Klap AZ '67 komt nog Ko/in volgt Groener op bij FC Twente Celtic uitgebekerd Kist aan basis zege Paris St Germain FC Köln schotvaardig PORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 [ipporter Rangers Dr tram gedood 1ULEN Voor het begin het UEFA Cup-duel tus- FC Köln en Glasgow jngers is gisteren een sup- ter van de Schotse ploeg Ier een tram gekomen en {rieden. Vier van zijn' ienden bestormden na het jeluk de tram en renden vluchtende trambestuur- achterna. De passagiers 'gen de ruiten van de in om zodoende te ont-- len aan de woedende is, die hun verongelukte ieraad wilden wreken. Schotse supporter werd irresteerd. Weer respijt voor Amersfoort UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft gisteren besloten de zaak over de faillis sementsaanvrage van de eerste divisie club SC Amersfoort op nieuw aan te houden. Een eventuele uit spraak komt nu over zes weken. Op 13 okto ber besloot de recht bank reeds de zaak drie weken aan te hou den. PLAN VOOR VISA ZUIDAFRIKANEN DEN HAAG Op het ministerie van CRM wordt de mogelijkheid be keken om, in overleg met het minis terie van Buitenlandse Zaken, Zuid- afrikaanse sportlieden vanaf 1 janu ari geen visa te verstrekken voor een bezoek aan ons land. Op 1 janua ri, zo heeft het interim kabinet be sloten, wordt het voor Zuid Afrika nen verplicht een visum voor ons land te hebben. Het initiatief van CRM is door ambtenaren van dit de partement naar voren gebracht tij dens een gesprek dat men gisteren had met een delegatie van het Ko- mitee Zuidelijk Afrika en de heer S. Ramsamy, voorzitter van de South African Non-racial Olympic Comité. Olympisch team moet kwalificeren tegen Liechtenstein ZURICH Het Nederlands Olympisch voetbalelftal zal om toegelaten te worden tot de Europese voorronden van het Olympisch toernooi 1984 in kwalificatiewedstrijden Liechtenstein moeten uitschakelen. Het lot heeft dit bepaald. De winnaar plaatst zich voor groep C van de voorronden. Daarin zul len Joegoslavië, Roemenie, Italië en Oosten rijk de tegenstanders zijn. Ook West-Duits- land zal kwalificatiewedstrijden moeten spe len. Israel is de tegenstander. De winnaars van de vier groepen van de voorronden plaatsen zich voor het eindtoernooi. Daar voor is de Olympische voetbalkampioen van 1980, Tsjecho-Slowakije, geplaatst. Gelijkspel jeugdvoetballers WALLISELLEN Het Nederlandse voetbalelf tal, bestaande uit spelers tot 16 jaar, heeft in Wal lisellen een kwalificatiewedstrijd voor het toer nooi om het Europees kampioenschap tegen Zwit serland gelijkgespeeld: 1-1. Bij de rust was de stand nog 0-0. In de 48e minuut gaf Baumgartner uit een vrije trap de Zwitsers de leiding. Elf minuten later zorgde verdediger Schuurhuizen uit een kopbal voor de gelijkmaker. In de eerste helft was Neder land wat beter, na de hervatting stond de Oranje- defensie herhaaldelijk onder druk. In september van het volgend jaar spelen beide teams in Neder land de return. Ook Denemarken eri Luxemburg maken van de kwalificatiegroep deel uit. De opstelling van Nederland was: Kwakman (Volendam); Lankhaar (ARC Alphen). Schuurhuizen (Sparta), Cleynck (PSV). Van der Zwaan (Ajax); Baars (IVV Landsmeer), Le Grand (De Graafschap) en Oostrum (Ajax); Kilkens (NEC), Krommendijk (SKV Wageningen) en Berghuis (Apeldoornse Boys) (Ter Avest, SVZW Wierden). lljSCHEDE Rob Groe- r, de trainer van de ere- ooyisieclub FC Twente uif ischede is gisteren met middellijke ingang ont- igen. Hij had nog een Jntract tot het einde van ™t lopende seizoen. Groe ner trad voor het seizoen 1981/1982 in dienst bij FC Twente, dat zondag tegen Excelsior zijn zesde com petitienederlaag leed. Hij volgde toen Henny Hol- link op. Groener wordt op zijn beurt opgevolgd door Spitz Kohn. Kohn was in het verleden al jarenlang actief als oefenmees- ter van FC Twente, aanvanke lijk onder Kees Rijvers, later als hoofdtrainer. Binnen enke le dagen zijn nu de trainers van de beide Twentse clubs in het betaalde voetbal op no n-actief gesteld. Eerder deze week kreeg Jan Morsing ont slag aangezegd bij de Almelose eerste divisieclub Heracles. Kohn was dinsdag in principe akkoord met PEC Zwolle, maar hij vroeg een dag be denktijd, omdat hij nog een aanbieding op zak had. In' Zwolle treedt wellicht Cor Brom in dienst. Spitz Kohn vertrok eind sep tember 1979 bij de Enschedese eredivisieclub. Hij trainde ach tereenvolgens Go Ahead Eagles, Club Brugge in Belgie en Morning Star in Hong Kong. Bij de laatste ploeg heeft hij niet daadwerkelijk een training gegeven. De club bleek niet over de vereiste fi nanciële middelen te beschik ken. De eigenaar van de club ging failliet. Kohn tekende een contract dat hem tot het einde van het seizoen aan zijn „oude liefde" bindt. Kohn was ook speler van Sportclub En schede. komen en Inter het fel begeer de doelpunt bracht: 1-0. Kostbaar In plaats van het karwei af te maken, AZ '67 was er rijp voor, ging Inter onmiddellijk in de geliefkoosde verdediging om de zo kostbare marge te koesteren. De zenuwachtige Alkmaarse ploeg kon zich daardoor herstellen en speelde vooral op balbezit. Het gegroe peerde spel van de tegenstan der verhinderde AZ '67 in kansrijke posities te geraken. Na de onfortuinlijke start wil de de formatie van trainer Eij-' kenbroek zich daar echter niet te veel aan storen. Wel raakte de Alkmaarse ploeg uit het mentale evenwicht door pro vocaties van de Italiaanse spel verdeler Beccalossi en partijdi ge beslissingen van de Poolse arbiter Jargusz. Arntz ging voortdurend het duel aan met Beccalossi, waarbij het lang niet altijd zachtzinnig toeging. Beiden maakten bet in de 38e jlLAAN De afslan- ^ng van AZ '67 heeft ook Europees niveau het te (rwachten resultaat op- Jleverd. In de heksenke- van het uitverkochte Meaza-Stadion de routine van Inter 91doende om het sprank- nAlkmaarse hoop op een jiropa Cupsucces te ver- "etigen. Internazionale pn met 2-0 en had de steun van de i-jolse scheidsrechter Jar- ^Isz, die Tol om belache- «fce redenen van het veld jurde, eigenlijk niet ns nodig. De Italiaanse -^>ploeg ging, geheel vol- jns eerder geschreven ndities, over naar de van het Eu- bekertoernooi voor Bkerwinnaars. j>or AZ '67 zal de klap van de [schakeling bij thuiskomst harder aankomen dan gis- in Milaan. Nu deel- ■ming aan het Europese be- Krvoetbal voorbij is. zal de makke competitiestart pas "ht gevoeld gaan worden. AZ heeft een ploeg, die hard pgl moeten werken om zich n het eind van het seizoen eer bij de bovenste zes van eredivisie te klasseren. Die aats garandeert volgend jaar eer Europees bekervoetbal. ^t gebrek aan kwaliteit zal (or arbeid vergoed moeten prden. In de Nederlandse Impetitie kan dat zijn uitwer- ng hebben. Op Europees ni- zit dat er echt niet in, dat 'prd in Milaan wel bewezen. Ht als in Alkmaar stond er >or de thuisclub snel een D-iorsprong op hun scorebord. pvenkamp, gespannen voor jat zijn sollicitatiewedstrijd in alie heette, veroorloofde zich drie minuten een ongeloof de domheid. Een verdwaal- 0 bal in het strafschopgebied ipte hij met het achterhoofd olor naar doelman Hans de pning, die na 120 seconden 0£ '67 al van een nog vroege- deceptie had gered. De bal Qjn Hovenkamp was veel te icht, waardoor de snelle Bra- liaan Juary tussenbeide kon Het begin van het einde van AZ's Europa-Cupavontuur. Juary mikt de bal tussen de ingrijpende doelman De Koning en verdediger Reijnders door en scoort Inters eerste doelpunt. minuuf zo bont dat Jargusz wel tot het trekken van twee kaarten moest overgaan. Arntz en Beccalossi waren in de wedstrijd in Alkmaar ook al op de bon gegaan. Twee minu ten later liet Jargusz zien hoe een scheidsrechter zich in uit verkochte Italiaanse stadions kan laten beinvloeden. Pier Tol trapte op reglementaire wijze naar de bal, werd afgef loten en maakte een aanmer king. Jargusz zag blijkbaar zijn kans schoon de genereuze lei ding van Inter een weder dienst te bereiden en liet Tol zijn tweede gele karton van de wedstrijd zien. AZ '67 moest na die rode kaart met tien man verder, wankelde even na snelle acties van Bergama- schi, maar haalde toch de rust zonder grotere schade dan 1-0 Geagiteerd Beccalossi ging in de tweede helft door met zijn geagiteerde acties. Coach Marchesi had de in Milaan niet gerechtigde vrees, dat zijn spelverdeler het voorbeeld van Tol zou volgen en liet na een kwartier pu bliekslieveling Hansi Müller Beccalossi's plaats innemen. AZ '67 trok zich in die tweede helft terug in de defensie en wachtte de offensieve acties van de Italiaanse tegenstander af. Drieëntwintig minuten lang waren de aanvallen van Inter nauwelijks een probleem voor de door Hans de Koning goed geleide achtmansdefen sie. Slechts Talan betrok een positie in de frontlinie. In de 68e minuut ging het mis. Een scherpe voorzet van de nau welijks gestoorde Bergomi werd door Oriali op de paal gekopt. De Koning probeerde de terug springende bal nog te blokkeren, maar Altobelli bracht de 82.000 aanhangers tot uitzinnigheid: 2-0. Inter ging na het bereiken van die voordelige stand in de ver dediging en liet AZ '67 aan dringen. Terwijl de irritatis aan beide zijden hoog oplaai den (Müller trapte Arntz in het gezicht en Hovenkamp nam ten koste van een gele kaart wraak) bleek dat AZ '67 vooral aanvallend geen enkele vuist meer bezit. Dat is van de laatste competitiewedstrijden bekend en kwam in Milaan ook weer eens keihard naar voren. Slechts een wanhoops- sprong van de Deen Eigenbrod leverde nog een kans op voor AZ '67. Het was uiteindelijk de enige in het slotoffensief en dus in de gehele wedstrijd. In- ter zag door het opdringen van AZ '67 Juary en Altobelli nog enkele keren in kansrijke po sities verschijnen, maar beide spitsen hadden de scherpte in .de afwerking bij het maken van de beide ïnter-doelpunten voldoende getoond. Berusting Van teleurstelling was bij AZ '67 na de uitschakeling door Inter niets te merken. Er klonk vooral berusting door in de woorden, die in het Alk maarse kamp werden gespro ken. Slechts trainer Hans Ey- kenbroek was geëmotioneerd en vertelde niets nieuws toen hij er op wees dat het al na drie minuten en 22 seconden mis was gegaan. „Hugo Ho venkamp moet zo'n bal naar de zijkant koppen", zo zei hij. „Dom. Verder laat Pier Tol me natuurlijk in de steek door met de scheidsrechter te gaan praten. Ik had hem zo gewaar schuwd, maar hij doet het toch. Dan kun je zo'n rode kaart verwachten". Hugo Hovenkamp wenste zich niet te verweren tegen de aan tijgingen van zijn trainer. „Ik heb geblunderd. Ik stond ver der van De Koning dan ik had gedacht. Je kunt de klok op zo'n moment echter niet terug draaien. Je moet jezelf dan weer helemaal terug vechten in de wedstrijd. Na het uit het veld sturen van Tol waren we eigenlijk uitgespeeld, maar ik vond het toch knap dat we nog zo lang stand hebben gehou den", zei de verdediger. Als sollicitatiewedstrijd was Inter - AZ '67 voor Hovenkamp een flop. De libero besefte dat ter dege en meldde: „Wat heb ik nou van Italië te verwachten. Ik zal volgend jaar als 32-jari- ge gebruik maken van mijn vrije transfer, maar echte aspi raties om naar Italië te gaan heb ik niet. Pier Tol, die in Alkmaar nog een hele toekomst voor zich heeft, was het niet eens met de verklaring van Eykenbroek dat hij zich had laten provoce ren. „Die eerste gele kaart was pech. Onder de druk van de omstandigheden kwam ik blijkbaar in aanmerking. Bij dat tweede geval speelde ik, gewoon de bal, raakte Oriali niet eens en maakte dat in het Engels aan die Pool duidelijk. En dan trekt zo'n man een rode kaart. Zoiets had ik niet voor mogelijk gehouden. Er waren wel wat andere spelers, die er dan uit hadden mogen gestuurd", aldus de Volendam- mer, die in zijn voetballoop baan altijd wars is geweest van kwade bedoelingen. Inter Milan-AZ '67 2-0(1-0): 4. Juary 1-0, 68. Altobelli 2-0. Scheidsrechter: Jarguz (Pol); toeschouwers: 82.000. Rood: Tol (AZ '67); geel: Hovenkamp, Arntz (AZ '67) en Beccalossi (Inter). Inter Milan: Bordon; Bergomi, Col- lovati. Marini, Baresi; Bagni, Berga- maschi (Ferri), Beccalossi (Müller), Oriali; Juary. Altobelli. AZ '67: De Koning; Reijnders, Eigen brod. Hovenkamp, Steinmann; Van der Meer, Arntz, Jonker, Tiktak; Ta lan (Gaasbeek), Tol. DEN HAAG Celtic Glasgow, dat in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen Ajax uitschakelde, is gisteravond zelf gesneuveld. De achter stand van 2-0, die de Schotten twee weken geleden in San Sebastian tegen Real Sociedad opliepen, bleek in de thuis wedstrijd onoverkomelijk. De Spanjaarden konden in de eerste helft de score in even wicht houden. De doelpunten kwamen toen voor bijna .55.000 toeschouwers van McLeod en Uralde. Twee minuten voor tijd zorgde opnieuw McLeod wel dat Cewltic zegevier de maar de winst van 2-1 was niet voldoende. Bekerhouder Aston Villa bereikte, evenals de andere Engel se vertegenwoordiger Liverpool daags tevoren, de laatste acht. In Birmingham werd Dynamo Boekarest, dat op eigen veld repds met 2-0 had verloren, met 4-2 verslagen. Shaw, in de Roemeense hoofdstad goed voor beide doelpunten, was gisteravond driemaal succesvol. De vierde Engelse treffer kwam op naam van Walters. Standard Luik redde het niet tegen Juventus. In Turijn gin gen de Belgen met 2-0 ten onder. Paolo Rossi scoorde binnen een half uur (14 en 28e minuut in de eerste helft) beide tref fers. Hamburger SV .was één van de vijf Westduitse clubs, die in de drie verschillende toernooien een ronde verder kwamen. De club van trainer Ernst Happel, die weer voor twee jaar heeft bijgetekend, versloeg Olympiakos Piraeus, dat van het Karaskaikis-stadion in de Griekse havenstad was uitgewe ken naar het nieuwe Olympisch stadion in Athene, met 4-0. Voor 77.000 toeschouwers waren de Westduitsers duidelijk sterker. De Schotse scheidsrechter McGinlay hield het erg strak. In de eerste minuut deelde hij al een gele kaart uit aan een Griek, waarna er in tegenstelling tot de eerste wed strijd waarin twee rode en drie gele kaarten werden gege ven, weinig meer gebeurde. Polen hield met Widzew Lodz een vertegenwoordiger in het toernooi voor de landskampioenen. Binnen een half uur leidde Widzew voor eigen publiek met 3-0, waarna Rapid Wien iets kon terug doen. Het haalde op tot 3-2, waarna Surlit voor 4-2 zorgde. Nadat Wraga de stand op 5-2 had ge bracht kon Grebosz twee minuten voor tijd de bal rustig in eigen doel werken (5-3). Het had toch geen effect meer voor de Oostenrijkers, die de eerste ontmoeting met 2-1 hadden gewonnen. Onder de arbitrale leiding van Jan Keizer plaatste Sporting zich in Lissabon op grond van de regel dat de in een uitwed strijd gemaakte doelpunten bij gelijke doelcijfers dubbel tel len als achtste en laatste club. Voor 60.000 toeschouwers speelden Sporting en CSKA Sofia gelijk: 0-0. DEN HAAG Waar AZ '67 faalde, slaagde Kees Kist, de voormalige topscorer van de Alkmaarse ploeg met zijn nieuwe club Paris Saint Germain. De Franse bekerhouder zegevierde in de return voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup thuis met 2-0 over Swansea City uit Wales. Kist gaf al in de 5e minuut een duw in de goede richting door de score te openen. Aangezien de eerste wed strijd in een overwinning van 1-0 voor de Fransen was geëindigd, konden zij na de treffer van de blonde Nederlander vrijuit spelen. Het leverde toch niet meer dan nog één doelpunt op, gemaakt door Fernandez. De beide Spaanse vertegenwoordigers, Europa-Cuphouder Barcelona en de Spaanse bekerwinnaar Real Madrid, ken den ook weinig problemen bij de gang naar de kwartfinales. Beide clubs hadden zich in de eerste duels al een riante uit gangspositie verschaft en deden voorts wat van hen werd verwacht. Barcelona kwam op eigen veld tegen Rode Ster Belgrado nog wel met 1-0 achter, maar de Westduitse mid denvelder Schuster en international Alesanco zorgden als nog voor een eindstand van 2-1. Het eerste duel had Barce lona in de Joegoslavische hoofdstad al met 4-2 gewonnen. v Real Madrid zegevierde in Boedapest over Ujpest Dozsa met 1-0 (doelpunt van Santillana) en dat was ruim voldoende, omdat het eerste duel thuis was gewonnen met 3-1. Bayern München en Tottenham Hotspur voerden in het Olympisch Stadion in München een schimmenspel op voor de 35.000 toeschouwers. De dichte mist was daar de oorzaak van. Desondanks liet de Tsjechische scheidsrechter Daina de spelers van start gaan. De spelers van Bayern hadden ken nelijk de beste ogen, want zij scoorden vier keer tegen de Engelsen slechts eenmaal. De Westduitse bekerhouder kwam zodoende simpel in de kwartfinales. Ook de Belgische vertegenwoordiger Waterschei had een gemakkelijk avondje. Tegen BK Kopenhagen won de ploeg uit Genk met 4-1 na de eerste wedstrijd al met 2-0 in eigen voordeel te hebben beslist. Aberdeen uit Schotland (ten kos te van het Poolse Lech Poznan) en Austria Wien uit Oosten rijk (ondanks nederlaag tegen Galatasaray) completeren het gezelschap in de kwartfinales. DEN HAAG In het toernooi om de UEFA Cup handhaafden de Westduitse vertegenwoordigers zich. Werder Bremen en FC Kaiserslautern deden dat op routine tegen respectievelijk het Zweedse Brage en AC Napoli. Het door Rinus Michels gelei de FC Köln stuntte met een overwinning van 5-0 op Glasgow Rangers, waarmee het verlies in de uit wedstrijd (2-1) geheel werd uitgewist. Na tien mi nuten was het mede door een benutte strafschop van Engels al 2-0, daarna stormden de Schotten en scoorden de schotvaardige Westduitsers. Binnen 21 minuten was de score tot 4-0 opgevoerd. Na de rust bepaalde Allofs de eindstand op 5-0. Voor een zo mogelijk nog grotere verrassing zorgde Bohemi ans Praag. De Tsjechen, die de uitwedstrijd tegen Saint Etienne op 0-0 hadden gehouden, sloegen in eigen huis ge nadeloos toe: 4-0. Het Roemeense Cornivul Hunedoara werd in Serajevo door de Joegoslavische club van die naam vol komen van het veld gespeeld. Toen Pasic in de 79e minuut de stand op 4-0 bracht, raakten Dumitrache en Gabor zo verhit dat zij met de grensrechter op de vuist gingen. De Italiaanse scheidsrechter Menegali stuurde beide spelers naar de kleedkarrier. De Italiaansè clubs deden het niet best. AC Napoli, de club van Ruud Krol, werd uitgeschakeld door FC Kaiserslautern en AS Roma plaatste zich slechts, omdat het de strafschop pen beter benutte dan gastheer IFK Norrköping. Dank zij een treffer van Bergman haalden de Zweedse semi-profs de verlenging, waarin niet werd gescoord.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11