Leiderdorp en Zoeterwoude willen uit woonwagenschap REGIOlJOURlNflflL Commissie: Ander plan voor Hoofdstraat bij uitblijven subsidie lEGIO Leiderdorp schond afspraken niet' Twee ton nodig voor restauratie kerktoren Katwijk Zwangerschapszwemmen in Rijnsburgs Waterbos Samenzangavond: nieuw initiatief in Lissese kerk LEIDSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 )oortrekking niddenberm Voordsingel LEIDSCHENDAM De ge- ïieenteraad van Leidschen- lam heeft gisteren met 17 te ren 6 stemmen een voorstel [angenomen om 140.000 gul- en beschikbaar te stellen foor doortrekking van de piddenberm van de Noordsin-' |el ter hoogte van de LOM- phool „De Vliethorst" aan de ?rinses Carolinalaan. Tegen- temden PvdA, Gemeentebe- bngen, D'66 en PPR/PSP om- fat zij de beveiling van de jversteek van en naar Prin- enhof onvoldoende vonden. BURGEMEESTER OVER RELATIE MET OEGSTGEEST: LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft de afspraken met de gemeente Oegstgeest met betrekking tot de kandidaat stelling van wethouder J. Bezemer als lid van het dagelijks be stuur van het Energiebedrijf Rijnland niet geschonden. Dit deel de burgemeester M. A. van der Have gisteravond mee naar aan leiding van vragen van VVD-fraktievoorzitter mevr. C. Huigen van Boven. Na de beroering die daarover vorige week na afloop van de vergadering van de Algemene Raad was ontstaan, wild^ zij weten of het college zich wel tegenover Oegstgeest als heer had gedragen. Burgemeester Van der Have hield de raad voor dat het „gentle mens agreement" dat Oegstgeest en Leiderdorp elkaar in het college van beheer om de vier jaar opvolgen, door het EBR om zeep was geholpen, door te bepalen dat het College van Beheer van het energiebedrijf de aanbevelingen, voor dit college doet. Het college van Leiderdorp heeft niet geprobeerd wethouder Bezemer van een herbenoeming in het college van beheer van het EBR af te houden. „Het zou onjuist zijn een dergelijk verbod in het leven te roepen. Het is niet in het belang van de gemeente( Leiderdorp. Het EBR heeft niet zonder bedoeling de reglemen-' ten op dit punt veranderd. De Algemene Raad bepaalt of de af spraak nog geldt", aldus Van der Have. De Leiderdorpse burgervader vond dat de afspraak al eerder doorbroken was met. de verkiezing van een afgevaardigde uit Rijnsburg in de plaats van de afgetreden wethouder Van Belle, uit Oegstgeest. „Destijds maakte daar niemand bezwaar tegen", zo stelde Van der Have. De fraktievoorzitter van het CDA J. den Boeft was toch niet he lemaal tevreden met de handelswijze van het college. „Was het niet beter geweest vooraf contact met Oegstgeest op te nemen", zo vroeg Den Boeft, die zich wel degelijk de verontwaardiging aan de kant van Oegstgeest kon indenken. Burgemeester Van der Have moest erkennen dat dit achteraf gezien toch beter was geweest. Hij beloofde de raad dit alsnog te doen. Van der Have had goede hoop dat aan de commotie die was ontstaan een einde kan worden gemaakt. i,LAKS LEIDEN ZADELT ONS OP MET UITGAVEN" Televisie De KRO maakt woensdagavond in De Schel ft in Noordwijkerhout opnamen voor het televisieprogram ma „De KRO komt langs in...". De opnamen beginnen om acht uur en er zullen veel artiesten optreden: Thé- rèse Steinmetz, Oscar en Debbie, Mini en Maxi, Corrie van Gorp, Babe, Bennet Bee, Joe Bourne, Linda de Suza, Liesbeth List en het orkest van Tony Eyk. Het geheel wordt gepresenteerd door Hans van IVilligen- burg. Kaarten voor dit programma zijn verkrijgbaar bij de VVV (telefoon 02523-2096). Kinderhienen De buurtvereniging Wilhelmina houdt voor woensdag een kienmiddag voor kinderen van de vereniging. De aktivi- teiten hebben plaats in De Voorhof, alwaar de jeugd om 14.00 yur aan de bak kan. Om daar tijdig en met z'n allen te komen, vertrekt men om kwart voor twee vanuit de Prins Bernhardstraat. Duburg In het ontmoetingscentrum Het Anker in Hazerswou- de is de hele maand november een expositie ingericht van de Haagse kunstenaar Dick Duburg. De kunste naar zegt geïnspireerd te zijn door de natuur. Hij volg de de Vrije Academie in Den Haag. Zijn laatste werk bestaat uit etsen en lithografie. De tentoonstelling aan de Chopinlaan 2 is op werkdagen open van zeven tot half twaalf 's avonds, op zaterdag van twee tot vijf uur en van acht tot half twaalf. Op zondag van twaalf tot vijf uur en van zeven tot half twaalf. Speelgoedbeurs Het Vrouwentrefpunt in Alkemade houdt komende vrij dag weer haar jaarlijkse Speelgoedbeurs. De beurs wordt ditmaal gehouden in „De Alkeburcht". Het te verkopen speelgoed kan ingeleverd worden van 9.30 uur tot 10.30 uur. De verkoop wordt dan gehouden 's middags van 13.30 uur tot 15.00 uur. Het afrekenen en afhalen van niet-ver- kocht speelgoed vindt diezelfde middag plaats van 16.00 uur tot 16.30 uur. LEIDERDORP De ge- jneente Leiderdorp zal in beroep gaan bij de Kroon legen het besluit van Ge deputeerde Staten om een jrediet van f 850.000.-' 'oed te keuren voor de fenovatie van de gas- en elektriciteitsvoorziening n het regionaal woonwa- jencentrum aan de Haar- emmertrekvaart te Lei- len. Leiderdorp zal met SASSENHEIM Als er ?een subsidie komt voor ie inrichting van de ioofdsfraat als winkelerf, hoet er een ander plan op &fel komen. Tot die con- lusie kwam de commissie foor economische aange legenheden gisteravond ijdens de eerste bijeen komst van deze nieuwe idviescommissie. Ter tafel Iag het schetsontwerp 'oor de Hoofdstraat, zoals at tijdens de najaarsfees- en voor iedereen ter inza- |e heeft gehangen. De losten voor het project "porden inmiddels geschat Ip 1,4 miljoen gulden, en jet is nog uitermate onze- ier of er subsidie voor omt. loals bekend is de subsidiepot lan het rijk voor modernise- Ing van winkelcentra leeg. Pethouder E. Keyzer ver lacht halverwege de maand ecember te weten te komen f er door overschotten elders lisschien toch nog subsidie los i peuteren is. Zo niet, dan wil Ij het plan bij de provincie de gemeente Zoeterwoude vermoedelijk ook uit het regionaal woonwagen schap treden. Dat bleek tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering. Het gemeentebestuur van Leiderdorp had in mei van dit jaar bij GS geprotesteerd tegen de voorgestelde begro tingswijziging van het regio naal woonwagenschap rayon Leiden om de renovatie mö- voor subsidiëring voordragen in het kader van het Regio naal Sociaal Economisch Be leid. De provincie zal echter hooguit 200.000 gulden bijdra gen, terwijl de bijdrage van het rijk de helft vap de totale kosten zou zijn. Volgens het CDA-raadslid A. M. Mazee moet men zich gaan afvragen of het in de huidige tijd van financiële te genvallers nog wel economisch verantwoord is om het plan op, deze wijze uit te voeren. „Kunnen wij, rijk, provincie, gemeente, middenstand en na tuurlijk consument, dat geld hiervoor nog wel missen. Is het niet beter om een prome nade zonder extra voorzienin gen aan te leggen. Nu dan zeer sober uitvoeren en als het over een paar jaar beter gaat het goed doen en dan niet gecon fronteerd worden met een straat, die niet helemaal is zo als je zou willen, maar waar niets meer aan te veranderen is", zo vroeg hij zich af. Zijn VVD-collega G.C. Ciggaar voegde daaraan toe dat er nu al gedacht moet worden aan alternatieven voor het geval subsidiëring uitblijft. Mevrouw C. Kuijsten (Progressief Sas- senheim) stelde tot slot dat duidelijk gezegd is dat het gelijk te maken. Met het be sluit deze begrotingswijziging goed te keuren blijken GS het protest van Leiderdorp naast zich te hebben neerge legd. Het CDA-raadslid J. Tieken was hier zeer ont stemd over. „Hier is werke lijk de grens bereikt. Door de laksheid van de gemeente Leiden wordt Leiderdorp op gezadeld met uitgaven", al dus een ontstemde Tieken, die het college adviseerde schetsplan een idee geeft van hoe het zou kunnen, maar geen definitief plan is. Wethouder Keijzer meldde ook nog dat de gemeente Sas-, senheim de bereidheid heeft getoond naar de provincie toe om, in het kader van het streekplan Zuid-Holland West, enige kantoorruimte in de ge meente te realiseren. „Dat hangt gedeeltelijk samen met de eventuele komst van een NS-station in Sassenheim. Dan zou er meer gebouwd kunnen worden", aldus de wethouder, Bovendien maakte hij kenbaar dat B. en W. in een reactie op de evaluatienota van het streekplan bij de provincie zal pleiten voor het geven van een meer regionaal karakter aan hët bedrijventerrein Jagt- lustkade. Dat is nu nog door de gemeente voorbestemd voor Sassenheimse onderne mingen, maar men wil nu ook graag regionale bedrijven gaan werven. met de uitspraak van GS naar de AROB-rechter te lo pen. VVD-fraktievoorzitter C. Huigen-van Boven ging nog verder door van het college te vragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid om uit het regionaal woonwagenschap te treden.; De overige raadsfrakties van PvdA, D'66 en PPR sloten zich volledig bij het CDA en de VVD aan. Tegenover een zo eensgezinde raad was het voor wethouder I. J. Ge- hner-Ellenberger niet moei lijk om de nodige toezeggin gen te doen. Zij hoopte de raad al op 10 november met een voorstel voor uittreding te kunnen benaderen. Mevr. verwachtte dat de gemeente Zoeterwoude, die net als Lei derdorp een eigen regionaal kampje heeft, dezelfde stap zal ondernemen. PVDA LEIDSCHENDAM: „Gemeente staat er financieel prima voor" LEIDSCHENDAM De fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Leid- schendam vindt dat de fi nanciële situatie van de gemeente aanzienlijk be ter is dan recente publica ties doen geloven. Het is de begroting voor vol gend jaar vermelde tekort van, 7 ton is volgens de fractie be grotingstechnisch weliswaar juist maar er zijn vergelijkin gen gemaakt tussen onverge lijkbare grootheden. Bij de uit gavenramingen zou wel reke ning zijn gehouden met loon- en prijsstijgingen maar bij de inkomstenramingen slechts ten dele. Verder zou het tekort een gevolg zijn van het in één jaar afschrijven van bijna zes honderdduizend gulden voor het asfalteren van een aantal •olderwegen. Ook heeft het ollege van burgemeester en vethouders geen rekening ge- iouden met het overschot dat •p de financiering van de in anbouw zijnde bibliotheek ontstaat. De bibliotheek zou worden gefinancierd met de begrotingsoverschotten van 1980 en 1981. Deze overschot ten zijn echter 3 miljoen gul den hoger dan geraamd terwijl de bibliotheek 5 ton minder gaat kosten dan oorspronkelijk werd gedacht. De PvdA wil met behulp van deze gunstige uitkomsten pro beren de plaatselijke werkge legenheid te stimuleren en ge meentelijke tarieven als elec- triciteit en onroerend goed-be- lasting verlagen. KATWIJK De kerkto ren van de katholieke Jo hannes de Doperkerk moet voor tweehonderd duizend gulden gerestau reerd worden. De laatste vijf jaar komen er steeds meer gebreken van het in 1911 neergezette gebouw aan het licht. Een door de parochianen ingestelde commissie heeft nu beke ken wat de reparatie gaat kosten. Alhoewel van buiten lijkt alsof er niets aan de hand is, blijkt er wel degelijk het een en an der aan het metselwerk en de verankering van de spits te mankeren. Het metselwerk is in de loop der tijden vaak bij gelapt. Nu is het punt bereikt dat het te slecht is. Door de doorgeroeste verankering van de spits gaan de klokken lang zamerhand verzakken. Het uurwerk in de toren is ook nodig aan een opknap beurt toe. Pastoor van Mast- wijk:„We zijn erg trots op dit uurwerk, vooral omdat het al sinds 1911 permanent heeft ge lopen. Nu licht de klok echter al vele maanden stil. Dat is een spijtige zaak. Behalve de. klok moeten ook de luikjes in' de hoge spits worden vervan gen evenals de leien". Een ma- terialendeskundige onderzoekt momenteel wat er verder nog aan vervanging toe is. De heer Hoeboer van de res tauratiecommissie van de to ren hoopt in e€n korte tijd de benodigde twee ton op tafel te krijgen. Een laatst gehouden veiling bracht al 26.000 gulden op dus commissie wanhoopt nog niet. Ook hebben de ge meente Katwijk en het Anjer fonds steun toegezegd. Tevens is er een actie voor oud-papier, waarvoor de commissie een container aan de Achterweg neergezet. Verder moeten er inkomsten uit een bingoavond, een loterij en uit de verkoop van kerst- en nieuwjaarskaar ten komen. GS wijzen bezwaren tegen plan 's Gravendijkseweg af NOORDWIJK De bezwa- ren tegen het plan 's Graven dijkseweg in Noordwijk zijn door Gedeputeerde Staten (GS) afgewezen. In het be stemmingsplan is de inrichting van een woonwagenkampje bij De Krom opgenomen. Veel be zwaren tegen het plan richten zich op de aanwezigheid van de voormalige vuilnisbelt en de daardoor veroorzaakte ver ontreiniging van de bodem. De heer L. Ramackers, woon achtig aan de 's Gravendijkse weg, maakt met name bezwaar tegen het feit dat het voorziet in een regelmatig en langdurig verblijf van mensen op de voormalige vuilnisbelt. Hij is dan ook tegen de vestiging van een woonwagenkamp, be drijven, theepaviljoens, en vrij toegankelijk parken met speel weiden. Als reden daarvoor noemt hij het feit dat de regio nale inspectie verklaard heeft, dat de belt is vervuild en dat door het grondwater chemi sche afvalstoffen worden ver spreid. Uit onderzoeken van de inspectie is gebleken dat, hoewel de belt in 1972 werd gesloten, in de periode van 1978 tot 1981 nieuwe chemi sche stoffen in de stortplaats zijn gevonden. GS stellen dat de afstand van minimaal 200 meter tussen belt en woonwa genkamp planologisch aan vaardbaar is. RIJNSBURG/VALKEN BURG „Nee, hoor dat kan ik niet meer", klinkt het vanuit het water als fysiotherapeute me vrouw E. Witmaar haar volgende oefening opge eft. „Mijn buik laat dat niet meer toe!" Grote hi lariteit, want de andere aanwezigen weten, dat ze vroeg of laat ook aan de beurt komen. De opmer kingen zijn niet van de lucht en de dame in kwestie wordt door haar zwemvriendinnen nog eens extra aangespoord, maar ze kijkt hoe de an dere dames de oefening wel doen en geniet van het warme water. Ze is één van de ongeveer 35 dames, die elke week in het water liggen van het overdekte zwembad Het Waterbos om onder de vakbekwame leiding van fysiotherapeute me vrouw Witmaar aan het zwangerschapszwemmen mee te doen. Een uniek gebeuren voor deze klei ne gemeente. Dames, die zwanger zijn, zijn tussen de twaalfde en zesen dertigste week van hun blij de verwachting van harte welkom om aan dit zwem men mee te doen. Dit zwan gerschapszwemmen is uniek in Nederland. In sommige grote plaatsen wordt het wel 1, maar dan gaat i kleine groepjes of het gebeurt doorgaans niet onder vakbekwame leiding. In Rijnsburg werkt iedereen aan dit gebeuren mee. De artsen, verloskundigen en het Academisch Ziekenhuis Leiden staan achter deze ak- titiveit en samen met de di recteur W. Jansen van Het Waterbos heeft de fysiothera peute een speciaal zwemuur in het leven geroepen voor zwangeren. Veel deskundigen adviseren het zwemmen tijdens de zwangerschap, maar voor de meeste deelneemster is de sfeer toch de belangrijkste reden om mee toe doen. Me vrouw Witmaar doet er van alles aan om deze lestijd zo gezellig mogelijk te maken. Na het zwemmen kleden de dames zich vlug aan om daarna met zijn allen van een kopje koffie te genieten. Deze koffie wordt hun gratis aan geboden door directeur Jans sen en onder het genot van deze consumptie kunnen ze nog even gezellig met elkaar nakletsen en gegevens uit wisselen. Zwangerschaps- gymnastiek Mevrouw Witmaar zelf is erg blij met deze activiteit. „Be wegen is gezond voor li chaam en geest", merkt zij op. Goed gericht en gedo seerd bewegen tijdens de zwangerschap is zeer nuttig. Lichaamsfunkties, die zowel voor moeder als kind van be lang zijn, worden daardoor gestimuleerd en ondersteund. Het is dan ook hierom, dat tegenwoordig veel aanstaan Mevrouw Witmaar oefent met de zwangere dames in het water. de moeders van hun arts of verloskundige het advies krijgen om naast een cursus zwangerschapsgymnastiek, ook aan zwangerschaps zwemmen te doen. Doch hierin zit natuurlijk wel ver schil. Tijdens de cursus zwan gerschapsgymnastiek wordt vooral aandacht besteed aan het voorbereiden op de be valling door het aanleren van speciale bevallingstech nieken. Daarnaast wordt uit gebreid aandacht besteed aan houding en beweging van de moeder, omdat deze door de gewijzigde lichaamsomstan digheden drastisch verande ren. Een mooie aansluiting daarbij is, dat vooral het be wegen wat meer aandacht krijgt. Dat dit bewegen dan in een ontspannen vreugde volle omgeving plaatsvindt, is toch wel een belangrijke bijkomstigheid. Daarnaast wordt aandacht besteed aan ademhalings- en ontspan ningsoefeningen". Mevrouw Witmaar is erg blij met de steun van de artsen en ver loskundigen. Tijdens haar laatste les zijn er behalve een aantal directeuren van ande re zwembaden ook drie ver loskundigen aanwezig, die de verrichtingen van de dames en mevrouw Witmaar nauw gezet volgen. Besloten Het zwembad Het Waterbos heeft met vele factoren reke ning gehouden. Doordat 's middags de bejaarden en invaliden zwemmen", vertelt directeur Janssen, „is het wa ter heerlijk warm, maar liefst 30 graden. Tevens hebben we voor de ramen van het res taurant rolgordijnen ge plaatst, om zo afgezonderd mogelijk te zwemmen. Het valt toch al niet mee voor veel dames om zich in de veranderde vorm in bikini of in badpak te tonen. Het kopje koffie na de les bevordert de onderlinge band en heeft al heel wat vriendschappen doen ontstaan". Dit laatste vindt mevrouw Witmaar ook plezierig. „Zelf ga ik er na de les lekker bijzitten. We pra ten over alles en nog wat, terwijl je gelijk diverse vra gen kunt beantwoorden. On danks de inspanning voelt men zich vaak juist ontspan nen na het zwemmen". Iedere gezonde zwangere vrouw is welkom tijdens dit speciale uurtje. „Men mag komen wanneer men zich foed voelt", aldus mevrouw Vitmaar. „Zelf adviseer ik van de derde maand tot aan de 36e week. We hebben hier veel dames uit Rijnsburg, maar ook uit Valkenburg. Katwijk en Oegstgeest. Da mes, die aan het zwanger schapszwemmen mee willen doen behoeven zich niet aan te melden. De entree be draagt 3 gulden en daarbij is alles inbegrepen. Het zwem men duurt van zes uur tot kwart voor zeven 's avonds. Het zwemmen wordt door de aanwezige dames als prettig ervaren. Door de opwaartse druk van het water voelen ze het gewicht van „hun buik" bijna niet meer. Alleen kun nen ze aan sommige oefenin gen niet meer mee doen, om dat hun buik in de weg zit. Maar zijn ze zover, dan is het vaak een teken dat de buik er niet lang meer zal zijn en ze over enige tijd weer m hun eigen badpak kunnen". De torenspits van de Johannes de Doperkerk, die hard aan restauratie toe is. ..ISSE Een nieuw initiatief op het gebied van kerkmuziek vordt vrijdag 5 november gestart in de Chr. Ger. Kerk aan de /eldhorststraat. Die avond om acht uur begint namelijk een zo- |enaamde Samenzangavond. Behalve het samen zingen van ;eestelijke liederen en psalmen is er ook gelegenheid te luiste- en naar de muzikale prestaties op dit terrein door diverse me iewerkers en solisten. Aan de Samenzangavond wordt meege- irerkt door Riet de Jong (sopraan), Annet de Jong (dwarsfluit), I n Pieter de Jong (orgel). Laatstgenoemde heeft ook de leiding ver het totale gebeuren, waaraan eveneens wordt meegewerkt lrloor het Jeugdkoor Klein Excelsior. Een bekend koor in Lisse j»n omgeving, zoals trouwens ook de verrichtingen van Pieter de ong wijd en zijd zeer bekend zijn. Alle medewerkers zijn te be- 1 aisteren, zowel in samenspel als in een solistenrol, maar een iet onbelangrijk gedeelte van deze avond zal ingeruimd zijn oor het naar hartelust mee kunnen zingen van de diverse lie- 1 eren door de aanwezigen. De toegang tot de Samenzangavond is geheel gratis hetgeen niet j vegneemt, dat men dankbaar zal zijn voor alle giften die bin- lenkomen na afloop van het samenzijn, als aan de uitgang een l collekte wordt gehouden. De organisatie berust bij de Werk- j [roep 82/83 die zich onder meer ten doel heeft gesteld de fond- en bijeen te brengen voor het realiseren van de bouw van een l 'oor gehandicapten aangepaste ingang in de kerk. Deze organi- ■v atoren hebben eveneens laten weten dat wanneer mocht blij- ien dat 5 november een succes wordt, verwacht kan worden dat 3 h de komende wintermaanden meer van dergelijke Samen- - iangavonden zullen worden georganiseerd. -herbenoeming burgemeester van Ter Aar _JER AAR Burgemeester P.J. Verhoef (CDA) is bij Konink- jjk Besluit met ingang van 16 november herbenoemd tot burge- heester van de gemeente Ter Aar. De heer Verhoef (53) heeft er jjJjn eerste periode als burgemeester opzitten. Zes jaar geleden' Terd hij benoemd in Ter Aar. Daarvoor was hij wethouder in poerden. Burgemeester Verhoef is in Ter Aar een volwaardig tjortefeuille-houder. Hij beheert onder meer de financiën van de Lemeente en houdt zich verder bezig met representatie, openba- e orde en personeelszaken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7