Raad stelt beslissing over bouw atoomschuilkelders uit Sportief Politie niet bang dat 'Horstenbewoners' recht in eigen hand nemen £eidóe6ou*cmt Cellist Van Staalen verdient meer publiek 2 .STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 Verdoemen Dat de politie fouten maakt bij het opstellen van proces sen-verbaal, werd gisteren aangetoond op het Leidse kantongerecht. In korte tijd werden drie verdachten vrijgesproken, omdat in het rapport, dat naar aanleiding van de overtreding was op gemaakt, een fout was ge slopen. „Hebt u op 27 april 1981 op de Rijnsburgerweg het rode verkeerslicht genegeerd?", vroeg kantonrechter Mors huis aan de verdachte. „Nee" antwoordde die. „In het procesverbaal staat, dat ik op woensdag 27 april door rood ben gereden. Dat klopt niet want 27 april viel vorig jaar op een maandag." Rechter Morshuis voelde al nattigheid en vroeg: „Wan neer bent u dan wel door rood gereden?" „Op 27 mei en dat is wèl een maandag," zei de man op sarcastische toon. De officier, in dit ge val verkeersschout Durieux, kwam daarop tot een wat vreemde eis: „Hoewel u door het rode verkeerslicht bent gereden, eis ik vrij spraak." De man was het daarmee eens. Voor het hekje verscheen vervolgens een man, die er van werd beschuldigd dat hij op 2 november van het vorige jaar met een snelheid van 140 kilometer per uur over rijksweg 44 had gere den. Ook deze man was heel eerlijk. Hij gaf toe dat hij de snelheidsovertreding had begaan. Maar ook hij moest de rechterlijke macht wijzen op een fout in het procesverbaal. „Volgens mij ben ik op donderdag 29 ok tober aangehouden, op 2 no vember ben ik helemaal niet in die buurt geweest." Rechter Morshuis zocht even tussen de papieren, haalde er na enig zoeken een foto tussen uit en zei: „U heeft gelijk, op deze foto staat dat u de overtreding op 29 oktober heeft ge pleegd." Ook deze verdach te werd vrijgesproken. Hij verliet de zaal, nadat hij had gezegd: „Ik heb eens zitten luisteren, maar vol gens mij maakt de politie meer fouten dan de mensen die hier in de zaal zitten." In terna tionaal De gisteren gehouden zit ting had een internationaal tintje. Eerst moest rechter Morshuis een verdachte in het Duits te woord staan en vervolgens werd met een Israëliër in het Engels on derhandeld. De Duitser had tijdens zijn vakantie in Noordwijk een parkeerbe- keuring gekregen. Eenmaal terug in zijn woonplaats Kleve ontving hij een ac ceptgirokaart. Hij betaalde, maar kreeg het geld, 64 gul den, een paar maanden la ter op zijn rekening terug gestort. Om een en ander goed uit te praten besloot hij de zaak maar eens per soonlijk toe te lichten. In alle vroegte vertrok hij gis terochtend uit Kleve om keurig op tijd zijn plekje voor het hekje in te nemén, Een hele onderneming, vond rechter Morshuis. „Geeft niets" zei de Duitse jongen: „Ik had toch een vrije dag." Gisteren was het Allerheiligen en in Duits land betekent dat nog steeds dat men daarvoor een vrije dag krijgt. De verkeers schout was van mening, dat de jongen al kosten genoeg had gemaakt en vroeg de réchter daarom om vrij spraak. Mr. Morshuis, die overigens heel behoorlijk Duits spreekt, waS het daar mee eens. „Auf wiederse- hen," zei rechter Morshuis vriendelijk toen de Duiter de zaal verliet. De zaak tegen een Israëliër, die zijn auto in de Haarlem merstraat had geparkeerd en daarvoor was bekeurd, werd in het Engels behan deld. De man trachtte met zijn paspoort aan te tonen, dat hij, toen de overtreding werd gepleegd, in Israel verbleef. Omdat hij de ver keersschout niet kon over tuigen, eiste die eën boete van 45 gulden. Rechter Morshuis was blijkbaar van mening, dat de man een veel hogere straf verdiende, want hij zei: „I have to con demn you." In het Neder lands betekent dat, dat de rechter de verdachte ver doemde. Alsof hij de man voor jaren achter de tralies wilde gooien. Rechter Mors huis, die had moeten zeggen „I sentence you" (ik veror- deel u), had het echter niet zo bedoeld. De man kreeg 'slechts' een boete van 45 gulden. KEES VAN HERPEN Minder werken in kunstuitleen LEIDEN Als gevolg van het feit dati het rijk de subsidie aan de kunstuit leencentra heeft stopgezet, zullen er minder kunstwerken kunnen worden' aangeschaft. Voor Leiden betekent dit dat jaarlijks; voor 40.000 gulden (60 kunstwerken), minder aan werken kan worden aange kocht. Vooral de kunstenaars die nietj in de Beeldende Kunstenaars Regeling zitten worden hier de dupe van. Het rijk heeft van te voren geen overlegj met de gemeenten over de stopzetting) gevoerd. B en W van Leiden hebben bij het ministerie van CRM tegen de stop zetting geprotesteerd. Tweede dader beroving bejaarden aangehouden LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar heeft gisteren bekend medeplichtig te zijn aan de beroving van twee bejaarden op de Haar lemmerstraat en de Hooglandsekerkchoor- steeg. De jongen werd gisteren aangehou den. De twee bejaarden (twee mannen van 78 en 83) werden vrijdagavond 22 oktober door twee jongens mishandeld en beroofd. Eén dader, een 18-jarigè Leidenaar, kon direct worden aangehouden. Hij zit nog in voorar rest. Met behulp van getuigenverklaringen kon de tweede verdachte gisteren in zijn wo ning worden aangehouden. Vrouw zwaar gewond LEIDEN Een 56-jarige vrouw uit Leiden is gistermid dag zwaar gewond geraakt toen zij op de Hoge Rijndijk werd aangereden door een bromfiets. De vrouw stak zonder te kij ken de Hoge Rijndijk over. Zij werd gegrepen door een brom fiets, die werd bereden door een 16-jarige Leidenaar. De Leidse is naar het AZL ge bracht. Inbraak in café LEIDEN Uit een café-restau rant aan de Rembrandtstraat is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van 6500 gulden gestolen. Door bet forceren van een ruit kwamen de dieven de zaak bin nen. Uit een kast werd 6000 gul den gehaald, in de kassa von den de inbrekers 500 gulden. LEIDEN De gemeente raad heeft gisteravond geen besluit genomen over het al dan niet bou wen van atoomschuilkel ders in Leiden. De raad wil eerst van burgemees ter C. Goekoop weten of de bouw van atoomschuil kelders financieel wel zo voordelig is als het wordt voorgesteld. In de gemeenteraad is momen teel een meerderheid aanwe zig voor het bouwen van schuilkelders. In elk geval zul len VVD, CDA en een gedeel te van de PvdA tegen de motie van het PSP-raadslid J. van der Putten stemmen. Hij heeft gevraagd de schuilkelders niet te bouwen omdat hierdoor de suggestie wordt gewekt, dat burgers zich kunnen bescher men tegen een atoomaanval. B en W hebben te kennen ge geven het grotendeels eens te zijn met Van der Putten. „Een efficiënte bescherming tegen atoomgeweld is in ons land niet te verwezenlijken'', aldus het college. B en W zien echter financiële voordelen in het bouwen van een atoomschuil kelder in een nog te realiseren parkeergarage. Omdat het rijk subsidie geeft voor de bouw van de schuilkelder worden de totale kosten van het combi-- project lager en kost het de Leidse gemeenschap dus min der. Van der Putten had het nage vraagd bij het ministerie van binennlandse zaken waar hem verteld zou zijn dat de ge meente geen enkel financieel T. van Duin overhandigt burgemeester Goekoop 2000 handtekeningen onder een petitie waarin gevraagd wordt Leiden atoomvrij te houden. voordeel aan een combi-pro ject zou hebben. „Zodoende zijn de argumenten van het college van nul en generlei waarde en moet mijn motie worden aangenomen", aldus het raadslid. Walenkamp J. van der Putten (PSP): „...van nul en generlei waar de..." J. Walenkamp (CDA): „...enig nut..." tegen de motie, omdat hij meende dat er geen suggestie van atoomschuilkelders uit zou gaan. „Ik geloof niet dat door het niet afsluiten van verzekering voor de auto het aantal verkeersongelukken zal verminderen", verwoordde Walenkamp het CDA-stand- punt. Hij zei bovendien „enig nut" van schuilkelders te ver wachten zoals bij een oorlog uitgevochten met conventione le wapens of in geval van een beperkte kernwapenoorlog. De CDA-fractieleider was het niet met het college eens, dat er een financieel slaatje uit zou zijn te slaan. Geweten Een minderheid van de PvdA was het met Walenkamp eens, terwijl de (voorlopige) meer derheid van de fractie zich aan PSP-zijde schaarde. M. Zonne- vylle (VVD) tenslotte: „Wij willen het niet op ons geweten hebben dat er bij een rampsi tuatie in Leiden geen schuilge- legenheid is". Burgemeester Goekoop bleef zijn partij trouw en verweet het rijk een warrig beleid ten aanzien van de schuilkelders. Hij achtte het onjuist dat het rijk zich niet uitspreekt over de benodigde hoeveelheid schuilgelegenheid voor de Ne derlandse bevolking maar slechts de incidentele bouw van schuilkelders subsidieert. „In bepaalde gevallen kan een atoomschuilkelder bescher ming bieden aan een deel van de bevolking", meende Goe koop. Al even onduidelijk als de waarde van een atoomschuil kelder bij een al of niet nucle aire oorlog, was het financiële voordeel dat het gemeentebe stuur er uit denkt te kunnen slaan. Het was burgemeester Goekoop bekend dat bij de bouw van een mëtro ooit wel eens was geprofiteerd van de subsidie voor tegelijktijdig ge bouwde schuilkelder. Of een dergelijke winst ook bij de bouw van een Leidse parkeer garage geboekt zou kunnen- worden, wist hij niet. „Maar als we geen subsidie krijgen, dan zullen wij geen schuilkel ders bouwen", aldus Goekoop. De raad vroeg hem eerst maar eens uit te zoeken hoe het pre cies met de subsidie zit, in een volgende vergadering wordt een besluit verwacht. Gezien het feit dat nu al een meerder heid tegen de PSP-motie is en deze meerderheid door elk nieuw argument van Goekoop alleen maar zal groeien, is nu al duidelijk dat de gemeente raad de bouw van atoom schuilkelders in Leiden niet zal verbieden. LEIDEN De grote oplet tendheid van de bewoners in de „Horstenbuurt" van de Me- renwijk, naar aanleiding van het met strychnine vergiftigen van honden, hoeft niet direct te leiden tot het eigen rechter spelen. Voorlopig leidt het er alleen maar toe, dat de politie veel gegevens van de buurtbe woners over mogelijk ver dachte zaken binnen krijgt Ook het overleg met de wijk agent is bijzonder goed. Dit stellen pol'itievoorlichter D. Graveland en recherchechef R.M. Koolwijk. Het Vergiftigen van honden tijdens het afgelopen weekend door gehaktballetjes met het mollengif strychnine, heeft de gemoederen in de flatwonin gen in de Merenwijk weer hoog doen oplopen. Bewoners hebben besloten een paragnost in te schakelen. Deze zou een eventuele dader moeten aan wijzen. De woede van de Hor stenbewoners is te meer be grijpelijk als men beseft, dat de hondenmoordenaar (of -s) al voor de vierde maal onge straft actief is. In maart 1977 werden voor de eerste maal honden vermoord. Toen stier ven er 28 honden en 1 poes. Nog geen jaar later was het weer raak en overleden twee honden. In december '80 wer den voor de derde maal vlees balletjes met strychnine aan getroffen. Toen stierven elf honden. De jacht op de dader was voor al in 1980 heftig. Een aantal 27 mc-ers reden destijds 's avonds door de buurt op zoek naar ie mand die zich verdacht ge droeg. Ook werd een privé-de- tective ingeschakeld, die een buurtonderzoek hield. Een geldprijs werd ingesteld voor tips die leidden tot de aanhou ding van de moordenaar. De akties leverden geen dader op, maar wel werden onschuldige mensen op straat gedwongen om bijvoorbeeld hun tassen te openen of verklaringen af te leggen, hetgeen soms tot ver velende tafrelen leidde. Aan die privé-jacht kleefden ge vaarlijke kanten. Onschuldi- gen dreigden het slachtoffer te worden van de woede in de buurt. Het simpelweg voeren van eendjes kon immers al verdenking opwekken. Toch is de politie niet bang voor herhaling van dergelijke gebeurtenissen in de Meren wijk. Het overleg tussen bewo ners en politie is dit keer erg goed te noemen. Oprichter Lantrok van een bewonersco mité dat in '80 werd gefor meerd, zegt ook dat het beter is alles met de politie te be spreken, dan op eigen houtje een klopjacht beginnen. Wel stelt hij dat de beloning, die destijds werd ingezameld, een bedrag tussen de 2000 en 2500 beschikbaar blijft voor die met zijn tip aan de ervoor zorgt, dat de da der kan worden aangehouden. Voorlopig is een recherche team belast met een intensief onderzoek en wordt extra ge surveilleerd. Hondenbezitters wordt met klem aangeraden de huisdieren aan de lijn te houden en goed op te letten. gulden, t degene ci politie ei LEIDEN In de Kapelzaal van K O stond gisteravond de cello in het middelpunt van de belangstelling. Cellist was Marien van Staalen, solo-cel list bij het Rotterdams Ph. Or kest. Hij werd op de piano be geleid door de Hongaarse Ga- contrastrijk en conflictueus. Een steeds stijgende spanning ontlaadt zich telkens in een wegdromend, vloeiend melo dieus gedeelte. Van Staalen en Szentpéteri brachten de diepe dramatiek met veel inlevings vermogen. briella Szentpéteri, met wie hij onlangs alle werken voor cello Heel apart van klank en har- *t ge- monie waren de drie door Ko- te betreuren, daly bewerkte koraalvoorspe- dit uitstekende duo len van Bach. In dit stuk was de rol van de piano meer dan die van louter beleidingsin- zo weinig belangstelling (er waren nog geen 30 i sen). Werken van Francoeur, strument. Zodoende kreegwGa- Beethoven, Kodély en Brahms werden ten gehore gebracht. De virtuositeit van beide mus een subliem samenspel. De sonate briella Szentpéteri de kans zich ook in haar solistische muzikaliteit kwaliteiten te laten horen, droeg bij tot Het is te hopen dat dit bijzon- nspel. dere duo volgende week wél E gr. t. van Fran- de aandacht zal krijgen die het stuk uit de over- verdient: maandag 8 novem ber spelen zij weer in de Ka pelzaal van K O. Het pro gramma vermeldt werken van Kodily, Sjostakovitsj, en Rach maninoff. Aanvang: 20.15 uur. MARCEL VAN BAARLE gangstijd tussen de barok het classicisme, werd met veel verve gebracht. De sonate nr 1 in e kl. t. deed qua dramatiek niet onder voor de sonate van Beethoven. Het stuk is zeer LEIDS GEMEENTEBESTUUR: „Bevriezing salarissen ambtenaren ongewenst" LEIDEN „De bevriezing beeld hoe het wel moet, wijst de salarissen heidspersoneel per 1 januari '83 is ongewenst. Salarismaat regelen voor ambtenaren en trendvolgers mogen aleen plaats vinden wanneer dat \)oor behoud van werkgele genheid noodzakelijk is". Dit hebben b en w van Leiden mi nister Rood van binnenlandse zaken laten weten'. Als voor- het college op de gang ken in de gemeente Leiden waar tussen vakbonden en ge meentebestuur een overeen komst is bereikt over bezuini gingen bij de arbeidsvoorwaar den om gedwongen ontslagen bij de gemeente te vermijden. in het kader van duidelijke werkgelegenheidsmaatregelen de arbeidsvoorwaarden be spreekbaar te maken", houdt het college de minister voor. B en w dringen er bovendien op aan de voorstellen van de bon den om de prijscompensatie in te leveren voor arbeidstijdver korting toch vooral serieus te nemen. „Aan herverdeling van het betaalde werk door arbeidstijdverkorting kan naar ons idee niet worden ontko men", aldus het college. Het dringt er op aan zo spoedig mogelijk met de bonden tot overeenstemming te komen om akties bij de gemeente te vermijden. Ten toonstelling Een tentoonstelling van kinderboeken voor de aller kleinsten wordt deze maand gehouden in de Openbare Bibliotheek Zuid-West aan de Eduard van Beinum- straat 2. De tentoonstelling onder het motto „Wie het kleine niet eert" laat zien welke boeken geschikt zijn om aan kleine kinderen voor te lezen. Voor degene die er meer van wil weten, worden er twee koffie-och ten- den georganiseerd op woensdag 24 november en vrij dag 26 november tussen 10.00 en 11.30 uur. Men kan zich hiervoor telefonisch aanmelden via tel. 761441. De tentoonstelling is geopend op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.30 uur. Donder dag ook van 10.00 tot 12.00 uur en vrijdag ook van 18.30 tot 20.30 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Biologen Club De Leidse Biologen Club viert 25 en 26 november haar 59ste Dies Na talis met een lezingencyclus getiteld: „Voe ding: voedsel tot dicussie". De lezingen vinden plaats in de grote collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63. Nadere informatie over de serie lezingen is verkrijgbaar bij A. van der Laan, Zoeterwoudsesingel 108. Promotie De heer J. Mulder promoveert donderdag aan de Leid se Universiteit op het proefschrift „Schedule dependen- strijding van kanker niet raadzaam is twee cytostatica (middelen waarmee wordt getracht tumoren te bestrij den) kort na elkaar toe te dienen. De heer Mulder (42) is sinds 1973 werkzaam in het Rotterdams Radio-The rapeutisch Instituut en het Radiobiologisch Instituut te Rijswijk. Atoomtaken Het comité Tegen atoomtaken Valkenburg" houdt woens dagavond 17 november een openbare regionale actieverga dering aan de Plantage 16 in Leiden. Het laatste wapenfeit van het comité is het versturen van een brief aan de rege ringen Tweede Kamer waarin opnieuw wordt gepleit voor het afzien van het behouden van de nucleare taken voor de vliegtuigen van de marine-vliegbasis Valkenburg. lei- Lame Deer Archie Fire Lame Deer, medicijnman en geestelijk der van de Sioux indianen, geeft donderdagavond lezing in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. Hij zal op deze avond iets vertellen over het indiaanse geloof en hoe men kan leven in evenwicht met de na tuur. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt georganiseerd door de Leidse werkgroep voor india nen. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden/Oegstgeest houdt donderdag 4 november een halve dag een excursie naar het Koninklijk Huis Archief in Den Haag. Donderdag 11 november houdt de heer Tol, voor lichter van de Gemeentereiniging, een lezing over „De vuilnisman, z'n verleden, het glas en zijn lastposten" in restaurant het Wienerwald. Vrijdag 12 november start om 09.30 uur in het verenigingsgebouw In 't Want, de ABC cursus „Hoe zien vrouwen hun plaats in de maatschappij". Donderdag 18 november is er een dagexcursie naar het confectiecentrum in Amsterdam. Voor verdere inlichtin gen tel. 121777 en 215903. Klussencursus In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk start donderdag een klussencursus voor vrouwen. De cursus bestaat uit twaalf lessen waarin wordt geleerd hoe men eenvoudige karweitjes zoals zagen, timmeren, stekkers repareren en fietsen maken, kan opknappen. Deelname aan deze cursus kost vijfentwintig gulden. Meer informatie bij Riet Roosloot, telefoon 149180. Geneesmiddelen Komende woensdag wordt er in de Bierdeghel aan de Nieuwe Rijn 52 een forumdiscussie gehouden over de vraag of de kwaliteitscontrole van geneesmiddelen in apo theken afdoende is. Voorzitter van het forum is dr. A. Bult, hoogleraar in de farmaceutische analyse aan de Leidse uni versiteit. De discussie over de kwaliteitscontrole kwam vooral op gang toen professor Bult vorig jaar bij zijn ambts aanvaarding concludeerde, dat er door de apothekers te weinig werd gelet op de kwaliteit van geneesmiddelen. Uit apothekerskringen werd Bult „paniekzaaierij" verweten. De bijeenkomst begint om acht uur. I I I I I Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee rJa Noteer van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ T elef oon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3