remeente Noord wijk neemt ekorten „De Rank" over Gemeente moet woonruimte toewijzen lesprekken over behoud Dierenpark ATUS VAN KERKELIJK GEBOUW MOET VERANDEREN )ORSCHOTENSE COMMISSIE WELZIJN: Rijnlands Lyceum Sassenheim viert tien jarig bestaan Provincie wijst bezwaren tegen woonwagenkampje af Eeuwfeest Jan voor uitbreiding Jjofwijck" gereed H. J. van Eerdehof officieel geopend GÏO LE1DSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 PAGINA pEN/DEN HAAG Wethou- van Wassenaar, Den Haag, prmeer, Rijswijk, Nootdorp, [burg en Leidschendam zijn de- Jagen bijeen geweest om te be- (n welke mogelijkheden er zijn aet Dierenpark Wassenaar van ndergang te redden. Dat ge le in een bijeenkomst van de taamde commissie van overleg sport en recreatie van het Ge- 's-Gravenhage. Ook een verte- [oordiger van de provincie ►Holland was bij dat gesprek iezig, die na afloop nogal som- jestemd was over de mogelijk- tot steun. aantal provinciale statenleden' I Gedeputeerde Staten ge- jd het dierenpark te redden. De statenleden, P.C. Pieters van D'66 en mevrouw C.M. Voermans- Neleman en J. Nolten van de VVD, willen dat GS in overleg treden met de gemeenten en CRM over behoud van het dierenpark. Pieters vraagt zich daarnaast af waarom de pro vincie niet heeft gesubsidieerd toen het dierenpark daarom vroeg. De vragenstellers wijzen op de toeristi sche, recreatieve en educatieve functies van het dierenpark voor de regio. De Nederlandse vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingsopbouw „Humani- tas" heeft er in een brief aan het Haags gemeentebestuur op aange drongen om met Leiden, Zoeter- meer en andere plaatsen uit de re- «?io initiatieven te ontplooien voor het behoud van het dierenpark Wassenaar. Behalve de gemeenten wil' de vere-' niging dat ook groepen en instellin gen onder de bevolking, zoals Sijt- hoff Pers, verenigingen voor onder wijs, Kamers van Koophandel, VVV's en misschien dierenbescher ming, aan het instand houden van het dierenpark meewerken. De ver eniging vindt het dierenpark van onschatbare waarde voor de hon derduizenden bewoners in de regio en meent dat daarom die regio ook best moeite mag doen om het die renpark te behouden. Zoals bekend is, heeft het dierenpark te kampen met grote financiële problemen en zou een .sluiting onvermijdelijk zijn. Bazaar in 't Trefpunt WARMOND Morgen en za terdag houidt de Ned. Her vormde Gemeente de jaarlijk se Bazaar in 't Trefpunt. Op vrijdag vanaf 19.00 uur en op zaterdag vanaf 11.00 uur kan men meedoen met de traditio nele bazaar-spelletjes zoals grabbelton en rad van avon tuur. Ook zijn er stands met boeken, platen, planten, bol len, handwerk, tweede hands spullen en antiek. Op zaterdag is de inmiddels bekende kaas- en wijnavond en heeft de trekking van de loterij plaats. Ongeval door bietencampagne TER AAR De gladheid op de weg Achttien- kavels, veroorzaakt door de op gang zijnde bie tencampagne, heeft gistermorgen een aanrij ding veroorzaakt. Daarbij raakte een 13-jarige jongen uit Ter Aar licht gewond. De jongen stond langs de kant van de weg, nadat hij door de glibberige modderbrij op de weg gevallen was. Een automobilist uit Nieuwkoop kon door diezelfde brij zijn auto niet meer onder controle houden en reed de jongen aan. Auto, fiets en fietser belandden in de sloot naast de weg. De jongen, die bij de aanrijding lichte kneuzingen over zijn hele lijf opliep, kon door een dojcter worden behandeld. De auto moest uit de Sloot worden getakeld en de weg is na het ongeluk schoon gespoten. )RDWIJK Het ge- ntebestuur is bereid voor één jaar het ge lde exploitatietekort bijna 63.000.- op de oting 1983 van „De k" voor haar rekening ;men. Aan de dekking het manco verbinden [emeester en wethou-' echter de voorwaar- dat „Dé Rank" als rale accommodatie it erkend. Alleen dan imelijk de toekenning een subsidie mogelijk, en ander heeft de equentie, dat de status „De Rank" wezenlijk wordt gewijzigd. Van ker kelijk gebouw mef mo gelijkheden voor sociaal- culturele en commerciële» aktiviteiten wordt het een sociaal-cultureel ge bouw met mogelijkheden voor kerkelijke en com merciële aktiviteiten. In de raadscommissie voor welzijnszaken werd gister avond over een eventuele sub sidieverlening van gedachten1 gewisseld. „De Rank" is onge veer vijftien jaar geleden ge sticht als kerkelijk centrum van de plaatselijke hervormde gemeente. Het gebouw bevat een reeks grotere en kleinere vergaderruimten en op den duur vonden er ook diverse verenigingen en clubs van niet-kerlijke afkomst onder dak voor hun aktiviteiten. Daar kwam nog bij, dat de ta rieven over het algemeen zeer redelijk waren. Eventuele te korten op de exploitatie wer den door de kerkvoogdij bijge past De laatste jaren vertoon de de exploitatie van het ge bouw een steeds groter nadelig saldo, mede als gevolg van stij- gende kosten voor energie, be- eerskosten en dergelijke. Ook hielden de inkomsten van de kerkvoogdij geen gelijke tred met de groeiende lasten van de kerkelijke gemeenschap. Inmiddels was van de zijde van de gemeentelijke overheid subsidieverlening aan vereni gingen en andere sociaal-cul turele instellingen op gang ge komen. Aan een centrale ac commodatie als De Kuip ver leende de gemeente groot scheepse financiële medewer king. Toen zij regelmatig met tekorten op de exploitatie van het kerkelijk jeugdgebouw werd geconfronteerd, vroeg de kerkvoogdij zich dan ook te recht af, waarom zij volledig moest opdraaien voor het te kort op een gebouw, dat mede openstond voor niet-kerkelijke sociaal-culturele aktiviteiten. De gemeente verstrekte toen een jaarlijkse subsidie van f 15.500.-. Ook deze bijdrage is niet toereikend gebleken om de jaarlijkse begrotingen van De Rank sluitend te krijgen. In het komende jaar zal naar een nieuwe beheersvorm wor den gezocht. Ook de toekomst van het Lido-theater zal daar bij worden betrokken, deelde wethouder Jaap Bedijn mede. Lido is geschikt voor uitvoe ringen en grotere manifesta ties, maar biedt weinig moge lijkheden voor vérenigings- en clubwerk. Uit de toelichting van wethou der Bedijn en z'n ambtelijke adviseurs bleek, dat met de kerkvoogdij, overigens in de beste verstandhouding, reeds talloze en soms moeilijke ge sprekken waren gevoerd. De kerkvoogdij denkt zelfs aan verkoop van het gebouw, want het is duidelijk, dat er iets moet gebeuren. Het afstoten van „De Rank" is echter niet zo simpel als het wel lijkt. De Ichtuswijk (gereformeerde bondswijk) van de Hervormde Gemeente hout elke zondag morgen een kerkdienst in het gebouw en in de zomermaan den worden op de zondaga vonden, de zogenaamde Duitse diensten van de Hervormde Gemeente gehouden. Andere kerkelijke aktiviteiten zijn de catechesaties, kerkelijk jeugd werk, gemeenteavonden en dergelijke. Zo'n stuk kerke- werk kan niet zonder meer op straat gezet worden. Wethou der Bedijn benadrukt, dat de gemeente wel bereid is een handreiking aan de kerkvoog dij te doen, onder conditie ech ter, dat De Rank voor een jaar als sociaal-cultureel centrum wordt beschouwd. SASSENHEIM Het Rijnlands Lyceum voor HAVO en atheneum gaat morgen feest vieren omdat de school tien jaar bestaat. Het lyceum ging 1 augustus 1972 in het Jeugdhuis aan de Julianalaan van start met 56 leer lingen, verdeeld over twee klassen. Een jaar daarna kon de school verhuizen naar het huidige onderkomen in het plan Wasbeek. Het dubbele lustrum wordt door de inmiddels flink gegroeide school gevierd met een hele feestweek. Volgens rector Hietbrink kreeg de school in Wasbeëk een flinke toeloop van leerlingen. Elk jaar kwamen er ongeveer 150 leer lingen bij en de laatste jaren 200. De uitbreidingen hielden hier mee gelijke tred en thans zijn er 39 lokalen, 1011 leerlingen, 67 leraren en 1£ medewerkers. Rector Hietbrink leidt de school vanaf de oprichting en tegenwoordig wordt hij geassisteerd door vier conrectoren. Er zijn nu na het tweede leerjaar drie klassen HAVO en drie Atheneum en met een aantal geslaagden van ne gentig procent komt de school boven het landelijk gemiddelde uit. De school vervult, naast het Fioretticollege in Lisse en het Leeu wenhorst college in Noordwijkerhout een streekfunctie. Dat blijktook uit het feit, dat vijftig procent van de geslaagde leer lingen van de plaatselijke MAVO-scholen overstappen naar de vierde klas van de HAVO van het Rijnlands Lyceum. Van de ruim duizend leerlingen is de helft afkomstig uit Sassenheim. Inmiddels kampt men alweer met een tekort aan ruimte. Reden waarom er rond de Kerst weer gewerkt gaat worden aan de uit breiding met vier leslokalen en een verdubbeling van de aula ruimte. Naar verwachting zal de bouw rind Pasen worden opge leverd. Programma Het feestprogramma rond de viering van het 10-jarig bestaan wordt vrijdag om vijf uur geopend met een officiële bijeen komst. Zaterdag volgt in de duinen achter Leeuwenhorst in Noordwijkerhout het nationale kampioenschap school-cross, die dit jaar door het Rijnlands Lyceum wordt georganiseerd. Zondag volgt er om elf uur in de aula een koffieconcert en om twee uur een schaaksimultaan tegen Jan Hein Donner. Een wedstrijd met zelfgemaakte vliegers staat maandag'om twee uur in Wasbeek op het programma en dinsdag is er een fietstocht over 60 kilo meter door de polders van „de Veen". Leerlingen en leerkrach ten worden geacht die tussen twaalf en vier uur te voltooien. Woensdag 10 november is ruimte gemaakt voor een vossejacht in het dorp, die tussen negen en twaalf uur wordt gedaan. Het doel is het opsporen van verklede leraren. Een „sterrenslag" vórmt het programma-onderdeel voor donderdag 11 november. Teams van leerlingen, personeel, bestuursleden en curatoren be volken 's morgens de Sporthal Wasbeek. 's Middags wordt in diezelfde sporthal een volleybal-toernooi gehouden en tegelij kertijd vinden in „de Oude Tol" bowlingwedstrijden plaats. Vrij dag 12 november tot slot is er 's morgens in het dorp een esta fette, waaraan ook leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest en Wassenaar deelnemen. Klapstuk van het jubi leumprogramma is een toneelstuk dat de leerlingen zelf hebben gemaakt. Het wordt van dindag tot en met vrijdag elke avond in de school opgevoerd.' ORSCHOTEN De leente dient de be lt bare woonruimte te elen. Tot deze conclu- twam gisteravond de missie welzijn en huis- ng. Aanleiding was ontroverse tussen het eentebestuur en de >mene Woningbouw- niging, ontstaan bij de ijzing van 60 woning- /oningen in het plan >rp. Zoals bekend zag woningbouwvereni- af van verdere mede werking bij de verdeling van de woningen omdat er enige woningen al door11 de gemeente onderhands toegewezen zouden zijn. Wethouder L. Marselis stelde dat de hele aangelegenheid een aaneenschakeling van ge beurtenissen is geweest waar bij fouten zijn gemaakt. De Al gemene Woningbouwvereni ging vroeg de verdeling van de woningen zelf te mogen re gelen en de vereniging kreeg een lijst van woningzoeken den, die allen de goedkeuring hadden van de woningadvies commissie. Verzuimd werd bij de overhandiging van die lijst mee te delen, dat er vier kan didaten waren, die ieder een bepaalde woning moesten krij gen omdat zij een goedkope huurwoning achterlieten. Toen dit feit later werd mee gedeeld ging de woningbouw vereniging daar niet mee ak koord. Men meende dat ieder een gelijke kansen zou moeten hebben en een verloting van de woningen de beste moge lijkheid daartoe zou bieden. Daarmee kon de gemeente niet akkoord gaan. Die vier gegadigden waren bereid een goedkope huurwoning vrij te maken (prijs 240.- p.mnd.) en een huurwoning in Blijdorp te accepteren (prijs ruim 550.- p.mnd.), maar wilden wel be palen waar zij zouden komen te wonen. De woningbouwver eniging trok zich terug en de gemeente verlootte zoals de woningbouwvereniging had willen doen, de overgeblevenk woningen. De commissie was eensgezind en stond volledig achter het gevoerde beleid. In de Beleid suitgangspunten staat dat doorstroming bevorderd moet worden. Wie een goedkope huurwoning achter laat, heeft recht op het uitkiezen van een duurdere huurwoning. De ge meente is veel te blii indien een huurder vrijwillig een goedkope woning verlaten wil. In zijn algemeenheid ziet de commissie als oplossing de verdeling van de woningen volledig in gemeentelijke han den te houden. De uiterst schaarse vrijkomende wonin gen kunnen alleen maar eer lijk verdeeld worden door de gemeente, die daarbij geadvi seerd wordt door de wonin gadviescommissie. Omdat deze stelling ondemocratisch kan overkomen, zal de commissie op een later tijdstip de héle woningverdeling nogmaals be spreken. voorschotense jachtwerf in ongelijk gesteld lette van een gerenoveerd en uitgebreid Hofwijck. en: tl 3sTGEEST De wanen voor de verbou- jnse; en uitbreiding van aren bejaardencentrum ■Hen^ijck in Oegstgeest moegereed. Vanaf 1978 is Igen met de plannen bezig elanhet centrum te laten J' dben aan de huidige !"°hormen. Wanneer e jahet karwei wordt be zielen is nog onduidelijk., aren' s d<is zelfs voor ons nog een Ooij'gen verrassing", aldus 'f tèteur De Jong, die in het deMm gekscherend „bouw- medf" wordt genoemd. Veel rare^ namelijk af van de toe- nie*g van een bouwcontin- door de overheid. Als die er voor volgend jaar niet komt, dan moet men in Hof wijck veel geld gaan uitgeven aan de uitvoering van achter stallig onderhoud. De verbouwing is zo ingrij pend, dat men de bewoners tij delijk elders zal moeten onder brengen. Men denkt daarbij aan luxe wooneenheden die op een ingenieuze wijze gescha keld kunnen worden tot een kompleet woon centrum. Dit wil men gedurende de bouw tijd van zeventien maanden si tueren tegenover het winkel centrum „Lange Voort" aan de Irislaan. De luxe wooneen heden zullen qua indeling méér comfort bieden dan het huidige onderkomen. „Wat er ook met het gebouw van het bejaardencentrum Hofwijck aan de Hazenboslaan gaat ge beuren, de bewoners zullen optimaal worden begeleid als de renovatie doorgaat", aldus de heer De Jong. Het nieuwbouwplan is indruk wekkend van opzet en tóch zal het centrum aan de Hazenbos laan veel van het oude ver trouwde aanzicht blijven be houden. Het aantal eenheden neemt toe van 82 naart 102. De voor- en achtergevel komen beide 2,50 meter naar voren, waardoor de kamers waarin men woont qua afmetingen zullen gaan voldoen aan de,' rijksnormen. Bovendien zullen de bewoners dan kunnen be schikken over een keuken hoek en een douchecel met toilet. VOORSCHOTEN De pro vincie heeft de bezwaren van twee inwoners van Voorscho ten tegen een woonwagen kampje aan de Korte Vliet af gewezen. Het uit drie wagens bestaande kampje werd door een van de bezwarenmakers, jachtwerf B. Klaassen, gezien als een bedreiging voor zijn bedrijf. Hij zou door het kamp je extra maatregelen tegen diefstal moeten nemen, wat door de hoge kosten zijn be drijf in gevaar zou brengen. Gedeputeerde staten wijzen dat bezwaar geheel van de hand. De bezwaren richten zich namelijk tegen de bewo ners en niet tegen de planolo gische aspecten van het kamp je. GS vinden het daarnaast niet aannemelijk dat de aan wezigheid van het kampje cliënten van jachtwerf Klaas sen zal afhouden bij zijn jacht werf af te meren, zoals de heer Klaassen had gesuggereerd. Eerder al had de gemeente Voorschoten de bezwaren van de heer Klaassen van de hand gewezen. Dat gebeurde met de motivering dat de jachtwerf voldoende van het kampje is gescheiden, zodat permanente bewaking niet nodig is. Verder stelde Voorschoten dat „overi gens ten onrechte wordt aan genomen dat woonwagenbe woners per definitie stelen". De heer Klaassen had in zijn bezwaren verder gesteld, dat het kampje komt op een plaats die hem in het verleden door de gemeente is toegewezen als uitbreidingsmogelijkheid. Voorschoten stelde dat daar over nooit bindende qitspra- ken zijn gedaan. De andere be- zwarenmaker, de heer D.C. Hoff, kwam te laat met zijn bezwaren bij de gemeenteraad en werd daarom door GS niet ontvankelijk verklaard. Het besluit van GS betekent dat, als de bezwarenmakers niet alsnog in beroep gaan bij de Raad van State, niets de vesti ging van het woonwagen kampje aan de Korte Vliet meer in de weg staat. Honderd Jaar oud. Dat werd gisteren mevrouw V. Kuyper-Ettema. In het verpleeg tehuis St. Bernardus in Sassenheim werd het eeuwfeest gevierd met een eucharis tieviering, een feestelijk diner en een receptie. De jarige werd overladen met ge-' lukwensen en geschenken. Onder de felicitaties was er ook een van koningin Bea trix en prins Claus. Mevrouw Kuyper werd geboren in het Friese Muralderadeel en woonde geruime tijd met haar echtgenoot in Den Haag. Het is Je tweede honderdjarige in het ver pleegtehuis. Het wooncentrum „ft. J. van Eerdehof" werd gis termiddag officieel geo-, pend door de oud-voorzit ter van de Stichting Huma nistisch Bejaardenoord „Rijnland", de heer H. J. van Eerde (links). Het wooncentrum omvat 30 bejaardenwoning en vier eenheden voor alleen staanden en ligt pal tegen over het bejaardencentrum ,,'t Hoffiants Huys" aan de Zeven Provinciën in de wijk Noord-Hofland. Achttien woningen zijn reeds bewoond.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5