Kabinet-Lubbers aan de slag Jood8esc'""en ook overleden Bezetting Turks consulaat vreedzaam beëindigd SPAANSE GENERAAL BIJ AANSLAG GEDOOD Gerritse vandaag waarschijnlijk fractieleider CDA Bezuinigen op kunst culturele ramp Warmonder overleden na aanrijding AZ '67 en Haarlem ook uitgeschakeld Keuze opslagplaats radioactief afval bijna rond Betere ouders1 va 1 £euUe Qo Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Donderdag 4 november 1982, 73e jaargang no. 22416 Wie van de drie op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.10 uur por tret van de schilder Carel Wil link. Op Ned. II om 19.25 uur voor de jeugd de film „De ze vensprong", om 21.40 uur Sip- ke v.d. Land met duiveluit drijving en om 22.10 uur „Hier en nu" met het onderwerp kind en ziekenkuis. Half tot zwaar bewolkt en bij na overal droog. Op enkele plaatsen mist. Minimumtem peratuur ongeveer 9 graden en middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Matige zuiden wind. Zon op 07.41, onder 17.06. Schev. hoog water 6.06 en 18.23. Laag water 1.58 en 14.18. Speciaal voor de wintersporter brengt uw krant vandaag de tweede extra bijlage „Winters 1982-1983". In september ging deze special voornamelijk, over de wintersport en zonbestemmingen, ditmaal ligt het accent op de mode en de ski- materialen. Ook nog enkele tips en wat informatie over de te verwach ten drukte op de wintersportroutes. Aandacht ook voor een nieuwe tak van „wintersport": verzekerings fraude. Secretaris Olst brengt burgemeesteer in opspraak OLST Burgemeester J. Bosch (PvdA) van Olst (Gelderland) is in opspraak geraakt na uitspraken van gemeentesecretaris J. Litjens. De secretaris zegt dat Bosch niet geschikt is voor het burgemeester sambt. „Hij heeft als burgemeester geen totaalvisie op het gemeentelijk beleid en hij is geen samenbindend element tussen de burgers, de wethouders en het ambtelijk apparaat". Deze kritiek leeft volgens Lit jens vrij algemeen in Olst. Behalve de burgemeester zouden verder de ambtelijke staf van Olst en een deel van de secretarie niet goed werken. De burgemeester heeft gisteren gezegd dat hij nog nadenkt over de ma nier waarop hij op de uitlatingen van de gemeentese cretaris gaat reageren. „Intussen probeer ik mijn werk zo goed mogelijk te doen, al geef ik toe dat de werkomstandigheden er niet beter op zijn geworden". MADRID De Spaanse generaal Victor Lago San Roman is vanmorgen bij een aanslag in Madrid gedood. De generaal was bevelhebber van de pantserdivisie Brunete, die vlak buiten Madrid is gelegerd. De chauffeur van de auto en een luitenant-kolonel werden bij de aanslag gewond. De auto van de generaal werd bescho ten door de duopassagier van een motor, die vervolgens wist te ontkomen. De generaal reed zoals gewoonlijk zonder es corte. De 63-jarige Lago Roman, vader van acht kinderen, stond bekend als een harde, maar loyale militair. Hij was kort geleden be noemd tot bevelhebber van de pantserdvisie "Brunete" de sterkste en best geoutilleerde di visie van het Spaanse leger. De aanslag speelde zich af in het spitsuur, in de buurt van het re geringscentrum in het Moncloa paleis. De moordaanslag op de generaal komt net een week na de algemene verkiezingen, die voor het eerst sinds de burgeroorlog weer een socia listische regering aan de macht brengen. Vol gens een politiewoordvoerder zijn op de plaats van de aanslag hulzen gevonden van 9 mm-kogels, een type munitie dat vaak wordt gebruikt door de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Beëdiging door koningin vanmiddag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet- Lubbers is vanmiddag van start gegaan. Om kwart over drie werden de ministers door koningin Beatrix op pa leis Huis ten Bosch beëdigd. Vanachtend was de nieuwe ministersploeg reeds samen gekomen voor de zogenaam de constituerende vergade ring, waarna Lubbers de ko ningin formeel kon melden, dat hij de opdracht tot het formeren van een kabinet wilde aanvaarden. Hiermede had Nederland, iets minder dan twee maanden na de ver kiezingen, een nieuwe rege ring. Het leek er gisteravond en van nacht zelfs nog op, dat er nieuwe vertraging zou ontstaan. De hobbel kon echter worden weggewerkt en vanmorgen in het constituerende beraad verder worden gladgestre- De problemen, waarvoor Lubbers en ook Nijpels nog heel lang in touw waren, waren -gere zen doordat de heer Ruding, die was aangezocht voor de post van minister van Financiën een wat duidelijker en voor hem aantrek kelijker taakafbakening wilde hebben ten opzichte van de minis ter voor Ontwikkelingssamenwer king, waarvoor de VVD'er me vrouw Schoo was aangezocht. On der meer ging het om de relatie tot het Internationaal Monetair Fonds, die de CDA'er Ruding wil de onderhouden. Die problemen werden intussen opgelost, al was vanochtend nog niet geheel duidelijk op welke wij ze. Ruding kreeg ook wat meer ze kerheden over de uitvoerbaarheid van het regeerakkoord. In de loop van de middag zou op de departementen de overdracht van de portefeuilles van de ver trekkende aan de nieuw optreden de ministers plaats vinden. Het team staatssecretarissen zal pas in een later stadium door de konin gin worden beëdigd, omdat nog niet alle posten zijn ingevuld. Bij de VVD staan de posten van Ver keer en Waterstaat en Emancipa tiezaken ng open. Bij het CDA be staat onzekerheid over de vraag wie als staatssecretaris Welzijn en Volksgezondheid en Defensie gaan doen. Pagina 9: Laatste zaken gere geld (Van onze parlementaire re dactie) DEN RAAG De nieu we voorzitter van de CDA-fractie, opvolger van de nieuwe premier Ruud Lubbers, zal ofwel drs. - Gerrit Gerritse of dr. Bert de Vries zijn. De fractie zou hierover vandaag be slissen. Gerritse maakte de beste kans. Ook wor den twee vice-fractievoor- zitters kiezen, omdat be halve Lubbers ook de bei- 1 de vice-voorzitters De Ko- J ning en Deetman vanmid- dag als minister zouden worden beëdigd. Volgens kringen in Den Haag maakte het CDA-ka- merlid Gerrit Gerritse de beste kans het fractievoorzit terschap over te nemen. Ger ritse geldt momenteel in de fractie als één der beste des kundigen op sociaal-econo misch gebied. De voorkeur voor Gerritse is ook ingege ven door het feit dat deze uit de CHU afkomstig is, zodat de drie belangrijkste leiden de functies in de partij over de drie „bloedgroepen" ver deeld zouden zijn (Lubbers is afkomstig uit de voormalige KVP, partijvoorzitter Buk man uit de AR). Ook minis ter Deetman, die aanvanke lijk was voorbestemd voor de post van fractieleider, maar liever minister van Onder wijs wenste te blijven, is uit de CHU afkomstig. Als Ger ritse wordt gekozen, zouden De Vries (AR) en Van de Linden (KVP) belangrijke kandidaten zijn voor de twee vice-voorzitterszetels. Nadat alle CDA-kamerleden zich vanochtend in een „vrije ronde" over eventuele kandidaatstellingen hadden kunnen uitspreken, heeft het fractiebestuur een voor dracht gedaan voor de vrij gekomen plaatsen. In de na middag zouden de verkiezin gen plaatsvinden. De toe komstige CDA-staatssecreta- rissen in de fractie zullen nog mogen meestemmen. Ook de zes CDA'ers die de nieuwe ministers in de Tweede Kamer zullen gaan opvolgen mogen alvast aan de verkiezingen deelnemen. DEN HAAG Bezuini gen op kunst omdat er in alle sectoren moet worden bezuinigd, houdt voor ons land een culturele ramp in. Wat in de loop der ja ren op cultureel gebied is opgebouwd, wordt dan onherstelbaar vernietigd. Dit hebben toonkunste naars kabinetsformateur Lubbers voorgehouden. Zij hopen op een minister voor cultuur die een slagvaardig be leid kan voeren. De Stichting Nederlandse Toonkunste- naarsraad stelt, dat het minis terie van CRM in de achterlig gende jaren niet geslaagd is een evenwichtig beleid voor de kunst te voeren. De stijging van de kunstuitgaven hield, geen gelijke voet met die van de rijksuitgaven; de begroting voor kunsten beloopt nu nog dat tot staan moet worden ge bracht. Juist in moeilijke tij den moet de kunst onder steund worden gezien de soci aal-pedagogische waarde die erin verankerd ligt. Versobe ring mag niet leiden tot af braak. Uitgestelde huizenbouw en wegenaanleg kan met in betere tijden weer ter hand nemen, opgeheven en ver minkte orkesten, theatergroe pen en de^gerlijke krijgt men niet meer terug, aldus de toon- kunstenaarsraad. De toonkun stenaars zeggen verder, dat de Rijksbijdrageregeling Sociaal- -Cultureel Werk niet mag worden beknot waar het de kunsten betreft. Dit dient ook de lagere overheden duidelijk te worden gemaakt. Deze moe ten ook bezuinigen en daar mee zouden onder meer het onderwijs op muziekscholen en de amateuristische muziek beoefening in gevaar komen. slechts 0,2 procent van de fjet zoeken naar middelen rijksbegroting. De stichting, voor nieuw beleid op het ge- een federatieve raad van de gezamenlijke Nederlandse be- bied van de kunsten mag vol gens de toonkunstenaars niet roepsorganisaties van toon- gaan ten koste van de orkes- kunstenaars, spreekt van een ^en, die zeker in de provincies slopingsbeleid van de kunsten een culturele taak vervullen Deze vrouw, die behoor de tot de groep gijze laars die vanochtend werd bevrijd, verlaat ge heel overstuur het con sulaat dat gisteren door extreem-linkse Turken werd bezet. KEULEN De bezetting van het Turkse consulaat in Keulen is op vreedzame wijze beëindigd. Twee van de nog overgebleven zeventien gijzelaars waren licht gewond. De negen leden van de extreme beweging Dev-Sol (Revolutionaire Links) zich hadden zich overgegeven, nadat zij met de poltie waren overeengeko men dat zij politiek asiel mochten aanvragen in West-Duitsland. De actie was bedoeld als een protest tegen het militaire bewind in Turkije. De actievoerders eisten dat een verklaring voor de Westduitse televisie werd voorgelezen, waarin kritiek wordt ge leverd op de nieuwe Turkse grondwet Komende zondag moeten de Turken stemmen over een nieuwe grondwet die de democra tie voor onbepaalde tijd opschort en de president vrijwel onbë- perkte macht geeft Deze eis van leden van Dev-Sol werd niet bezetters trokken gisterochtend schieten het consulaat bin nen en gijzelden meer dan honderd mensen. Een uur na de be zetting werden 75 gegijzelden vrijgelaten. Later in de avond kwamen nog eens 59 mensen in vijf verschillende groepjes vrij. SASSENHEIM De 76-jarige P.M. Sikking uit Warmond is gistermiddag bij een aanrijding op de Rijksstraatweg om het leven gekomen. De man kwam van het terrein van het wegrestaurant De Uiver en wilde de weg over steken. Volgens de politie' heeft de man waarschijnlijk niet goed opgelet Hij werd aangereden door een uit de richting Sassenheim komende auto. Het slachtoffer werd met ernstig hersenletsel in het Academisch Ziekenhuis Lei den opgenomen en bezweek daar 's middags aan zijn ver wondingen. - Gedeputeerde Dader aanslag uit wrok MADE De daad van de voormalige directeur van het recreatieschap De Biesbosch, Th. Folmer, die gisteroch tend tijdens een gesprek eerst de Brabantse gedepu teerde Einmahl dood schoot en vervolgens zichzelf dode lijk verwondde, moet zijn in gegeven door wrok. Zijn vo rig jaar ingegane ontslag was weliswaar een besluit dat met grote meerderheid van stemmen door de Recreatie- raad van De Biesbosch was genomen, maar ingewijden weten te vertellen, dat Fol mer de gedeputeerde Ein mahl, voorzitter van het re creatieschap, daarvoor per soonlijk verantwoordelijk hield. Om elf uur gistermorgen vuurde Folmer met een Wal- therpistool minstens twee kogels af op de 48-jarige Henk Einmahl. Deze werd op slag gedood. Vervolgens probeerde Folmer (55) de hand aan zizhzelf te slaan. Hij werd in zorgwekkende toestand in het Elisabethzie- kenhuis in Tilburg opgeno men, waar hij gisteravond overleed. Pagina !h Slepend conflict eindigt in dodelijke schiet- De doodgeschoten Brabantse partij gedeputeerde H. Einmahl. AZ '67 werd in Milaan behalve met een nederlaag ook met een rode kaart geconfronteerd. Pier Tol werd na aanmerkingen op de leiding door de Poolse „thuisfluiter" Jarguz kort voor rust uit het veld gestuurd. Trainer Hans Eykenbroek (geheel rechts) is er allerminst gelukkig mee. DEN HAAG De deelname van de Nederlandse voetbalclubs aan de verschillende Europese bekertoernooien heeft slechts korte tijd geduurd. Nadat Ajax, PSV en FC Utrecht al in de eerste ronde werden uitgeschakeld, volgden gisteravond AZ '67 en Haarlem dit trieste voorbeeld. Bekerwinnaar AZ '67 verloor met 2-0 bij Inter Milan, Haarlem werd voor eigen publiek met 3- 1 geklopt door Spartak Moskou. Duidelijker kon de malaise, waarin het Nederlandse voetbal momenteel verkeert, nauwe lijks worden uitgedrukt. DEN HAAG De kans dat ons land volgend jaar kan stoppen met het dumpen van radioactief afval van zieken huizen, laboratoria en kern centrales in zee, is groot De nodige voorbereidingen om het afval op het land op te slaan zijn bijna klaar. Dit heeft staatssecretaris Lambers (Mi lieu) op de laatste dag van haar werkzaamheden aan de Kamer geschreven. Lambers verklaarde dat met enkele in aanmerking komen de locaties momenteel overleg gevoerd wordt 'en dat dit op zeer korte termijn tot een keus kan leiden. Om welke ge meenten het gaat wilde zij nog niet zeggen. Wel deelde zij mee dat Den Helder definitief is afgevallen. De gemeenteraad van Den Helder heeft gisteravond be sloten geen doorvoer en afvoer van kernafval dat gedumpt gaat worden, via haar grond gebied toe te staan. Naar aan leiding van dit besluit deelde een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken desgevraagd mede, dat, wanneer echter het rijksbe lang een transport van kernaf val door een „atoomvrije" ge meente nodig maakt, dit boven het gemeentebelang gaat. Scholieren mishandelen vrouw (57) LEIDEN De politie heeft gistermiddag twee jongens van respectievelijk 15 en 16 jaar in een school aan de Vondellaan aangehouden op verdenking van mishandeling. De jongens, afkomstig uit Al phen en Rijnsburg, hadden een kwartier eercter een jonge tje onder bedreiging geld af handig gemaakt. Een passe rende dame (57 jaar) die voor het jongetje ppkwam, werd dusdanig geslagen dat ze naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De politie is nog op zoek naar een derde jongen die bij de mishandeling be trokken zou zijn. BANGKOK De aanwezigen op een ceremoniele lijkverbran ding in de Thaise provinciestad Prachinburi geloofden niet wat zij zagen: uit het brandende stoffelijke overschot stak plotseling de hand van een zuigeling omhoog. Was het een geestverschij ning Naar gisteren i'i Bangkok werd meegedeeld hielp dr. Pi- nyo Siriyaphan van het plaatselijke ziekenhuis de mensen korte tijd later uit de droom. Een goed menende, gelovige ziekenhuis medewerker had het lijk van een vondelingetje, een baby van drie maanden, in de maag van het ander^ stoffelijke overschot genaaid. De boeddhist hoopte dat de baby hierdoor in zijn vol gende leven betere ouders zou krijgen. De assistent heeft de ern stige vermaning gekregen in de toekomst dergelijke operaties achterwege te laten. p':;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1