Lijst „vermiste" landgenoten in Argentinië schokt Italianen Uw Gasbedrijf adviseert.1i Paus in Avila: Beschouwend leven onmisbaar voor wereld Oceanen zijn nog springlevend Israël houdt vast aan nederzettingenbeleid „Stakingen brengen oplossing van problemen Suriname niet dichterbij" Amerikanen kijken tijdens verkiezingen niet op geld BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 Optimisme na gesprek India-Pakistan NEW DELHI De Indiase premier Gandhi en de Pakistaanse president generaal Zia-Oel-Haq hebben hun te vredenheid geuit over het gesprek dat zij gisteren voerden. Het staatshoofd van Pakistan, het land waarmee India de afgelopen 25 jaar driemaal oorlog heeft gevoerd, verklaarde na afloop van het onderhoud: „Het had niet be ter kunnen verlopen. Als God het wil :al onze relatie steeds beter worden". Er werd echter niets gezegd over de inhoud van de besprekingen. Na zijn bezoek aan India gaat Zia-Oel-Haq naar Thailand, Indonesië, Maleisie en Singapore. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse regering is in verlegen heid gebracht door de pu- blikatie van een lijst met 321 namen van Italianen, die verdwenen zijn in de gevangenissen van de Ar gentijnse dictatuur. Dank zij de onthullingen van een correspondent van een Italiaanse krant in Buenos Aires is bekend geworden, dat de Italiaan se regering al die jaren van zwarte terreur in Ar- GENEVE De oceanen zijn nog springlevend en de berichten dat zij stervende zouden zijn, blijken onjuist, aldus een verras send rapport van de Verenigde Naties. In feite zijn zij gezond en kunnen zij zonder ernstige gevolgen nog( veel meer vuil opzui gen dan aangenomen wordt door degenen die hebben voorspeld dat alle leven er aan het verdwijnen zou zijn. Alleen in de kust gebieden, waar de zee in contact komt met de menselijke ge meenschap en zijn afval, vormt vervuiling een probleem, en daar is het inderdaad ernstig, aldus het rapport. De'Pakistaanse president Zia Oel-Haq en de Indiase premier mevrouw Gandhi hebben gisteren poseren voor de persfotogra fen, alvorens zij aan hun overleg begonnen. Amerikaanse mariniers patrouilleren in Oost-beiroet WASHINGTON Amerikaanse mariniers gaan samen met Franse en Italiaanse troe pen patrouilleren in Oost-Beiroet. De Liba nese president Gemayel had tijdens zijn be zoek aan de VS hierom gevraagd, aldus een woordvoerder van het State Department. De mariniers zullen in oost-Beiroet geen politietaken uitvoeren, maar zulleen alleen in wagens patrouilleren en geen posities in nemen. In Beiroet is gisteren een bom ont ploft waardoor twee een A merikaanse ma rinier en twee Libanezen gewond raakten. De bom was geplaatst in een auto, die ge parkeerd stond bij het strand dat door de Amerikanen van de internationale vredes macht wordt gebruikt als aanvoerhaven. Sovjet-Unie verhindert activiteiten vredesgroep MOSKOU Twee in burger geklede re chercheurs hebben westerse corresponden ten gisteren' in Moskou verhinderd een persconferentie bij te wonen van de enige onafhankelijke vredesbeweging die de Sov jet-Unie telt. Een van de twee rechercheurs gaf journalisten uit het westen die bij de flatwoning aankwamen, opdracht recht somkeer te maken. De persconferentie was belegd door de groep „voor het herstel van het vertrouwen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie Zij is in juni van dit jaar opgericht en een van haar leden, de 27- jarige kunstschilder Sergei Batourin, is on langs vrijgelaten na ruim een maand „we gens geestesziekte" te hebben vastgezeten in een psychiatrisch ziekenhuis. gentinië precies wist wel ke landgenoten verdwe nen waren, maar dat niet aan de grote klok heeft willen hangen. Aangenomen werd dat de Ar gentijnse militairen samen met zeker 20.000 andere desapare- cidos ook enige Italianen had laten verdwijnen. Per slot van rekening heeft een op de twee Argentijnen een Italiaans pas poort of tenminste Italiaanse ouders. Maar dat de Italiaanse ambassadeur in Buenos Aires smeekbeden van wanhopige Italiaanse ouders slechts admi nistratief verwerkte, dat is iets geheel nieuws. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Rome is de Argentijnse regering her haaldelijk met de lijst van 321 namen benaderd, maar uitein delijk werd toch besloten ver der geen stappen meer te on dernemen en er vooral geen ruchtbaarheid meer aan te ge ven. Dat zou, zo was door de Argentijnse militairen gezegd, de zaak van de vermisten wel eens ten goede zou kunnen ko men. Maar nu blijkt dat meer aandacht van de diplomatie en de publiciteit wellicht enkelen van hen het leven had kunnen redden. Niemand twijfelt er aan dat het aantal van 321 slechts een fractie vormt van het werkelijke aantal vermiste Italianen in Argentinië. De Italiaans-Argentijnse ver houding is altijd al een bijzon dere geweest. In de Falkland- -oorlog beleed de Italiaanse re gering met de mond het Britse standpunt, maar het hart klop te in Argentinië. Italië infor meerde na de oorlog nog eens beleefd bij de Argentijnse re gering naar het aantal Italia nen dat bij de slag om de ei landen is omgekomen, maar ook daar is nooit een recht streeks antwoord op gekomen. Italië acht zich historisch ver bonden met Argentinië, maar deze band wordt nu zwaar op de proef gesteld en komt hele maal onder spanning te staan, als in de recent gevonden mas sagraven ook de gemartelde li chamen van Italiaanse pas poorthouders zullen worden aangetroffen. De publikatie van de „Argen tijnse" lijst komt een paar da gen na het bekendworden van een „lijst van 99". Daarbij gaat het om 99 Italianen die ver dwenen zijn in de Russische concentratiekampen in de tijd van Stalin. Vijftig jaar geleden vluchtten of emigreerden jon ge Italiaanse communisten naar Rusland. Maar tijdens de zuiveringen moesten zij het ook ontgelden. Van de 99 (sommigen spreken zelfs van een paar honderd) is nooit meer iets vernomen. Tijdens en na de oorlog is de Italiaanse Communistische Partij (PCI) herhaaldelijk verzocht iets voor broer, oom, zoon of vader in Rusland te ondernemen. Maar de PCI registreerde slechts de namen, en deed ver der helemaal niets, bang als zij was om Stalin en zijn opvol gers voor het hoofd te stoten. De vermisten zullen nooit meer uit Siberië kunnen te rugkeren, maar de Italiaanse Communistische Partij zit nog steeds met- hun nagedachtenis in haar maag. Het onderzoek is verricht door bijna honderd geleerden die een onderzoek hebben ver- iricht dat vier jaren heeft ge duurd. De uitslag is duidelijk in strijd met de angstige waar schuwingen van de milieucon ferentie van 1972 in Stock holm, die tot het onderzoek naar de toestand van de zeeen door de Verenigde Naties heeft geleid. Volgens de rapporteurs zijn er inderdaad sporen gevonden van concentraties van ver scheidene soorten vervuiling, enkele in de bovenlagen en andere op grotere diepten, maar dat houdt geen verslech tering van het milieu in. De bodem van de oceanen ziet er niet naar uit dat daar het afval zich zou opstapelen en de gro tere diepten, zou vervuilen, al dus het rapport. Het meeste af- ■tval wordt door stromingen en chemische processen afgebro ken, zelfs de gemorste olie, die wordt geabsorbeerd en tenslot te verspreid zonder sporen van betekenis achter te laten. On danks alarmerende gevallen van kwikvergiftiging van vis in Japan kan het rapport in de metaalconcentraties die nu in de zeeën worden gemeten geen gevaar zien voor de openbare gezondheid. Het drij vende afval op de grote zeewe gen vormt volgens dr. Keckes alleen „een esthetisch problee- m".Uit de conclusies moet ech ter niet worden opgemaakt dat UNEP zich geen zorgen zou maken over de vervuiling. De scherpste bepalingen zouden genomen moeten worden voor twee door de mens gemaakte afvalstoffen, kernafval en het insecticide DDT, dat niet in zee wordt afgebroken. Er moet streng toezicht op zijn. Opslag in verlaten mijnen vormt een nog veel groter risico omdat het dan in het drinkwater te recht kan komen. TEL AVIV De Israëlische ministèr van buitenlandse zaken, Shamir, heeft gisteren aan parlementariërs meegedeeld dat hij een Amerikaans verzoek tot bevriezing van de nederzettingen- gpolitiek in bezet gebied vierkant heeft verworpen. Dit heeft de Israëlische staatsradio- meegedeeld. Shamir bracht gisteren de belangrijke parlementaire commissie voor buitenlandse aangelegenheden en veiligheidszaken verslag uit van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Zondag had de Is raëlische regering ook een advies van haar als een havik be- n schouwde ambassadeuren Washington, Moshe Ahrens, geduren- a de zes maanden geen nieuwe nederzettingen te stichten, naast zich neer gelegd. i Egypte streeft naar een vreedzame regeling van het grenscon- \i flict met Israël over de kwestie-Tabah, een klein gebied in de i Sinai-woestijn dat de regering-Begin nog niet heeft afgestaan. Israël heeft ook laten weten tot onderhandelingen bereid te zijn. ADVERTENTIE Er gaat heel wat warmte verloren soms. Zonde van het gas dat u voor niets verstookt. Misschien zijn dubbele ramen de oplossing. Ook voor u? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dii is een nublic;Uic van dein VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. ISL. Tijdens de vie ring van de eucharistie in Avila door de paus was, be halve een me nigte van hon derdduizen den, ook de wind nadruk kelijk aanwe zig. Een groepje van de drie duizend be schouwende zusters, aan wezig bij het bezoek van de paus aan het» klooster ,,En- carnagion" (Menswording) In minder dan een half uur onderbraken zij meer dan zestig maal, juichend en applaudisse rend de toe spraak van de paus. AVILA Drieduizend zusters, vertegenwoordigsters van de elfduizend vrouwelijke religieuzen van be schouwende orden in Spanje, hebben de paus in het middeleeuwse stadje Avila een luidruchtige ontvangst bereid. De zusters, van wie verreweg de meesten een lang leven van beschouwing en stilzwijgen achter de rug hebben, hoorden van de paus, dat zij onmisbaar der voor de wereld zijn dan deze wereld zelf weet. De paus noemde de kloosters der contemplatieve orden „heili ge plaatsen", waar zoekende jonge mensen een eenvoudig le ven kunnen vinden, dat de moderne consumptiemaatschappij hun niet kan geven. De vele toejuichingen van de zusters ont lokten de paus de opmerking: „Ik dacht, dat jullie altijd het stilzwijgen moesten bewaren". De zusters hadden zich verzameld in het klooster van de „Menswording van Christus", het eerste klooster dat de Heilige Teresia van Avila heeft hervormd. De bedoeling van het be zoek van de paus aan Avila was eerbetoon aan deze mystica en aan een andere bekende mysticus, de Heilige Johannes van het Kruis. Na het bezoek aan het klooster droeg de paus met de Spaanse bisschoppen een mis op in het park in het stadscentrum. Deze eucharistieviering werd ook bijgewoond door koning Carlos, koningin Sofia en hun kinderen. Het twaalfduizend inwoners tellende stadje was overvol met honderdduizenden belangstel lenden. Des middags bezocht de paus het honderd kilometer verder ge legen Alba de Tormes, waar zich het graf bevindt van de Heili ge Teresia. In het klooster waar Teresia op 4 oktober 1582 stierf, sloot de paus officieel het vierde eeuwfeest van haar overlijden. In het nabij gelegen Salamanca had hij in de oudste katholieke universiteit van Spanje, tevens het belangrijkste theologische opleidingscentrum van het land, een ontmoeting met alle theologen en professoren van de universiteit. Hier hield de paus aan het slot van een lange en uitputtende emotio nele dag nog een toespraak, waarin hij wees op het belang van een grondige theologische vorming als basis voor het vernieu wen van de r. k. kerk. PREMIER HENRY NEIJHORST: PARAMARIBO/DEN HAAG De leider van de vakcentrale Moeder- bond, Cyriel Daal, ver traagt met de stakingen van dit moment een op lossing van de politieke crisis in Suriname. Dat heeft de Surinaamse pre mier, drs. Henry Neij- horst, gisteren gezegd in een telefonisch vraagge sprek. De premier kon nog niet zeggen of een snelle „politieke oplos sing" waarschijnlijk is. Daarover is in het beleids centrum, het hoogste ge zag in Suriname, nog overleg gaande. De Surinaamse premier ver wijt vakbondsleider Daal, dat hij stakingen afkondigt, terwijl hij weet dat wordt „gewerkt aan democratische structu ren". „Ik heb zoiets al eerder mee gemaakt met Daal. On langs was er een conflict bij de posterijen over voorzieningen voor het personeel. Ik heb toen verklaard dat het om ge rechtvaardigde eisen ging. Terwijl Daal wist dat een op lossing in aantocht was, begon hij toch een staking. Twee da gen later waren de problemen opgelost en Daal kon met de eer gaan strijken". Volgens de Surinaamse premier gaat de Moederbond-leider nu op de zelfde wijze te werk. Neijhorst noemde de stakings acties van de Moederbond en de massabijeenkomst van afge lopen zondag „zwaar politiek". „De bijeenkomst van de Moe derbond werd druk bezocht, daaraan geen twijfel. Maar er waren niet alleen arbeiders, maar ook toppers uit het be drijfsleven, bankiers en verte genwoordigers van buiten landse ondernemingen. Het is een meesterlijke actie en zij is goed getimed. Maar dacht u nu echt dat het allemaal spontaan is gegaan?". Aldus suggereerde Neijhorst dat de acties lang te voren zijn opgezet. Op de vraag of de Surinaamse regering spoedig een beslissing zal nemen over uitwijzing van Amerikaanse diplomaten, die volgens Neijhorst bij de sta kingsactie zijn betrokken, zei hij: „Misschien". De Surinaam- De Surinaamse premier Henry Neijhorst. se premier wilde geen namen noemen van personen die „de braintrust" vormen van wat de autoriteiten zien als een „goed geleide actie". In rege ringskringen wordt echter voortdurend de naam ge noemd van mr. André Haak mat. Deze kringen wijzen erop dat Haakmat de belangrijkste adviseur is van de Moeder- bond en tevens lid is van een twee maanden geleden inge stelde commissie, die de struc turen voor een „nieuwe demo cratie" moet uitstippelen. „Haakmat weet dus heel goed dat er wordt gewerkt aan de democratische structuren, en desondanks laat hij willens en wetens stakingen organise ren", zo wordt,in Paramaribo gezegd. Genoemde kringen brengen ook de naam van dr. G. Lec- kie, rector van de Universiteit van Suriname, in verband met de acties van de Moederbond. Aan de Universiteit heeft het grootste deel van het weten schappelijk personeel al enige tijd het werk neergelegd. Het personeel verzet zich tegen een „progressief" bestuur dat onlangs door minister van on derwijs, H. Rusland, is be noemd. Volgens de regerings kringen gaat het ook op de universiteit om een „gecoördi neerde politieke actie" die in verband staat met de acties van de Moederbond. Krakersrellen in Brixton LONDEN Ongeveer tweehonderd jongeren hebben gisteren in de Londense wijk Brixton barricades opgeworpen en branden gesticht, nadat een grote politiemacht krakers uit een aantal oude panden in de wijk had gehaald. Bij rellen raakte een poli tieman ernstig gewond geraakt. Volgens een woordvoerder ver- zameldeh zich gistermiddag twee- tot driehonderd mensen, vooral kleurlingen, op Railton Road. Daar waren maandagoch tend krakers uit woningen gezet en werden huizen met de grond gelijk gemaakt. De betogers richtten barricaden op en wierpen met flessen en stenen. Ordetroepen verspreidden de menigte.Twee molotov-cocktails zetten een verlaten huis in de buurt in brand. Drie personen werd aangehouden.In april en juli van het vorig jaar waren er gewelddadige rellen in Brixton, waarbij honderden politiemannen werden gewond. Militairen weg uit bestuur Portugal LISSABON t— Een nieuwe grondwet van Portugal, die een eind maakt aan de aanwezigheid van de militairen op het politieke toneel, is het afgelopen weekeinde van kracht geworden. Acht jaar nadat de officieren met hun „anjerrevolutie" een eind maakten aan de oudste dictatuur in West-Europa hebben de burgerpolitici het heft weer helemaal in handen. Kort voor de militairen zich terugtrokken, nam het parlement een nieuwe de- fensiewet aan waardoor de strijdkrachten voor het eerst onder directe controle komen te staan van de regering. Voor de recht se regering van premier Pinto Balsemao is het einde van de „waakhondfunctie" van de militairen Portugal's „vrijheidsdag", maar voor de officieren en hun linkse bondgenoten, die op 25 april 1974 een geweldloze staatsgreep uitvoerden, is het een bit tere pil. CAMPAGNE KOST DIT JAAR 825 MILJOEN GULDEN WASHINGTON Over de uitslag van de Congres- verkiezingen die vandaag in de Verenigde Staten worden gehouden, valt nog weinig te zeggen. Over het geld dat door de verschillende kandidaten is uitgegeven, des te meer. Alle records zijn dit jaar gebroken. De kosten van de strijd om de 435 zetels in het Huis van Afgevaar digden en de 33 (van de 100) zetels in de Senaat zijn van 660 miljoen gul den in 1980 opgelopen tot 825 miljoen gulden nu. Deze stijging kan, zo zegt men, niet uitsluitend worden toege schreven aan de inflatie. De prijzen zijn in die periode met iets minder dan 14 procent ge stegen, de kosten van de ver kiezingen met 25 procent. Sommige voorbeelden zijn ge woon verbijsterend. In zijn po-' gingen om de zittende senator in Minnesota ten val te bren gen heeft de Democratische uitdager Mark Dayton ruim 22 miljoen gulden uitgegeven. Meer dan de helft van dit be drag heeft hij uit eigen zak be taald. Ondanks herhaalde pogingen om de bedragen die in de Amerikaanse politiek worden uitgegeven terug te dringen, blijken verkiezingen een van de meest veerkrachtige groei- industrieën van dé moderne tijd. De wetten die na het Wa- tergate-schandaal zijn inge voerd en die waren bedoeld om te voorkomen dat een ver kiezing kon worden gekocht, zitten vol mazen en gaten. De Federale Verkiezingscom missie (FEC) heeft bekendge maakt dat de verschillende of ficiële comité's van de Repu blikeinen dit jaar in de periode januari-september 460 miljoen gulden bijeen hebben gebracht en dit bedrag op 27 miljoen gulden na hebben uitgegeven.. De Democraten moesten het met heel wat minder geld doen. Zij haalden slechts 55 miljoen gulden op en dat be drag is bijna helemaal uitgege ven. Toch vertellen deze cijfers niet alles. Als gevolg van gebeurte nissen in de Nixon-tijd is in de wet paal en perk gesteld aan de bedragen, die aan indivi duele kandidaten geschonken mogen worden. Maar het be vorderen van een bepaalde zaak, zoals de verkiezing van een politicus, is aan geen en kele limiet gebonden. Als ge volg hiervan zijn de zoge naamde Politieke Actie Comi té's, die zo'n doel nastreven, als paddestoelen uit de grond geschoten. Elke beroepsgroep, elke vak bond, elk denkbaar politiek of sociaal belang, is wel in een comité verenigd. En de bedra gen die daar omgaan, moeten niet worden onderschat. Vol gens de laatste raming hebben deze comité's in totaal 207 mil joen gulden in de Congresver kiezingen van vandaag gesto ken, een kwart van het totale bedrag dat met de verkiezin gen is gemoeid en een stijging van 27 procent ten opzichte van 1980. Van de mensen die speciale wetten verwachten in ruil voor hun financiële bijdrage aan kandidaten, lopen de ma kelaars aan kop, op de voet ge volgd door de medische be roepsgroep. Hoe nuttig een dergelijk stilzwijgend verzoek kari zijn, bleek eerder dit jaar De Federale Handelscommis sie had een regel uitgevaar digd die de verkopers van tweedehandsauto's verplichtte om eventuele mankementen aan de voertuigen aan de ko per te melden. Dat was een voor de VS revolutionaire po ging om de consument te be schermen. Na een reeks hefti ge woordenwisselingen in Huis en Senaat werd de maat regel door het Congres verbo den. Kort daarna werd bekend dat de Nationale Organisatie voor Autohandelaren in de voorafgaanden verkiezings campagne drie miljoen gulden had gegeven aan bepaalde kandidaten in het Congres. De meesten van hen hadden, toen ze eenmaal gekozen waren, vóór het Congresverbod ge stemd. Nog steeds worden pogingen ondernomen om de verkie- zings-geldstroom in te dam men. Maar de politici zeggen, dat zij dan nauwelijks campag ne kunnen voeren. Dit jaar kost een zetel in het Huis van Afgevaardigden de kandidaat en zijn „sponsors" gemiddeld ongeveer een miljoen gulden. Een zetel in de Senaat kost het verbijsterende bedrag van ruim acht en een half miljoen gulden. Zo lang zulke enorme rekeningen moeten worden betaald, heeft niemand haast om hervormingen door te voe-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11