Meeste klachten over overheid en kruideniers FNV verwacht snel uitnodiging kabinet TNO-onderzoekers: 1990 is vandaag begonnen Vis, vleeswaren, conserven en snacks moeten veel beter Fors hogere beurswaarde Nederlandse aandelen Beurs van Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA IS (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De federa- tieraad van de vakcentrale FNV zit te popelen om meer inzicht en ruime inspraak te krijgen in de adempauze, die het nieuwe kabinet voorne mens is af te kondigen. Het liefst wil de vakbeweging nog een gesprek met het nieuwe regeringsteam hebben tussen zijn beëdiging en het opstellen van de regeringsverklaring. Dan kan pas worden beoor deeld, aldus voorzitter Wim Kok gisteravond na afloop van de vergadering van de federa- tieraad, of het brede overleg, waarvoor de adempauze de tijd moet scheppen, zin heeft. Nu is nog volkomen onduide lijk wat met de adempauze wordt bedoeld als in het re geerakkoord wordt gesproken over een tijdelijke bevriezing van lonen en prijzen. Volgens Kok heeft het overleg tijdens de adempauze tussen overheid en werkgevers en vakbeweging slechts nut als het kabinet er aan begint zon der vastgelegde standpunten waaraan niet of nauwelijk ge wrikt kan worden. Dat bete kent onder meer, dat de door het demissionaire kabinet voorgenomen breuk in de kop pelingen van overheidsperso neel en uitkeringstrekkers van tafel moet. En als het gaat om het stilzetten van de klok tij dens de adempauze dan moet onder het bevriezen van de prijzen ook worden verstaan het blokkeren van tarieven, huren, pachten, premies, kort om alles wat de koopkracht beïnvloedt. Ook de aardga- sprijs dient er onder te vallen, zei Kok en hij noemde de op merking van minister Terlouw dat de gasprijs persé omhoog moet, onzin. Ook zal de lasten verdeling tijdens en na de adempauze aan de orde moe ten komen. In dit verband merkte Kok op, dat de overheid nu de kans krijgt aan de arbeidstijdver korting, die de vakbeweging nastreeft, gestalte te geven. „Het nieuwe kabinet moet het tegenbod van de vakbonden wat betreft inlevering van een stuk prijscompensatie om via werktijdverkorting meer ba nen \e scheppen, ook bij de overheid zelf, serieus nemen. Daarvan kan zij blijkgeven door de eenzijdige bevriezings plannen voor de ambtenaren salarissen in te trekken. Daar mee kan de dreigende sociale onrust worden voorkomen". Kok verwachtte niet, dat het gesprek van de hoogst demis sionaire minister Rood met de ambtenarenbonden van mor gen meer dan een formaliteit zal worden. Daarom moet het nieuwe kabinet snel duidelijk heid verschaffen anders kun nen de acties bij de overheid wellicht niet meer worden vermeden. Even teleurgesteld als de fede- ratieraad was over het nega tieve verloop van het overleg met de werkgevers, dat niet tot centrale aanbevelingen leidde, even ontstemd was men over het regeerakkoord, omdat hierin volgens de FNV het accent volledig valt op het financieringstekort van de overheid en een echte bestrij ding van de werkloosheid pas op de tweede plaats komt. Kok waarschuwde dat een loonma tiging zonder dat daaraan ar beidstijdverkorting nodig voor het scheppen voor nieu we banen gekoppeld is, voor de vakbeweging onaan vaardbaar is. PROF. RUTTEN: Oplossing voor economie moet komen uit ondernemingen (Vervolg van de voorpagina) Ook de internationale vooruit zichten zijn slecht en de ver wachting dat onze buitenland se afzet in 1983 met 2.5 procent zal stijgen, is te optimistisch. Rutten voorspelde sterke stij gingen van grondstof prijzen in de toekomst. Positief noemde hij de dalende olieprijzen en renten. Naast de noodzaak tot ombui gingen zijn er ook andere maatregelen nodig, aldus Rut ten. Zo dient de ondernemer weer zelf verantwoordelijk te worden voor de gang van za ken in het bedrijf. Bemoeienis van de overheid moet daarbij zo veel mogelijk achterwege blijven. Daartoe moeten ver gunningsprocedures, wettelij ke regelingen en subsidierege lingen vereenvoudigd worden en gestroomlijnd. Inkomens vorming moet een zaak wor-, den van werkgevers en werk nemers onderling, evenals ar beidstijdverkorting. Rutten noemde het een illusie te verwachten dat de overheid I een pasklare oplossing heeft J voor de werkloosheid. Die op- t lossing zal vooral vanuit de ondernemingen moeten ko- men. Loonmatiging is daarbij noodzakelijk. NA MAAND PRIJSALARM CONSUMENTENBOND DEN HAAG Zestig procent van de zevenduizend concrete klachten over prijzen en tarie ven die via de klachtenlijn „prijsalarm" in oktober bij de Consumentenbond binnen kwamen betrdffen overheid- starieven. Een opmerkelijk re sultaat, meent de Consumen tenbond, omdat het aantal transacties tussen oyerheid en burgers maar een schijntje is vergeleken met het aantal za ken dat consumenten met par ticuliere bedrijven doen. In het totaal der klachten nam de .onroerend-goedbelasting met 21,5 procent de hoogste score in, gevolgd door „kruideniers", met 15 procent. Klachten over verontreinigingsheffingen van zuiveringschappen scoorden ook hoog: veertien procent. De Consumentenbond wil met de uitkomsten van de alarm- lijn verder actie voeren om een aantal eisen voor een be ter prijsbeleid en een scherpe re prijsbeheersing ingewilligd te krijgen. Er gaan brieven naar de gemeenteraden, waar in de raadsleden gevraagd wordt bij de beoordeling van voorstellen tot verhoging van tarieven rekening te houden met de draagkracht van de in woners. De organisatie pleit voor een centraal punt waar burgers klachten kwijt kun nen en waar snel en duidelijk Ter gelegenheid van de officiële afsluiting van de „Prijzenlijn" heeft de Consumentenbond gisteren haar lijn waarop consumen ten mogen klagen over prijsstijgingen beschikbaar gesteld aan het ministerie van Economische Zaken. Minister Terlouw (rechts) ,,nam" het „telefoonnummer" in ontvangst uit handen van direc teur Westendorp van de Consumentenbond. zichtbaar iets met zulke reac ties gedaan wordt. Nu volgens de Consumentenbond blijkt dat de overheid niet in staat is TOPAMBTENAAR: BIDDINGHUIZEN De wet geving op het gebied van de kwaliteit van zuivelprodukten is al een heel eind op weg, maar er moet nog veel gebeu ren op andere terreinen, zoals op die van de groente- en fruitconserven, vis, snacks en vleeswaren. Dit heeft de directeur-generaal voor Landbouw en Voedsel voorziening ir. A. de Zeeuw vandaag gezegd op een con gres in Biddinghuizen over de voeding in de komende jaren.1 De druk op de prijzen die de om de guldens van de klant veroorzaakt, houdt het gevaar in van kwaliteitsverlies van voedingsmiddelen, zodat naast versmalling van het aan bod verhoging van de kwali teit aandacht moet krijgen, meent De Zeeuw. Volgens de topambtenaar van het ministe- an Landbouw en Visserij is het zaak dat supermarkten en winkeliers hun assortiment levensmiddelen verkleinen omdat de consument als ge volg van de dalende koop kracht meer belangstelling zal tonen voor goedkope produk- ïn de duurdere zal laten liggen. In dit kader waar schuwde hij voor fabrikanten van levensmiddelen die een produkt beter voorspiegelen dan het is. De directeur-gene raal zei dat de zogenaamde on schadelijkheid van houdbaar heids- en smaakstoffen geen argument meer mag zijn om ze aan produkten toe te voegen. De Zeeuw heeft in Bidding huizen verder een pleidooi ge houden voor instelling van zo genoemde „open dagen" door de levensmiddelenindustrie. Volgens hem zullen die nuttig blijken te zijn omdat het pu bliek dan antwoorden kan krijgen op vragen die het heeft over wat er allemaal gebeurt in een fabriek voordat vlees waren, vissticks en andere voedingsprodukten in de schappen van de winkels lig gen.Open huis in de voedings industrie zou volgens de top ambtenaar bovendien tot posi tieve publiciteit in kranten en op televisie en radio kunnen leiden. De Zeeuw is het oneens met landbouwkringen die vin den dat de huidige berichtge ving over de kwaliteit van het voedingspakket meestal sterk overtrokken is. Tegen de achtergrond van het te verwachten uitgaven-pa troon voor levensmiddelen heeft drs. H.H.F. Wijffels (hoofddirectie Rabobank) op het congres de verwachting uitgesproken dat de koop kracht in West-Europa, dus ook in Nederland, in de ko mende jaren gelijk zal blijven aan het peil van volgend jaar: enkele procenten lager'dan dit jaar. Wijffels is bepaald niet somber over de toekomst van de voedingsmiddelenindustrie. Hij heeft zijn toehoorders voorgehouden dat deze tak van industrie na de chemie het meest investeert. De financiële positie van de levensmiddelen fabrikanten is volgens hem veel beter dan eldërs in het bedrijfsleven. Voor een be langrijk deel vindt dat volgens de bankier haar oorzaak in de organisatie: de voedingsmidde lenindustrie bestaat uit coöpe raties die financieel kunnen steunen op hun aangesloten le den, veelal boeren. Particulie re bedrijven beschikken niet over zo'n achterban. de eigen tarieven in toom te houden, pleit de bond voor een onafhankelijk prijsbewakings- instituut, dat -als „centraal lo ket" kan dienen. De bond heeft hiertoe het prijsalarm- nummer ter beschikking van de overheid gesteld. Voorlich ting over klachten en het af handelen daarvan zijn een taak van die overheid, zo meent men. De bond hoopt dat verantwoordelijke politici be seffen dat de meldingen die de klachtenlijn heeft opgeleverd niet incidenteel zijn. Reageert de politiek niet, dan staan voor volgend jaar gerichte 'acties op de agenda om de wensen voor een beter prijsbeleid nog meer kracht bij te zetten. In de voedingssector sprongen reformartikelen eruit als een groep waar supermarkten en reformhuizen zich kennelijk krasse prijsstijgingen menen te kunnen permitteren, aldus de Consumentenbond. De prijzen van eet- en drinkwaren zijn vrij, waardoor allerlei andere artikelen die de kruideniers ook verhogen tussen de mazen van het net doorglippen. Ook in tal van andere artikelen- groepen heeft de Consumen tenbond duidelijke aanwijzin gen gekregen dat de grootste prijsproblemen zich daar voor doen waar de concurrentie on voldoende of zelfs helemaal te kortschiet. Bijvoorbeeld door dat de zaak moedwillig on doorzichtig wordt gemaakt voor de consument. Zo zijn er heel wat gevallen geconsta teerd van versluierde prijsver hogingen, als minder waar voor het zelfde geld en quasi- -actieprijzen. In de sector ver keer en vervoer, waarop veel klachten betrekking hadden, kwamen vooral veel 'meldin gen binnen over sterke prijs verhogingen van abonnemen ten van bus, metro en tram. Bij de klachten over woonlas ten sprongen vooral de servi cekosten voor huurders en ho gere kabeltarieven eruit.Veel klachten kwamen ook binnen in de bestedingsgroep ontwik keling/ontspanning, als foto- -toebehoren, hogere camping- tarieven en vakantiebunga lows. Over medische kosten varieerden de klachten van aspirine tot hoge rekeningen voor ambulancevervoer. In de, groep overige producten ble ken de ritssluitingen en stof- zuigerzakken ineens veel duurder geworden. De Consumentenbond zelf heeft overigens ook zijn tarie ven verhoogd en wel met 5,8 procent. Het lidmaatschap kost voortaan 31,— per jaar. Plan Britse werkgevers voor vermindering werkloosheid LONDEN De Britse werk geversorganisatie CBI (Confe deration of British Industry) heeft een plan opgesteld om het aantal werklozen in Groot- -Brittannie binnen vijf jaar te verminderen met anderhalf miljoen. Het plan vergt 1,75 miljard pond sterling (onge veer acht miljard gulden) en gaat uit van gedeelde banen, vervroegde uittreding, tijdelij- gemaakt tijdens het jaarlijkse congres van de Britse werkge vers. De werkgevers hebben niet veel op met de wije waar op de regering de inflatie aan pakt en willen laten zien dat ze zich zorgen maken over de werkloosheid, zo verklaarde Sir Terence Beckett, voorzitter van de CBI. De overheid kan de maatregelen financieren doordat ze ongeveer drie mil- ke werktijdverkorting en het jard pond minder hoeft te le- opleidingsprogramma voor nen dan oorspronkelijk was jongeren dat de regering heeft aangenomen, opgesteld. Het plan is bekend- DÉN HAAG De waar de van de gewone Neder landse aandelen op de Amsterdamse effecten beurs is in oktober bij een onveranderde nominale waarde van 14.706 min gestegen van ƒ59.456 min tot 64.630 min, zo blijkt uit cijfers van het CBS. De gemiddelde koers nam toe van 404 tot 439. De beurs waarde-index (1970 is 100) ging omhoog van 103,3 tot 108,5. Op de beurs sneuvelden in ok tober alle omzetrecords. De dagomzetten lagen de eerste week al beduidend hoger dan het jaargemiddelde dat eind september 300 min was. Maar toen op 11 oktober in New York de Dow Jones de grens van 1000 doorbrak was de volgende dag op het Beurs plein het hek van de dam en werd een historische dagomzet bereikt van 951 min. Al werd dit niveau de rest van de maand niet meer bereikt, de activiteit bleef zeer groot met omzetten die varieerden van f 400 tot 800 min per dag. Ook lokaal werden flinke winsten geboekt. Het meest verhandelde fonds was de jongste staatslening waarmee een recordbedrag van 3,5 miljard uit de markt werd ge nomen. Hierin ging een totaal bedrag om van 860,1 min. De obligaties boekten een om zet van 7981,5 min. Ook de Europese optiebeurs heeft een zeer goede maand achter de rug. Voor het eerst kwam de omzet boven de 200.000 contracten. Tep op zichte van september trad een stijging op van ruim 94 pet van 111.287 tot 216.399 contracten. De gemiddelde dagomzet nam toe van 5059 naar 10.305 stuks. Er sneuvelden in oktober nog meer records op de optiebeurs. Zo werd er voor het eerst een dagomzet boven de 19.000 con tracten genoteerd. Ook werd het miljoenste contract van dit jaar verhandeld. Vorig jaar werd deze grens pas begin de cember bereikt. Van de totaalomzet kwam 40,3 pet voor rekening van obliga tie-opties. Bij de aandelenop- ties was Philips favoriet. De goudopties deden niet mee aan de stijgende omzetten. Hier zakte de omzet zelfs. Vorige maand werden 22.331 opties- rechten uitgeoefend, waarmee f 149.2 min was gemoeid. De open interest bedroeg aan het eind van de maand 176.623 contracten, waarvan 74.357 aandelenopties, 64.749 obliga tie-opties en 37.517 opties in goud. Rustig begin De Amsterdamse effecten beurs begon de nieuwe week gisteren erg rustig. De beurzen in de ons omringende landen waren in verband met Aller heiligen gesloten, waardoor van hieruit geen impulsen voor de handel te verwachten waren. Ook Wall Street had afgelopen vrijdag geen duide lijke richting aangegeven, zo dat Amsterdam op eigen kracht een beetje stuurloos ronddobberde. De koersafwij kingen waren door de bank genomen dan ook niet erg groot Het stemmingsbeeld was licht verdeeld. Op de optie beurs was het gisteren niet an ders. Er werden maandagmor gen 924 contracten omgezet, verdeeld over de grote inter nationals als Philips en Kon. Olie. Er waren geen spectacu laire veranderingen in de pre mies. Schilders met veel werk toch failliet RHEDEN De schilders bedrijven J.A.B. Fransen en Van der Kracht en het bouw- en montagebedrijf Pierik-Bennink, alle drie uit Rheden, zullen mor gen het faillissement aan vragen bij de rechtbank in Arnhem. Voor de 155 werknemers is ontslag aangevraagd. De directie van Fransen Beheer, die het beheer voert over de drie bedrijven, zegt dat de faillisementsaanvrage on ontkoombaar is, omdat er onvoldoende geld in kas is en financiers niet bereid bleken om te helpen. „Werk hebben we zat", aldus directeur H. van Tholen. De bedrijven lieten volgens Van Tholen het incasseren van facturen over aan factor maatschappij „Hellers Facto ring". Dat bedrijf verstrekte op grond van door de Rheden- se bedrijven ingestuurde factu ren voorfinanciering. Volgens Tholen ging Hellere begin sep tember de voorfinanciering drastisch verminderen, omdat een van de grotere opdracht gevers van de Rhedense be drijven de betalingen begon te traineren. Volgens Van Tho len ontstond er voor zijn be drijven daardoor een tekort van 1,1 miljoen gulden.„Om dat we met Hellere niet verder konden hebben we via de Middenstandsbank in Velp ge probeerd aan geld te komen. Dan zou een bedrag van ruim twee miljoen gulden nodig zijn geweest. De bank in Velp kreeg echter niet de benodigde toestemming vanuit Amster dam," aldus Van Tholen.De drie Rhedense bedrijven met een jaaromzet van zo'n vijftien miljoen gulden, hebben vol gens Van Tholen nu voor zo'n tien miljoen aan werken onder handen. De orderportefeuille was volgens de directie ruim gevuld. „Voor volgend jaar zit ten we vol, bovendien is er nog voor een dertig miljoen aan offertes de deur uit". ADVERTENTIE 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31. Haarlem, Houtplein 8; (023) 3159 50. AMSTERDAM De postbode en de brievenbus waarin hij jijn bestellingen deponeert, lullen over pakweg zeven jaar lagenoeg overbodig zijn ge worden. Alle postverkeer zal lectronisch rechtstreeks van ïuiskamer naar huiskamer jaan, van klant naar bedrijf, van particulier naar instantie. Beeldschermen en druktoetsen zullen papier en postzegel ver hangen hebben. Aldus beant woorden de drie auteurs van het boek „1990 is vandaag be gonnen" de aan zichzelf gestel- Ie vraag waar we in dat jaar het meest van zullen opkijken. Andere snufjes: in onze auto (die 1 op 30 zal rijden en waar- lan nauwelijks meer te sleute len zal vallen) zal een compu ter zitten die ons precies de weg wijst naar een opgegeven bestemming. Of: onze stofzui ger zal zonder menselijke tus senkomst door onze woning rondscharrelen. En: we zullen ons kunnen (ook willen?) voe len met hoogwaardige eiwit ten die door bacteriën gepro duceerd zijn uit olie, aardgas óf zelfs mest. De samenstellers van het van daag verschenen boek werken bij de centrale stafafdeling in- en externe communicatie van het TNO. Hun tekst is geba seerd op interviews met tien tallen onderzoekersvan dat TNO zelf, van technische ho gescholen, van universiteiten en uit het bedrijfsleven. Hun werd gevraagd een visie te ge ven over zeven aandachtsge bieden waarvan men mag aan nemen dat ze kenmerkende informatie opleveren bij het kijken naar 1990, te weten: wonen, werken, produkten en produktie, verkeer en vervoer, eten en drinken, milieu en ge zondheid en tenslotte recrea tie. Uitgangspunt: niet mee doen aan het huidige doem denken, geen glazen bollen die grijs zijn van binnen. Wel een slag om de arm. Immers: „We tenschappelijk vooruitkijkend is een groot aantal ontwikke lingen mogelijk. Voor een aan tal ervan is het echter de vraag of ze sociaal aantrekke lijk worden gevonden en eco nomisch haalbaar. Er liggen veel mogelijkheden voor initi atieven, maar he tis niet zeker of ze zullen worden opgeno men en of ze succes zullen hebben". Omdat veel mensen in 1990 een bestaan zullen moeten lei den zonder of in ieder geval met minder arbeid (10 procent arbeidstijdverkorting, de VUT-leeftijd naar 50 jaar?) legt het boek een zwaar accent op onderwepen als vakantie, toerisme en recreatie. Voor spelling: „De toename van de vrije tijd zal groter zijn dan die van het besteedbaar inkomen. De aanschaf van nieuwe re creatieve middelen neemt dus af en voor vervanging zal men minder dure middelen kiezen (tent inplaats van caravan). De vrije tijdsbesteding zal door de economische teruggang en de toegenomen belangstelling voor gezondheid en zelfont plooiing een minder consump tief karakter krijgen dan de afgelopen jaren. Het accent verschuift naar sport, doe-het- zelf en een langer, intensiever gebruik van bestaande goede ren. Het binnenlands toerisme zal groeien waardoor de be schikbare ruimte onder zware druk komt te staan en er con flicten dreigen met andere ruimtelijke bestemmingen (wonen, vervoer, landbouw, waterwinning, industrie, mili taire oefenterreinen). Autorij den zal duur en op veel plaat sen lastig gemaakt zijn. Veel wandelaars en fietsers dus anno 1990. Daarmee zal bij de aanleg van wegen en paden rekening moeten worden ge houden". Elders nog deze waarschu wing: „Evenmin als bij de in dustrie moet er gestreefd wor den naar een zo groot mogelij ke groei van het toerisme, zelfs al zou Nederland toeris tisch voldoende trekkracht hebben om die groei te verwe zenlijken. Het zal moeten gaan om een selectieve groei - selec tief op gronden van economi sche en maatschappelijke cri teria met bijsturing door de overheid". Het boek verwacht een opkomst van grote, profes sioneel geplande en gerunde bungalowparken met een ster ke integratie van allerlei voor zieningen. „Deze trend zet door en zal in 1990 zeker heb ben bijgedragen tot een aan zienlijke verlenging van het toeristenseizoen". Maar wat is vrije tijd zonder een goede gezondheid? Op dat terrein voorzien de samenstel lers geen al te revolutionaire ontwikkelingen. Wat ze ver wachten, is meer aandacht voor de preventie van ziekten dit in het licht van de ont dekking dat in tweederde van alle kankergevallen de oor zaak ligt bij het milieu in de breedste zin, bij alles wat uit de buitenwereld op ons af komt. Zo zullen in de komen de jaren „de inzichten in de relatie tussen voeding en ge zondheid dusdanig toenemen dat er een gedegen voedsel- en voedingsbeleid tot stand kan komen". Belangrijk is ook dat de arbeid dank zij de automa tisering vermenselijkt kan worden, hetgeen een gunstige invloed kan hebben op stress, ook eer» gevaarlijke ziektever wekker, zelfs van kanker. Daarnaast liggen geneesmid delen tegen allerlei virusinfec ties in het verschiet en kondigt zich de komst aan van li chaamseigen pijnstillere en van stoffen die de eetlust on derdrukken, bloedstolsels op ruimen, weefsels heretellen of zelfs het geheugen versterken. Wie weet zal men zich straks na het slikken van een pil her inneren dat er in 1982 een boek over 1990 verschenen is, zodat men eens na kan kijken of het allemaal geklopt heeft. PIET SNOEREN „1990 is vandaag begonnen", P.Smith, M. Matthijssen en G.van den Schootbrugge; Het Spectrum; 24,50' hoofdfondsen beurs 1-11 beus 2-1 Amr o-bank Boskalis Westm Dordtache petr Dordtache pr Kon. Ofte Nai, Ned. NedUoyd Gr. 92,70 94.50 111,40e 112.50 121,00 122.00 33.50 85.20 83.20 170,50 123,50 43.50 99.00 78.90 71.60 76.10 14.50 89.50 Uru lever VerBezVNU 39.20 28.50 235.30 40.50 39.50 28.90 236.50e 192.00 191.90 51.80 52,00 24,50e 91,00 92,00 overige aandelen Ass St. FTdam Aul. Ind. Rt Ballast-N Blydenst C Buhrm. Tett. Ca land HoW Catvé O eert ld 6 pet eert Econosto EMBA Ertks Fokker Goodsmit 182,00b 60,00 78.00 77.00 715.00 68.00 68.90 26.80e 26.90 389.00 389.50 61.00 62.00 370.00 369.00 17,50 17,10 710,00 705,00 121,00 124,50 120,00 119,50 119,50 118.00 26.70 27,20 28,00 28.50 256,00 254,00 1476,00 1476,00 84.80 84,00 82,50 83.50 160.50e 161.00 160.50e 161.00 375.00 370.00 61.00 60.50 46.00e 46.90 82.00 82.00 57.50 57,70 24,50e 23.10 32.50 32.50 54.50e 56.00e 15,50 15,60 185,00 186,00 140,00 140,00 36,50 36,50 212.50 214.50 111.00 114.00 2.90b Nlerstrasz Norit Nutrlcia GB Por oei. Flee Proost Br Rademakers Roti ie Jtsk Rommenhoft. RiJrvSchefóe Sarakreek Scblumberger Schultema Schoppen Schultersv. Slavenb. Bank Smit Internat. THb'^yp.bk. Tw. Kab.H. Twynstra en G. Wegener c carlo Slot- Slot- 29-10 01-11 1020,00 1030.00 560.00 560.00 300,00 300,00 24.50 25.20 - 140,00b 18.30d 18,10 3,00 3.00 125.00 127.00 24.50 24,30 205.50 205,00 3500.00 3450.00 680,00 680,00 62.50 61.60 57,50 57,00 45,50 46.50 141.60d 143,20 132.00 132.00 48,50 51.00 52,00 50.00 38.50 138.00 61.50 380,00 387.00 93.00 94.00 291,00 290,20 17,10 18.40 550.00 535.00 60,00 60.00 130.00 25,00 22.00 4.30e 4,30 141.50 140.00 25.90 25.90 67.50 67.50 140,00 138,50 49.00 49.80 29,70 29.70 29,00 29,00 23.00 22,00 85,00 85,20 155,00 155,00 68,00 68,80 25.30 25.20 7.90 70.00 70.00 74.00 77,00 60.00 56.50 124.50 124.00 16.30 16.30 60,00 218.00 215.00 52.50 52.50 18,50 15.30 16.50 9,80 96.00 96.00 97,00 98.80 85.60 86.50 227.50 222.50 54,50 54.50 12.00a 380.00 381.00 4850.00 4830,00 IN. aand. fonds 159.00 158,70 A tv amy 111,80 111.50 America Fnd 182.00 180.00 Binn. Beff. VG 120,00a 121,00b B.O.G. 153,00 154.50 Goldmines 1050,00 1040.00 Holland F 116.50 117.00 Inter bonds 581,00 581.00 Leveraged 310.00 312.00 O bam 82.90 82.50 ,00a Tokyo PH(S) Tokyo PH UnMnveat Viking Wereldhav. Unilonds Chemical F Col.Growth Japan Fund Technology F Vance, Sand. 135.00 134.00 185.30 187.00 97.30 97,50 107.00 109.70 115.80 116.00 182.00b 182.00 335,00 335.00 25.70 26.30 21.30 21.50 21.50d 22.80 beurs van New York 'ACMndj Canadian Pacifw Du pont Eastman Kodak 34 1/4 34 3/8 47 3/8 47 1/2 31 31 1/8 5 1/8 4 7/8 59 1/4 59 7/8 25 26 1/8 17 1/2 17 3/8 18 3/4 19 38 3/4 39 3/8 87 3/8 89 3/8 29 1/2 30 31 7/8 32 85 7/8 87 7/8 56 3/4 56 7/8 29 3/8 29 3/4 33 32 3/8 9 7/8 9 7/8 Mac Don Dougla: Mobil Corp Nabisco Brands RCA Rep. Steel Royal Dutch Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil St Oil Ohio 32 5/8 33 41 1/4 39 3/4 80 1/2 80 1/4 25 24 3/4 38 1/8 38 5/8 23 */8 24 15 3/8 15 1/4 33 3/4 34 1/8 21 5/8 22 1/4 28 5/8 30 38 1 38 40 7/8 36 5/8 35 7/8 30 3/8 30 3/4 69 3/8 9 1/4 9 5/8 7 5/8 7 1/2 18 7/8 18 5/8 53 1/2 54 3/4 36 3/8 37 1/4 24 3/8 24 7/8 buitenlands geld (Prijs In guldens) I Amerikaanse dollar 2,73 2.83 Engelse pond 4,51 4.81 Belgische Ir. (100) 5.29 5.59 Duitse mark (100) 107.00 110.00 Ital. lire (10.000) 17.75 20.75 Port. eecudo (100) 2.30 3.00 Canadese doHar 2,21 2.31 Franse Irank (100) 37.00 40,00 Zwits. frank (100) 124,50 127.50 Zweedse kroon (100) 35.75 38,75 Noorse kroon (100) 36,75 39.75 Deense kroon (100) 29.25 32.25 Oostenr. ach. (100) 15.35 15.65 Spaanse peseta (100) 2,21 2.51 Gr. drachme (100) 3.25 4,05

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15