EB&ene avonm uit? kijk kran1 „Erkenning Israël-PLO moet wederzijds zijn' m DE TIJD PLO-VERTEGENWOORDIGER ALAWI IN DEN HAAG: BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 PAGINA DEN HAAG „Erken- ning van Israël vormt niet het centrale probleem dat een voortzetting van het vredesproces in het Mid den-Oosten in de weg staat. Van werkelijk be lang is of de Israëlische regering de wil toont om een onderhandelingspro ces met de PLO te starten. Israël heeft tot op dit mo ment geen enkel teken gegeven hiertoe bereid te zijn". Dit zegt Abdoel- Rahman Alawi, de eerste vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijd ingsor- ganosatie PLO in Neder land. De PLO-vertegen- woorder heeft een tijdelijk onderkomen in het infor matiekantoor van de Ara bische Liga aan het Lange Voorhout in Den Haag. Binnen afzienbare tijd hoopt Alawi te kunnen verhyizen naar het pand aan Haagse de Van Boet- zelaerlaan. Abdoel-Rahman Alawi (35), getrouwd, een dochtertje van bijna twee jaar, werd in 1948 op driejarige leeftijd verdre ven door Israëlische troepen uit zijn dorp Kafr Qari, dat in de buurt van Haifa ligt. Van zijn vlucht herinnert hij zich dat zijn moeder hem op de arm meedroeg. Het gezin Ala wi vestigde zich vervolgens in het op de westelijke Jordaan- oever gelegen Palestijnse plaatsje Barta'a. In 1956 ver huisde Abdoel-Rahman naar Koeweit, waar zijn vader werk had gevonden. Hier groeide hij verder op. Na de middelbare school doorlopen te hebben, vertrok Abdoel-Rahman in 1966 naar West-Duitsland en begon met zijn studie politieke wetenschappen aan de Uni versiteit van Frankfurt. Ter wijl hij van 1977 tot oktober 1982 optrad als plaatsvervan ger voor de PLO-vertegen- woordiger in Bonn, werkte hij aan een proefschrift waaraan nu de laatste hand wordt ge legd. Voordat Alawi aan zijn eigen lijk taak in Den Haag begint, wil hij eerst zijn twee weken durende stoomcursus Neder lands afmaken. Waarom deze cursus? Alawi: „De PLO vindt het be langrijk dat haar vertegen woordigers de taal spreken van het land waar zij werken. Met deze stoomcursus wordt een basis gelegd om mij de Ne derlandse taal eigen te maken, hetgeen het uitleggen van de Palestijnse kwestie vergemak kelijkt. Door de taalbarrière op te heffen kan ik mij boven dien verdiepen in de Neder landse cultuur en een beter contact leggen met Nederlan ders". Geen diplomatieke status De Nederlandse regering er kent de PLOniet als verte genwoordiger van het Pales tijnse volk. Een PLO-verte- genwoordiginggeniet dus geen diplomatieke status. „Ik ben de politieke vertegen woordiger van de PLO in Ne derland en streef ernaar als zod.anig door de Nederlandse regering erkend te worden. Daarnaast functioneert de PLO-vertegenwoordiging ook als een informatie-kantoor, dat de strijd van het Palestijnse volk naar erkenning en zelf standigheid uitlegt". Tot nu toe trad de PLO-verte- gen woordiger in Brussel op voor de Benelux. Waarom opent de PLO juist op dit mo ment een vertegenwoordiging in Nederland. „De Israëlisch-Palestijnse oor log in Libanon heeft duidelijk gemaakt, dat de PLO niet met militaire middelen politiek uit geschakeld kan worden. Een duurzame oplossing van het Midden-Oosteri conflict wordt alleen bereikt als elk aspect in ogenschouw worden genomen. Dit betekent dat alle direct be trokken partijen in een onder handelingsproces moeten tre den. Behalve dat Israël een feit is en bestaat, dient ook de PLO aan onderhandelingen deel te nemen. Daarom bena drukken wij nu de diplomatie ke kant van onze strijd. Sinds 1974 is de PLO meer aandacht gaan besteden aan diplomatie ke activiteiten en deze koers wordt nu versterkt. En omdat Nederland binnen de Europese Gemeenschap een belangrijke rol vervult, is het van grote betekenis dat ook in Den Haag een PLO-vertegenwoordiging wordt gevestigd". U zei dat Israël een feit is, waarom erkent de PLO dan niet het bestaansrecht van deze staat? „Deze vraag is niet belangrijk. In het verleden heeft de Pa lestijnse Nationale Raad, het Palestijnse parlement, beslui ten genomen die een basis vor men voor onderhandelingen met Israël. Daarnaast is vorige maand tijdens de Arabische topconferentie van Fez een vredesplan ontwikkeld, dat voorziet in het openen van on derhandelingen met alle be trokken partijen, ook met Is raël. Het Fez-document is van grote betekenis, omdat het is aanvaard door alle Arabische staten. Maar van de kant van Israël is geen enkel teken ontvangen, waaruit blijkt dat dit land met de PLO wil onderhandelen. Premier Begin heeft zelfs ge zegd niet door de PLO erkend te willen worden. Aan het be staan van het Palestijnse volk wordt nog getwijfeld. Hoe kunnen wij dan Israël erken nen. Wij zien geen vooruit gang in het Israëlische stand punt. Een erkenning moet we derzijds zijn. Daar komt bij dat voor een be tere verstandhouding Israël en de PLO elkaar niet persé hoe ven te erkennen. Oost- en West-Duitsland erkennen el kaar ook niet, maar toch be staan er goede (handels)be- Optimistisch In het verleden zijn diverse PLO-vertegenwoordigers in Europa gedood. Bent U bang voor een aanslag? „Alles is mogelijk en ik moet hiermee rekening houden. Maar wat is angst? Op dit mo ment voel ik mij niet bedreigd en ga gewoon verder met mijn werk. Voor mij is van wezen lijk belang, dat het Nederland se volk ons standpunt begrijpt. Hierin ben ik optimistisch, omdat er in Nederland veel begrip is voor de belangen van onderdukte volkeren. De v^j houding tussen Nederland joden is goed, omdat zij zo vt a schrikkelijk hebben geled c tijdens de Tweede Wereldo< log. Als een volk eenmaal voor e e goede zaak heeft gestaan, d e. zal het ook begrip kunnen oo brengen voor onze zaak i onze doelstellingen. Ik wil n i dat Nederland zich vijant 1 gaat opstellen ten aanzien v n joden of Israël. Mijn doel is c hier begrip te kweken vc onze problemen, teneinde e T juiste oplossing voor het Mi den-Oosten conflict te kunn treffen". RICK KERSJE PLO-vertegenwoordiger Abdoel-Rahman Alawi...het wezenlijk belang dat het Nederlandse volk ons standpunt begrijpt. VRUNBOIRUHD Vrij Nederland beschuldigt de nieuwe vice-premier van Aardenne ervan onzuiver te hebben gehandeld door een commissariaat niet op te ge ven. „Van Aardenne moet in het weekeinde ongeveer de laatste Nederlander zijn ge weest die wist dat Van Aar denne minister van economi sche zaken zou worden". Een groot interview ook met Hedy d'Ancona. „Weet je wat mij hevig bezighoudt? Wat er met meiden van hun dertiende tot hun zeventiende gebeurt. Het frappeert me steeds hoe sterk en onafhankelijk meiden van een jaar of 11 zijn. Een paar jaar later verliezen ze hun spontane kracht. Ze worden verliefd op jongens, zitten bij de telefoon, wachtend tot er gebeld wordt. Het maakt ze onzeker en weerloos. Ze raken hun intellectuele voorsprong kwijt, staan maar voor de spie gel". Een ander artikel gaat over de vele mazen in de leer plichtwet. „In de huidige situ atie zijn de leerplicht en zijn handhaving in snel toenemen de mate een fictie aan het worden: een verouderd stelsel om en nieuwe generaties en de samenleving te dienen, is zelf onderhevig aan sterke degene ratie". Aandacht tenslotte voor de onzalige saneringsideeën voor het betaalde voetbal. „Een sportclub leeft bij de gra tie van zijn leden. Beslissingen kunnen daardoor niet altijd even snel worden genomen, maar in tijden van tegenspoed kan een club terugvallen op iets ondefineerbaars als het verenigingsleven. Met het om zetten van verenigingen in stichtingen worden meteen ook alle vrijwilligers weg ge worpen. En je zult geen kind tegen komen dat als ideaal een plaats in zo'n elftal ziet". Het blad heeft een royale voorpu- blikatie uit het 20 november verschijnende nieuwe boek „de junival" van Jan Wolkers. De Haagse Post geeft het ge decimeerde D'66 dit advies: „Wat men om te beginnen kan doen, is zich toeleggen op het aanwakkeren van die bestand delen vrijzinnigheid die in de grote partijen aanwezig zijn; het kabaal te temperen; af breuk te doen aan de arrogan tie en de demagogie die bin nenkort weer gaat beginnen. Iets gewoons doen in plaats van iets geweldigs aan te kon digen, dat is al veel in onze po litiek". Een afscheidsinterview voorts met minister Til Garde niers. „Ik denk dat Ruud Lub bers een hele harde pit heeft. Een harde vuist in een fluwe len handschoen, dat is hij. Zachte pudding? Ruud?, Abso luut niet. Ontzettend intelli gent. Goede luisteraar". Paul Kalma van het Wetenschappe lijk Bureau van de PvdA praat over de regelende rol van de Staat. „Ik wil niet ontkennen dat ik pogingen doe om wat meer waardering te krijgen in socialistische kring voor het li beralisme. Niet het econo misch liberalisme, maar het politiek-liberale denken. Ik denk dat het eenzijdig ver trouwen op de Staat echt de verkeerde weg is. Ook voor de zwakken". Het omslagartikel echter, dat ook over liberalis me gaat concludeert: „Zo dreigt het links-liberalisme tenslotte nog vermorzeld te worden tussen het idealisme van de aanhangers en de real- politiek van de leiders". Elsevier is niet optimistisch over de toekomst van het nieuwe kabinet. „De gaten in het regeerakkoord voorspellen weinig goeds. En de voortva rendheid waarmee, na richtlij nen van de commissie-Vo.n- hoff, de herindeling van de departementen werd aange pakt, is zelfs Henk Vonhoff te gortig". Een kritisch artikel voorts over het opeten van ei gen huis. „De nu geldende re geling was ontworpen in een tijd dat langdurige werkloos heid buiten eigen schuld nau welijks voorkwam. Het getuigt van onbehoorlijk bestuur wan neer in de sterk gewijzigde omstandigheden deze verou derde regeling niet wordt aan gepast. De gelijkberechtiging wordt een aanfluiting". Aan dacht voor een onderzoek naar rechts-extremisme onder de jeugd. „Bij de Nederlandse jon geren zitten meer potentiële fascisten dan bij de Duitse jeugd; ze zijn alleen nog niet zichtbaar. Een geëmancipeer de VVD kan daar tegen een buffer zijn. Als je wilt weten hoe het rechts-extremisme in Nederland zich zal 'ontwikke len, moet je naar de vrouwen in de VVD kijken". Cabaretier Seth Gaaikema zegt in een in terview: „Ik ben altijd nogal moralistisch bezig geweest, ook omdat het moralisme in Nederland zo'n hoogtij vierde. Die opstelling is bij mij voor bij. Ik ben veel puntiger ge worden. De dingen op een kla re, heldere manier zeggen. Ik probeer zo te schrijven dat ie dereen zegt: „Dat had ik ook gekund". De Tijd laat aan de hand van geheime cijfers zien dat de ambtenarén keer op keer aan zienlijk minder krijgen. „Uit de tabel blijkt dat de regelings loonontwikkeling voor bedrij ven en overheid in de periode 1972-1977 nog vrijwel parallel verliep. In de periode 1977- 1982 is een achterstand opge treden van ongeveer 14 per cent". Ook in dit blad een re portage over de jeugd die af komt op de lokroep van de Centrum Partij. Onderzoeker Jack Janssen: „Extreem-rechts sluimert nog, draagt geen stic kers of buttons, blijft in de anonimiteit, maar intussen worden de keien er verza meld". Een pleidooi in het blad voor artsen in loondienst. „In ons vak gaat het nogal eens om kankerpatiënten die zeer intensief moeten worden begeleid. Als je dan in dienst verband werkt, kun je je werk doen zoals je vindt dat het moet, zonder je zorgen te hoe ven maken over je inkomen". Aad van derf Heuvel ging in Amerika een week lang televi sieprogramma's bekijken. „Alle verhalen dat Amerika nen op de loer liggen om vaste voet op de Europese kabel- markt te krijgen, blijken in de praktijk zeker niet onwaar te zijn", De Groene Amsterdammer verzucht: „Haalt het nieuwe kabinet 1986? Gevreesd moet worden van wel. De enige hoop die ons rest, is dat de PvdA vanaf de oppositieban- ken een beleid voert dat niet is gebaseerd op -de gedachte dat er binnenkort weer met het CDA moet kunnen worden ge regeerd". Het blad schat dat er bij Hoogovens ondanks de fi nanciële .handreiking van de regering 2.000 tot 4.000 ontsla gen zulen vallen. „De directie heeft de gevolgen voor de werkgelegenheid van haar plan zeer optimistisch geschat, ook omdat ze die steun van de overheid wilde hebben. Verge leken met de staalindustrie in de rest van Europa is Hoogo vens de dans tot dusver aardig ontsprongen, maar het lijkt er op dat die achterstand nu in snel tempo ongedaan zal wor den gemnaakt". Het dubbelar- tikel constateert dat wie ener gie bespaart, gestraft wordt. De afgetreden hoogleraar in de huisartsgeneeskunde prof- .Van Aalderen zegt in een in terview: „Het percentage klachten waarvoor de genees kunde inderdaad zinnige op lossingen heeft, is helemaal niet zo groot als het lijkt. En het probleem waarmee we zit ten, is dat voor al die klachten waarvoor de geneeskunde geen antwoord heeft, men toch iets probeert te geven. Ofwel: dat men op zijn minst de sug gestie wekt dat men er wel iets voor heeft". Hervormd Nederland waar schuwt tegen de koppeling tussen ontwikkelingshulp en handelsbelangen waarvan het regeerakkoord de sporen draagt. „Een vermenging van die twee schept onzuiver be leid. Het betekent in de prak tijk dat meer zal worden ge mikt op de kansrijken dan op de kansarmen". Elders in een algehele doorlichting van het regeerakkoord de conclusie: „het CDA had alerter moeten zijn. Er staat nu een grillige formulering die de VVD uit legt als: de ontkoppeling staat voor de deur. Kijk, het CDA is een beginselpartij. Draagt el kanders lasten. Van daaruit hadden ze hun grenzen moe ten trekken". Op de vraag waarom de jeugd nu voor rechts kiest, dit antwoord: „De mensen hebben ten onrechte de neiging te denken dat de jeugd links is. De jeugd is noch links, noch rechts. Er is een potentieel dat waait waarheen de wind wil. Vanuit de huidi ge economische omstandighe den krijgen de jongeren een soort natuurlijk belang bij een meer individualistische, libera listische maatschappij waarin het recht van de sterkste geldt". En waar mag volgens een ander artikel de kracht' van actievoerders wel liggen? „Het feest, het touwtje sprin gen, het schminken bij acties - die ontspannenheid, dat speel se, daarmee bereik je veel meer dan met grimmigheid. N GEBOREN RUDER De Renault 18. Wat 'n formidabele auto. Wat een komfort Met een nieuwe aërodynamische lijn. Een klassiek uiterlijk, gepaard aan grootse rij-eigenschappen. Gehoorzaam en alert in de stad, onvermoei baar en onverzettelijk op de grote weg. En natuurlijk met de legendarische Renault- zuinigheid: 1 op 20,4 bij 90 km/u, 1 op 14,9 bij 120 km/u en 1 op 11,5 in de stad voor de GTL bijvoorbeeld. Overigens maar één van de 18 uitvoeringen. De 18 is er van TL en 2-Liter Diesel tot Automatic, Station car en fameuze Renault 18 Turbo. U zou daar toch 'nseen proefrit in moeten maken. Dat verplicht u tot niets. Evenmin als een gesprek over de inruilprijs van uw auto. Dan merkt u meteen dat daar met een Renaultdealer zeer wel over te praten valt. Moet ook, vinden we. Uw plezier in autorijden staat voor ons voorop. Daarom beschikken we over zo'n uitstekende werkplaats, waar snelle service hoofddoel is. Daarom kunt u bij ons altijd rondneuzen in de Renault Boutique, tussen de accessoires die autorijden zo leuk maken. Kortom, we zijn méér dan auto verkopers. Komt u maar 'ns langs. Om te praten. De koffie staat klaar. Net als wij. ^Leiden; ELAM B.V„ Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163/213341. Filiaal: Leideseweg 422,Voorschoten, Tel. 071-763854. De Renault 18 is er vanaf f 18.995,-. Incl. BTW Afleveringskosten f 383-. Afgebeeld de Renault 18 GTX. Ook kunnen wij u uitgebreid informeren over een snelle en soepele financiering via Renault Credit Nederland. Wijzigingen voorbehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6