£eidóc ©omo/nt Bezuinigingen doen economie niet inzakken „Sfeer op Volksgezondheid en Milieu om te snijden'" Surinaamse bevolking hamstert Lubbers vraagt De Ruiter voor Defensie Noordwijker opgepakt in F&S-fraudezaak TOPAMBTENAAR PROF. RUTTEN: Dinsdag 2 november 1982,73e jaargang no. 22414 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apofhekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. TV-TIPS HET WEER In „Op zicht" op Ned. I om 22.10 uur o.a. Willem Breuker Collectief en componist Stock- hausen. Nadien om 22.25 uur portret van musicus Charles Ives. Op Ned. II om 20.28 uur serie „Diamanten" en om 21.20 uur praatshow Ivo Niehe. Veel bewolking af en toe re gen. Minimumtemparatuur 9 in de middag rond de 13 gra den. Matige zuidwesten wind, windkracht 4. Eind van de week meer zon. Zon op: 7.38; onder: 17.10 uur. Schev. hoogw.: 3.48 en 16.04 uur. Laag: 12.02 uur. Volgend jaar één op drie Nederlanders zonder werk ZOETERMEER In 1983 zal één op de drie Neder landers geen werk hebben, zo staat in een nota vpn de Sociale Verzekerings Raad (SVR) over de premies van sociale verzekeringen voor 1983. De premies worden donderdag vastgesteld. De SVR spreekt in de nota van een scheef gegroeide verhouding welke tot uitdrukking komt in de hoogte van de sociale premies, op te brengen door de werknemers en de werkgevers. De SVR gaat ervan uit dat het aantal uitkeringstrekkers in de Ziektewet, WW en WAO in 1983 met 33.000 zal toenemen. Daardoor zal de positie van de sociale verzekeringsfondsen nog verder wor den aangetast. De SVR wil de tekorten van 1,95 mil jard gulden dit jaar terugbrengen naar nog geen vijf-, honderd miljoen gulden. Daartoe zullen de premies met 0,15 procent extra omhoog moeten, de premies van werknemersverzekeringen met een vol procent extra. j Koning van elf MBABANE De jongste van de onge veer zeshonderd zo nen van de overle den koning Sobhuza van Swaziland, de elfjarige prins Mak- hosimylo, is gekozen tot troonopvolger. De rouwperiode die in acht werd genomen naar aanleiding van het overlijden van Sobhuza is nu voor bij. Hij overleed in augustus op de leef tijd van 83 jaar. Nederlanders adopteren „gestolen" Peruaantjes LIMA Ongeveer zestig Peruaanse kinderen zijn in de afgelopen jaren illegaal geadopteerd door Europeanen, onder wie Nederlanders. Zij waren tevoren namelijk ontvoerd. Dit heeft de directeur van de Peruaanse gerechtelijke politie gisteren in Lima verklaard. Men heeft 643 ge vallen van illegale adoptie onderzocht, die plaats hebben gehad tussen 1978 en 1982. Drie van de vijftien Peruaanse kinderen, die in deze periode door Nederlanders zijn geadopteerd, vallen in de categorie illegaal. Ook zijn onwet tig geadopteerde Peruaantjes terechtgekomen in Frankrijk, Italië, Zweden en België, aldus het hoofd van de politie. DEN HAAG Een be leid dat erop gericht is het tekort op de over heidsuitgaven geleide lijk terug te dringen, hoeft er niet toe te lei den dat de bestedingen van bedrijven en parti culieren inzakken, het geen voor de hele eco nomie funest zou zijn. De door sommigen ver kondigde stelling dat bezuinigingen automa tisch tot minder beste dingen zullen leiden, is een soort kookboek-be nadering van de econo mie. Voor een goed eco nomisch beleid is het openslaan van een kookboek echter onvol doende. Het meewegen van bestuur lijke en sociale aspecten als ook het afwegen van risico's van bepaalde maatregelen in de huidige hoogst onze kere tijden, is onmisbaar. Ombuigingen van vele mil jarden guldens per jaar zijn echter helaas nóg onvermij delijk. Maar volgens recente prognoses zal na 1983 weer een stabilisatie of zelfs'een zekere groei van de beste dingen optreden. Ook de consumptieve bestedingen zullen zich na een verdere daling in 1983 kunnen handhaven. Dit heeft prof. F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, gezegd in een réde voor de middenstandsorga nisatie KNOV. Vast staat volgens Rutten, dat om het overheidstekort stabiel te houden en geleidelijk een keer ten goede te bevorde ren, pijnlijke maatregelen nodig zijn. Dat daarover be roering ontstaat noemde hij begrijpelijk. Van de ander kant stelde hij echter dat de. noodzakelijke maatregelen tekenend zijn voor de slech- i de econo mie beland i Pagina 15: Oplossing moet-uit ondernemingen komen Prof. Dr. F.W.Rutten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-minister De Ruiter, nu nog van Justitie, wordt is door formateur Lubbers officieel ge vraagd het departement van Defensie te gaan beheren. Lubbers deed dit gisteravond tijdens een diner waarbij ook de huidige minister van Defensie Van Mierlo aan wezig was. De Ruiter zal vandaag zijn beslissing be kend maken. De kuker kan geen minister van Justitie blijven, omdat die post aan de VVD is toegevallen. Eerder werd De Ruiter genoemd als kandidaat voor Onderwijs of CRM. Lubbers ontving maandag ook een lijstje van VVD-fractieleider Nijpels met daarop de VVD-kandidat^n. De grootste verrassing vormde de voordracht van mevrouw E. Schoo, voorzitster van de Emancipatieraad, als minister van Ontwikkelingssamenwer king. Verder omvat het lijstje de namen van mr. J. Rietkerk (voor Binnenlandse Zaken), drs. G. van Aardenne (Economische Zaken), mevr. drs. N. Smit Kroes (Verkeer en Waterstaat) en mr. F. Korthals Altes (Justitie). Voor Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening wordt als meest waarschijnlijke kandidaat dr. P. Wissemius, topman bij het organisatiebureau McKinsey, ge noemd. Pagina 9: Kandidaat voor Defensie moeilijk te vinden SCHOLIEREN RICHTEN „OEFEN-BV" OP DORDRECHT Leerlingen van de scholengemeenschap Titus Brandsmacollege in Dordrecht hebben als praktische aanvulling op hun economielessen de „Stempel bv" in het leven geroepen. De firma, gistermiddag ingeschreven bij de Dordtse Kamer van Koophandel, zal tot mei 1983 met hulp van een drukkerij mi ni-orders uitvoeren voor bijvoorbeeld briefpapier en visitekaar tjes. De leerlingen hebben het bedrijf opgezet door een aande lenkapitaal te vormen, besprekingen met adviseurs te houden en statuten op te maken. De jeugdige ondernemers ga^n nu aan de slag met kostprijsberekening, het maken van offertes en het binnenhalen en administratief verwerken van orders. De jonge ren, die gebruik mogen maken van de technische faciliteiten van de drukkerij, mogen de bestaande drukkersbedrijven geen concurrentie aandoen. Blijkt er bij de liquidatie in mei '83 winst te zijn gemaakt, dan gaat die naar een goed doel. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Himalaya- expeditie terug Broek zoek LONDEN In het Britse Lagerhuis zullen vragen worden gesteld over de veiligheid naar aanleiding van een pantalon van de minister van financien. Minister, Sir Geoffrey Howe, verloor de broek toen hij in het weekeinde sliep aan boord van een nachttrein. Hij droeg haar op dat ogenblik niet. Sa men met de pantalon deel van een gekleed zwart pak verloor de minister 100 pond sterling dat in een van de zakken zat. Geoffrey Dickens noemde het incident ,erg zorgwekkend' en zei dat hij het in de Kamer aan de orde zou stellen.„Wij ge ven miljoenen ponden sterling uit aan de be scherming van ministers, maar als zoiets als dit kan gebeuren lijkt het allemaal zinloos. Als iemand binnen kan komen om te stelen, dan kan hij ook binnenko men om te moorden", al dus Dickens. Sir Geoffrey mocht dan door diefstal zijn pap talon hebben ver loren; zijn waardigheid bleef ongeschonden.„Ik heb meer dan een broek. Gelukkig heb ik altijd een tweede bij me", zei hij. AMSTERDAM Het on derzoek rond de belas tingfraude van het vorig jaar failliet gegane onroe- rend-goed bedrijf F&S- Properties in Amsterdam heeft gisteren opnieuw tot arrestaties geleid. Aange houden zijn de 62-jarige jurist J. van der P. uit Den Haag en de 58-jarige hore- ca-exploitant N. van H. uit Noordwijk, aldus een woordvoerder van de jus titie in de hoofdstad. Beiden zouden in 1978 èen kwalijke rol hebben gespeeld bij de aankoop van bouwgrond in het Zuidhollandse Ouddorp in opdracht van een Zwitserse firma van de twee directeuren van F&S-Properties. Deze di recteuren, de 37-jarige A.P. uit Diemen en de 39-jarige B. van der S. uit Vinkeveen, werden vorige maand, wegens verden king van belastingfraude, aan gehouden. Volgens de justitiewoordvoer- der had de Haagse advocaat bij de aankoop van de grond een juridische constructie bedacht, die uiteindelijk uitmondde in een kort geding tegen de ver kopers van de grond. De Noordwijkse zakenman zou hierbij hebben gefungeerd als stroman van F. en Van der S. De verkopers werden veroor deeld tot betaling van een schadevergoeding van 750.000 gulden. Thans is uit het onderzoek ge bleken, dat destijds aan de toenmalige president van de rechtbank in Rotterdam en de verkopers een volkomen valse voorstelling van zaken is gege ven. De verkopers waren daardoor tën onrechte tot een schadevergoeding veroordeeld, aldus de woordvoerder. [Ml Het Motorhuis vondellaan 80. l 1 Tel 071-769313 Jonge moeder Het stam boekgeitje Rina (op de voorgrond) is op wel zeer jonge leeftijd moe der gewor den. Het precies ne gen maan den oude dier van de familie De Wit uit Lex- mond in de provincie Utrecht baarde on langs een kerngezond lammetje. Het baby geitje is nog te zwak om bij de moe der in de stal te blij ven en wordt met de fles grootge bracht. LEIDSCHENDAM Op het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhy giëne in Leidschendam is de sfeer ronduit „om te snijden". Met die woorden kenmerkt een woordvoer der van dit departement het arbeidsklimaat op „Vomil", sinds dit week einde bekend is geworden dat dit département zal worden opgeheven. De vierduizend ambtenaren van Volksgezondheid en Mili euhygiëne kregen gisteren van de departementstop te horen dat ze zich de departementale herindeling niet te veel moe ten aantrekken. Minister Gar deniers sprak in de ochtend uren weliswaar haar „machte loosheid en verdrietigheid" uit over de herindeling, „Maar" zei ze, „de ambtenaren van Milieuhygiëne zal ik bij hun vertrek naar VRQ niet de hand drukken We hebben al onze energie en tijd nodig om de verbinding tussen Volksge zondheid en Milieuhygiëne in stand te houden". De direc teur-generaal van Milieuhy giëne W.C. Reij gistermiddag in de kantine tegenover de achthonderd ambtenaren van het directoraat: „Het milieube leid mag geen vertraging oplo pen. Splitsen doet pijn, maar sommige planten bloeien daar na nog mooier op" Reij ondertekende daarop een motie van het personeel waar in bij de formateur en de be windslieden met kracht wordt aangedrongen op een voortzet ting van het huidige milieube leid. De hoofden van de be leidsonderdelen van het minis terie, die de verklaring mede ondertekenden, vrezen dat het milieubeleid door de afsplit sing van Volksgezondheid op een laag pitje wordt gezet. PARAMARIBO De spanning en onzekerheid in Su riname, waar de nu al vijf dagen durende stakingsac ties zich nog steeds uitbreiden, heeft ertoe geleid dat de bevolking voedsel is gaan hamsteren. In de hoofdstad zou bijna geen suiker meer te krijgen zijn en alleen zie kenhuizen en c;reches konden gisteren van verse melk worden voorzien. Verwacht wordt dat vandaag een groot aantal winkels gesloten zal blijven. Voor de benzinestations stonden gisteren lange rijen auto's te wachten. De banken waren voor het eerst sinds vrijdag open, maar blijven vandaag weer dicht. Intussen heeft het Beleidscentrum, het hoogste gezag in Surina me. zich officieel beraden op een brief van vier vakorganisaties, waarin wordt aangedrongen op spoedige democratische hervor mingen Vandaag nog wordt een officiële reactie van de macht hebbers op deze voorstellen verwacht. Vertegenwoordigers van de vier vakorganisaties hebben hun ei sen gisteren besproken met de regering. De Moederbond van Cyriel Daal, de drijvende kracht achter de stakingen van dit moment, heeft niet aan dat gesprek deelgenomen. Maar de ove rige vier vakbonden hebben de regering dfingend verzocht de Moederbond .bij de onderhandelingen te betrekken. Zolang er met de regering kan worden gesproken en hun eisen niet zijn afgewezen, zijn de vier vakorganisaties echter niet bereid de sta kingen van de'Moederbond te steunen. Pagina 11: „Stakingen lossen problemen niet op". Or V6 9° -.<•

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1