Top ministerie: ^Milieubeleid komt in de knel U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Nieuwe hulpactie voor Polen van start fieidóc Somotit Looproute voor blinden en slechtzienden Nieuwe middelen brengen straks s verlichting voor cara-patiënten MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Zware taak voor CDA CDA en VVD twisten over invoering van regionale reclame weer 3INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA 9" 'olitieman ichiet vriendin dood [RONINGEN Een 53-ja- ge hoofdagent van politie eeft gistermiddag in Gro- ingen zijn 33-jarige vrien- in doodgeschoten met zijn, ienstpistool. Ie man die met het slacht- ffer samenwoonde, is gear- ïsteerd. Het is nog niet be- end waarom hij haar heeft eërgeschoten en hoeveel :hoten hij heeft gelost, 'andaag wofdt sectie ver- icht op het lichaam van et slachtoffer. Gevaarlijke vloeistof uit loods gestolen AMSTERDAM Een partij van 278 flesjes met een levensgevaarlijke vloeistof is het afgelopen weekeinde uit een Amsterdamse loods gestolen. Volgens de politie gaat het om de hartstimulerende stof blokanol, die bij ondeskundig gebruik dodelijk is. Naast het gif werd kleding ter waar de van 32.000 gulden uit de loods Ont vreemd. Het gif dat vorige week uit een Arn hemse apothekersschool werd gesto len, is op drie flesjes na weer terecht De politie vond de flesjes na een ano nieme tip in een stadsplantsoen. „Morgen smaakt meer naar margarine" DEN HAAG Het door Unilever als roomboter aangeprezen product Morgen, smaakt meer naar margarine. Bovendien is het product te duur. Dit heeft Konsumenten Kpntakt (KK) gisteren mee gedeeld. Dit bleek bij een onderzoek van KK waarbij men een proef-panel liet zeggen welke boter naar mar garine smaakte en welke naar roomboter. Gemid deld 93 procent van de proevers vond dat Morgen naar margarine smaakte. Voor margarine wordt Morgen echter te duur verkocht. De grondstoffen kosten hooguit 58 cent, terwijl de adviesprijs van een pakje 169 cent is. KK concludeert dat het nieuwe product daarom vooral aantrekkelijk is voor de fabrikant en de winkeliers. APELDOORN Mr. Pieter van Vollenhoven heeft vandaag in Apeldoorn een looproute voor blinden en slechtzienden in ge bruik gesteld. De looproute is een proefproject van de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgangers (VBV). Het pad dat is vervaardigd uit aaneengesloten rubbertegels van zestig bij zes tig centimeter, verbindt het NS-station met het station van de Veluwse busdienst. Met een voelstok kan men de zachte tegels volgen. De in Japan ontwikkelde looproute wordt uitvoerig ge test door de Dienst Verkeerkunde van Rijkswaterstaat en de T.H. in Twente. Als blijkt dat blinden en slechtzienden veel ge mak hebben van het nieuwe systeem, zullen elders in Nederland ook dergelijke routes worden aangelegd. Voor de start van het experiment werd Apeldoorn gekozen, omdat daar relatief veel blinden en slechtzienden won^n. [Vervolg van de voorpagina) Iet ministerie was giste- en „plat". De teleurge- telde ambtenaren zelf achten kennelijk anders ver het milieubeleid van lie dag. Zij kregen het i.ieuws al in het weekein- le te horen en de officiële jevestiging gisteren ;wam op de elfde verjaar- ag van het directoraat Milieuhygiëne. De gehele lag werd gevuld met' iverleggen en speculeren iver de mogelijke gevol- ;en van de departementa- e herindeling. Het gebeurt allemaal zo snel n abrupt dat niemand precies neet wat er met hem gaat ge- leuren", is een veelgehoorde eactie. Er heerst onzekerheid iver de dingen die gaan ge- leuren, met name ook onder ie zes- tot achthonderd ambte- laren die deel uitmaken van Ie centrale ófdelingen en Siensteh, die zowel voor het jirectoraat Volksgezondheid fis Milieuhygiëne werken. Voor hen is de toekomst zeer Onzeker, omdat nog niemand kan zeggen waar men terecht komt: bij Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordering en Mili euhygiëne öf bij het nieuwe departement van Volksge zondheid en Welzijn. Óok de inspecties van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, die on derling veel samenwerken, gaan een onzekere toekomst tegemoet. Voor degenen die moeten afvloeien is op dit mo ment alleen toegezegd dat men bij plaatsing op een ander mi nisterie of overheidsdienst een voorkeursbehandeling zal krij gen. Onder leiding van de toe komstige minister van Bin nenlandse Zaken zal uiterlijk 1 januari een gedegen reorgani satieplan in elkaar moeten worden gezet. „Toen het ministerie van CRM tien jaar geleden uit Sociale Zaken ontstond, waren er meer ambtenaren nodig om de nieuwe plaatsen te beman nen", vertelt een voorlich tingsambtenaar. „Maar over de gevolgen van de herindeling waar het nu om gaat, zijn heel wat ambtenaren erg onzeker. Door verschillende directora ten bij elkaar te schuiven, ont staan er allerlei dubbelfuncties en dubbelafdelingen". Optimaal Óok de gevolgen voor het mi lieubeleid worden onder de loep genomen. „Er treedt ei genlijk een verschuiving op", aldus een ambtenaar van Mili euhygiëne. „De herindeling vindt plaats, net nu de samen werking, tussen Milieu en Volksgezondheid na jarenlang hard werken optimaal was ge worden. Nu moeten we met Volkshuisvesting als het ware helemaal opnieuw beginnen". Na de herindeling ligt het voor de hand dat tegenstrijdige be langen tussen Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening een rol gaan spelen. Volgens mr. A. Staatsen, plaatsvervan gend directeur-generaal van Milieuhygiëne, zijn die tegen strijdigheden binnen de depar tementen altijd te vinden. „Die waren er ook tussen Volksgezondheid en Mileuhy- giëne. Denk maar aan de bouw van ziekenhuizen, aan de hele watervoorziening. Ik verwacht wel dat door de her indeling er meer politieke be slissingen genomen moeten worden. Want wanneer Volks gezondheid en Milieuhygiëne over twee ministeries zijn ver- In de middagpauze sprak directeur-generaal Reij de verzamelde Milieu-ambtenaren toe. deeld, spelen de problemen over gif en afval bij twee mi nisters, elk met een eigen ver antwoordelijkheid. Hun beslis singen worden aan het parle ment voorgelegd en dan is er meer kans op vooruitschuiven 'van belangrijke zaken, meer kans op uitstel". Volgens de Staatsen, zal het milieubeleid uiteindelijk de dupe worden van de herindeling. „We lopen natuurlijk een achterstand op in tijd. De eerste maanden zul len we druk bezig zijn met het inpassen van de verschillende functies en afdelingen". „Ons beleid" Minister Gardeniers bena drukte gisterochtend in haar toespraak de goede samenwer king met haar staatssecretaris Lambers door te spreken over „Ons beleid, óns departe ment". Een ambtenaar die bij die bijeenkbmst aanwezig is geweest, benadrukt hoe moei- iijk'het beleid van milieu en gezondheid zijn te scheiden. „Het probleem van lood in benzine aanpakken door twee verschillende ministeries, is natuurlijk bepaald geen ideale situatie". Directeur-generaal Reij meent dat Milieuhygiëne meer met Volksgezondheid dan met Ruimtelijke Ordening te ma ken heeft, hoewel ook hiermee verschillende raakvlakken, met RO zijn. „Het is niet goed dat Milieuhygiëne naar Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening verhuist", zo liet weer een andere ambtenaar horen. „Het is wel goed dat de herin deling al binnen twee maan den achter de rug moet zijn. Miliehygiëne werkt met jonge, enthousiaste en gemotiveerde mensen. Te lang gezeur over mogelijke gevolgen van de herindeling zal de motivatie ondermijnen en het milieube leid verder vertragen. En daar zijn de mensen in gifwijken nooit mee gediend". De overheid heeft de spelre gels met betrekking tot de re organisatie van de rijksdien sten met voeten getreden, nu blijkt dat het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne wordt opgeheven, zegt de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel in een re actie. Met de opheffing van dit departement worden de belan gen van het personeel en de vertegenwoordigers van de bonden miskend, aldus de bond. De aankondiging van de informateur, dat nog overleg over de uitvoering zal plaats vinden, is volgens de CFO niets anders dan een poging om de brand te blussen. De ambtelijke top van Volks gezondheid en Milieuhygiëne heeft vanochtend een spoedbe raad met de bonden gehad over de opheffing van het mi nisterie. Het uitladen van de hulpgoederen. '.OETERMEER De (voorlopig) laatste twee 'rachtwagens met hulp- joederen voor Polen zijn paterdag in ons land te ruggekeerd. De vier Pool de ziekenhuizen in Lubin ?n Zabkowice Slaskie wa ren erg blij met de 40 ton lan medische hulpgoede ren. Deel II van „Puzzelen roor Polen" is nu afgeslo- slecht is. Dr. Orest Bugier, een chef de kliniek, trof bij de goe deren, beademingsapparatuur, infusievfoeistoffen, kleding, zeep, en nog veel meer aan. De ziekenhuizen hebben nieuwe behoeftenlijsten meegegeven. Op dit moment is er bij de aangesloten humanitaire hulp verleningsinstellingen van de Stichting Puzzelen voor Polen echter geen geld meer om aan al de aanvragen te voldoen. De Stichting heeft dan ook een nieuwe hulpactie georgani seerd onder het motto: „Ook de Polen hebben recht op een gezond leven".' De Stichting roept de mede werking van alle lezers in om de Polen te helpen. Dat kan door geld te geven. „De Polen hebben zeker nu alle hulp no dig om de strenge winter goed door te komen". Stichting Puz zelen voor Polen, giro 8618. UTRECHT Het is zeer wel denkbaar dat we op korte ter mijn een doorbraak kunnen verwachten op het terrein van nieuwe medicamenten voor cara-patiënten. Deze voorzich tige uitspraak deed de direc teur van het Nederlandse Ast ma Fonds, J. Siebelink, giste ren op een bijeenkomst naar aanleiding van het congres „receptoren en cara" dat don derdag in Utrecht begint en dat drie dagen duurt. Het ziet er vooralsnog niet naar uit, dat de wetenschap pers achter de diepere oorzaak van CARA (astma, bronchitis en longemfyseem) zullen ko men. Dat is namelijk een zeer complex vraagstuk, waarbij ook erfelijke factoren een rol spelen. De vraag waarom de een wel gevoelig is voor be paalde prikkels en prikkelen de stoffen, terwijl de ander het er niet benauwd van krijgt, zal voorlopig wel niet worden be antwoord. Maar waardoor de benauwdheid ontstaat en wat er dan van binnen" gebeurt, wordt wel steeds duidelijker. Dat maakt het ook gemakke lijker, medicijnen te ontwikke len die de benauwdheid daar waar ze ontstaat kunnen be strijden. De Nijmeegse farmacoloog prof. J.E. Ariëns legt er overi gens de nadruk op, dat genees middelen niet alleen zaligma kend zijn. De meeste mensen die last van cara hebben, ko men al een heel eind als ze met deze handicap net zoveel rekening houden als brildra gers en kleurenblinden dat doen met de hunne. Als voornaamste taak voor het Nederlands Astma Fonds ziet prof. Ariëns dan ook, „ervoor te zorgen dat mensen met ast ma geen astmapatiënt wor den". Dat neemt niet weg, dat van de naar schatting meer dan één miljoen Nederlanders met cara er tussen de twee- en driehonderdduizend Zulke ernstige klachten hebben dat ze min of meer regelmatig, ook met medicijnen, moeten worden behandeld. Op het ogenblik bestaan er al acht soorten medicamenten die elk weer vele toedienings vormen hebben. Een probleem dat zich daarbij voordoet is dat enkele, in sommige gevallen, zo goed helpen, dat de patiën ten geneigd zijn tot overdose ring. Dat kan bij een bepaald soort middelen in spuitbussen riskant, zijn. Ze werken wel „opluchtend" doordat ze bij voorbeeld spierkramp in de luchtwegen opheffen, maar een tweede oorzaak van de be nauwdheid zoals een overmaat aan slijm in de luchtwegen, waartegen een ander middel nodig zou zijn, blijft dan te lang onopgemerkt. 'rie maanden geleden werd tijdens een bezoek van dr. "prangers duidelijk dat de 'oolse patiënten op de intensi- 'e care afdeling van het zie- ;enhuis in Zabkowice Slaskie n volstrekt ontoereikende handeling kregen. De op- irengst van de puzzelactie 'erd dan ook voor een deel ibruikt om levensreddende ledicamenten te kopen. En loor nieuwe desinfectiemi,dde- len is de hygiëne in de zieken huizen nu ook behoorlijk. De medische adviseurs van de Stichting Puzzelen voor Polen cbncludeerden dat de kwaliteit Jvan gezondheidszorg in Polen ADVERTENTIE Meer voorlopige aanslagen leveren 400 miljoen op DEN HAAG Het opleg gen van voorlopige aansla gen inkomstenbelasting aan de groep belasting plichtigen met een belast baar inkomen beneden een bepaald maximum, waarbij in hoofdzaak spra ke was van inkomsten uit meer dan één dienstbe trekking, levert in 1982 240 miljoen op. Demissio nair minister Van der Stee van Financien zei dat gis teren in zijn antwoord .pp vragen van het Kamerlid Woltgens (PvdA). De maatregel, die in 1982 slechts door een deel van de inspecties werd toege past, zal in 1983, als er een landelijke instructie komt, 400 miljoen extra opleve ren. Het onderzoek was nodig omdat steeds meer definitieve aanslagen van grote omvang werden op gelegd. Uit het onderzoek bleek dat landelijk circa 40.000 posten voorkomen die tot tussen, de 2.000 en 10.000 gulden bijbetaling leiden. Van der Stee wil niets doen voor mensen die nu een voorlopige en een de finitieve aanslag in de bus krijgen. Algemeen uit gangspunt is, aldus Van der Stee, dat geen inkom stenbelasting behoeft te worden betaald voordat inkomsten waarop die be lasting betrekking heeft, worden genoten. Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintigmaal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u dne keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten varr de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! NADAT met het akkoord over de zetelverdeling net voor het weekeinde de laatste politieke hobbel voor de totstandko ming van het kabinet-Lubbers was genomen, duurt vooral bij het CDA het zoeken naar een goede bezetting van de mi nistersposten nog voort. Theoretisch is het mogelijk dat daar bij nieuwe politieke problemen opdoemen. Dat gebeurde bij voorbeeld in 1967, toen Biesheuvel een kabinet wilde forme ren, maar naar zijn oordeel onvoldoende kandidaten van voldoende kwaliteit van de deelnemendepartijen kreeg voorgedragen. Met die ploeg hield De Jong het als premier vervolgens vier jaar uit. Lubbers zal er overigens wel in sla gen een goede plo^g bijeen te krijgen. VAN de zetelverdeling is het meest opmerkelijk, dat het CDA vrijwel alle sleutelposities bezet en de VVD vrijwel geen. Algemene Zaken, Financiën, Sociale Zaken, Buiten landse Zaken, Defensie en Onderwijs zijn stuk voor stuk de partementen, waar in de komende jaren de echte zaken ge daan moeten worden. Maar ook Welzijn, met als belangrijk onderdeel het mediabeleid, is in CDA-handen. Tussen CDA en VVD bestaan niet geringe meningsverschillen over het mediabeleid, zoals onder meer bleek uit wijzigingen die in het concept-regeerakkoord moesten worden aangebracht. Die verschillen zijn nu weliswaar niet langer verdoezeld, maar in het definitieve regeerakkoord zijn de problemen niet echt opgelost, maar doorgeschoven naar de media-nota, die volgend jaar moet verschijnen. Het is duidelijk dat de partij die het media-beleid in handen heeft, een belangrijke voorsprong bezit. Het regeren in deze tijd van economische neergang is een zware taak. Er moeten tal van impopulaire maatregelen wor den genomen en het zullen vooral CDA-ministers zijn die daar de grootste verantwoordelijkheid voor dragen. Dat geldt voor de VVD-ministers veel minder, met uitzondering van de nieuwe vice-premier en minister van economische zaken Van Aardenne en de minister van binnenlandse zaken Riet kerk. Mogelijk is dat het gevolg van gewoon slecht onder handelen door Nijpels. Maar het zou ook kunnen zijn dat de VVD, na de opzienbarende groei, de verantwoordelijkheid schuwt nu het oppositiegeluid van het afgelopen jaar moet worden omgezet in regeringsbeleid. Kandidaat voor Defensie was moeilijk te vinden (Vervolg van de voorpagina) Tot nu toe heeft het CDA gro te moeite gehad met het vin den van een kandidaat die in staat en bereid is Defensie op zich te hemen. De afgelopen week is binnen het CDA ster ke druk uitgeoefend op de huidige minister van Land bouw, De Koning, maar deze heeft zich hiertegen verzet. Lubbers praatte gisteren met De Koning, die op dit moment tevens fungeert als waarne mend fractieleider van het CDA, over mogelijke CDA- kandidaten. Eerder op de dag ontving Lubbers ex-informa- teur Scholten. Indien De Ruiter minister van Defensie wil worden, is het waarschijnlijk dat de huidige minister Deetman op Onder wijs blijft, in het kader van de verdeling van de posten over de bloedgroepen KVP, ARP en CHU. Volgens die opzet dient de CHU een minister te leveren. Tot nu toe werd daar bij de naam van Van Ver- schuer voor Defensie ge noemd. In deze opzet is het mogelijk dat De Koning fractieleider van het CDA wordt. Oud-mi nister Braks maakt dan een goede kans opnieuw minister van Landbouw te worden. DEN HAAG CDA en VVD verschillen nog steeds van me ning over de passage in het re geerakkoord over het toelaten van reclame op regionale en lokale omroepen. Dit bleek gisteren eens te meer tijdens een discussie tussen mediaspe- cialisten van CDA en VVD in de Tweede Kamer, Van der Sanden en Keja, gisteren voor de KRO-televisie. Volgens de VVD'er Keja moet die regionale reclame er wel komen, ipits de pers ook mee mag doen. CDA-mediaspecia- list Van der Sanden benadruk te daarentegen dat het regeer akkoord moet waarborgen dat er genoeg verschillende regio nale media blijven. Enkele da gen geleden nog zei hij dat de regionale reclame de doods teek voor de regionale pers zou betekenen. Volgens NDP- secretaris Van der Zanden moeten er in elk geval com penserende maatregelen geno men worden voor de regionale pers, als de regionale STER wordt doorgezet. NOS-voorzit- ter Erik Jurgens uitte grote bezwaren tegen de plannen van CDA en VVD om de zendtijd van de NOS fors te beperken. „En politici moeten zich ook niet bemoeien met de uitzendingen van de NOS". Echtgenote verkracht: vier maanden celstraf ALMELO De rechtbank in Almelo heeft een 43-jarige man uit uit Denekamp voor verkrachting van zijn echtge note, waarvan hij van tafel en bed gescheiden leefde, veroor deeld tot vier maanden voor waardelijke celstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van 1500 gulden of 30 dagen cel. De eis luidde vier maanden waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank achtte hem verminderd toere keningsvatbaar. Verkrachting binnen het huwelijk is niet strafbaar, maar er was hier slechts sprake van een „papie ren" huwelijk. De veroordeel de bleef de vrouw ook na de scheiding van tafel en bed las tig vallen. Af en toe regen DE BILT Boven het land bevindt zich een wolkenzo ne, die maar weinig van plaats verandert. Dit gebied vormt de grens tussen zachte lucht boven Europa en koe lere lucht in het noorden. In middels komt een lagedruk gebied ten zuidwesten van Engeland dichterbij. Hier door wordt de wolkenband breder en dikker. Morgen is het in het gehele land be wolkt en valt er ook af en toe regen. De middagtempe- ratuur blijft met 13 graden hoog voor de tijd van het jaar. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Den Helder goh bew. w.bew. 15 2 On onbew. 24 15 On Munchen Stockholm geh bew. Casablanca onbew. Las Palmas n.ontv. onbew. 28 15 0 mrp

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9