schoten gehoord. Korte tijd tevoren was Folmer nog gezien in de jachthaven van Drimmelen, waar hij zijn daar afgemeerde boot verliet. Het is niet denkbeeldig dat hij daar het moordwapen (Wal- ther kaliber 7.65) verborgen hield, waarmee hij misschien al lang van plan was Einmahl te vermoorden. Woordvoer ders van de recherche evenals Veroordeelde ex-agent raakt baan kwijt ROERMOND Na enkele weken als administrateur van het district Roermond van de Rijkspolitie gewerkj te hebben is een 36-jarige agent zijn baan al weer kwijt. Leden van het politie korps hadden ontdekt dat hij niet op een eerlijke manier de baan als administrateur was gekomen. Zij spanden een kort ge ding aan. De man, destijds opperwachtmeester bij de Rijkspolitie in Valkenburg, was in een oplichtingszaak verwikkeld geraakt. Hij had financiële problemen. Zijn superieuren hadden zich schuldig gevoeld, omdat zij hem weinig hadden gesteund in die periode. Daarom boden zij de man een nieuwe baan aan. De ambtenarenrechter meende echter dat de baan opengesteld moest worden voor korpsleden van de Rijkspolitie. Daar mocht de voormalige agent inmiddels geen lid meer van zijn door de oplichtingsaffaire. Rijkers uitgeleverd AMSTERDAM L. Rijkers, de Wassenaarse projectóntwikke- laar die een belangrijke rol heeft gespeeld in de affaire van de ex-notaris Slis-Stroom. is uitgeleverd door Engeland. Rijkers, die failliet ging en die ervan verdacht wordt zijn schuldeisers te hebben benadeeld, kwam vandaag op Schiphol aan. De 48-jarige zakenman was er al drie keer in geslaagd tijdelijk op vrije voe ten te komen. Pogingen van justitie tot uitlevering mislukten steeds. Rijkers was naar het Britse eiland Man gevlucht toen een recherche-team zijn praktijken naging. HERFST ERIN... LENTE ERUIT BLOEMBOLLEN, PLANT ZE NU. NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. J DE PRISMA VAN DE MAAND NOVEMBER DEAVONTUREN VAN ELLERY QUEEN Superspannende verhalen waarin Ellery gekonfron- teerd wordt met bijna onoplosbare problemen. Vastgestelde prijs was 8.90 Prisma van de maand prijs Natuurlijk verkrijgbaar bij de boekhandel van uw warenhuis. VROOMS DREESM ANN VANMORGEN stond dan het lang verbeide „constituerend beraad" van het nieuwe kabinet op het programma. Die bij eenkomst bedoeld om wat zakelijke kwesties te regelen en de laatste rimpels glad te strijken zal volgens onze ver wachting naar de wens van formateur Lubbers zijn verlopen Op het moment dat de krant bij de lezer door de bus glijdt is het kabinet Lubbers inmiddels een feit. De snelheid waar mee Lubbers zijn ploeg bijeen heeft weten te brengen, zou wellicht aanleiding kunnen zijn tot de vrees dat het team wat kwaliteit betreft te wensen overlaat. Het tegendeel is het geval. Lubbers is er in geslaagd op een enkel vraagteken na een ploeg samen te stellen die ons de komende tijd met enig vertrouwen tegemoet doet zien. Bu de zetelverdeling kreeg het CDA vrijwel alle vitale pos ten, zodat het gehalte van de CDA-ministers in hoge mate bepalend is voor de kwaliteit van de ministersploeg als ge heel. De Koning op Sociale Zaken lijkt op het eerste gezicht wat vreemd. In zijn lange politieke loopbaan heeft hij echter bewezen, dat het heel moeilijk is met hem ruzie te krijgen. Tussen de sociale partners is een man met zo'n karakter wel goed op zijn plaats. De keuze van De Ruiter voor Defensie lijkt evenmin voor de hand liggend. Nederland heeft op die post echter geen behoefte aan een krijgshaftige ijzervreter, maar wel aan een integer mens, die in staat is het kernwa pendilemma aan de Nederlandse samenleving duidelijk te maken. De nieuwkomers Ruding en Brinkman hebben op hun eigen terrein hun sporen verdiend. De eerste toonde gis teren al door opheldering te eisen over het regeerakkoord dat hij niet alleen voor de sier op Financiën wil zitten. De tweede, met zijn 34 jaar de jongste in het kabinet, is als geen ander geschikt om het chaotische CRM, dat er nu Volksge zondheid bij heeft gekregen, om te, vormen tot een goed lo pend departement van Welzijn en Volksgezondheid. De VVD heeft twee oude rotten in het veld gebracht. De grote ervaring van Van Aardenne en Rietkerk zal op Econo mische en Binnenlandse Zaken ongetwijfeld van veel nut zijn. Korthals Altes brengt op Justitie zowel politieke als praktische ervaring mee. Alleen van Winsemius valt weinig te zeggen. Dat twee van de zes VVD-bewindslieden vrouwen zijn, zal het goed doen in de publieke opinie. Neelie Smit- Kroes en Eegje Schoo zijn bovendien zo geaard, dat zij de openbaarheid zelf bepaald niet zullen schuwen. Van de laatr ste moet overigens nog maar blijken, dat zij Nederland op het haar toegewezen gebied. Ontwikkelingssamenwerking, goed kan vertegenwoordigen. Dan tenslotte Lubbers zelf. Hij heeft de afgelopen weken een goede indruk gemaakt. Hij werd afgeschilderd als inven tief, altijd werkzaam, creatief en gedreven. En wat Neder land in de huidige economische situatie nodig heeft is een kabinet, dat alles doet, alles probeert en alles onderzoekt wat maar denkbaar is. De persoon van Lubbers vormt een garan tie, dat het nieuwe kabinet geen moment zal stilzitten. Het bereiken van overeenstemming met de nieuwe minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, dr. P. Winsemi us, bezorgde formateur Lubbers gisteren nog enige vertraging. Vanmorgen laatste formatiezaken geregeld (Vervolg van de voorpagina) Zoals bij kabinetswisselingen gebruikelijk is, zullen de ont slagbrieven van de demissio naire ministers door de schei dende premier Van Agt mede worden gesigneerd. De officië le ontslagbrief van Van Agt zal worden ondertekend door een lid van het nieuwe kabi net. Verwacht wordt dat die formele handeling zal worden verricht door de nieuwe mi nister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, Jar de Ko ning. De Koning (56) is niet al leen de oudste van de nieuwe ministersploeg, maar heeft bo vendien een respectabelë staat van dienst als Haags politicus. In het constituerend beraad zijn vanochtend de laatste za ken geregeld omtrent de taak verdeling tussen de bewinds lieden en hun staatssecretaris sen. Onder meer moest nog worden besloten wie van de ministers in de komende kabi netsperiode zal worden belast met Nederlands-Antilliaanse Zaken. Verder is er globaal ge sproken over eventuele nood zakelijke wijzigingen in de be groting '83, zoals die door het demissionaire kabinet-Van Agt is ingediend. Weinig verandering DE BILT Al enkele dagen staat het weer in ons land on der invloed van een krachtig gebied van hoge luchtdruk. In dit hogedrukgebied komt maar weinig wind voor terwijl er boven ons land vrij veel be wolking blijft hangen. Af en toe kan de bewolking plaatse lijk breken en is de zon te zien. In de nacht en ochtend echter wordt plaatselijk mist gevormd. Dit weerbeeld met middagtemperaturen van 11 a 12 graden, komt ook in onze buurlanden voor. Vooral in Zuid-Duitsland komt op uitge breide schaal mist voor even als in de Po-vallei in Noord-I- talie. In Zuid-Frankrijk echter is het zonnig met middagtem peraturen van ongeveer 20 graden. Zonnig en droog is het ook in grote delen van de lan den rond de Middellandse Zee met temperaturen van 23 gra den. ADVERTENTIE HET KWAUTEfTSBED VAN WITTMANN het verfijnde slapen Papestraat 10. Den Haag. 070-63^226

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9