Gemeente en belegger vrijwel akkoord over Sandersgarage VDorklcine kluqei. la j*S*£etdóe(3omaiit Apothekers controleren geneesmidelen voldoende OG DIT JAAR OVEREENSTEMMING Applaus voor politie Kunstenaars gaan etalage Kunstuitleen inrichten WEINIG STEUN VOOR STELLING PROF. BULT SPD naar regionaal instituut STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 Identiteit vrouw bekend LEIDEN De identiteit van de vrouw, die sinds maandag in Endégeest verbleef zonder dat iemand iets wist van haar herkomst, is be kend. De vrouw blijkt afkomstig te zijn uit een psychiatrische inrichting van de Willem Arntsz-stichting uit Utrecht. De politie uit Alphen maakte haar Leidse colle- >a's daar gisteravond op attent. De Alphense litie had al eerder met de vrouw te maken ehad, ook al omdat zij uit de inrichting was weggelopen. Het personeel van de psychiatri- he inrichting mistte de vrouw al enkele da- maar had het niet nodig gevonden haar als ermist bij de politie op te geven. De vrouw is naar de inrichting teruggebracht. Wanbetaling aan EBR neemt toe LEIDEN Het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) wordt steeds vaker geconfronteerd met klanten die hun rekeningen niet op tijd betalen. Ligt het aantal aanmaningen dat door energiebedrij ven wordt verstuurd landelijk gemiddeld op 10 procent, het EBR stuurt 20 tot 30 procent van zijn klanten een aanmaning wegens het niet op tijd betalen van de energierekening. Ook het aantal afsluitingen neemt toe en het EBR loopt achter met afsluiten. Het afsluiten van gas en electriciteit wordt soms vier tot zes maanden la ter gedaan, dan de voorschriften bepalen. In sommige maanden wordt bij enkele tientallen mensen de gastoevoer afgesloten. In het meren deel van deze gevallen wordt de energietoevoer na de afsluiting weer binnen enkele dagen door het EBR herstelt, omdat de openstaande reke ningen alsnog worden voldaan. Open middag Eurotransplant LEIDEN De stichting Eurotrans plant houdt komende dinsdag een open middag. Eurotransplant is een interna tionale organisatie die bemiddelt bij nier, lever en hoornvliestransplanta ties. Tijdens de open middag zal naast een algemene inleiding een tweetal films worden vertoond over een dialyse en een niertransplantie. Belangstellenden kunnen zich tot en met maandag 8 no vember telefonisch aanmelden bij de dienst voorlichting van de universiteit, tel. 071-148333 toestel 3665/3133. Schrijvers- brug dicht LEIDEN De Schrij- versbrug, de verbin ding tussen Zijlsingel en Herensingel ter hoogte van de Zijl poort, zal vannacht voor onderhoudswerk zaamheden voor al het verkeer worden afge sloten. Tussen 1.15 en 6.30 uur zal de brug door het wegverkeer niet gebruikt kunnen worden. Weer EG-boter naar Sowjet-Unie BRUSSEL De Europese Commissie heeft besloten de verkoop van boter uit de EG- -landen aan de Sowjet-Unie weer te subsidiëren. De com missie kwam gisteren tot dit besluit na een lang debat over de vraag wat er moet worden gedaan aan de voortdurende toeneming van de zuivelpro- duktie in de gemeenschap. De subsidiëring werd een paar jaar geleden stopgezet na de Russische inval in Afghanis tan. LEIDEN De gemeente Leiden verwacht binnen kort overeenstemming te .bereiken met een beleg ger over de bouw van de parkeergarage op de "plaats van de voormalige Zeepfabriek Sanders. Nog jjdit jaar zou het contract -lover de uitgifte van de -grond kunnen worden af gesloten. pe gemeente onderhandelt momenteel met twee beleggers van wie de namen vooralsnog geheim worden gehouden. „Ik verwacht, dat we met één van hen binnen een paar maanden rond komen", aldus gemeente lijk woordvoerder E. Keijser. Wanneer de gemeente de grond in erfpacht zal hebben uitgegeven, duurt het nog eni ge tijd voordat er gebouwd kan worden. Rondom de ver gunningen moet de nodige rompslomp worden afgewerkt en bovendien moet het vige rende bestemmingsplan ietwat worden gewijzigd. Belangrijk voor de gemeente is, dat bij uitgifte van de grond een ein de komt aan het renteverlies (meer dan een ton per jaar) dat de gemeente op de nu braak liggende grond derft. Afgelopen donderdag heeft er tussen vertegenwoordigers van de gemeente en de Stich ting Leidse Binnenstad (SLB) een gesprek plaats gehad over de bijdrage die de stichting c.q. Omdat het niet mogelijk is de Leidse middenstand aan de zonder deze financiële steun parkeergarage zou kunnen le- een parkeergarage te bouwen veren. In dit gesprek zou dui- die kostendekkend is, ver wacht Keijser dat aan dé gara ge enkele winkel(tje)s zullen ingenomen standpunt terug te worden toegevoegd. In dit ver- komen. De SLB gaf al eerder band is in een eerder stadium te kennen geen mogelijkheden de naam van V&D's bouw- te zien om financiël bij te springen. De SLB heeft don derdag beloofd nog een nota aan het onderwerp te wijden i niet geheel duidelijk wat markt gevallen maar deze zou inmiddels van de baan zijn. Over de opzet zal nog worden daar nu Tog in 2ou Toeten ^erlegd met de SLB al meent Keijser dat deze de consequen ties van haar opstelling maar moet aanvaarden en zich neer moet leggen bij de winkelves tigingen. Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn de gemeente in middels tegemoet gekomen. De Provincie had de gemeente een kwart ton toegezegd wan neer er voor 1 november een plan voor de Sandersgarage op tafel zou liggen. Deze termijn is voorlopig voor onbepaalde tijd verlengd. Een ovationeel applaus voor de Leidse politie. In het midden het zogenaamd Amsterdams horloge. LEIDEN Bewoners van het bejaardenhuis „Het huis op de Waard" begroetten gistermid- ag de politie met een ovatio- eel applaus. Het waren re- hercheurs die onlangs gesto en spullen 'terugbrachten. ,_ijdens een gezellige bijeen komst gaf de Leidse politie de ewoners van het bejaarden- uis de spullen terug, die in de door vier mannen waren ge stolen. Het ging om een Am sterdams horloge (een 2.80 me ter hoge klok) ter waarde van vijftigduizend gulden, twee schilderijen van tienduizend gulden, een schrijfmachine en een kopieermachine. De bewoners wilden politie- acht van 16 op 17 oktober voorlichter D. Graveland een enveloppe met inhoud over handigen. De heer Graveland weigerde die echter aan te ne- men' Hij vertelde, dat de re chercheurs worden betaald voor hun werk en dat de poli tie geen geld als beloning mag aannemen. Ri- raadde de be_ woners aan om over de be stemming van de envelopppe contact met de commissaris op te nemen. De heer Graveland vertelde de bewoners hoe de politie de zaak had opgelost. De bejaar den staken hun bewondering daarvoor niet onder stoelen of banken. Vooral toen de heer Graveland vertelde, dat de ge stolen spullen in Noordwijk en Hillegom terecht waren geko men, waren de kreten van verbazing niet van de lucht. schillende stijlen en opvattin- gen in de moderne kunst, Leiden en omgeving zullen sculpturen te maken, die be- elke maand de etalage van de antwoorden aan dezelfde filo- Leidse Kunstuitleen gaan in- sofische ideeën die ten grond- richten. Deze maand wordt de etalage door de Leidse schilder Peter van Duivenvoorden op- 1 gemaakt. Dit initiatief is on- staan uit de de gedachte, dat de kunstenaars hiermee hun fantasie op een meer op het publiek gerichte manier kun nen uitleven en om de aanblik van de etalage van de Kunst uitleen aan de Lammermarkt 35 in Leiden wat te verleven digen. De Leidse kunstenaars zullen i zich bij het inrichten van de etalage niet beperken tot het tonen van hun nieuw ste produkten, maar zullen speciaal voor de Kunstuitleen iets verzinnen dat kan varië ren van „verrassend tot spraakmakend". Peter van Duivenvoorde, die dus deze maand de etalage in richt, won onlangs de „ARS- prijs". Zijn werk zou omschre ven kunnen worden als: rea listisch op basis van vaak ab stracte composities. Hij heeft een voorkeur voor eenvoudi ge, dicht bij huis en allerdaag se motieven. Tot voor kort maakte Duivenvoorde abstract aandoende composities, waar bij de in zacht blauw en grijs geschilderde vlakken bij nade re beschouwing minitieus ge schilderde lappen gekreukeld textiel, lucifers, steentjes, kors tjes brood of andere kleine voorwerpjes bleken te zijn. Te genwoordig experimenteert hij ook met driedimensionale vor men. Hij probeert met ver slag liggen aan zijn schilderij- Herfstwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Na tuurbe~ schermingseducatie houdt zaterdagmiddag een herfst wandeling in het oude parkbos van „Huys te War- mont". De wandeling, die onder leiding staat van na- tuurgidsen van het IVN, start om twee uur bij de in gang van het „Huys" aan de Herenweg in Warmond. Fancy-Fair In de basisschool De Valkenier aan het Valkenpad 7 wordt zaterdag een fancy-fair gehouden. Van tien tot drie uur kan men er terecht. Er is een rommelmarkt, een restau rant waar de inwendige mens kan worden versterkt en een rad van avontudr. Kinderen kunnen onder bekwame leiding glas in lood raampjes beschilderen. Jazzzolder De formatie „Grand Slam" verzorgt zaterdagavond een optreden in de Jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66. Het concert begint om tien uur. De toegangsprijs bedraagt f7,50. „Grand Slam" bestaat uit Willem van Manen, Maarten van Norden, Han Bennink, Ernst Gle- rum en Curtis Clark. Div De Nederlandstalige groep „De Div" treedt zaterdagavond 6 november op in het LVC aan de Breestraat 66. De mu ziek van „De Div" lijkt op „The Cure". De toegang be draagt vijf gulden vijftig en leden van het LVC betalen vier gulden. Kledingmarht Voor de derde maal wordt zaterdag van twee tot vijf uur een kledingmarkt gehouden op de Plantage 16 (Verbum Dei). Er is goede tweede-hands kleding te koop. Het geld dat voor deze nog prima te dragen kle ding wordt betaald, komt ten goede aan de bevolking van Guatemala. Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor Leiden en Omstreken brengt zaterdag 6 november een liederenprogramma in de Lokhortskerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden. Aanvang 20.15 uur. Er zullen zigeunerliederen van Brahms en liederen van Mendelssohn, Rossini, Tsjaikowsky en Henriëtte Bosmans uitgevoerd worden. De toegangsprijzen bedragen 8,50 en 6,50 gulden voor leden van K&O en voor houders van een CJP en een 65-pluskaart kost het 5,50 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevrouw A.J. de Roos-Brugge, Klipper- werf 33 in Leiden, tel.071-215332 en aan de zaal op de avond van uitvoering. Het licht op rood Wanneer een verkeerslicht op rood springt, dient men te stoppen. Het oranje licht geeft aan, dat het rode sein nadert. Die verspringende lichten kunnen tot moeilijkheden leiden. Soms denkt immers de ene autopmobilist het nog net te kunnen halen als de ander besluit te stop pen. Wanneer twee weggebruikers die achter elkaar rijden, zo'n verschillende interpretatie hebben, kan dat leiden tot botsingen. Gistermorgen gebeurde dat op de Voorschoterweg. Twee auto's reden op richting Lammenschansplein. Toen het verkeerslicht ter hoogte van zwembad De Vliet op rood sprong remde de voorste automobilist terwijl de achterste gas gaf. Een botsing volgde. Beide auto's liepen forse schade op en de bestuurder van de voorste wagen, een 42-jarige inwoner van Wassenaar, moest met nekklachten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dit handige miniatuur bankschroeije krijgt u I toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Naam_ Adres als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving C per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon. Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. _i LEIDEN Dr.A. Bult die vorig jaar tijdens zijn ora tie als Leids hoogleraar farmaceutische analyse de stelling naar voren bracht dat „apothekers de kwali teit van geneesmiddelen te weinig controleren", kreeg niet veel steun van het „brede" forum van deskundigen op het ge bied van de farmacie. Dit forum was gisteravond bijeen voor de discussie in een bomvolle ruimte in het zakencomplex In den Bierdeghel aan de Nieuwe Rijn. De discussie werd gevoerd op initiatief van het Leidse Studenten Overleg Farmacie. Aanlei ding was de genoemde oratie van dr. Bult en de ties, waaronder die van de Noord wijkse apotheker dr.R. Dessing. Hij noemde de stelling van Bult „pa- niekzaaierij". Dessing pleitte wel voor een snel lere en eenvoudigere ana lysemethode dan de hui dig gangbare in de apo theeklaboratoria. Vooral het idee van dr. Bult om controle van geneesmide len door regionaal op te zetten laboratoria te laten uitvoeren, omdat de apotheker daar te genwoordig geen tijd meer voor heeft, kreeg geen bijval. Over het algemeen vond men dat de apotheker immers niet alle geneesmiddelen hoeft te controleren die hij aan patiën ten meegeeft. „Alleen de door de apotheker zelf bereide mid- :n vallen onder 2 .rHoliiVboM Wol van de leveranciers zei leen dient hij te kijken of op de doosjes en flesjes de juiste etiketten zijn geplakt", aldus prof. dr.A. Indemans, direc teur van het Laboratorium der Nederlandse Apothekers (LNA). Hij wees erop dat het LNA sinds drie jaar postacade mische cursussen organiseert waar apothekers ondermeer wordt geleefd de bereiding van preparaten vooral grondig op schrift vast te leggen. Daar door hoeft de eindcontrole niet meer zo uitgebreid te zijn. Voorts merkte hij op dat apo thekers bij twijfel altijd mon sters van preparaten kunnen insturen naar de LNA. Onvoldoende Ook dr.H. Hannema, regionaal inspecteur np He <*eneesmiHde- len-voorziening, zag niets in het opzetten van regionale controle-laboratoria om de apotheker het controlewerk grotendeels uit handen te ne men. „Apothekers zijn wette lijk verplicht een eigen labora torium te hebben, inclusief voorgeschreven apparatuur. Wel vind ik dat de zelfbereide middelen onvoldoende worden geanalyseerd door de apothe kers. Niet door uitsluitend tij dens de bereiding de ingre diënten stuk voor stuk goed te controleren, zoals apotheker Dessing zegt, maar door bo vendien nog eens het eindpro duct grondig te bekijken. In de teur dagelijks meemaak, blijkt dat ook de kleinere apotheek met weinig personeel daar best aan toe kan komen, zonder dat daarmee de voorlichting aan de klanten in het gedrang hoéft te komen", aldus inspec teur Hannema. LEIDEN De Sociaal Psychiatrische Dienst van Leiden, een afdeling van de GG en GD, wordt per 1 januari 1983 onderge bracht in het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) Zuid-Holland Noord. Dit werd gis teravond in de commissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport besloten. De toetreding tot zo'n RIAGG is noodzakelijk geworden om dat alleen dit regio nale instituut nog voor een AWBZ-uitkering (Algemene wet by- zondere ziekenkosten) in aanmerking komt. Eén en ander is op aandringen van de Ziekenfondsraad tot sfand gekomen. Instellingen voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg, zo als bijvoorbeeld het Bureau voor Levens- en Gezinsvragen, de Stichting Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie, de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg Zuid-Holland en de Soci aal Psychiatrische Afdeling van de GG en GD werken al zo'n vijf jaar aan de vorming van een RIAGG. Door het besluit van de Ziekenfondsraad is één en ander in een stroomversnelling te recht gekomen. Aan de toetreding tot zo'n RIAGG hebben in het verleden nogal wat haken en ogen gezeten. Eind vorig jaar floot de gemeenteraad het college terug toen deze de SPD al per januari '82 bij het RIAGG wilde onderbrengen. Er werd toen een boze brief naar minister Gardeniers van Volksgezondheid gestuurd, waarin de toezegging om tot het RIAGG toe te treden weer werd ingetrokken. Er werd een financiële overgangsrege ling getroffen, maar in 1983 moet men er toch aan geloven en zal het RIAGG Zuid-Holland Noord een feit moeten zijn. Hoe het RIAGG precies gaat werken is nog onduidelijk. Het moet een eerste stap op weg naar een beleidsmatige en inhoude lijk doorzichtige, onderling afgestemde en gestructureerde gees telijke gezondheidszorg worden. Maar voorlopig is nog niet dui delijk of het een eerste- of tweede lijns dienst is, of de identiteit van de verschillende deelnemende groepen voldoende gewaar borgd kan blijven (in de collegevoorstellen moet de identiteit van de deelnemende instellingen wel zoveel mogelijk gewaar borgd blijven), of de 24-uurs opvang gehandhaafd kan blijven en is de rechtspositie van de medewerkers nog niet helemaal duide lijk. Ook het beleid van het rijk ten aanzien van de RIAGG's is nog niet duidelijk. Kortom er is sprake van een duistere toe komst, die toch over enkele maanden volledig helder moet zijn om voor de nodige financiële middelen in aanmerking te ko-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3