Reconstructie van Yeens glastuinbouwgebied nog lang geen feit HOEVER RIJDT U letéé liter Goud en zilver voor honderdjarige Samson REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA 4 Expositie in raadhuis Ter Aar TER AAR In het Ter Aarse raadhuis is weer een prachtige expositie te bewonderen. Ditmaal heeft de culturele vereniging van Ter Aar het „open atelier van Nieuwkoop" uitgenodigd om tentoon te stellen hetgeen daar door de cursisten en kunstenaars is vervaardigd. In het open atelier wordt steeds gelegenheid ge geven om vanaf een model te werken en het is frappant om te zien hoe de werkers ieder op zijn eigen wijze en met eigen vaardigheid die modellen hebben vereeuwigd. In het Ter Aarse gemeentehuis, dat zich mede door zijn aparte architec tuur zeer goed leent voor dergelijke exposities, zijn de diverse uitwerkingen van de modellen bij elkaar gegroepeerd. Dit maakt onderlinge vergelijking mogelijk waarbij treffende over eenkomsten naar voren springen, waaruit blijkt dat de cursisten veelal door dezelfde kenmerkende facetten van het model zijn geïnspireerd. De expositie, die zeker het bekijken waard is, kan de eerstko mende weken nog in het gemeentehuis van Ter Aar worden be zichtigd. Koudekerk zoekt liefhebbers voor koetshuis KOUDEKERK AAN DEN RIJN Particulieren die geïnteresseerd zijn in de aankoop, dan wel passende exploitatie, van het koetshuis, wor den verzocht zich te melden". De commissie PBAZ (publieke, be stuurlijke en algemene zaken) vond dit gisteravond nog niet zo'n gekke gedachte. Zelf was zij niet in staat vooralsnog een passende oplossing te bieden voor het historische over blijfsel van Huize Oud-Poelgeest. Het weliswaar oude, maar in de huidige staat weinig fraaie bouw werk (thans nog in gebruik bij graanhandel Van der Bijl) staat op de monumentenlijst en dat houdt in dat het niet gesloopt mag worden. Uiteraard wil de gemeente Koude kerk het niet kwijt, maar eigenlijk „willen we het ook niet hebben", zei voorzitter burgemeester G. Swaan gisteravond. Het probleem is name lijk dat de gemeentelijke financiën weinig ruimte laten voor de restau ratie en in standhouding van het eeuwenoude, historische gebouw. CDA'er J. v.d. Vlugt suggereerde de familie Van Poelgeest hiervoor te interesseren. Ruim honderd afstam melingen van dit geslacht zijn on langs vanuit alle hoeken van de aardbol in Koudekerk bijeengeko men voor een excursie naar deze bakermat van hun bestaan. „Wel licht zit hier bijvoorbeeld een rijke Amerikaan bij, die in een dergelijk projekt geïnteresseerd is", zo zei Van der Vlugt. Hoewel de provincie nog geen goed- keurihg heeft verleend voor de her bestrating van een gedeelte van de Dorpsstraat met betonklinkers, heeft het college besloten het kar wei toch maar vast aan te besteden, met het oog op de naderende win ter. De commissie was bereid samen met het college de verantwoording voor dit besluit (kosten herbestra ting 50.000.-) te nemen. Gemeentepolitiek bij CDJA Alkemade ALKEMADE De onlangs opgerichte CDA-jongerengroep heeft voor morgen haar eerste aktiviteit gepland. Dan wordt in „De Alkeburcht" een infor matie-avond gehouden over het be stuurlijk reilen en zeilen van de ge meente Alkemade. Sprekers zijn de he ren N. J. Verhaar (wethouder) en de raadsleden W. Nugteren, J. W. Kret, W. P. Klerks en N. Bakker. Voorts voert de heer D. P. Nagtegaal (pen ningmeester van het CDA-bestuur in Alkemade) het woord. Genoemde per sonen zullen iets vertellen over de ta ken van het college van burgemeester en wethouders, het funktioneren van de diverse commissies en het doel er van. Jongeren die zich voor de avond interesseren zijn om 20.30 uur welkom in „De Alkeburcht". De CDJA is on langs opgericht op initiatief van het CDA-bestuur om enerzijds de vergrij zing tegen te gaan en anderzijds omdat er bij verschillende jongeren interesse voor bleek te zijn. De jongeren worden binnen het CDJA in de gelegenheid ge steld om mee te praten over de (Chris tendemocratische) politiek. Een belang rijk feit is het dat het CDJA bestuurlijk gezien, geheel los staat van het CDA. Het dagelijks bestuur van de jongeren groep staat onder voorzitterschap van Léon Olijerhoek (tel. 01712-8983). ROELOFARENDSVEEN „Er moet een speciale juridische constructie ge vonden worden om het toekomstige glastuin bouwgebied in de Droog gemaakte Veender- en Lijkerpolder uitsluitend te bestemmen voor tuinders uit het reconstructiege bied in Roelofarends- veen". Deze zorg sprak de heer Th. E. Akerboom uit op een door het Land bouwschap georganiseer de hoorzitting over de „Evaluatienota Zuid-Hol- land-Oost". In deze Evalu atienota wordt nagegaan wat er van het streekplan- beleid, vier jaar na vast stelling terecht is geko men en of de omstandig heden inmiddels zo veran derd zijn dat een aanpas sing of een herziening van het streekplan noodzake lijk is. Zoals bekend moet het streek-' plan thans enigszins aangepast worden om ongeveer dertig hectaren in de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder te bestemmen als glastuinbouw gebied ten behoeve van de re constructie in Roelofarends- veen. Een procedure is op gang gebracht om de streek planaanduiding „Veenweide- gebied met grote landschappe lijke en/of natuurwaarde" te wijzigen, in „glastuinbouwge bied". De heer Akerboom, die in tal van organisaties de tuin- bouwbelangen behartigt, vreest dat het zogenaamde „derde tuinbouwgebied" straks in handen valt van tuinders uit de verre omstreken, die er gewoon een nieuw bedrijf wil len starten. „Op de een of an dere manier moet het gebied voorbehouden worden aan tuinders uit het reconstructie gebied", meent hij. Ook tijdens de vorige week gehouden Al gemene Beschouwingen be sprak hij deze zorg en vroeg aan het college van burge meester en wethouders zich in te zetten voor de belangen van tuinders uit het oude glastuin bouwgebied, die willen ver kassen. Dat de reconstructie nog lang geen feit is, bleek ook uit de beschouwing van het raadslid A. H. Verdel. Hij wees op het lange uitblijven van de benoe ming van een reconstructie commissie. „De bekende amb telijke molen draait in dezen wel heel erg langzaam", sprak hij verwijtend. Hij wees erop dat de op handen zijnde recon structie van het oude glastuin bouwgebied voor sommige kwekers te laat tot ontwikke ling komt. „Een verpaupering van de glastuinbouwfunktie van Alkemade met haar pro- duktiecapaciteit van globaal zeventig tot tachtig miljoen gulden, zou", naar zijn mening „een enorm gat slaan in het Alkemadese economisch be stel". Te smal Tijdens een onlangs gehouden voorlichtingsavond over de komende reconstructie kwa men nog meer problemen ter sprake. De heer Van Rossum van het Consulentschap Aals meer zei toen namelijk dat pas van een goede reconstructie sprake kan zijn als de gerecon strueerde bedrijven een lengte: breedte-verhouding hebben van maximaal 1 op 2 met een minimale breedte van 80 me ter. De heer F. Bakker van de Contactcommissie zegt hierop: „Kavels van die afmeting ko men in Roelofarendsveen niet voor en zullen praktiscxh niet verwezenlijkt kunnen worden. Dit zou namelijk het aaneens luiten van drie of meer bedrij ven betekenen. De unanieme bereidwilligheid van zoveel kwekers is een veel te moeilij ke zaak". Hij vervolgt: „Men kan een Veens bedrijf nu een maal niet vergelijken met een Westlands bedrijf. De kweke rijen in Roelofarendsveen zijn vrij klein en worden intensief beteeld. Het is daarom on denkbaar deze traditionele teeltwijze in één klap te ver anderen; een groter teeltop pervlak betekent namelijk een meer gespecialiseerde teeltwij ze". De Contactcommissie schrijft in een artikel in het E.M.M.- contactblad dat de ideale leng te-breedte-verhouding van 1:2 in Alkemade niet gehanteerd mag worden. Dit is voor Veen- se begrippen onhaalbaar, om dat de hele reconstructie staat of valt bij het aantal kwekers, die hieraan wensen deel te ne men. „In het geval twee of drie kwekers naast elkaar meedoen, zou in het gunstigste geval een perceelbreedte ont staan van ongeveer 35 a 60 meter. Dat is dan nog te smal om een lengte-breedte verhou ding te realiseren van 1:2. Vol gens de contactcommissie zou den de tuinders in Roelofa rendsveen al gebaat zijn bij een betere ontsluiting, hetgeen indeling en breedte van de percelen ten goede zou komen. Zoals bekend is de reconstruc tie van het oude glastuinbouw gebied van Roelofarendsveen dringend noodzakelijk wegens de veel te smalle kavels (de helft is smaller dan twintig meter). Op deze smalle kavels kunnen alleen maar zeer smalle kassen staan, die rela tief duur zijn in bouw-, stook- en arbeidskosten. Andere klachten zijn de zeer slechte interne ontsuiting van de be drijven en de ouderdom van de kassen. Door overheidsbijdragen aan tuinders, gemeenten en Water schappen in het reconstructie gebied wordt het voor kwe kers met behulp van de recon structiebepalingen een stuk eenvoudiger om maatregelen te treffen die het eigen bedrijf economisch gezonder maken. ALPHEN AAN DEN RIJN Een zilveren en een gouden medaille ver hoogden de feestvreugde ter ere van het honderdja rig bestaan van Samson. Dit in 1882 opgerichte be drijf vormt met Wolters de „Wolters-Samson- groep", een keten van maatschappijen die zich bezig houden met druk ken, uitgeven en het ont wikkelen van communi catiesystemen. In Nederland werken rurm 2.700 mensen bij Wolters-Sam- son terwijl ook een bedrijf in België gehuisvest is. Het be drijf ontstond in Alphen, toen in 1882 de toenmalige gemeen tesecretaris van Alphen, Nico- laas Samson, besloot „een in richting voor de gemeentead ministratie" te beginnen in een schuur achter zijn woon huis. Na elf jaar werd het be drijf al uitgebreid met vijftien man personeel. In 1904 kwam zoon Jacobus Baltus in het be drijf werken en deze werkte, na de dood van zijn vader in 1917, tot 1944. Formulieren In het begin werden voorna melijk voorgedrukte formulie ren vervaardigd om de admi nistratie zoals die in die tijd op de gemeentehuizen werd ge voerd, gemakkelijker te ma ken. Later kwam daar alles wat een school maar kan ge bruiken bij, van schriften en opbergmappen tot pennen en schoolbanken. In de dertiger jaren begon Samson ook met het maken van administratiemateriaal voor bedrijven. Het bedrijf werd in die jaren een naamlo ze vennootschap en breidde nog steeds uit. Ook het zoeken naar nieuwe verwerkingsmet hoden duurde voort en zo werd in 1949 het eerste voor zichtige begin gemaakt met volautomatisch administreren. De ponskaart deed zijn intre de, gevolgd door de computer die toen nog van de IBM kwam. In 1952 werden de eerste aan delen uitgegeven waardoor niet meer alleen familie aan het roer stond. Toen werd ook een nieuw pand gebouwd aan de Prinses Margrietlaan. Fu sies volgden elkaar op: in 1970 met uitgeverij A. W. Sijthoff uit Leiden, daarna met de uit geverijen Tjeenk Willink en Stafleu. In 1972 ging Samson een fusie aan met uitgeverij Wolters-Noordhoff waardoor het bedrijf in één klap tot de giganten kon worden gere kend. Nu bestaat Samson honderd jaar. Voor de Kamer van Koophandel voor Rijnland gis teren reden om het bedrijf te eren met de zilveren penning van de Kamer. Voorzitter A. Koningsveld reikte de pen ning uit aan de heer Boersma, de eerste niet-Samson direc teur van het bedrijf, en zei in zijn toespraak dat hiermee Samson's brugfunctie tussen overheid en bedrijfsleven als mede de uitstekende verhou ding tussen Samson en de Ka mer van Koophandel geëerd werd. Burgemeester Paats van Al phen bleef niet achter en reik te direkteur W. P. N. Schrijver van Samson de gouden ereme daille van de gemeente Al phen uit. In de medaille stond de inscriptie „Honderd jaar dienstvaardig- dienen van overheid, scholen en bedrij ven" waarmee de gemeente tot uitdrukking brengt dat zij z tevreden is met het bedrijf en de economische waarde die het voor Alphen heeft. Directeur Schrijver noemde Samson en Alphen een part nerschap. „Altijd een nauwe samenwerking, steun en bege leiding. Samson voelt zich dan ook nauw bij de gemeente be trokken". Deze lotsverbonden heid wilde het bedrijf bena drukken en men had daarom een sculptuur in Belgisch m mer laten maken, voorstellen de een boekwerk, dat bestemd is om, hopelijk in een nieuwe, bibliotheek neergezet te wor den. Oud-Zoeterwoude doet beroep op Cultuurfonds ZOETERWOUDE De Stich ting Oud-Zoeterwoude krijgt waarschijnlijk een bedrag van 5000 gulden uit het Cultuur fonds. De commissie welzijn buigt zich Vanavond over het voorstel van b. en w. ten aan zien van dat punt. Met het geld kan de Stichting onder meer de inrichting van de on langs geopende Oudheidska mer Suetanborgh financieren. Oud Zoeterwoude stelt zich de bevordering van de kennis van en de belangstelling voor de geschiedenis van Zoeter woude en omgeving ten doel. Tegen de achtergrond van de doelstelling heeft Oud-Zoeter- woude al veel goed werk ge daan, onder meer in de vorm van het verzamelen van oude voorwerpen en het beschrij ven van de geschiedenis van Zoeterwoude. Lange tijd heb ben de voorwerpen opgeslagen gelegen bij particulieren, maar sedert begin september heeft men Suetanborgh ter beschik king, de oude telefooncentrale aan de Noordbuurtseweg. Voor de inrichting van deze oudheidskamer zijn nogal wat kosten gemaakt (circa 10.000 gulden), die de Stichting tot nu toe uit eigen middelen heeft weten te betalen. Hierdoor is evenwel het vermogen van de Stichting dusdanig geslonken dat nog maar weinig reserves aanwezig zijn om eventuele fi nanciële tegenslagen in de toe komst te kunnen opvangen. Daarom heeft het bestuur van Oud-Zoeterwoude een beroep gedaan op het Cultuurfonds. Luchtfoto van het glastuin bouwgebied van Roelofa rendsveen. Toch subsidie Zoeterwoudse kinderspeelzaal ZOETERWOUDE Twee Zoeterwoudse commissies (Welzijn en Financiën) zullen zich buigen over het verstrek ken van een bedrag van 264,38. Vervolgens zal de ge meenteraad dan nog een eind oordeel vellen. Het gaat daar bij om het wel of niet dekken van een exploitatietekort van de Stichting Kinderspeelzalen. De jaarrekening van de stich ting vertoont een tekort van 264,38. Burgemeester en wet houders besloten dat tekort niet te dekken omdat de even tuele exploitatietekorten voor rekening van de stichting blij ven. Dat die regel werd toege past was niet zo verwonderlijk omdat de stichting op dat mo ment nog een reservefonds had waaruit de exploitatiete korten gedekt konden worden. Dat reservefonds is thans niet meer aanwezig, omdat van die gelden met goedkeuring van de gemeente in een aantal fasen diverse benodigd heden (zoals buitenspeèlgoed, Sint Nicolaas en zwarte pie tenkostuum) zijn aangeschaft. Een exploitatietekort kan de stichting kinderspeelzalen der halve niet meer zelf opvangen. In de (nieuwe) subsidieveror dening peuterspeelzalen is dan ook opgenomen dat een subsi die wordt verleend gelijk aan het exploitatietekort. Hoewel het op grond van de huidige (ongeschreven) regels niet mo gelijk is het exploitatietekort over 1981 alsnog te subsidië ren, stelt het college toch voor dat wél te doen. *abonnementsprijs En wat hebt u dan nog van de wereld gezien? De krant brengt de hele wereld bij u thuis. Eikedag. En de radio- en tv-programma's, en de sportuitslagen, en wat er verder zoal te koop is. En dat kost heel wat minder dan een liter benzine. *75 cent.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4