zwarten en dollar verliezers in verkiezingen VS Fonografisch museum Amsterdam juweeltje Paus roept Spaanse jongeren op tot radicale vernieuwing Channel Four geen onverdeeld succes bij de Britten Reagan tevreden over uitslag SUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 Filippijnen vinden lokosnootbom uit iANILLA Er zijn kokoskoekjes, er is okoszeep en er is kokosolie. Wat nog ntbrak was de kokosbom en die is nu o de Filippijnen uitgevonden, fajoor De La Gente, wiens experimen- i >77 hebben geleid tot nieuwe toepassin- en van kokosnootprodukten, liet enkele Vagen geleden met succes de nieuwe ko- I osnootbom ontploffen bij de zuidelijke ifad Zamboanga op 80 kilometer ten zui- ]en van Manilla. De lading van de bom evatte blijkens de mededeling „100 pro bezinksel van kokósnootolie". De om van 3 kilo was begraven in een gat 'an 1.20 meter en en bedekt met 50 zak en grint. De La Gente omschreef de ex- losieve kracht als „sterker dan van ge- vone dynamiet". Schadevergoeding voor eigenaresse witte poedel LONDEN De 78-jarige Engelse eigenares van witte poedels, Helen Martin, heeft gisteren van de rech ter in Swansea, Wales, 891 pond sterling schadevergoeding toege wezen gekregen omdat haar kam pioenspoedel ,Caro' na te zijn ge dekt op een fokkerijbedrijf zes zwarte in plaats van witte jongen kreeg. De puppies waren niet er kend door de Britse rashondenver eniging. Mevrouw Martin had aan gevoerd dat zo aan de reputatie van Caro schade was berokkend en zij een gevoelig financieel ver lies had geleden. Zij had 5.000 pond sterling geeist. VS verhogen militaire hulp aan Indonesië JAKARTA De Amerikaanse mi nister van defensie, Weinberger, heeft gisteren in Jakarta toegezegd, dat Indonesië meer militaire hulp zal krijgen. Weinberger verwees in dit verband naar „een grotere mili taire aanwezigheid van de Sovjet- Unie in het gebied van de Stille Oceaan. Behalve Indonesië krijgt ook Thai land een grotere hoeveelwapens. Voordat Weinberger in Jakarta aankwam, had hij een onderhoud met de Thaise premier in Bangkok. Deze zei dat de situatie aan de Thais-Cambodjaanse grens was be sproken en dat de VS vervolgens de militaire hulp hebben opgevoerd. Nederland stemt in met IMF-lening Zuid-Afrika DEN HAAG Nederland zal zich in de vergadering van het Internationale Mone taire Fonds in Washington uitspreken vóór een IMF-lening van bijna drie miljard gul den aan Zuid-Afrika. Tijdens een stemming in de Verenigde Naties over dit onderwerp heeft Nederland zich eerder deze maand van stemming otnhouden. Volgens een woordvoerder van het minsterie van finan ciën gelden binnen het IMF criteria, op grond Waarvan het voor Nederland onmo gelijk is zich tegen de lening te verzetten. Volgens organisaties die zich tegende apart heid verzetten zal de lening worden ge bruikt voor een versterking van leger, poli tie, justitie en gevangeniswezen. Zuid-Afri ka zegt het geld nodig te hebben, omdat het land in de financiële problemen is gekomen na recente dalingen van de goudprijs. VS HELPEN BU OPBOUW LIBANEES LEGER WASHINGTON De Verenigde Staten de mili taire hulp aan Libanon uitbreiden. Functionaris sen van het Pentagon hebben gezegd, dat de Liba nese president Gemayel de eerste fase van een Amerikaans plan voor de versterking van het Li banese leger heeft goedgekeurd. Het Amerikaanse plan voorziet onder meer in de opleiding van Li banese soldaten en het sturen van adviseurs naar Libanon. Ook zullen de VS militair materieel le veren voor de opbouw van het Libanese leger. Amerikaanse mariniers, die een onderdeel vor men van de internationale vredesmacht, en een heden van het Libanese leger hebben gisteren pa trouilles uitgevoerd in Oost-Beiroet, dat wordt be heerst door de Falangistische militie. Een woord voerder van de Falangisten zei dat alle gewapende militairen opdracht hebben gekregen zich niet op straat te vertonen, „omdat de veiligheidszaken door het leger zijn overgenomen". Mogelijk waarschuwing voor zaakgelastigde VS in Suriname PARAMARIBO De Amerikaanse zaakge lastigde in Paramaribo, Laroche, zal ver moedelijk een „waarschuwing" krijgen van de regering van Surihame wegens inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van dit land, zoals premier Neijhorst be weert. De Surinaamse regering zou niet tot uitwijzing willen overgaan omdat dit de be trekkingen met de Verenigde Staten te zeer zou schaden. Laroche zou de vakbond C 47 benaderd hebben om te informeren of deze de Moederbond bij zijn acties zou steunen. De Surinaamse vakbonden willen nog deze week gesprekken met de autoriteiten over de totstandkoming van een democratische structuur van het land. De vakbonden heb ben een fasenplan ingediend om de terug keer naar de democratie mogelijk te maken. Paus onder de (pers)- mensen De paus was gisteren in Madrid niet al leen in het nieuws, maar ook in de kring van hen, die het door geven, tijdens een ontvangst van journalis ten ter nuntia tuur. Op de achterste rij is hij duidelijk hoofdelijk aan wezig. MADRID Paus Johannes Paulus II heeft gisteravond in het voetbalstadion Bernabeu in Madrid groot enthousiasme losgesla gen onder de Spaanse jeugd, die hij opriep om „radicale wereld- veranderaars" te zijn. In het stadion waren 160.000 jongeren uit heel Spanje samengestroomd en nog eens tweehonderdduizend probeerden binnen te komen. Door de vele „viva el papas" kwam de paus bijna niet aan het woord. Hij waarschuwde in zijn rede tegen „het kwaad van drugsmis bruik en seksueel verkeer voor het huwelijk", riep op zich daar door en door geweld niet te laten manipuleren en vroeg de jon geren door radicale vernieuwing bouwers te worden van een nieuwe samenleving van liefde, waarheid en rechtvaardigheid. Eerder had de paus in een toespraak tot een grote groep van Spaanse wetenschapsmensen in de universiteit van Madrid op hen een beroep gedaan hun deskundigheid te gebruiken voor het nut der wereld en niet voor wapenen, die het menselijk be staan dreigen te vernietigen. Hij pleitte ervoor, dat alle takken van wetenschap zouden samenwerken ter bevordering van de menswetenschappen als basis voor een nieuw humanisme, dat dient te worden gekenmerkt door onderlinge solidariteit. In zijn rede erkende de paus ook, dat de Spaanse inquisitie fou ten heeft gemaakt. Er zijn dwalingen en excessen opgetreden. De kerk beoordeelt die gebeurtenissen thans objectief in het licht van de geschiedenis, zo zei hij. Paus zeer vermoeid De paus heeft gisteren een van zijn drukste dagen in Spanje ge had, met ook ontvangsten van vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in Spanje en leidende figuren uit de protestantse kerken, alsmede een bezoek aan de Madrileense arbeiderswijk van Orcasitas. Tijdens de eucharistieviering daar zag de paus er zeer slecht uit en zat met gesloten ogen en een van pijn vertrok ken gezicht in zijn zetel. Volgens het persbureau Europa Press wordt de paus geregeld geplaagd door hevige pijnaanvallen in zijn rug, die het directe gevolg zijn van de aanslag van 13 mei vorig jaar in Rome. Ook het betrouwbare Madrileense ochtend blad El Pais heeft de laatste dagen zijn bezorgdheid geuit over de gezondheidstoestand van de paus die tijdens de tientallen plechtigheden zijn vermoeidheid nauwelijks kan verbergen. VASHINGTON Bèhal- e de Republikeinen mo- en de dollar, de vrouwen n de zwarten gerekend morden tot de verliezers an de „mid-term"-ver- iezingen in de Verenigde itaten. De „big spenders" lebben misgegokt, het antal vrouwen in het longres is hetzelfde ge lieven en de zwarte kie- ers zijn er niet in ge laagd de eerste zwarte jouvemeur uit de Ameri kaanse geschiedenis te iezen. (11e drie de kandidaten die tij lens de verkiezingscampagne iet diepst in de beurs hebben jetast, hebben hun zaak verlo- en. Voor senaatskandidaat Mark Dayton uit Minnesota 'zijn de 25 miljoen gulden die hij heeft uitgegeven, wegge gooid geld. Hij kan alleen nog Sanspraak maken op een ver- nelding in een recordboek, log nooit gaf een Senaatskan- idaat een dergelijk bedrag uit jdens een verkiezingscam- agne. <ewis Lehrman, de Republi- einse gouverneurskandidaat New York die zijn ruim ertig miljoen gulden kostende ampagne uit ei£en zak heeft letaald, moest het afleggen te en de Democraat Cuomo. Cu- mo, die al vice-gouverneur ^as, hanteerde de slogan: „Er- aring die niet voor geld te loop is". In Wisconsin gaf de lemocratische senator Willi- im Proxmire alle „big spen- lers" een lesje. Hij gaf aan zijn erverkiezing slechts 100 dol- ar uit en dat was 597 dollar ïinder dan in 197f>. het meer vrouwen )e Amerikaanse vrouwen zijn r niet in geslaagd hun aantal het Congres (twee in de Se- aat en twintig in het Huis) te ergroten, ondanks een leven- ige campagne door een ver- ond van landelijke vrouwen- roepen. Een van de verliezers 'as de 72-jarige mevrouw Mil- (Van. onze correspondent Roger Simons) LONDEN De pro gramma's van Channel Four, het vierde Britse tv-net, dat sedert dins dagavond in de ether is, zijn nog geen onverdeeld succes. In de Daily Mail van gisteren stond een cartoon, waarop een man afgebeeld was, snurkend in zijn fauteuil voor de tv. Op de achtergrond zag je zijn vrouw, die te gen een vriendin de vol gende betekenisvolle uit spraak deed: „Eén min derheidsgroep is alvast erg gebaat bij de komst van Channel Four die van mensen die aan sla peloosheid lijden!" Channel Four, het vierde Britse tv-net, is tegelijk het tweede programma van de Britse commerciële TV. Het heeft van de conservatieve regering-Thatcher opdracht gekregen doorlopend voor meer afwisseling te zorgen en geregeld te denken aan de Britse minderheidsgroepen, die op de andere netten zel den aan hun trekken komen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat Channel Four niet aan iedereen tegelijk kan denken. Britse gehoorge stoorden protesteren even wel, dat het nieuwe tv-net geen enkel nieuwspro gramma voor hen maakt. Op gewone werkdagen, behalve vrijdags,- zendt Channel Four iedere avond een journaal uit, dat bijna een uur lang en voorlopig nog erg slaapver wekkend is. Het ligt nog niet in de bedoeling gehoorge stoorden te helpen door mid del van onderschriften of ge barentaal.. Channel Four start iedere avond om kwart voor vijf met het Franse spelprogram- ma „Des chiffres et des let tres", dat in het Engels de naam „Countdown" draagt. Hoewel de Britten het tempo van dit programma gevoelig versneld hebben, blijft het een lusteloos en bijzonder saai geval, dat echt niet ge schikt is voor moderne tv. Verwacht mag worden, dat Channel Four, die „Count down" na enkele maanden gewillig overboord zal gooi en. Twee avonden per week pakt Channel Four uit met een serie, die „Brookside" heet en de intellectuele te genhanger moet worden van „Coronation Street", een pro- duktie van het eerste Britse commerciële net, waarvan de populariteit zo onverwoest baar is, dat ze in meer dan vijftig landen geregeld op de buis komt. De makers van „Brookside" werden kenne lijk geïnspireerd door het Amerikaanse „Knott's Lan ding", want de tot nu toe niet bepaald opwindende gebeurtenissen van deze Brit se serie spelen zich ook af in een aantrekkelijke - gloed nieuwe woonwijk. Deze bè- vindt zich even buiten Liver pool. De sterk van elkaar verschillende bewoners van enkele huisjes voeren daar hun dagelijkse leven op. Het is een serie, als ze een maal op dreef en voldoende bijval geniet, jarenlang volge houden kan worden. De tv- maatschappij, die „Brooksi de" produceert, heeft er al 3,5 miljoen pond tegenaan ge gooid. De huisjes van de serie bestaan echt en werden spe ciaal aangekocht om alle op namen te kunnen maken in een authentieke sfeer, in plaats van in studio's. Brook- side's scenario's zijn het werk van Phil Redmond, de man die het ook in Nederland goed bekende programma „Grange Hill" geschapen heeft. Voor gisteravond program meerde Channel Four de controversionele documentai re „The Animals Film" over de moderne wreedheid van de mens jegens de dieren. Deze schokkende film van 120 minuten heeft in Groot- Brittannië vooraf protesten uitgelokt, met het gevolg dat Channel Four gedwongen werd ongeveer zes minuten ervan weg te knjppen. De Britse kijkers zullen onder meer bepaalde vivisectieto nelen niet te zien krijgen. Channel Four is het eerste Britse tv-net dat van het be gin af ongeveer 87 procent van het Britse koninkrijk be strijkt. In het eerste jaar van zijn bestaan wordt Channel Four gefinancierd door de vijftien Britse Commerciële tv-maatschappijen, en een le ning, toegekend door IBA, de overkoepelende hoge autori teit, die de commerciële tv en radio onder haar toezicht heeft. Over 12 maanden moet Channel Four zichzelf echter kunnen bedruipen. Voorlopig is er nog maar weinig recla me, omdat de adverteerders een afwachtende houding aannemen, en ze het boven dien, wegens de recessie, niet te breed hebben. WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten heeft gisteren verklaard „tevreden" te zijn over de uit slag van de dinsdag gehouden Congresverkiezingen. Toch kreeg zijn partij in het Huis van Afgevaardigden een ge voelige nederlaag te slikken: de Democraten wonnen 27 ze tels. Bij de verkiezing van gou verneurs veroverden de De mocraten elf posten op de Re publikeinen. Maar in de Se naat behielden de Republikei nen hun absolute meerder heid. Hoewel president Reagan gis teren zei dat hij niet zal afwij ken van de „principes" van zijn politiek, verklaarden Re publikeinen in het Congres, dat het voor de president heel wat moeilijker zal worden om zijn voorstellen door het Huis te krijgen. In het verleden kon hij steunen op een coalitie van conservatieve Democraten en Republikeinen. Maar daar is nu weinig kans meer op. De regering zal, zo menen waar nemers én medewerkers van de president, de komende twee jaar een grotere bereidheid tot compromissen aan de dag moeten leggen. Als de twee partijen niet bereid zijn samen te werken, wordt gevreesd voor een verlamming van de parlementaire arbeid in het Congres tot de volgende presi dentverkiezingen van 1984, AMSTERDAM Het gis termiddag geopende Fo nografisch museum aan de Elandsgracht hoek Looiersgracht in Amster dam, kan in alle opzichten een juweeltje worden ge noemd. Niet alleen omdat verzamelaar Harry Belle er in de afgelopen 25 jaar in slaagde een vrijwel complete collectie fono- grafen en grammofoons bijeen te brengen. Maar ook omdat zijn museum stukken zonder uitzonde ring als nieuw te pronken staan en niet alleen nos talgische gevoelens op wekken. Aan elke fono graaf is zichtbaar zoveel technische handvaardig heid tepas gekomen, dat ook bewondering voor Edison en zijn opvolgers onvermijdelijk wordt. Hët museum is een wat uit de hand gelopen hobby van Har ry Belle, van beroep radio technicus, die in zijn jongens jaren op Java belangstelling toonde voor grammofoons. Na zijn aankomst in Nederland begon hij verwoed grammo foons en fonografen te verza melen, tot hij er zo'n 150 stuks van op zolder had, alle parti culier eigendom. Toen de zolder aan de krappe kant werd bevonden, kreeg Belle steun van de Nederland se Vereniging van Producen ten en Importeurs van Beeld en Geluidsdragers en de stich ting Stemra. De antiekmarkt De Looier stelde de thans geo pende museumruimte ter be schikking. Harry Belle timmerde eigen handig en met de voor hem kenmerkende precisie de vitri nes en andere museumruirrn. ten, waarin onder meer onder gebracht een model van een opnamestudio uit de tijd van Edison. Het enige niet originele stuk uit de collectie is een replica van een tinfolie fonograaf, waarmee Edison in 1878 de monstraties gaf. Alle overige tentoongestelde stukken - er was plaats voor 100 van de on geveer 150 apparaten - zijn tot in details origineel. Bijzonder fraai is onder meer een fonograaf uit 1899, die werd gevoed door een flesach- tige accu, die 3 Volt leverde bij 2 Ampère. En vrijwel uniek is de „Idelia" grammofoon uit 1907, met mahoniehouten kast en bronzen zwanehalshoorn. In chronologische volgorde, voorzover mogelijk, zijn diver se fonografen en grammofoons te bezichtigen: de wasrol-fono- grafen, amberol-celluloid spe lers, de Pathéfoons en Berli- ner-grammofoons, in alle mo gelijke uitvoeringen en met alle snufjes, die destijds wer den aangebracht. Aandacht ui teraard ook voor Trade Mark- Gramophone, dat zijn faam dankte aan het schilderij His Master's Voice, waarop het hondje Nipper voor de hoorn zit te luisteren naar de stem van zijn baas. Begint de collectie met Edisons tinfolie fonograaf. Harry Belle sluit de collectie af op het mo ment dat de electrische gram mofoon zijn intrede doet. Wat Harry Belle in het groot doet in het enige Fonografi sche museum van Nederland, in het klein vindt men hetzelf de terug op de aangrenzende antiekmarkt, waar tientallen Amsterdamse antiquairs zich hebben verzameld in één grote ruimte. Marian en Kees van Zutphen, evenals Belle verza melaars, hebben zich de afge lopen twintig jaar toegelegd uitsluitend op fonografen en grammofoons, die zij restaure ren en kunnen repareren. Be zoekers aan het museum kun nen bij hen praktische infor matie inwinnen en eventueel tot aanschaf overgaan. De ope ningstijden van het museum en de markt zijn dezelfde; maandag tot en met donderdag van 11 tot 5 uur en op zaterdag van 9 tot 5 uur. Het „His Master's Voice-hoekje in het Fonografisch museum in Amsterdam, waarvan conservator is geworden. Harry Belle directeur en licent Fenwick, die er vier ambtstermijnen als Republi keins afgevaardigde op had zitten. De bejaarde pijprook ster werd verslagen door de Democratische miljonair Frank Lautenberg. De ironie wil dat de National Organisa tion for Women (NÖW), de grootste vrouwengroepering van Amerika, hier juist de kandidatuur van Lautenberg steunde. Overigens kent de VS geen landelijke, politieke vrouwen-pressiegroep, on danks het feit het land meer vrouwen dan mannen telt en de vrouwen al jarenlang in groter aantallen naar de stem bus komen dan de mannen. Zwarte kiezers, die hun poli tieke organisaties teleurstelden door een wisselende opkomst, slaagden niet in hun opzet. Burgemeester Tom Bradley van Los Angeles, een ex-poli tiecommissaris, haalde net niet het gouverneurschap van Cali- fornië. Hij zou de eerste zwar te gouverneur in de Ameri kaanse geschiedenis zijn ge worden. In het Zuiden, het enige gebied waar de zwarten massaal naar de stembus gin gen, mislukte het streven van de zwarte kandidaat Robert Clark in Mississippi om in het Congres gekozen te worden. Zijn verlies hielp twee van zijn voormalige discriminerende vijanden aan de macht. In het „Joint Centre for Politi cal Studies", dat het stemge drag van de zwarte kiezer re gistreert, werd geconstateerd dat de opkomst van zwarten in het Zuiden tien procent hoger was dan anders. Bij toekomsti ge verkiezingen zouden de zwarten daar een grotere poli tieke vuist kunnen maken. Het aantal zwarten in het Amerikaanse Congres is door de verkiezingen niet veran derd en blijft staan op de hui dige achttien. President Reagan en vice- president Bush tijdens een ont moeting met journalisten in de tuin van het Witte Huis. Gis teren bleek, al dus de omroep NBC, dat 64 procent van de Amerikanen die zijn gaan stem men tegen een tweede ambts termijn van pre sident Reagan is.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7